خانهوبلاگدانشنامهبلاک چینهمه چیز در مورد بلاک چین

بلاک چین چیست
حوریه سادات ثابت

حوریه سادات ثابت

همه چیز در مورد بلاک چین

جهانی را تصور کنید که می‌توانید در آن مستقیما به شخصی بدون نیاز به بانک پول ارسال کنید؛ مبلغی که به جای چند روز در عرض چند ثانیه منتقل شده و نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف بانک هم نیست. یا دنیایی را که در آن پول را در کیف پول آنلاین‌تان، که به بانک متصل نیست، ذخیره می‌کنید. به این معنا که بانک خودتان هستید و بر پول‌تان کنترل کامل دارید. برای دسترسی یا انتقال آن نیازی به اجازه بانک ندارید و به این ترتیب هرگز نگران این نخواهید بود که شخص ثالثی به آن دستبرد بزند یا سیاست اقتصادی دولت آن را دستکاری کند. اما ارتباط این جهان با بلاک چین چیست؟

چیزی که تصور کردید، دنیای آینده نیست؛ این جهانی است که در حال حاضر تعداد افراد زیادی در آن زندگی می‌کنند. چیزهایی که گفته شد، تنها برخی از موارد مهم استفاده از فناوری بلاکچین است که نحوه اعتماد و مبادله ارز را دگرگون می‌کند. با این وجود برای بسیاری از افراد، فناوری بلاک چین هنوز یک موضوع مرموز یا حتی ترسناک است. در یک کلام بلاک چین در سال 2021، دقیقا مانند اینترنت در اواخر دهه 1990 است و درست مانند آن، فناوری زودگذری نیست. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که بلاک چین چیست و دقیقا چه کاربردی دارد.

بلاک چین به زبان ساده

فناوری بلاک چین برای ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (ارزهای دیجیتالی که رمزنگاری امنیت‌شان را تضمین می‌کند)، درست مانند اینترنت برای ایمیل است که امکان ارسال آن را فراهم می‌کند.

بلاکچین یک «دفتر کل دیجیتال توزیع شده و تغییر ناپذیر» است و این امکان را به ارسال کنندگان و دریافت کنندگان ارز دیجیتال می‌دهد که بدون واسطه و به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند. البته کاربردهای این دفتر کل فراتر از ارز دیجیتال بوده و درواقع دفتر دیجیتالی است که در آن معاملات دیجیتال یا داده‌های ذخیره شده در چندین مکان در یک شبکه کامپیوتری ثبت می‌شوند. تغییر ناپذیری هم به این معناست که یک معامله یا داده‌های ذخیره شده را نمی‌توان تغییر داد.

غیرقابل تغییر و توزیع شدگی دو ویژگی اساسی بلاکچین است و تمام حساب و کتاب‌ها، بدون اینکه قابلیت تغییر داشته باشند، در بلاکچین برای همه اعضای شبکه به صورت شفاف وجود دارد. در واقع این شبکه زنجیره‌ای از رایانه‌هایی است که صحت تراکنش‌ها را بین شما و طرف مقابل تایید می‌کند و پس از تایید، آن را به بلاکچین اضافه می‌کند.

فرایند اضافه شدن به این صورت است که هر معامله یا رکورد، روی بلاکچین در یک «بلوک» ذخیره می‌شود. به عنوان مثال بلوک‌های بلاک چین بیت کوین به طور متوسط از بیش از 500 تراکنش بیت کوین تشکیل شده‌‌اند.

اطلاعات موجود در یک بلوک به اطلاعات موجود در بلوک قبلی وابسته و مرتبط است و از آنجایی که با گذشت زمان زنجیره‌ای از معاملات تشکیل می‌شود؛ کلمه بلاک چین (chain به معنای زنجیره) را در توصیف این فناوری به کار می‌برند.

انواع بلاک چین

4 نوع بلاک چین وجود دارد:

1. عمومی

بلاکچین‌های عمومی شبکه‌های باز و غیرمتمرکز رایانه‌ای هستند که برای هر کسی که بخواهد معامله‌ای را آغاز یا تایید کند، قابل دسترسی است. ماینرهایی هم که در این شبکه معاملات را تایید می‌کنند، پاداش می‌گیرند. دو نمونه رایج از بلاکچین‌های عمومی، بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم هستند.

2. خصوصی

بلاکچین‌های خصوصی باز نیستند و محدودیت دسترسی دارند. افرادی که می‌خواهند بپیوندند، به اجازه مدیر سیستم نیاز دارند. این نوع بلاک چین‌ها معمولا توسط نهادهای خاصی اداره می‌شوند و به این ترتیب متمرکز هستند. به عنوان مثال Hyperledger نمونه‌ای از یک بلاک چین خصوصی است.

3. ترکیبی یا کنسرسیوم

کنسرسیوم‌ها ترکیبی از بلاکچین‌های عمومی و خصوصی بوده و حاوی ویژگی‌های متمرکز و غیرمتمرکز هستند. به عنوان مثال Energy Web Foundation، Dragonchain و R3 نمونه‌هایی از بلاکچین هیبرید یا کنسرسیوم اند.

4. ساید چین یا زنجیره جانبی

یک ساید چین یا زنجیره جانبی، بلاکچینی است که به موازات زنجیره اصلی حرکت می‌کند. ساید چین به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال خود را بین دو بلاکچین مختلف جابه جا کنند. نمونه‌ای از ساید چین‌ها، Liquid Network است.

منبع

blockgeeks

نظر بدهید

سبد خرید