خانهوبلاگمقالاتآموزشیهر آنچه که باید قبل از سرمایه‌...

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال

هر آنچه که باید قبل از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال بدانید

وقتی برای اولین‌بار در سال 2009، بیت کوین معرفی شد، هیچ کس علاقه‌ای به سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال نداشت. گرچه، متخصصان و کارشناسان می‌توانستند پتاسیل آینده کریپتوکارنسی یا همان ارزهای دیجیتال را مشاهده کنند، ولی به عنوان یک سرمایه‌گذار، علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری روی آن نداشتند. در واقع، بسیاری نمی‌دانستند که چگونه باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد و این ارزها چه پتانسیلی دارند.

برخی ارزهای دیجیتال را به عنوان ارزهای جایگزین جهانی می‌بینند که درنهایت جایگزین ارزهایی مانند دلار یا یورو خواهد شد.

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال فعالیتی است که توجه بسیاری از دلالان را به خود معطوف کرده است. آن‌ها بر روی این ارزها شرط‌بندی می‌کنند و همین امر یکی از دلایل بالا رفتن قیمت برخی از آن‌ها شده است. دلالان ارز، به ندرت توجه کافی به نکات اساسی می‌کنند. تنها چیزی که باعث جلب توجه آن‌ها می‌شود، افزایش ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال یا هر دارایی دیگر است.

در این مطلب به شما نمی‌گوییم روی چه ارزی سرمایه‌گذاری کنید، به جای آن سعی کرده‌ایم تا یک راهنمای عمومی و گام به گام برای کسانی فراهم آوریم که خواهان شروع سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال‌اند. کاملا بدیهی است که رشد ارزهای دیجیتال تا چند سال دیگر همچنان ادامه خواهد داشت؛ اگر شما حاضر به سرمایه‌گذاری در این بسترید، اطلاعات این مقاله می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

ارزهای دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کنند؟

ارزهای دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین‌اند. آن‌ها زنجیره‌ای از اطلاعات ثبت نام و توزیع‌اند که توسط هیچ نهاد، سازمان یا دولت مجزایی کنترل نمی‌شوند. به جای آن، به صورت تراکنش‌های دیجیتالی و کاملا مستقل از بانک‌های مرکزی کشورها کنترل می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با بلاکچین حتما مطلب دیگر ما را بخوانید.

ارزهای دیجیتال انواع گوناگونی دارند و تمامی آن‌ها وابسته به تکنولوژی بلاکچین‌اند. بازار جذاب این ارزها حتی اگر شما را وادار به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال نکند، باز به سوی تحقیق و بررسی درباره‌شان وادار می‌کند. اساسا، این تکنولوژی بر حذف هر گونه واسطه‌ها مانند بانک‌ها استوار است و به خریداران و فروشندگان این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم با یکدیگر معامله کنند. این استراتژی باعث از بین رفتن هزینه‌های تراکنش‌ها می‌شود. همین نکته، سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را تا این حد جذاب ساخته است.

ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند

جذاب‌ترین قسمت سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال چیست؟

دو نکته بسیار جالب توجه و مهم در مورد این ارزها وجود دارد:

  • شما صاحب آن هستید و می‌توانید هر زمان که خواستید به صورت کاملا ناشناس از آن‌ها استفاده کنید
  • این ارزها در معرض انفجار قیمت هستند، به همین منظور موضوع جذابی برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند.

حال ممکن است از خود بپرسید برای وارد شدن به این صحنه سرمایه‌گذاری، چه باید کرد؟

برای آنکه پاسخ خود را دریافت کنید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

راهنمای گام به گام سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال

همانطور که احتمالا بدانید، نمی‌توانید به یک بانک یا شرکت کارگزاری (حتی یک استثنا هم در این مورد وجود ندارد و در مورد آن بعدا صحبت خواهیم کرد) مراجعه کرده و ارز دیجیتال بخرید. این موضوع هنوز هم برای بسیاری مردم جهان موضوعی عجیب و غریبی به شمار می‌آید. از این رو، مفهوم آن برای خیلی‌ها به خوبی جا نیفتاده است. بیشتر موسسات مالی از این موضوع چندان خوشحال نیستند و نمی‌خواهند با آن کنار بیایند. به همین دلیل، تمایل دارند تا تراکنش‌های مالی را از طریق شبکه‌های خود انجام دهند.

در ادامه به ذکر نکاتی برای کسانی پرداخته‌ایم که قصد دارند به تازگی در این دنیای جدید سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال

فقط درصد کمی را به سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال اختصاص دهید

اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که دقیقا می‌خواهید تا چه اندازه بر روی کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. با افزایش قیمت برخی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، احتمالا اتخاد یک تصمیم منطقی بسیار سخت و دشوار خواهد بود (اگر نمی‌دانید بیت کوین چیست حتما مقاله دیگر ما را بخوانید). تمامی سرمایه‌گذاری‌ها ترکیبی از ترس و طمع است و کنترل طمع با وجود قیمت‌های صعودی ارزهای دیجیتال، کار واقعا دشواری است.

همواره این نکته کلیدی را به یاد داشته باشید فرقی ندارد که روی چه ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنیم، همیشه بخش کوچکی از سرمایه‌تان را به اینکار اختصاص دهید. اینکه تا چه میزان قصد سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال دارید، کاملا به خود شما بستگی دارد. با این وجود، توصیه می‌کنیم تنها 5 یا نهایت 10 درصد از سرمایه‌تان را به این پروژه اختصاص دهید.

به این مساله آگاه باشید که سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال با سرمایه‌گذاری در بورس کاملا تفاوت دارد. بهتر است بگوییم سرمایه‌گذاری در صنعت کریپتوکارنسی بیشتر شبیه به سرمایه‌گذاری روی طلا یا نقره است. در این حالت به شما سود سهامی تعلق نمی‌گیرد ولی با بالا رفتن قیمت ارز، سود کلانی به جیب خواهید زد. این حالت، کاملا وابسته به افزایش چشم‌گیر قیمت ارزهای دیجیتال است و البته دانستن این نکته که چه موقع پس از افزایش قیمت، ارز خود را بفروشید.

کریپتوکارنسی یا همان ارزهای دیجیتال، برای سرمایه‌گذاری طراحی نشده‌اند. آن‌ها واسطه مبادله‌اند و به طور گسترده‌ای به عنوان ارز جایگزین دلار، یِن یا یورو دیده می‌شوند. تصور بر این است که ارزهای دیجیتال در نهایت به وسیله‌ای بسیار کارآمد برای تجارت به ویژه در درگاه وب تبدیل می‌شوند. دلیل این امر آن است که ارزش این ارزها دقیقا توسط بازار تعیین می‌شوند و از دستکاری‌هایی که بر روی ارزهای رایج کشورها انجام می‌شود، کاملا به دورند.

تا این مرحله، ارزهای دیجیتال توانسته‌اند به طور کاملا رضایت بخشی دست واسطه‌ها را کوتاه کنند. این ارزها تنها توسط تعداد محدودی از شرکت‌های تجاری پذیرفته شده‌اند؛ بنابراین تجارت آن‌ها تنها توسط اشخاص صورت می‌گیرد.

باید بدانید که تا به امروز، آینده استفاده از ارزهای رایج و ارزهای دیجیتال کاملا نامشخص است.

روی کدام ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم

این قسمت یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال است زیرا تنها یک ارز وجود ندارد، بلکه پیش روی ما صدها یا حتی هزاران ارز است که تصمیم‌گیری را واقعا دشوار ساخته است. مساله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که می‌بینیم دائما تعداد افراد آنلاین بیشتر و بیشتر می‌شود و همچنین در طول این سال‌ها، صدها و شاید هزاران ارز دیجیتال آمده و رفته‌اند.

کل داستان ارزهای دیجیتال از یک دهه پیش آغاز شد.

در حال حاضر و تا جولای 2021، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، بیت کوین است که توجه‌ها و دلارهای زیادی برای سرمایه‌گذاری به خود جلب کرده است. به عبارت دیگر امروزه، بیت کوین را معادل کریپتوکارنسی می‌دانند و بسیاری از رسانه‌های اقتصادی قیمت هر لحظه آن را با دقت و وسواس خاصی دنبال می‌کنند. ولی با این وجود، شاهد عملکرد بسیار بهتر خیلی از ارزهای دیجیتال هستیم.

از آنجا که فعلا بیت کوین ارز ثابتی است، توصیه می‌شود درصد بیشتری از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال بر روی بیت کوین انجام شود و سهم کوچکی از سرمایه خود را به ارزهای دیگر اختصاص دهید.

روی کدام ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری کنیم

هیچگاه این فرض را دست کم نگیرید که در طول یک دهه گذشته بسیاری از ارزها یا به کل از بین رفته‌اند یا ارزشی برابر صفر پیدا کردند. این یعنی آنکه تمامی سرمایه شما می‌تواند یک شبه ناپدید شده یا مساوی صفر شود. با توجه به نوسات شدید قیمت که در حوزه ارزهای دیجیتال بسیار رایج است، سرمایه شما می‌تواند به طور کامل از بین برود. به همین خاطر است که معامله‌گران باید مدام به دنبال چیزهای جدیدتر و بزرگ‌تری باشند.

انتخاب بستر مناسب برای سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال

یکی از معایب سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال این است که شما نمی‌توانید آن‌ها را از مکان‌های مالی معمول تهیه کنید. نه بانک‌ها و نه شرکت‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری، هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند به شما ارز دیجیتالی ارائه دهند.

در بیشتر موارد شما مجبور خواهید شد تا تصمیم‌گیری به خرید، فروش یا نگهداری ارزهای خود را تنها از طریق صرافی‌های مشخص و محدودی انجام دهید.

برخی از بزرگ‌ترین این صرافی‌ها عبارتند از:

eToro

eToro یکی از پیشرفته‌ترین پلتفرم‌های سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال است. این پلتفرم، گزینه‌های سرمایه‌گذاری بی‌نظیری مانند تکنولوژی CopyTrader را ارائه می‌دهد. با این ویژگی، شما می‌توانید بیشتر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری موفق کریپتو را بر این پلتفرم کپی کنید.

eToro همچنین CoppyPortofolis را ارائه می‌دهد که بیشتر شبیه به توصیه کننده crypto robo است که همچون یک مدیر حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های شماست. این پلتفرم همچنین کمک می‌کند تا پیچ‌وخم سرمایه‌گذاری در بیت کوین را یاد بگیرید. بعلاوه virtual protofolis جایی است که می‌توانید ماکزیمم تا 100 هزار دلار بدون به خطر انداختن سرمایه‌تان، در حساب کاربری‌تان معامله کنید.

Coinbase

این صرافی در سال 2012 با این ایده مشغول به کار شد که هرکس در هر کجای این کره خاکی باید بتواند به سادگی و البته در امنیت کامل بیت کوین دریافت یا ارسال کند.

امروزه، Coinbase یک پلتفرم بسیار قابل اطمینان و البته ساده‌ برای سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال است.

صرافی جیمینی (Gimini)

علاوه بر معامله و سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، Gimini به کاربران خود اجازه ذخیره کریپتو (ارزهای دیجیتال) در کیف پول دیجیتالیشان را می‌دهد. این صرافی همچنین درباره ارزهای مختلف دیجیتالی، تحقیقات و ابزارهای گسترده‌ای دارد که آن را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

در این صرافی شما می‌توانید تا 7.4% سود APY برای ارزهای دیجیتال انتخاب شده (تنها برای نگاه داشتن آن‌ها در حساب جیمینی خود) کسب کنید.

صرافی جیمینی

صرافی Unifimoney

با Unifimoney شما می‌توانید بانکداری، سرمایه‌گذاری و امور مالی خود را در یکجا نگاه دارید. در این پلتفرم، شما می‌توانید حتی تا 33 کریپتو (ارز دیجیتالی) مختلف با صرافی جیمینی معامله و ذخیره کنید. اگر از داشتن اپلیکیشن‌های مختلف برای پلتفرم‌های تجارتی و خدماتی بانکی که استفاده می‌کنید، خسته شده‌اید، احتمالا Unifimoney همان چیزی است که به دنبال آنید.

Binance. US

Binance. US یک شرکت آمریکایی مادر است که نسبت به دیگر صرافی‌ها، هزینه معاملاتی کمتری دارد. این شرکت امکان جفت معاملات بین ارزهای دیجیتال مختلف را ارائه نمی‌دهد ولی هنوز، هم تراز دیگر صرافی‌های پیشرو در زمینه سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال است. با این صرافی، مستقیم می‌توانید از بانک خود، پول واریز کنید. سقف سپرده ACH این صرافی تا 5000 دلار است.

رابین هود (Rabinhood) برای سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال

رابین هود، یک استثنا در میان کارگزاران سرمایه‌گذاری است که ارزهای دیجیتال را در دسترس شما قرار می‌دهد. تعجب آور نیست اگر بدانید که رابین هود یک اختلال‌گر معتبر در فضای کارگزاری سرمایه‌گذاری است، زیرا هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند. این بدان معناست که شما می‌توانید بدون پرداختن هیچ کمیسیونی به این صرافی اقدام به خرید، فروش یا معامله ارزهای دیجیتال کنید.

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال ارائه شده در بستر رابین هود تنها برای ارزهای بیت کوین، بیت کوین کش (bitcoin cash)، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین (litcoin) و دوج کوین (dogecoin) در دسترس است. این صرافی یک روش کم هزینه و بسیار راحت برای نگه داشتن ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهد، به ویژه اگر قصد داشته باشید آن‌ها را به منظور سرمایه‌گذاری نه به عنوان وسیله‌ای برای مبادله نگه دارید.

می‌توانید بدون کمک صرافی‌ها به تبادلات ارزی با اشخاص دیگر بپردازید ولی برای ذخیره ارزهای خود، نیاز به ابزارهایی دارید که این صرافی‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند.

می‌توانید این پلتفرم‌ها را به صورت شرکت‌های کارگزاری طراحی شده برای ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید. در هریک از آن‌ها، معامله ارزهای خاصی امکان‌پذیر است و البته شما باید چه برای خرید و چه فروش، هزینه‌ای بابت کمیسیون به این پلتفرم‌ها پرداخت کنید.

صرافی-رابین-هود

ذخیره ارزهای دیجیتال

پس از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، باید آن‌ها را در کیف پول‌ دیجیتالی نگهداری کنید. کیف پول‌های دیجیتال یکی دیگر از مساله‌های پیچیده در این حوزه‌اند. تعداد آن‌ها بسیار زیاد است و همین امر، انتخاب را مشکل کرده است.

کیف پول، نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را در خود ذخیره کرده و شما را به بلاکچینی متصل می‌کند که ارز دیجیتال‌تان در بستر آن موجود است. کیف‌پول‌ها تنها ارزها را در خود نگه نمی‌دارند، بلکه به شما کمک می‌کنند تا به بلاکچین با کلید عمومی (آدرس ارز دیجیتالی‌تان که طرف دیگر تراکنش‌هاست) و کلید خصوصی (که تنها شما آن را می‌دانید) متصل شوید.

دانستن هر دو کلیدها برای کامل کردن تراکنش‌ها الزامی است. آن‌ها را از آن‌جهت «کلید» می‌نامند که شما را قادر به باز کردن قفل ارز دیجیتال روی بلاکچین می‌کند.

کیف پول علاوه‌بر امکان دسترسی و ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال، سوابق تراکنش‌ها و موجودی فعلی حسابتان را ارائه می‌دهد که روی بلاکچین ذخیره شده است.

انواع کیف پول‌ها

به طور کل، هفت نوع کیف پول دیجیتال داریم:

کیف پول دسکتاپ: این کیف پول روی رایانه شخصی‌تان نصب می‌شود و از آنجایی که روی رایانه‌تان است، برای سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، گزینه بهتری نسبت به کیف پول‌های آنلاین است زیرا امنیت بیشتری دارند.

کیف پول آنلاین: کیف پول آنلاین یا ابری (cloud) از هر کامپیوتری قابل دسترسی است. استفاده با آن‌ها راحت است ولی کلید شخصی شما در آن به صورت آنلاین ذخیره می‌شود و توسط شخص ثالث کنترل می‌شود. به همین دلیل، کمتر ایمن هستند.

کیف پول موبایل: همانطور که از نامشان بر می‌آید، این نوع کیف پول، یک اپلیکیشنی برای سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال است که بر روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود. مزیتشان در این است که می‌توان هر ارز دیجیتال پذیرفته توسط آن‌ها را به سادگی خرید و فروش کنید.

کیف پول‌های سخت افزاری: این کیف پول‌ها کلید شخصی‌تان را بر روی وسیله سخت‌افزاری مانند USB ذخیره می‌کنند. امنیت این کیف پول‌ها بسیار بیشتر است زیرا کلید شخصی‌تان را دور از دسترسی افراد غیرمجاز ذخیره می‌کند.

کیف پول دیجیتال در سرمایه‌گذاری روی ارزهای کریپتو

انتخاب هر کدام از کیف پول‌های بالا بسته به نظر شما دارد. اینکه امنیت کیف پول در درجه اول برایتان مهم است یا راحتی کار با آن، روی انتخاب شما تاثیرگذار است. برخی از صرافی‌ها، کیف پول مخصوصی را هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال ارائه می‌دهند.

همچنین می‌توانید با کمک کیف پول، ارزهایتان را پیگیری کنید. برای مثال با کیف پول Personal Capital’s cryptocurrency BETA می‌توانید ارزهای دیجیتال را در آن قرار دهید و آن‌ها را با کمک آن پیگیری کنید.

امنیت ارز دیجیتال، مساله مهم دیگر هنگام سرمایه‌ گذاری

امنیت ارز دیجیتال خریداری شده، بسیار مهم است. این مساله به ویژه زمانی پررنگ می‌شود که تصمیم می‌گیرید از ارزتان برای خرید محصولات استفاده کنید یا یک کیف پول گرم (hot) داشته باشید. به طور کلی، هر زمان که اراده کنید، می‌توانید از ارز دیجیتال خود استفاده کنید، به همین دلیل اطمینان از ایمن بودن سرمایه‌گذاری‌‌تان مهم است.

توصیه ما به شما این است که از یک VPN مانند NordVPN استفاده کنید تا مطمئن شوید تراکنش‌های آنلاین‌تان ایمن و رمز گذاری شده است.

وقتی از VPN استفاده می‌کنید، اتصال آنلاین‌تان، ایمن‌تر است. داشتن داده رمز گذاری شده به این معناست که هیچ کس قادر به رویت تراکنش‌های آنلاین شما نیست. به عبارتی دیگر VPN، یک لایه محافظتی اضافه می‌کند که باعث می‌شود تا هم داده‌هایتان و هم تراکنش‌های آنلاین‌تان کاملا ناشناس باقی بمانند. ناشناس ماندن اطلاعات بسیار مهم است؛ زیرا هک کردن آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. این مساله به ویژه برای کاربرانی که به میزان زیاد سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال انجام داده‌اند، اهمیت ویژه‌‌ای دارد.

امنیت ارزهای دیجیتال

آیا برای سوار شدن بر این اسب وحشی آماده‌اید؟

در میان ارزهای دیجیتال، بیت کوین فراز و نشیب‌های بسیاری تاکنون داشته است. در 2013، قیمت آن زیر 130 دلار بود، در دسامبر 2017، قیمتش به بیش از 17 هزار دلار رسید ولی چند ماه بعد، شاهد افت شدیدی در قیمتش بودیم.

در  14 آپریل 2021، شاهد یک افزایش بسیار ناگهانی در قیمت بیت کوین شدیم، طوری‌که هر بیت کوین با قیمت 64000 دلار خرید و فروش می‌شد و دوباره چند ماه بعد از آن شاهد افت قیمت به بیش از نصف بودیم.

مهم نیست از کجا و چگونه تصمیم به سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال می‌کنید، برای بی‌ثباتی در قیمت ارزهای دیجیتال چه هنگام خرید و چه هنگام فروش، آماده باشید.

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال برخلاف بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های سنتی، قابل پیش‌بینی نیست. با هر سرمایه‌گذاری، یادآوری این نکته به خود ضروری است که هر افزایش شدید قیمتی، با یک سقوط شدید (قیمت) همراه خواهد بود.

هفت نکته که پیش از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال باید بدانید:

در مسیر سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال باید این 7 نکته را همیشه مدنظر داشته باشید.

ریسک‌پذیر باشید

گرچه بازار ارزهای دیجیتال، بسیار سودآور است ولی همانظور که در بالا گفتیم با هر افزایش شدید قیمت، به همان اندازه انتظار کاهش شدید قیمت‌ها را داشته باشید.

در حقیقت، ارزهای دیجیتال هیچ چیز به جز رشته‌ای از کدهای رمزنگاری شده، نیستند. بازار این ارزها هیچ پشتوانه‌ای ندارد. تنها چیزی که به سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال اعتبار بخشیده، پذیرش و اعتماد مردم است. بعلاوه، نوسانات در این بازار بسیار زیاد است، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در آن، ریسک بسیار بالایی می‌طلبد.

بد نیست این نکته را در اینجا بیان کنیم که قانونی نانوشته در تجارت وجود دارد که می‌گوید: «هرچه ریسک یک سرمایه‌گذاری بالاتر باشد، احتمال سود و زیان آن نیز به همان اندازه بیشتر است!»

پیش‌بینی ناپذیر بودن دنیای ارز دیجیتال

یکی دیگر از فاکتورهایی که هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال باید مد نظر قرار داد، این است که هیچ قانون، تئوری اقتصادی، الگوریتم یا رویه‌ای بر این بازار حاکم نیست. در نتیجه، با هیچ قطعیتی نمی‌توان حتی چشم‌انداز چند ماهه آن‌ را پیش‌بینی کرد.

بالا یا پایین شدن قیمت ارزها، صرفا به دلیل عرضه و تقاضا آن‌هاست و هیچ دولت، نهاد، شرکت یا موسسه‌ای نیست که کنترلی روی رشد یا افت قیمت آن‌ها داشته باشد.

سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال غیرقابل پیش‌بینی است

اجازه دهید خیالتان را راحت کنیم که واقعا فاکتورهای بنیادی بسیار کمی وجود دارند که بتوانید براساس آن‌ها، چشم‌انداز چند ماه آینده سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنید. ولی هر رویداد یا اتفاق بین‌المللی می‌تواند روی افزایش شدید یا کاهش شدید قیمت این ارزها تاثیر بگذارد. برای مثال، اگر کشوری رسما اعلام کند که اجازه استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال را نمی‌دهد، می‌تواند باعث یک شوک جدی در افت شدید قیمت این ارزها شود.

نکته‌ آخر این است که هیچ کس، تاکید می‌کنیم هیچ کس صرفنظر از اینکه تا چه اندازه در این بازار بوده، قابلیت پیش‌بینی قطعی قیمت ارزها را نخواهد داشت.

دقیق باشید

شاید این نکته بسیار بدیهی باشد، ولی قبل از سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال، مطمئن شوید در این راه با آگاهی، دانش و هوشیاری کافی قدم گذاشته‌اید.

برای مثال، اگر به دلیل بی‌تجربگی یا دانش کافی مقداری ارز دیجیتال به آدرس اشتباهی ارسال کردید، برگشت آن غیرممکن است زیرا هیچ بانک یا نهاد متمرکزی وجود ندارد تا بر این نقل و انتقالات نظارت داشته باشد.

به یاد داشته باشید کار کردن با کیف پول‌ها، به دقت بالایی نیاز دارد زیرا آدرسشان به صورتی است که نمی‌توان آن‌ها را به خاطر سپرد. برای مثال، آدرس بیت کوین چیزی شبیه این است:

HubjdCGsENK84462S7T13YqjnxYGRwbJh

همانطور که می‌بینید این آدرس‌ها چیزی نیستند جز کاراکترها و اعداد تصادفی. بنابراین وارد کردن تنها یک کاراکتر اشتباه باعث از بین رفتن کل موجودی حسابتان خواهد شد.

مزیت این کاراکترها در این است که می‌توانید آن‌ها را به سادگی کپی و پیست کیند، در نتیجه احتمال تایپ اشتباه در آن بسیار پایین می‌آید.

برخی از کیف پول‌ها آدرس‌ها را چک می‌کنند و در صورتی که کاراکتری زیاد یا کم باشد، به کاربر پیغام خطا می‌دهد. به هرحال توصیه ما این است که برای اطمینان بیشتر بعد از کپی و پیست کردن، همواره دو حرف اول و سه حرف آخر آدرس را بررسی کنید.

بالا بردن امنیت حساب و کیف پول

هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که برخی از کیف پول‌ها به دلیل تحریم‌ها، خدماتی به ایرانیان ارائه نمی‌دهند و ممکن است حساب شما را با تمام ارز موجود در آن، مسدود کنند.

کیف پول‌های آنلاینی که به شما امکان پشتیبان‌گیری از حسابتان را نمی‌دهند، چندان قابل اعتماد نیستند زیرا گاهی کلاهبرداران کیف پول‌های تقلبی می‌سازند تا بتوانند موجودی حسابتان را به یغما ببرند. بنابراین اگر قصد استفاده از کیف پول‌های آنلاین را دارید، حتما از کیف پول‌های آنلاین معتبر استفاده کنید.

پس از مساله امنیت کیف پول، نوبت به امنیت پسورد یا رمز عبور می‌رسد. هیچ‌گاه از یک پسورد مشابه برای چندین پلتفرم استفاده نکنید. حتما کلید خصوصی‌تان را در مکان امنی نگه دارید.

امنیت کیف پول در سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال

نسبت به حملات فیشینگ و روش‌های آن، آگاهی کامل داشته باشید. برخی وبسایت‌ها، خود را به جای سایت‌های معتبر جا می‌زنند. به محض وارد کردن رمز عبورتان در این سایت‌ها، کار تمام است و کلاهبرداران به تمامی مشخصات کیف پولتان دسترسی پیدا می‌کنند.

نکته دیگر آن است که کیف پول‌های آنلاین، بیشتر در معرض هک شدن قرار دارند. اکیدا پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال به مقدار زیاد را دارید، حتما از کیف پول‌های سخت افزاری یا آفلاین استفاده کنید. از معروف‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری، ledger است.

سرمایه‌گذاری روی کدام ارزهای دیجیتال: تحقیق کنید

در دنیای ارزهای دیجیتال، عرضه اولیه کوین وجود دارد. منظور از عرضه اولیه، توکن‌های ارزهای جدید است که توسط توسعه دهندگان آن ارز، طی تبلیغات گسترده به مردم معرفی می‌شود. در حال حاضر، بیش از دو هزار ارز دیجیتال وجود دارد.

عرضه اولیه ارزها به صورت رایگان و با کمک airdrop به کیف پول کاربران ارسال می‌شود.

ولی در این زمینه شاهد کلاهبرداری‌های زیادی هستیم. در اینجا قصد این را نداریم که بگوییم عرضه اولیه ارزهای دیجیتال تماما کلاهبرداری است، بلکه بیشتر منظورمان، تاکید بر این نکته اساسی است که پیش از انجام هر اقدامی، تحقیقات و بررسی‌های لازم را به عمل بیاورید.

عرضه‌های اولیه موفق و معتبر زیادی تاکنون وجود داشته‌اند، مانند عرضه اولیه اتریوم که سود بسیار خوبی نصیب کاربران کرد.

سرمایه‌گذاری روی کدام ارز دیجیتال

پرهیز از هیجان

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال را صرفا بابت هیجان ناشی از افزایش قیمت انجام ندهید. متاسفانه، این ویژگی جزء ویژگی‌های بسیار رایج در بیشتر معامله‌گران تازه‌ وارد است. با اولین نشانه‌های رشد یا افت قیمت، سریعا نسبت به خرید یا فروش ارز اقدام نکنید.

به یاد داشته باشید در دنیای ارزهای دیجیتال، افت و رشد قیمت‌ها چیز معمول است و اگر بر روی یک ارز معتبر سرمایه‌گذاری کردید، صبور باشید. معمولا پس از یک دوره افت یا رشد بزرگ، دوباره خودشان را باز می‌یابند.

دوری از سیستم‌های پانزی: مهم‌ترین عامل هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال

هر وبسایت با برنامه‌ای که وعده دو برابر کردن حساب ارز دیجیتال‌تان را می‌دهد یا سودهای غیر منطقی پیشنهاد می‌کند، نمی‌توانند چندان معتبر باشند. از آنجا که تراکنش‌ها در این فضا، غیرقابل پیگیری‌اند، سیستم‌های پانزی زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

منظور از سیستم‌های پانزی، سیستم‌هایی‌اند که با وعده‌های مختلف، سرمایه افراد را جمع‌آوری می‌کنند. معمولا در ابتدای کار و برای جلب اعتماد مردم، سود سرمایه‌گذاران اولیه را پرداخت می‌کنند. پرداخت این سود از طریق پول سرمایه‌گذاران بعدی انجام می‌شود. در واقع این شرکت‌ها هیچ فعالیت اقتصادی با پول سرمایه‌گذاران انجام نمی‌دهند. معمولا سیستم‌های پانزی پس از مدتی به دلیل افشای ماهیت دروغینشان فرو می‌پاشند. ولی در این بین، سرمایه‌گذارانی هستند که متحمل ضررهای هنگفتی می‌شوند.

برای تشخیص سیستم‌های پانزی، در درجه اول به عقل و منطق خود مراجعه کنید. هر سیستمی که وعده سود زیاد در کوتاه مدت داد، شک برانگیز است. به ویژه که هویت و فعالیت چنین سیستم‌هایی اصلا شفاف و روشن نیست.

چگونه هنگام سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال از سرمایه‌مان محافظت کنیم؟

تنها پاسخ به این پرسش، آموزش و کسب تجربه است. همیشه به روز باشید و نتیجه تحقیقات تیم‌ها یا افرادی که وارد این حوزه شده‌اند، مطالعه کنید.

در نهایت باید بگوییم هیچ گوی جادویی وجود ندارد تا پروژه‌های موفق را پیش‌بینی کند، به همین دلیل همیشه احتمال شکست را بالا در نظر بگیرید.

باز هم تاکید می‌کنیم که تنها بخشی از سرمایه شما باید صرف سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال شود. بعلاوه، آن میزان پولی که برای سرمایه‌گذاری در این حوزه در نظر گرفته‌اید، تماما روی یک ارز خاص سرمایه‌گذاری نکنید. برای این منظور، عملکرد و رشد چند ارز مختلف طی یکسال گذشته را با هم مقایسه کنید.

محافظت از سرمایه‌گذاری روی ارز دییجتال

در پاسخ به این سوال که «روی چه ارزی سرمایه‌گذاری کنیم» باید بگوییم بر روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنید که حداقل یکسال از ارائه آن‌ها گذشته باشد تا بتوانید میزان رشدشان را در طول یکسال گذشته بررسی کنید.

سخن آخر

سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال نوعی سرمایه‌گذاری نوینی است که بررسی و مطالعه بسیاری را می‌طلبد. گرچه در این حوزه، شاهد سوددهی میلیاردی هستیم، ولی به همین اندازه ریسک بالایی دارد که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند.

پیش از وارد شدن به این فضا، درباره کیف پول‌ها، ارزهای دیجیتال و هر آنچه در این حوزه به آن نیاز دارید، اطلاعات کافی کسب کنید و هر ادعایی را بدون انجام بررسی‌های دقیق نپذیرید.

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید