خانهوبلاگمقالاتآموزشیتکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه...

تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟

تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار میکند ؟

پس از افزایش قیمت ناگهانی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، مردم علاقه زیادی به خرید رمزارزها پیدا کردند. به همین علت هم در ماه های اخیر موضوعاتی مانند ارز دیجیتال، رمزارز، بلاک چین و … مورد توجه شمار زیادی از مردم قرار گرفته است. سوال اصلی که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم، این است که بلاک چین چیست و کاربرد آن در زمینه ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

قبل از هرچیز باید بدانید که وارد شدن در هر عرصه ای به خصوص ارزهای دیجیتال بدون داشتن اطلاعات کافی و ضروری، نتیجه ای جز آسیب زدن به اموال شخصی شما را در پی نخواهد داشت. پس توصیه ما به شما این است که پیش از شروع هرکاری نسبت به کسب اطلاعات کافی و صحیح از منابع معتبر اقدام نمایید تا بتوانید ریسک آسیب پذیری اموال خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

موضوعاتی که پس از مطالعه این مطلب با آن ها آشنا خوهید شد به شرح زیر هستند:

 • بلاک چین چیست به زبان ساده
 • بزرگترین ویژگی بلاک چین چیست ؟
 • کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف چیست ؟
 • تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده
 • تفاوت شبکه اینترنت عادی با فناوری بلاک چین چیست ؟
 • کاربرد بلاک چین برای بیت کوین
 • بلاک چین ارز دیجیتال چیست ؟
 • هدف بلاک چین چیست ؟
 • گره یا Node چیست ؟
 • معنای واژه فورک در بلاک چین

بلاک چین چیست

حساب بلاک چین چیست به زبان ساده

بلاک چین ( Blockchain ) که در زبان فارسی به نام زنجیره بستگی یا زنجیره بلاک ترجمه می شود، سیتمی نوین برای ثبت داده ها بر بستر اینترنت است.  این داده ها می توانند شامل هر نوع اطلاعاتی اعم از پیام های شخصی، تراکنش های بانکی، اسناد گوناگون و… باشند.

بزرگترین ویژگی بلاک چین چیست ؟

بزرگترین ویژگی بلاک چین، این مورد است که با تخریب یک نقطه مرکزی نمی توان باعث از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده در آن، گشت. این ویژگی بلاک چین باعث شده تا از این تکنولوژی در زمینه معاملات آنلاین ایمن و به خصوص برای مبادلات مربوط به ارز دیجیتال بیت کوین استفاده شود.

کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف چیست ؟

برخی از افراد تصور می کنند که کابرد بلاک چین تنها در زمینه مبادلات ارزهاست اما باید بدانید که این تصور کاملا غلط است و کاربردهای این تکنولوژی تنها به این مورد محدود نمی شود.

اگر می خواهید بدانید که کاربرد تکنولوژی بلاک چین چیست یا در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد، باید به شما بگوییم که تکنولوژی بلاک چین به طور گسترده برای مبادلات مربوط به ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است اما در صنایعی مانند بانکداری، حمل و نقل دریایی، نفت و گاز و حتی پزشکی نیز کاربرد دارد.

تکنولوژی بلاکچین به زبان ساده

اگر بخواهیم به زبان ساده به پرسش تکنولوژی بلاک چین چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که بلاک چین، سیستمی جدید برای ثبت اطلاعات است. در این سیستم تمامی اطلاعات میان همه کاربران شبکه به اشتراک گذاشته می شود.

نکته قابل توجه اینجاست که برای افزایش امنیت داده ها در بلاک چین، از فناوری رمزنگاری استفاده می شود. به همین علت هم احتمال هک یا خرابکاری در داده ها تقریبا غیرممکن است.

تکنولوژی بلاکچین به زبان ساده

تفاوت شبکه اینترنت عادی با فناوری بلاک چین چیست ؟

بزرگترین و اصلی ترین تفاوت اینترنت و بلاک چین در نوع ذخیره سازی اطلاعات در این دو شبکه است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، فناوری بلاک چین به گونه ای است که در آن امکان از بین بردن اطلاعات با تخریب یک مکان مشخص، وجود ندارد. این در حالی است که داده های مبادله شده بر بستر اینترنت، همگی در یک سرور اصلی ذخیره سازی می شوند.

نکته قابل توجه اینجاست که ممکن است این سرور توسط هکرها مورد حمله قرار گرفته و داده های ذخیره شده در آن به سرقت رفته یا تحریف و تخریب شود. باید بدانید که امکان دسترسی به داده های موجود در بلاک چین برای هیچ فرد حقیقی یا حقوقی وجود ندارد. به همین علت هم از این فناوری در مبادلات مالی مانند ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

کاربرد بلاک چین برای بیت کوین

درست است که بلاک چین، مدت ها پیش از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ایجاد شده است اما این بیت کوین بود که موفق شد تا این روش را در سطح گسترده به کار گرفته و به شهرت برساند.

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که به صورت رمزنگاری شده بر بستر بلاک چین فعالیت می کند. امنیت و سرعت تبادل داده ها در بلاک چین باعث شد تا بیت کوین فعالیت خود را بر این بستر آغاز نماید.

بلاک چین ( Blockchain ) که در زبان فارسی به نام زنجیره بستگی یا زنجیره بلاک ترجمه می شود، سیتمی نوین برای ثبت داده ها بر بستر اینترنت است.

بلاک چین ارز دیجیتال چیست ؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید هدف واقعی افراد از مطرح کردن این پرسش را درک کنیم. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، بلاک چین سیتمی نوین برای ثبت و انتقال اطلاعات است و ارزهای دیجیتال از این تکنولوژی برای مبادلات خود بهره می گیرند. مقصود اصلی افراد از مطرح کردن پرسش بلاک چین ارز دیجیتال چیست ، درک تفاوت بین ارزهای دیجیتال و بلاک چین است.

همانطور که گفتیم بلاک چین نوعی فناوری جدید است که برای تبادل دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال به کار می رود و ارزهای دیجیتال آن دسته دارایی های افراد هستند که ماهیت دیجیتال دارند.

با استفاده از جدول پایین تفاوت بلاک چین و بیت کوین را به خوبی درک خواهید کرد:

بیت کوین

بلاک چین

نوعی ارز دیجیتال

نوعی فناوری جدید

در بلاک چین بیت کوین تنها تراکنش ها ثبت می گردند

اولین بار توسط بیت کوین استفاده شد

بلاک چین بخشی از بیت کوین است

وظیفه ذخیره اطلاعات در انتقال ارزها را بر عهده دارد

 

هدف بلاک چین چیست ؟

در این بخش، قصد داریم تا هدف استفاده از بلاک چین در تبادلات مالی را برای شما به زبان ساده توضیح دهیم.

تصور کنید که شما باید مبلغی پول را برای یکی از دوستان خود ارسال کنید. در شرایط عادی این کار با استفاده از بانک یا کارت اعتباری شما انجام می شود که هر دو این روش ها به زمان مشخصی نیاز دارند. همچنین هنگام انتقال وجه، مبلغی تحت عنوان کارمزد از حساب شما کسر می گردد. تمام این اتفاقات در صورتی رخ می دهند که هیچ مشکلی برای انتقال وجه رخ ندهد.

هدف بلاک چین در زمینه تبادلات مالی شامل موارد زیر است:

 • افزایش سرعت تبادل و انتقال وجوه
 • کاهش میزان خطا
 • حذف کارمزد انتقال وجه
 • حذف واسطه هایی مانند بانک هنگام انتقال وجوه

هدف بلاک چین چیست

گره یا Node چیست ؟

هر کاربر برای اتصال به شبکه به یک دستگاه نیاز دارد. مفهوم گره در فناوری بلاک چین به معنای دستگاهی است که کاربران شبکه در اختیار دارند.

معنای واژه فورک در بلاک چین

در حالت کلی، فورک در زبان فارسی به عنوان انشعاب معنی می شود. انشعاب از نگاه برنامه نویسان به معنای به روز رسانی یک نرم افزار است.

شرایطی را در نظر بگیرید که برنامه نویسان با قوانین و پروتکل های بلاک چین مخالف باشند یا حتی مشکلی در پروتکل های این سیستم پیش بیاید. در این زمان، برنامه نویسان تصمیم می گیرند تا بلاک چین را به روز رسانی کرده یا یک بلاک چین جدید طراحی نمایند. این شرایط با نام فورک در بلاک چین شناخته می شود.

البته این تغییرات تنها زمانی در بلاک چین رخ می دهد که مشکلات پیش آمده، بسیار جدی بوده و حل آن ها ضروری باشد.

فورک دارای دو نوع نرم و سخت است که در ادامه به توضیح هرکدام خواهیم پرداخت.

فورک نرم

هنگامی که بلاک چین به روزرسانی می شود، قانون های قبلی برای نحوه استخراج بلاک ها در بلاک چین نیز تغییر کرده و قوانین جدید جایگزین آن ها می شوند. لازم به ذکر است که این قوانین با قوانین قبلی سازگاری خواهند داشت. بلاک هایی که با قوانین جدید ایجاد می شوند، باید توسط گره هایی که از قوانین قبلی ( انشعاب های قبلی) استفاده می کنند نیز تایید گردند. به این ویژگی فورک نرم (Backward compatibility)  گفته می شود.

فورک سخت

در فورک نرم قوانین جدید با قوانین قبلی سازگاری داشت اما در فورک سخت، قوانین جدید به نحوی طراحی و ایجاد می شوند که هیچ گونه سازگاری با قوانین قبلی ندارند. به این شرایط فورک سخت گفته می شود.

لازم به ذکر است که هر فورک سخت باعث ایجاد یک رمز ارز جدید خواهد شد. به عنوان مثال اتریوم کلاسیک حاصل فورک سخت در بلاک چین اتریوم بوده یا رمز ارز بیت کوین کش از فورک سخت در ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمده است.

نکته جالب توجه در فورک سخت نحوه تقسیم رمز ارز جدید بین کاربران شبکه است. در صورتی که شما در یک فورک سخت حضور داشته باشید، پس از اتمام فورک سخت، به ازای دارایی شما از رمزارز اصلی، رمز ارز جدید دریافت خواهید کرد. به طور مثال در صورتی که 10 واحد رمز ارز داشته باشید و در فورک سخت آن رمز ارز شرکت نمایید، پس از پایان فورک سخت، به میزام 10 واحد از رمز ارز ایجاد شده نیز به شما تعلق خواهد گرفت. به این معنی که شما 10 واحد از رمز ارز قبلی و 10 واحد از رمز ارز جدید در اختیار خواهید داشت.

بلاک چین نوعی فناوری جدید است که برای تبادل دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال به کار می رود.

سوالات متداول در رابطه با موضوع بلاک چین چیست

بی شک پس از مطالعه این مطلب سوالات بسیاری در رابطه با بلاک چین و کاربرد آن برای شما پیش خواهد آمد. به همین علت، قصد داریم تا در این بخش از مقاله بلاک چین چیست ، به برخی از سوالات رایج شما پاسخ دهیم تا هرچه بهتر و بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.

برخی از رایج ترین سوالات به شرح زیر هستند:

بلاکچین چیست ؟

بلاک چین نوعی فناوری نسبتا جدید است که اولین بار و به طور گسترده توسط ارز دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته و از این طریق توسط عموم مردم شناخته شد. این فناوری باعث می شود تا هرگونه انتقال یا تبادل ارزهای دیجیتال با سرعت بسیار بیشتر و بدون واسطه و کارمزد صورت گرفته و شرایط برای دو طرف معامله تسهیل گردد.

تکنولوژی بلاکچین به زبان ساده چگونه عمل می کند ؟

اگر بخواهیم به ساده ترین روش ممکن برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم که فناوری بلاک چین، در واقع سیتمی نوین برای ثبت داده ها بر بستر اینترنت است. این داده ها می توانند شامل هر نوع اطلاعاتی اعم از پیام های شخصی، تراکنش های بانکی، اسناد گوناگون و… باشند.

کاربرد بلاک چین چیست ؟

شاید فکر کنید که بلاک چین تنها در زمینه ارزهای دیجیتال کاربرد دارد اما باید بدانید که این تفکر کاملا اشتباه است. البته که این تکنولوژی اولین بار توسط بیت کوین به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت اما فناوری بلاک چین مدت ها قبل از بیت کوین، ابداع شده و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گرفت. از جمله صنایعی که از بلاک چین استفاده می کنند، می توان به صنعت بانکداری، حمل و نقل دریایی، نفت و گاز ، پزشکی و بسیاری صنایع دیگر اشاره کرد.

فورک در بلاک چین به چه معناست ؟

واژه فورک یا انشعاب به شرایطی گفته می شود که برخی از قوانین و پروتکل های موجود در بلاک چین توسط برنامه نویسان تغییر کرده و به روزرسانی شوند. فورک به دو نوع فورک سخت و فورک نرم تقسیم می شود که هر کدام به صورت مفصل در این مقاله توضیح داده شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به متن مقاله مراجعه نموده و پاسخ سوالات خود را بیابید.

فورک اتریوم چیست و چه نتایجی به همراه دارد ؟

همانطور که گفتیم فورک دارای دو نوع سخت و نرم است. فورک نرم تنها باعث به روزرسانی قوانین بلاک چین اتریوم می شود اما هر فورک سخت در بلاک چین اتریوم باعث ایجاد رمز ارزهای جدید خواهد شد. به عنوان مثال، اتریوم کلاسیک حاصل یک فورک سخت در بلاک چین اتریوم بوده است. به طور کلی وقوع یک فورک سخت در یک رمز ارز باعث ایجاد یک رمز ارز جدید خواهد شد.

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش بلاک چین چیست پاسخ داده و خوانندگان این مطلب را با کاربرد بلاک چین ، هدف و همچنین با روش کار آن آشنا نماییم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مطلب مورد پسندتان واقع شده و کارایی لازم را برای شما داشته باشند.

در پایان از شما تقاضا می کنیم تا پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص این مطلب از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

منابع

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید