خانهوبلاگاخبارمزایا و معایب سرمایه گذاری روی...

مزایا و معایب سرمایه گذاری روی دوج کوین از نگاه کوین اولیری

مزایا و معایب سرمایه گذاری روی دوج کوین از نگاه کوین اولیری

کوین اولیری بازرگان و نویسنده مشهور کانادایی که بنیانگذار شرکت‌های اولیری فاندز و سافت کی است به سرمایه‌گذاران هشدار داد: خرید و سرمایه گذاری روی دوج کوین در واقع یک ریسک بزرگ فراتر از قمار است. با خرید انواع پول‌های رمزنگاری شده همچون دوج کوین که ماهیتی نامشخص دارند و ارزش ذاتی آن‌ها برکسی روشن و واضح نیست در حقیقت وارد یک بازی خطرناک می‌شوید.

کوین اولیری معتقد است سرمایه گذاری روی یک سکه همچون دوج کوین که الگوی رفتاری لحظه‌ای دارد و ارزش ذاتی آن مشخص و دارای ثبات نیست، مانند این است که شما هرچه پول دارید تبدیل به سکه‌های سیاه و قرمزی کنید که در قمارخانه‌ها برای بازی روی میز می‌چینید. در حقیقت افراد با سرمایه‌ گذاری روی دوج کوین وارد یک بازی حدس و گمان می‌شوند و چون نمی‌توانند سرنوشت سرمایه و دارایی خود را حدس بزنند یا تا حد قابل قبولی پیش بینی کنند، کاملا در خطر سقوط و از دست دادن سرمایه هستند.

دوج کوین نخستین بار چه زمانی شناخته شد؟

دوج کوین نخستین بار به عنوان یک رمز ارز دیجیتال در سال 2013 بوجود آمد و پا به خانواده بزرگ رمز ارزها گذاشت. ارز دیجیتال دوج کوین در یک سال اخیر به دلیل افزایش رشد سرمایه گذاری ها روی رمز ارز‌ها، رشد سرسام‌آوری را تجربه کرد و در میان سرمایه‌گذاران خرد و کلان به محبوبیت چشمگیری دست یافت.

یکی از دلایل افزایش حجم درخواست سرمایه‌گذاران برای خرید این رمز ارز، حمایت افرادی همچون ایلان ماسک و دیگر شخصیت‌های تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی بود.

با وجود اینکه دوج کوین موفق شد در یک سال گذشته (2020 تا 2021) به بالاترین ارزش پولی خود یعنی 0.75 دلار برسد، ولی همچنان برخی از تحلیلگران و اقتصاددانان بزرگ در مورد این رمز ارز با احتیاط بیشتری اظهار نظر می‌کنند و معتقدند که سرمایه گذاری روی دوج کوین مانند یک حباب است که بیش از حد بزرگ شده است.

آن‌ها خرید و سرمایه گذاری روی دوج کوین را کاری غیرمنطقی تلقی می‌کنند و بر این باور هستند که حباب دوج کوین به زودی خواهد ترکید و قیمت آن ناگهان سقوط خواهد کرد که این اتفاق نتیجه‌ای جز شکست سرمایه‌گذاران و برباد رفتن پول آن ها در پی نخواهد داشت.

احتمال دارد که کوین اولیری به این دلیل که در حال همکاری با برنامه shark tank است، مخالف دوج کوین باشد و به همین علت هم ترجیح می‌دهد یک روایت هشدار دهنده به سرمایه‌گذاران کوچک و بزرگ ارائه کند. اما با این حال نمی‌توان خطر از بین رفتن پول‌هایی که می‌پردازیم و ارزهای دیجیتالی که هرگز نمیبینیم را نادیده بگیریم.

توماس کوین اولیری، کارشناس خبری اقتصادی دراگونز دن می‌گوید: سرمایه گذاری روی دوج کوین یک قمار (بازی حدس و گمان) صددرصدی است.

چرا اقتصاددانان و بازرگانانی مانند کوین اولیری از سرمایه گذاری روی دوج کوین حمایت نمی‌کنند؟

کوین اولیری در مصاحبه‌های خود بخصوص گفتگوی اخیرش با CNBC اینگونه اظهار کرد که علت مخالفتش با خرید و حمایت از این رمز ارز این است که سایر پروژه‌های بلاک چین واقعی هستند، ارزش ذاتی دارند و می‌توان به آن ها اعتماد کرد. به نظر او ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، سولانا و اتریوم برای سرمایه گذاری قابل اعتماد‌ترند.

با این وجود افرادی همچون کوین اولیری همچنان بر عقیده خود استوار هستند که با سرمایه‌گذاری در بازار بلاک چین و خرید و ذخیره رمز ارزها در حقیقت سرمایه ‌گذاران چشم بسته یا خود خواسته وارد یک بازی قمار بزرگ می‌شوند که البته ابعاد گوناگونی نیز خواهد داشت.

آیا سرمایه گذاری روی دوج کوین صرفا یک سرگرمی است ؟

جالب است بدانید که افرادی مانند کوین اولیری، ارز دیجیتال دوج کوین را یک بازی و سرگرمی معرفی می‌کنند و آن را برای کسانی مناسب می‌دانند که نمی‌خواهند ارزش ذاتی سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کنند؛ چراکه این رمز ارز دقیقا کاری را انجام می‌دهد که برخلاف خواسته و انتظارات سرمایه‌گذاران است. به همین علت است که او و همکارانش اصلا حاضر نیستند در سرمایه گذاری روی دوج کوین هیچ سهمی داشته باشند.

چه کسانی بیشتر از ترکیدن حباب رمز ارزها آسیب می‌بینند؟

مسلما برخی از سرمایه‌گذاران بویژه آنهایی که سهم عمده‌ای از این بازار را به نام خود کرده‌اند اگر با شکست در این تئوری مواجه شوند، سقوط می کنند. رمز ارزها دچار نوسانات ناگهانی ناشی از سیاست و بدنامی می‌شوند و این اجتناب ناپذیر است، بنابراین هیچکسی نمی‌تواند تئوری سرمایه‌گذاری خود را ایمن، تضمینی و سود ده بداند.

آیا هرگونه سرمایه گذاری دیجیتال ریسک و قمار است؟

کوین اولیری و هم کیشانش بر این عقیده اند که تمام سرمایه‌گذاری‌های دیجیتال به خصوص ارز دوج یک بازی است که نمی‌توانید برد و باختش را حدس بزنید و درمورد پایان آن هم هیچ چشم اندازی وجود ندارد. سرمایه گذاری روی دوج کوین یعنی پذیرفته‌اید تا در یک مسیر کاملا نامشخص قدم بگذارید.

با این وجود او می‌گوید اگر ارزهای فیات را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، احتمال یک سپرده‌گذاری بهتر، خواهد بود. هر چند که خرید هرگونه ارز دیجیتال در نهایت ضرر محسوب می‌شود، چون سرمایه‌گذار پس از خرید حتی نمی‌تواند در مقابل تورم‌ها از خود واکنشی نشان دهد.

کدام رمز ارز ایمن‌تر است؟

هم نظران کوین اولیری و خود او معتقدند که اگر قرار است در این بازار نادیدنی سرمایه ‌گذاری انجام شود، بهتر است سراغ ارزهایی برویم که ارزش ذاتی پیدا کرده‌اند. بنابراین در این میان بیت کوین پرچم‌دار و برترین ارز دیجیتال خواهد بود. با این حال یادتان باشد که سرمایه‌گذاری در خرید و ذخیره هر رمز ارزی شبیه به قمار است و تضمینی برای آن وجود ندارد. برای یافتن پاسخ این سوال می توانید به مقاله ما با عنوان معرفی 10 ارز دیجیتال برتر مراجعه کنید.

منبع

cryptopotato

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید