خانهوبلاگدانشنامههمه چیز در مورد ارز ریپل

ریپل چیست
حوریه سادات ثابت

حوریه سادات ثابت

همه چیز در مورد ارز ریپل

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که ریپل، همان ارز دیجیتال XRP است. اما اکوسیستم، فناوری و تجارت ریپل دقیقا مترادف با XRP نیست. در واقع ریپل نام پلتفرم و شبکه پرداخت دیجیتالی است که کریپتوکارنسی مخصوص خود را هم، به نام XRP، دارد. به طور خلاصه هدف از به وجود آمدن ریپل، این است که قراردادها و انتقال پول در سراسر دنیا با سرعت بیشتر و هزینه کمتری انجام شوند. در این مطلب کوتاه و کاربردی بیشتر می‌آموزید که ریپل چیست و دقیقا چطور کار می‌کند.

XRP چیست؟

همان طور که پیش از این اشاره‌ای کردیم، هدف از ریپل بهبود انتقال وجه در مدت زمان کوتاه‌تر و با هزینه کمتر است. هر کسی که برای انتقال پول از Western Union یا SWIFT استفاده کرده باشد، دردسرهای انجام کار ساده‌ای مانند ارسال پول در سطح بین المللی را می‌داند. برای مبتدیان، ممکن است این کار 2-5 روز طول بکشد و هزینه‌های مربوط به انتقال، با توجه به روزمره بودن چنین فعالیتی بسیار مسخره به نظر برسد.

از این رو در سال 2012 پلتفرم این ارز توسط Chris Larsen و Jed McCaleb ابداع شد که در آن سیستمی که بانک‌ها و موسسات مالی برای انتقال پول از کشوری به کشور دیگر استفاده می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین به جای اینکه مشتری با ارزی مانند بیت کوین روبه رو باشد، معاملات خود را صرفا با XRP انجام می‌دهد. به این صورت که در این پلتفرم از طرف فرستنده ارز 1 به XRP تغییر یافته، این حجم از XRP به گیرنده ارسال شده و سپس در بانک مقصد به ارز 2 تبدیل می‌شود. انتقال XRP بین بانک‌ها در کشورهای مختلف به جای 5 روز، فقط چند ثانیه طول می‌کشد. این همان مزیتی است که ریپل قصد دارد با XRP دنیا را تغییر دهد و بر همه معاملات بین المللی تسلط داشته باشد.

ریپل چطور کار می کند؟

اما تفاوت ریپل با ارزهای دیگر چیست ؟ برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، ریپل بلاک چین ندارد (اگر نمی دانید تکنولوژی بلاک چین چیست مقاله دیگر ما را بخوانید). همچنین نمی‌تواند استخراج شود. در واقع پلتفرم بلاکچینی ندارد و در عوض از فناوری اختصاصی خود به نام الگوریتم اجماع پروتکل ریپل استفاده می‌کند. به این معنی که در این الگوریتم از گروهی از سرورها برای تایید معاملاتش استفاده می‌کند.

علاوه بر این پلتفرم، ریپل یا XRP یک ارز دیجیتال است که از قبل استخراج شده است. 100 میلیارد از این ارز دیجیتال وجود دارد که حدود 55 درصد آن متعلق به خود ریپل است. بنیانگذاران این پلتفرم این کار را انجام داده‌اند تا مطمئن شوند تورم فراری وجود ندارد. برای اطمینان از اینکه آن‎‌ها از نوسانات قیمت در امان باقی می‌مانند، ریپل دارایی‌هایش را در جایی قفل کرده و فقط مقدار مشخصی از XRP را در فواصل زمانی منظم به بازار عرضه می‌کند.

همان طور که در بالا درمورد ریپل چیست ذکر شد، هدف از ارز دیجیتال XRP این است که به عنوان ارز پُلی برای بانک‌ها کار کند. برای مثال فرض کنید که می‌خواهید 5000 دلار برای دوست‌تان در اسپانیا ارسال کنید. به طور معمول، باید 5000 دلار به بانک ببرید و هزینه‌های گزافی صرفا بابت خدمات بانکی بپردازید. با این کار به دلیل تفاوت ارزها و هزینه معاملات حدودا 3 تا 5 روز بعد، دوست شما بخشی از آن پول را به یورو دریافت خواهد کرد.

اما در عوض، با ریپل بانک 5000 دلار را به XRP تبدیل کرده و آن را به بانک اسپانیا منتقل می‌کند. به این صورت XRP به معنای واقعی کلمه در چند ثانیه جابه جا خواهد شد. بانک مقصد هم ریپل را به یورو تبدیل و دوست‌تان تقریبا بلافاصله معادل یورو این مقدار را دریافت خواهد کرد. خلاصه اینکه چشم انداز پلتفرم ریپل این است که پول با سرعت پیام‌های متنی در سراسر جهان منتقل شود. فکرش را بکنید!

منبع

chillur

نظر بدهید

سبد خرید