خانهوبلاگدانشنامههمه چیز در مورد ارز لایت کوین

لایت کوین چیست
حوریه سادات ثابت

حوریه سادات ثابت

همه چیز در مورد ارز لایت کوین

در دنیای امروز، سرمایه گذاری در فضای ارز دیجیتال برای مدت طولانی بدون توجه به یکی از قدیمی ترین و معتبرترین ارزهای موجود، به نام لایت کوین یا LTC غیرممکن به نظر می رسد. به طور خلاصه لایت کوین یک سیستم نقدی دیجیتال همتا به همتای متن باز (open-ѕоurсe) مانند بیت کوین است. نکته مهم درباره این ارز دیجیتال این است که لایت کوین در واقع برای بهبود برخی از کاستی های اولین رمز ارز موفق جهانی، یعنی بیت کوین، ساخته شده است. به این ترتیب، همان طور که بیت کوین را در دنیای ارز دیجیتال ها طلا می دانند، به لایت کوین هم لقب نقره داده اند. اما دقیقا ارز لایت کوین چیست، چطور خلق شد و چقدر ارزش دارد؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ارز لایت کوین یا LTC چیست؟

لایت کوین یکی از اولین رمزارزهایی بود که وارد بازار شد. در نتیجه می توان گفت ارز لایت کوین یکی از بزرگترین سکه های موجود در بخش، براساس سرمایه بازار است. این سکه بسیار محبوب را می توان تقریبا در هر صرافی ارز دیجیتال پیدا کرد. همچنین ارز لایت کوین یکی از رایج ترین ارزهای دیجتال در جهان است که برای خرید کالاها، خدمات و حتی سرمایه گذاری در پروژه های دیگر ارز دیجیتال استفاده می شود و در حال حاضر ارزش آن به 130.99 دلار آمریکا می رسد.

مانند اکثر ارزهای دیجیتال، ارز لایت کوین هم از فناوری بلاکچین برای غیرمتمرکز ماندن استفاده می کند. ارزهای غیرمتمرکز از بسیاری جهات با ارزهای سنتی فیات متفاوت هستند. در درجه اول این نوع ارزها، از یک مرجع مرکزی مانند دولت صادر نمی شوند. در عوض لایت کوین در نتیجه پروتکل کریپتوگرافیک تولید می شود. لایت کوین رسما تحت مجوز MIT/X11 منتشر می شود. حال که می دانید لایت کوین چیست وقت آن رسیده با مکانیسم کارکرد آن آشنا شوید.

لایت کوین چطور کار می کند؟

همان طور که پیش از این اشاره ای کردیم، لایت کوین یک بلاکچین متن باز است که با استفاده از یک سازوکار اجماع اثبات کار، کاربران خود را قادر می سازد که قدرت محاسبات سیستم خود را به کار گیرند و در ازای تایید بلوک ها در معاملات لایت کوین به دست آورند (اگر نمی دانید تکنولوژی بلاک چین چیست مقاله دیگر ما را بخوانید). با وجود اینکه سازوکار اجماع برای لایت کوین و بیت کوین مشابه است، اما الگوریتم های مورد استفاده برای اعتبارسنجی بلوک ها کاملا متفاوت هستند. بیت کوین از الگوریتم Secure Hash یا SHA و لایت کوین از الگوریتم اجماعی به نام Scrypt استفاده می کنند. اما تفاوت های دیگر بیت کوین و لایت کوین چیست؟

به غیر از الگوریتم، لایت کوین دو تفاوت عمده دیگری با بیت کوین دارد: عرضه کل آن و نرخ تولید بلوک. لایت کوین سرعت حل بلوک ها را 4 برابر بیت کوین افزایش داد. در عین حال عرضه را نیز تا 4 برابر بیت کوین بیشتر کرد و به 84000000 رسید.

ارز لایت کوین

تاریخچه ارز دیجیتال LTC

تا اینجای مقاله متوجه شدید لایت کوین چیست. آغاز شهرت لایت کوین به اکتبر 2011 بر می گردد؛ زمانی که گزارش پروژه طولانی مدت بیت کوین بازی به نام چارلی لی منتشر شد. جالب است بدانید که لی کارمند سابق گوگل بود و بیت کوین را از روزهای ابتدایی خلق آن دنبال می کرد. در آن زمان، لی ارزش بیت کوین را تشخیص داد اما متوجه شد ایراداتی وجود دارد که اگر اصلاح شوند، بلاک چین در مقیاس وسیع تری مورد استقبال قرار خواهد گرفت. بر این اساس، لی با هدف ساخت ارز دیجیتال جدیدی به نام لایت کوین، بر کاهش زمان معاملات و هزینه ها و حذف استخرهای استخراج متمرکز تاکید داشت.

به طور چشمگیری، فقط 2 سال طول کشید تا لایت کوین سرمایه 2 میلیارد دلاری بازار را از آن خود کند و در حال حاضر هم همچنان بر بازار تسلط دارد. قابل ذکر است که لایت کوین در تاریخ 18 دسامبر 2017، به بالاترین سطح رسمی خود یعنی 360.93 دلار رسید. این مقدار، یک افزایش 8200 درصدی نسبت به ارزش توکن ها را فقط در یک سال اخیر نشان می داد. در آن زمان، ارزش بازار لایت کوین حدود 4.40 دلار بود.

در اتفاق جالبی، در دسامبر سال 2017 لی تصمیم گرفت تمام دارایی های لایت کوین خود را بفروشد. وی درباره علت این تصمیمش توضیح داد که از تاثیر رو به رشد خودش بر پلتفرم نگران است. وقتی از لی سوال شد علت فروش لایت کوین چیست در این باره اظهار داشت:« هر وقت که قیمت لایت کوین یا حتی اخبار خوب و بد را توئیت می کنم، متهم می شوم که این کار را برای منافع شخصی انجام داده ام. بنابراین در یک کلام، نگه داشتن LTC و توییت درباره آن برای من ضد منافع است، زیرا من تاثیر زیادی دارم.» در پایان لی تصمیم گرفت که بهترین کار این است که از تضاد منافع ناشی از موقعیتش به عنوان بنیانگذار لایت کوین جلوگیری کند.

لایت کوین چه مزیتی دارد؟

یکی از مهم ترین مزایای لایت کوین، زمان بلوک کمتر نسبت به بیت کوین است. زمان بلوک معیاری است که زمان تولید یک بلوک جدید و یا پرونده داده را در یک شبکه بلاک چین تعیین می کند. در واقع به زمانی که برای تایید وجود دسته جدیدی از توکن ها لازم است، زمان بلوک می گویند. بر اساس این معیار، در حال جاضر لایک کوین 4 برابر سریع تر از بیت کوین معامله می شود. علاوه بر این لی مدل هزینه تراکنش لایت کوین را طوری تنظیم کرد که برای کاربران جذابیت بیشتری داشته باشد. بر این اساس هزینه تراکنش در شبکه لایت کوین 1/50 بیت کوین است.

این هزینه تراکنش یکی از اصلی ترین مواردی است که لایت کوین را محبوب کرده است. به طور شگفت انگیزی، هزینه تراکنش در این شبکه تنها 1/1000 لایت کوین است. این هزینه ناچیز بسته به اندازه تراکنش شما نیز تغییری نمی کند. در واقع صرف نظر از اندازه مبلغ تراکنش، باید مبلغ یکسانی بابت آن بپردازید. این استراتژی باعث شده که برای مثال پی پال برای هر تراکنش انجام شده در شبکه خود، 3 درصد هزینه دریافت کند.

مقدار کل عرضه LTC

تا اینجای مقاله متوجه شدید لایت کوین چیست و چه مزیتی نسبت به بیت کوین دارد. اما یکی از عوامل اصلی جذابیت لایت کوین و به طور کلی ارزهای رمزنگاری شده، عرضه محدود آن هاست. برخلاف ارز فیات، که دولت ها می توانند به دلخواه هر مقدار که بخواهند چاپ کنند، لایت کوین ها تنها در فواصل زمانی مشخص بعد از تایید بلوک معاملات در شبکه تولید می شوند. در مجموع تنها 84 میلیون لایت کوین تولید خواهد شد. جالب اینجاست که این مقدار حاصل محاسبات ساده توسعه دهندگان بود.

در واقع ابتدا توسعه دهندگان تصمیم گرفتند از آن جایی که لایت کوین معاملات را با سرعت 4 برابر بیت کوین پردازش می کند، منطقی است که 4 برابر توکن در اختیار شبکه باشد. این مقدار ثابت سکه به این معناست که تورم بر ارزش کلی ارز با گذشت زمان تاثیر می گذارد. هر چه زمان بیشتری بگذرد، ارزش بیشتری برای هر لایت کوین باید در نظر گرفته شود. تا به امروز بیش از 65,177,458 لایت کوین در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

لایت کوین و بیت کوین

بسیاری از معامله گران لایت کوین را به عنوان گزینه پایدارتری در بازار می بینند. اما دلیل آن چیست؟ اول اینکه لایت کوین اغلب نوسان کمتری نسبت به برادر بزرگتر خود یعنی بیت کوین دارد. همچنین تیم توسعه پشت این پروژه، نسبت به تیم توسعه بیت کوین قوی تر عمل کرده اند. به طور خاص، توسعه دهندگان لایت کوین بارها و بارها تمایل خود را برای حفظ و ارتقا این فناوری ثابت کرده اند. لایت کوین اولین پلتفرمی بود که آپدیت Segregated Witness یا جداسازی امضاهای تراکنش ها (سگویت) را اضافه کرد.

علاوه بر این، لایت کوین پردازش معاملات Lightning Network را ماه ها قبل از بیت کوین آغاز کرد. در ماه می 2017، لایت کوین پروتکل سگویت را ماه ها قبل از اینکه بیت کوین بتواند این کار را انجام دهد، به تصویب رساند. در همان سال، تیم توسعه پشت این پروژه اولین معامله شبکه لایتنینگ را از زوریخ آلمان به سان فرانسیسکو انجام داد.

شبکه لایتنینگ با هدف افزایش سرعت تراکنش ها و کاهش هزینه انتقال ارزهای دیجیتال ایجاد شده است.

چگونه LTC بخریم؟

در این بخش معروف ترین صرافی ها را برای خرید لایت کوین معرفی می کنیم:

  • Kraken: بهترین صرافی برای ساکنان آمریکا به منظور خرید لایت کوین
  • Binance: بهترین صرافی برای ساکنان استرالیا، کانادا، سنگاپور، انگلستان و بیشتر کشورهای دنیا.
  • BitPanda: بهترین گزینه برای ساکنان اروپا. توجه داشته باشید که این صرافی ساکنان خارج از این ناحیه را نمی پذیرد.
  • Easy Crypto: بهترین صرافی برای استرالیا، نیوزلند و آفریقای جنوبی.

شما می توانید با انواع صرافی ارز دیجیتال در مقاله دیگر ما آشنا شوید.

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

اما نحوه استخراج ارز لایت کوین چیست و چطور می توان آن را به دست آورد؟ استخراج ارز لایت کوین بسیار شبیه به بیت کوین است. این شبکه هم از یک مکانیسم اجماع برای اطمینان از اعتبار شبکه استفاده می کند. با این حال برخلاف بیت کوین، ارز لایت کوین از مکانیسم اجماع SHA-256 استفاده نکرده و در واقع الگوریتم استخراج لایت کوین «اسکریپت» نام دارد. طرفداران لایت کوین، عقیده دارند که اسکریپت مدل عادلانه تری است. اسکریپت به سخت افزارهای کاربران مانند GPU اجازه می دهد که ارز لایت کوین را با موفقیت استخراج کنند.

اما مزیت استخراج ارز لایت کوین چیست؟ نکته مهم این است که شما می توانید ارز لایت کوین را با رایانه مک یا ویندوز استخراح کنید. ماینرها می توانند این کار را به صورت انفرادی و یا با کمک استخر استخراج انجام دهند؛ یعنی چیزی که دیگر برای استخراج بیت کوین امکان پذیر نیست. البته با اینکه استخراج ارز لایت کوین را می توان با یک رایانه خانگی معمولی انجام داد، این فرایند بسیار کند است. از این رو خرید یک ماینر که به طور خاص برای الگوریتم های استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده، بسیار عاقلانه تر است. با این دستگاه ها به نتایج بهتری می رسید و شانس شما برای تبدیل شدن به ماینر بعدی برای تایید تراکنش ها و افزودن آن ها به بلاک چین افزایش می یابد.

روزانه 14400 ارز لایت کوین استخراج می شود و استخراج هر بلوک لایت کوین، حدودا 2.5 دقیقه زمان می برد. گره ای که بلوک بعدی معاملات را به بلاک چین اضافه می کند، 25 لایت کوین تازه ایجاد شده پاداش دریافت می کند. مشابه استراتژی بیت کوین، پاداش های استخراج به مرور زمان نصف می شود. در اکتبر 2015، پاداش های لایت کوین به نصف رسید. قابل توجه است که هاوینگ در فواصل زمانی منظم تا زمان استخراج 84000000 مین لایت کوین ادامه می یابد.

استخراج

کجا لایت کوین را ذخیره کنیم؟

وقتی پای ارز لایت کوین به میان می آید، هیچ کمبودی برای ذخیره آن نخواهید داشت. برای انجام معاملات خرد روزانه تان، می توانید ارز لایت کوین را در کیف پول ارز دیجیتال تان بگذارید که در حال حاضر کم خطرترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. کیف پول های زیادی قابلیت ذخیره ارز لایت کوین را دارند که به شما این امکان را می دهند ارز لایت کوین خود را در کنار سایر ارزهای رمزنگاری شده موردنظرتان ذخیره کنید.

اما اگر به دنبال سرمایه گذاری کلان در لایت کوین هستید و یا قصد دارید ارز لایت کوین خود را بدون توجه به تغییرات بازار و بلند مدت نگه دارید، بهترین گزینه کیف پول سخت افزاری است. کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال شما را به صورت آفلاین در کیف پول سرد ذخیره می کنند. با این استراتژی دیگر دسترسی و هک آنلاین حساب شما غیرممکن می شود. کیف پول The Ledger Nano S یا پیشرفته تر از آن Ledger Nano X هر دو از لایت کوین پشتیبانی می کنند.

کیف پول سرد نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که مستقل از نوع اتصال به اینترنت بوده و از این رو امکان ندارد کسی بتواند از راه دور آن را هک کند.

معامله با ارز لایت کوین

معامله با ارز لایت کوین هم درست مانند معامله با دیگر 10 ارز دیجیتال برتر است. برای درک دقیق زمان خرید و فروش، باید بازار را زیرنظر داشته باشید. علاوه بر این، پیگیری اخبار مربوط به تحولات ارز لایت کوین گام مهم دیگری برای معامله با این ارز دیجیتال است. به عنوان مثال اخیرا ولادیمیر پوتین قانونی را امضا کرده که رسما ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و لایت کوین را در کشورش به رسمیت می شناسد.

چنین اخبار مثبتی مانند پذیرش ارز دیجیتال در یک کشور و یا تایید مقررات معاملات با این ارزها معمولا مستقیما منجر به افزایش ارزش آن ارز می شود. برعکس وقتی اخبار منفی درباره بازار به گوش می رسد، احتمالا به زودی شاهد ضرر های بازار باشید. به طور شگفت انگیزی، تحلیلگران گزارش داده اند که لایت کوین از نظر حرکت در بازار، بیت کوین را رهبری می کند. این حرکت بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشت که ارز لایت کوین را نظارت کنند تا بتوانند حرکت های احتمالی بیت کوین در بازار را بهتر تشخیص دهند.

منابع

securities

kriptomat

 

نظر بدهید

سبد خرید