خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیتمامی نکات که باید از بلاکچین...

بلاکچین و شهر هوشمند

تمامی نکات که باید از بلاکچین و شهر هوشمند بدانید

بیشتر افراد فناوری بلاکچین را فقط با ارزهای دیجیتال می‌شناسند در حالیکه، امروزه از این فناوری در بخش‌های مختلف به خصوص ایجاد شهر هوشمند استفاده زیادی می‌شود. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات در زمینه بلاکچین و شهر هوشمند در هستید، مطالعه این مطلب برای شما خالی از لطف نیست.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 1. بلاکچین چیست و چه نقشی در ایجاد شهر هوشمند دارد؟
 2. تاثیرات بلاکچین در شهر هوشمند
 3. نمونه های از شهرهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین
 4. بلاکچین، شهرهای هوشمند و ایران

 

بلاکچین چیست و چه نقشی در ایجاد شهر هوشمند دارد؟

بلاکچین نخستین بار در سال 2009 معرفی شد. کاربرد اولیه بلاکچین، بستری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین است . این فناوری به طور روزانه کاربردهای بیشتری پیدا میکند و این موضوع باعث شده تا این فناوری، تبدیل به بخش اساسی در کسب و کار و بازارها شود و به بخش‌های مختلف در کشورها وارد شود.

بلاکچین  در ساده ترین تعریف، سیستم ضبط و ثبت داده‌ها اما از روشی جدید است. در این روش تمامی دیتاها در اختیار همه اعضای شبکه قرار میگیرد.

این به معنای عدم امنیت نیست، برعکس وجود دیتای اشتراکی باعث میشود شبکه بلاکچین کاملا ضد هک و نفوذ ناپذیر باشد. هر بلاک در زنجیره بلاکچین شامل  یک هش است که تغییر در این هش می‌تواند منجر به تغییر در تمامی اطلاعات بلاک شود و اطلاعات هر بلاک در بلاک قبلی نیز ذخیره شده و تغییر در هش یک بلاک، باعث تغییر در بقیه بلاک‌ها نیز میشود.

این موضوع باعث غیرقابل هک شدن زنجیره بلاکچین می‌شود. برای مطلعه بیشتر به مقاله ارز دیجیتال از ابتدا تا کنون مراجعه فرمایید.

بلاکچین و شهر هوشمند

بلاک چین فوت کوزه گری شهر هوشمند

شهر هوشمند بر اساس تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات شکل گرفته است و برای پیشرفت و توسعه از این داده‌ها استفاده می کند. یک شبکه وسیع در شهر هوشمند وجود دارد که در موارد مختلف به شهرداری‌ها و افراد در تصمیمات لحظه‌ای کمک می‌کند. در نهایت هدف از شهر هوشمند افزایش کیفیت زندگی و سرعت انجام خدمات مختلف است.

بلاکچین، شهر هوشمند و دولت‌ها

مسکو، پایتخت کشور روسیه، برای اولین بار در دنیا از سیستم رای گیری مبتنی بر بلاکچین استفاده کرد. مسکو هنوز به یک شهر هوشمند بر پایه بلاکچین تبدیل نشده است اما در بخش‌های مختلف مثل همین رای گیری از بلاکچین استفاده می‌کند. بلاکچین باعث جلوگیری از فساد و تقلب در مواردی مثل انتخابات می‌شود.

ادارات خصوصی در شهرهای بزرگ نیز علاقمند به استفاده از بلاکچین در بخش‌های مختلف هستند واین امر باعث مزیت رقابتی بسیار زیاد برای استفاد از بلاکچین در ادارات و بخش‌های مختلف در شهرهای بزرگ شده است.

چرا به شهر هوشمند نیاز داریم؟ بلاکچین چه کمکی به شهرهوشمند می‌کند؟

نیاز جامعه بشری به عضویت در شهرها و شهرنشینی، موضوعی انکار ناپذیر است. هر سال تعداد بیشتری از روستاها خالی از سکنه می‌شود و شهرستان‌ها به شهرها تبدیل می‌شوند. بنابراین برای کنترل و دادن خدمات به این جمعیت کلان، همواره نیازمند استفاده از شهر هوشمند هستیم.

اینترنت اشیا و شهر هوشمند

منظور از اینترنت اشیا در واقع تمامی اشیا و ابزارهای متصل به اینترنت است. یکی از ساده‌ترین مثال‌ های اینترنت اشیا، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی است. چراغ‌های راهنمایی در بسیاری از کشورها و شهرها به خصوص شهر دبی که اولین شهر هوشمند مبتنی بر بلاکچین در جهان است، به اینترنت و شبکه هوشمند روشنایی متصل‌اند. نتیجه این امر ایجاد سیستم کنترل است که باعث انتقال اطلاعات نظیر دمای روز و وضعیت آب و هوا، اتفاقاتی نظیر آتش سوزی و سیل و حتی اعلام معابر خالی و جای پارک به شهروندان است در مورد شهر هوشمند دبی در ادامه توضیحات مفصلی ارائه خواهد شد .

تاثیرات بلاکچین در شهر هوشمند

بلاکچین از روش‌های مختلف در شهرهای هوشمند ایفای نقش می‌کند که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

1- فناوری بلاکچین و پروژه‌های مالی شهر هوشمند

اولین کاربرد بلاکچین در شهر هوشمند، وجود  شفافیت مالی بسیار بالای آن است. وجود این سیستم در شهرهای هوشمند باعث می‌شود تا تمامی هزینه‌ها و پول‌های خرج شده و همین‌طور مالیات‌های دریافتی توسط شهرها به طور کاملا شفاف باشد و امکان مواردی مثل اختلاس، پولشویی یا دریافت هزینه‌های خارج از عرف را به حداقل می‌رساند. از آنجائیکه این سیستم قابلیت هک ندارد، بنابراین کسی نمیتواند پول را بدون اطلاع دیگران جابجا کند.

2-بلاکچین و کسب و کارهای محلی در شهر هوشمند

بلاکچین در کسب و کارهای محلی و کوچک نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع صاحبان و خریداران این کسب و کارها میتوانند تمامی مراحل کار را به طور کامل و شفاف ببینند و این امر باعث ایجاد اطمینان به خصوص در استارتاپ‌ها و همین‌طور سرمایه‌گذاران در این امر می‌شود.

3- بلاکچین آینه تمام نمای دیجیتال شهر هوشمند

هر کسب و کاری برای معرفی خود وخدماتی که ارائه می‌دهد، یا برای جذب سرمایه نیاز به معرفی دارد. کسب و کارهای مختلف، با چالش‌ها  و نکات مختلفی برخورد دارند و این موضوع باعث سردرگمی افراد و صاحبان مشاغل می‌شود. بلاکچین می‌تواند در زمینه تراکنش‌های پایاپای نقش بسیار مهمی ایفا کند و در زمینه های مختلف خدماتی،رستورانها و حتی مشاوران املاک به کمک افراد بیاید

4-بلاکچین و مدیریت مالی در شهر هوشمند

بلاکچین می‌تواند همه لایه‌های اضافی و دلال‌ها را از مسیر خرید و فروش و پروژه‌های مالی حذف کند. این موضوع در نهایت باعث مدیریت مالی، کاهش تورم و ارسال محصولات مناسب و با کیفیت و با قیمت مناسب به خریدار می‌شود.

5-پرداخت مالی در شهر هوشمند از طریق بلاکچین

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد بلاکچین، تبادلات مالی در بستری امن و بدون هک و با سرعت بالا است. بلاکچین به صاحبان مشاغل کمک می‌کند در کمترین زمان ممکن بیشترین میزان از ارزهای مختلف  را جابه‌جا کنند. این موضوع باعث می‌شود تا افراد با هزینه و کارمزد کم، تمامی حقوق و مزایای کارمندان خود را به خصوص در دوران دورکاری بدون مالیات‌های سنگین پرداخت کنند. بلاکچین با حذف واسطه در واقع باعث کاهش کارمزد و تورم و هزینه‌ها می‌شود و این موضوع علاوه بر افزایش خدمت‌رسانی، باعث افزایش سرعت نقل و انتقالات مالی می‌شود.

6- بلاکچین، شهر هوشمند و قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند، قرارداد بین طرفین معامله بر اساس کدهای معاملاتی هستند نه بر اساس قراردادهای کاغذی.

قراردادهای هوشمند توسط هرکسی در بلاکچین قابل اجرا هستند و شفافیت بسیار بالا و قابل قبولی دارند. بلاکچین می‌تواند یک منبع مهم برای قراردادهای هوشمند باشد، این پلتفرم سرعت انتقلات را بالاتر می‌برد و هزینه‌ها را کمتر می‌کند. قراردادهای هوشمند، باعث  افزایش سرعت استخراج بلاک‌های بلاکچین می‌شوند و این زنجیره را قدرتمندتر می‌کنند. امکان  رسیدگی سریع و بدون دخالت افراد در بررسی حساب‌ها و پرداختهای مالی را سریع‌تر می‌کنند.

یک قرارداد هوشمند، توافقنامه‌ای بر اساس کدها است که در پلتفرم‌های مختلف بلاکچین انجام می‌شود

7-رهگیری امن در شهرهوشمند با بلاکچین

امنیت بسیار بالای بلاکچین و قابلیت رهگیری ساده آن باعث افزایش اهمیت در کنترل شهرهای هوشمند می‌شود.

8- بلاکچین و اثبات منابع در شهر هوشمند

تولید محصولات در بسیاری از موارد نیازمند همکاری چندین و چند شرکت در کنار هم هستند. کارگروهی در شهرهوشمند بسیار اهمیت دارد و در صورت اخلال در کار هر بخش تمام شهر دچار مشکل می‌گردد. بنابراین  بلاکچین با ایجاد یک دفتر کل دائمی و دیجیتالی، می‌تواند به همه افراد این امکان را بدهد که کار و وظیفه بخش‌های مختلف یک شهر را مورد بررسی قرار دهند و از نقاط ضعف و قوت هر بخش مطلع شود. دقت کنید که تمامی دیتاها در بلاکچین غیرقابل تغییر هستند و این موضوع از اهمیت بالای بلاکچین است.

مزایای شهر هوشمند

بلاکچین، شهرهای هوشمند و ایران

در ایران 5 شهر ارومیه، اصفهان، مشهد، تهران و تبریز به عنوان شهرهای هوشمند شناخته‌می‌شوند. بر طبق آمار، مشهد و اصفهان از وضیعت مناسب‌تری در تراز جهانی برخوردار هستند. تاکنون در هیچ یک از این شهرها از فناوری بلاکچین به طورکامل استفاده نشده است اما برای مثال انتخابات اعضای هیئت مدیره در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در شهر، بر بستر بلاکچین انجام شد. بنابراین به طورکامل از بلاکچین استفاده نمیشود اما استفاده موردی وجود دارد.

ساز وکار شهرهای هوشمند

در شهرهای هوشمند استفاده متفاوتی از سیستم‌های بلاکچین می‌شود. برای مثال در کشور سنگاپور به عنوان یکی از پیشروترین کشورها در زمینه توسعه و فناوری اطلاعات است برای مواردی مثل سیگار کشیدن نیز از این فناوری استفاده می‌شود و اطلاعات مربوط به سیگار کشیدن در مناطق ممنوع به سرعت در دسترس پلیس قرار می‌گیرد. مورد دیگر در سنگاپور مربوط به افراد مسن است که با استفاده از این سیستم، اگر فرد مسن بیشتر از زمان مشخصی ساکن باشد، یا ضربان قلبشان تغییرات داشته باشد، همه اطلاعات در اختیار خویشاوندان قرار میگیرد.

نمونه های از شهرهای دیجیتال مبتنی بر بلاچین

در جهان چندین و چند شهر تاکنون به عنوان شهر هوشمند شناخته شده اند، ویژگی اصلی این شهرها استفاده از اینترنت و اینترنت اشیا در زمینه‌های مختلف است. اما برخی شهرها پا را فراتر نهاده و به عنوان شهرهای هوشمند با بلاکچین مطرح شده اند. معروف‌ترین این شهرها، شهر هوشمند دبی وشهر هوشمند وین است.

فهرست شهرهای هوشمند جهان

تاکنون 11 شهر به عنوان شهرهای هوشمند جهان شناخته شده‌اند که دارای تمامی معیارهای لازم برای کسب این عنوان است. این شهرها به ترتیب  عبارتند از:

 1. وین
 2. تورنتو
 3. پاریس
 4. نیویورک
 5. لندن
 6. توکیو
 7. برلین
 8. کپنهاگ
 9. بارسلونا
 10. دبی

 

از میان این شهرها دو شهر وین و اتریش به عنوان شهرهای هوشمند مبتی‌بر بلاکچین مطرح هستند.

دبی اولین شهر هوشمند بر پایه بلاکچین

فروش نفت یکی از بزرگترین روش‌های کسب ثروت در شهر دبی است. اما نحوه استفاده از پول حاصل از فروش نفت در این کشور یکی از موضوعات بسیار مهم و جالب است. دبی در حال حاضر قطب فرهنگی و گردشگری و تجارت خاورمیانه و جهان است.

 

دبی تا سال 2020 تبدیل به اولین شهر هوشمند مبتنی بر بلاکچین است

مزایای ایجاد شهر هوشمند مبتنی بر بلاکچین برای دبی

ایجاد شهر هوشمند وابسته به بلاکچین، هزینه بسیار بالایی برای حکومت دبی خواهد داشت، اما چرا این دولت حاضر به پرداخت این هزینه است؟

1-بلاکچین در شهر هوشمند باعث کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، با صرفه جویی در کاهش تولید برگه و چاپ کتاب در هر سال می‌توان 4 میلیون کودک گرسنه را به طور کامل تغذیه کرد.

2-حفظ محیط زیست در شهر هوشمند بسیار با اهمیت است

اگر فقط چاپ کتاب و برگه را در نظر بگیریم، شهرهای هوشمند با صرفه‌جویی در این مورد باعث حفظ 140هزار درخت در هر سال می‌شوند. این موضوع در طولانی مدت نه تنها باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود، بلکه باعث جلوگیری از گرمایش زمین، جلوگیری از رانش زمین و ایجاد تعادل هوا و خنک شدن هوا می‌شود.

3-افزایش سرعت

در دنیای امروز سرعت انجام فرآیندهای مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بلاکچین با حذف واسطه‌ها و دلال‌ها توانسته بخش اعظمی از مشکلات را کاهش دهد و در انجام سریع تراکنش‌ها در دبی، شهری برای آینده کمک شایانی توجهی کند.

شهر هوشمند دبی، اپلیکیشن دبی پی و بلاکچین

یکی از بزرگترین دستاوردهای شهر هوشمند دبی، اپلیکیشن دبی پی است که بر پایه بلاکچین ایجاد شده است. این پلتفرم یکی از بهترین و کاملترین پلتفرم های کنترل شهری است که همه تراکنشات در دبی را می‌توان در این اپلیکیشن انجام داد. در سال 2018 این اپلیکیشن موفق به مدیریت بالغ بر 35 میلیون دلار شد. از جمله مزایا دیگر استفاده از این فناوری، مواردی مثل: گرفتن تاکسی، بررسی و ارسال بسته‌های پستی مختلف، مشخص کردن مکان خدمات مختلف مثل پیدا کردن خودپرداز، جای پارک و …  است. در واقع این پلتفرم و سیستم باعث افزایش خدمت‌رسانی و کاهش زمان خدمات می‌شود.

شهر هوشمند دبی

 

 

با استفاده از بلاکچین، حتی مواردی مثل پیدا کردن جای پارک نیز به صورت اینترنتی انجام می‌شود

شهر هوشمند وین

دولت اتریش، برنامه‌ای 36  ساله برای تبدیل وین به شهری تمام هوشمند در تمامی عرصه‌ها دارد. طبق این  برنامه راهبردی، شهر وین به زودی به جای اینکه یک شهر پیشتاز در زمینه شهرهای هوشمند باشد، تبدیل به اولین شهر تمام هوشمند جهان می‌شود.

شروع طرح هوشمند برای وین اولین بار در سال2014 با هدف بهبود سطح زندگی مردم و استفاده از فناوری دیجیتال در تمامی مراحل زندگی افراد بود. با این پروژه تحولات عظیمی در زمینه‌هایی نظیر انرژی و مسکن و … در وین ایجاد می‌شود.

بلاکچین در وین

وین و بلاکچین

مهم‌ترین ویژگی شهر هوشمند وین، برخورداری از شبکه بلاکچین است. این شهر بر مبنای شبکه بلاکچین ایجاد شده و در زمینه‌های مختلفی از این بستر استفاده می‌کند. دو مورد از مطرح‌ترین و جذاب‌ترین استفاده‌ها از بلاکچین، توکن فرهنگی و داده‌های دولتی باز است.

داده‌های دولتی باز

OGD یا داده‌های دولتی باز، یکی از استفاده‌های دولت اتریش از بلاکچین است. این موضوع به معنای آن است که تمامی اسناد دولتی به صورت شفاف در اختیار افراد قرار دارد و این موضوع اهمیت شفافیت برای مردم در دولت را نشان می‌دهد.  از جمله مزیت‌های استفاده از این روش، در دسترس بودن تمامی داده‌ها برای افراد شهر است که منجر به حذف واسطه‌ها می‌شود. اما اعتراضاتی مبنی بر عدم رعایت حریم شخصی  توسط مخالفان در این مورد ارائه شده است.

توکن فرهنگی

دولت اتریش در کنار این موضوع از نوعی توکن نیز استفاده می‌کند. این توکن نوعی پاداش برای تمامی مردم شهر است که از قوانین شهری پیروی می‌کنند .این توکن‌ها از نوع کاملا دیجیتالی هستند و نوعی سیستم مشوق برای بهبود عملکرد در شهر محسوب می‌شوند. در ادامه و پس از تبدیل وین به شهر هوشمند بلاکچینی، این توکن به توکن وین تغییر نام می‌دهد. دولت اتریش تمایل دارد تمامی شهرها را تبدیل به شهر دیجیتال کند و برای هر شهر، توکن فرهنگی مخصوص ایجاد کند.

سایر استفاده‌ها از بلاکچین در شهر هوشمند وین

استفاده از میکروگرید یکی از بهترین مصارف بلاکچین در ذخیره و استفاد مناسب از انرژی است. در این روش مصرف کننده‌های انرژی که فاصله کمی از هم دارند به یکدیگر متصل می‌شوند. این امر موجب اتصال منابع کوچک به هم می‌شود و میزان مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانند. در ادامه باعث حذف گریدهای بزرگتر می‌شود. حذف این گریدها باعث کاهش هزینه های مصرفی می‌شود.

مزایا استفاده از شهر هوشمند

تبدیل شهرهای امروزی به شهر هوشمند نیازمند به صرف هزینه بالا است اما نتایج بسیار درخشانی به همراه دارد که در طولانی مدت باعث گسترش کشورهای مختلف خواهدشد.

شهرهای هوشمند شاخصه‌‌های مختلفی دارند که از میان آنها می‌توان به مواردی مثل: ساختمان‌های هوشمند، جمع‌آوری زباله به صورت هوشمند، دسترسی کامل و راحت و همگانی به امکانات عمومی، اینترنت وای فای در سراسر شهر، پارکینگ‌های هوشمند، دسترسی همگانی به اینترنت 4G و سریعتر از آن،مشارکت شهروندان در مراحل مختلف کار در شهر،برنامه ریزی شهری، آموزش همگانی الکترونیکی و انرژی پاک، اشاره کرد.

شهرهای هوشمند مزایای بی‌شماری دارند که در می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش شفافیت در همه ارکان‌های یک دولت و شهر
 2. کاهش میزان پارتی‌بازی و عواملی که باعث نارضایتی‌های اجتماعی خواهند شد.
 3. کاهش میزان جرم و جنایت
 4. انجام وظایف اداری در حداکثر زمان ممکن و با بیشترین بازدهی
 5. ایجاد طرح‌های تشویقی برای افراد مختلف شهر که منجر به افزایش حس شهروندی می‌شود
 6. تعامل مستقیم بین دولت  و مردم که باعث افزایش حس وحدت می‌شود
 7. افزایش کیفیت و سطح رفاه اجتماعی

سخن آخر

استفاده از بلاکچین در شهر هوشمند مزایای بسیار زیادی  شامل: اثبات منابع، رهگیری امن، کاهش تورم، افزایش سرعت تراکنش، امکان صفر شدن اختلاس و کاهش تورم، ایجاد قراردادهای دیجیتالی، حفظ محیط زیست، کاهش هزینه‌های اداره کشور،امکان ایجاد مدیریت و پرداخت مالی و بررسی نکات پیدا و پنهان کسب و کارهای مختلف، پیش از آغاز کار را دارد. در این مقاله به تمامی مزایا و معایب ایجاد شهر هوشمند و همین‌طور استفاده از بلاکچین در شهر هوشمند پرداختیم ونمونه‌های موفق شهرهای هوشمند برپایه بلاکچین( دبی و وین) معرفی شد. امید ایت این مقاله بتواند شما را با مزایا بی شمار این فناوری آشنا کند.

منبع

weforum

greenbiz

2 پاسخ

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید