خانهوبلاگمقالاتآموزشیآموزش استخراج ارز دیجیتال با م...

استخراج ارز دیجیتال

آموزش استخراج ارز دیجیتال با معرفی بهترین دستگاه های صنعتی و خانگی

استخراج رمز ارز چیست؟ استخراج کدام ارزها سودهی بیشتری دارد؟ کار دستگاه ماینر چیست و بهترین آن کدام است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی پرسش‌های خود را درباره استخراج ارز دیجیتال بگیرید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در بسته‌هایی از داده جمع‌ می‌شود که آن‌ها را بلاک می‌خوانند. آنچه در این بین حائز اهمیت است، پردازش به موقع این بلاک‌هاست. برای انجام تراکنش‌های شبکه‌، هیچ واسطه‌ای نیاز نیست. منظور از واسطه، نهادهای متمرکز مانند بانک‌ها یا موسسات مالی است. انجام تراکنش‌ها تماما بر عهده رایانه‌هاست. به این کار استخراج ارز یا ماینینگ گفته می‌شود. به عبارت دیگر ماینینگ فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه برای تولید سکه یا کوین است که با کمک کارت گرافیک، CPU یا سخت‌افزارهای دیگر انجام می‌شود.

انواع استخراج ارز دیجیتال

 • روش سخت‌افزاری: این روش مستلزم دستگاه‌ها یا الگوریتم‌های مخصوص است. برای مثال برای استخراج بیت کوین به سخت‌افزارهای مخصوصی همچون آی‌سیک (ASIC) نیاز است. از دیگر ابزارهای لازم برای استخراج ارزهای دیجیتال، کارت‌های گرافیکی یا CPU رایانه‌هاست که البته قدرت بسیار کمتری درمقایسه با سخت‌افزارهای پیچیده‌ای مانند آی‌سیک دارند.
 • روش نرم‌افزاری: در این روش، می‌توان با کمک رایانه‌های شخصی و با استفاده از ظرفیت پردازش و گرافیک آن‌ها عمل استخراج را انجام داد. الگوریتم رایج این نوع استخراج‌ها اثبات سهام (proof of stack) است. در اثبات سهام، میزان سهام یا دارایی شخص است که قدرت او را در شبکه افزایش می‌دهد. در حال حاضر، این روش کمتر از روش فوق، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع استخراج ارز دیجیتال

تعریف دو اصطلاح:

 • اثبات کار (proof of work): اثبات کار، روشی برای تایید تراکنش‌های انجام شده در شبکه است که آن را ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال می‌خوانند. در این روش، ماینر با در اختیار قرار دادن قدرت پردازش سخت‌افزاری رایانه خود، به تایید تراکنش‌ها کمک کرده و پس از تایید، درصدی به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.
 • اثبات سهام (Proof of stack): یک روش جایگزین برای تایید تراکنش‌هاست که به هیچ قدرت پردازش سخت‌افزاری و برق نیازی ندارد. برای شرکت در اثبات سهام، باید افراد ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند یا به اصطلاح «سهام‌گذاری» کنند و آن را در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهند. به این ترتیب، در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار می‌دهند، مقداری به ارزهای آن‌ها به عنوان سود افزوده می‌شود.

استخراج رمز ارز چیست؟

به طور کلی در دنیای ارزهای دیجیتال منظور از استخراج یا (mining) تولید و تایید تراکنش ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده از طریق حل مسائل پیچیده‌ ریاضی با کمک قدرت پردازشی رایانه‌هاست. از آنجا که ارزهای دیجیتال، ماهیت غیرمتمرکز دارند، نیاز به افرادی از سراسر جهان است که سرویس‌ها و خدماتی در اختیار شبکه قرار دهند. به افرادی که در شبکه مشارکت می‌کنند، پاداشی (در قالب ارزهای دیجیتال) تعلق می‌گیرد.

حال چرا این فرایند را استخراج نام‌گذاری کرده‌اند؟ در حقیقت استخراج معادن، از سخت‌ترین کارهای دنیاست و نیاز به تجربه و تخصص فراوان دارد. فرد به پاس زحمت‌های طاقت‌فرسایی که می‌کشد، طلا دریافت می‌کند. در دنیای طلای دیجیتال، این پاداش در قالب ارزهای رمزنگاری شده است.

استخراج رمز ارز چیست

ماینر چیست؟

تراکنش‌ها در شبکه می‌تواند شامل انتقال کوین، قراردادهای هوشمند و غیره باشند. این تراکنش‌ها پس از اعتبارسنجی باید در بلاکچین ثبت و پردازش شوند. اینجاست که پای ماینرها یا همان استخراج کنندگان به وسط کشیده می‌شود، آن‌ها کامپیوترها و دستگاه‌های محاسباتی مخصوص خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا فرایند پردازش یک بلاک (استخراج ارز دیجیتال) را انجام دهند. این فرایندها شامل الگوریتم‌ها و معیارهای ریاضی است. به ماینری که موفق به پردازش بلاک شده باشد، درصدی به عنوان پاداش و به صورت کوین تعلق می‌گیرد.

هدف اصلی، ثبت تراکنش‌ها در بلاک چین (دفتر کل توزیع شده) است. اگر نمی دانید بلاک چین چیست مقاله دیگر ما را بخوانید.

برای استخراج ارز دیجیتال (یا همان فرایند ماینینگ) نیاز به سخت‌افزارهای محاسباتی قدرتمند و متصل به اینترنت است. به همین منظور آن را با استخراج طلا مقایسه می‌کنند. ارزهای دیجیتالی که تحت پروتکل شبکه‌اند، همان طلا‌های غیر قابل دسترسی‌اند که برای استخراجشان باید معادلات ریاضی پیچیده‌ای با کمک سخت‌افزارهای پیشرفته‌ انجام داد. بدیهی است هرچه تعداد استخراج‌ کنندگان یا ماینرها بیشتر باشد، به همان نسبت سطح پیچیدگی کار دشوارتر می‌شود و در نتیجه عمل استخراج سخت‌تر می‌شود. این فرایند درست همانند استخراج طلا از معادن است که با گذشت زمان و افزایش استخراج کنندگان، سخت‌ و سخت‌تر می‌شود زیرا ظرفیت معادن محدود است.

دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر یا همان آی‌سیک (ASIC)، دستگاه‌هایی‌اند که تنها برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین طراحی و تولید شد‌ه‌اند و قدرت آن‌ها نسبت به کارت‌های گرافیک و پردازنده‌ها، تا چندین برابر بیشتر است.

هر دستگاه ماینر تنها از یک الگوریتم رمزنگاری شده پشتیبانی می‌کند، البته برخی از جدیدترین این دستگاه‌ها، از چند الگوریتم پشتیبانی می‌کنند.

دستگاه ماینر چیست

مزایای استخراج ارز دیجیتال با آی‌سیک:

 • کم حجم و آماده به کار: این دستگاه‌ها تنها برای استخراج، مونتاژ و تولید می‌شوند و نسبت به ریگ‌های استخراج کارت گرافیک، جای بسیار کمی را اشغال می‌کنند.
 • قطعات جانبی کمتر: این دستگاه‌ها برای روش شدن تنها به یک منبع نیاز دارند. البته برای انجام عملیات استخراج، به یک خنک کننده، مودم، سیم برق و غیره هم نیاز است.
 • ارزان‌تر: به طور کلی خرید این دستگاه‌ها، نسبت به جمع کردن ریگ ماینینگ ارزان‌تر تمام می‌شوند، البته مدل دستگاه و کارت گرافیکی به کار گرفته شده در آن، در قیمتش بی‌تاثیر نیست.
 • بازگشت سریع سرمایه: در استخراج با آی‌سیک شاهد بازگشت سریع سرمایه هستیم، البته در مدت زمان طولانی و افزایش قیمت ارزها، کارت‌های گرافیکی هم می‌توانند سود خوبی نصیب صاحبانشان کنند.

معایب دستگاه ارز دیجیتال چیست (آی‌سیک‌ها)

 • مشکل بودن خرید: تعداد محدودی از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال تولید می‌شود و خیلی سریع هم پیش فروش می‌شود. اینجاست که پای دلال‌ها به وسط کشیده می‌شود و آن‌ها را با قیمت چند برابر به فروش می‌رسانند. در برخی از کشورها مانند ایران که این دستگاه‌ها به صورت قاچاق وارد می‌شود، فروشندگان هیچ پایبندی بر ضمانت یا زمان تحویل ندارند.
 • منسوخ شدن: این دستگاه‌ها هیچ کارایی غیر از ماینینگ ندارند. در نتیجه، با گذشت زمان و عدم سودهی، مشکل می‌توان آن‌ها را فروخت. توصیه ما این است که پیش از انجام هر کار، زمان تخمینی بازگشت سرمایه و همچنین زمان تخمین از دست رفتن سوددهی را بسنجید و سپس تصمیم به خرید بگیرید.
 • صدا و گرمای زیاد: نویز این دستگاه‌ها همانند نویز یک جارو برقی پرقدرتی است که 24 ساعته روشن است. به همین دلیل برای داخل منزل مناسب نیستند. از دیگر مشکلات آن‌ها این است که فن‌های خنک‌ کننده‌شان نمی‌توانند در دمای محیط به خوبی کار کنند، به همین دلیل نیاز است تا در محیطی مجهز به تجهیزات خنک کننده و کولر قرار بگیرند.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف: معمولا گارانتی این دستگاه‌ها، بین 3 تا 6 ماه است، که معمولا تا به دست مشتری در ایران برسد، تمام می‌شود. بنابراین اگر امروز دستگاه را بخرید و فردا بسوزد، تنها سرمایه شماست که از دست رفته است. بعلاوه، قطعات داخلی این دستگاه‌ها به سختی در بازار یافت می‌شوند و تعمیرشان هم گران تمام خواهد شد.

4 تا از بهترین دستگاه ماینر 2021 کدام است؟

قیمت Hash power ماینر
8 تا 10 هزار دلار 110.0 TH/s Antminer S19 Pro
2550 دلار 100.0 TH/s WhatsMiner M30S+
2850 دلار 112.0 TH/s WhatsMiner M30S++
5500 دلار 90.0 TH/s AvalonMiner 1246

چند نکته:

 • خرید دستگاه ماینر، بهترین راه برای اخذ بیت کوین نیست، خرید بیت کوین بهترین راه‌حل برای بدست آوردن آن است.
 • استخراج ارز دیجیتال سریع‌ترین راه برای به دست آوردن بیت کوین نیست، بلکه خرید با استفاده از کارت بانکی سریع‌ترین راه‌حل ممکن است.

درامد دستگاه ماینر

استخراج بیت کوین در سال 2010، وقتی تنها یک دلار قیمت داشت شروع شد و در سال 2020، به یک صنعت چند ده میلیارد دلاری تبدیل شد. در سال‌هایی که بیت کوین تنها یک دلار قیمت داشت، هرکس با یک رایانه شخصی می‌توانست آن را استخراج کند.

ماینینگ نوعی سرمایه‌گذاری است که اگر مطابق با اصول و قواعد مناسب انجام شود، سودآور است. توجه کنید که ماینینگ ریسک‌های خاص خودش را دارد، بنابراین هیچ چیز در ماینینگ تضمینی نیست. ماینیگ یک قاعده کلی دارد و آن زمانی است که سرمایه اصلی به شما باز می‌گردد. پس از بازگشت سرمایه اصلی، می‌توان نام بقیه را سود گذاشت (قبل از هر کاری، حتما مقاله سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال را بخوانید).

به طور کلی، براساس آمار منتشر شده از سوی موسسات معتبر، درآمد حاصل از استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در ماه آوریل سال جاری، چیزی برابر با 1.7 میلیارد دلار بوده است که البته نسبت به ماه مارس همین سال، 500 میلیون دلار کاهش داشته است (به دلیل سقوط ارزش بیت کوین تا بیش از نصف). به طور کل بیشترین درآمد ماینرها در چهار ماه ابتدایی سال جاری ثبت شده و علتش هم بالا رفتن قیمت نجومی بیت کوین بوده است.

عوامل موثر بر سودآوری و درامد

 • قدرت دستگاه ماینر و هزینه آن: هر دستگاه ماینینگ، قدرتی دارد که به آن هش یا هش ریت (hash rate) می‌گویند. بدیهی است هر چه قدرت دستگاهی بیشتر باشد (بدون در نظر گرفتن هزینه برق مصرفی)، سودآوریش بالاتر می‌رود.
 • هزینه برق مصرفی: میزان انرژی مصرفی این دستگاه‌ها بسیار زیاد است. البته دستگاه‌های مختلف، مصرف برق متفاوتی دارند. هزینه انرژی مصرفی یک دستگاه می‌تواند حتی باعث ضرر شود. برای مثال سودآوری یک دستگاه 14 تراهشی با مصرف برق 1400 وات می‌تواند از سودآوری یک دستگاه 50 تراهشی با برق 8000 وات بسیار بیشتر باشد.
 • قیمت بیت کوین: قیمت بیت کوین از مهم‌ترین عوامل سودآوری است زیرا ماینرها در نهایت مجبور خواهند شد بیت کوین را به یکی از ارزهای رایج تبدیل کنند.
 • کارمزد استخر استخراج: استخراج انفرادی عملا منسوخ شده است. امروزه ماینرها به شبکه مجازی با نام استخر استخراج ارز دیجیتال متصل شده و توان محاسباتی خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.
 • سختی استخراج: زمان بلاک بیت کوین چیزی حدود 10 دقیقه است، یعنی هر 10 دقیقه بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌شود، حال برای آنکه ماینری نتواند در 5 دقیقه معادله‌ها را حل و تمامی بیت کوین‌ها را برنده شود، چیزی به نام سختی استخراج تعبیه شده تا ماینرها بتوانند ظرف 10 دقیقه به جواب برسند (نه بیشتر و نه کمتر). سختی استخراج بالا و قیمت پایین بیت کوین به شدت بر سودآوری ماینرها تاثیرگذار است.

درامد دستگاه ماینر

دستگاه ماینر خانگی

منظور از دستگاه ماینرهای خانگی، ماینرهای کم مصرف است که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دستگاه استخراج ارز دیجیتال : بیت مین انت ماینر S9

انت ماینر شرکتی است که در فروش ماینرهای خانگی و کم مصرف صاحب نام است. سری S9 از ماینرهای این شرکت، جزء ماینرهای بسیار پرفروش و مقرون به صرفه بوده که خود در مدل‌های مختلفی عرضه شده است:

 • S9
 • S9i
 • S9j
 • S9k
 • S9 hydro

بیت مین انت ماینر S11

سری S11 به عقیده بسیاری، ارتقا یافته ماینر سری S9 این شرکت است و در اواخر 2018 و در دو مدل 19.5 و 20.5 تراهشی تولید شده است. مهم‌ترین مزیت این ماینرها، مصرف برق کمشان است.

استخراج ارز دیجیتال با کمک دستگاه ماینر خانگی Innoslicon miner

دستگاه‌های این شرکت می‌توانند در چند حالت مختلف کار کنند. برای مثال، دستگاهی با 36 تراهش را می‌توان بر روی 28 تراهش تنظیم کرد، تا بدین وسیله هزینه برق مصرفی تا حد زیادی کاهش یابد.

Ebnag Miner

مهم‌ترین ویژگی این ماینرهای خانگی، مصرف کم برق و هشریت بالایشان است که رقیب اصلی S9 به شمار می‌آیند.

Avalon miner

این ماینرها به دلیل قدرت بالا و مصرف کمشان در استخراج ارز دیجیتال محبوب شده‌اند. شرکت اوالون ماینرهای مختلف با هشریت‌های گوناگونی به بازار ارائه کرده است.

نحوه استخراج ارز دیجیتال

همانطور که پیش‌تر گفتیم تولید ارز دیجتال شامل عملیات کشف رمز معاملات دیجیتالی و ثبت آن‌ها در بلاکچین است. در ادامه قصد داریم معروف‌ترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) را برایتان برشماریم:

 • از طریق CPU: این روش، جزء اولین روش‌های استخراج است که بزرگ‌ترین عیبش، کند بودنش است که باعث تولید ارز کمتری می‌شود، در نتیجه مقرون‌به‌صرفه نیست.
 • از طریق کارت گرافیکی (GPU): در این روش که نسبت به روش قبل برتری قابل ملاحظه‌ای دارد، از GPU یا همان کارت گرافیکی رایانه‌تان استفاده می‌شود. برای استخراج ارز با این روش، به سیستم پردازنده گرافیکی بالایی نیاز دارید. محبوب‌ترین کارت‌های گرافیکی که برای این منظور استفاده می‌شوند: AMD RX 580، NVIDIA GTX 1080 Ti
 • از طریق دستگاه‌های FPGA: FPGA-ها اولین دستگاه‌های تخصصی بودند که برای استخراج بیت کوین طراحی و تولید شدند. دستگاه‌ها، کارایی بهتری نسبت به CPU و GPU دارند. با روی کار آمدن آی‌سیک‌ها، این دستگاه‌ها عملا سودآوری خود را از دست دادند.
 • از طریق آی‌سیک (Asic): این روش، یکی از به صرفه‌ترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال است که از تراشه‌های مخصوص آی‌سیک استفاده می‌شود. برای دسترسی به این تراشه‌ها باید اقدام به خرید دستگاه ماینر کنید. از مزیت‌های این روش آن است که سریع‌تر و راحت‌تر از روش‌های پیشین، رمزهای موجود در معاملات را حدس می‌زند. بزرگ‌ترین عیب این روش، هزینه بسیار بالای این دستگاه‌هاست. بعلاوه آنکه به انرژی زیادی برای کار کردن نیاز دارند.
 • استفاده از مزرعه‌های دیجیتالی: در این روش، ماینر تعداد زیادی دستگاه (آی‌سیک، لب‌تاپ و غیره) را جمع می‌کند و از قدرت همه آن‌ها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند. این روش باعث بالاتر رفتن سرعت ماینر و در نتیجه درآمد بالاتر می‌شود.

نحوه استخراج ارز دیجیتال

با ماینر چگونه ارز دیجیتال استخراج کنیم

ماینر، سخت‌افزار یا دستگاهی برای استخراج ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات کار است. ماینرها از طریق توان پردازشی خود به صاحبانشان سود می‌رسانند.

در حال حاضر برای استخراج ارزی مانند بیت کوین، به‌صرفه‌ترین دستگاه، آی‌سیک است.

سود حاصل را می‌توان با ماشین حساب ارز دیجیتال محاسبه کرد.

لیست ارزهای دیجیتال قابل استخراج

بیت کوین: بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که استخراج آن از 2009 تاکنون ادامه دارد. شایان ذکر است که بیت کوین محدودیت 21 میلیون واحدی دارد و تاکنون 18 میلیون واحد آن آزاد شده است. بیت کوین از الگوریتم SHA256 استفاده می‌کند، در نتیجه برای استخراجش باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که از این الگوریتم پیروی می‌کنند. برای آشنایی با 10 ارز دیجیتال برتر مقاله دیگر ما را بخوانید.

اتریوم: اتریوم را ملکه ارزهای دیجیتال می‌نامند. الگوریتم اثبات کار اتریوم در سه ماه 2020، از Ethash به  Progpowتغییر پیدا کرده است. هدف از این تغییر، محافظت از ماینرهایی اعلام شده که با کارت گرافیکی اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم می‌کنند. گفته می‌شود که طی چند سال آینده، این ارز تنها از روش اثبات سهام استفاده خواهد کرد.

اتریوم کلاسیک: تا سال 2016 تنها یک اتریوم وجود داشت ولی بعد از هک تاریخی ژوئن 2016، باعث شد اتریوم جدیدی خلق شود و اتریوم قبلی، اتریوم کلاسیک نام بگیرد. درحالیکه اتریوم اکنون از الگوریتم Progpow استفاده می‌کند، اتریوم کلاسیک همچنان از همان الگوریتم پیشین (Ethash) استفاده می‌کند. یکی دیگر از تفاوت اتریوم با اتریوم کلاسیک این است که اتریوم کلاسیک دارای محدودیت 210 میلیون واحدی است ولی برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم هیچ سقفی وجود ندارد و تنها برایش تورم سالانه در نظر گرفته خواهد شد.

زی‌کش (Zcash): زی‌کش یک شبکه پرداخت نظیر به نظیر با یک ارز دیجیتال با نام اختصاری ZEC است. زی‌کش دارای بلاکچین مخصوص خود بوده و به صورت اثبات کار فعالیت می‌کند. استخراج زی‌کش با آی‌سیک توجیه اقتصادی بیشتری دارد. شایان ذکر است که زمان بلاک زی‌کش، 2.5 دقیقه است و پاداشی معادل 12.5 واحد زی‌کش (ZEC) دارد.

مونرو (Monero): مونورو پس از 6 سال از عرضه، هنوز هم از مهم‌ترین ارزهای حریم خصوصی بازار است که تراکنش‌هایش به هیچ وجه قابل ردیابی نیستند. استخراج ارز دیجیتال مونرو تنها با پردازنده CPU ممکن است. محدودیت این ارز 18 میلیون واحد است و تاکنون 17.3 میلیون واحد آن استخراج شده است.

لیست ارزهای دیجیتال قابل استخراج

استخراج ارزهای دیجیتال دیگر

 • گرین (Grin)
 • ریون کوین (Ravencoin)
 • بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)
 • Horizen
 • بیت کوین اس.وی
 • Pirate Komodo
 • QuarkChain LBRY

آموزش استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر

درباره ارزهایی که مانند بیت کوین امکان استخراج با کمک کامپیوتر در عمل وجود ندارد.

ولی از جمله ارزهایی که می‌توان با کامپیوتر شخصی و با CPU استخراج کرد:

 • مونرو
 • وب دلار (WEBD)
 • نروا (XNV)

ارزهای زیر به دلیل هشریت پایین و سودآوری بالقوه، جزء ارزهای محبوب برای استخراج با کمک CPU است:

 • وب چین (WEB)
 • راون کوین (RVN)
 • کردیتز (CRDS)

استخراج رایگان ارز دیجیتال

برای دریافت ارز دیجیتال رایگان یا همان Faucet می‌توان به وبسایت‌های فری بیت کوین یا دیگر وبسایت‌های ارزهای دیجیتال رایگان مراجعه کرد. در این وبسایت‌ها با انجام برخی کارها مانند پاسخ به نظرسنجی‌ها، تماشای تبلیغات، کلیک کردن و غیره مقدار ناچیزی ارز دیجیتال به شما تعلق می‌گیرد. به این روش دریافت، درآمد قطره‌ای می‌گویند.

فاست‌های ارز دیجیتال نوعی سیستم پاداش‌اند که به صورت کسر کوچکی از ارزهای دیجیتالی و در بازه‌های زمانی خاص به کاربران تعلق می‌گیرد. در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده ایم بیت کوین رایگان چیست و چطور می توان آن را به دست آورد.

استخراج رایگان ارز دیجیتال

استخراج ابری ارز دیجیتال

استخراج ابری یا cloud minig، روشی است که شما با پرداخت مبلغ ماهیانه، شرکتی را مامور می‌کنید تا برای شما کار استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد.

به عبارت دیگر کلود ماینینگ به آن دسته از موسسات یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که قدرت سخت افزاری‌شان را به شما می‌فروشند.

طبیعتا سود کلود ماینینگ بسیار کمتر از ماینینگ مستقیم است و در صورت کاهش قیمت‌ ارزهای دیجیتال، ضرر خواهید کرد.

متاسفانه، کلاهبرداری در کلود ماینینگ بسیار زیاد است. منظور از کلاهبرداری آن است که برخی شرکت‌های فعال در این حوزه از روش‌های ناسالمی استفاده می‌کنند. منظور از روش‌های ناسالم، روش‌هایی است که در پایان یا پولتان را از دست می‌دهید یا سود شما بسیار کمتر از استخراج مستقیم ارز خواهد بود.

ارزهای قابل استخراج با کارت گرافیک

 • گرین (Grin)
 • مونرو (با واحد اختصاری XMR)
 • اتریوم کلاسیک (ETC)
 • لایت کوین (LTC)
 • بیت کوین گلد (BTG)
 • زی‌کش (Zcash)
 • الکترونیوم (ETN)
 • دوج کوین (DOGE)
 • و غیره

 نرم‌افزار استخراج ارز دیجیتال

در ادامه به معرفی معتبرترین نرم‌افزارهای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین پرداخته‌ایم:

سی.جی.ماینر (CGminer)

سی.جی.ماینرها در محیط cmd کار می‌کنند و به زبان C، برای ویندوز، لینکوس و مک نوشته شده است و از سه روش استخراج CPU، GPU و Asic پشتیبانی می‌کند.

 پس از ثبت نام در یک استخر، می‌توانید با وارد کردن نام سرور و استخر استخراج در نرم‌افزار، عملیات ماینیگ را آغاز کنید.

 • مزایا: پشتبانی از سخت‌افزارهای مختلف
 • معایب: نداشتن رابط گرافیکی
 • سیستم‌عامل‌ها: ویندوز، لینوکس و مک

نرم افزار بی.اف.جی ماینر (BFGMiner)

این نرم‌افزار تا حدی زیادی شبیه سی.جی ماینر است با این تفاوت که تنها بر روی دستگاه‌های Asic و FPGA کار می‌کند.

بی.اف.جی رابط گرافیکی ندارد و روی محیط cmd کار می‌کند. با این نرم‌افزار می‌توانید یا به صورت مستقیم کار ماینینگ را انجام دهید یا به استخر استخراج ارز دیجیتال متصل شوید.

 • مزایا: قابلیت moneymaker برای شروع کار با یک دکمه
 • معایب: نداشتن رابط گرافیکی و عدم پشتیبانی از GPU
 • سیستم‌عامل‌ها: ویندوز، لینوکس (اوبنتو)

ایزی ماینر (Easy Miner)

این نرم‌افزار تا حد زیادی شبیه به دو نرم افزار بالاست با این تفاوت که دارای رابط گرافیکی است. در ایزی ماینر می‌توانید یا به صورت مستقیم یا با اتصال به استخر استخراج، کار ماینینگ را انجام دهید.

این نرم‌افزار برای ویندوز طراحی شده ولی نسخه‌های غیر رسمی آن برای لینوکس در دسترس است.

 • مزایا: قابلیت moneymaker برای شروع کار با یک دکمه و دارا بودن رابط گرافیکی
 • معایب: بعضی آنتی ویروس‌ها از نصبش جلوگیری می‌کنند
 • سیستم‌عامل‌ها: ویندوز

مولتی ماینر (Multi miner)

این نرم‌افزار براساس بی.اف.جی ماینر توسعه داده شده با این تفاوت که مولتی ماینر رابط گرافیکی دارد.

این نرم‌افزار براساس هرکدام از سخت‌افزارهای Asic، FPGA و کارت گرافیکی، ارزهای قابل استخراج را به شما نشان می‌دهد. این نرم‌افزار دارای امکانات جانبی فراوان مانند انتخاب استراتژی استخراج ارز دیجیتال، دسترسی از راه دور و راهنمای اصطلاحات ماینینگ است. این نرم‌افزار بیشتر مناسب برای حرفه‌ای‌هاست.

 • مزایا: رابط گرافیکی کارپسند و امکانات پیشرفته
 • معایب: ارورهای زیاد، نصب دشوار در سیستم عامل‌هایی به غیر از ویندوز
 • سیستم‌عامل‌ها: ویندوز، لینوکس و مک

بیت ماینتر (Bit Minter)

بیت ماینر، یک استخر استخراج بیت کوین است که نرم‌افزار مخصوص خود را دارد. برای استفاده از این نرم‌افزار باید در وبسایت رسمی بیت ماینر ثبت نام کنید و سپس با نصب نرم‌افزار عملیات استخراج را آغاز کنید. این برنامه، استخراج ارز دیجیتال را با کمک CPU و GPU انجام می‌دهد.

 • مزایا: رابط گرافیکی کارپسند و مناسب برای استخراج با CPU و GPU
 • معایب: اعتبار پایین، پشتیبانی از تنها یک استخر
 • سیستم‌عامل‌ها: ویندوز، لینوکس و مک

جی.یو.آی. ماینر (GUI miner)

این نرم‌افزار از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای استخراج است که در سال 2011 و به صورت کاملا داوطلبانه توسط یکی از توسعه دهندگان علاقه‌مند به بیت کوین ارائه شد.

مزایا: رابط کاربری ویژوال و کاربرپسند، مناسب برای استخراج با کمک CPU و GPU

معایب: عدم پشتیبانی از دستگاه‌های Asic

هفت مرحله استخراج ارز دیجیتال

 • ابتدا کاربر از طریق کریپتوکارنسی (cryptocurrency) موجود در کیف پول خود تراکنشی را انجام می‌دهد و سعی می‌کند ارز دیجیتال یا توکن را به شخص دیگری ارسال کند.
 • این تراکنش از طریق برنامه کیف پول پخش می‌شود. در این مرحله باید کابر منتظر بماند تا توسط ماینری روی بلاکچین انتخاب بشود. تا زمانی که کاربر توسط ماینری انتخاب نشده باشد، روی «استخر تراکنش‌های تایید نشده» باقی خواهد ماند.
 • ماینرها این تراکنش‌های تایید نشده را انتخاب و آن‌ها را به صورت بلاک در می‌آورند.
 • این مرحله از استخراج ارز دیجیتال که به آن اثبات کار (یا امضا) می‌گویند، مستلزم حل مساله ریاضی بسیار پیچیده است. شایان ذکر است برای هر بلاک، یک مساله ریاضی منحصربه‌فردی دارد.
 • اولین ماینری که پاسخ مساله ریاضی بلاکی را پیدا کند، آن را برای دیگر ماینرها منتشر می‌کند.
 • در این مرحله باید ماینرهای دیگر، صحت امضا را با کمک داده‌های پخش شده از روی بلاکچین تایید و بررسی کنند تا ببینند آیا هش خروجی با امضا مطابقت دارد یا خیر. در صورت تطابق، اعتبار آن را تایید کرده و در نتیجه این بلاک، به بلاکچین افزوده می‌شود.
 • پس از اضافه شدن یک بلاک به زنجیره، هر بلاک دیگری که به آن افزوده شود، «تاییدیه» آن به شمار می‌آید. این یعنی اگر تراکنش شما در بلاک 401 ثبت شده باشد و بلاکچین 406 بلاک داشته باشد، یعنی تراکنشتان 5 تاییدیه (402-406) دریافت کرده است. هر چه تاییدیه یک تراکنش بیشتر باشد، یعنی آن بلاک به صورت عمیق‌تری در زنجیره قرار گرفته و در نتیجه هک آن بسیار دشوارتر خواهد شد.

با امید به رضایت شما از این مقاله، منتظر پرسش‌ها، نظرها و دیدگاه‌های شما در این خصوص هستیم.

———

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید