خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیآخرین پیام ساتوشی ناکاموتو و ح...

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو و حقایقی جدید از هویت واقعی او

تابه حال از خود پرسیده‌اید خالق بیت‌کوین این رمز ارز جذاب و پولساز، کیست؟ بیت‌کوین اولین بار در سال 2008 توسط مقاله‌ای در نیویورک تایمز معرفی شد. این مقاله توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش منتشر شد و تا کنون خبر دیگری از این فرد در دست نیست. در مورد ساتوشی ناکاموتو شایعه‌های زیادی در جریان است و هنوز کسی از هویت واقعی او باخبر نیست. خواندن این مقاله بخشی از سوالات شما در مورد او و آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو را برطرف می‌کند.

  1. آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو چه بود؟
  2. رمز گشایی از اولین و اخرین پیام ساتوشی ناکاموتو
  3. ساتوشی ناکاموتو کیست؟

 

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو چه بود؟

نام ساتوشی ناکاموتو، به عنوان یکی از مرموزترین افراد در کره زمین شناخته شده است. او را معمولا به عنوان خالق بیت‌کوین می‌شناسند. با وجود ده‌ها تئوری مختلف تاکنون کسی از هویت واقعی این فرد باخبر نشده است. آخرین پیام ساتوشی در 10 سال پیش یعنی در 26 آپریل 2011 منتشر شد که در آن گفته است در حال حاضر مشغول انجام کار دیگری است و دیگر به جامعه ارز دیجیتال کاری ندارد. این پیام در حقیقت یک پیام خداحافظی محسوب می‌شد که پس از انتشار آن هم کسی نتوانست او را ردیابی کند.

من به کار دیگری مشغول هستم

 

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

تصویر زیر، متن اخرین پیام ناکاموتو است:

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

ترجمه اخرین پیام

متن کامل پیام او به شرح زیر است:

“I’ve moved on to other things. It’s in good hands with Gavin and everyone.
I do hope your BitcoinJ continues to be developed into an alternative client. It gives Java devs something to work on, and it’s easier with a simpler foundation that doesn’t have to do everything. It’ll get critical mass when impatient new users can get started using it while the other one is still downloading the block chain.”

او در این پیام از بیت کوین ابراز خرسندی کرده است و مستندسازی شبکه و کنترل سورس را به گوین اندرسون سپرده است و اعلام کرد که دیگر در پروژه بیت کوین مشارکتی نخواهد داشت.

 

چرا ساتوشی ناکاموتو پیام آخر را منتشر کرد؟

در این مورد توضیحات بسیاری وجود دارد اما بخشی از دلایل این امر، درگیری ناکاموتو با ویکی لیکس است.

ویکی لیکس، ساتوشی ناکاموتو و آخرین پیام

ویکی لیکس به عنوان  یکی از مطرح ترین سایت‌ها در زمینه افشاگری علیه دولتمردان در همه جهان است. در سال 2012 ادوارد اسنودن فعالیت بسیار زیادی داشت و این امر سبب شد تا وزارت خزانه داری آمریکا این سایت را تحریم کند. نتیجه این امر عدم توانایی ویکی لیکس در استفاده از پی‌پل و ویزا و مسترکارت بود.  نهایتا  مالکان ویکی‌لیکس تصمیم گرفتند از بیتکوین برای پرداخت‌های مالی مورد نیاز خود استفاده کنند.

تصمیم نهایی ساتوشی ناکاموتو

مهم ترین فرضیه در این زمینه آن است که ناکاموتو پس از درگیری با ویکی‌لیکس، متوجه تغییرات بیت‌کوین شده بود و می‌دانست که این ارز به زودی نقش بسیار مهمی در زندگی افراد مختلف ایفا می‌کند، و این موضوع باعث خارج شدن کنترل از دست وی می‌شود.

بهتر است که این توجه به بیت کوین در زمینه دیگر انجام شود

نتیجه این موضوع، تصمیم ناکاموتو برای ناپدید شدن از چشم تمامی افراد بود. ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفت تا آخرین پیام خود را منتشر کند و سپس برای همیشه از چشم جامعه دور شود و اجازه دهد بیت‌کوین مسیر خود را طی کند و مردم برای سرانجام آن تصمیم بگیرند. در واقع اعتقاد ناکاموتو بر آن بود که لازم است بیت‌کوین با سرعت کمتری مورد توجه مردم قرار گیرد و روند کنونی شتاب بسیار زیادی دارد.

رمز گشایی از اولین و آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

اولین پیام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 در جنسیس بلاک منتشر شد. قبل از پرداختن به این موضوع باید بدانید جنسیس بلاک، اولین بلاک در زنجیره بلاکچین است.  در واقع اولین بلاک استخراج شده در جهان است که توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد.

متن این پیام در جنسیس بلاک به شرح زیر است.

sknab roftuoliab dnoces fo knirb no rollecnahc   ۹۰۰۲/naJ/۳۰ semiT ehT

با رمزگشایی و برگرداندن رمز به پیام زیر میرسیم:

The Times ۰۳/Jan/۲۰۰۹ Chancellor on brink of  second bailout for banks

ترجمه تحت اللفظی اولین پیام ساتوشی ناکاموتو  به صورت زیر است:

تایمز ۲۰۱۹/۱/۳ صدر اعظم در صدد کمک مالی دوم به بانک‌ها

اشاره این پیام به تیتر روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ ذکر شده است. از این شماره از روزنامه تایمز تعداد محدودی وجود دارد و قیمت چندین میلیون دلاری دارد.

روزنامه تایمز

در مورد هدف ناکاموتو از ارسال این پیام، فرضیات مختلفی بیان شده است اما مهم‌ترین دلیل احتمالا تمایل ناکاموتو به تغییر روند بانکداری و سرمایه‌گذاری  دولتی در زمان انتشار پیام است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

اینکه ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست و چرا پس از انتشار آخرین پیام از نظرها ناپدید شد و وی در حال حاضر مشغول به چه کاریست، موضوعی است که هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. عده‌ای معتقدند ساتوشی ناکاموتو در واقع گروهی از توسعه دهندگان است که اقدام به ساختن بیت کوین (برای اطلاع از  همه چیز درباره بیت کوین به این مقاله مراجعه کنید)کرده اند و الزاما اشاره به فرد خاصی ندارد. از طرفی عده دیگر بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو در واقع یکی از افراد مشهور جهان است. در ادامه به فهرستی از افراد که بیشترین شایعات در زمینه ارتباط انها با ساتوشی ناکاموتو وجود دارد می‌پردازیم

اما قبل از هرچیز با ساتوشی ناکاموتو آشنا شویم.

اگر در گوگل اسم Satoshi Nakamoto را جست و جو کنید با پیرمرد70 ساله آسیایی مواجه می‌شوید که در لس‌ آنجلس زندگی می‌کند. وی بارها و بارها اعلام کرده است که ناکاموتو مد نظر نیست و این فقط یک تشابه اسمی است در واقع اسم کامل این فرد دوریان.اس.ناکاموتو است.

ساتوشی ناکاموتو و آخرین پیام

 

ایلان ماسک

اصلی ترین شخص که همه به عنوان ساتوشی ناکاموتو می‌شناسند. مالک افسانه‌ای کمپانی تسلا، ایلان ماسک است.

ماسک بارها این تئوری را رد کرده اما به گفته ساحل گوپتا کارآموز ماسک در پروژه اسپیس ایکس، ماسک همان ناکاموتو است که با اسم مستعار فعالیت می‌کند.

نکته قابل توجه آن است که بدون در نظر گرفتن آنکه ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو مرموز است یا خیر، سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری کمپانی تسلا بر روی پروژه بیت کوین باعث افزایش قیمت و ارزش ناگهانی این ارز تا بیش از 16 درصد شد. علاقه ماسک به بیت کوین تا آنجایی پیشرفت که برنامه‌ای برای پرداخت حقوق کارمندان به صورت بیت کوین تنظیم کرد. اما پس از مدتی ماسک علاوه بر بیت کوین تمایل زیادی به دوج کوین پیدا کرد .در مقاله مزایا و معایب سرمایه گذاری بر دوج کوین، به تمامی نکات در مورد این رمز ارز پرداخته شده است

گوین اندرسون

دومین مظنون در این زمینه، گوین اندرسون است. وی یکی از معروف‌ترین توسعه‌دهندگان نرم افزار در ماساچوست امریکا است. او اطلاعات بسیار زیادی نسبت به بیت کوین دارد و سبک نوشته‌های منتشر شده توسط او، به سبک آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو بسیار شبیه است به همین دلیل بسیاری معتقدند اندرسون همان ناکاموتو است. در مورد اندرسون گفته شده بسیاری از آموزش‌های مربوط به رمز ارزها را به مامورین CIA اموزش داده است. البته گوین اندرسون و دیگر توسعه دهندگان پروژه بیت کوین، بارها این موضوع را تکذیب کردهاند و اذعان داشتند اندرسون ناکاموتو نیست.

هال فینی

وایت پیپر در واقع مجموعه گزارشات پیرامون یک پروژه است. هال فینی جز اولین افرادی بود که وایت پیپیر مربوط به پروژه بیت کوین را دریافت کرد. فینی در واقع یکی از رمزنگارهای بسیار مطرح در جهان است. فینی بارها و بارها اعلام کرده در پروژه بیت کوین فعالیت داشته و بسیاری از تست‌های اولیه با کمک وی گرفته شده است. این موضوع سبب ایجاد شایعه ای شد که فینی همان ساتوشی ناکاموتو است. اما فینی نیز بارها اعلام کرد ساتوشی ناکاموتو نیست. وی حتی تصاویر مربوط به ایمیل‌های منتشر شده بین خود و ناکاموتو را منتشر کرد تا این شائبه از بین برود. اما باز هم عده‌ای اعتقاد دارند فینی همان ناکاموتو است و تمامی این کارها به عنوان تاکتیک برای فریب اذهان عمومی بوده است.

کریگ رایت

یکی از افرادی که خود را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده است، کریگ رایت کار آفرین استرالیایی است. کریگ بارها مورد سنجش و محک قرار گرفته است. در آخرین محک پیترتاد (توسعه دهنده پروژه های بلاک چین) از وی سوالاتی کرد و مدارکی درخواست کرد. بعد از گذشت چند سال رایت هنوز نتوانسته مدارک مورد نظر تاد را فراهم کند و فقط در وبلاگ شخص خود اعلام کرد تمایلی برای ادامه بحث ندارد.

سخن آخر

در این مقاله به تمامی حواشی مربوط به اولین وآخرین پیام ساتوشی ناکاموتو، شخصیت وی و تمامی افرادی که به عنوان ساتوشی ناکاموتو شناخته شده‌اند، پرداختیم. ساتوشی ناکاموتو چه یک فرد باشد و چه گروهی از متفکران در نهایت باید در نظر داشت این فرد یا افراد موفق به ساخت یکی از عظیم ترین پروژه‌های جهان شده‌اند و بازارهای مالی را تحت تاثیر بسیاری قرارداده اند.

 

منبع

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید