خانهوبلاگمقالاتآموزشیارز دیجیتال ada چیست؟ هر آنچه ...

ارز دیجیتال ada چیست

ارز دیجیتال ada چیست؟ هر آنچه باید از ada بدانید

یکی از مطرح‌ترین پروژه‌های حال حاضر در دنیای ارز دیجیتال پروژه کاردانو است. کاردانو و توکن آن، سیستمی است که برای قرارداهای مختلف بر بستر بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این پست به سوال ارز دیجیتال ada چیست پاسخ می‌دهیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  1. ارز دیجیتال ada چیست؟
  2. تفاوت کاردانو با ارز دیجیتال ada در چیست؟
  3. آینده ارز دیجیتال ada چیست؟
  4. تفاوت ارز دیجیتال ada با بیت کوین و اتریوم در چیست؟
  5. تاریخچه کاردانو
  6. تفاوت اتریوم و کاردانو در چیست؟

ارز دیجیتالada چیست؟

کاردانو یک شبکه بر پایه و اساس بلاک چین است. بلاک چین در واقع نوعی از سیستم‌های ثبت دیتا و اطلاعات مختلف است. این شبکه تفاوت‌هایی با سایر شبکه‌های نگهداری دیتا دارد.

در سیستم بلاک چین اطلاعات مختلف در بلوک‌ها ذخیره می‌شود. در نتیجه تمامی این اطلاعات در میان افراد مختلفی که در بلاک چین سهیم هستند، دیده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا امکان هک و نفوذ در شبکه بلاک چین به حداقل برسد. رمزنگاری و تحلیل داده‌ها، اساس سیستم بلاک چین است.

ارز دیجیتال ada چیست

 

نقاط قوت و ضعف ارز دیجیتال ada در چیست؟

ارز دیجیتال ada نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال دارای نقاط مثبت و منفی است. به راستی مهم ترین مزیت ها و معایب ارز دیجیتال ada چیست؟

نقاط قوت

نقاط قوت ارز دیجیتال ada، بسیار زیاد است. مهم‌ترین مزیت ada، برخورداری از تیم و پشتوانه بسیار قوی است. این ارز ،مقیاس گذاری ندارد و معاملات بسیار سریع و ارزانی دارد. کارمزد استفاده از آن کم است. به بیان دیگر:

  • مقیاس پذیری
  • عملکرد بین سیستمی
  • پایداری بالا

از مزیت‌های این ارز است. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته می‌شود.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری در واقع به معنای قابلیت گسترش است. یعنی یک ارز چقدر می تواند با شرایط وفق پیدا کند. این بدان معنا است که در شرایطی که تراکنش روی یک ارز زیاد می‌شود، این ارز ممکن است نتواند نیاز مخاطبان را پاسخ دهد. برای مثال در بیت کوین این مقیاس پذیری، برابر با 7 تراکنش در هر ثانیه است.

عملکرد بین سیستمی

عملکرد بین سیستمی در ارز دیجیتال کاردانو چیست؟ در ابتدا باید بدانید عملکرد بین سیستمی چیست؟ تعامل بین ارزهای دیجیتال مشکلی است فقط در ارزهای دیجیتالی مثل تتر وجود دارد. کاردانو در تلاش است تا با استفاده از ada این مشکل را برطرف کند و در این صورت کاربران می‌توانند با کارمزد کم و بر بستر کاردانو، ارزهای دیجیتال مختلف را با هم تعویض یا معامله کنند.

اینترنت بلاک چین ها پروژه جدید کاردانو است

 اینترنت بلاک چین یکی از جالب‌ترین پروژه‌های تیم توسعه دهنده کاردانو است. در این پروزه تمامی ارزهای دیجیتال بهم متصل شده و به صورت یک شبکه واحد بدون نیاز به واسطه قابل تعویض هستند. همین پرروزه برای نشان دادن اینده روشن و دیدگاه بلند توسعه دهندگان کاردانو کافیست.

 

پایداری

بنای پایداری به معنای تهیه و عرضه تعدادی توکن برای هر ارز است. در واقع ارزهای مختلف در هنگام عرضه اولیه ( در بخش‌های بعد در مورد عرضه اولیه ada و کاردانو صحبت خواهد شد) تعدادی توکن برای سرمایه‌گذاری و گسترش شبکه ایجاد  و عرضه می‌کند.

درصدی از تراکنش‌های کاردانو در یک حساب اختصاصی ذخیره می‌شود

نتیجه این امر چیست؟

در واقع اگر کسی بخواهد به سیستم کاردانو حمله و اقدام به هک کردن ان کند، باید چیزی بیشتر از 51 درصد سهام را بخرد( یا هک کند و به حساب خود منتقل کند). حال در نظر بگیرید با توجه به  شرایط بلاک چین و امنیت بالای آن، اصل پایداری چه تاثیری در حفظ امنیت ارز دارد.

متا دیتای ارز دیجیتال ada چیست؟

کاردانو و ارز دیجیتال ان یک ویژگی بسیار مهم دارند. این پلتفرم، توانسته با ایجاد متا دیتا در واقع امکان رهگیری تراکنش برای قراردادهای هوشمند را نهایی کند. در نتیجه مالکان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز بانک‌ها را نیز فرااهم کنند. اهمیت این موضوع در ان است که این موضوع کاردانو را تبدیل به ارز مورد پسند سیستم‌های بانکی می‌کند

نقاط ضعف

کیف پول‌های فعلی برای نگهداری ارز ada  دچار مشکلاتی هستند که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد. اما یکی دیگر از مشکلات این ارز، گسترش و توسعه شبکه بلاک چین است . در واقع شبکه کاردانو نیز در حال توسعه و گسترش است و این موضوع، مشکلاتی ایجاد می‌کند.

بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال ada چیست؟

ارز دیجیتال ada دارای یک کیف پول تخصصی  به نام Deadlus است. ایراد بزرگ این کیف پول، عدم عرضه بر سیستم‌های موبایل است. در واقع تنها راه دسترسی به کیف پول‌های ada، استفاده از نسخه دسکتاپ است.

برای استفاده از کیف پول رسمی کاردانو باید به سایت این ارز مراجعه کنید

یکی از بزرگترین مشکلات ارز دیجیتال ada، آن است که بعد از گذشت 7سال از ارائه این ارز، هنوز کیف پول‌های مناسب برای نگهداری آن وجود ندارد.

در ادامه چند مورد از برترین کیف پول‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری برای نگهداری از این ارز معرفی خواهد شد. دقت کنید عواملی مثل رابط کاربری، امنیت و پشتیبانی از جمله موارد مهم  در انتخاب کیف پول هستند.

کاردانو و ADA

1- کیف پول‌های سخت‌افزاری

بهترین کیف پول‌های سخت افزاری برای نگهداری ارز دیجیتال ada چیست؟ در پایخ به این سوال باید گفت سه کیف پول Ledger X، Ledger nano s و در نهایت Trezor Model T بهترین انتخاب برای کیف پول سخت افزاری هستند.  هر سه این کیف پول ها دارای رابط کاربری ساده بوده و امنیت و پشتیبانی بسیار قوی دارند

برای استفاده از هر کیف پول دیجیتالی، داشتن نسخه پشتیبان، الزامی است

2-کیف پول‌های نرم افزاری

تراست ولت، یوروی، اتمیک و اگزوداست، از جمله بهترین کیف‌ پول‌های نرم‌افزاری برای نگهداری ارز دیجیتال ada اند و نسخه‌های مختلف تحت وب و موبایل دارند.

سیستم رمزنگاری ارز دیجیتال ada و کاردانو چیست؟

در ارزهای دیجیتال، دو سیستم اثبات انجام کار و اثبات سهام برای اعتبارسنجی و حفظ امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرد . این روش دارای ایرادات و مزایایی است. اما سیستم اعتبار سنجی در ارز دیجیتال ada چیست؟

کاردانو از اوروبروس برای اثبات سهام استفاده می‌کند.

اوروبروس با سیستم‌ها و دوره‌های زمانی، سروکار دارد. در این سیستم هر بازه زمانی تبدیل به بازه‌‌های کوچکتر می‌شود. این بازه‌ها هر کدام دارای یک رهبر و یک تعیین کننده هستند. بیشتر بلاکها ( بیش از 60 درصد) باید دارای رهبر باشند اما بقیه می‌توانند بدون رهبر و خالی باشند.

داشتن سرمایه بیشتر از ada به شما امتیاز بیشتری در انتخاب رهبر می‌دهد.

این رهبرها توسط افرادی که دارای ارز دیجیتال ada هستند، می‌شوند، بنابراین داشتن دارایی بیشتر از ada باعث افزایش حق رای میشود. این روش کمک بسیار زیادی به رفع مشکل مقیاس پذیری می‌شود.  یعنی با افزایش تراکنش‌ها، به دلیل حذف مشکل زمان، دیگر کند شدن سرعت نداریم و سرعت هزاران تراکنش با یک تراکنش در زمان مشخص برابر است. ضمن آنکه هزینه لازم برای تراکنش‌ها نیز تغییر نمی‌کند.

 

سیستم کاردانو مشابه اتریوم اما بسیار کارآمدتر است

 

فایده استفاده از مقیاس پذیری و اوروبروس در ارز دیجیتال ada چیست؟ در واقع تمام این روش‌ها،باعث می‌شوند تا مشکلات سایر ارزهای دیجیتال بر طرف شود و آینده‌ای جدید برای ارزهای نسل‌های بعدی ترسیم شود.

 

تفاوت ارزدیجیتال ada با کاردانو در چیست؟

کاردانو در واقع پلتفرم  و بلاک چین مورد استفاده در شبکه‌های ارز دیجیتال است و ada ارز دیجیتال مورد استفاده در این پلتفرم. پس کاردانو حکم پروژه و بستر برای انجام عملایت های تراکنشی و قراردادهای هوشمند را دارد و ada  ارز قابل جابجایی  و توکن مورد استفاده در این پلتفرم ها است. برای پاسخ به سوال رمز ارز کاردانو چیست کلیک کنید.

آینده ارز دیجیتال ada و کاردانو چیست؟

Ada ارز دیجیتال کاردانو است و تعداد محدودی از ان وجود دارد. 45 میلیارد توکن از ada وجود دارد

روند قیمت ada به این صورت بوده است که در ابتدا و در اولین عرضه اولیه این ارز، در سال 2017،  قیمت ابتدایی چیزی در حدود 0.02 دلار بوده است.  بعد از گذشت یکسال این ارز با بیبش از 6000 درصد رشد مواجه شد و با قیمتی برابر 1.25 دلار مورد خرید و فروش واقع شد. روند رو به رشد کاردانو ادامه داشت.  در سال های 2017 تا 2019، ارزش این ارز از 3 سنت به حدود 1.5 دلار رسید. این میزان رشد، بسیار عجیب و باورنکردنی بود و باعث شد تا این ارز تبدیل به یکی از بهترین  پروژه ها برای سرمایه گذاری باشد. در پایان سال 2018 و تا نیمه 2019 ارزش این پروژه تا حدود 33 میلیارد دلار بالا رفت. این موضوع تا زمانی که روند نزولی یا به اصطلاح خزان(زمستان) ارزهای دیجیتال شروع شد ادامه داشت . طی این واقعه که با زمان حدودی شروع بیماری کرونا همزمان شد. قیمت ارزهای دیجیتال به شدت افت کرد و تا مدت‌ها این روند نزولی ادامه داشت.

بعد از یکسال و در ابتدای 2020، روند صعودی قیمت ada مجددا شروع شد و این ارز با قیمت حدود 0.05 دلار به خرید و فروش رسید.

نمودار ارز دیجیتال ada

 

شرایط ارز دیجیتال ada در سال 2021 چیست؟

در یک سال و نیم گذشته، ارز دیجیتال ada نقش بسیار مهمی در بازارهای مالی جهانی ایفا کرده است. با توجه به محدودیت ada در توزیع به دلیل تعداد اندک، شرایط عرضه و تقاضا برای این ارز در حال افزایش است. قیمت ada معمولا با بیت کوین ارتباط دارد و قیمت جفت ارز ada/ بیت کوین، معمولا روند صعودی دارد. کاردانو حتی در لیست 10 رمز ارز برتر در جهان نیز قرار داشت و این موضوع سبب علاقه بیشتر خریداران نسبت به این ارز شد. کاردانو هنوز نیز در لیست 20 رمز ارز برتر جهان وجود دارد.

قیمت کاردانو در سال 202 روند صعودی خواهد داشت

بررسی روند قیمت کاردانو توسط چند مرجع در ادامه بحث ارائه شده است:

1-CoinFan

کوین فن یکی از برترین مراجع برررسی قیمت ارزهای دیجیتال است و پیش بینی کرده قیمت ada تا پایان 2021 به 20 سنت خواهد رسید.

2- کوین سویچ

یکی از مراجع بسیار دقیق و همین‌طور علاقمند به ada که اذعان می‌کند این ارز تا پایان سال 2021 مبلغی در حدود 2 دلار و حتی بیشتر از آن را خواهد دید. مزایای بیشمار این ارز باعث شده تا کوین سویچ به آینده این ارز بسیار خوش‌بین باشد.

3-پرایس واتر

پرایس واتر هوس علاوه بر بررسی و پیش بینی قیمت ارز به بررسی تمامی نکات جانبی در مورد پروزه کاردانو پرداخته است. این موسسه با در نظر گرفتن قراردادهای امضا شده توسط کاردانو با شرکت‌های مختلف، آینده این ارز دیجیتال را بسیار مثبت می داند و اذعان می‌کندف با توجه به برنامه‌های توسعه دهندگان کاردانو، رتبه این ارز به زودی بالاتر از بیت کوین و اتریوم قرار می‌گیرد.

4-DigitalCoinPrice

این مرجع بر خلاف سایر مراجع اصلا به پروزه کاردانو خوشبین نیست، یکی از دلایل بدبینی این مرجع، اقدامات امنیتی بالای کاردانو است که ممکن است امنیت بیش از حد باعث عدم جلب رضابت عمومی شود. این سایت، رشد کاردانو ا در پایان سال 2026 چیزی در حدود 26 سنت می‌داند.

 تفاوت ارز دیجیتال ada با کاردانو چیست

 

تفاوت ارز دیجیتال ada با بیت کوین و اتریوم در چیست؟

در مورد تفاوت‌های کاردانو با بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای نسخه اول و دوم باید دانست که کاردانو پس از ایجاد در سال 2015، به مدت 2 سال صرفا روی از بین بردن تمامی ایرادات و اشکالات موجود در سایر ارزهای قبلی پرداخت. شبکه کاردانو به بیان بسیاری از متخصصان، ترکیبی از ارزهای مونرو، بیت کوینو اتریوم است. یکی از مهم‌ترین نکات مورد استفاده در کاردانو، مقیاس پذیری آن است. این موضوع به کاردانو اجازه داده تا تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه بر خلاف بیت کوین که 7 تراکنش و اتریوم که 20 تراکنش است به هزاران تراکنش در طول روز برسد.

مقیاس پذیری باعث شده تا ada تبدیل به یکی از سریع ترین و پرتراکنش‌ترین ارزهای دنیای دیجیتال باشد

الگوی برنامه نویسی خاص موجود در کاردانو  مقیاس پذیری ان باعث شده تا بسیاری از مشکلات موجود در ارزهای دیگر برطرف شده و جذابیت‌های این ارز بیشتر شود.

سرعت بالای تراکنش، کارمزد بسیار کم و همین‌طور شبکه لایه‌ای مورد استفاده در کاردانو باعث ایجاد ویزگی‌های بسیار جذاب در این ارز شده و تمایل به استفاده از آن را چند برابر کرده است.

کاردانو را معمولا با اتریوم2 مقایسه می‌کنند. از منظر خیلی از افراد فعال در عرصه ارزهای دیجیتال، کاردانو نسخه زاپنی اتریوم است و به آن، اتریوم ژاپنی می‌گویند. دلیل استفاده از واژه ژاپنی،آن است که اکثریت توسعه دهندگان این ارز از کشور ژاپن هستند.

لایه‌ای بودن کاردانو نیز یکی از بزرگترین تغییرات این بلاک چین، نسبت به نسل‌های بلاک چین یک و دو است.

ارز دیجیتال ada چیست

راه‌های کسب ارز کاردانو

برای کسب کاردانو راه‌های متفاوتی وجود دارد،که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می‌شود.

1-خرید یا مبادله

استفاده از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز که هم به صورت داخلی و هم خارجی وجود دارند، یکی از راه‌های کسب کاردانو است. دقت کنید بعضی از صرافی‌ها، نیاز به احراز هویت دارند و کاربران ایرانی قادر به استفاده از انها نیستند. اما شما می‌توانید با استفاده از صرافی‌های داخلی نیز، اقدام به دریافت کاردانو کنید

2-استخراج کاردانو

استخراج کاردانو با بقیه ارزهای دیجیتالی متفاوت است. در واقع به دلیل استفاده از سیستم اوروبروس، شما نمی‌توانید با ماینرها یا سایر روش‌های گرافیکی، اقدام به استخراج کاردانو کنید. در واقع  برای اختصاص کاردانو باید از راه های خرید و دریافت پاداش استفاده کنید.

تاریخچه کاردانو

کاردانو اولین بار در سال 2015 توسط شرکت IOHK اعلام فعالیت کرد. این شرکت توسط دو تن از بنیان‌گذاران قبلی اررزهای دیجتال تاسیس شد. این دو نفر بیت شیرز از بنیانگذاران اتریوم و چارلز هاسکینسون بوده‌اند.

مهمترین مزیت کاردانو در مقابل سایر ارزها، بنیان گذاران آن است. در واقع این ارز با بهره‌مند بودن از تیمی از متخصصان ریاضیات، علم آمار و داده نگاری،توانسته یکی از دقیق‌ترین و پر سود ترین پروزههای حال حاضر در دنیا ارز دیجیتال را به نام خود ثبت کند.

کاردانو از ارزهای دیجیتال نسل سوم است، در حالیکه بیت کوین و اتریوم مربوط به نسل‌های گذشته اند.

زبان برنامه نویسی استفاده شده در شبکه کاردانو و ارز دیجیتال ada چیست؟ استفاده از کدهای برنامه نویسی اختصاصی با عنوان هسکل،  باعث شده تا این ارز در زمره کم خطرترین و غیر قابل هک ترین ارزهای دیجیتال قرار گیرد. این موضوع به آن معنا نیست که  بقیه ارزها امکان هک دارند. خیر دنیای ارزهای دیجیتال، از امن‌ترین بخش‌های سرمایه‌گذاری است بلکه این به معنای امنیت فوق تصور در ارز ada است.

عرضه اولیه ارز دیجیتال ada

اولین عرضه دیجیتال ارز ada در سال 2017 انجام شد اما این ارز پس از گذشت 4 سال هنوز مقاله دقیق از نحوه کار ندارد. یعنی شرکت سازنده هنوز اقدام به ارائه وایت پیپیر نکرده است.

وایت پیپیر در واقع  توضیحاتی است که توسط شرکت سازنده در مورد پروژه یک ارز دیجیتال ارائه می‌شود.

گردش مالی کاردانو تا زمان نوشتن این مقاله 200 میلیون دلار در روز بوده است

شبکه هیدرا مورد استفاده در پلتفرم کاردانو، این ویزگی را دارد که افراد بتواند با  استفاده از لایه گذاری‌های مختلف اقدام به فعالیت کنند. این موشوع بدان معناست که کاردانو و سایر ارزهای موجود بر این پلتفرم، این ویژگی را دارند که در دو لایه مجزا تمامی تراکنش‌ها و فعالیت‌ها انجام شود. نتیجه این موضوع  یعنی پردازش در یک لایه و تراکنش در لایه دیگر انجام می‌شود. نتیجه این امر نیز مشخص است. اولین بار و در عرضه اولیه کاردانو، در هر ثانیه، 10 تراکنش انجام میشد. اما امروزه این میزان به یک میلیون تراکنش در ثانیه رسیده است.

 

وضعیت قراردادهای ارز دیجیتال ada چیست؟

شبکه کاردانو شباهت‌هایی با شبکه اتریوم دارد، هر دو این شبکه‌ها به شما و همکاران یا دوستانتان اجازه می‌دهند به عنوان دو فرد حقیق و یا حقوقی اقدام به ایجاد قرارداد بر بستر بلاک چین کنید.این ویژگی بدان معناست که شما با ارائه شرایطی، اقدام به ایجاد قرارداد میکنید و به محض آماده شدن شروط، قرار داد به طور خودکار فعال می‌شود. تفاوت قرارداد ارز دیجیتال ada  با اتریوم در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت پلتفرم کاردانو نیز مانند اتریوم، دارای قواعد و اصول و مقررات بسیار پیشرفته و دقیقی است. یکی از مهم ترین این تفاوت ها، استفاده از تیمی کاملا تصادفی در کاردانو است. از جمله قواعد برای برقراری، قرارداد هوشمند با کاردانو عبارت است از:

1-تفکیک حساب و حسابرسی بسیار دقیق

2- غیرمتمرکز بودن که باعث می‌شود تا این سیستم بتواند تمامی ویژگی‌های مورد پسند بودن یک قرارداد هوشمند را داشته باشد

3-ساخت حساب چند کاربره، با امنیت بالا

4-الهام از پلتفرم هزاران ارز دیجیتال که باعث تکمیل بودن این پلتفرم می‌شود

5-ایجاد چکیده قرارداد

6-ایجاد تجربه کاربری منطقی و دقیق‌تر

 

کاردانو و فعالیت‌های مجرمانه

سیستم عامل‌های بلاک چین از جهات بسیاری برای انجام فعالیت‌های مجرمانه مناسب هستند. شما برای خرید و فروش و استفاده از ada نیازی به سکه و پول فیزیکی و یا تعیین هویت ندارید. تنها موضوعی که از شما مشخص می‌شود، همان آدرس کیف پول است. این سیستم و سیستم‌های بلاک چین بسیار برای فعالیت‌هایی نظیر پولشویی و فرارهای مالیاتی مناسب هستند.

اما تیم کاردانو برای مقابله با این سیستم در حال ارائه فعالیت‌هایی است که در راستای زیر است:

1-مشخص کردن آن که رمزهای خریداری شده برای چه نوع خدمات یا خرید کالا مورد استفاده قرار گرفته‌

2- مبدا و مقصدتوکن‌ها از کجا بوده و در نهایت به کجا واریز می‌شود.

3-منشا تهیه این توکن‌ها کجا بوده است.

این موارد شاید از منظر امنیت و مبارزه با پولشویی مناسب باشند، اما از منظر دیگر روند اشتباهی است. در واقع یکی از فلسفه‌های استفاده از ارزهای دیجیتال، کم کردن اثر بانک‌ها و دولت‌ها بوده است. حال با این روش که اردانو در پیش گرفته، شاید اثری از تاثیر دولت‌ها دیده نشود، اما نهاد دیگر(توسعه دهندگان کاردانو) به طور کامل بر تراکنش‌های افراد نظاره‌گر هستند. و این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است. حال باید دید در نهایت تیم کاردانو برای ین مشکل چه راه حلی ارائه میکند.

 

سخن آخر

در این مقاله به  سوال ارز دیجیتال ada چیست پاسخ داده شد. تمامی موارد مربوط به این ارز دیجیتال از شبکه کاردانو گرفته تا تفاوت‌های کاردانو با بیت کوین و اتریوم، تاریچه کاردانو، آینده کاردانو و روش‌های خرید و فروش آن، بهترین کیف پول برای کاردانو و سایر سوالات در مورد این ارز مورد بررسی و پاسخ‌دهی قرار گرفت. کاردانو با توجه به ویژگی‌هایی که در متن ذکر شد یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری است.

 

 

منابع

cardano

ada

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید