خانهوبلاگمقالاتآموزشیدوج کوین چیست؟ از ارز مورد علا...

دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست؟ از ارز مورد علاقه ایلان ماسک چه میدانید؟

ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟ دوج کوین شوخی بود که تبدیل به یکی از با ارزش‌ترین ارزها در بازارهای جهانی شد. ایلان ماسک مالک کمپانی تسلا و یکی از پیشگامان در عرصه ارزهای دیجیتال نسبت به این ارز، علاقه بسیار زیادی نشان داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ارز، با این مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 1. دوج کوین چیست؟
 2. تفاوت دوج کوین با سایر ارزها
 3. مزایا و معایب دوج کوین
 4. روش‌های به دست آوردن دوج کوین
 5. تغییرات قیمت دوج کوین از ابتدا تا کنون
 6. سرمایه‌گذاری در دوج کوین عاقلانه است؟
 7. بهترین کیف پول‌ها برای دوج کوین
 8. کاربردهای دوج کوین
 9. دوج کوین و کلاهبرداری

 

دوج کوین چیست؟

دوج کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که در سال 2013 روانه بازارهای مالی شد.  اسم و نماد این کوین در ابتدا مربوط به نامگذاری یکی از نژادهای سگ ژاپنی به نام شیبا اینو است، که توسط چند برنامه نویس به نام‌های بیلی مارکوس، اورگان و پالمر ساخته شد.

مارکوس، اورگان و پالمر اعتقاد داشتند که دنیای رمز ارزها بسیار جدی است و لازم است با این دنیا اندکی با شوخی بیشتر برخورد شود، به همین دلیل اقدام به ساخت ارزی با نماد سگ کردند. این کوین در ابتدا به نیت سرگرمی ساخته شد اما پس از مدتی به عنوان یکی از برترین ارزهای دنیای دیجیتال شناخته شد. طرفداران دوج کوین خود را شیبی می‌نامند.

پالمر: فضایی سمی در اطراف این کوین در حال شکل‌گیری است

دوج کوین در ردیت و سایر شبکه‌های اجتماعی به خصوص شبکه‌های مربوط به ارز دیجیتال، دارای طرفداران تعصبی بسیار زیادی است. این موضوع سبب شد تا در سال 2015، جکسون پالمر که از بنیان گذاران اصلی دوج کوین بود، از تیم توسعه‌دهندگان ان جدا شود. این جدایی همزمان با جدی شدن بازارهای کریپتو و ارز دیجتال همراه بود و سبب شد تا دوج کوین سقوطی عجیب، تجربه کند.

تکنولوژی زیربنایی

دوج کوین در حال حاضر از تکنولوژی لاکی کوین استفاده می‌کند و لاکی کوین نیز از بستر لایت کوین استفاده می‌کند، پس می‌توان نتیجه گرفت دوج کوین از تکنولوژی لایت کوین استفاده می‌کند.  اما از آنجائیکه خود لایت کوین نیز از فناوری بیت کوین استفاده می‌کند پس در واقع  شبکه دوج کوین، لایت کوین و بیت کوین بهم شباهت دارد.

امنیت شبکه

یکی از بزرگترین  نکات در بازارهای ارز دیجیتال، حفظ امنیت بازار ارز است. تمامی ارزهایی که بر پایه بلاک چین هستند، تا کنون بارها و بارها در معرض حمله سایبری و حملات هکرها قرار گرفته اند. امانکته جالب توجه در مورد این موضوع، حمله ی 51 درصدی است. این موضوع به چه معناست؟

حمله 51 درصدی یعنی هکر با در دست گرفتن بیش از 51 درصد از بازار می تواند اقدام به تغییر و دستکاری در بازار کند و یا حتی تراکنش‌های تقلبی ایجاد کند.

دوج کوین یکبار مورد حمله 51درصدی قرار گرفت. پس از آن و  بعد از استفاده از شبکه بیت کوین، این مشکل تا حد بسیار زیادی بر طرف شد و دیگر حمله رخ نداد.

مشکل امنیتی دیگر برای دوج کوین، استفاده از صرافی‌های نامعتبر است. صرافی‌های نامعتبر با کلاهبرداری باعث کاهش اعتبار ارزش این ارز شده اند.

ارز دیجیتال

 

روش کار شبکه دوج کوین چگونه است؟

در پاسخ به سوال منظور از شبکه دوج کوین چیست، باید گفت، تراکنش‌های دوج کوین پس از ارسال به شبکه، از یک نود به نودی دیگر منتقل می‌شود . این موضوع باعث می‌شود تا امکان هک و خرابکاری کم شود. در واقع برای هک کردن این سیستم، هکر باید 51 درصد از شبکه را به دست آورد. با توجه به سختی شبکه بیت کوین و نحوه عمل سیستم‌های بلاک چین، امکان هک و خرابکاری در سیستم دوج کوین نیز وجود ندارد.

تمامی تراکنش‌های انجام شده در دوج کوین در بلاک چین ذخیره می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت دوج کوین نیز یک ارز غیرمتمرکز است. دیتای دوج کوین در دفتر کل یا لجر قرار دارد.

 

منظور از نامحدود بودن دوج کوین

بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، دوج کوین نامحدود است. این موضع بدان معناست که بر خلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که تعداد محدود دارند، تعداد دوج کوین موجود در بازار نامحدود است. در حال حاضر تعداد بلاک‌های قابل استخراج از بیت کوین برابر 21 میلیون است اما در لحظه نگارش مقاله چیزی بیش از 130 میلیارد واحد از دوج کوین وجود دارد. هر اسال چیزی در حدود 5.3 میلیارد توکن از دوج کوین استخراج می‌شود.

دوج کوین تا ابد ادامه دارد

این میزان باعث می‌شود تا افرادی که به فکر سرمایه گذاری طولانی مدت هستند، به دوج کوین با دید تردید نگاه کنند. از سمتی این موضوع نامحدود بودن باعث شده تا به دوج کوین به عنوان توکن مناسب برای هر سرمایه‌گذاری کوچکی نگاه کرد. چون نامحدود بودن آن باعث می‌شود تا کارمزد شبکه بالایی نداشته باشد. در اپدیت‌های بعدی و پس از ایجاد تیم قوی برای دوج کوین، اعلام شد که تعداد دوج کوین محدود خواهد شد.

تفاوت دوج کوین با سایر ارزها

سوال مهم اینجاست که تفاوت ارز دیجیتال دوج کوین با سایر ارزها در چیست؟ قاعده اصلی و یکی از دلایل مهم ایجاد ارزهای دیجیتال، کاهش و کنترل تورم بوده است. دوج کوین در برابر سایر ارزهای دیجیتال از یک ویژگی برخوردار است. این ارز به جای چلوگیری از تورم (تورم زدا بودن)، تورم زا است!

در واقع نامحدود بودن تعداد دوج کوین‌ها، هم مزین است و هم عیب. بزرگترین مزیت این ارز، در قسمت‌های قبل گفته شد. اما در مورد  ایراد آن باید از همین نامحدود بودن نام برد. فرض کنید همه 21میلیون بیت کوین موجود در دنیای ارز دیجیتال، استخراج شود. آنگاه دیگر ماینرها چه فایده‌ای دارند؟در حالیکه به دلیل نامحدود بودن دوج کوین، باعث کارکرد ماینرها خواهد شد.

مزایا و معایب دوج کوین

دوج کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال دارای مزایا و معایب متعددی است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم

مزایا دوج کوین

 1. تراکنش‌های دوج کوین با کمترین میزان کارمزد انجام میشود. این تراکنش‌ها، ارتباطی با میزان ارز جابه جا شده ندارد و همواره برابر 0.01 دلار است.
 2. تیم توسعه‌دهنده به شدت در تلاش است تا تعداد دوج کوین را در حدود 100 هزار میلیون نگهدارد. این موضوع سبب می‌شود تا تورمی که بر اثر نامحدود بودن این ارز ایجاد میشد، کاهش یابد.
 3. روند استخراج این ارز بسیار سریع است و به همین دلیل سرعت تراکنش بالایی دارد.
 4. در مورد کاربردهای این ارز در ادامه صحبت خواهد شد اما این ارز در فعالیت‌های انسان دوستانه بسیار پرکاربرد است.
 5. تائید شده توسط بسیاری از افراد صاحب نفوذ مثل ایلان ماسک

ارز دیجیتال

معایب دوج کوین

 1. ساختار و شبکه بلاک چین قوی ندارد و بر بستر بیت کوین است. این موضوع مهم ترین عیب این ارز و ضعف بزرگ آن، در مقابل اتریوم، کاردانو و سایر رمز ارزها است.
 2. فناوری آن از بدو تولد تا کنون تغییری نکرده و در حال حاضر نیز از همان فناوری سال 2015 استفاده می‌کند.
 3. چون این ارز کاملا بی هدف و بر اثر یک شوخی ایجاد شد، پروژه و پشتوانه قوی ندارد بنابراین تحلیل‌های درستی ندارد و به دلیلی مثل توییت‌های ایلان ماسک و… دچار نوسانات قیمت شدید می‌شود.

روش‌های به دست آوردن دوج کوین

برای به دست آوردن دوج کوین روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی انها پرداخته می‌شود.

خرید و ترید

ابتدایی ترین راه برای کسب دوج کوین مانند همه ارزهای دیجیتال، خرید و فروش آن است. شما با استفاده از انواع صرافی‌های داخلی و خارجی می‌توانید اقدام به تهیه دوج کوین کنید. دقت داشته باشید که بسیاری از صرافی‌های خارجی با افراد ایرانی کار نمی‌کنند و این موضوع ممکن است شما را به دردسر دچار کند، بنابراین بهتر است از صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز و معتبر داخلی استفاده کنید.

استخراج

استخراج دوج کوین مثل سایر ارزهای دیگر با استفاده از ماینر صورت می‌گیرد. از آنجاییکه پلتفرم مورد استفاده در دوج کوین مشابه لایت کوین است از همان ماینرهای استیکی مورد استفاده در لایت کوین برای استخراج دوج نیز مورد استفاده قرار می گیرد. راه‌ دیگر استخراج دوج کوین استفاده از GPU است.

دوج کوین چیست؟

پاداش گرفتن

استفاده از دوج کوین به عنوان انعام چیست؟ در واقع در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی می‌توان از دوج کوین به عنوان پاداش و انعام و تشکر استفاده کرد. همچنین در صورت استخراج  هر دوج کوین از شبکه بلاک چین، شما مبلغ10هزار دوج کوین به عنوان پاداش دریافت می کنید

خرید و فروش

پس از اعلام ایلان ماسک بر احتمال دریافت دوج کوین برای خرید تسلا، بسیاری از شرکت‌ها و مشاغل نسبت به استفاده از این ارز به عنوان هزینه در ازای خرید و فروش نظر مثبت نشان دادند. هم اکنون با استفاده از این ارز و پلاگین‌های موجود در فروشگاه‌ها، می‌توان دوج کوین را به راحتی به دلار یا یورو تبدیل کرد.

تغییرات قیمت دوج کوین از ابتدا تا کنون

بیت کوین در سال 2013 فعالیت خود را شروع کرد. این ارز پس از مدت کوتاهی و در حدود دوهفته، چیزی فراتر از 300درصد سود را تجربه کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، ممنوع اعلام شدن فعالیت بانک‌های چینی در شرکت در بازار ارزهای دیجیتال بوده است.

با جدی تر شدن بازار ارزهای دیجتال در سال2015 و اواخر 2016، اقبال عمومی از دوج کوین برداشته شد. دلیل این امر نداشتن پشتوانه کافی این ارز برای  جلب توجه بوده است.

 

سرمایه گذاری در دوج کوین عاقلانه است؟

هیچگاه و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان در مورد خرید و نگهداری از یک ارز صحبت قطعی به میان آورد. پالمر اعتقاد دارد علاقه بیش از حد صاحبان قدرت و توجه بیش از حد رسانه‌ها به این ارز، باعث ایجاد مشکلاتی برای ارز شود. اما روند رو به رشد ارز و مزایای بیشمار آن، باعث شده تا یکی از بهترین ارزها برای خرید و فروش و انجام تراکنش باشد. بسیاری از کارشناسان نگهداری طولانی مدت این ارز را توصیه نمی‌کنند.  از سمتی استخراج راحت آن و همین طور کارمزد کم و پذیرفته شدن به عنوان ارزی برای خرید و فروش نکات بسیار مهمی برای نگهداری و یا حتی ترید کوتاه مدت این ارز است.

نکته قابل توجه دیگر در مورد دوج کوین آن است که این ارز در بسیاری از کشورها که حتی استفاده از بیت کوین در آنها ممنوع است به عنوان یک ارز کاملا پذیرفته شده وجود دارد. این موضوع نیز یکی از دلایل اهمیت این ارز برای سرمایه گذاران است.

ایلان ماسک: دوج کوین واقعا جالب است، این ارز می‌تواند برترین ارز از نظر من باشد

بهترین کیف پول ها برای دوج کوین

برای خریید و فروش هر ارز دیجیتالی، مثل دوج کوین نیازمند یک کیف پول با کیفیت هستید. دوج کوین در رتبه دهم میان ارزهای محبوب جهان قرار دارد  و با هر توییت ایلان ماسک میزان علاقه به این ارز نیز تغییر می کند و روز به روز محبوب‌تر می‌شود. برای آشنایی با بهترین کیف پول‌هایی که برای سرمایه‌ گذاری و نگهداری از دوج کوین مناسب هستد این متن را به طور کامل مطالعه کنید.

انواع کیف پول‌های دوج کوین

به طور کلی دو دسته کیف پول وجود دارد، کیف پول‌های متصل به اینترنت(سرد) که به دلیل نداشتن ارتباط خارجی، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و کیف پول‌های گرم(متصل به اینترنت). استفاده از کیف پول‌های سرد امنیت خوبی دارد اما استفاده از انها بسیار زمان‌بر و دشوار است.

ارز دوج کوین

ویژگی‌های یک کیف پول دوج کوین

مهم ترین ویژگی برای یک کیف پول دوج کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، کیف پ.ل مناسب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد.

پشتیبانی از دوج

قبل از هر موضوع باید بدانید، کیف پول مد نظر از دوج کوین پشتیبانی دارد یا خیر. برای اطلاع از این موضوع، باید به لیست موجود در سایت هر کیف پول مراجعه کنید. برای این کار باید واژه Dogecoin را در لیست ارزهایی که هر کیف پول پشتیبانی می‌کند، سرچ کنید.

رابط کاربری آسان

کیف پول مورد استفاده چه برای دوج کوین چه برای هر ارز دیگری باید از رابط کاربری آسانی برخوردار باشد. این موضوع سبب می شود تا چه افرادی که تازه وارد دنیای ارز دیجیتال شده اند چه افراد قدیمی تر بتوانند به راحتی از کیف پول استفاده کنند. کار با رمز ارز ها با رابط کاربری آسان، بسیار دلپذیر است

امنیت

نگهداری از سرمایه نیاز به برخورداری از امنیت بسیار بالا دارد، بنابراین باید از کیف پول با امنیت بسیار بالا استفاده کنید.بعضی از کیف پول‌ها نیاز به احراز هویت دو عاملی دارند و برخی نیاز به تائید چهره. بنابراین در انتخاب نوع کیف پول و میزان امنیت دقت بسیار زیادی داشته باشید.

بازیابی اطلاعات

لازم است کیف پول شما، امکان بازیابی اطلاعات داشته باشد تا در صورت از دست رفتن اطلاعات بتوانید مجدد بازیابی کنید. دقت کنید امکان بازیابی از مواررد بسیار با اهمیت در سرمایه گذاری بازارهای ارز دیجیتال است.

اما در ادامه به سوال بهترین کیف پول دوج کوین چیست، پاسخ داده خواهد شد.

دوج کوین ولت

کیف پول مخصوص دوج کوین است که به صورت غیر متمرکز عمل می‌کند. شما با استفاده از این کیف پول می‌توانید دوج کوین را به هر ارز دیگری تبدیل کنید و از این رو بسیار با ارزش است. ضمن انکه نوتیفیکشن آن فعال است و هر کوینی که وارد کیف پول شود، با نوتیفیکشن اطلاع داده می‌شود.

اتمیک والت

یکی از برترین کیف پول‌های مورد استفاده در بازارهای ارز که بیش از 200 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. این پشتیبانی 24 ساعته و در تمامی روزهای هفته است.

کیف پول های دیگر نظیر تراست ولت، کوینومی و… نیز از ارز دیجیتال دوج کوین، پشتیبانی می‌کنند.

کاربردهای دوج کوین

از جمله ویژگی‌های جالب دوج کوین، آن است که به دلیل کم بودن کارمز آن و همین‌طور پشتیبانی بسیار زیاد هواداران آن، تا کنون بارها و بارها، برای مصارف خیریه و حمایت‌های مالی، توسط این ارز کمپین‌های بسیار زیادی برگزار شده و مقادیر بسیار بالایی کمک‌های مالی و نقدی جمع‌آوری شده و در اختیار خیریه‌ها قرار گرفته است.

دوج کوین و کلاهبرداری

دوج کوین به دلیل داشتن سود و کارمزد پایین یکی از اهداف شرکت‌های پانزی و کلاهبرداری است. اما دقت کنید این شرکت‌های کلاهبردار هستند که از دوج کوین  به عنوان سود و جایزه در ازای اعمال کاربر، استفاده می‌کنند. این موضوع بدان معناست که دوج کوین، خود به عنوان یک سایت پانزی یا استخراج ابری نیست.

پایین بودن قیمت و طرفداران بی شمار، دوج کوین را تبدیل به سوژه مناسب برای پانزی کرده است

این موضوع یعنی کلاهبرداری همانقدر که با دلار و طلا و .. ممکن است، با دوج کوین نیز ممکن است. هرچند که با توجه به مواردی که قبل‌تر گفته شد، سرمایه‌گذاری بلند مدت روی دوج کوین، توصیه نمی‌شود. پس اگر سایت یا اپلیکیشنی برای شما سودهای عظیم با استفاده از دوج کوین و یا حتی سایر ارزهای دیجیتال قرارداد به احتمال خیلی زیاد سایت کلاهبرداری و پانزی است.

افراد مشهور حامی دوج کوین

تاکنون بسیاری از افراد مشهور و به اصطلاح سلبریتی از دوج کوین اعلام حمایت کرده‌اند. معروف‌ترین فرد حامی این ارز، ایلان ماسک است. در بازه زمانی سال‌های 2020 تا 2021، توییت‌های ایلان ماسک در تغییرات قیمت این ارز تاثیرات زیادی داشت و باعث شد قیمت آن تا نزدیک 80 سنت، افزایش پیداکند.

افراد دیگر علاقمند به این ارز، کارول باسکین، جن سیمونز، کای گرین و اسنوپ داگ هستند. حمایت‌های این افراد باعث شد تا دوج کوین به محبوبیتی بیش از قبل برسد.

ایلان ماسک و دوج کوین

توییت‌های ایلان ماسک و شبکه ردیت باعث شد تا جذابیت این ارز افزایش یابد، اولین توییت او این مضمون را داشت: سگ‌ها، غوغا به پا می‌کنند. با افزایش توییت‌های ماسک، این ارز در صرافی بایننس لیست شد و جذابیت آن برای طرفداران و علاقمندان به بازارهای ارز دیجیتال افزایش یافت. با توییت‌های ماسک ارز دوج کوین تا 8.2 سنت رسید و این ارز با ده میلیارد دلار سرمایه در گردش، تبدیل به یکی از جذاب‌ترین ارزهای دنیای دیجیتال شد.

حرف آخر

دوج کوین پستی‌ها و بلندی‌های بسیار زیادی طی کرده است و در ادامه نیز راه طولانی برای رشد و تکامل دارد. علاقه بسیاری از افراد به این ارز و ویژگی‌ها و مزایا آن باعث شده تا یکی از رمز ارزهای پرطرفدار( جز ده ارز برتر دنیای کریپتو) جهان باشد. در این مقاله نکات مختلفی در مورد این ارز مورد بررسی قرار گرفت. تفاوت‌های دوج کوین با سایر ارزهای دیجیتال، معایب و مزایای این ارز در مقایسه با سایر ارزهای دیگر، روش‌های کسب دوج کوین، تغییرات قیمت آن و آینده سرمایه‌گذاری در این ارز از جمله مواردی بود که مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم این مقاله به تمامی سوال‌های شما در زمینه دوج کوین، خرید، نگهداری و فروش آن، پاسخ داده باشد.

 

 

منابع

dogecoin

finance

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید