خانهوبلاگمقالاتآموزشیافزایش قیمت بیت کوین تا 100 هز...

افزایش قیمت بیت کوین

افزایش قیمت بیت کوین تا 100 هزار دلار! چه عواملی قیمت را تعیین می کنند؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو (خالق یا خالقان ناشناخته این ارز مجازی) ابداع شد. تراکنش ها در بلاک چین ثبت می شوند که تاریخ معاملات هر واحد را نشان می دهد و برای اثبات مالکیت مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نشده و توسط دولت هم پشتیبانی نمی شود. همچنین خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق قرضه متفاوت است؛ چرا که بیت کوین یک شرکت نیست و در نتیجه هیچ ترازنامه ای وجود ندارد. در این مقاله ابتدا به این موضوع می پردازیم که چه عواملی افزایش قیمت بیت کوین یا کاهش آن را تعیین می کنند و سپس توضیح می دهیم چرا بیت کوین می تواند به 100 هزار دلار برسد.

عوامل موثر در افزایش قیمت بیت کوین

همان طور که در بخش قبل اشاره ای کردیم، برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نشده و دولت هم از آن پشتیبانی نمی کند. بنابراین سیاست پولی کشورها، نرخ تورم و اندازه گیری رشد اقتصادی که معمولا بر ارزش پول تاثیر می گذارد، در مورد بیت کوین صدق نمی کند. در عوض افزایش قیمت بیت کوین یا کاهش آن تحت تاثیر عوامل زیر است:

  • میزان عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن
  • هزینه تولید بیت کوین از طریق فرایند استخراج
  • پاداش هایی که به ماینرها (یا استخراج کنندگان) بیت کوین برای تایید تراکنش های بلاک چین تعلق می گیرد
  • تعداد رمز ارزهای رقیب
  • صرافی هایی که بیت کوین در آن معامله می شود
  • مقررات مربوط به فروش آن
  • و حاکمیت داخلی بیت کوین.

در ادامه این مقاله تاثیر هر کدام از این موارد را بر افزایش قیمت بیت کوین و یا کاهش آن، توضیح می دهیم.

افزایش قیمت بیت کوین

1. عرضه و تقاضا

کشورهایی که نرخ ارز ثابتی ندارند، می توانند با تعدیل نرخ بهره بانکی، تغییر شرایط ذخیره یا مشارکت در عملیات بازار آزاد تا حدی میزان گردش پول خود را کنترل کنند. با این گزینه ها، بانک مرکزی می تواند به طور بالقوه بر نرخ یک ارز تاثیر بگذارد. اما درباره بیت کوین چطور؟

عرضه بیت کوین از دو جهت تحت تاثیر قرار می گیرد. اولا، پروتکل بیت کوین اجازه می دهد که بیت کوین های جدید با نرخ ثابتی ایجاد شوند. در واقع هنگامی که ماینرها بلوک های معاملات را پردازش می کنند، بیت کوین های جدید وارد بازار می شوند. البته سرعت معرفی سکه های جدید طوری تنظیم و طراحی شده که با گذشت زمان کند شود. به عنوان مثال، رشد از 6.9% (2016)، تا 4.4% (2017) و 4% (2018) کمتر شده است.

همین مورد می تواند سناریوهایی ایجاد کند که در آن تقاضا برای بیت کوین با سرعتی بیشتر از افزایش عرضه، افزایش یابد. در نتیجه، این افزایش تقاضا، افزایش قیمت بیت کوین را به دنبال دارد. در واقع کند شدن رشد گردش بیت کوین به دلیل نصف شدن پاداش های بلاک یا هاوینگ به ماینرهای بیت کوین است و می توان آن را به عنوان تورمی مصنوعی برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال تصور کرد.

هاوینگ چیست؟ هر چهار سال یک بار، پاداشی که ماینرها در ازای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین می گیرند، 50 درصد کاهش می یابد. هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو و با هدف کنترل تورم بیت کوین در کد این شبکه قرار داده شده است.

دوما، ممکن است عرضه تحت تاثیر تعداد بیت کوین هایی باشد که سیستم اجازه می دهد وجود داشته باشند. این عدد 21 میلیون است؛ یعنی پس از اینکه تعداد بیت کوین ها به آن برسد، فعالیت های ماینینگ دیگر بیت کوین جدیدی ایجاد نمی کنند. برای مثال عرضه بیت کوین در دسامبر 2020 به 18.587 میلیون رسید؛ که نشان دهنده 88.5% از عرضه بیت کوین است. از آنجایی که صرفا 21 میلیون بیت کوین در گردش است، افزایش قیمت بیت کوین به این بستگی دارد که آیا این ارز به راحتی در معاملات قابل استفاده و قانونی خواهد بود و تقاضا برای آن تا چه میزان است؟

جالب است بدانید السالوادور در 9 ژوئن 2021، بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت شناخت و اولین کشوری بود که این کار را انجام داد. به همین ترتیب اگر سایر کشورها هم بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود معرفی کنند، این عامل هم ­می­تواند افزایش قیمت بیت کوین را به دنبال داشته باشد.

تقاضا برای بیت کوین نیز با توجه به محبوبیت سایر ارزهای دیجیتال تعیین می شود. در واقع مکانیسم تورم مصنوعی هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال دیگر تاثیری نمی گذارد. با این حال با سرعت فعلی تعدیل پاداش های بلاک، قرار نیست آخرین بیت کوین تا سال 2140 استخراج شود.

2. تاثیر رقابت بر افزایش قیمت بیت کوین

با وجود اینکه بیت کوین شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده است، صدها توکن دیگر وجود دارد که توجه کاربران را به خود جلب کرده اند. در حالی که بیت کوین همچنان گزینه غالب در مورد ارزش بازار است، آلت کوین ها شامل اتریوم (ETH)، تتر (USDT)، بایننس کوین (BNB)، کاردانو (ADA) و پولکادات (DOT) از نزدیک ترین رقبای آن تا مارس 2021 هستند. علاوه بر این عرضه اولیه یک رمز ارز به دلیل موانع نسبتا کمی که برای ورود به بازار وجود دارد، مدام اتفاق می افتد. تنوع بالای رمز ارزها برای سرمایه گذاران خبر خوبی است؛ زیرا رقابت گسترده، قیمت ها را پایین نگه می دارد. خوشبختانه برای بیت کوین، شفافیت بالای آن برتری بیشتری نسبت به رقبای خود دارد.

رقایت یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت بیت کوین

3. هزینه تولید بیت کوین

بیت کوین یک ارز مجازی است. با این وجود مانند هر محصول دیگری، تولید آن هزینه بر است که مصرف برق مهم ترین عامل آن است. استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، متکی بر معادلات ریاضی پیچیده است که ماینرها برای حل آن با هم رقابت می کنند. اولین کسی که بتواند معادله را حل کند، یک بلوک بیت کوین تازه تولید شده و هرگونه هزینه تراکنش که از آخرین بلاک انباشته شده، پاداش می گیرد.

آنچه در تولید بیت کوین منحصر به فرد است این است که برخلاف سایر کالاها، الگوریتم بیت کوین اجازه می دهد که به طور متوسط فقط هر ده دقیقه یک بار تنها یک بلوک بیت کوین پیدا شود. این بدان معناست که ماینرهای بیشتر که برای حل مسئله ریاضی در رقابت شرکت می کنند، فقط می توانند به حل این مسئله که هر بار سخت تر و در نتیجه گران تر می شود، با حفظ فاصله ده دقیقه ای بپردازند.

تحقیقات نشان داده که هزینه نهایی تولید، ارتباط نزدیکی با افزایش قیمت بیت کوین و یا کاهش آن دارد.

4. در دسترس بودن در مبادلات ارزی

همان طور که سرمایه گذاران سهام، با شاخص هایی مانند NYSE، Nasdaq و FTSE معامله می کنند، سرمایه گذاران ارزهای رمز نگاری شده نیز ارزهای دیجیتال را از طریق Coinbase، GDAX و سایر صرافی ها معامله می کنند. مشابه با مبادلات ارزهای سنتی، این پلتفرم ها به سرمایه گذاران اجازه می دهد که جفت ارزهای دیجیتال و ارز رایج را (مانند BTC/USD یا بیت کوین/ دلار آمریکا) معامله کنند.

هر چه یک صرافی محبوب تر شود، با بهره گیری از نفوذ بازار خود، ممکن است قوانین مربوط به نحوه افزودن سایر ارزها را تعیین کند. به عنوان مثال توافق ‌نامه ساده برای توکن آینده (Simple Agreement for Future Tokens) به دنبال این است که چگونه ICOها می توانند با مقررات اوراق بهادار مطابقت داشته باشند. حضور بیت کوین در این صرافی ها مستلزم رعایت سطحی از مقررات است؛ صرف نظر از منطقه خاکستری قانونی که ارزهای رمز نگاری شده در آن فعالیت می کنند.

با انواع صرافی ارز دیجیتال در مقاله دیگر ما آشنا شوید.

صرافی ارز دیجیتال

5. تاثیر مقررات و مسائل حقوقی بر افزایش قیمت بیت کوین

افزایش سریع محبوبیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باعث شده است که تنظیم کنندگان درباره نحوه طبقه بندی این دارایی های دیجیتالی به بحث و مذاکره بپردازند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، ارزهای دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می کند. از طرف دیگر کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) بیت کوین را یک کالا می داند. این ابهام درباره اینکه کدام نهاد قوانین ارزهای دیجیتال را تعیین می کند، همچنان وجود دارد و نوعی بی اعتمادی ایجاد کرده است.

علاوه بر این، بازار شاهد عرضه بسیاری از محصولات مالی است که از بیت کوین به عنوان دارایی اصلی استفاده می کنند؛ مانند صندوق های قابل معامله در بورس، قرارهای آتی و سایر مشتقات. همین مورد می تواند به دو طریق بر افزایش قیمت بیت کوین و یا کاهش آن تاثیر بگذارد. اولا، امکان دسترسی بیت کوین به سرمایه گذاران را فراهم می کند که توان خرید بیت کوین واقعی را ندارند؛ بنابراین تقاضا افزایش می یابد. ثانیا، اینکه سرمایه گذاران نهادی معتقدند معاملات آتی بیت کوین بیش از حد ارزشمند یا کم ارزش هستند و از منابع قابل توجه خود برای شرط بندی قیمت بیت کوین در جهت مخالف استفاده می کنند، می تواند نوسان قیمت را کاهش دهد.

6. فورک و ثبات حکمرانی

از آن جایی که بیت کوین توسط یک مقام مرکزی اداره نمی شود، برای پردازش تراکنش ها و ایمن نگه داشتن بلاک چین به توسعه دهندگان و استخراج کنندگان متکی است. تغییرات نرم افزاری اجماع محور است که باعث ناامیدی جامعه بیت کوین می شود؛ چرا که حل مسائل اساسی معمولا زمان زیادی طول می کشد.

مسئله مقیاس پذیری نقطه ضعف این سیستم است. در واقع تعداد تراکنش هایی که قابل پردازش هستند، به اندازه بلوک ها بستگی دارد و نرم افزار بیت کوین در حال حاضر تنها قادر به پردازش تقریبا 3 تراکنش در ثانیه است. زمانی که تقاضا برای ارزهای دیجیتال کم بود، این نگرانی وجود نداشت. اما در حال حاضر بسیاری نگران هستند که سرعت معاملات کند، سرمایه گذاران را به سمت ارزهای رمزپایه رقابتی سوق دهد.

درباره بهترین راه برای افزایش تعداد معاملات، اختلاف نظر وجود دارد. تغییرات در قوانین حاکم بر استفاده از نرم افزارها، فورک نامیده می شود. سافت فورک مربوط به تغییراتی است که منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید نمی شود؛ اما تغییرات نرم افزاری هارد ورک منجر به ارزهای جدید می شود. هارد فورک های بیت کوین گذشته شامل بیت کوین کش و بیت کوین گلد بوده است.

فورک بیت کوین

افزایش قیمت بیت کوین تا 100 هزار دلار

به گفته سرمایه گذاران مشهور مانند Chamath Palihapitiya و Mike Novogratz، قیمت بیت کوین ناگزیر از 100 هزار دلار تجاوز می کند. دیگر طرفداران بیت کوین هم ادعا می کنند افزایش قیمت بیت کوین تا بی نهایت ادامه خواهد یافت یا به ارزش بازار جهانی 100 تریلیون دلار خواهد رسید. این مسئله خبر خوبی است و به مردم نشان می دهد که می توانند با خرید و نگه داشتن چیزی که بانک ها و دولت ها کنترلی بر قیمت آن ندارند، ثروتمند شوند. اما آیا واقعا بیت کوین به 100 هزار دلار می رسد و علت افزایش بیت کوین تا این قیمت چیست؟

 آیا بیت کوین به 100 هزار دلار می رسد؟

این پیش بینی صرفا بر اساس گفته طرفداران بیت کوین نیست که ادعا می کنند قطعا بیت کوین به ارز ذخیره بعدی جهان تبدیل می شود و دلار را از قدرت کنار می زند. پس علت بالا رفتن قیمت بیت کوین تا این میزان چه خواهد بود؟

در واقع در حال حاضر ثروتمندان و قدرتمندان زیادی روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند تا قیمت بیت کوین تا 100 هزار دلار برسد؛ حتی اگر این قیمت در طولانی مدت پایدار نباشد. صرف نظر از این که آیا بیت کوین همچنان به عنوان پول مقاوم به سانسور عمل می کند، که برای اقلیتی از کاربران انجام می شود، باز هم افرادی خواهند بود که از این روایت برای افزایش ارزش دارایی های خود سود می برند.

قیمت بیت کوین در چرخه های تکراری چهار ساله افزایش می یابد. هرکسی که بیت کوین خریداری کرده و حداقل چهار سال آن را نگه داشته است، بدون توجه به قیمتی که آن را خریداری کرده، به طرز شگفت انگیزی سرمایه آن افزایش یافته است. به عنوان مثال، قیمت از 964 دلار در دسامبر 2013 به بیش از 19000 دلار تا دسامبر 2017 رسید.

افزایش قیمت بیت کوین

به نظر می رسد که این چرخه به این صورت  کار می کند که قیمت برای چند ماه به بالاترین سطح تاریخی می رسد، سپس به نصف قیمت کاهش می یابد. چرخه خود را اصلاح می کند و مبتدیان شکاک، که با وعده ثروتمند شدن بدون ریسک وارد شدند، نقد شده و از بازار خارج می شوند. اما افرادی که ثروت زیادی از طریق بیت کوین به دست آوردند، به ندرت این کار را انجام دادند و برای رسیدن به این ثروت به صبر نیاز داشتند.

یک بیت کوین امروز هنوز یک بیت کوین از سال های گذشته است. ممکن است شخصی یک بیت کوین به قیمت 600 یا 60،000 دلار بفروشد، اما در نهایت، “ارزش” بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، نه فدرال رزرو آمریکا. بیت کوین به طور معمول در مناطقی مانند کره جنوبی، آرژانتین و هنگ کنگ با قیمت بالاتری فروخته می شود و قیمت ها بیشتر به سیاست های محلی مربوط می شود تا دلار آمریکا. بیت کوین در طبقه بندی دارایی ها ارزش هر چیزی را دارد که خریدار مایل به پرداخت  هزینه برای آن باشد.

چرا قیمت بیت کوین همچنان بالا می رود؟

ارز دیجیتالی که در گذشته برای بسیاری اسرارآمیز تلقی می شد، هم اکنون از نظر ارزش و محبوبیت بسیار بالا رفته و به یک جریان اصلی تبدیل شده است – موسسات مالی غول پیکری مانند Paypal ، Visa ، JP Morgan  و غیره ، خدمات رمزنگاری ارائه می دهند و سرمایه گذاران خرده فروشی بیشتر به خرید بیت کوین علاقه مند شده اند. با وجود بی ثباتی، ارزش بیت کوین به ویژه در سال گذشته افزایش یافته است. ما می توانیم این افزایش قیمت بیت کوین را به دو دلیل نسبت دهیم:

  • اعتماد بیشتر
  • روندهای جهانی

 اوایل، نگرانی های عمده پیرامون بیت کوین عبارت بودند از: “آیا هک می شود؟” ، “آیا تمرکز زدایی واقعاً یک راه حل کارآمد است” ، “هاوینگ چطور عمل می کند؟” و غیره.

اکنون بسیاری از این مسائل پاسخ داده شده است. بیت کوین بر روی یک  فناوری قابل اعتماد کار می کند و خراب نمی شود. در عین حال، جهان در حال حاضر شاهد ارتباط بیت کوین با سرمایه گذاران نهادی بیشتری مانند تسلا،  Microstrategy و غیره است. اکثر موسسات در حال حاضر تبدیل ذخایر نقدی خود به بیت کوین را به عنوان یک پرچین در برابر بحران های مالی در نظر دارند. البته بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر نیز به این مسابقه پیوسته اند که این امر توجه برخی از سرمایه گذاران خرده فروشی را از آن منحرف می کند.

با این وجود، این ارز دیجیتال با سرمایه کلی 1.15 تریلیون دلار، مهمترین ارز رمزنگاری شده باقی می ماند، که از مجموع بازار سه بانک بزرگ جهان یعنی  J.P Morgan، Bank of America و The Industrial and Commercial Bank of China بیشتر است. بیت کوین در حال حاضر به 100 هزار دلار نزدیک تر از 0 دلار است. تحولات اخیر پیرامون افزایش قیمت بیت کوین در سراسر جهان گواهی بر این واقعیت است که این ارز در حال نزدیک شدن به یک منبع دارایی اصلی است.

ارز دیجیتال

چرخه های بازار گاوی حداقل برای چند سال دیگر می تواند ادامه داشته باشد. همه چیز در یک روز یا یک هفته به پایان نمی رسد. برخی از مردم (به اشتباه) بازار بیت کوین را با بدنامی “شیدایی لاله” مقایسه می کنند که هلند را در 1634-1637 تحت تاثیر قرار داد -اولین رونق و رکود اقتصادی بزرگ جهان. طی یک دهه گذشته بیت کوین چندین چرخه تبلیغات را پشت سر گذاشته است و هنوز بیش از یک میلیون حساب کیف پول رمزنگاری شده روزانه از بیت کوین استفاده می کنند. این پروژه نرم افزاری ممکن است انقلاب آرمان شهری نباشد که برخی فروشندگان وعده می دهند، اما مطمئناً چیزی بیش از یک هوس و مد زودگذر است و دیر یا زود افزایش قیمت بیت کوین تا این میزان اتفاق خواهد افتاد.

در نهایت احتمالا قیمت بیت کوین با همان الگوی نوسانی همچنان رو به افزایش است. هیچ کس نمی تواند به طور دقیق پیش بینی کند که ارزش بازار بالا می ماند یا بگوید چه زمانی افت می کند. بیت کوین را با مسئولیت خود خریداری کنید. اما پیش از خرید پیشنهاد می کنیم تحلیل بیت کوین تا سال 2050 را حتما مطالعه کنید و افزایش قیمت بیت کوین را تا آن سال مدنظر داشته باشید.

سوالات متداول درباره افزایش قیمت بیت کوین

در این قسمت به سوالات متداول درباره عوامل موثر قیمت و علت افزایش بیت کوین پاسخ می دهیم.

قیمت بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

قیمت بیت کوین تا حد زیادی به عرضه و تقاضای بازار برای آن بستگی دارد. همچنین قیمت آن به عوامل دیگری مانند ارزهای دیجیتال جایگزین و عرضه و قیمت آن ها و پاداش برای استخراج نسبت داده می شود. ارزش ذاتی را نیز می توان با محاسبه میانگین هزینه نهایی تولید بیت کوین در هر زمان معین، بر اساس پاداش بلاک، قیمت برق و بهره وری انرژی دستگاه ماینر و سختی استخراج تخمین زد.

چگونه قیمت بیت کوین افزایش می یابد؟

همچنان که بیت کوین به حداکثر تعداد خود نزدیک می شود، تقاضا برای آن افزایش می یابد. افزایش تقاضا و عرضه محدود، مهم ترین دلیل افزایش قیمت بیت کوین است. همچنین روز به روز موسسات بیشتری روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنند و آن را به عنوان نوعی از پرداخت پذیرفته اند. در نتیجه مطلوبیت بیت کوین را افزایش داده و آن را به ابزار محبوبی برای معامله در بین کاربران تبدیل کرده اند.

بیت کوین به دلیل رمز نگاری و پروتکل های قوی، نسبتا امن بوده و از طریق چندین صرافی به راحتی در دسترس است. همچنین برای مالکیت این ارز، لازم نیست که یک بیت کوین کامل خریداری کنید. کسری از آن قابل معامله است و همین مورد، محبوبیت و به تبع آن قیمت بیت کوین را افزایش می دهد.

چگونه با بیت کوین درآمد زایی کنیم؟

برخلاف سهام، بیت کوین نشان دهنده مالکیت در یک شرکت یا نهاد نیست. بیت کوین داشتن مالکیت ارز دیجیتال است؛ درست مانند داشتن یک دلار ارز کاغذی آمریکا. ماینرهای بیت کوین برای تکمیل بلوک های معاملات تایید شده پاداش دریافت می کنند و سرمایه صاحبان بیت کوین با افزایش قیمت هر سرکه، افزایش می یابد. برای مثال اگر در 5 جولای 2013، 100 سکه را با قیمت 65.52 دلار خریده بودید (کمترین قیمت بیت کوین) و آن را تا بالاترین سطح خود یعنی 6168386.5 دلار در 13 مارس 2021 نگه می داشتید، سود هنگفتی نصیب شما می شد.

چرا بیت کوین انقدر ارزشمند است؟

روز به روز تقاضا برای بیت کوین افزایش می یابد. در حالی که میزان عرضه بیت کوین های جدید در حال کاهش است؛ به طوری که اندازه هر بلوک به طور متوسط هر چهار سال به نصف کاهش می یابد و بیت کوین نهایی هم در حدود سال 2140 استخراج خواهد شد. در واقع برخلاف اکثر کالاهای دیگر، میزان عرضه بیت کوین در پاسخ به افزایش تقاضا، نمی تواند از حدی بیشتر افزایش یابد. در نتیجه عدم تعادل عرضه و تقاضا منجر به افزایش قیمت بیت کوین می شود.

چه چیزی باعث کاهش و افزایش قیمت بیت کوین می شود؟

قیمت بیت کوین به دلایل مختلفی از جمله پوشش رسانه ای و میزان در دسترس بودن آن در نوسان است. با فشار منفی، برخی از صاحبان بیت کوین وحشت زده شده و سهام خود را می فروشند و به این ترتیب قیمت را پایین می آورند (برعکس فشار مثبت). همچنین وقتی حجم بیت کوین فروخته شده در بازار افزایش می یابد، قیمت کاهش می یابد. از سوی دیگر همچنان که موسسات بیشتری بیت کوین را برای سرمایه گذاری و وسیله مبادله انتخاب می کنند، قیمت بیت کوین افزایش می یابد.

همچنین بسیاری از مردم، اعتمادشان را به ارز فیات کشور خود از دست داده اند و به دنبال منابع جایگزین برای ذخیره پول خود هستند. از آنجایی که بیت کوین غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل است، جایگزین مطلوبی است و همین می تواند دیگر علت افزایش قیمت بیت کوین باشد.

منابع

investopedia

inverse

economictimes

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید