خانهوبلاگمقالاتآموزشیهاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثی...

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری در روند این ارز دیجیتال دارد؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری در روند این ارز دیجیتال دارد؟

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اید اما با اصطلاحات آن آشنا نیستید، این مقاله را از دست ندهید. احتمالا شما هم اصطلاح هاوینگ بیت کوین را شنیده باشید، اما شاید چیزی از آن ندانید و همین باعث شود تا هاوینگ را نوعی افت قیمت بدانید. ما در ادامه این مقاله مفهوم هاوینگ را به صورت کامل به شما توضیح خواهیم داد و تاریخ های هاوینگ بیت‌کوین را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. همچنین به تاثیر هاوینگ روی بیت کوین نیز خواهیم پرداخت.

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

در پاسخ به سوال هاوینگ بیت کوین چیست، باید بگوییم که کلمه half به معنای نصف است. معنای halving یا هاوینگ نیز از همان کلمه گرفته شده و به معنای تقسیم بر دو است. شاید بخواهید بدانید که آیا بعد از هاوینگ، قیمت بیت‌کوین نصف می شود و شما ضرر خواهید کرد؟ جواب این سوال صددرصد خیر است! نصف شدن یا هاوینگ در بیت کوین به عنوان اصطلاحی برای نصف شدن نرخ تولید بیت کوین به کار می رود.

برخی از ارزهای دیجیتال، محدودیت های خاص خود را دارند. به عنوان مثال بیت کوین تنها می تواند به میزان 21 میلیون واحد استخراج شود و پس از رسیدن به این مقدار، دیگر هیچ بیت کوینی استخراج نمی شود. به همین علت هم بیت کوین، طلای ارز دیجیتال نام گذاری شده است. جالب است بدانید که در حال حاضر نزدیک به 18 میلیون واحد از بیت کوین استخراج شده است.

در برنامه نویسی بیت کوین اینگونه ذکر شده که پس از استخراج هر 210 هزار بیت کوین، عمل هاوینگ انجام شود. به این صورت که تولید بیت کوین نصف شده و این ارز دیجیتال سخت تر استخراج شود.

علت ایجاد هاوینگ چیست؟

مهم ترین سوالی که پیش می آید، این است که اصلا چرا انجام عملیات هاوینگ ضروری است و چرا نباید میزان استخراج ماینرها (استخراج کنندگان بیت کوین) را ثابت نگه داشت. نصف شدن میزان استخراج ماینرها به ظاهر به ضرر آن هاست اما به این موضوع دقت داشته باشید که در قانون عرضه و تقاضا، تولید سریع تر و گردش بیشتر یک ارز دیجیتال به معنای پایین آمدن ارزش آن است.

دلیل اصلی انجام عملیات هاوینگ کنترل تورم است. در رابطه با پول حقیقی، این موضوع تحت کنترل نیست و بانک ها می توانند به صورت نامحدود پول چاپ کنند. اگر پول بیش از حد چاپ شود، ارزش آن پایین آمده و تورم افزایش پیدا می کند. حالا به طلا دقت کنید. از آنجایی که مقدار طلای موجود در جهان محدود است و بعد از استخراج، طلاهایی که در سطح  زمین باقی مانده اند، سخت تر یافت می شوند، طلا هیچوقت ارزش خود را از دست نمی دهد. پس به این نکته پی می بریم که با محدود کردن موجودی، می توان ارزش یک کالا یا ارز را بالا برد. بیت کوین نیز مانند طلا عمل کرده و برای آنکه خود را باارزش نگه دارد از عملیات هاوینگ استفاده می کند تا با محدود کردن میزان استخراج، ارزش خود را حفظ کند.

با استفاده از هاوینگ تعادلی در بازار دیجیتال رخ خواهد داد و عرضه و تقاضا به اندازه ای خواهد بود که ارزش بیت کوین پایین نیاید و حفظ شود. اگر بیت کوین به میزان نامحدود تولید شود، ارزش آن هیچگاه تثبیت شدنی نیست. گرچه ارزهای دیجیتال زیادی در بازار وجود دارد که نامحدود هستند و برنامه نویسی مخصوص به خود را دارند.

بیت کوین تنها می تواند به میزان 21 میلیون واحد استخراج شود و پس از رسیدن به این مقدار، دیگر هیچ بیت کوینی استخراج نمی شود.

تاریخ هاوینگ بیت کوین

اما تاریخ هاوینگ های بیت کوین به چه صورت است؟ هاوینگ بیت‌کوین هر چهار سال یک بار رخ می دهد. ابتدا تصمیم داریم تا تاریخ اولین هاوینگ بیت‌کوین را بررسی کنیم. اولین هاوینگ بیت‌کوین در سال 2012 و در روز 28 نوامبر رخ داد. اما به علت ناشناخته بودن بیت کوین در آن زمان نمی شود به داده های بیت کوین تا قبل از سال 2016 اعتماد کرد؛ چراکه به علت ناشناخته بودن بیت کوین، تعداد ماینرها و کاربران آن خیلی کم بوده است.

بعد از اولین هاوینگ، 11 ماه زمان برد تا بیت کوین دوباره سیر صعودی پیدا کند. در آن زمان قیمت اولیه بیت کوین 12 دلار بود و این نرخ در سال 2013 به حدود 1100 دلار رسید.

دومین هاوینگ بیت کوین در جولای 2016 اتفاق افتاد که بیت کوین قیمت خود را در 600 دلار ثبت کرد. درست مانند هاوینگ قبلی، این مرتبه هم پس از گذشت 10 الی 11 ماه، بیت کوین روندی صعودی را پیش گرفت.

آخرین هاوینگ بیت کوین

بیت‌کوین تا به حال سه عملیات هاوینگ در سال های 2012، 2016 و 2020 را سپری کرده است. آخرین هاوینگ بیت کوین در تاریخ 11 می 2020 و در بحبوحه کرونا رخ داد. اما دقت کنید تفاوت این هاوینگ با هاوینگ‌های قبلی این است که در این تاریخ دیگر بیت‌کوین یک رمز ارز ناشناخته نیست و تعداد زیادی کاربر و ماینرد دارد. در زمان کرونا افراد بسیاری تمایل داشتند تا سرمایه خود را از بازارهای دنیای حقیقی خارج کرده و پول خود را در جایی که می توان رشد پول را مشاهده کرد، سرمایه گذاری کنند و از طرفی افرادی زیادی هم به استخراج بیت کوین مشغول شدند.

زمانی که هاوینگ 2020 اتفاق افتاد، در هر ده دقیقه به جای تولید 12.5 بیت کوین، 6.5 بیت کوین تولید شد. به طور متوسط قبل از این هاوینگ روزانه 1800 بیت کوین استخراج می شد که با رخ دادن این عملیات، در حال حاضر روزانه 900 بیت کوین استخراج می شود.

زمانبندی هاوینگ‌ها

  1. هاوینگ 2012

اولین هاوینگ بیت کوین در طول تاریخ و در زمانی که بیت کوین یک ارز دیجیتال ناشناخته بود. بعد از این هاوینگ به مدت 6 ماه قیمت و ارزش بیت کوین پایین رفت و سیر نزولی داشت اما بعد از گذشت 11 ماه قیمت بیت کوین بالا رفت و از 13 دلار به 230 دلار رسید. البته عده ای همیشه بر این باورند که نرخ ارزهای دیجیتال با توجه به اتفاقات سیاسی رقم می خورد.

  1. هاوینگ 2016

همیشه بعد از هاوینگ بیت کوین برای مدتی شاهد سیر نزولی بیت کوین هستیم. این اتفاق در زمان هاوینگ دوم بیت‌کوین نیز رخ داد، اما بیت‌کوین توانست در طول یک سال ارزش خود را به 20.000 دلار رسانده و این ارزش را تثبیت کند.

  1. هاوینگ ۲۰۲۰

آخرین هاوینگ بیت‌کوین زمانی رخ داد که افراد زیادی به واسطه همه گیری کرونا و افزایش تورم دنیای حقیقی با مفهوم ارز دیجیتال آشنا شدند. پس از این هاوینگ، بیت کوین بعد از چند ماه روند صعودی بسیار خوبی را پیش گرفت. در صورتی که هم اکنون در بازار ارز دیجیتال فعال هستید، می توانید قیمت بیت کوین را با توجه به هاوینگ‌های قبلی بررسی کنید.

جزئیات هاوینگ بعدی

همانطور که گفتیم هاوینگ بیت‌کوین هر 4 سال یکبار رخ می دهد. بنابراین قطعا هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 رخ خواهد داد. در هاوینگ 2020 میزان تولیدی بیت کوین از 12.5 به 6.5 تغییر پیدا کرد، بنابراین در سال 2024 این عدد به 3.125 می رسد و تورم بیت کوین 2 درصد کمتر ار تورم بانک های مرکزی خواهد شد. هاوینگ بیت‌کوین تا سال 2140 (که پیش بینی می شود آخرین بیت‌کوین استخراج می شود) هر 4 سال یک بار رخ خواهد داد.

پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

طبق نظریه های تحلیلگران بازار ارز دیجیتال در رابطه با پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ باید گفت که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2024، به قیمت های چند میلیون دلاری می رسد. بنابراین بعد از هاوینگ 2024، سیر صعودی بیت‌کوین بیشتر از سال های قبل خواهد شد.

اگر در بازار ارز دیجیتال هستید، مشاهده کرده اید که در ماه های گذشته بیت کوین سیر نزولی شدیدی را طی کرده است و بسیاری از کارشناسان در پی پاسخ این سوال هستند که آیا بیت کویت دوباره رشد خواهد کرد یا نه؟

با این حال تحلیلگران به روند فعلی بازار توجه نمی کنند و بیشتر با نمودار و آینده بازار سر و کار دارند و همه خوش بین هستند که بیت کوین روند صعودی را پیش خواهد گرفت. آن ها معتقدند که بعد از هاوینگ 2024، بیت کوین رکورد ارزش خود را می شکند و به سطوح چندین میلیون دلاری خواهد رسید.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بعد از هاوینگ بیت‌کوین در سال 2024، قیمت هر واحد بیت‌کوین به 5 میلیون دلار خواهد رسید!

تحلیلگران پیش بینی می کنند که امسال بیت کوین به ارزش زیاد و اوج تاریخی خود می رسد اما ممکن است سال 2022 روند نزولی را طی کند و قیمت آن به کف برسد. اما در نهایت در هاوینگ بیت‌کوین سال 2024 بیت کوین به یک تثبیت نسبی رسیده و پس از آن روند صعودی خود را پیش می گیرد. بنابراین در سال 2025 بیت کوین ممکن است به ارزش 5 میلیون دلار نزدیک شود.

البته راه زیادی تا 5 میلیون دلار شدن بیت کوین باقی مانده و ممکن است که پیش بینی ها درست نباشند. همه تحلیلگران پیش بینی می کردند که در سال 2021 بیت کوین به ارزش 100.000 دلار خواهد رسید. اما با وجود بیماری کرونا و تغییراتی که در دنیای حقیقی اتفاق افتاد، دنیای دیجیتال تحت تاثیر قرار گرفت و بیت کوین به هدف خود نرسید. بنابراین باید دید در سال 2024 بیت کوین چطور عمل می کند و آیا تا آن زمان روند صعودی خواهد داشت؟ یا صعود بعد از هاوینگ اتفاق خواهد افتاد؟ البته اینکه بیت کوین در این چند سال روند صعودی نداشته باشد، تقریبا محال است.

پس از استخراج هر 210 هزار بیت کوین، عمل هاوینگ انجام شود. به این صورت که تولید بیت کوین نصف شده و این ارز دیجیتال سخت تر استخراج می گردد.

زمان دقیق هاوینگ بیت کوین بعدی

هاوینگ بعدی بیت کوین در تاریخ دقیق 9 می 2024 رخ داده و استخراج بیت کوین و پاداش ماینرها از 6.5 به 3.125 تغییر می کند. در هاوینگ‌های سه سال 2012، 2014 و 2020 نیز همین اتفاق رخ داد و پاداش و استخراج ماینرها 50 درصد کاهش داشت.

عملیات هاوینگ موجب می شود که بیت کوین، به نوعی طلای ارز دیجیتال باقی بماند و هیچوقت ارزش آن پایین نیاید. گرچه تضمینی نیست که بیت کوین هیچوقت سیر نزولی نداشته باشد. چنانچه در سال 2021 نیز بیت کوین سیر نزولی زیادی داشت اما می توان مطمئن بود که بالاخره روند افزایشی خواهد داشت. استخراج تمام بیت کوین‌ها تا سال 2140 زمان خواهد برد و کند بودن این روند به علت وجود هاوینگ است. پس از استخراج آخرین بیت کوین، ماینرها و بازار ارز دیجیتال با استفاده از کارمزد تراکنش ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

در حال حاضر پیش بینی دقیقی در مورد ارزش بیت کوین بعد از هاوینگ 2024 وجود ندارد. زیرا ویروس کرونا در سال 2020 تمام پیش بینی ها را در مورد بیت کوین به هم زد. اما با برگشتن به زندگی عادی در سال 2021 و نزدیک شدن به سال 2024 کم کم تحلیلگران نظرات خود را درباره ارزش بیت کوین در سال 2024 ارائه می دهند.

هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود؟

تا الان با تحلیل هاوینگ‌های قبلی بیت کوین متوجه شده ایم که این عمل بر ارزش بیت کوین تاثیر می گذارد اما چگونه؟ آیا باعث روند نزولی آن خواهد شد یا ارزش آن دو چندان می شود؟

بنابر گفته های تحلیلگران، بیت کوین بعد از هاوینگ یک روند صعودی را در پیش خواهد گرفت اما این صعود چه مدت طول می کشد؟ و پیش از آن تا چه میزان روند نزولی وجود دارد؟

در این بخش، قیمت های بیت‌کوین را بعد از هر هاوینگ مقایسه می کنیم. در سال 2012 بیت کوین از 13 دلار به ۱٫۱۱۵ رسید. در هاوینگ 2016 بیت‌کوین ارزش 600 دلاری را تثبیت کرد و در سال 2020 نیز ارزش خود را در 20.000 هزار دلار ثابت نگه داشت. بنابراین از این روند می توان نتیجه گرفت که در کل، هاوینگ تاثیری صعودی روی بیت‌کوین می گذارد و قیمت آن را افزایش می دهد اما این موضوع به این معنا نیست که بازار بیت کوین همواره روندی صعودی خواهد داشت.

دنیای ارز دیجیتال مفاهیم زیادی در خود دارد. یکی از سوالاتی که ممکن است برای همه ایجاد شود، این است که اگر ماینرهای بیت کوین تصمیم بگیرند دیگر بیت کوینی استخراج نکنند، چه اتفاقی میفتند یا اگر برخی ماینرها سیستم های خود را خاموش کنند، آیا این به ضرر بیت کوین تمام نمی شود؟

خالق بیت کوین تمامی جوانب و احتمالات بازار دیجیتال را در نظر گرفته است. اگر این اتفاق رخ دهد، ماینینگ و استخراج کردن بیت کوین، تسهیل شده و در نتیجه ماینرهای باقی مانده به راحتی می توانند بیت کوین استخراج کنند. بنابراین این اتفاق در نهایت موجب سلامت و پویایی شبکه بیت کوین می شود!

پس به این نتیجه می رسیم که ارز دیجیتال بیت کوین، برنامه درست و کاربردی دارد و به راحتی سقوط نمی کند. درباره هاوینگ‌ها نیز باید گفت که تاکنون هر هاوینگی موجب صعود بیت‌کوین شده است. به این موضوع دقت کنید که ممکن است بعد از هر هاوینگ شاهد روند نزولی بیت کوین به مدت 10 الی 11 ماه یا کمتر از آن باشید، اما این ارز در نهایت رشد قیمت پیدا خواهد کرد. مقدار دقیق صعود بیت کوین واقعا مشخص نیست و هیچکس نمی تواند آن را پیش بینی کند. همانطور که گفتیم بسیاری بر این باور بودند که در سال 2021 بیت کوین به ارزش 100.000 دلاری خواهد رسید اما به علت بیماری کرونا بیت کوین همانند بازار بورس روند نزولی داشته و در حال حاضر در ماه سپتامبر 2021 با قیمت 42 هزار دلار خرید و فروش می شود.

البته امروزه نیز پیش بینی هایی در مورد قیمت بیت کوین وجود دارد، برای مثال در حال حاضر تحلیل تکنیکال چارت بیت کوین نشان می دهد که شاخص مک دی وارد حوزه سبز شده است و به زودی شاهد روند صعودی 5.5 برابری بیت کوین خواهیم شد. در اکتبر سال 2020 نیز این اتفاق رخ داد و اگر تاریخ دوباره تکرار شود، بیت کوین راه امیدوارکننده ای را طی خواهد کرد.

البته باید گفت این یک پیش بینی کاملا خوشبینانه است. برخی از تحلیلگران اعلام کرده اند که قیمت بین کوین در ماه دسامبر از 135 هزار دلار عبور می کند. در حال حاضر مشخص نیست که آیا این رقم تا سال 2024 افزایش پیدا می کند یا سیر نزولی را پیش می گیرد؟ آیا بعد از هاوینگ بیت‌کوین 2024 قیمت بیت کوین با ارزش 100 هزار دلار تثبیت می شود؟ این ها سوالاتی هستند که صرفا تحلیلگران متخصص باید در مورد آن صحبت کنند، اما با توجه به برنامه نویسی بیت کوین، گرچه این ارز دیجیتال روندهایی نزولی دارد اما در نهایت بعد از هاوینگ‌ها در یک قیمت تثبیت شده و روند صعودی اش را پیش می گیرد.

هاوینگ بعدی بیت کوین در تاریخ دقیق 9 می 2024 رخ داده و استخراج بیت کوین و پاداش ماینرها را از 6.5 به 3.125 تبدیل می کند.

آیا هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر دارد؟

پاسخ این سوال صد در صد بله است. زیرا بیت کوین در حال حاضر 60 درصد بازار ارز دیجیتال را در اختیار دارد. بنابراین پایین یا بالا رفتن قیمت آن صد در صد روی سایر ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است. به همین خاطر بسیاری از افراد برای تحلیل سایر ارزهای دیجیتال نیز ابتدا به تحلیل بیت کوین می پردازند.

جمع بندی

بیت کوین اولین رمز دیجیتال در جهان است و بهترین ویژگی و خصوصیت آن این است که خالق آن یک برنامه دقیق و تعیین شده برای روند رشد او خلق کرده که یکی از این برنامه ها هاوینگ است. هاوینگ با نصف کردن نرخ تولید بیت‌کوین باعث تثبیت ارزش بیت کوین و حفظ ارزشمندی آن در بازار می شود. هاوینگ بیت‌کوین هر 4 سال یک بار رخ می دهد که در این مقاله به تشریح روندهای بیت‌کوین بعد از هاوینگ‌ها پرداختیم.

منابع

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید