خانهوبلاگاخبارسقوط بیت کوین به دنبال ممنوعیت...

[Downloader.la]-615d4aba810b2

سقوط بیت کوین به دنبال ممنوعیت های چین در ارز دیجیتال

درست از همان سالی که بیت کوین به وجود آمد، دولت چین با ممنوعیت های پی در پی و هشدار درباره خطرات بی شماری که ظاهرا مربوط به این ارزهاست، سعی در توقف کاربران ارزهای دیجیتال دارد. در بیش از یک دهه، جمهوری چین موفق به افزایش FUD (مخفف اصطلاح fear, uncertainty and doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و تردید) در این صنعت شده و هربار ارزهای دیجیتال ضربه بزرگی را تجربه کرده اند. در هفته گذشته، قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد در عرض چند ساعت کاهش یافت و این تنها به دلیل تکرار نظارتی دیگر توسط مقامات چین در ارز دیجیتال و اعلام ممنوعیت آن ها بود.

قبل از اینکه به تاریخچه این عدم قطعیت استفاده از ارز دیجیتال در چین بپردازیم، خبرهای خوب و بدی در این داستان وجود دارد. خبر بد این است که این نوع FUD چینی احتمالا حداقل در چند سال آینده ادامه خواهد داشت. با این حال، خبر خوب این است که به نظر می رسد تاثیر این ترس و عدم قطعیت چینی ها بر قیمت بیت کوین در طول زمان کاهش می یابد؛ چرا که بیت کوین بیشتر و بیشتر مقاوم و محبوب می شود.

ترس از ارز دیجیتال در چین

با وجود ممنوعیت های بی پایان و تهدیدهای تکراری دولت چین درباره استفاده از ارز دیجیتال، ممکن است اینگونه تصور شود که شاید این کارها صرفا تلاشی هماهنگ برای کاهش قیمت و به دنبال آن افزایش قیمت بیت کوین هستند. اما از طرف دیگر، شاید داستان چیز دیگری است.

برای کشف جریان دلیل چنین رویکرد مقامات چین در ارز دیجیتال، باید همه مواردی را در نظر بگیریم که چین با استفاده از موضع خصمانه بی پایان خود، سطح FUD را در بازار ارزهای دیجیتال افزایش داده و قسم خورده است که به فعالیت های رمزنگاری پایان دهد؛ بدون اینکه آسیبی متوجه صنعت این کشور شود.

دخالت چین در ارز دیجیتال

2009- ممنوعیت ارزهای دیجیتال

در ژوئن 2009، تنها چند ماه پس از راه اندازی بیت کوین، وزارت بازرگانی و وزارت فرهنگ چین استفاده از ارزهای دیجیتال را برای پرداخت کالاها و خدمات ممنوع اعلام کردند. با این حال، این حرکت مستقیما بیت کوین را مورد هدف قرار نداد و در عوض برای محدود کردن چندین ارز بازی های ویدیویی بود که ظاهرا ارزش یوان را کاهش می داد.

2013- اطلاعیه چین به دنبال بازار گاوی ارز دیجیتال

چهار سال بعد، در دسامبر 2013، پرجمعیت ترین کشور جهان اولین حمله مستقیم خود را به استفاده از بیت کوین انجام داد و رسما آن را ارزی بدون ارزش واقعی نامید. بانک مردم چین (The People’s Bank of China) و وزارت فناوری یادداشتی را منتشر کردند که به همه موسسات مالی چینی دستور می داد پردازش تراکنش های بیت کوین را متوقف کنند.

این اعلان فورا تاثیر خود را برجای گذاشت و قیمت بیت کوین که به تازگی از مرز 1 هزار دلار عبور کرده بود، به شدت کاهش یافت. این اتفاق، اولین تاثیر قیمتی چین در ارز دیجیتال بود.

بانک مردم چین

2014- بازار خرسی بیت کوین؛ نتیجه FUD چین

پس از آن اطلاعیه در سال 2013، صنعت ارزهای دیجیتال بار دیگر با گزارش مخرب دیگری مبنی بر اینکه «بانک مردم چین بیت کوین را کاملا ممنوع اعلام کرده است» ضربه خورد. با وجود اینکه این خبر که در مارس 2014 توسط Weibo منتشر شد، صحت نداشت؛ اما تاثیر فاجعه باری بر بازار برجای گذاشت.

هزاران معامله گر و سرمایه گذار، معاملات خود را منحل کردند و قیمت بیت کوین ناگهان کاهش یافت. تا حدی که بیت کوین که تا پایان سال 2013 با بیش از 1 هزار دلار معامله می شد، تنها 3 ماه پس از آن به 400 دلار رسید!

2017- ترک معاملات ارز دیجیتال در چین

2017 همیشه یک سال به یاد ماندنی در تاریخ ارزهای دیجیتال باقی خواهد ماند. این اولین باری بود که بیت کوین در ماه دسامبر به 20 هزار دلار رسید، اما شک و تردید و FUD چین در ارز دیجیتال بیش از همیشه بود.

در اواسط سال 2017، بانک مردم چین دو بمب نظارتی خود را در همان ماه پرتاب کرد. اولین ممنوعیت مربوط به عرضه اولیه سکه (ICOs) بود که در آن زمان رواج داشت. مورد دوم هم مربوط به مبادلات ارزهای دیجیتال بود.

مقامات چین تاکید کردند که هرگونه عرضه اولیه که در کشور به طور فعال در حال انجام است، باید فورا متوقف شود؛ زیرا آن ها اشکال غیرقانونی تامین مالی عمومی دارند و تنظیم کننده های مالی چین هم آن ها را مجاز نمی دانند.

در اواسط ماه سپتامبر، بانک مردم چین با ممنوعیت دیگری در بازار ارز دیجیتال ورود کرد. هر صرافی ارزهای رمز پایه ای که در این کشور فعالیت می کند، موظف بود خدمات خود را تا پایان سپتامبر 2017 متوقف کند؛ زیرا مقامات چین بر این باور بودند استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند فعالیت های جنایی مانند قاچاق مواد مخدر، پولشویی و قاچاق کالا را تسهیل کند.

انواع صرافی ارز دیجیتال برتر، از جمله بایننس (که در آن زمان از چین فعالیت می کرد)، چاره ای جز جابه جایی نداشتند و معامله گران چین در ارز دیجیتال در سراسر کشور مجبور بودند فعالیت های تجاری خود را از طریق VPN به پلتفرم های خارج از کشور منتقل کنند.

به این ترتیب قیمت ارزهای دیجیتال پیشرو آسیب دید. اما طبق معمول، بازار در عرض سه ماه بهبود یافت و حتی نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتال در سراسر جهان بود؛ زیرا بیت کوین در دسامبر 2017 به بالاترین سطح خود در آن زمان یعنی 20 هزار دلار رسید.

صرافی بایننس

2018- هدف گذاری چین در استخراج ارز دیجیتال

در اوایل سال 2018، بیت کوین دچار یکی از بزرگ ترین سقوط های قیمتی در تاریخ شد. اندکی پس از پایان سال 2017 با بالاترین نرخ 20 هزار دلاری، ارزش دارایی اصلی دیجیتال در ماه فوریه همان سال بیش از 65 درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت.

با وجود اینکه هیچ دلیل محکمی برای تاثیر دخالت چین در ارز دیجیتال و این کاهش قیمتی وجود نداشت، چندین گزارش حاکی از آن بود که این کاهش نزدیک به سال نو چینی و شایعاتی مبنی بر ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است.

در آگوست 2018، چین گزارش داد که سند دیگری به طور رسمی تمام فعالیت های رمزنگاری در منطقه را ممنوع کرده است. این بار این ممنوعیت کانال های ارتباطی را نشانه گرفته بود، چرا که به دنبال آن تمام ارتباطات مجازی مانند حساب های وی چت، رسانه ها و … را از میزبانی هرگونه رویداد یا فعالیت مرتبط با ارز دیجیتال در چین منع کردند.

2019- ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین

در آوریل 2019 شایعات پیرامون سرکوب گسترده استخراج بیت کوین در چین تایید شد. این تاییدیه از آنجا منشا گرفت که پیش نویس هشدار کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات کشور اشاره کرد که مقامات، در حال برنامه ریزی برای حذف این فعالیت ها در چین هستند.

از این پیش نویس این طور استدلال می شد که استخراج بیت کوین به قوانین و مقررات مربوطه پایبند نیست و باعث فساد اقتصاد در جامعه می شود. به این ترتیب قیمت بیت کوین بار دیگر به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

2020- نصف شدن برق ماینرهای ارز دیجیتال در چین

با شیوع همه گیری ویروس کرونا، چندین ماینر چینی دارایی های ارز دیجیتال خود را منحل کردند و در نتیجه همین مورد باعث شد که بیت کوین و تقریبا تمام آلت کوین ها بیش از 50 درصد ارزش خود را از دست بدهند.

با وجود این پاندمی جهانی، در ماه می 2020، مقامات دولتی محلی در استان سیچوان چین به دنبال ممنوعیت عملیات استخراج ارزهای دیجیتال در این منطقه بودند. در ماه اکتبر و به دنبال ممنوعیت معاملات رمزنگاری، بازار بار دیگر ضربه خورد. این ممنوعیت ها تا جایی تشدید یافت که متخلفان ملزم به پرداخت جریمه هایی می شدند که 5 برابر بیشتر از ارزش وجوه ارز دیجیتال آن ها بود!

در ماه دسامبر، مقامات محلی به نیروگاه های برق در استان یون نان چین، جایی که بسیاری از بزرگترین مراکز استخراج ارز دیجیتال در چین در آن قرار داشتند، دستور دادند که برق ماینرهای شهر را تامین نکنند. این اتفاق، منجر به کاهش شدید هش ریت بیت کوین شد.

با این حال بیت کوین توانست رکورد 20 هزار دلار را بشکند و سال 2020 را با رکورد جدیدی بالای 30 هزار دلار به پایان برساند. هش ریت نیز سریعا تا حدودی بهبود یافت.

2021- خروج ماینرها از چین: ارز دیجیتال غیرقانونی است

پس از پایان سال 2020 و در سال جدید، رکوردهای جدیدی برای بیت کوین به ثبت رسید تا اینکه در اواسط آوریل در حدود 65 هزار دلار به اوج خود رسید. با این وجود، همه چیز به سرعت برای معامله گران ارز دیجیتال تیره و تار شد؛ چرا که دولت چین کمپینی سراسری علیه استخراج و معاملات در ارز دیجیتال آغاز کرد. در این بیانیه، برای بیستمین بار به شهروندان چینی درباره خطرات ناشی از سرمایه گذاری در چنین دارایی های سوداگرانه ای هشدار داده شد.

با اینکه از سال 2013 هر ارائه دهنده خدمات مالی و درگاه پرداخت در چین از کار با نهادهای ارز دیجیتال منع شده بود، این خبر در ماه می 2021 دوباره بر سر زبان ها افتاد و باعث شد بازار رمز ارزها سقوط جدیدی را تجربه کند. بیت کوین تقریبا نیمی از ارزش خود را طی چند هفته از دست داد.

در چهار ماه گذشته، چین مقابله و دخالت خود را در فعالیت های ارز دیجیتال مانند گذشته تشدید کرده است. در ماه ژوئن، مقامات مجددا ممنوعیت استخراج بیت کوین را تکرار کردند و با سرکوب گسترده امکانات استخراج، ماینرها را مجبور کردند که دستگاه استخراج بیت کوین خود را خاموش کنند.

سرکوب استخراج بیت کوین در چین از طرفی باعث کاهش قیمت ارز های دیجیتال شد. از طرف دیگر باعث شد ماینرهای بزرگ از چین به کشورهای دیگر مهاجرت کنند و به کشورهایی بروند که ارز دیجیتال در آنجا قانونی است.

در ماه ژوئیه، گزارش دیگری منتشر شد مبنی بر اینکه بانک مردم چین یک شرکت فناوری را که خدمات نرم افزاری به واحدهای ارز دیجیتال محلی می داده، تعطیل کرده است. به محض انتشار این خبر بلافاصله قیمت بیت کوین کاهش یافت. در آگوست، دخالت دولت چین در ارز دیجیتال بیشتر شد؛ تا آنجایی که دولت تمامی وب سایت ها و دسته های رسانه های اجتماعی مرکز بلاک چین برجسته این کشور را بست.

در نهایت در 24 سپتامبر، بازار ضربه دیگری را تجربه کرد، زیرا بانک مردم چین اعلام کرد که تمام معاملات مربوط به ارز دیجیتال در چین غیرقانونی است. اگرچه این خبر از 3 سپتامبر به گوش می رسید، اما در عرض چند ساعت پس از اعلام مجدد آن، این ممنوعیت باعث نقدینگی گسترده شد.

بیت کوین همیشه برنده است

در سال های گذشته، مقامات چینی سعی کرده اند بیت کوین را از بین ببرند، اما تمام تلاش های آن ها تاکنون، همیشه با شکست روبرو شده است. صنعت ارز دیجیتال همچنان در حال پیشرفت است؛ زیرا بازار معمولا بعد از هر ضربه ای که از این کشور غول آسا دریافت می کند، بهبود می یابد.

به تبع پیشرفت این صنعت، بیت کوین هم جایگاه خود را به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال حفظ کرده و هجوم سرمایه گذاران از نهادهای بزرگ باعث افزایش محبوبیت و پذیرش آن شده است. همان طور که در چند ماه اخیر، با وجود تمام ممنوعیت ها و دخالت های دولت چین در ارز دیجیتال، ارزش بیت کوین به سرعت در حال افزایش است. اما آیا حمله اخیر چین، بیت کوین را به ثبت رکورد دیگری سوق خواهد داد؟ فقط زمان این را مشخص خواهد کرد.

منبع

cryptopotato

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید