خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیهر آنچه باید از بیت کوین قانون...

بیت کوین قانونی

هر آنچه باید از بیت کوین قانونی در السالوادور بدانید

السالوادور اولین کشوری است که بیت کوین قانونی را به رسمیت شناخت. این موضوع بدان معناست که از این پس استخراج و خرید و فروش بیت کوین در این کشور بدون مشکل انجام می‌شود. این تصمیم اما با مخالفت‌ها و موافقت‌هایی مواجه شد. در ادامه به بررسی تمامی نکات در مورد این تصمیم می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  1. چرا استفاده قانونی از بیت کوین برای السالوادور مهم است؟
  2. جذب دلار و ارز و بهبود کشور با بیت کوین قانونی
  3. خطرات این تصمیم برای السالوادور

 

چرا استفاده قانونی از بیت کوین برای السالوادور مهم است؟

بیت کوین شبکه وسیعی است که این توانایی را دارد در هر ده دقیقه یک بلاک جدید به زنجیره بلاک چین اضافه کند. افزایش این بلاک‌ها منجر به تشکیل زنجیره بلاک چین و در نهایت استخراج یک بیت کوین می‌شود. این موضوع باعث شده تا السالوادور به فکر استفاده از بیت کوین قانونی باشد.

اقتصاد السالوادور، وابسته به منابع خارجی است

با این وجود، استفاده از بیت کوین باعث می‌شود تا مردم السالوادور از جدیدترین و مفیدترین محصولات و خدمات در کمترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت استفاده کنند. علاوه بر افزایش قدرت خرید مردم استفاده از بیت کوین باغث افزایش سرمایه گذاری خارجی‌های نیز می‌شود که در ادامه به این موضوع پرداخته خواهد شد.

السالوادور و بیت کوین

اقتصاد السالوادور و بیت کوین قانونی

السالوادور کشوری کوچک است و اقتصاد بسیار کوچکی دارد. چیزی بیش از 2 میلیون نفر از اهالی این کشور، در خارج از السالوادور زندگی می‌کنند و سالانه چیزی برابر6 میلیارد دلار ارز به کشور وارد می‌کنند. از نظر بوکله (رئیس جمهور محبوب السالوادور) وجود بیت کوین در کشور می‌تواند باعث افزایش بودجه سالانه به مبلغ 400 میلیون دلار در هر سال می‌شود. یعنی افراد به جای استفاده از دلار برای خرید و فروش، با استفاده از بیت کوین اقدام به کاهش تورم و ارزآوری به درون کشور می‌کنند.

پرداخت مالیات با بیت کوین قانونی

با توجه به آنکه  از منظر قوانین جهانی، به سود حاصل از سرمایه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد، بنابراین استفاده از بیت کوین و پرداخت قانونی توسط آن. می‌تواند منجر به افزایش سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در کشور نسبتا فقیر السالوادور شود. این کشور اکنون550 بیت کوین در اختیار دارد.

از نظر نویسندگان: دولت السالوادور به دلیل کنار گذاشتن ارز ملی خوب و وابستگی کامل به دلار امریکا، دچار تورم بسیار زیادی شده است. در نتیجه استفاده از بیت کوین می‌تواند در جهت کاهش این تورم و همینطور، در جهت کاهش وابستگی به دلار انجام دهد.

جذب دلار و ارز و بهبود کشور با بیت کوین قانونی

جکومت الیالوادور به خصوص بوکله بر این باورند که قانونی اعلام شدن بیت کوین در السالوادور می‌تواند منجر به جذب سرمایه و به خصوص استخراج کننده‌های ارز دیجیتال به این کشور شود. به خصوص پس از غیر قانونی اعلام شدن ارزهای دیجیتال در چین، السالوادور امیدوار است بتواند ماینرهای خاموش شده را به سمت خود دعوت کند. این موضوع باعث افزایش سرمایه در گردش در این کشور فقیر خواهد شد.

این موضوع می تواند السالوادور را در زمره کشورهای ثروتمند قرار دهد.

خطرات این تصمیم برای السالوادور

این تصمیم تاثیرات متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

تاثیرات مخرب ناشی از خطرات زیست محیطی

استخراج ارزهای دیجیتال باعث خطرات بسیار زیادی برای محیط زیست می‌شود. این موضوع سبب شده تا کشور السالوادور برای افزایش گرمایش کره‌زمین و آسیب زیاد به محیط زیست مورد سوال قرار بگیرد. این موضوضع سبب شد تا این کشور اعلام کند، استخراج ارزهای دیجیتال خود را از سریق انرژی کاملا تجدید پذیر آتشفشان انجام دهد.

ارز دیجیتال

آسیب به اقتصاد السالوادور

بیت کوین یک ارز با نوسانات قیمت است. کارلوس آسودو، رئیس بانک مرکزی السالوادور در سال‌های 2009 تا 2013 اعلام می‌کند:

تصویب بیت کوین به عنوان وجه قانونی، ما را سوار بر ترن می‌کند.

این موضوع بدان معناست که تغییرات قیمت بیت کوین و سقوط ارزش این ارز، باعث نابودی اقتصاد السالوادور خواهد شد. حتی این موضوع می‌تواند تا آنجائی ادامه پیدا کند که بانک مرکزی السالوادور مجبور به فروش تمامی بیت کوین‌های خود و در نهایت استقراض از سایر کشورها شود.

افزایش خلافکاری

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، خصوصیاتی مانند غیرقابل ردیابی بودن دارد. حال در نظر بگیرد تعداد زیادی از خلافکاران و کسب و کارهای مبتنی بر کار خلاف قانون، این اجازه را داشته باشند در یک کشور به طور آزادانه به دریافت پول مبادرت کنند . این موضوضع باعث افزایش جرم و جنایت در این کشور می‌شود و در نهایت ممکن است باعث افزایش هزینه برای مقابله با جرم و جنایت شود.

سخن اخر

در این مقاله به کشوری پرداخته شد که با وجود تمامی مشکلات ریسک کرده و بیت کوین را به عنوان پول قانونی خود پذیرفته است. تمامی نکات مربوط به این ارز و مضرات و فواید ان مورد بررسی قرار گرفت. بیت کوین با وجود تمام مزایایی که برای السالوادور دارد، معایبی نیز دارد. این موضوع باعث افزایش نگرانی اقتصاددانان السالوادوری و حتی اقتصاددانان جهان شده است. حال باید دید با تمامی موارد گفته شده، در نهایت استفاده از بیت کوین یک تصمیم عاقلانه است یا منجر به شکستی بزرگ برای این کشور خواهد شد.

منبع

cryptopotato

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید