خانهوبلاگتحلیلتاثیر قیمت دلار بر بیت کوین ؛ ...

بیت کوین به جای دلار

تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین ؛ آیا این ارز دیجیتال جای دلار را خواهد گرفت؟

احتمالا می دانید که السالوادور اخیرا بیت کوین را به عنوان ارز قانونی تعیین کرده و دلار هم که سال هاست در کشورهای آمریکای مرکزی به عنوان یک ارز قانونی شناخته شده است. گفته می شود که بیت کوین نسبت به دلار بسیار راحت تر و ایمن تر حواله ها را در اختیار سالوادورایی هایی که در خارج از کشور کار می کنند، قرار می دهد. این حرکت السالوادور، مطمئنا آغاز گردش رایج بیت کوین در تمام دنیاست. اما سوال اینجاست که تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین چیست و آیا این ارز دیجیتال جای دلار را می گیرد؟

با این حال بیت کوین قرار نیست جایگزین دلار یا هر نوع ارز گسترده دیگری شود. با وجود اینکه دلایل زیادی برای عدم انتخاب دلار به عنوان یک ارز رایج وجود دارد، اما خالق (های) بیت کوین (ساتوشی ناکاموتو) نمی دانند چرا دلار آمریکا دوست داشتنی نیست.

از نظر لیبرال ها بیت کوین از نظر منطقی برتر است، زیرا “پول دولتی” نیست و در نگاه اول به اندازه کافی عادلانه است اما عدم اعتماد به دلار به این دلیل نیست که دلار پول دولتی است.

پول، ثروت نیست. پول یک توافق درباره ارزش است که حرکت ثروت را تسهیل می کند. طلا سرانجام به “پول برتر” تبدیل شد، زیرا قیمت بسیار ثابتی داشت. وقتی طلا حرکت می کند، در نتیجه قیمت  ارزها بالا و پایین می رود. به همین دلیل است که قیمت ارزها مدت هاست بر اساس طلا تعریف می شود. اما تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین بی معناست.

پول صرفا یک توافقنامه ارزشی است که تولیدکنندگان را قادر می سازد با یکدیگر و دیگران مبادله انجام دهند. طلا مدت ها پیش با پول ارتباط داشت تا اعتماد تولیدکنندگان را برای معامله افزایش دهد. هدف اصلی تولید، تجارت است.

پول از اوایل دهه 1970 تعریف ثابتی نداشت. بیت کوین و دیگر اشکال پول خصوصی می توانند پاسخ بازار به “پول دولتی” باشند که از اوایل دهه 70 چندان قابل اعتماد نبوده است. در سال 1971 با یک دلار 1/35 اونس طلا میشد خریداری کرد، اما در حال حاضر تقریباً 1800/1 اونس طلا می توان خرید . اما اگر “پول دولتی” به روال سابق ثابت باشد، علاقه به رمزنگاری ها می تواند کاهش یابد.

البته مشکل این است که بی ثباتی بیت کوین به عنوان معیاری باعث می شود دلار در مقایسه با آن حریفی سفت و سخت به نظر برسد. به عبارت دیگر، بیت کوین بدترین ویژگی های دلار را چندین برابر می کند و بهتر نمی شود.

تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین

به گفته جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، بیت کوین تهدیدی جدی برای وضعیت دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان نیست.

بولارد در مصاحبه با CNBC درباره تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین گفت: “من فقط به سیاست فدرال رزرو فکر می کنم، تا جایی که چشم می بیند اقتصاد با دلار خواهد بود و اینکه آیا قیمت طلا بالا یا پایین می رود یا قیمت بیت کوین بالا یا پایین می رود، واقعا روی آن تأثیری نمی گذارد.”

بیت کوین به ویژه، توسط گاوهای ارز دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش شناخته شده که می تواند برای محافظت در برابر تورم یا کاهش ارزش ارزهای فیات مانند دلار مورد استفاده قرار گیرد. برخی از آن به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند. علاوه بر این، بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده نیز راهی برای خرید کالا و خدمات مانند پول واقعی هستند.

تسلا چند ماه گذشته اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت کوین با استفاده از نقدینگی در ترازنامه خود خریداری کرده و قصد دارد ارز دیجیتال را به عنوان راهی برای پرداخت محصولات خود بپذیرد. برخی، اقدامات سازنده خودروهای برقی را گام مهمی جهت پذیرش گسترده بیت کوین که از نظر ارزش بازار، بزرگترین ارز دیجیتال جهان است، می دانند.

با وجود اینکه Uber قصد ندارد بیت کوین را به عنوان ارزی برای سرمایه گذاری بخرد، مدیرعامل آن دارا خسروشاهی گفته که ممکن است شرکت برای تحویل غذا به مشتریان اجازه دهد با ارزهای دیجیتال هزینه پرداخت کنند.

بولارد هنگام بررسی اینکه آیا ارزهای رمزنگاری شده تهدیدی برای دلار هستند یا نه و تاثیر قیمت دلار بر بیت کوین چیست، تاکید کرد که هیچ چیز جدیدی در مورد رقابت وجود ندارد. او گفت که این چیزی است که قرن ها ادامه داشته است. این یک رقابت ارزی است و سرمایه گذاران خواهان پناهگاهی امن هستند. آنها می خواهند ارزش ثابتی داشته باشند و سپس می خواهند سرمایه گذاری خود را با این ارز انجام دهند.

به عنوان مثال، او معتقد بود که یورو و ین ارزهای قوی هستند. با این حال، “هیچکدام از آنها قرار نیست جایگزین دلار شود. به دست آوردن یک ارز خصوصی که بیشتر شبیه طلاست بسیار دشوار است ، بنابراین فکر نمی کنم در آینده شاهد چنین تغییری باشیم. “

در واقع ، وقتی صحبت از “پول” می شود، تمرکز می تواند بر ثبات قیمت یا عرضه باشد. خالق (های) بیت کوین به صراحت اعلام کردند که عرضه کشسان نخواهد بود.  برخی فکر می کنند “تورم” پدیده افزایش “عرضه پول” است  در حالی که نتیجه منطقی آن کاهش ارزش پول است (دو پدیده کاملا متفاوت).

در واقع می توان گفت که ارزهای دیجیتال جایگزین دلار و سایر ارزهای “دولتی” با گردش خوب نمی شود. البته می تواند و منطقا باید جایگزین شود. همچنین به یاد داشته باشید افزایش قیمت بیت کوین و یا کاهش آن متاثر از قیمت دلار نیست.

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید