خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشی7 باور اشتباه در رابطه با ارزش...

7 باور اشتباه در رابطه با ارزش بیت کوین

7 باور اشتباه در رابطه با ارزش بیت کوین و دلایل رد شدن آن ها

در ماه های گذشته شاهد تغییرات زیادی در میزان ارزش بیت کوین بوده ایم. برخی روزها قیمت این ارز دیجیتال به طرز باورنکردنی افزایش پیدا کرده و برخی روزها نیز به کمترین حالت ممکن رسیده است. حالا سوال اصلی اینجاست که ارزش بیت کوین به چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است؟

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با 7 باور اشتباه در رابطه با میزان ارزش پرطرفدارترین ارز دیجیتال دنیا، آشنا کنیم.

7 باور نادرستی که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت، به شرح زیر هستند:

 • بیت کوین یک حباب است
 • بیت کوین در دنیای واقعی کاربرد ندارد
 • بیت کوین دارای ارزش حقیقی نیست
 • یک رقیب جدید به راحتی جایگزین بیت کوین می شود
 • سرمایه گذاری در بیت کوین نوعی قمار است
 • بیت کوین امن نیست
 • تاثیر مخرب بیت کوین بر محیط زیست

ارزش بیت کوین

بیت‌کوین یک حباب است

این مورد صحت دارد که هدف برخی از مردم برای سرمایه گذاری روی بیت کوین، کسب بازدهی بالاست اما این به معنای حباب بودن بیت کوین نیست.

حباب های اقتصادی، چرخه هایی هستند که در اثر افزایش ناپایدار ارزش بازار ایجاد می شوند. به بیان دیگر، زمانی که نرخ یک کالا ( در این مبحث، نرخ بیت کوین ) بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی آن باشد، حباب اقتصادی ایجاد شده است. گاهی اوقات بیت کوین با یک حباب اقتصادی به نام “شیدایی لاله ها” مقایسه می شود. این واقعه یکی از بدنام ترین حباب های اقتصادی تاریخ است. در سال 1637 میلادی، دلالان گل در کشور هلند باعث شدند تا قیمت برخی از انواع لاله ها به 26 برابر ارزش ذاتی آن ها برسد. این حباب اقتصادی تنها 6 ماه به طول انجامید و سپس سقوط سختی داشت.

بیت کوین یک حباب است

ارزش بیت کوین از ابتدا تا امروز

طی 12 سال گذشته بیت کوین در چرخه های اقتصادی متعددی قرار گرفته است. طی این سال ها ارزش هر بیت کوین فراز و فرود زیادی را تجربه کرده اما هر مرتبه پس از سقوط ارزش خود، تلاش کرده تا مجددا به بالاترین حد خود برسد. فراز و فرود برای هر فناوری دیجیتال جدیدی رخ می دهد. به عنوان مثال در دهه نود میلادی سهام آمازون از 100 دلار به 5 دلار رسید که سقوطی بی سابقه برای این مجموعه به حساب می رفت اما در حال حاضر یکی از معتبرترین و با ارزش ترین کمپانی های جهان است.

نوسانات بیت کوین

برخی از سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین معتقدند که نوسانات بیت کوین الگویی نرمال از بازارهای جدید است و صعود یا سقوط ارزش بیت کوین با گذر زمان مشخص می شود.

بیت‌کوین در دنیای واقعی کاربرد ندارد

برخی از منتقدان بیت کوین ادعا می کنند که بیت کوین ارزش و کاربردی در دنیای واقعی ندارد. برخی نیز معتقدند که کاربرد بیت کوین صرفا برای انجام معاملات غیرقانونی است. این در حالی است که این ارز دیجیتال، سابقه ای طولانی در زمینه انجام مبادلات مالی بدون نیاز به واسطه هایی مانند بانک دارد. همچنین سرمایه گذاران بزرگ از بیت کوین به عنوان مانعی در برابر تورم استفاده می کنند.

اما پاسخ صحیح به این باور اشتباه چیست؟ در ادامه به ارائه حقایقی در رابطه با ارزش بیت کوین می پردازیم که به این تفکر اشتباه پایان می دهد.

چرا بیت کوین ارزش دارد ؟

در سال های اخیر بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال شناخته شده است؛ چراکه می تواند مانند طلا به عنوان عاملی برای مقابله با افزایش تورم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین تعداد زیادی از شرکت های بزرگ جهانی مانند تسلا، اسکوئر، میکرو استراتژی و… اقدام به خرید حجم زیادی بیت کوین کرده اند تا از این طریق بتوانند دارایی های خود را بهتر مدیریت کنند.

دیگر شباهت طلا و بیت کوین در محدود بودن آن هاست (استخراج بیت کوین پس از دستیابی به تعداد 21 میلیون واحد از آن ممکن نخواهد بود). بیت کوین مزایای بیشتری نسبت به طلا دارد؛ چراکه طلا سنگین و حجیم است و به همین علت نیز حمل و نقل و نگهداری از آن مشکلات خاص خود را دارد. این در حالی است که این مشکلات برای انتقال و نگهداری بیت کوین وجود نخواهد داشت. شما می توانید هرمقدار از بیت کوین را که بخواهید به راحتی ارسال کردن ایمیل، به حساب دیگران منتقل کنید.

از طلا و بیت کوین به عنوان دو عامل مهم برای توقف تورم بهره گرفته می شود.

کاربرد بیت کوین در معاملات غیرقانونی؛ درست یا غلط؟

بیت کوین در سال های اولیه فعالیت خود نظرات منفی زیادی را دریافت کرد؛ چراکه تصور میشد از این ارز دیجیتال برای انجام معاملات خلاف قانون بهره گرفته می شود اما زمانی که بزرگترین سایت مربوط به بازار سیاه بسته شد، ارزش بیت کوین افزایش پیدا کرد و این افزایش تا امروز نیز ادامه داشته است.

بخش از تمامی انواع پول های حقیقی یا دیجیتالی در معاملات غیرقانونی استفاده می شوند اما با مقایسه بیت کوین با دلار آمریکا به این نتیجه می رسیم که استفاده غیرقانونی از بیت کوین به شدت کمتر از دلار است. بنابر گزارشات منتشر شده در سال 2019 تنها 2.1 درصد از حجم تراکنش های بیت کوین مربوط به معاملات غیرقانونی بوده است.

بهتر است به این نکته توجه کنید که تمامی تراکنش های بیت کوین در یک بلاک چین با منبع باز (open source) انجام می گیرد. به همین علت ردیابی تراکنش های غیرقانونی از طریق بلاک چین نسبت به ردیابی مبادلات مالی غیرقانونی عادی، توسط نیروهای پلیس و… راحت تر است.

کاربرد ارز دیجیتال در معاملات غیرقانونی

بیت کوین دارای ارزش حقیقی نیست

ارزش بیت کوین به دلار یا طلا وابستگی ندارد؛ چراکه هیچ کدام از ارزهای دیجیتال توسط دارایی های فیزیکی مانند طلا پشتیبانی نمی شوند. بیت کوین به سختی کدگذاری شده تا به شکلی محدود وجود داشته باشد و از این طریق بتواند با تورم مقابله کند. جالب است بدانید که استخراج ارزهای دیجیتال در حجم زیاد می تواند باعث ایجاد تورم شود که قوانین بیت کوین از این اتفاق جلوگیری می کنند.

چه عواملی از کاهش ارزش بیت کوین جلوگیری می کنند؟

عوامل زیر باعث می شوند تا ارزش بازار بیت کوین کاهش پیدا نکند.

 • در نهایت تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. یکی از عوامل ارزشمند بودن بیت کوین، محدود بودن آن است.
 • بنابر قوانین بیت کوین، نه تنها میزان عرضه این ارز دیجیتال محدود شده است بلکه حد مجاز استخراج آن نیز در طول زمان کاهش پیدا می کند. بنابر قوانین بیت کوین، پاداش اختصاص یافته به ماینرها، هر 4 سال یکبار به نصف مقدار قبلی می رسد. به این پدیده هاوینگ بیت کوین گفته می شود.
 • هاوینگ بیت کوین باعث می شود تا عرضه این ارز دیجیتال همواره در حال کاهش باشد. بنابر اصول اقتصادی، کاهش عرضه باعث افزایش قیمت بیت کوین در طول زمان خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید ارزش بیت کوین از ابتدا تا کنون با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه بوده است.

یک رقیب جدید به راحتی جایگزین بیت کوین می شود

برخی از افراد معتقدند که سایر ارزهای جدید می توانند جایگزین بیت کوین شوند. این در حالی است که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که موفقیت های زیادی کسب کرده و ارزش بالایی دارد. ارزهای دیجیتال زیادی هستند که پس از بیت کوین شروع به فعالیت نموده و ادعا کردند که می توانند با ارائه ویژگی ها و مزایای جدید، از بیت کوین پیشی بگیرند اما هیچ یک از آن ها تا به حال نتوانستند جایگاه بیت کوین را از آن خود کنند.

اثبات ارزش پول بیت کوین

پس از مطالعه دلایل زیر به چرایی ارزشمند بودن بیت کوین پی خواهید برد.

 • در سال های اخیر ارزهای دیجیتال زیادی شروع به فعالیت کرده اند اما بیت کوین همواره با اختلاف ارزشمندترین ارز دیجیتال در بازار بوده است.
 • بیت کوین، محبوب ترین رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال بوده و 60 درصد از حجم بازار را به خود اختصاص داده است.
 • بیت کوین دارای یک سیستم غیر متمرکز است. این بدان معناست که این ارز دیجیتال به جای یک دفتر مرکزی با کمک یک جامعه جهانی شامل گره ها و ماینرها به فعالیت خود ادامه می دهد. به عنوان مثال در صورتی که نیاز باشد تا قوانین بیت کوین به دلیل ایجاد ویژگی های جدید یا به دلیل رفع برخی مشکلات تغییر کنند، این جامعه جهانی از طریق یک فورک به ارتقا این شبکه کمک می کنند. لازم به ذکر است که هر تغییری در کدنویسی بیت کوین باید به تایید 51 درصد از این جامعه برسد تا قابل اعمال در شبکه اصلی باشد.

بیت کوین موفق شده تا 60 از حجم بازار را به خود اختصاص دهد.

 • بیت کوین یک سیستم منبع باز است و به همین دلیل توسعه دهندگان می توانند با ایجاد یک فورک سخت اقدام به ساخت یک ارز دیجیتال جدید کنند. جالب است بدانید که ارز دیجیتال بیت کوین کش از طریق یک فورک سخت در بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است.
 • با توجه به حجم بالای نوآوری ها در جهان، امکان ایجاد یک رقیب جدی برای بیت کوین وجود دارد اما کارشناسان با توجه به شرایط موجود، ایجاد یک رقیب جدی برای بیت کوین را در آینده نزدیک ممکن نمی دانند.

سرمایه گذاری در بیت کوین نوعی قمار است

درست است که در دهه گذشته ارزش لحظه ای بیت کوین با نوسانات زیادی رو به رو شده است اما از زمان آغاز به کار بیت کوین تا امروز شاهد افزایش مداوم ارزش آن بوده ایم. لازم به ذکر است، همچنان که بیت کوین تلاش می کند تا مراحل تکامل و بلوغ را طی کند، نوعی ساختار نظارت قوی در کشورهای جهان ایجاد شده تا به جذب سرمایه گذاری سازمان های مختلف روی بیت کوین کمک کند.

اگرچه که تخمین و محاسبه ارزش بیت کوین در آینده برای افراد عادی امری دشوار است اما دلایل زیر باعث می شوند تا سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین اشتیاق پیدا کنند.

درست است که تضمین قطعی در رابطه با افزایش ارزش پول بیت کوین در آینده وجود ندارد اما روند این ارز دیجیتال در دهه گذشته صعودی بوده است.

یک استراتژی ساده اما موثر برای سرمایه گذاری، روش میانگین گیری است. استفاده از این روش باعث کاهش تاثیر نوسانات بازار بر سرمایه می شود. در این حالت، می توانید مبلغی را مشخص کنید و هر هفته یا هر ماه (بدون توجه به شرایط بازار) این مبلغ را به خرید ارزهای دیجیتال اختصاص دهید. استفاده از این استراتژی در بلندمدت، با بازدهی مثبت همراه خواهد بود.

بنابر اعلام بلومبرگ، به نظر می رسد که نوسانات بیت کوین در حال کاهش است. طی مقایسه روند صعودی اخیر بیت کوین با افزایش قیمت آن در سال 2017، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که نوسانات این ارز دیجیتال کاهش داشته است.

هر نوع ارز دیجیتال مانند بیت کوین باتوجه به مواردی مانند شرایط شخصی، بازه ریسک پذیری و افق زمانی سرمایه گذاری دارای جایگاهی ویژه در سبد سرمایه گذاری افراد است. بیت کوین در سال های گذشته روند افزایشی خود را حفظ کرده اما گاهی اوقات هم شیب نزولی داشته است. به همین علت سرمایه گذاران باید پیش از هرکاری با مشاوران حرفه ای در این زمینه مشورت نمایند.

ارزش هر بیت کوین

بیت‌کوین امن نیست

در رابطه با بحث امنیت بیت کوین باید اعلام کنیم که این ارز دیجیتال هرگز هک نشده است. کدهای منبع باز این ارز دیجیتال توسط شمار زیادی از متخصصان کامپیوتر و کارشناسان امنیتی مورد بررسی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تمام تراکنش های بیت کوین برگشت ناپذیر هستند. همچنین بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که موفق شده تا مشکل دو برابری (double-spend problem) را حل کند.

بهتر است بدانید که بیشتر تصورات غلطی که در رابطه با بیت کوین ایجاد شده اند، ناشی از حملاتی است که به مشاغل و خدماتی که از بیت کوین استفاده می کنند، وارد شده است. به عنوان مثال روش های امنیتی معیوب و وجود کمبودهایی در داده های شرکت های اولیه ای که از بیت کوین استفاده می کردند، باعث شد تا سوالاتی در ذهن برخی از کاربران در رابطه با امنیت بیت کوین ایجاد شود. این در حالی است که این کمبودها مربوط به شرکت های مذکور بوده است و نه بیت کوین.

مورد بعدی که باید به آن توجه کرد، این است که پروتکل اصلی بیت کوین از زمان آغاز به کار خود یعنی از سال 2009 با احتمال 99.9 درصد، به شکلی کاملا ایمن، عمل کرده است. امنیت بالای بیت کوین یکی از عوامل افزایش ارزش این ارز دیجیتال است.

لازم به ذکر است که حجم وسیعی از توان محاسباتی دستگاه های ماین بیت کوین به تامین امنیت این شبکه اختصاص پیدا کرده است. ماینرهای بیت کوین در سراسر جهان و با کمک وجود گره هایی که در 100 کشور مختلف توزیع شده اند، برای امنیت شبکه بیت کوین فعالیت می کنند که این مورد باعث می شود تا احتمال شکستن امنیت این شبکه به صفر برسد.

حجم وسیعی از توان محاسباتی دستگاه های ماین بیت کوین به تامین امنیت این شبکه اختصاص پیدا کرده است.

تاثیر مخرب بیت‌کوین بر محیط زیست

تاثیر مخرب بیت‌کوین بر محیط زیست

یکی از عوامل تاثیر گذار بر ارزش بیت کوین توجه به عوامل زیست محیطی ناشی از آن است. فرآیند ماین یا استخراج بیت کوین نیازمند صرف انرژی زیادی است اما تعیین اثرات آن بر محیط زیست هم امری دشوار به نظر می رسد. باید به این نکته توجه کنید که اقتصاد دیجیتال از تمامی جهات به صرف انرژی نیاز دارد. سیستم بانکی جهانی، انرژی مورد نیاز برای فعالیت دستگاه های خودپرداز و تراکنش های بانکی، برق مصرفی ساختمان های اداری و شعب محلی بانک ها، هم بخشی از اقتصاد دیجیتال هستند.

تحقیقات اخیر در صندوق مستقر در نیویورک به نام Ark Investment Management نشان می دهد که بیت کوین از سیستم بانکداری سنتی و استخراج طلا در مقیاس جهانی کارآمدتر بوده است.

بهتر است بدانید که انرژی لازم برای استخراج بخش قابل توجهی از بیت کوین توسط انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی و آبی تامین می شود. بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج، در حدود 20 تا 70 درصد بیت کوین با کمک انرژی های تجدیدپذیر استخراج می شود.

محققان کمبریج به این نتیجه رسیده اند که ردپای زیست محیطی بیت کوین در حال حاضر در بهترین حالت ممکن است.

می توان اعلام کرد که انگیزه های اقتصادی برای استخراج بیت کوین به ایجاد نوآوری در انرژی پایدار کمک می کند؛ چراکه ماینرها همواره به دنبال افزایش سود خود از طریق کاهش هزینه برق مصرفی شان هستند. در این شرایط انرژی های تجدیدپذیر به سرعت و به عنوان انرژی های کم هزینه مورد استقبال و استفاده قرار می گیرند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به موضوع ارزش یک بیت کوین بپردازیم و شما را با 7 باور اشتباهی که در رابطه با این ارز دیجیتال وجود دارد، آشنا کنیم. تخمین این که در آینده دور یا نزدیک ارزش هر بیت کوین چقدر است ، امری دشوار است اما با توجه به موارد مذکور در این مقاله، به نظر می رسد که این ارز دیجیتال روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت.

منبع

coinbase

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید