خانهوبلاگمقالاتآموزشیکیف پولهر آنچه باید از کیف پول اتمیک ...

کیف پول اتمیک

هر آنچه باید از کیف پول اتمیک بدانید + آموزش تصویری گام به گام

کیف پول اتمیک یا اتمیک ولت، یکی از کاربردی‌ترین کیف پول ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال است. این کیف پول به دلیل مزایای بسیار زیاد، تبدیل به بخش عظیمی از دنیای کریپتوکارنسی شده و کاربران بسیار زیادی دارد. پشتیبانی از بیش از 500 توکن و کوین باعث افزایش محبوبیت این کیف شده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • تاریخچه کیف پول اتمیک
  • ویژگی‌های اتمیک والت
  • نحوه استفاده از اتمیک والت
  • مقایسه با سایر کیف پول‌ها

 

تاریخچه کیف پول اتمیک

اتمیک والت به دلیل داشتن یک ویژگی مهم، تبدیل به بخش اصلی در نگخداری ارزهای دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی شده است. این کیف پول اولین بار در سال 2017 توسط Konstantin Gladych، که مدیرعامل و سرمایه گذار اصلی شرکت چنجلی بود، ساخته و معرفی شد. اتمیک والت، قابلیت  استفاده در سایت، ios و اندروید دارد و بر مبنای Atomic Swap است. در مورد اتمیک سوآپ در این مقاله به طور کامل توضیح داده خواهد شد

ویژگی‌های اصلی کیف پول اتمیک

کیف پول اتمیک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است:

  1. استفاده از آن بسیار آسان است. رابط کاربری ساده و مناسبی به خصوص برای افراد تازه کار دارد.
  2. پشتیبانی بسیار مناسب از بیش از 500 ارز
  3. قابل استفاده در اندروید، سیستم‌های کامپیوتری و در نهایت ios
  4. قابلیت ترکیب شدن با سایر برنامه‌ها و استفاده مشترک از چند نرم افزار
  5. پشتیبانی بسیار قوی و 24ساعته
  6. اوپن سورس بودن نرم افزار

کیف پول اتمیک

منظور از اپن سورس بودن اتمیک والت چیست؟

اپن سورس(Open Source) یا متن باز بودن در کیف پول به آن معناست که هر فرد می‌تواند به کدهای برنامه نویسی شده دسترسی داشته باشد و از این طریق به بررسی و کنترل کد بپردازد و از امنیت و درست بودن آن مطمئن شود. این ویزگی باعث می‌شود تا این کیف پول قابلیت ادغام با سایر کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری را داشته باشد.

امنیت در اتمیک والت

ویزگی اپن سورس وبدن به خصوص در حین ادغام با کیف پول سخت افزاری، باعث افزایش امنیت می‌شود. این روش باعث می‌شود تا سخت‌ترین لایه‌های امنیتی برای این کیف پول فعال شود. در این کیف پول تا زمانیکه از خود کاربر اشتباهی سر نزند، امکان هک وجود ندارد.

این کیف پول بر خلاف سایر کیف پول‌های دیگر قابلیت امنیت 100درصدی دارد. این موضوع بدان معناست که اگر تمامی مراحل و قابلیت‌های اتمیک والت مورد بررسی و استفاده قرار گیرد، هیچ هکری نمی‌تواند این کیف پول را هک کند.  اما دقت کنید، اگر این کیف پول با اشتباه شما، روی سیستمی که دارای بد افزار یا ویروس است نصب شود، امکان ایجاد اختلال در آن وجود دارد. بنابراین در حین کار با این کیف پول به اتصالات خود به اینترنت دقت کنید.

12رشته کلمه‌ای که به عنوان رمز در اختیار شما قرار داده می‌شود، بسیار مهم است و باید به طور دقیق از آن محافظت شود، در غیر این صورت امکان از دست رفتن سرمایه شما وجود دارد.

سایر ویژگی‌های مهم کیف پول اتمیک

این کیف پول قابلیت تبدیل شدن به فیات دارد. تبدیل شدن به فیات بدان معناست که امکان دریافت پول نقد از اتمیک والت ممکن است. علاوه بر آن، کیف پول اتمیک، قابلیت تبادل دارد. یعنی با استفاده از این کیف پول امکان تبادل ارز دیجیتال و خرید فروش وجود دارد. در نهایت ارتباط کیف پول اتمیک با شبکه بلاک چین کوین ها که ویژگی بسیار مهم و قابل توجهی است.

ارتباط با بلاک چین در کیف پول اتمیک

کیف پول اتمیک یک ویژگی بسیار جالب دارد. هر کوینی که در این کیف پول ذخیره شود، مستقیما به شبکه بلاک چین ان نیز متصل است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا از ذخیره اطلاعات اضافی روی سیستم خود بپرهیزید. بنابراین پس از انجام هر تراکنش، با وارد کردن کدهای خصوصی مربوط به هر ارز، می توان تمامی اطلاعات آن را از شبکه بلاک چین دانلود کرد و تاریخچه تراکنش را استخراج کرد. نتیجه این امر، حفظ امنیت و دیتای مربوط به تراکنشات است.

مقایسه اتمیک والت با سایر کیف پول ها

برای نگهداری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال، کیف پول های مختلفی وجود دارد که در ادامه به مقایسه کیف پول اتمیک با آنها از جهات مختلف پرداخته می‌شود.

اعتبار سنجی

استفاده از کیف پول معتبر، باعث افزایش امنیت نیز می‌شود. بهتر است از کیف‌ پول‌هایی استفاده کنید که هم نسخه دسکتاپ داشته باشند و هم نسخه موبایلی. در ادامه علاوه بر ذکر روش‌های اعتبار سنجی، به مقایسه اعتبار کیف پول اتمیک با سایر والت ها پرداخته می‌شود.

معیارهای اعتبار سنجی

برای بررسی اعتبار کیف پول، راه‌های مختلفی وجود دارد :

آنالیز سایت کیف پول

بررسی سایت توسعه دهنده کیف پول، به شما کمک می‌کند تا از اطلاعات اولیه در مورد کیف پول و اعتبار آن، مطلع شوید. دقت کنید که کیف پول‌های تقلبی نیز می توانند دارای سایت باشند. پس فقط به بررسی سایت، بسنده نکنید.

بررسی سازندگان کیف پول

همه سایت ها و همه کیف پول‌ها، اطلاعاتی در رابطه با تیم توسعه دهنده خود در سایت منتشر میکنند. بررسی این تیم به شما امکان می‌دهد تا به اعتبار کیف پول پی ببرید. پس از کسب اطلاعاتی در زمینه سازندگان کیف پول، باید به سراغ هویت این افراد در سایر پلتفرم‌ها بروید تا از جعلی نبوئدن اطلاعات آنها مطلع شوبد

از راه‌های دیگر بررسی اعتبار، بررسی نظرات کاربران مختلف، بررسی تاریخچه کیف پول و جامعیت آن و امکانات کیف پول است.

مکانیسم مالی spv باعث جلوگیری از پولشویی می شود

 

اما در مبحث اعتبار سنجی، اتمیک ولت از سیستم spv استفاده می‌کند. بجز اتمیک ولت، فقط کوینومی از این روش استفاده می کند. سیستم مالی spv از اعتبار بسیار بالایی در مقایسه با روش های ارزیابی متمرکز برخوردار است. ارزیابی متمرکز به معنای تسلط یک سازمان متمرکز بر تراکنش ها است. یعنی یک سازمان می‌تواند تمامی تراکنش‌ها رامورد بررسی قرار دهد.

استفاده و رابط کاربری

کیف پول باید از رابط کاربری آسانی برخوردار باشد تا تمامی افراد با هر سطح دانشی بتووانند از آن استفاده کنند. کیف پول اتمیک والت در مقایسه با سایر کیف پول ها استفاده راحتتری دارد

تعداد کوین‌های قابل پشتیبانی

یک کیف پول باید از تعداد بالایی کوین و توکن پشتیبانی کند. هرچه تعداد این کوین ها و توکن ها بیشتر باشد، کیف پول غنی تر است. بنابراین در انتخاب کیف پول به تعداد کوین های قابل پشتیبانی دقت کنید . اتمیک والت قابلیت پشتیبانی از حدود 500 کوین و توکن را دارد. در مقایسه با این کیف پول فقط ترزور و کوین پیمنت از کوین های بیشتری پشتیبانی می‌کنند.

بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش، ریپل، استلار، کاردانو، نئو، ویچین، امیس گو، مونترو و… از انواع ارزهای دیجیتال قابل ذخیره در اتمیک والت هستند

 

احراز هویت دو مرحله ای

اتمیک والت احراز هویت دو مرحله ای ندارد. بنابراین برای کاربران ایرانی گزینه بسیار مناسبی است. شاید برای عده‌ای این موضوع به معنای امنیت پایین تر این کیف پول باشد. کیف پول اتمیک از امن‌ترین کیف پول‌ها در سراسر دنیای کریپتوکارنسی است.

اپن سورس بودن

متن باز بودن باعث افزایش کنترل و ایمین کیف پول ها می‌شود، بنابراین در انتخاب کیف پول حتما باید به این نکته دقت کرد. در میان کیف پول‌های مختلف، اتمیک والت، ترزور و مای سلیوم از جمله کیف پول‌های متن باز هستند.

دانلود کیف پول اتمیک والت

برای استفاده از کیف پول اتمیک ابتدا باید از طریق سایت اتمیک اقدام به دانلود این کیف پول کنید.

اتمیک والت

 

در ادامه به صورت تصویری و گام به گام تمامی مسیر برای نصب و استفاده از کیف پول اتمیک را آموزش خواهیم داد:

پس از دانلود  اگر تاکنون در این برنامه کیف پولی نداشتید، گزینه ساختن کیف پول جدید را انتخاب کنید. در غیر این صورت از گزینه دوم که بازیابی کیف پول قبلی است استفاده کنید.

 

اتمیک والت

در مرحله بعد، اقدام به انتخاب پسورد کنید. تا حد امکان سعی کنید از پسورد قوی و حاوی واژه‌ها و اعداد و به صورت حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید.

 

 

پسورد خود را مجدد وارد کنید تا اکانت شما ساخته شود

 

در این مرحله به شما یک کد 12 رقمی داده خواهد شد. این کد بسیار مهم است و راه بازیابی اطلاعات حساب شماست بنابراین حتما کد را یادداشت کنید و در حفظ آن کوشا باشید. این کد به شما در صورتی که پسورد خود را فراموش کرده باشید کمک می‌کند.

 

 

از این لحظه شما می‌توانید از تمامی امکانات کیف پول خود استفاده کنید. برای ارسال ارز دیجیتال به کیف پول خود باید از روش زیر استفاده کنید.

از منوی ولت در کیف پول اتمیک، ارز دیجیتال مورد نظر خود را انتخاب کنید

 

 

پس از انتخاب ارز، دو گزینه پیش روی شماست، ارسال و دریافت. اگر قصد ارسال ارز دارید، باید از گزینه send استفاده کنید.

 

صفحه جدیدی در مقابل شما قرار می گیرد، در این صفحه باید ادرس گیرنده خود را وارد کنید. سپس مقدار کارمزد برای این انتقال برای شما نمایش داده خواهد شد. این کارمزد قابل تغییر است اما دقت کنید که تغییر کارمزد و کاهش آن می‌تواند به دیرتر انجام شدن سفارش شما بیانجامد.

دریافت ارز دیجیتال در کیف پول اتمیک نیز مانند ارسال آن است،رمز ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس گزینه دریافت را انتخاب کنید. سپس در صفحه باز شده، می توانید با تعیین کارمزد در انتظار انجام شدن تراکنش مورد نظر خود باشید. باید ادرسی که در اختیار شما قرار گرفته را برای فرد ارسال کننده بفرستید.

 

تبدیلات ارز در اتمیک والت نیز یکی از ویژگی‌های این کیف پول است.  برای این کار پس از ورود به منو پایین، باید گزینه اکسچنج را انتخاب کنید. سپس اقدام به تبدیل همه یا بخشی از ارز دیجیتال خود کنید. در این تصویر تبدیلات ارزی اتریوم به بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کیف پول قابلیت استکینگ ارز دیجیتال است. استیکینگ به معنای ساده، یعنی ذخیره و نگهداری از یک ارز برای دریافت پاداش، به جای ماینینگ و استخراج است اما دقت کنید برای استفاده از قابلیت استکینگ در این کیف پول، باید در ابتدا مقداری از ارز مورد نظر داشته باشید. و این میزان برای ارزهای مختلف، متفاوت است. برای مثال با نگهداری ارز نئو، پس از تولید هر بلاک می‌توانید مساوی با سایر هولدرها، توکن نئو دریافت کنید

بازیابی کیف پول

نکته مهم در استفاده از کیف پول ها قابلیت بازیابی آن است. برای این موضوضع به کد دوازده رقمی ارسال شده توسط کیف پول، در هنگام ایجاد کیف، نیاز دارید. کد را وارد کنید و مجدد از کیف پول خود استفاده کنید. اینکار با استفاده از اسکن QR نیز ممکن است.

 

 

در اینجا باید به نکته مهمی دقت کرد، گاه بر اثر اشتباه، کد 12 رقمی به هر دلیل از دست می رود. اگر هنوز به کیف پول دسترسی دارید از  قسمت ستنیگ می‌توانید مجدد نسبت به بازیابی کد12 رقمی اقدام کنید. برای اینکار باید حتما رمز شخصی داشته باشید.

 

 

 

 

اتمیک سوآپ در اتمیک والت

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در کیف پول اتمیک، استفاده از اتمیک سواپ است. در ادامه به بررسی این ویژگی پرداخته خواهد شد.

تعریف اتمیک سواپ

تا سال 2013، تنها راه انتقال ارزهای دیجیتال، استفاده از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز بود، این کار معایب بسیار زیادی دارد که در ادامه به طور مختصر به بررسی آنها می‌پردازیم:

1-امکان هک شدن

استفاده از صرافی‌ها همواره ریسک امکان هک شدن را با خود به همراه دارد، شاید این موضوع بسیار کمرنگ باشد و قطعا صرافی‌های مختلف، برای محافظت از خود دارای سیستم قوی هستند، اما امکان هک شدن همواره وجود دارد. یکی از مطرح ترین نمونه‌های هک در صرافی، مربوط به صرافی کوین چک است. در این حمله به این صرافی ژاپنی، چیزی در حدود550 میلیون دلار از کوین‌های موجود به سرقت رفت. صرافی‌های بزرگی نظیر بایننس و بیتفینکس نیز تاکنون بارها مورد هک واقع شده‌اند.

اتمیک والت (کیف پول اتمیک) با استفاده از اتمیک سواپ، توانسته مشکلات صرافی‌ها را تا حد زیادی برطرف کند .

2-مدیریت غلط

در صرافی‌ها به خصوص از نوع متمرکز، تمامی سرمایه شما در دست یک مجموعه است. این موضوضع باعث می‌شود که ندانید با پول شما چه کاری انجام می‌شود. برای نمونه صرافی مت گاکس در سال 2014، پس از اعلام ورشکستگی، چیزی در حدود 500میلیون دلار از سرمایه افراد را به سرقت برد. هنوز بعد از گذشت 6 سال، بخش زیادی از افراد موفق به بازگردانی سرمایه خود نشده‌اند.

3-تحریم و مشکلات قانونی

کشور ایران در بسیاری از زمینه‌ها دچار تحریم است. هدف از ایجاد ارزدیجیتال، دنیای بدون تحریم بوده است اما در صرافی‌های متمرکز، به دلیل پایبند بودن به قوانین کشوری، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر در لیست تحریم‌ها هستند و قابلیت استفاده از این صرافی‌ها را ندارند. برای مثال صرافی بایننس امکان خرید و فروش به کاربران ایرانی را نمی‌دهد.

با توجه به تمامی مشکلات گفته شده، روشی برای مبادله ارزهای دیجیتال اختراع شد که به آن مبادله اتمی یا اتمیک سواپ می‌گوبند.

برای انجام مبادلات اتمی در کیف پول اتمیک یا هر کیف پول دیگری، دو فرد که قصد دارند بدون استفاده از صرافی و به صورت مستقیم به تبادل ارز با یکدیگر بپردازند، باید از یک کلید خصوصی مشترک استفاده کنند این کلید برای ارزهای دیجیتالی که قصد معوضه( یا به عبارتی خرید و فروش دارید) تعریف می‌شود. این تراکنش‌ها به صورت زماندار انجام می‌شوند.

2 پاسخ

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید