خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیچه رابطه ای میان بلاکچین و مدی...

بلاکچین و مدیریت کسب و کار

چه رابطه ای میان بلاکچین و مدیریت کسب و کار وجود دارد؟

بلاکچین و مدیریت کسب و کار، تأثیر آنها بر هم و رابطه میان این دو مقوله، موضوعی است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم. بلاکچین و ارزهای دیجیتال، هم اکنون نه تنها در حوزه مخصوص به خود، بلکه در بیشتر حوزه های دیگر هم کاربرد داشته و موجب راحت تر شدن کارهای دیگر می شوند.

یکی از کارهایی که مستقیما می تواند از کمک های بلاکچین بهره مند شود، حوزه مدیریت کسب و کار و دیگر حوزه های مشابه است. به همین دلیل ما امروز قصد داریم که موضوع بلاکچین و مدیریت کسب و کار را به طور کامل خدمت شما، بررسی کنیم.

پیش از هر چیز باید بگوییم، بلاکچینی که مخصوص تجارت و کسب و کار است، بر روی دفتر کلی ساخته می شود که کاملا مشترک و ثابت است. این دفتر کل را به هیچ عنوان نمی توان تغییر داد و تمام اطلاعات موجود بر روی آن، کاملا موثق هستند. همچنین دفتر کل بلاکچین های این چنینی، مجاز به افزایش بازده، در میان شرکای مورداعتماد آن نیز هستند.

اما این تنها ویژگی بلاکچین های مخصوص کسب و کار نیست و بلاکچین ها می توانند کاربردهای بسیار بیشتری برای تجارت شما داشته باشند. اگر شما هم مشتاق هستید تا همه چیز را درباره بلاکچین و مدیریت کسب و کار بدانید، تا انتهای مقاله امروز همراه ما باشید.

نحوه کار بلاکچین برای کسب و کارها به چه صورت است؟

بلاکچین برای کسب و کارها از آن جهت اهمیت دارد که به شرکت ها و کسب و کارهای مختلف، امکان معامله با یکدیگر را می دهد. همان طور که می دانید، بلاکچین ها از فناوری دفترکل توزیع شده بهره مند هستند. حال با استفاده از بلاکچین کسب و کار، شرکای مجاز می توانند به راحتی هم زمان به یک اطلاعات دسترسی داشته باشند تا به این وسیله، بازده را بهبود بخشیده، امنیت بیشتری ایجاد کرده و اصطکاک را از میان بردارند. البته این تنها یکی از هزاران مزیت بلاکچین و مدیریت کسب و کار است.

این نوع از بلاکچین های مخصوص کسب و کار همچنین به شما راهکاری را ارائه می دهد که بتوانید بسیار سریع تر اندازه گیری و مقیاس کنید. شما می توانید به وسیله همین نوع از بلاکچین ها، از بسیاری راهکارهای دیگر هم بهره مند شوید که اجازه انجام چندین کار مختلف را در تمام صنایع، به شما می دهند.

نحوه کار بلاکچین برای کسب و کارها

بلاکچین مخصوص کسب و کار و تجارت ها، تمام مزایای گفته شده و هزاران مزیت دیگر را بر اساس چهار ویژگی بسیار خاص فناوری زیرساختی خود، برای شما فراهم می کند. با ما همراه باشید تا در بخش بعد، این 4 ویژگی مهم را بررسی کنیم.

ویژگی های بلاکچین و مدیریت کسب و کار

در بخش پیشین و در معرفی بلاکچین های مخصوص تجارت، به شرح برخی از ویژگی های این نوع بلاکچین های بسیار کاربردی پرداختیم. در این قسمت قصد داریم ویژگی هایی که این دسته از بلاکچین ها را تا این حد برای کسب و کارها خاص و ضروری کرده اند، بررسی کنیم.

ویژگی اجماع

همان طور که پیش تر هم به آن پرداختیم، بلاکچین ها در زمینه مدیریت کسب و کار، تمام اعمال خود را با استفاده از نوعی دفتر کل انجام می دهند. این دفتر کل هم تماما مشترک است. در واقع این دفترها تنها پس از اینکه معامله موردنظر از طرف تمام شرکای دخیل در پروژه تأیید شد، به روز رسانی می شوند. به همین ترتیب می توان گفت از ویژگی اجماع برخوردار هستند که همین ویژگی، منجر به دسترسی هم زمان تمام شرکت کنندگان به اطلاعات می شود. اگر نمی دانید تکنولوژی بلاک چین چیست و چطور کار می کند، حتما مقاله دیگر ما را بخوانید.

برخورداری از قابلیت هماهنگ سازی

زمانی که بلاک که در واقع ثبت یک رویداد است، تأیید می شود، سپس به صورت خودکار در سرتاسر دفتر کل، در دسترس تمام شرکت کنندگان کانال مربوطه قرار می گیرد. هر شریکی در شبکه نیز «نسخه قابل اعتمادی» از معامله را به اشتراک می گذارد. بدین ترتیب، مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار، می تواند موجب افزایش اعتماد و کاهش هرچه بیشتر کلاهبرداری های درون کسب و کار شود.

قابلیت هماهنگ سازی بلاکچین

ثبات بسیار بالا

مسئله ثبات یکی از مهمترین مسائل چه در زمینه بلاکچین و چه در زمینه کسب و کار است. این مسئله برای بیشتر شرکا و همچنین شرکت کنندگان در یک کسب و کار یا شبکه های مختلف، بسیار اهمیت دارد. در واقع یکی از ویژگی های بسیار مهم فناوری مورد استفاده در بلاکچین و مدیریت کسب و کار، ثبات بسیار خوب آن است.

در همین رابطه باید بگوییم، شما می توانید بلاک های بیشتری را به شبکه و زنجیره بلاک ها بیافزایید، اما نمی توانید هیچ بلاکی را بردارید. پس دیگر جای هیچ نگرانی نیست. بدین روش، سابقه ای پایدار و موثق از هر معامله وجود دارد. همین ویژگی مهم، موجب افزایش اعتماد میان سهام داران یک مجموعه نیز می شود.

امنیت بالا

مسئله امنیت که دیگر نیازی به توضیح ندارد. تمام کسانی که پا به عرصه بلاکچین یا ارز دیجیتال و همچنین کسب و کار می گذارند، با سرمایه های خود سروکار دارند. بدین ترتیب، قطعا در زمینه بلاکچین و مدیریت کسب و کار هم یکی از مهم ترین مسائل، امنیت است.

از این نظر هم باید خیال شما را راحت کنیم. فناوری بلاکچین از امنیت فوق العاده ای بهره مند است. در این شبکه، تنها افراد و شرکای مجاز، اجازه ساخت بلاک ها و همچنین دسترسی به آنها را دارند. بلاکچین ها به گونه ای طراحی شده اند که به شرکای مجاز، اجازه دسترسی به بلاک ها را بدهند. به همین ترتیب بالاترین میزان امنیت که تصورش را می کنید، به شما ارائه می شود.

برنامه های کاربردی بلاکچین و مدیریت کسب و کار

در بخش های قبلی، با مزایای بلاکچین های مخصوص مدیریت کسب و کار و همچنین فناوری های زیرساختی آنها آشنا شدید. در این قسمت می خواهیم تمام برنامه های کاربردی را که چنین بلاکچین هایی می توانند به کسب و کار شما هدیه دهند، معرفی کنیم.

باید خاطر نشان کنیم که افراد از بلاکچین و فناوری های شگفت انگیز آن که خدمت شما شرح دادیم، برای هر کسب و کاری استفاده می کنند. در کل، در صنایع مختلف و سرتاسر جهان، بلاکچین به تحول تجارت و کسب و کارها، کمک شایانی می کند.

برنامه های کاربردی بلاکچین و مدیریت کسب و کار

مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار، امنیت و اعتماد بسیار بالاتری را به شما ارائه می دهد. همین اعتماد بیشتر، منجر به بازده بسیار بالاتری می شود چرا که بدین صورت هیچ نیازی به تلاش مضاعف نداشته و با تلاش اندکی، به نتیجه بسیار بهتری می رسید.

در حال حاضر بلاکچین، در حال متحول کردن زمینه های بسیاری از جمله زنجیره تأمین، توزیع غذا، خدمات مالی، دولت، خرده فروشی، صنایع و زمینه های بسیار بیشتر است. با ما همراه باشید تا در این بخش، برخی از برنامه های کاربردی بلاکچین در زمینه های مختلف را خدمت شما بررسی کنیم.

غذای سالم تر با بلاکچین

از برترین برنامه های کاربردی که بلاکچین و مدیریت کسب و کار به شما ارائه می دهد، برنامه های آن در زمینه داشتن غذایی سالم تر است. همه ما در طول شبانه روز، به دفعات غذا می خوریم و این یک نیاز ضروری انسان برای زنده ماندن است.

اما همه ما در حین خوردن یک غذا، قطعا به سلامت و تازگی غذایی که مصرف می کنیم هم می اندیشیم. حال بهتر نیست شک و شبهات خود را در رابطه با سلامت یک غذا، با نظارت بر تمام اقدامات تولید یک غذا از رشد آن در مزرعه تا رسیدن به بشقاب غذا، جایگزین کنیم؟

غذای سالم تر با بلاکچین

شاید باورنکردنی به نظر بیاید، اما این دقیقا همان چیزی است که بلاکچین و مدیریت کسب و کار به شما هدیه می دهد. بسیاری از شرکت ها هم اهمیت افکار مشتریان خود را درک کرده اند و هم اکنون نیز از چنین برنامه های کاربردی استفاده می کنند. آنها از سیستم «امنیت غذایی IBM» (IBM food Trust) برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده می کنند.

این سیستم، نمونه بارزی از ادغام بلاکچین و مدیریت کسب و کار در صنایع غذایی است که بر روی پلتفرم بلاکچین آی بی ام (IBM Blockchain Platform) ساخته شده است. شما به راحتی می توانید درباره این پلتفرم اطلاعات بیشتری کسب کرده و همچنین بدانید که چطور پرورش دهندگان، پردازندگان، توزیع کنندگان و خرده فروشان، می توانند غذاهای خود را سالم تر کنند.

آنها تنها با استفاده از بلاکچین برای کسب و کار خود، نه تنها غذاها را ایمن تر می کنند، بلکه طول عمر آنها را بالا برده، پسماندها را کمتر کرده و همچنین دسترسی هرچه بهتر به اطلاعات مهمی را که بر همه مصرف کنندگان تأثیرگذار است، به شما ارائه می دهند. اگر شما هم از صاحبین مشاغل مربوط به صنایع غذایی هستید، پیشنهاد می کنیم که استفاده از این بلاکچین را برای کسب و کار خود، در نظر بگیرید.

کاربرد بلاکچین در پیگیری اقدامات حمل و نقل

از دیگر امکانات و برنامه های کاربردی جالب بلاکچین و مدیریت کسب و کار، کاربرد آن در پیگیری مراحل حمل و نقل دریایی و یا ترابری محصولات است. برای درک این کارآیی، بگذارید با یک مثال شروع کنیم.

کاربرد بلاکچین در پیگیری اقدامات حمل و نقل

به هرآنچه که امروز استفاده کرده اید، فکر کنید. چطور آن محصول به دست شما رسیده است؟ زنجیره تأمین امروزه، یک شبکه پیچیده از روابط، زمان بندی ها، سیستم ها و اطلاعات است. بدین صورت، حتی کوچکترین خطا هم می تواند منجر به تأخیر در پروسه شود که تأخیر نیز به اثرات مخرب بسیاری می انجامد.

حال مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار به کمک شما می آید تا این مراحل پیچیده و سخت را بسیار آسان و بی دردسر طی کنید. با دیجیتالی و خودکار کردن مراحل اداری و تدارکات لازم در سرتاسر زنجیره های تأمین، بلاکچین IBM به ارسال کنندگان کالا، پایانه ها و بندرگاه ها، خدمات گمرک، ارائه دهندگان لجستیک، بانک ها، بیمه گذاران و دیگر مسئولان مربوطه در این زمینه کمک می کند تا اسناد و مدارک را در تمام سازمان ها و مرزها، بهتر مدیریت کنند.

جالب است بدانید این بلاکچین ها همچنین به شما کمک می کنند که تمام کارهای گفته شده را فورا و با دقت کامل به انجام برسانید؛ که خود از بزرگ ترین مزایای بلاکچین و مدیریت کسب و کار است.

بلاکچین و گسترش اعتماد

پیش از این هم به موضوع اعتماد و امنیت بالای بلاکچین ها پرداختیم. فرقی ندارد که روابط، در بین افراد باشند یا سازمان ها؛ آنها همیشه زمانی شکوفا می شوند که بیشترین اعتماد در میان افراد وجود داشته باشد. بلاکچین IBM از جواهرات گرفته تا بیمه و غذا، می تواند اعتماد را به یک مرحله کاملا جدید ببرد.

این نوع بلاکچین، به طرفین تجاری کمک می کند که با یکدیگر معامله بهتری داشته باشند و معاملات را راحت تر تأیید کنند. بلاکچین و مدیریت کسب و کار به تمام شرکای کاری کمک می کند تا اسناد ثابت معاملات را در یک دفتر کل توزیع شده و خصوصی، به اشتراک بگذارند.

این ثبت مشترک اعتماد نیز منجر به بسیاری از مزایا می شود؛ از تشریفات اداری، کاغذ بازی ها و اختلافات کمتر گرفته تا داشتن مشتریان شادتر و روش های کاملا جدیدی برای انجام و پیشبرد کسب و کار که همه و همه در انتها موجب کسب سود بسیار بیشتر از یک کار و گسترش تجارت شما می شود.

موارد استفاده از بلاکچین و مدیریت کسب و کار

در این قسمت قصد داریم به شما توضیح دهیم که چطور مبتکران در صنایع متفرقه در حال تغییر و تحول کسب و کار خود از طریق موارد استفاده پلتفرم بلاکچین IBM هستند. با ما همراه باشید تا تمام این موارد را بشناسید و در صورت امکان، از آنها در کسب و کار خود استفاده کنید.

موارد استفاده از بلاکچین و مدیریت کسب و کار

بلاکچین ورترکس (Vertrax)

این بلاکچین به طور خلاصه، موفقیت را در یک زیرساخت چندابری برای شما به ارمغان می آورد. زنجیره نفت و گاز، مجموعه پیچیده ای از همکاری و رقابت است که شاید عوامل زیادی بر روی آن تأثیر نگذارد. اما زنجیره تأمین از زنجیره های حساس و آسیب پذیری است که عواملی همچون آب و هوای بد یا دیگر رویدادهای غیرمنتظره، همه و همه می توانند بر روی آن تأثیر گذاشته و در آن خرابی و خسارت به بار آورند.

بلاکچین ورترکس در این بین، نمونه بسیار خوبی از بلاکچین و مدیریت کسب و کار است. این بلاکچین، بر روی پلتفرم بلاکچین IBM ساخته شده و برای کاربران چندابری (multicloud) بر روی سرویس های وب آمازون (AWS) اجرا می شوند. این بلاکچین برتر، بینش و دانش جدیدی را برای آن رویدادها به ارمغان می آورد که منجر به پاسخگویی بسیار سریع تر می شود. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست که نگران عوامل محیطی و خارج از کنترل کار خود باشید.

بلاکچین وی ترید (We.trade)

این بلاکچین هم معامله فرامرزی با بلاکچین ها را بسیار آسان تر می کند. در مجموع، شرکت های کوچک و متوسط، نیروی اقتصادی پویایی هستند. به همین منظور هم مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار، می تواند به آنها کمک شایانی کند.

به طور جداگانه، تمام آن شرکت های کوچک و متوسط در تلاش هستند تا با بانک های بسیار محدودی که دارند، بودجه معاملاتی مورد نیاز برای رشد کسب و کار خود را تأمین کنند. این بانک ها هم به علت محدودیت های بسیار خود، هرگز نمی توانند نیازهای شرکت ها را پاسخ دهند.

حال با بلاکچین وی ترید، بانک های پیشروی اروپایی می توانند از بازده بلاکچین استفاده کنند. اما این بازده چه کمکی به آنها می کند؟ آنها بدین وسیله می توانند به راحتی بیشتر هزینه و ریسک های درخواست های مالی معاملات شرکت های بزرگ و کوچک (SME) را کاهش دهند. به همین ترتیب می توان گفت که وی ترید یکی از برترین پلتفرم ها در زمینه بلاکچین و مدیریت کسب و کار است.

بلاکچین غذاهای ایالت طلایی (Golden State Foods)

از آنجایی که غذا از طریق زنجیره تأمین به دست مصرف کننده می رسد، پس چطور همه می توانند از وضعیت دقیق سلامت آن مطمئن باشند؟ خبر خوش اینجاست که از این به بعد با شناختن بلاکچین و مدیریت کسب و کار، به راحتی می توانید از سیر و سفر غذاهای خود، مطمئن شوید.

مدیر ارشد فناوری بلاکچین غذاهای ایالت طلایی و تیم او با استفاده از بلاکچین، تجزیه و تحلیل شناختی و اینترنت اشیاء (IoT)، در حال انجام کاری فوق العاده با استفاده از مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار هستند. آنها نظارت بی نظیر بر تمام مسیر سفر غذا در رستوران هایی با خدمات سریع را به مشتریان ارائه می دهند. به وسیله امکانات این بلاکچین، شما می توانید به راحتی تمام مراحل تولید و ارائه غذا را مشاهده کنید.

راه های دیگر استفاده از بلاکچین در مدیریت کسب و کار

تاکنون در رابطه با تمام نکات مربوط به موضوع بلاکچین و مدیریت کسب و کار، مزایا، ویژگی ها و موارد استفاده آن، به طور کامل صحبت کردیم. اما شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که دیگر راهکارهای مربوطه در این زمینه، چه راهکارهای دیگری هستند؟ در این بخش قصد داریم دیگر راهکارهای مربوطه را برای کسب و کارها به شما معرفی کنیم. علاوه بر این بخش پیشنهاد می کنیم مقاله بلاک چین و شهر هوشمند را هم مطالعه کنید.

راهکارهای دیگر استفاده از بلاکچین در مدیریت کسب و کار

پلتفرم بلاکچین

پلتفرم برد پاداش بلاکچین IBM، کامل ترین مجموعه از نرم افزارهای بلاکچین، خدمات، ابزار و همچنین کدهای موجود برای پروژه های هایپر لجر فبریک (Hyperledger Fabric) را به شما ارائه می دهد. این پلتفرم، همه آن چیزی است که برای ساخت، آزمایش، اداره و مدیریت یک شبکه فعال بلاکچین و در محیط های متفاوت ابری، نیاز دارید. این پلتفرم، یکی از راهکارهای مربوطه برتر برای مقوله بلاکچین و مدیریت کسب و کار به شمار می رود.

مشاوره بلاکچین

بیش از 500 مشتری در حال تعامل در بلاکچین هستند. همچنین بیش از 1,600 متخصص فنی و صنعت هم در آن وجود دارند. با استفاده از مشاوره بلاکچین، می توانید متوجه شوید که چرا خدمات بلاکچین IBM، برترین ارائه دهنده خدمات در طول سفر بلاکچین شما به شمار می رود. پس هرگز از این راهکار نیز غافل نشوید.

بلاکچین و مدیریت کسب و کار تأمین غذا

اگرچه پیش تر هم به کاربرد بلاکچین در زمینه و صنعت غذا پرداختیم حال باید بگوییم که پلتفرم امنیت غذای IBM، تنها شبکه از این نوع است. این شبکه و پلتفرم یکی از برترین های موجود در زمینه بلاکچین و مدیریت کسب و کار است که شرکت کنندگان را در سرتاسر روند عرضه غذا و از طریق ثبت مجاز، دائم و مشترک اطلاعات سیستم غذا، به یکدیگر متصل می کند.

شما می توانید با استفاده از این بلاکچین، از سلامت مواد غذایی خود مطمئن شوید، کاربردهای جدیدی را به دست آورده و در آخر بازده بیشتری از نتیجه کارتان داشته باشید.

بلاکچین و مدیریت کسب و کار تأمین غذا

تریدلنز (TradeLens)

تریدلنز به افراد و کسب و کارها کمک می کند تا بر لجستیک های کانتینر در سرتاسر جهان، نظارت داشته باشند. این پلتفرم، از بیش از 150 صادرکننده، واردکننده، پیش برنده حمل و نقل و همچنین مقامات گمرکی در سرتاسر جهان تشکیل شده است. این پلتفرم که از برترین ها در زمینه بلاکچین و مدیریت کسب و کار است، در حال همکاری مشترک با یک پلتفرم زنجیره تأمین خنثی و باز است تا امکانات بسیار بیشتری را به کاربران خود ارائه دهد.

جمع بندی

بلاکچین و مدیریت کسب و کار، تأثیر آنها و هرآنچه که باید بدانید، موضوعی بود که در این مقاله به آن پرداختیم. بلاکچین ها به علت برخورداری از فناوری زیرساختی فوق العاده، امروزه در بیشتر صنایع و زمینه های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل، امروز به سراغ این موضوع کاربردی برای کسب و کارهای شما عزیزان رفتیم و ضمن توضیح کامل بلاکچین، نحوه استفاده از آن در تجارت، مزایا، ویژگی ها و حتی موارد استفاده از آن را به طور کامل خدمت شما توضیح دادیم. اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ها پاسخگوی شما همراهان همیشگی صرافی حامی باشیم.

منبع

ibm

یک پاسخ

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید