خانهوبلاگمقالاتآموزشیآموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتا...

آموزش تحلیل تکنیکال ارز

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال برای مبتدیان از صفر تا صد

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال اگرچه در نگاه کلی سخت، دشوار و طولانی به نظر می‌رسد اما؛ مثل هر کار دیگری کافی است که فقط آن را شروع کنید. شما برای موفقیت در بازارهای مالی، نیاز دارید تا هم تحلیل تکنیکال و هم تحلیل فاندامنتال را بیاموزید. تحلیل ارز دیجیتال از نوع تکنیکال چیزی نیست که کسی بتواند با مطالعه چند کتاب و حضور در چند کلاس آن را بیاموزد. اساسا یادگرقتن تحلیل تکنیکال ارزهای دیجتال علاوه بر کسب دانش و اطلاعات به تجربه هم نیاز دارد. یک کارشناس تحلیل تکنیکال کریپتوکارنسی سال‌ها وقت گذاشته و بازار را به خوبی شناخته است. بنابراین، بهتر است همین حالا بدانید که مسیری طولانی پیش‌رو دارید و هرچقدر بیشتر یاد بگیرید باز هم کم است.

اما در این مقاله با اصول تحلیل ارز دیجیتال آشنا می‌شوید. ما اطلاعات و دانش پایه را می‌دهیم و از اینجا به بعد به خودتان بستگی دارد. تحلیل قیمت ارز دیجیتال در هر بازه زمانی توسط ابزارهای مختلفی انجام می‌شود. کسی می‌تواند با ابزارهای تحلیل خوب کار کند که دانش وسیعی در این حوزه کسب کرده باشد. ما نیز می‌خواهیم آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را در قالب نکات مختلفی  به شما آموزش دهیم. با دنبال کردن این مطلب تا آخر، به مهم‌ترین اطلاعات مقدماتی دست پیدا خواهید کرد.

با حامی اکسچنج همراه باشید.

تحلیل تکنیکال به اینکه ارز دیجیتال در حال حاضر چه می‌کند کاری ندارد. ما در این تحلیل با تاریخچه ارز و حجم معاملات کار داریم.

 

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چه کمکی به شما می‌کند؟

کسانی که ارز دیجیتال خرید و فروش می‌کنند، ابزارهای مختلفی برای تحلیل ارزهای دیجیتال و بررسی وضعیت بازار دارند. یکی از این ابزارها، تحلیل تکنیکال است. تریدرها به دنبال آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال هستند تا به کمک آن، بتوانند تمایلات بازار را درک کنند و روندهای مهم را از یک دیگر جدا نمایند. این اطلاعات کسب شده به آن‌ها کمک خواهند کرد تا بصورت تجربی‌تر دست به پیش‌بینی بزنند و در نتیجه، عاقلانه‌تر خرید و فروش کنند.

در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به این مساله که ارزهای دیجیتال در شرایط فعلی چه می‌کنند توجهی نداریم. این مساله بیشتر مورد توجه تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال است که تلاش می‌کند بفهمد آیا فلان ارز دیجیتال پایین‌تر یا بالاتر از حد خود قرار دارد. در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال آن چیزهایی که برای تریدرها مهم هستند، عبارتند از: تاریخچه ارز که آن را به کمک نمودارهای مختلف بررسی می‌کنند و البته، حجم معاملات.

مبحث تفاوت‌ تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال سابقه‌ی دیرینی در بازارهای مالی دارد. کسانی که در بازارهایی مثل بورس یا فارکس فعالیت داشته‌اند هم به خوبی می‌دانند که معامله‌گران عموما از این دو ابزار برای رسیدن به درکی دقیق از گذشته، حال و آینده بازار استفاده می‌کنند. در تحلیل فاندامنتال، تاجرها به بررسی پدیده‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… بر روی بازار مورد نظرشان می‌پردازند. برای مثال، گاهی یک توییت از طرف یک سیاستمدار یا یک اظهار نظر از سوی یک فعال اقتصادی، می‌تواند شرایط را کاملا تغییر دهد. تحلیل فاندامنتال کمک می‌کند تا جایی که امکان دارد نسبت به این پدیده‌ها آگاه شوید. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که فرق تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در این است که؛ فاندامنتال به تاثیر عوامل خارج از بازار بر روی بازار نگاه می‌کند ولی تکنیکال فقط خود بازار را در نظر می‌گیرد.

تحلیل تکنیکال

برای اینکه بتوانیم آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را اساسی‌تر پی بگیریم، بد نیست نگاهی به اصول این نوع از تحلیل ارزهای دیجیتال بیندازیم. این اصول را تحت عنوان “تئوری داو” یا  Dow Theory می‌شناسیم. بررسی اهمیت تئوری داو در تحلیل تکنیکال به این خاطر است که این نوع تحلیل بر پایه همین تئوری شکل گرفت.

تحلیل تکنیکال بر مبنای تئوری داو شکل گرفته است. دانستن اصول این تئوری به ما کمک می‌کند تصمیم‌گیری‌های خود را بر پایه اصول علمی و آزمون پس داده انجام دهیم.

 

نقش  تئوری داو در آموزش تحلیل تکنیکال ارز

در آموزش آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به تعدادی نکته اساسی برمی‌خوریم که لازم است در آینده حین خرید و فروش و برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال آن‌ها را به خودمان یادآوری کنیم. اما این اصول چه می‌گویند؟

1.بازار هر چیزی را تحت عنوان قیمت آن درنظر می‌گیرد. تمام جزئیاتی که به حال، گذشته و آینده ارزها مربوط هستند، مجموعا در قیمت فعلی ارزها گرد هم آمده‌اند. در مورد بیت کوین و آلت کوین‌ها، تعیین قیمت‌ شامل تقاضا برای رمزارزها در گذشته، حال و آینده و همچنین، شامل مقرراتی که بر بازار تاثیر گذاشته‌اند می‌شود. قیمت فعلی نسبت به جزئیات حال حاضر واکنش نشان می‌دهد. این جزئیات مواردی هستند مثل سطح انتظارات تریدرها از هر رمزارزی که در بازار خرید و فروش شده است.
با توجه به این نکات که در مورد نقش عامل قیمت در تحلیل تکنیکال کریپتوکارنسی گفته شد، توجه شما را به یک اصل جلب می‌نماییم. در قدم اول از آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به خاطر داشته باشید که تریدرها تلاش می‌کنند از قیمت هر ارز کمک بگیرند تا بتوانند تحلیل کنند که این قیمت در مورد تمایلات بازار چه چیزهایی می‌گوید. علاوه بر آن، می‌توانند در مورد اینکه قیمت‌ها در آینده چگونه خواهند بود دست به محاسبات بزنند.

2.  تغییرات در قیمت‌ها شانسی و تصادفی نیستند. قیمت‌ها در واقع روندهای کوتاه مدت یا بلند مدت را دنبال می‌کنند و این اتفاق، باعث تغییر در قیمت می‌شود. بنابراین، دومین اصل اساسی در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این است که وقتی یک رمزارز روندی را شکل داد، در ادامه آن روند را دنبال می‌کند تا با آن مقابله کند. به همین خاطر است که تحلیل گران تکنیکال تلاش می‌کنند برای تحلیل ارزهای دیجیتال روندها را از همدیگر جدا نموده و از تک تک آن‌ها به نفع تحلیل خودشان بهره ببرند.

 

تئوری داو در نحلیل تکنیکال

 

3. سومین اصل در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این جمله است: “چه چیزی (What) از چرا (Why) مهم‌تر است.” به عبارت بهتر، تحلیل گران تکنیکال بیشتر بر روی قیمت هر رمزارز تمرکز دارند و خیلی به اینکه چه عواملی باعث تغییرات در قیمت آن رمزارز شده‌اند کاری ندارند.
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در تغییر قیمت‌ها عوامل گوناگونی موثر هستند، پس نگاه تحلیل‌گران تکنیکال به آن‌ها چیست؟ در پاسخ به سوال شما می‌توان اینگونه گفت که، درست است عوامل گوناگونی بر بالا رفتن یا پایین آمدن سطح قیمت ارزها موثر هستند ولی؛ ما در این تحلیل فقط با دو عامل به صورت اساسی کار داریم: عرضه و تقاصا برای رمزارزها.

4.”تاریخ تکرار می‌شود.” هرکدام از ما این جمله را بارها شنیده‌ایم ولی جالب است که بدانید در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این جمله را چهارمین اصل از تئوری داو به شمار می‌آورند. در بسیاری از موارد، زمانی که تریدرها با اتفاقات آشنایی مواجه می‌شوند به صورت خودآگاه یا ناخوداگاه همان واکنشی را نشان می‌دهند که دفعه پیش هم از خود نشان داده‌اند. بنابراین، گاهی اوقات می‌توان بازار را به کمک روان‌شناسی پیش‌بینی کرد. به این خاطر است که می‌گویند در بازار، تاریخ تکرار می‌شود.

به کمک تحلیل تکنیکال می‌توان نوسانات قیمتی را کنار گذاشت و موفق شد روندهای صعودی و روندهای نزولی قیمت یک رمزارز را بدست آورد

آموزش خطوط روند در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

خطوط روند مسیرهایی هستند که ارزها در قالب آن‌ها حرکت می‌کنند. خطوط روند برای تریدرهای کریپتوکارنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین جهت، در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال لازم است این مفهوم را هم توضیح دهیم.

دارایی‌های کریپتو به صورت قابل توجهی بی ثبات هستند. وقتی که شما به نمودار تغییرات قیمتی بیت کوین یا آلت کوین‌ها نگاه می‌کنید، مجموعه‌ای از اوج و فرودهایی را مشاهده خواهید کرد که یک الگوی خطی را شکل می‌دهند. با در نظر گرفتن این موضوع، تحلیلگرهای تکنیکال برای دست زدن به تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، ابتدا نوسانات را کنار می‌گذارند. سپس، با استفاده از نقاطی که بیشترین افزایش قیمت را نشان می‌دهند، یک روند صعودی برای آن رمزارز پیدا می‌کنند. بعد از آن، با استفاده از نقاطی که بیشترین کاهش قیمت را نشان می‌دهند نیز یک روند نزولی را برای آن رمزارز مشخص می‌کنند. در ادامه آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این نکته را خاطرنشان می‌سازیم که روندها همیشه به سمتی در حال حرکت هستند اما هیچگاه پیش نمی‌آید که یک رمزارز به طرز قابل ملاحظه‌ای در هر دو جهت حرکت کند. معامله‌گرها باید دقت داشته باشند که روندها به اشکال گوناگونی درمی‌آیند. گاهی به شکل خطوط روند میان مدت، گاهی به شکل خطوط روند بلند مدت و برخی اوقات نیز به شکل خطوط روند کوتاه مدت قابل مشاهده هستند.

اموزش تحلیل تکنیکال

آموزش ترسیم خطوط روند

نحوه ترسیم خطوط روند بخش دیگری از آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به حساب می‌آید. نکته بسیار مهمی که در این بین مطرح است، این است که باید خطوط روند را با نهایت دقت رسم کنید. حتما می‌پرسید چگونه می‌توانیم از پس این کار برآییم؟ در این بخش، پاسخ سوال خود را می‌گیرید.

اگر نحوه تفسیر نمودارهای شمعی را بلد باشید، به خوبی می‌دانید که چگونه می‌توان بالاترین قیمت را با نماد  H و پایین‌ترین قیمت را با نماد  L در آن بدست آورد. برای ترسیم خطوط روند هم، کافی است که پایین‌ترین نقطه (L) این نمودارهای شمعی را مشخص کنید و یک خط صاف بکشید از پایین‌ترین نقطه، سپس این خط را ادامه دهید به طوری که نقطه  L بعدی را لمس کند. کاری که لازم است در ادامه انجام دهید، این است که با استفاده از تنظیمات خط آن را گسترش دهید. خط بصورت خودکار گسترش پیدا می‌کند و احتمالا به سمت راست حرکت خواهد کرد تا تکمیل شود.

 

شناسایی سطح مقاومت و سطح حمایت موجب می‌شود بتوانیم پیش‌بینی کنیم که درصد زیادی از معامله‌گرها چه زمانی قصد خرید و چه زمانی قصد فروش رمزارزها را دارند.

سطوح حمایت و مقاومت

اصطلاحاتی مثل “حمایت” و “مقاومت” از آن دسته اصطلاحات رایجی هستند که در بسیاری از بازارهای مالی کاربرد دارند. کاربرد این دو در مورد بازار کریپتوکارنسی نیز زیاد است و ضرورت دارد تا برای آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به این‌ها هم اشاره کنیم.

همانطور که در این نمودارها خطوط روند وجود دارند، یک سری خطوط افقی هم هستند که سطوح حمایت و مقاومت را نشان می‌دهند. با مشخص کردن ارزش این سطوح، ما خواهیم توانست که در مورد میزان عرضه و تقاضای رمزارزها دست به نتیجه‌گیری بزنیم. در یک سطح حمایتی، تعداد قابل ملاحظه‌ای معامله‌گر هستند که تمایل دارند آن رمزارز را بخرند و به همین خاطر تقاضای فراوانی برای آن رمزارز ایجاد گشته است. آن معامله‌گرها بر اساس تحلیل قیمت ارز دیجیتال که خودشان بدست آورده‌اند اعتقاد دارند که، قیمت آن رمزارز در این سطح قیمت پایینی به حساب می‌آید و بنابراین به دنبال خریدش هستند. پس وقتی که رمزارز به آن قیمت نزدیک شد، یک طبقه از خریداران شکل خواهند گرفت. تقاضای زیاد معمولا جلوی کاهش قیمت را می‌گیرد و حتی گاهی حرکت روند خطوط را به سمت افزایش قیمت می‌برد.

سطح مقاومت دقیقا برعکس آن است. در این سطح، بسیاری از معامله‌گرها هستند که با صبر و حوصله برای فروش رمزارزهای خودشان انتظار می‌کشند. آن‌ها در آن سطح، یک منطقه بزرگ عرضه را شکل می‌دهند. هربار که قیمت رمزارز به آن سقف نزدیک می‌‌گردد، با حجم عظیمی از عرضه روبرو می‌شود و بلافاصله به عقب بازمی‌گردد.

تحلیل تکنیکال

بنابراین، برای آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بهتر است این نکته را به ذهن بسپارید که اکثر معامله‌های بین این دو سطح (حمایت و مقاومت) رخ می‌دهند. اما یک موقعیت دیگری هم وجود دارد که اگرچه قیمت بین سطح حمایت و سطح مقاومت قرار دارد ولی معامله‌ای رخ نمی‌دهد. این اتفاق زمانی است که خطوط روند به صورت عرضی در حرکت است و تناوب ندارد.

اما چه می‌شود اگر سطح حمایت یا مقاومت شکسته شود؟ وقوع این اتفاق، بعنوان یک شاخص درنظر گرفته می‌شود که روند موجود را تقویت می‌کند. زمانی که سطح مقاومت به سطح حمایت بدل گردد، تقویت بیشتر حاصل می‌شود. گاهی اوقات هم شکست کاذب رخ می‌دهد. شکست کاذب مربوط به زمانی است که سطح شکسته شده ولی روند بدون تغییر مانده است. در چنین مواقعی، لازم می‌شود تا برای اینکه روند را بصورت دقیق شناسایی کنیم از شاخص‌های دیگری مانند حجم معاملات استفاده نماییم. برای آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ضروری است که با شکست سطوح و تشخیص شکست کاذب از شکست واقعی آشنا شوید.

 

به کمک فرمول EMA به دقیق‌ترین میانگین قیمت برای هر یک از رمزارزها دست می‌یابید. در نتیجه، پیش‌بینی شما از آینده قیمت آن ارز به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

میانگین متحرک

در ادامه آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال باید گفت که این تحلیل چندین تحلیل در اختیار ما قرار می‌دهد. یکی از این ابزارها که برای  ساده‌سازی تشخیص روندها مورد استفاده قرار می‌گیرد، میانگین متحرک نام دارد. میانگین متحرک بدین معنی است که میانگین قیمت یک رمزارز را در دوره زمانی مشخصی محاسبه نمایید. برای مثال، شما میانگین قیمت یک رمزارز در یک روز مشخص را، با میانگین قیمت آن رمزارز در 20 روز گذشته مقایسه می‌نمایید.

در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال پرداختن یه اصطلاح دیگری بنام «میانگین متحرک نمایی» نیز اهمیت شایانی دارد. میانگین متحرک نمایی که با حروف EMA نیز شناخته می‌شود، نوعی میانگین متحرک است که در محاسبات به ارزش قیمت‌ها در چند روز آخر وزن بیشتری نسبت به روزهای قبل‌تر می‌دهد. با یک مثال به خوبی می‌توانید میانگین متحرک نمایی را درک کنید.

فرض کنید که برای یک دوره 15 روزه می‌خواهیم میانگین متحرک نمایی  EMA را محاسبه کنیم. برای اینکه به تحلیل تکنیکال کریپتوکارنسی دقیق‌تری دست پیدا کنیم، می‌توانیم به 5 روز آخر از این 15 روز ضریب 2 بدهیم. با این کار، ارزش قیمت 5 روز آخر دو برابر 10 روز قبلی خواهد شد. این نوع محاسبه موجب می‌شود به تحلیل پویاتر و واقعی‌تری دست پیدا کنیم. به صورت کلی در تحلیل بازارهای مالی هرقدر که تحلیل‌ها خشک‌تر و ایستاتر باشند ما را از نزدیک شدن به یک پیش‌بینی صحیح دورتر خواهند کرد. در این مثالی که ذکر شد، به دلایل مختلفی ارزش قیمت 5 روز آخر برای ما بیشتر بوده است. نزدیکی از نظر زمانی به روز آخری که مورد نظر ما بوده، شاید مهم‌ترین دلیل به حساب آید.

گرافی که در ادامه مشاهده می‌کنید، یک مثال عملی بسیار واضح و مناسب را نشان می‌دهد. در این گراف، می‌توان تشخیص داد که اگر میانگین متحرک 10 روزه از میانگین متحرک 30 روزه عبور کند می‌تواند به ما نشان دهد که روند مثبتی در راه است.

آموزش تحلیل تکنیکال ارز

توجه به حجم معاملات در تحلیل

همانطور که گفته شد در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال ما به دو عامل توجه ویژه‌ای داریم؛ مورد اول تاریخچه ارزها و دومی حجم معاملات است. حجم معاملات نقش بسیار مهمی در تشخیص و شناسایی روندها ایفا می‌نماید. در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به این نکته آموزشی توجه داشته باشید که همیشه روندهای شاخص و بزرگ با حجم معاملات زیاد همراه هستند. در مقابل، روندهای ضعیف و شکننده با حجم معاملات پایین و اندک همراه می‌شوند.

برای مثال، به معامله‌گرها گفته می‌شود که اگر یک ارز پایین می‌آید حجمی را که با کاهش همراه است بررسی کنید. روند بلند مدتی که رشد سالمی را تجربه کرده است، حجم بالای افزایش و حجم اندک کاهش را با خود به همراه دارد. در بلند مدت حجم همیشه در حال افزایش است. چنانچه حجمی در حال افزایش باشد و کاهشی را تجربه کند، احتمالا به این معنا است که روند صعودی رو به پایان است. این را به صورت برعکس هم می‌توان گفت. یعنی، روندی که در حال کاهش است اگر افزایش را تجربه کند، احتمال این وجود دارد که روند کاهشی به پایان برسد. در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال روی این قواعد تاکید زیادی می‌شود چرا که وقتی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را آغاز کردید باید دائما به این نکات رجوع نمایید.

آموزش تحلیل ارز

آیا تحلیل تکنیکال به تنهایی جواب می‌دهد؟

تریدرها با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانند روندها را به خوبی آنالیز کرده و تمایلات بازار را درک کنند. در نتیجه، وقتی بتوانند تحلیل ارز دیجیتال به شیوه تکنیکال را به خوبی در معاملات‌شان پیاده نمایند، این امکان برایشان فراهم می‌گردد تا به صورت عاقلانه‌تری دست به سرمایه‌گذاری برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله نکات مهم سرمایه گذاری مراجعه فرمایید بزنند. اما تکنیکال هم مثل هر تحلیل دیگری یک سری ویژگی‌ها دارد که طی آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال باید از آن‌ها مطلع شوید. این ویژگی‌ها را در ادامه همین بخش به شما معرفی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال کریپتوکارنسی یک متد عملی است که به کمک آن می‌توانید قیمت‌های گذشته یک رمزارز مشخص را به همراه حجم معاملات آن وزن کنید. با این اوصاف، برخی از افراد که تازه تصمیم ورود به بازار ارزهای دیجیتال را گرفته‌اند درباره اهمیت آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال برای شروع کار خرید و فروش ارز دیجیتال سوال می‌کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت که معامله‌گران مبتدی، خصوصا آن‌هایی که زمان زیادی از ورودشان به بازار نمی‌گذرد، بهتر است که فقط بر روی تحلیل تکنیکال تکیه نکنند.

این مساله که تحلیل تکنیکال به تنهایی جواب نمی‌دهد را شاید بتوان برای بسیاری از بازارها بیان کرد اما؛ در مورد بازار ارز دیجیتال با قطعیت بسیار بیشتری می‌توان بر روی این امر تاکید داشت. دلیل این تاکید به این مساله بازمی‌گردد که بازار ارز دیجیتال ماهیت منحصر به فردی دارد. این بازار خود به خود اخبار گوناگونی تولید می‌کند که بسیاری از آن اخبار دائما خوراک رسانه‌ها هستند. در این بازار، عوامل فاندامنتال یا بنیادینی وجود دارند که تاثیر بارزی بر روی بازار می‌گذارند. برای مثال، مواردی مانند: وضع قوانین و مقررات در حوزه‌های گوناگون اقتصاد جهانی، اسناد و گواهینامه‌های بنیاد  ETF و ماینینگ هش (Hash) و… جزو همین موارد فاندامنتال هستند که یک معامله‌گر حرفه‌ای آن‌ها را در تحلیل‌های خود مورد توجه قرار می‌دهد.

توانایی ترسیم گراف‌ برای روند قیمت‌ها به معنای این است که آماده معامله‌ کردن در سطح حرفه‌ای هستید.

اما این نکات جایگاهی در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ندارند. در نتیجه، توصیه‌ای که می‌توان به تازه واردین بازار ارزهای دیجیتال ارائه کرد این است که؛ سعی کنید همزمان تحلیل قیمت ارز دیجیتال بصورت تکنیکال و تحلیل فاندامنتال بازار ارزهای دیجیتال را به یک میزان یاد بگیرید و به کار ببندید. استفاده همزمان از این دو تحلیل برای انجام معاملات، کمک خواهد کرد تا به عاقلانه‌ترین شکل ممکن سرمایه خود را وارد بازار کریپتوکارنسی نمایید.

فاندامنتال

در نهایت، با در نظر گرفتن بسیاری از معامله‌های این بازار، می‌توان روشی را بعنوان بهترین روش جهت خرید و فروش ارز دیجیتال معرفی کرد. این روش بدین صورت انجام می‌شود که ابتدا با استفاده از دلایل فاندامنتال تصمیم می‌گیرید یکی از رمزارزها را بخرید یا بفروشید. پس از تصمیم‌گیری برای انجام معامله و قبل از قطعی کردن آن، از ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هم برای ارزیابی دقیق‌تر کمک می‌گیرد. همچنین، می‌توانید بصورت برعکس از این دو کمک بگیرید. در نتیجه این کار، اگر هر دو تحلیل یک نتیجه را مشخص کنند می‌توان با قطعیت آن معامله را انجام داد. در غیر این صورت، اگر یکی از تحلیل‌ها موافق انجام معامله و دیگری مخالف انجام معامله بودند، یا باید به کلی قید آن خرید یا فروش را بزنید و یا اینکه به آن تحلیلی که بیشتر در انجامش حرفه‌ای هستید اعتماد کنید.

 

از تئوری تا اقدام: چگونه شناسایی و بررسی روندها را آغاز کنیم؟

افرادی که آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را پشت سر می‌گذارند و می‌خواهند وارد بازار شوند، اغلب می‌پرسند چگونه وارد بازار شویم و کار خود را استارت بزنیم؟ بهترین توصیه‌ای که می‌شود کرد این است که، برای شروع به ابزار تحلیلی نیاز دارید که بتواند گراف‌های تحلیلی (نمودارها) را به راحت‌ترین و سریع‌ترین شکل ترسیم کند.

در مراحل ابتدایی کار می‌توانید از سایت‌هایی استفاده کنید که این نمودارها را بصورت ترسیم شده منتشر می‌کنند. هرچند، همه این سایت‌ها معتبر نیستند و همه این نمودارها نیز کامل نیستند. بهتر است ترسیم نمودار را خودتان انجام دهید تا بتوانید به یک تحلیل شخصی و مناسب دست پیدا کنید. فراموش نکنید که برخی‌ها عمدا تحلیل غلط به دیگران می‌دهند و برخی نیز چون خودشان دچار درک و تحلیل اشتباه هستند، دیگران را نیز به اشتباه دچار می‌کنند. پس سعی کنید خودتان ابزارهای مناسب را شناسایی کنید و کار کردن با آن‌ها را بیاموزید. در ادامه، 2 سایت مناسب و معتبر که در این زمینه سرویس‌دهی می‌کنند را معرفی می‌نماییم.

سایت  Trading View : نمودارهای شناخته شده‌ای را در این حوزه منتشر می‌کند. این نمودارها بعضا دارای گزینه‌های متنوعی هم هستند که برخی از آن‌ها را رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. البته بخش  Premium سایت رایگان نیست و باید هزینه آن را بپردازید.

سایت Coinigy : این سایت خدمات بسیار جامع و کاملی را از نظر ترسیم گراف‌ها به تریدرها ارائه می‌کند و بسیاری از تریدرها در سرتاسر جهان به کار با این سایت علاقه دارند. شما می‌توانید وارد سایت شده، ثبت نام کنید و از طرح 30 روز استفاده رایگان از سایت بهره ببرید.

اما در نهایت، اگر قصد دارید که آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را به صورت عمیق و کامل طی کنید و بتوانید خودتان نمودارهایی را ترسیم نموده و روندها را دقیق ارزیابی کنید، باید در برخی زمینه‌ها مطالعات عمیقی داشته باشید. برای مثال، آشنایی کامل با اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال، تسلط بر سطوح فیبوناچی، الگوهایی مثل الگوهای مثلثی و سایر موارد، از جمله موضوعاتی هستند که مطالعه و درک کامل آن‌ها برای ادامه کار در بازار کریپتوکارنسی بصورت حرفه‌ای تاحدودی ضروری است.

نمودار

نتیجه‌گیری: مسیر آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

معامله‌گرهای بازار کریپتوکارنسی باید بدانند که در بازار خاصی مشغول کار هستند. این بازار به ابزارهای گوناگونی برای تحلیل نیاز دارد تا در نهایت بتوانید به درک درستی از روندها برسید و معاملات خود را عاقلانه انجام دهید. حتما این جمله را بارها شنیده‌اید که در ترید کردن باید احساسات را کنار گذاشت و با عقل و تحلیل پیش رفت. زمانی شما می‌توانید واقعا به این جمله وفادار باشید که، ابزارهایی داشته باشید که مسیر درست را به شما نشان دهند. در صورتی که ابزارهای خود را اشتباه انتخاب کرده باشید، عملا در مسیر غلطی قرار گرفته‌اید و تفاوتی با احساسی رفتار کردن ندارد.

بخشی از این ابزارها را تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهد. در تحلیل ارزهای دیجیتال به روش تکنیکال شما اساسا با قیمت‌های گذشته رمزارز مدنظرتان و حجم معاملات آن سر و کار دارید. این دو عامل، اساس کار شما در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال هستند. در این نوع تحلیل لازم است فراموش کنید که چرا قیمت‌های فعلی وجود دارند. فقط باید ببینید که مثلا از 30 روز گذشته تاکنون قیمت‌ ارز دیجیتالی که مد نظر شماست چه تغییراتی داشته و این تغییرات را روی نمودار بیاورید. بردن این روندهای قیمتی روی نمودار و همچنین، استفاده از فرمول‌هایی برای محاسبه میانگین متحرک و یا EMA به شما کمک خواهند کرد تا روندها را از همدیگر جدا نمایید و مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهید.

عامل دوم، حجم معاملات هم نشانه‌های مختلفی را در خود دارد که معامله‌گرهای حرفه‌ای به خوبی این نشانه‌ها را درک و تفسیر می‌کنند. مثلا، هر وقت مشاهده کردید در نقطه‌ای حجم معاملات بسیار زیاد یا بسیار کم است، از اساس قواعدی که در آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال یاد گرفته‌اید بهره می‌برید تا دست به تحلیل تکنیکال بزنید.

علاوه بر این دو عامل اساسی، اصطلاحاتی مانند سطح مقاومت و سطح حمایت نیز از اهمیت برخوردار هستند. این اصطلاحات مفصلا در این مقاله آموزش داده شدند. در نتیجه، وقتی بتوانید در نمودارها و روندها سطوح مقاومت و حمایت را تشخیص دهید این امتیاز را خواهید داشت که بدانید قیمت بازار تا کجا پایین خواهد رفت و تا چه زمانی احتمال افزایش قیمت وجود دارد. رسیدن به چنین سطحی، به معنای کسب سودهای قابل قبول از بازار کریپتوکارنسی است.

در نهایت، توجه داشتن به تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال هم اهمیت قابل توجهی دارد. گفتیم که تحلیل تکنیکال فقط با روندهای قیمتی گذشته سروکار دارد و به دنبال این نیست که بداند چرا این قیمت‌ها وجود دارند. ارزیابی این مسائل به عهده تحلیل فاندامنتال یا بنیادی هستند. تحلیل بنیادی، بررسی تاثیر انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی، تغییرات در بازارهای مالی، نفت و فلزات گران‌بها، وضع قوانین مهم و… بر وضعیت بازار کریپتوکارنسی را در دستور کار خودش قرار می‌دهد و طبیعتا به دانش گسترده‌ای در انواع زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، احتماعی و حتی روان‌شناسی نیاز دارد.

سخن آخر

آنچه که می‌توان به عنوان بهترین توصیه برای تازه واردین به بازار ارز دیجیتال ارائه کرد، این است که از هر دو تحلیل برای انجام معاملات خودتان استفاده کنید. نتایج هر دو را به عنوان مکمل یکدیگر در مقابل خود قرار دهید و به این صورت، احتمال بروز خطا را به حداقل برسانید.

منابع

corporatefinanceinstitute

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید