خانهوبلاگکیف پولبهترین کیف پول لایتنینگ برای ا...

بهترین کیف پول لایتنینگ برای انجام تراکنش های بیت کوین کدام است؟

بهترین کیف پول لایتنینگ برای انجام تراکنش های بیت کوین کدام است؟

شبکه لایتنینگ یکی از راه حل های نوین برای استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت های روزمره است. برای استفاده از این شبکه باید از کیف پول های لایتنینگ استفاده کرد. به همین علت در این مقاله به معرفی بهترین کیف پول لایتنینگ می پردازیم.

حل مشکلات اصلی بیت کوین با شبکه لایتنینگ

شبکه بیت کوین به گونه ای کاملا غیرمتمرکز و در عین حال انعطاف پذیر طراحی و ساخته شده است. یکی از معدود مشکلات بیت کوین، کش مکش های همیشگی آن با مقیاس پذیری محدود است. بیت کوین می تواند تنها 7 تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. این رقم در مقایسه با ویزا (Visa) که یکی از نام های شناخته شده در زمینه پرداخت و مبادلات مالی است، بسیار پایین است. بهتر است بدانید که ویزا این قدرت را دارد تا تعداد 65000 تراکنش را در هر ثانیه پردازش نماید.

در همین راستا و به علت تقاضای مداوم و گسترده برای ارزهای دیجیتال، بلاک چین بیت کوین اقدام به افزایش هزینه تراکنش ها و زمان پردازش آن برای کاربران نمود.

توسعه دهندگان بیت کوین تمایلی به کاهش ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین و همچنین کاهش امنیت آن برای بهبود مقیاس پذیری بلاک چین ندارند. به همین علت این افراد در تلاشند تا با پیاده سازی راه حل های لایه دوم (L2) به افزایش توان عملیاتی زنجیره اصلی کمک کنند.

یکی از محبوب ترین راه حل های مقیاس پذیری لایه دوم برای بیت کوین، شبکه لایتنینگ است. این شبکه از طریق خارج کردن نقل و انتقالات بیت کوین از زنجیره اصلی، باعث می شود تا پرداخت های خرد کاربران در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه تراکنش انجام گیرد.

در سال های گذشته، شبکه لایتنینگ صرفا به عنوان نوعی “زمین بازی” برای کاربران و توسعه دهندگان سطح بالا فعالیت می کرد. با این حال، روش پرداخت لایه دوم به گونه ای گسترش یافته که با کمک برنامه ها و سرویس های کاربر پسند (user-friendly) به کاربران اجازه می دهد که بدون هیچگونه دانش یا تجربه ای، از مزایای شبکه لایتنینگ بهره ببرند.

در این مقاله تلاش می کنیم تا شما خوانندگان عزیز را با بهترین کیف پول های لایتنینگ و ساده ترین روش های موجود برای استفاده از این شبکه آشنا کنیم.

شبکه لایتنینگ چیست ؟

قبل از معرفی بهترین کیف پول های لایتنینگ بهتر است تا به پرسش شبکه لایتنینگ چیست، پاسخ دهیم.

شبکه لایتنینگ یک شبکه لایه دو است که روی پرداخت های خرد تمرکز داشته و بالای بلاک چین اصلی بیت کوین قرار گرفته است. این شبکه همچنین با با سایر بلاک چین ها مانند لایت کوین هم ادغام شده است.

شبکه لایتنینگ، مسیر نقل و انتقالات بیت کوین را از زنجیره اصلی به سمت شبکه خود هدایت می کند تا بتواند این فرآیند را به گونه ای تسهیل کند که انتقالات به صورت سریع تر، نظیر به نظیر و مقرون به صرفه بین کاربران انجام شود. این شبکه، پتانسیل لازم برای افزایش تعداد تراکنش ها در هر ثانیه را دارد.

شبکه لایتنینگ به عنوان یک شبکه مجزا با گره ها و نرم افزارهای خود عمل کرده و در عین حال، با بلاک چین های بیت کوین نیز ارتباط برقرار می نماید. جالب است بدانید که، نیازی به ثبت تمامی انتقالات در این شبکه وجود ندارد. در راستای تلاش برای حفظ فضای بلاک ها و کاهش فشار از بلاک چین بیت کوین، تنها انتقالاتی که در آن ها، کاربران بیت کوین را از طریق شبکه لایتنینگ واریز یا برداشت می کنند، در دفتر کل توزیع شده، ثبت می گردد.

فونیکس (Phoenix) یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ است که ساده ترین و کاربر پسندترین راه را برای پرداخت و دریافت های خرد از طریق شبکه لایتنینگ ارائه می کند.

کیف پول لایتنینگ چیست و چطور کار می کند؟

کیف پول های لایتنینگ، نرم افزارهایی هستند که به شبکه لایتنینگ متصل بوده و امکان ذخیره، ارسال و دریافت بیت کوین را از طریق این شبکه برای کاربران فراهم می کنند.

باید به این نکته توجه کرد که در عین حال که اصول تراکنش های لایتنینگ با مبانی موجود در زنجیره اصلی مشابه است اما تفاوت هایی کلیدی بین نقل و انتقالات بیت کوین در لایه اول و دوم وجود دارد. به عنوان مثال، شبکه لایتنینگ برای ارسال و دریافت تراکنش های خرد و با ارزش کم طراحی شده است. این در حالی است که بهتر است از زنجیره اصلی برای تراکنش های با مبالغ بالا استفاده شود.

علاوه بر این، در صورتی که تصمیم دارید تا بیت کوین را از طریق شبکه لایتنینگ و از شخص خاصی دریافت کنید، شما مجبور هستید که یک فاکتور لایتنینگ به شکل یک رشته از کاراکترهای الفبا یا یک کد QR ایجاد نمایید. برای انجام عملیات پرداخت به کیف پول لایتنینگ شما، فرستنده باید این فاکتور را از طریق کیف پول لایتنینگ خود اسکن نماید. فرستنده، از این طریق یک امضای دیجیتال ارائه کرده و تراکنش مذکور را تایید می کند.

این فرآیند شباهت زیادی به نحوه دریافت ارز از طریق آدرس بیت کوین استاندارد دارد. لازم به ذکر است که شبکه لایتنینگ موفق شده تا اکوسیستم خود را از زمان شروع فعالیت اش، تا حد زیادی بهبود دهد. به همین جهت، در حال حاضر تراکنش بیت کوین از طریق بهترین کیف پول های لایتنینگ به اندازه استفاده از راهکارهای زنجیره ای آسان است.

در شرایطی که برخی از سرویس ها و خدمات به کاربران خود نیاز دارند تا کانال هایی را به صورت دستی ایجاد نمایند، بهترین کیف پول های لایتنینگ این فرآیند را به صورت اتوماتیک انجام می دهند تا از این طریق بتوانند یک تجربه لذت بخش را برای کاربران خود به ارمغان آورند.

نکته مهم دیگری که باید به آن پرداخته شود، این موضوع است که آیا می توان بیت کوین را بین شبکه لایتنینگ و بلاک چین اصلی بیت کوین جا به جا کرد؟

در حال حاضر ارسال یک تراکنش لایتنینگ از طریق این شبکه به یک کیف پول روی بلاک چین بیت کوین، بدون بستن کانال شما یا برداشتن کوین هایتان امکان پذیر نیست. این در حالی است که برخی از کیف پول ها، راه حل آسانی برای این مشکل ارائه می دهند تا کاربران بتوانند بیت کوین خود را بین شبکه لایتنینگ و بلاک اصلی جا به جا کنند. همچنین می توانید از صرافی هایی کمک بگیرید که هر دو روش لایه اول و انتقال لایتنینگ بیت کوین را پشتیبانی می کنند یا از سرویس هایی مانند بولتز (Boltz) استفاده کنید که به عنوان پلی بین این دو شبکه عمل می کنند.

معرفی بهترین کیف پول لایتنینگ

پس از این که با نکات ضروری در رابطه با شبکه لایتنینگ آشنا شدیم، به معرفی 4 نمونه از بهترین کیف پول های لایتنینگ می پردازیم که می توانید از آن ها برای دستیابی به تراکنش هایی سریع و ارزان بیت کوین استفاده کنید.

کیف پول فونیکس؛ بهترین کیف پول لایتنینگ

فونیکس (Phoenix) یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ است که ساده ترین و کاربر پسندترین راه را برای پرداخت و دریافت های خرد از طریق شبکه لایتنینگ ارائه می کند.

کیف پول فونیکس به عنوان یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ موفق شده تا علاوه بر ادغام بومی با شبکه لایتنینگ، هرگونه جنبه فنی را برای کاربران خود مدیریت کند. لازم به ذکر است که این کیف پول روی سیستم عامل های اندروید و iOS قابل اجراست.

این کیف پول به کاربران اجازه نگهداری از بیت کوین روی زنجیره اصلی را نمی دهد اما با کمک ویژگی خاص خود در مبادلات، امکان جا به جایی کوین ها بین شبکه لایتنینگ و بلاک چین بیت کوین را برای کاربران فراهم می کند.

کاربران باید برای راه اندازی این کیف پول، حداقل 10.000 ساتوشی (به اختصار سات) به کیف خود واریز نمایند که حداقل مبلغ برای ایجاد یک کانال پرداخت جدید است. این در حالی است که باز کردن یک کانال جدید، هزینه ای در حدود یک درصد از مبلغ ورودی را به همراه خواهد داشت. ارسال یک تراکنش در شبکه لایتنینگ، هزینه ای در حدود حداقل 1 سات به علاوه 0.01 درصد یا حداکثر 12 سات به علاوه 0.3 درصد از مبلغ مورد نظر را خواهد داشت.

جالب اینجاست که فونیکیس به عنوان یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ تصمیم دارد تا در راستای افزایش امنیت و حریم خصوصی کاربران خود که در حال انتقال بیت کوین از طریق شبکه لایتنینگ هستند، برای ادغام با مجموعه Tor network اقدام کند.

کیف پول فونیکس؛ بهترین کیف پول لایتنینگ

شبکه لایتنینگ برای ارسال و دریافت تراکنش های خرد و با ارزش کم طراحی شده است.

کیف پول لایتنینگ بریز Breez

یکی دیگر از بهترین کیف پول های لایتنینگ که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم، کیف پول بریز است. در حال حاضر نسخه بتای این نرم افزار، قابلیت اجرا روی سیستم های اندروید و iOS را دارد. این کیف پول دارای طراحی کاربر پسند و چشم نواز است.

علاوه بر این، کیف پول بریز، قابلیت ایجاد کانال خودکار (با هزینه 0.4 درصد از مبلغ اصلی و در حداقل 2.000 سات) و مراقبت از سایر موارد فنی کاربران را دارد. همچنین کاربران می توانند، بیت کوین خود را از زنجیره اصلی بیت کوین به این کیف پول واریز کنند و بالعکس.

کاربران بریز به عنوان کاربران یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ می توانند از قابلیت های مازاد بر عملکرد آن، مانند تعامل درون برنامه ای با راهکارهای شبکه لایتنینگ و امکان خرید بیت کوین با استفاده از کارت های اعتباری بهره مند شوند. جالب است بدانید که بریز دارای عملکرد نقطه فروش بوده و به بازرگانان این امکان را می دهد که پرداخت های بیت کوین خود را در شبکه لایتنینگ و به ساده ترین روش ممکن تایید کنند. ویژگی جالب دیگری که بریز را به بهترین کیف پول لایتنینگ تبدیل می کند، این است که کاربران آن می توانند از طریق این کیف پول به پادکست هایی که محتوایی با مضمون رمزنگاری دارند، گوش دهند.

کیف پول لایتنینگ بریز Breez

کیف پول لایتنینگ Muun

مان، نام دیگر کیف پولی است که به عنوان یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ شناخته شده است. این نرم افزار روی هر دو سیستم عامل اندروید و iOS قابل اجرا بوده و توازنی عالی میان سهولت در استفاده، امنیت و کارایی ایجاد کرده است.

برخلاف کیف پول هایی که پیش از این به شما معرفی کردیم، مان انتقالات بیت کوین روی زنجیره اصلی را به طور خودکار به کانال های شبکه لایتنینگ منتقل نمی کند. در عوض کابران این کیف پول به هر دو مسیر یعنی زنجیره اصلی و شبکه لایتنینگ دسترسی دارند. این بدان معناست که شما باید از یک سرویس یا شخص ثالث برای نقل و انتقالات بیت کوین در شبکه لایتنینگ استفاده کنید.

یکی دگر از ویژگی های مان به عنوان بهترین کیف پول لایتنینگ ، امنیت بالای آن است. کاربران این نرم افزار می توانند در عین حال که اجباری برای به کار بردن گره (node) برای استفاده از این کیف پول ندارند، از ویژگی های امنیتی پیشرفته آن برای حفظ اموال خود در برابر سرقت استفاده نمایند. این ویژگی حتی در موادری که کاربران به کیف پول الکترونیک خود دسترسی ندارند نیز قابل استفاده است.

بهتر است بدانید که امکان بازیابی این کیف پول از طریق یک کد مخصوص یا تایید همزمان ایمیل و پسورد کاربر وجود دارد. دیگر ویژگی جذاب و هیجان انگیز این کیف پول که بیشتر برای انتقالات بیت کوین که روی زنجیره اصلی آن انجام می شوند، به کار می آید؛ تخمین گر هزینه مبتنی بر mempool است. این عملکرد، روشی دقیق تر برای پیش بینی هزینه های تراکنش و صرفه جویی 30 درصدی در آن را به کاربران ارائه می دهد.

کیف پول Muun

کیف پول muun روی هر دو سیستم عامل اندروید و iOS قابل اجرا بوده و توازنی عالی میان سهولت در استفاده، امنیت و کارایی ایجاد کرده است.

کیف پول لایتنینگ بلو والت

کیف پول Blue Wallet مانند مان از هر دو نوع تراکنش روی زنجیره و لایتنینگ پشتیبانی می کند. این کیف پول به جای استفاده از گره (node) شبکه لایتنینگ به صورت مجزا برای هر کاربر (هر دستگاه) از یک LNDhub به عنوان یک پلاگین منبع باز و چندکاره برای شبکه لایتنینگ استفاده می کند. در نتیجه، این کار باعث می شود تا حساب کاربری مجزا برای کاربران ایجاد شود. این در حالی است که کاربران یک گره مشابه را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

این شرایط باعث شده تا بلو والت بتواند به عنوان بهترین کیف پول لایتنینگ موجود، نسبت به کیف پول های قبلی، برتری های دیگری به جز عملکردهای اساسی مانند ارسال، دریافت و نگهداری بیت کوین داشته باشد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

  • سرویس بازیابی آسان که به کاربران اجازه می دهد تا از نقاط داده متعدد (مانند وای فای، کلید خصوصی و…) برای دسترسی به کیف پول خود استفاده کنند.
  • ارسال چندین تراکنش در یک گروه به منظور صرفه جویی در هزینه تراکنش ها
  • ایجاد طاق های چند امضایی (چند علامتی) برای امنیت بیشتر
  • سفارشی سازی کارمزد تراکنش ها
  • توانایی راه اندازی گره کامل بیت کوین برای کاربر روی زنجیره اصلی یا شبکه لایتنینگ
  • امکان شارژ کردن کیف پول لایتنینگ با استفاده از کیف پول بیت کوین، کیف پول خارجی، کارت اعتباری یا صرافی های غیرمتمرکز
  • امکان اتصال Tor در راستای افزایش امنیت و حریم خصوصی
  • وجود یک بازار و مرورگر برای پیدا کردن و استفاده از برنامه های موبایلی در شبکه لایتنینگ

 بلو والت

نتیجه گیری

در حال حاضر بیت کوین یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال بوده و همین مورد باعث شده تا شمار زیادی از افراد، تمایل به سرمایه گذاری روی این رمز ارز داشته باشند. در این شرایط شبکه لایتنینگ امکان استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت های روزمره را فراهم می کند.

در سال های گذشته، استفاده از شبکه لایتنینگ برای انجام تراکنش های ارزان قیمت و فوری بیت کوین نوعی رویای دست نیافتنی به نظر می رسید اما در حال حاضر، به دلیل رشد اکوسیستم مقیاس پذیری لایه دوم در این شبکه و ساخته شدن بهترین کیف پول های لایتنینگ کاربر پسند، این رویا به حقیقت تبدیل شده است.

در انتها باید به شما اعلام کنیم که در حال حاضر، استفاده از شبکه لایتنینگ برای پرداخت های روزمره نیازی به دانش فنی بالا توسط کاربران نداشته و به راحتی و به کمک بهترین کیف پول های لایتنینگ انجام می گیرد.

منبع

academy.aax

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید