خانهوبلاگمقالاتآموزشیآینده ارز بیت کوین: 12 سناریو ...

آینده ارز بیت کوین

آینده ارز بیت کوین: 12 سناریو متحمل برای صعود تا سقوط بیت کوین

هیچ کس نمی‌داند که از نظر قیمتی برای بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد. نه آینده‌هایی که اعتمادی به این رمز ارز ندارند، نه علاقه مندان به این ارز دیجیتال و نه حتی ساتوشی ناکاموتو نمی‌داند که بازار، قیمت بیت کوین را در آینده به چه سمت و سویی می‌رود و آینده ارز بیت کوین چگونه خواهد بود.

تحلیل گران و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال نیز این عدم قطعیت را پذیرفته اند و به طور کلی موافق هستند که آینده قیمت رمز ارزها را نمی‌توان به صورت دقیق پیش بینی کرد و این بخشی از جذابیت بازار است.

آن چه که مشخص است این است که بیت کوین در حال حاضر در دنیای واقعی در حال فعالیت است و در هر لحظه سناریوهای مختلفی برای این رمز ارز وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا امکان پیش بینی دقیق آن وجود نداشته باشد. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا به منظور بررسی آینده ارز بیت کوین، شما را با 12 سناریو احتمالی برای آینده  یکی از 5 ارز دیجیتال برتر دنیا  آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

سناریوی 1: در آینده ارز بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال رشد می‌کند

نتیجه سناریو: ادامه دار شدن روند معمول بیت کوین

ساده ترین سناریو را پیتر مک کورمک، مجری پادکست « بیت کوین چه کرد» ارائه داد. سناریو آینده ارز بیت کوین که توسط او اعلام شده «روند ادامه دارد» این رمز ارز است. او در این باره می‌گوید:

“این سناریو با وجود عدم قطعیتی که دارد، به احتمال بسیار زیاد رخ می‌دهد. در واقع آینده ارز بیت کوین همین روندی است که در حال حاضر دارد و این رمز ارز کاری را که انجام می‌دهد، ادامه خواهد داد. چرا که افراد بسیار زیادی آن را قبول کرده اند و ارزش شبکه نیز افزایش پیدا کرده است.

بیت کوین را احتمالاً در ترازنامه‌های دولتی نیز خواهیم دید و ارزش بازار بیت کوین حتی در آینده می‌تواند ارزش طلا را تحت الشعاع قرار دهد.

اما قیمت تنها بخشی از داستان است. آیزایا جکسون، نویسنده کتاب “بیت کوین و آمریکای سیاه”، پیش بینی می‌کند که در این سناریو، بیت کوین می‌تواند به کاهش شکاف ثروت کمک کند. جکسون می‌گوید:

“25 درصد از جامعه سیاه پوستان در ایالات متحده فاقد حساب بانکی هستند و در شرایط فعلی تورم به طور یکسان در جامعه پخش نمی‌شود.”

به همین دلیل است که جکسون وبینارهای منظمی را با گروه‌های مالی سیاه پوستان برگزار می‌کند و پیامی مبنی بر توانمند سازی مالی از طریق بیت کوین را به این افراد ارائه می‌دهد.

الکس گلادشتاین، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر ، معتقد است که اتفاق افتادن این سناریو یک پیروزی خواهد بود. امروزه 130 میلیون نفر دارای حساب بیت کوین هستند و او فکر می‌کند که تا سال 2030 مجموع آن‌ها به 1 میلیارد خواهد رسید. گلادشتاین می‌گوید:

“مردم فکر می‌کنند که برای موفقیت بیت کوین باید بتوانند با آن خرید و فروش کنند و کالا و خدمات بخرند. این یک تصور اشتباه است و برای موفقیت، نیازی به خرید کالا و یا خدمات با بیت کوین نیست.”

 

سناریو 2: در آینده ارز بیت کوین به خاطر قوانین و مقررات از بین می‌رود

نتیجه سناریو: روند نزولی بیت کوین

نیجریه و هند از طریق تصویب قوانین جدید در حال مقابله با بیت کوین هستند. اگر بقیه دنیا نیز همین کار را بکنند، آینده ارز بیت کوین چگونه می‌شود؟

جیسون ویلیامز، نویسنده کتاب « چرا بیت کوین ارز ذخیره جهانی بعدی خواهد بود»، استدلال می‌کند که وقتی کشورها سعی می‌کنند تا قوانین سختی را روی ارزهای دیجیتال قرار دهند، می‌توان انتظار سخت شدن شرایط را برای این رمز ارز داشت. او می‌گوید:

“وقتی هند رمز ارز را غیرقانونی می‌کند، شما فقط به کشور دیگری می‌روید. جهان سیال است و به راحتی می‌توان تجارت رمزنگاری خود را به جای دیگری برده و آن را ادامه دهید.”

جکسون اعتقاد دارد که اعمال ممنوعیت‌ها کار نمی‌کنند و او فکر می‌کند که اگر بیت کوین مثلاً در ایالات متحده ممنوع شود، آن را کمیاب تر می‌کند و به طور بالقوه باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود. به عنوان مثال شاهد چنین شرایطی در دهه 1920 و در دوران ممنوعیت مواد مخدر در آمریکا بودیم.

شاید این سناریو درست باشد که تلاش‌های نظارتی از سوی کشورها برای محدود سازی بیت کوین نتیجه معکوس می‌دهد، اما یک سناریوی خاص وجود دارد که افراد بسیار زیادی به آن فکر می‌کنند.

این سناریو در زمانی رخ می‌دهد که مقررات جهانی یکپارچه علیه بیت کوین به تصویب برسد. این اتفاق بزرگترین خطر برای آینده ارز بیت کوین است. اگر رهبران جهان گرد هم بیایند و یک سیاست واحد در مورد رمز ارزها ایجاد کنند، مانند توافقنامه آب و هوای پاریس و یا موارد این چنینی، در صورتی که همه توافق کنند که با اقدامات سختگیرانه آن را از بین ببرند، آن گاه این تأثیر می‌تواند بر روی آینده بیت کوین ویرانگر باشد.

ویلیامز می‌گوید:

“اتفاق افتادن چنین چیزی واقعاً سخت است، زیرا حتی زمانی که کشور جهان تلاش می‌کنند با هم کار کنند، رسیدن به یک توافق نامه که همه کشورها به آن راضی باشند، کار دشواری است.”

سناریو 3: بیت کوین تبدیل به ارز اینترنت می‌شود

نتیجه سناریو: روند صعودی برای بیت کوین

این اتفاق نیز یکی دیگر از سناریوهای احتمالی در آینده بیت کوین است. آنتونی پومپلیانو که در محافل ارز دیجیتال به پامپ معروف است در این باره می‌گوید:

“بسیاری از مردم برای تبدیل شدن بیت کوین به یک ارز ذخیره جهانی مشکل دارند اما آن‌ها اعتقاد دارند که اگر بیت کوین به عنوان یک ارز اینترنتی مورد استفاده قرار بگیرد، آینده ارز بیت کوین با دوام تر خواهد بود.

پامپ می‌گوید، وقتی چیزی را از طریق اینترنت خریداری می‌کنید، بر اساس تجربه کاربری، استفاده از نوع ارز واقعاً تفاوتی در تجربه شما ایجاد نمی‌کند. شما روی یک دکمه کلیک می‌کنید یا یک کد QR را اسکن می‌کنید و پرداخت را انجام می‌دهید. در چنین شرایطی ارزی که از آن استفاده می‌کنید مهم نیست.

پامپ می‌گوید:

“چه دلار، چه یوان، بیت کوین یا هر چیز دیگری، باز هم در هنگام خرید اینترنتی، تجربه کاربری یکسان است. بنابراین بیت کوین می‌تواند به ارز اینترنت تبدیل شود.

بی شک اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد، شاهد افزایش محبوبیت بیت کوین و قیمت آن خواهیم بود.

رشد قیمت بیت کوین

سناریوی 4: مشکل دو بیت کوین

نتیجه سناریو: روند نزولی بیت کوین

گلادشتاین که در بنیاد حقوق بشر فعالیت می‌کند، فکر می‌کند که احتمال ممنوعیت استفاده از رمز ارزها توسط دولت‌ها بسیار کم است اما اعتقاد دارد که راه هوشمندانه تری وجود دارد که دولت‌ها برای مبارزه با بیت کوین از آن استفاده کنند. در این سناریو، دولت‌ها ممنوعیت کاملی برای بیت کوین در نظر نمی‌گیرند، اما در عوض اجازه مبادله این رمز ارز را به مردم نمی‌دهند. به طور خاص، آن‌ها اجازه برداشت وجوه را به کاربران نمی‌دهد.

گلادشتاین می‌گوید:

“من فکر می‌کنم این مهم ترین و قابل قبول ترین شیوه مقابله دولت‌ها با بیت کوین است. به منظور روشن شدن این سناریو تصور کنید که کاربران ایالات متحده نمی‌توانند به بیت کوین خود در صرافی‌ها دسترسی داشته باشند.

در چنین شرایطی اساساً بیت کوین به رمز ارزی تبدیل می‌شود که توسط متولیان مورد اعتماد دولت مانند پی پال یا کوین بیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی می‌توان انتظار ایجاد بازار سیاه برای بیت کوین را داشت. اگر این اتفاق بیافتد بیت کوین بازار سیاه می‌تواند ارزش بالاتری نسبت به بیت کوین منجمد در صرافی‌ها داشته باشد. گلادشتاین هنوز اتفاق افتادن این سناریو را بعید می‌داند، به ویژه با توجه به چالش‌های حقوقی اجتناب ناپذیر و تلاش‌های لابی گرایانه از طرف جامعه بلاک چین که جلوی این اتفاق را می‌گیرد اما او سناریو خود را امکان پذیرترین چالش برای رویای بیت کوین می‌داند.

سناریوی 5: در آینده ارز بیت کوین مشمول مالیات می‌شود

نتیجه سناریو: ایجاد روند نزولی برای بیت کوین

گلادشتاین می‌گوید این سناریو سبک ترین اقدامی است که دولت‌ها می‌توانند برای محدود کردن استفاده از بیت کوین انجام دهند. با وجود این که این سناریو سبک ترین گزینه است، باز هم می‌تواند فلج کننده باشد. برای مثال، فرض کنید که شهروندان ایالات متحده مجبور به پرداخت مالیات به خاطر استفاده از بیت کوین باشند. جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، ایده مالیات بر عایدی سرمایه محقق نشده را مطرح کرده است، بنابراین این سناریو حداقل با واقعیت آینده ارز بیت کوین ارتباط دارد.

چنین مالیاتی برای همه سرمایه گذاران بیت کوین که صبورانه منتظر رشد بیت کوین هستند، زیانبار خواهد بود و ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران را از قرار دادن پول نقد خود در بیت کوین باز دارد، زیرا ناگهان مالیات ها، ارز بیت کوین آن‌ها را کاهش می‌دهد. اگر این اتفاق بیافتد، خروج سرمایه گذاران از بیت کوین می‌تواند باعث سقوط بازار شود.

نکته مهمی که باید بدانید این است که در حال حاضر به خاطر این بیت کوین ارزشمند است که مردم معتقدند که این رمز ارز ارزش دارد. در آینده ارز بیت کوین ممکن است چنین اتفاقی به صورت معکوس رخ دهد. در این سناریو، افرادی که برای سرمایه گذاری به طلا اعتقاد دارند و افرادی که اعتقادی به آینده ارز بیت کوین ندارند می‌توانند بازار را با چالش مواجه کنند. یکی از این افراد پیتر شیف که زمانی گفته بود که بیت کوین طلای احمقانه است و هر کسی که آن را بخرد احمق است.

گلادشتاین می‌گوید که چنین مالیاتی به شدت توسط بخش خصوصی و افرادی که بیت کوین دارند مورد اعتراض قرار می‌گیرد. همچنین او اضافه می‌کند که بر اساس برخی تخمین‌ها بیش از 10 درصد آمریکایی‌ها صاحب بیت کوین هستند. او می‌گوید از آن جایی که شاهد یک دموکراسی هستیم پس از اعمال مالیات بر روی بیت کوین شما یک اقلیت کوچک اما پر سر و صدا را خواهید داشت که نمایندگان کنگره را در سراسر کشورهای دنیا آزار می‌دهند تا جلوی دریافت مالیات از بیت کوین را بگیرند.

آینده بیت کوین

او خاطرنشان می‌کند که حزب‌های سیاسی در آینده ارز بیت کوین ممکن است جهت گیری متفاوتی داشته باشند. مثل شهردار میامی که برای تبدیل شدن شهر اش به یک مرکز ارزهای دیجیتال تلاش می‌کند. در چنین شرایطی کشورها می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند. به عنوان مثال اگر میامی به بهشت ​​ارزهای دیجیتال تبدیل شود، به احتمال زیاد شهرهای دیگر مقررات خود را تغییر می‌دهند، تا بتوانند قوانین را برای سرمایه گذاران ساده تر کنند. حتی در تاریک ترین سناریو که ایالات متحده تصمیم بگیرد با مالیات تنبیهی به سراغ سرمایه گذاران برود، ممکن است مردم به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. در چنین شرایطی مردم آمریکا به سنگاپور، تایوان و یا نروژ خواهند رفت.

سناریوی 6: برای خرید کالا در آینده ارز بیت کوین مورد استفاده قرار می‎گیرد

نتیجه سناریو: افزایش کاربرد بیت کوین و رشد آن

اکثر تحلیل گران موافقند که برای رشد بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، ابتدا باید به عنوان طلای دیجیتالی موفق شود و افراد برای سرمایه گذاری از آن استفاده می‌کنند. این یک پیش نیاز ضروری برای آینده ارز بیت کوین است.

بیت کوین در حال حاضر به عنوان یک وسیله تجارت برای پرداخت‌های بین کشوری، حواله‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. آندریاس آنتونوپولوس شخصاً به صورت هفتگی از بیت کوین برای پرداخت به طراحان و مترجمان وب در کشورهای مختلف استفاده می‌کند و می‌گوید که صدها هزار نفر در سراسر جهان از بیت کوین استفاده می‌کنند.

اما با هر معیاری، بیت کوین هنوز تنها نشان دهنده بخش کوچکی از تراکنش‌های کالاها یا خدمات در جهان است. آیا این مسئله در سال 2030 تغییر می‌کند و چقدر محتمل است که بسیاری از کشورهای جهان از خود بیت کوین استفاده کنند؟

این سناریو پیچیده است و این که در آینده ارز بیت کوین تبدیل به یک ارز برای خرید و فروش کالا و خدمات شود، یک سناریو خاص خواهد بود. از یک طرف، گلادشتاین می‌گوید که در سال 2030 کارمزد تراکنش‌های ارسال بیت کوین در لایه پایه احتمالاً افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. اگر این اتفاق نیافتد، ماینرها استخراج بیت کوین را متوقف می‌کنند. او پیش بینی می‌کند:

“در طول قرن آینده، کارمزدها به چالش سنگینی برای استخراج کنندگان تبدیل خواهد شد، زیرا پاداش استخراج بیت کوین نصف شده و با گذشت زمان کاهش می‌یابد و در سال 2140، زمانی که استخراج بیت کوین کامل شود، پاداش تراکنش‌ها به صفر نزدیک می‌شود. من می‌گویم که تا سال 2030 استفاده از بلاک چین بسیار گران خواهد بود و فکر نمی‌کنم که بتوانید با کمتر از 100 دلار در بلاک چین اصلی بیت کوین برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید.”

رائول پال، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس که اکنون ریاست گروه Real Vision است، این مشکل را یک مانع برای تبدیل شدن بیت کوین به یک ارز معمول در فضا اینترنت می‌داند. پال می‌گوید:

“به عنوان یک تاجر، اگر کسب و کاری را اداره کنم، اگر بیت کوین را به عنوان یکی از روش‌های پرداخت بپذیرم، این مسئله تبدیل به یک کابوس برای من خواهد است. زیرا تا زمانی که آن را در ترازنامه ام حساب کنیم، به خاطر نوسانات شدید این رمز ارز ممکن است 20 درصد تا 50 درصد در ماه شاهد بالا و یا پایین رفتن قیمت باشیم. به همین دلیل نمی‌توانم بیت کوین را در یک کسب و کارم الگوسازی کنم.

اما نکته اینجاست. در حالی که اکثر افراد موافق هستند که استفاده از بیت کوین برای خرید کالاهای مختلف در سال 2030 ممکن است سخت باشد، آن‌ها سناریوی بعدی را بسیار امیدوار کننده تر می‌دانند.

سناریوی 7: بیت کوین به تراکنش‌های سریع و دیفای کمک می‌کند

نتیجه سناریو: افزایش محبوبیت و قیمت بیت کوین

الیزابت استارک اعتقاد دارند که بیشتر کاربران حتی نمی‌دانند که چگونه باید از بیت کوین و لایتنینگ استفاده کنند، درست مانند کاربران اینترنت که نمی‌دانند چگونه باید از TCP/IP استفاده می‌کنند. اگر از کاربران اینترنت بپرسید برای ارسال یک عکس برای دوست تان از چه فناوری استفاده می‌کنید؟ اکثرا هیچ نظری ندارند اما این کار را انجام می‌دهند. استارک فکر می‌کند که پول به همین شکل عمل می‌کند و بیت کوین پایه آن است.

استارک می‌گوید:

“بیت کوین می‌تواند پروتکلی باشد که مبادلات در اینترنت را پشتیبانی کند. این مبادلات از پرداخت‌های فرامرزی گرفته تا پرداخت‌های تعبیه شده در برنامه‌های چت، بازی و حمایت از هنرمندان و سازندگان را شامل می‌شود.”

پامپ با این سناریو نیز موافق است و اعتقاد دارد که آینده ارز بیت کوین می‌تواند به عنوان پول نقد دیجیتال باشد.

اما نکته مهم این است که نقش بیت کوین در تراکنش‌های بزرگ و کوچک چگونه است. در چنین شرایطی شما می‌توانید مبادلات مختلفی را با استفاده از بیت کوین انجام دهید. به عنوان مثال شما می‌توانید برای بستن یک معامله تجاری 20 میلیون دلار به صورت بیت کوین به زوریخ بفرستید. این روش به عنوان ارزان ترین راه برای انجام این کار محسوب می‌شود. از سوی دیگر آیا باید برای دوست خود پول بفرستید، باز هم می‌توانید از بیت کوین استفاده کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که شما می‌توانید حتی یک پنی را به صورت رایگان از طریق شبکه لایتنینگ ارسال کنید.

گلادشتاین این نوع راه حل لایه‌ای را به عنوان آخرین در شرایط فعلی اقتصادی می‌داند. او می‌گوید:

“پول همیشه در لایه‌های مختلف تقسیم می‌شود. به زمانی فکر کنید که ما در دوران رشد طلا زندگی می‌کردیم. در چنین شرایطی مردم همواره در جیب‌های خود طلا نداشتند، در عوض، کیف پول‌های ما با کاغذی که نشان دهنده میزان طلاهای مان بود پر شد. این یک شیوه لایه‌ای بود و به زودی در آینده ارز بیت کوین شاهد لایه‌های بیشتری خواهیم بود. شما می‌توانید معاملات زیادی را با طلا انجام دهید و معاملات بیشتری را با پول نقد انجام دهید و همچنین می‌توانید تراکنش‌های بیشتری را با استفاده کارت‌های اعتباری انجام دهید.

این شیوه لایه‌ای در دهه آینده ارز بیت کوین رخ دهد. از آنجایی که بیت کوین در حال گسترش است، گلادشتاین انتظار دارد که در آینده نیز شاهد استفاده از بیت کوین برای انجام تراکنش‌های سریع باشیم.

سناریو 8: شبکه بیت کوین به نحوی از بین می‌رود

نتیجه سناریو: از بین روند بیت کوین

بیت کوین هرگز هک نشده است، این شبکه ضد هک شدن است. بیت کوین از بانک‌های شما نیز امن تر است. این موارد از رایج ترین استدلال‌ها برای بیت کوین به حساب می‌آید. در واقع امنیت یکی از اصول اساسی بیت کوین به حساب می‌آید اما اگر امنیت بیت کوین به خطر بیافتد، آینده چه می‌شود؟

به صورت کلی شکست بیت کوین می‌تواند به چند شکل مختلف رخ دهد. حمله 51 درصدی به شبکه، حمله با استفاده از سیستم‌های کوانتومی، یا نوعی نقص یا شکست شبکه که ما به هیچ عنوان انتظار آن را نداریم.

در مورد این سناریو که آینده ارز بیت کوین را تاریک نشان می‌دهد، نظرات مختلفی وجود دارد و حتی علاقه مندان به بیت کوین، نیز این امر را ممکن اما بعید می‌دانند.

در مورد هک شدن شبکه بیت کوین توسط کامپیوترهای محاسبات کوانتومی، پامپ می‌گوید:

“من فکر می‌کنم این یک ایده ذهنی شگفت انگیز است که تقریباً صفر درصد واقعیت دارد.”

پادشاه بازار دیجیتال

او اعتقاد دارد که با افزایش قابلیت فناوری مخرب تهاجمی، توانایی فن آوری دفاعی نیز افزایش پیدا می‌کند. در حوزه رمزنگاری، این یک بازی موش و گربه است. همان طوری که شاهد روش‌های مختلفی برای حمله به شبکه رمز ارزها هستیم، همان طور هم روش‌هایی برای حفظ امنیت این شبکه ایجاد می‌شود.

تحلیلی از Deloitte با عنوان ” رایانه‌های کوانتومی و بلاک چین بیت کوین ” منتشر شده است که در آن اعلام شده که در شکل فعلی سیستم‌های با قدرت محاسبات کوانتومی قادر به هک کردن شبکه بیت کوین نیستند اما این موضوع می‌تواند در آینده تغییر کند.

تخمین‌های علمی کنونی پیش بینی می‌کند که یک کامپیوتر کوانتومی برای شکستن یک کلید RSA حدود هشت ساعت طول می‌کشد و برخی محاسبات خاص پیش بینی می‌کند. در چنین شرایط امضای بیت کوین می‌تواند ظرف 30 دقیقه هک شود. این به آن معنا است که بیت کوین در اصل باید در برابر حملات کوانتومی مقاوم باشد. با این حال اگر یک کامپیوتر کوانتومی برای استخراج یک کلید خصوصی از کلید عمومی خود به تنها 10 دقیقه زمان بخواهد، بلاک چین بیت کوین از نظر تئوری و عملی شکسته خواهد شد و آینده ارز بیت کوین به سمت نابودی خواهد رفت.

سناریوی 9: بیت کوین، فیات‌ها را سرنگون می‌کند

نتیجه سناریو: حکمرانی کامل بیت کوین بر بازار

یکی از سوالاتی که افراد در مورد آینده ارز بیت کوین مطرح می‌کنند این است که آیا بیت کوین می‌تواند تا سال 2030 فیات‌ها را سرنگون کند و جایگزین آن به عنوان ارز رایج جهان شود؟

این سناریو تنها از نظر تئوری قابل بررسی است چرا که تقریباً همه کسانی که در حوزه رمز ارزها فعالیت دارند، از جمله قلدرترین سرمایه گذاران بازار بیت کوین هم این تئوری و سناریو را بسیار بعید می‌دانند. جیسون ویلیامز که مدیر حساب توییتر @GoingParabolic است، مطمئن است که بیت کوین در نهایت تبدیل به یک ارز ذخیره جهانی خواهد شد.

او می‌گوید:

“من اعتقاد دارم که می‌توان بیت کوین با قیمت 1 تا 1.5 میلیون دلاری را تا سال 2028 ببینم و در چنین شرایطی فکر می‌کنم رسیدن بیت کوین به قیمت 5 میلیون دلار تا سال 2030 واقعاً آسان است.”

با وجود چنین اعتقادی، حتی ویلیامز هم این سناریو را قبول ندارد که بیت کوین تا سال 2030 به طور کامل جایگزین فیات‌ها شود و فیات‌ها احتمالاً در همان نقطه‌ای که هستند باقی خواهند ماند.

گلادشتاین می‌گوید:

“در طول عمر ما، یعنی برای 60 تا 100 سال آینده، من فکر می‌کنم همیشه ارز فیات وجود خواهد داشت. من فکر می‌کنم دولت‌ها همیشه می‌توانند ارز فیات داشته باشند، اما با برجسته تر شدن بیت کوین، توانایی آن‌ها برای کنترل جهان از طریق ارزهای فیات کمتر می‌شود.”

سناریوی 10: خیانت به مردم، آینده ارز بیت کوین

نتیجه سناریو: از بین رفتن ارزش‌های اولیه بیت کوین با وجود ادامه حیات

آندریاس آنتونوپولوس که همواره مشتاقانه در مورد قدرت بیت کوین صحبت می‌کند اعتقاد دارد که تنها 13 درصد از جمعیت بشر تحت دموکراسی‌های لیبرال با سیستم ارزی با ثبات زندگی می‌کنند. پیام اصلی آنتونوپولوس این است که 87 درصد دیگر مردم جریان اصلی دنیا هستند. او اعتقاد دارد که این درصد در حدود 6 میلیارد نفر است و این جریان اصلی بشریت هستند.

بنابراین، برای آنتونوپولوس، دلهره آورترین سناریو این است که در تلاش برای جلب رضایت 13 درصد جامعه که شامل فعالین وال استریت، ایلان ماسک، جی پی مورگان، دلالان و سرمایه گذاران غربی می‌شود، بیت کوین به 87 درصد بزرگ تر جامعه که جریان اصلی دنیا هستند خیانت کند. آنتونوپولوس می‌گوید: ”

من فکر می‌کنم:

بزرگ ترین خطر این است که شاهد مصالحه‌ای بر سر اصول بنیادی تمرکز زدایی، بی طرفی و مقاومت در برابر سانسور باشیم تا از این طریق بیت کوین به اقلیت بسیار بسیار کوچکی که تمایل داریم آن‌ها را به اشتباه جریان اصلی بنامیم، نزدیک شود.”

او خیانت بیت کوین به مردم دنیا را مثل یک شیب لغزنده را تصور می‌کند و استدلال می‌کند که از قبل این مصالحه شروع شده است. این خیانت می‌تواند با قوانینی که بی ضرر به نظر می‌رسد، مثل احراز هویت برای استفاده از بیت کوین و… آغاز شود اما سپس می‌تواند مقدس ترین اصول بیت کوین را نیز تهدید کند.

با این حال، حتی در سناریوی خیانت بیت کوین، آنتونوپولوس به آینده کلی و قدرت آرمان‌های بیت کوین خوش بین است. او می‌گوید:

” ثروتمندان و اقلیت قدرتمند جامعه می‌توانند چیزی را که امروز بیت کوین می‌نامیم، تضعیف و به خطر  بیاندازند، اما در این صورت، این ایده بنیادی پشت بیت کوین با همان نام یا نام دیگری بازسازی می‌شود، زیرا هیچ کس صلاحیت آن را ندارد تا دسترسی میلیاردها نفر به اقتصاد جهانی را محدود کند.”

در پایان، آنتونوپولوس فکر می‌کند که شاید ثروتمندان سعی کنند تا بیت کوین را بدست بگیرند اما در نهایت شکست خواهند خورد.

کریپتوکارنسی

سناریوی 11: صندوق بین المللی پول رقیبی برای بیت کوین ایجاد می‌کند

نتیجه سناریو: کاهش میزان استفاده از بیت کوین و نزول آن

با وجود سناریوهای مختلفی که در مورد روند نزولی در آینده ارز بیت کوین وجود دارد اما هنوز یک فکر خارج از چارچوب نیز موجود است که به آن پرداخته نشده.

این سناریو به این شکل شروع می‌شود که  اگر صندوق بین المللی پول یک ارز دیجیتال جهانی ایجاد کند، چه اتفاقی برای آینده ارز بیت کوین می‌افتد؟ این ایده چیز جدیدی نیست اما اگر این پول جهانی جدید تلفیقی از ارزهای ملی باشد چه؟ شاید این ایده و سناریو نیز جدید نباشد اما اگر صندوق بین المللی پول قانونی را وضع کند که هر کشور تنها در صورتی مجاز به پیوستن به سبد رمز ارز جدید است که موافقت کند، چاپ پولی خود را به 2 درصد در سال محدود کند، این مسئله به طور ناگهانی باعث بازگشت به رمز ارزی می‌شود که مسلماً به دلیل کمیاب بودن با ارزش تر از بیت کوین خواهد بود.

به منظور بررسی این سناریو باید به این موضوع توجه کنید که صندوق بین المللی پول می‌داند که مشکل چاپ پول یک مسئله جهانی است و این موضوع باعث فرار دارایی‌ها به سیستم‌های سرمایه گذاری دیگر می‌شود و یک سیستم بی ثبات را ایجاد می‌کند. بنابراین، اگر صندوق بین المللی پول توانایی ایجاد رمز راز جدیدی را دارد که می‌تواند عملکردی مثل بیت کوین داشته باشد، بعید نیست که آن را امتحان کند؟

برنامه‌های صندوق بین المللی پول برای به وجود آوردن چنین رمز ارزی مشکل کمبود آگاهی بین المللی در مورد رمز ارزها است و بعید است به این زودی چنین سناریویی برای آینده ارز بیت کوین اتفاق بیافتد.

سناریوی 12: بیت کوین در فضا

نتیجه سناریو: رشد بیت کوین

آیزایا جکسون پیش بینی می‌کند که در سال ۲۰۳۰، ما یک فضاپیما به مریخ می‌فرستیم و احتمالا یک تراکنش رمزنگاری را از طریق ماهواره انجام خواهیم داد.

شاید فکر کنید این سناریو شوخی است اما آیزایا جکسون این سناریو را به صورت جدی مطرح می‌کند. جکسون به این موضوع اشاره دارد که پیشروترین فرد در حوزه فناوری یعنی ایلان ماسک در حال حاضر یکی از بزرگترین سرمایه گذاران بیت کوین است. ایلان ماسک اخیراً توییت کردی که سرمایه خود به صورت بیت کوین را تقریباً به اندازه پول فیات اش اعلام کرده است. در چنین شرایطی اگر ماسک موفق شد انسان‌ها را به مریخ  بفرستد، می‌توانیم شاهد ایجاد یک ارتباط بین فضا و رمز ارزها باشیم که آینده ارز بیت کوین را روشن تر می‌کند.

حرف آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا به بررسی آینده ارز بیت کوین پرداخته و در رابطه با 12 سناریو احتمالی در مورد آینده این رمز ارز اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با دانش کافی اقدام به سرمایه گذاری بلند مدت بر روی این رمز ارز کنید.

منبع

coindesk

 

 

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید