خانهوبلاگمقالاتآموزشیآموزش کندل شناسی ارز دیجیتال و...

آموزش کندل شناسی در ارز دیجیتال

آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال و تحلیل به کمک آن‌ها

چه شما به دنیای ارز دیجیتال علاقه داشته باشید و بخواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید و چه یک تحلیل‌گر تکنیکال در زمینه ارزهای دیجیتال باشید، اولین چیزی که باید فرابگیرید، کندل شناسی ارز دیجیتال است. کندل شناسی به معنای آشنا‌شدن با تغییرات یک ارز یا یک دارایی خاص است. اگر یک تحلیل گر تازه کار هستید یا می‌خواهید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله به معرفی انواع نمودارهای رایج برای کندل خوانی در ارز دیجیتال می‌پردازیم.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

 • کندل خوانی ارز دیجیتال
 • آشنایی با نمودارهای کندل شناسی در ارز دیجیتال
 • آموزش کندل خوانی ارز دیجیتال
 • نحوه خواندن کندل‌های استیکی
 • تفاوت نمودارهای کندل استیکی و خطی و میله ای
 • الگوهای کندل استیکی
 • انواع الگوهای کندل استیکی
  • مارابوزو (Marubozo)
  • دوجی (Doji)
  • دوجی سنگ قبر (Gravestone)
  • الگو چکش یا همر (Hammer)
  • الگو چکش یا همر معکوس (Inverse Hammer)
  • الگو انگالفینگ (Bullish Engulfing)
  • سنجاقک (Dragonfly)
  • خط نفوذی صعودی (Piercing Line)
  • ستاره صبح‌گاهی (Morning Star)
  • سه سرباز سفید (Three White Soldiers)
  • الگو مرد به دار آویخته (Hanging Man)
  • الگو ستاره دنباله‌دار (Shooting Star)
  • ستاره شامگاهی (Evening Star)
  • اسپینینگ تاپ یا فرفره (Spining Top)
  • الگوی حرامی صعودی – گاو آبستن (Bullish Harami)
  • الگو انگالفینگ نزولی (Bearish Engulfing)
  • سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)
  • ابر سیاه پوششی (Dark Cloud Cover)
  • الگوی حرامی نزولی – خرس آبستن (Bearish Harami)
  • الگوی ساندویچ استیک
  • الگوی بازگشت کبوتری
 • چطور میتوان با کندل شناسی در ارز دیجیتال ترید کرد؟

کندل خوانی ارز دیجیتال

در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نوعی از نمودارها هستند که به نمودار شمعی معروف هستند که به آن‌ها کندل ژاپنی هم گفته می‌شود. چرا به آن کندل ژاپنی می‌گویند؟ چون اولین بار در قرن هجدهم در بازارهای کوچکی که در شهرهای ژاپن وجود داشت، از این روش برای تحلیل احساسات خریداران و فروشندگان برنج استفاده می‌شد و بر همین اساس میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌کرد و بر اساس آن‌ها صورت می‌گرفت. به هر قسمت از این نمودارها که یک بخش زمانی را شامل می‌شوند، یک کندل گفته می‌شود که اطلاعات خاص‌تری نسبت به نمودار خطی به خواننده منتقل می‌کند. نحوه خواندن این کندل‌ها به شما کمک می‌کند تحلیل درستی از ارز دیجیتال یا نوع سرمایه‌گذاری خود داشته باشید تا بتوانید بیشترین سود را از این طریق به دست آورید.

آشنایی با نمودارهای کندل شناسی در ارز دیجیتال

یکی از راه‌هایی که برای نمایش اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد، کندل استیکی است. این نمودار اطلاعات خوبی در مورد حرکت قیمت دارایی به شما نشان می‌دهد و یکی از جذاب‌ترین نمودارها در تحلیل تکنیکال به حساب می‌آیند. به کمک این نمودار و چند کندل شما می‌توانید قیمت ارز دیجیتال را تفسیر کنید. برای کندل شناسی و خواندن کندل در ارز دیجیتال باید هر یک از اجزای آن را بدانید.

اجزای یک کندل:

 1. بدنه یا Body: بدنه در این نمودار مهم‌ترین قسمت است و شما می‌توانید تخمین بزنید که قیمت در چه سطحی تغییر کرده است.
 2. فیتیله یا Shadow (بالایی و پایینی): به بالاترین و پایین‌ترین قیمت در بازه زمانی مشخص فیتیله می‌گویند. در واقع خط‌های نازکی که بالا و پایین بدنه کندل وجود دارد، فیتیله نامیده می‌شود.
 3. رنگ یا Color: رنگ سبز به این معناست که قیمت بسته‌شدن کندل از قیمت باز‌شدن آن بیشتر بوده است و به زبان ساده یعنی بازار صعودی است اما اگر قیمت بسته‌شدن از قیمت باز‌شدن کمتر باشد، یعنی بازار نزولی و رنگ آن قرمز است.

هنگام کندل شناسی ارز دیجیتال در هر نمودار به کمک این سه جزء می‌توانید قیمت باز شدن(قیمت شروع)، قیمت بسته شدن(قیمت پایانی)، بالاترین و پایین‌ترین قیمت در زمان کندل و قیمت خاص را تشخیص دهید. بدنه در این نمودار نشان‌دهنده قیمتی است که بین باز و بسته‌شدن وجود دارد. فیتیله نشان‌گر بالاترین و پایین‌ترین قیمتی است که در تایم فریم کندل وجود دارد. رنگ در این نمودار نشان‌دهنده صعودی یا نزولی بودن بازار است. اگر به رنگ سبز باشد، صعودی و اگر قرمز باشد، به معنای نزولی بودن است. برخی بازارها هم کندل‌های صعودی را توخالی و کندل‌های نزولی را تو پر نشان می‌دهند.

آموزش کندل خوانی ارز دیجیتال

همان طور که گفتیم، کندل شناسی در ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین روش‌های تحلیل بازار رمز ارزهاست. در ادامه در مورد انواع کندل‌ها در بازار رمز ارزها صحبت کرده ایم.

نحوه خواندن کندل‌های استیکی

تا اینجا متوجه شدیم به کمک یک کندل و پارامترهای مختلف، می‌توان حرکت بازار، قیمت باز و بسته شدن، بالاترین و پایین‌ترین قیمت و خطی یا غیر خطی بودن بازار را متوجه شد. بیشتر تریدرها سعی می‌کنند کندل‌های استیکی را بخوانند تا متوجه حرکت کلی بازار شوند. این تحلیل‌ها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه است. همچنین می‌توانید تحلیل‌های یک ساعته داشته باشید و بر اساس آن‌ها اتفاقات بلندمدتی که رقم می‌خورد را تخمین بزنید.

تفاوت نمودارهای کندل استیکی و خطی و میله‌ای

نمودار خطی در حقیقت یک خط به هم پیوسته است و از به هم پیوستن نقاط پایانی در هر نقطه از زمان ایجاد می‌شود. فرض کنید می‌خواهید یک نمودار یک ساعته داشته باشید. در این حالت در پایان هر ساعت یک قیمت پایانی روی نمودار مشخص می‌شو.د که در صورتی که این خطوط به هم متصل شوند، نمودار خطی ایجاد می‌شود. نمودار خطی در واقع یک چهارم نمودار کندلی است. در نمودار خطی شما نمی‌توانید قیمت باز و بسته‌شدن و بالاترین و پایین‌ترین قیمت را متوجه شوید و تنها می‌توانید قیمت در آن بازه زمانی را دریابید.

نمودار استیکی ارز دیجیتال

در نمودار میله‌ای تمامی اطلاعاتی که نشان داده می‌شود، دقیقا مانند استیکی است اما شکل نمایش آن‌ها تفاوت دارد. در نمودار میله‌ای شما بدنه یا Body نخواهید داشت و کل نمودار تنها یک خط است که در شکل زیر می‌توانید ببینید. بیشتر تحلیل گران از نمودارهای کندل استیکی استفاده می‌کنند چون ظاهر قابل درک‌تری دارد و بهتر می‌توانند تحلیل‌های خود را انجام دهند.

نمودار میله ای ارز دیجیتال

الگوهای کندل استیکی

با گذشت زمان و بر اثر تغییر قیمت‌هایی که در کندل‌ها اتفاق افتاد، الگوهایی تشکیل شده است که بر اساس آن می‌توان برای تشخیص ستون‌های حمایت و مقاومت اصلی استفاده کرد. بیشتر تحلیل گران به کمک این الگوها پیش بینی خود را در مورد قیمت ارزهای دیجیتال اعلام می‌کنند و حتی در برخی موارد، روند بازار را تغییر می‌دهند. الگوهای زیادی برای نمودارهای کندل استیکی وجود دارد که در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. بسیاری از الگوهای کندل استیکی یک حالت خاص از بازار را نشان می‌دهند که برخی از آن‌ها تحلیل موقعیت کنونی و تعادل بین خرید و فروش بازار و برخی دیگر تغییر جهت بازار است.

الگوها به صورت کلی به سه دسته مستقیم و نزولی و ادامه‌دهنده تقسیم می‌شوند که به الگوهای صعودی بولیش یا گاوی، به الگوهای نزولی خرسی یا بیریش می‌گویند که به ترتیب نشان‌دهنده افزایش و کاهش قیمت هستند.

لازم به ذکر است که هیچ الگو و تحلیلی در دنیا وجود ندارد که به شما تضمین 100 درصد بدهد که قطعا این اتفاق در دنیا خواهد افتاد و در واقع همه چیز بر اساس دانش و تحلیل‌های بر پایه آن و پیش بینی آینده است. حتی گاهی ممکن است اتفاقی که در بازار ارز دیجیتال میفتد، برخلاف چیزی باشد که در الگو یا تحلیل‌ها وجود دارد. با این حال تحلیل گران زیادی در دنیا هستند که می‌توانند با نگاه‌کردن به کندل‌ها و در واقع با کندل شناسی در ارزهای دیجیتال به تحلیل‌های موفق دست پیدا کنند ولی فراموش نکنید که نمودارهای کندلی تنها برای نشان دادن تمایلات حرکت بازار است و نه تضمین چیزی که قرار است اتفاق بیفتد.

انواع الگوهای کندل استیکی

الگوی مارابوزو: نشان‌دهنده قرار گرفتن جهت معاملات در یک سمت است. این کندل فقط با یک بدنه نشان داده می‌شود و اگر سبز باشد، یعنی خریداران قیمت ارز را از باز‌شدن کندل تا پایان بازه زمانی مورد نظر کنترل کرده‌اند که نشان‌دهنده خیلی صعودی بودن است. اگر قرمز باشد یعنی فروشندگان قیمت را از زمان باز‌شدن کندل تا پایان بازه زمانی مورد نظر کنترل می‌کردند که نشان‌دهنده نمودار خیلی نزولی است.

الگوی مارابزو

الگوی دوجی: یکی از مهم‌ترین الگوها در کندل شناسی ارز دیجیتال ، الگوی دوجی است. زمانی که باز و بسته‌شدن تقریبا در یک نقطه از بازار اتفاق بیفتد، کندل شبیه به علامت + خواهد بود که بدنه بسیار کوچکی در حد یک خط دارد و سایه‌های بالایی و پایینی آن هم خیلی کوتاه هستند. به این نوع کندل دوجی می‌گویند. این کندل در واقع کشمکش‌های میان خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد که هیچ سود خالصی برای هیچ کدام از طرفین ندارد و به عنوان یک سیگنال خنثی در نظر گرفته می‌شود. این کندل هم می‌تواند ادامه‌دهنده و هم تغییر‌دهنده باشد.

الگوی دوجی

الگوی دوجی سنگ قبر: این الگو در تحلیل کندل ارز دیجیتال به عنوان یک کندل نزولی شناخته می‌شود. این کندل زمانی شکل می‌گیرد که قیمت‌ آغاز، پایان و پایین‌ترین قیمت، همه نزدیک به یکدیگر باشند اما سایه بالایی بلندی در مقایسه با سه عدد دیگر وجود داشته باشد. این الگو دقیقا قبل از یک روند نطولی بلند مدت ایجاد می‌شود.

دوجی سنگ قبر کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی چکش: یکی دیگر از الگوها در کندل شناسی ارز دیجیتال ، الگوی چکش است. الگوی چکش یا Hammer یک بدنه کوتاه و سایه پایینی بلندی دارد که معمولا در انتهای روندهای نزولی قرار می‌گیرد. الگوی چکش نشان‌دهنده این است که طی روز، افزایش قیمت وجود داشته است و نمودار صعودی خواهد شد.

الگوی چکش در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی چکش معکوس: یکی دیگر از الگوهای صعودی، الگوی چکش معکوس است که تنها تفاوت آن با کندل چکش این است که سایه بالایی بلندتر و سایه پایینی کوتاه‌تر است. هر زمان این کندل را در بازار دیدید، پیش بینی می‌شود که خریداران به زودی کنترل بازار را به دست خواهند گرفت.

الگوی چکش برعکس در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی اینگولفینگ: این الگو از دو کندل تشکیل شده است که اولین کندل بدنه قرمز کوتاه و دومی بدنه سبز بلند دارد. با وجود پایین بودن قیمت باز‌شدن روز دوم از روز اول، صعودی بودن بازار باعث افزایش قیمت می‌شود و احتمال دارد سودی که توسط خریداران اتفاق میفتد، به حداکثر برسد.

الگوی انگولفینگ

الگوی سنجاقک: الگوی سنجاقک یکی دیگر از الگوهای کندل شناسی برای خواندن کندل ها در ارز دیجیتال است. نوعی الگوی کندلی است که به عملکرد قیمت قبلی بستگی دارد. این الگو می‌تواند نشان دهد که قرار است قیمت به سمت بالا یا پایین متمایل شود. در این الگو قیمت آغاز، پایان و بالاترین قیمت در یک محدوده نزدیک است اما سایه پایینی طولانی است.

الگوی سنجاقک در کندل خوانی ارز دیجیتال

الگوی رسوخ گر: در این الگو که به آن الگوی نافذ هم گفته می‌شود، دو کندل وجود دارد که یکی از آن‌ها قرمز بلند و در ادامه آن یک کندل سبز بلند وجود دارد. معمولا در این الگو فاصله زیادی بین قیمت بسته‌شدن کندل اول و باز‌شدن کندل دوم وجود دارد. این الگو نشان می‌دهد که قیمت در حال افزایش پیدا‌کردن است.

الگوی خط نفوذی

الگوی ستاره صبح‌گاهی: در این الگو که به آن مورنینگ استار هم گفته می‌شود، نشانه امیدی در یک بازار نزولی است که دارای سه کندل است. یک کندل با بدنه کوتاه که میان دو کندل قرمز و سبز قرار گرفته است. یک کندل قرمز که بدنه بلندی دارد. یک کندل سبز که بدنه آن مانند قرمز بلند است. با دیدن این نمودار می‌توان امیدوار بود که بازار روند صعودی به خود می‌گیرد. این الگو نشان می‌دهد که فشار فروش روز اول کاهش یافته و بازار صعودی در پیش است.

الگوی ستاره صبح گاهی در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی سه سرباز سفید: الگوی ۳ سرباز سفید در طی ۳ روز یا ۳ دوره معاملاتی رخ می‌دهد. این الگوها از کندل‌های سبز ممتد بلند با سایه کوتاه تشکیل شده‌اند که به صورت تصاعدی قیمت باز‌شدن و بسته‌شدن بالاتری نسبت به روز قبل دارند. سیگنال صعودی این الگو بسیار قوی است که معمولا بعد از یک روند نزولی مشاهده می‌شود و نشان‌دهنده صعودی‌شدن بازار است. این الگو نشان‌دهنده افزایش مداوم فشار خرید است.

الگوی سه سرباز سفید در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی مرد به دار آویخته شده: این الگو نشان‌دهنده یک روند نزولی در کندل شناسی ارز دیجیتال به حساب می‌آید و ساختار آن شبیه به الگوی چکش است. با دیدن این الگو می‌توان دریافت که در طول روز مقدار زیادی سهم در یک بازه زمانی کوتاه به فروش رفته است و پس از آن قیمت به شدت کاهش یافته است. پس از ایجاد این الگو معمولا روند صعودی بازار از دست می‌رود و کنترل بازار به دست خرس‌ها می‌افتد.

الگوی مرد به دار آویخته شده

الگوی ستاره دنباله دار: این الگو که به آن شوتینگ استار هم می‌گویند، ساختاری مشابه الگوی چکش معکوس در کندل شناسی ارز دیجیتال دارد. این الگو بدنه پایینی کوچک‌تر و سایه بسیار بلندی دارد و عموما زمانی این نمودار تشکیل می‌شود که بازار در نقطه بالاتری باز شود و در قیمت کمی بالاتر از قیمت باز شدن، بسته شود. این الگو نشان‌دهنده حرکتی نزولی است.

الگوی ستاره دنباله دار در کندل خوانی

الگوی ستاره شامگاهی: این الگو که به آن ستاره شب هم گفته می‌شود، از سه کندل ساخته شده است که یکی از آن‌ها یک کندل کوچک است که بین دو کندل بزرگ سبز و قرمز قرار گرفته است. این الگو معکوس‌شدن یک روند صعودی را نشان می‌دهد.

الگوی ستاره شامگاهی

اسپینینگ تاپ یا فرفره: یک الگوی دیگر در کندل شناسی ارز دیجیتال اسپینینگ تاپ است. این الگو تا حدودی شبیه به دوجی است اما یک بدنه کوچک و سایه‌هایی بلند دارد. این الگو بلاتکلیفی بازار را نشان می‌دهد و تغییرات معناداری را شامل نمی‌شود. به کمک این نمودار می‌توان فهمید گاوها قیمت را بالا بردند و خرس‌ها مجددا آن را به سمت پایین هدایت کردند.

الگوی اسپینینگ تاپ

الگوی حرامی صعودی: این الگو که به آن گاو آبستن هم می‌گویند، از دو کندل تشکیل شده است که نسبت به الگوهای قبلی قدرت کمتری دارد. کندل اول یک کندل قرمز رنگ بلند و کندل بعدی یک کندل سبز رنگ با بدنه کوچک است که تمام بدنه آن توسط کندل قبلی پوشش داده شده است.

الگوی حرامی صعودی

الگو انگولفینگ نزولی: این الگو کاملا برعکس انگالفینگ صعودی است و در پایان یک روند صعودی شکل می‌گیرد. کندل اول آن سبز رنگ است که در انتهای یک روند صعودی ایجاد می‌شود و بدنه کوچکی هم دارد و این کندل توسط یک کندل قرمز بلند که بعد از آن قرار گرفته است، پوشیده می‌شود. این الگو حکایت از کاهش سرعت حرکت قیمت دارد و هرچقدر که کندل دوم پایین‌تر و بلندتر باشد، تغییر روند بیشتر خواهد بود.

الگوی انگالفینگ نزولی در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی سه کلاغ سیاه: این الگو از سه کندل قرمز بلند و متوالی تشکیل شده است که سایه‌های کوتاه دارند یا حتی بدون سایه هستند. هر کندل هم قیمتی مشابه روز قبل دارد اما فشار فروش قیمت با بسته شدن، کم می‌شود. از نظر تحلیل گران این الگو نشان‌دهنده یک روند نزولی است چون فروشندگان در سه‌ بازه معاملاتی متوالی از خریداران پیشی گرفته‌اند.

الگوی سه کلاغ سیاه در کندل خوانی

الگوی ابر سیاه پوششی: این الگو نشان‌دهنده تغییر بازار از روند صعودی به نزولی است. این الگو شامل دو کندل است که یکی از آن‌ها سبز و نسبتا بزرگ و دیگری قرمز است که کندل قرمز بالاتر از قیمت بسته‌شدن کندل سبز باز و پایین‌تر از نیمه کندل سبز قبلی بسته می‌شود. این الگو نشان‌دهنده این است که خرس‌ها بازار را تصاحب کردند و قیمت‌ها به شدت پایین است. اگر سایه‌های کندل دوم کوتاه باشد، یعنی روند نزولی‌ای که در پیش گرفته، شدیدتر خواهد بود.

الگوی ابر سیاه پوششی

الگوی حرامی نزولی: یکی دیگر از الگوهای مهم در کندل شناسی ارز دیجیتال ، الگوی حرامی نزولی است. این الگو که از آن با نام خرس آبستن هم یاد می‌شود، از دو کندل تشکیل شده است که نسبت به الگوهای قبلی قدرت کم‌تری دارد. کندل اولی که در این الگو وجود دارد، یک کندل سبز با بدنه بزرگ و کندل بعد آن یک کندل قرمز با بدنه کوچک است. تمام بدنه کندل قرمز به واسطه کندل قبلی پوشش داده می‌شود.

الگوی حرامی نزولی

الگوی ساندویچ استیک: این الگو یکی دیگر از روش‌های کندل شناسی در ارز دیجیتال است. الگوی کندل ساندویچ استیک از جمله الگوهای بازگشتی صعودی است که روند نزولی را متوقف می‌کند و احتمال افزایش قیمت با دیدن این الگو وجود دارد. این الگو از سه کندل تشکیل شده است که قیمت آغازی هرکدام از قیمت پایانی کندل قبلی بیشتر است.

الگوی ساندویچ استیک در کندل شناسی ارز دیجیتال

الگوی بازگشت کبوتری: این الگو زمانی که بازار نزولی و فشار فروش زیاد است، ظاهر می‌شود. این الگو از دو کندل تشکیل شده که یکی از آن‌ها یک کندل نزولی بلند و کندل دوم حاکی از فروکش نمودن معاملات فروش است. این الگو در کندل شناسی ارز دیجیتال به معنای بازگشت روند نیست و می‌توان به صعودی‌شدن قیمت‌ها امیدوار بود.

الگوی بازگشت کبوتری

چطور می‌توان با کندل شناسی ارز دیجیتال ترید کرد؟

در بالا به معرفی مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین الگوهای بازار ارز دیجیتال پرداختیم. حال به این سوال می‌پردازیم که چطور میتوان به کمک کندل شناسی در ارز دیجیتال ، ترید کرد. این الگوها به تنهایی سیگنالی برای موقعیت‌های بلندمدت و کوتاه مدت هستند اما باید بدانید که هیچ تحلیلی صد در صد درست نیست و حتی خبره‌ترین افراد در حوزه تحلیل ارز دیجیتال هم می‌توانند اشتباه کنند. تنها خواندن استراتژی‌ها و الگوها می‌تواند به ما کمک کند که پیش بینی دقیق‌تری داشته باشیم. گاهی برای داشتن یک پیش بینی دقیق‌تر باید چند روش را با هم ترکیب کنید تا به سوددهی دقیق‌تری برسید.

در خیلی از موارد ساعت بسته‌شدن کندل روزانه ارز دیجیتال مهم است یا حتی اتفاقاتی مانند انتخابات آمریکا، صحبت‌های یکی از نهنگ‌های حوزه ارز دیجیتال، توئیت‌های افراد مشهور در زمینه ارز دیجیتال، محدودیت یا رفع محدودیت‌های داشتن صرافی ارز دیجیتال در هر کشوری می‌تواند روی قیمت ارز دیجیتال تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشد.

سخن آخر

چه شما از روش‌های کلاسیک ارز دیجیتال کمک بگیرید و چه به دنبال روش‌های مدرن برای تحلیل مانند پرایس اکشن یا کندل شناسی ارز دیجیتال باشید و از الگوهای کندل استیکی کمک بگیرید، باید بدانید تحلیل یک امر صد در صدی نیست. همچنین لازم است بدانید تحلیل فقط به کمک الگوهای کندلی کار درستی نیست و نتیجه دقیقی در پی نخواهد داشت اما تریدرها همواره به دنبال یافتن معتبرترین سیگنال‌ها هستند که به کمک آن استراتژی مورد نظر خود را پیدا کنند.

 

منبع:

coindesk

bitpanda

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید