خانهوبلاگمقالاتآموزشی4 قانون وارن بافت برای سرمایه ...

4 قانون وارن بافت برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات

4 قانون وارن بافت برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات

اخیرا بازار سهام روزهای سختی را سپری می کند؛ چراکه شاخص های S&P 500، DOW و سایر شاخص ها در سراسر جهان در حال سقوط هستند. ترس و عدم اطمینان ناشی از شیوع ویروس کووید 19 سبب شده تا شاهد 4 مرتبه قطع شدن جریان بازار در دو هفته اخیر باشیم. باوجود تلاش های بانک Federal Reserve برای تقویت اقتصاد به وسیله کاهش نرخ، شوک وارد شده به بازار که ناشی از قیمت نفت بود، وضعیت بازار را بدتر کرد. این شرایط باعث شد تا بازار از سیر صعودی خارج شود. به همین علت، سرمایه گذاری در بازار بی ثبات از نگاه مردم عادی، ریسک بزرگی به نظر می رسد.

از زمان رکود بزرگ، اصلاحات کمی در بازار رخ داده است اما وحشت و شوکی که به دلیل ویروس مسری کرونا ایجاد شد، بی سابقه بود. در این دوران بازار شاهد بزرگترین افت خود از سال 1987 بود و به دنبال آن یک جهش غیر منتظره داشت که مجددا به سقوط مجدد بازار منجر شد. در این دوره زمانی، تفکر عقلانی توسط سرمایه گذارانی که به دلیل ترس از دست دادن اموال خود، اقدام به خرید و فروش به شکلی وحشتناک کردند، کنار گذاشته شد.

وارن بافت، موفق ترین سرمایه گذار در عصر ما، در کانون توجه قرار گرفته است؛ چراکه مردم به دنبال توصیه های هوشمندانه او در زمینه سرمایه گذاری در بازار بی ثبات هستند.

در حال حاضر و باتوجه به این که بازار نزولی به ما نزدیک می شود، گروهی از سرمایه گذاران با کمک پرتفویی که به سرعت در حال کوچک شدن است، به دنبال زمان بهینه برای خارج کردن نقدینگی خود از بازار هستند. در همین زمان، عده دیگری از مردم که سرمایه گذاران تازه کار هستند، به این موضوع به عنوان فرصتی برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات فعلی نگاه می کنند.

صرف نظر از ماهیت سرکش و آشفته بازار، نباید اجازه دهید تا احساسات بر شما چیره شده و به گونه ای عمل کنید که تفکر منطقی بر تصمیمات شما تاثیر گذار باشد. هیچ کس نمی داند که این پرتگاه (بازار بی ثبات) تا چه اندازه عمیق است. زمان بندی بازار آخرین کاری است که باید در این زمان انجام دهید. شما می توانید در خصوص سرمایه گذاری در بازار بی ثبات به صحبت های وارن بافت توجه کنید که گاهی اوقات اطلاعات ارزشمند خود را با دیگران به اشتراک می گذارد. اصول سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش او در هر زمانی قابل اتکا بوده و تنها موردی است که سرمایه گذاران باید در شرایط بد و برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات فعلی به آن پایبند باشند.

در ادامه به 4 مورد از نقل قول های وارن بافت در رابطه با سرمایه گذاری در بازار بی ثبات اشاره خواهیم کرد.

سرمایه گذاری در بازار بی ثبات

سرمایه گذارانی که برای بلند مدت در بازار بی ثبات سرمایه گذاری می کنند، نباید نگران افت بازار باشند.

فقط چیزی بخرید که در صورت تعطیلی بازار از نگهداری از آن خوشحال باشید

با توجه به این مورد که شمار زیادی از سهام ها به پایین ترین حد خود در 52 هفته اخیر رسیده اند، اولین اصل سرمایه گذاری در بازار بی ثبات را به این مورد اختصاص می دهیم.

وارن بافت همواره به ارزش ذاتی سهام توجه کرده و هرگز در سهام شرکت هایی که روند فعالیت آن ها را درک نمی کند، سرمایه گذاری نمی کند. شاید این مورد خود دلیلی باشد برای این مورد که وارن بافت تا مدت ها از سهام مربوط به شرکت های فناوری دوری می کرد.

برطبق گفته های بافت، شناخت شرکت و مدل کسب و کار آن، آنالیز اصول و مبانی آن و ارزشیابی چشم انداز بلند مدت شرکت مانند رشد مستمر، قدرت درآمد بالا و معیارهای مالی از نکات کلیدی هستند که باید هنگام خرید سهام به آن ها توجه کنید. بافت ترجیح می دهد با افراد صادق، شفاف و قابل اعتماد کار کند تا بتواند در بلند مدت به آن ها تکیه کند.

به عنوان یک سهام دار، شما اساساً در حال خرید مشاغل هستید. یکی از وظایف بسیار مهم شما به عنوان یک سهامدار که باید به دقت آن را انجام دهید، انجام بررسی دقیق و فهرست بندی معیارها هنگام انتخاب سهام است. وارن بافت در رابطه با این موضوع گفت: ریسک ناشی از ناآگاهی نسبت به کاری که انجام می دهید، است.

وارن بافت همواره روی رویکرد خرید و نگهداری متمرکز بوده است. به طور کلی، او از استراتژی سرمایه گذاری کوتاه مدت دوری می کند. وارن بافت به دنبال سهام های باکیفیت است، به خصوص در زمانی که ارزش فعلی آن ها کمتر از ارزش واقعی آن هاست.

بازار را از نزدیک تماشا نکنید

بازار سهام می تواند دارای نوسانات شدید باشد. ایجاد احساس اضطراب هنگام کاهش سبد سهام طبیعی است.

یک بازار بی ثبات مانند بازار فعلی می تواند باعث غافلگیری سرمایه گذار باشد. در این شرایط، مهم است که آرام بمانید و تحت تاثیر نوسانات روزانه بازار قرار نگیرید. تمرکز بیش از حد روی عملکرد ساعتی یا روزانه سرمایه گذاری های شما می تواند باعث ایجاد مشکلات روحی مانند اضطراب شده که می تواند به گرفتن تصمیمات نادرست منجر شود.

همانطور که بافت طی مصاحبه با CNBC در رابطه با سرمایه گذاری در بازار بی ثبات اظهار کرد: اگر جزو سرمایه گذارانی هستید که در حال تلاش برای خرید و فروش سهام هستند و زمانی که سهام آن ها کمی کاهش پیدا می کند، نگران می شوند یا فکر می کنند که ممکن است سهام خود را زمانی که رو به افزایش است، بفروشند، بهتر است بدانید که نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

باید بدانید که شرکت های موفق معمولا بین بازه های زمانی 10، 20 یا 30 ساله، خوب عمل می کنند. سرمایه گذارانی که برای بلند مدت در بازار بی ثبات سرمایه گذاری می کنند، نباید نگران افت بازار باشند.

سرمایه گذاری در بازار بی ثبات

هنگامی که بازار سیر نزولی دارد، از آن خارج نشوید.

در بازار بی ثبات مخالف سایر سرمایه گذاران عمل کنید

بهترین توصیه برای سرمایه گذاران این جمله است که: زمانی که دیگران حریص می شوند، احتیاط کنید و زمانی که دیگران احتیاط می کنند، حریص باشید.

تقریبا همه ما می دانیم که بازار توسط احساسات انسانی مانند طمع و ترس هدایت می شود. یک سرمایه گذار باید نسبت به موضوعاتی که توسط هم نوعان، جامعه و رسانه گسترش پیدا می کند، محتاطانه عمل کند.

این مورد یکی از اصلی ترین اصول عملیاتی است که وارن بافت از آن استفاده می کند. طمع یکی از دلایل افزایش ناگهانی قیمت سهام بوده و ترس نیز تا حدودی عامل ایجاد شیب نزولی سهام است. بنابر صحبت های او، دنبال کردن دیگران هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات ، ایده خوبی نیست. بهترین کار این است که منتظر یک فرصت مناسب برای خرید و فروش باشید.

مرتبه بعد که شخصی تلاش می کند تا شما را برای خرید یا فروش یک سهام متقاعد کند، ابتدا یک قدم عقب بروید و شرایط را از نگاه یک فرد بی طرف بسنجید. به یاد داشته باشید، هنگامی که بازار سیر نزولی دارد، از آن خارج نشوید. از دست دادن سهام روی کاغذ به معنای از دست دادن واقعی سهام نیست؛ چراکه در نهایت بازار رو به بهبود خواهد رفت.

نقدینگی خود را برای سرمایه گذاری در بازار بی ثبات حفظ کنید

وارن بافت در رابطه با نقش نقدینگی در سرمایه گذاری در بازار بی ثبات اینگونه گفت: پول نقد برای تجارت مانند اکسیژن برای انسان است.

بافت همواره در رابطه با اهمیت امور مالی شخصی صحبت می کند و بارها اعلام کرده که شروع به تمرین برای داشتن عادات خوب مانند پایبندی به بودجه و پس انداز و سرمایه گذاری از سنین جوانی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

در دست داشتن پول نقد، امنیت شما را تضمین می کند که مهمترین مورد در زمان های سخت و دشوار است. وارن بافت همیشه نسبت به کارت های اعتباری با احتیاط عمل می کند و توصیه می کند که برای جلوگیری از ایجاد بدهی، یک صندوق پس انداز برای مواقع ضروری داشته باشید. داشتن پول نقد این قدرت را به ما می دهد که هنگام مواجهه با معاملات پرسود با قدرت دست به کار شویم.

سرمایه گذاری در بازار بی ثبات

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم هیچ کسی نمی داند که ویروس کرونا چه تاثیری بر بازار جهانی خواهد گذاشت. امیدواریم مطالعه نظرات وارن بافت در رابطه با سرمایه گذاری در بازار بی ثبات به شما کمک کند تا تصمیمات خوبی برای سرمایه گذاری بگیرید و در این شرایط پرنوسان به سود قابل قبولی دست پیدا کنید.

منبع

themakingofamillionaire

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید