خانهوبلاگمقالاتعمومیصرافی غیرمتمرکز چیست؟ هر آنچه ...

صرافی غیر متمرکز چیست

صرافی غیرمتمرکز چیست؟ هر آنچه باید از صرافی‌های غیرمتمرکز بدانید

صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از مهم ترین بخش‌های این صنعت به حساب می‌آیند و بدون وجود آن ها، صنعت رمز ارزها به جایگاه فعلی خود نمی‌رسید. صرافی‌ها به عنوان پلتفرم‌های معاملاتی یکی از ارکان مهم دنیای رمز ارزها محسوب می‌شوند. یکی از انواع صرافی‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم، صرافی غیر متمرکز است و بسیاری از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که صرافی غیرمتمرکز چیست؟

یکی از نکات مهمی که باید بدانید این است که از اصلی ترین اهداف رمز ارزها می‌توان به غیر متمرکز بودن و ناشناس بودن تراکنش‌ها آن‌ها اشاره کرد.  این ویژگی بسیار مهم باعث شده تا در هنگام استفاده از ارز دیجیتال هویت شما غیر قابل رصد باشد. با شروع به کار صرافی‌های متمرکز، این موضوع تا حد زیادی با مشکل مواجه شد و به همین دلیل توسعه دهندگان حوزه رمز ارزها صرافی غیر متمرکز کریپوتکارنسی را ایجاد کردند. در ادامه قصد داریم تا شما را با صرافی غیر متمرکز آشنا کرده و بیان کنیم که صرافی غیرمتمرکز چیست، پس با ما همراه باشید.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

صرافی ‌های ارز دیجیتال به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می‌شوند. در این مقاله به بررسی صرافی‌های غیر متمرکز پرداخته خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بقیه صرافی ها به مقاله  انواع صرافی ارز دیجیتال مراجعه فرمایید.  به منظور بررسی پرسش صرافی غیرمتمرکز چیست باید گفت که این دسته از پلتفرم‌های معاملاتی امکان انجام معاملات ارز دیجیتال را بدون واسطه و به صورت کامل ناشناس فراهم می‌کنند. این ویژگی مهم باعث شده تا صرافی غیر متمرکز محبوبیت بسیار زیادی بدست بیاورد و بسیاری از افراد پس از آن که متوجه شدند که صرافی غیرمتمرکز چیست، به سراغ این دسته از صرافی‌ها رفتند.

صرافی‌های غیر متمرکز با نام اختصاری DEX شناخته می‌شوند. این صرافی‌ها بستری برای خرید و فروش و تبادل ارزهای دیجیتالی هستند و هیچ شخص یا نهادی آن‌ها را کنترل نمی‌کنند. صرافی غیر متمرکز بر پایه بلاک چین ایجاد می‌شوند و میزان امنیت و کارکردها بستگی به قدرت کدنویسی توسعه دهندگان دارد.

این صرافی‌ها بدون هیچ ثبت نام و یا احراز هویتی، تنها از طریق اتصال به کیف پول دیجیتال کاربران به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند اقدام به انجام معامله رمز ارز کنند. در این سیستم ها، هک شدن حساب صرافی وجود ندارد، چرا که اکانت‌ها مستقیما به کیف پول شما متصل هستند. همچنین در پلتفرم صرافی غیر متمرکز امکان بلوکه شدن دارایی کاربران وجود ندارد.

صرافی غیرمتمرکز به شما کمک می‌کند تا صورت ناشناس و با امنیت بالا اقدام به معامله رمز ارزها کنید.

نحوه عملکرد صرافی غیرمتمرکز چیست

به منظور پاسخ به این سوال که نحوه عملکرد صرافی غیرمتمرکز چیست باید گفت که صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین هستند و تراکنش‌های آن‌ها در این پلتفرم و با توجه به سیستم قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. این دسته از صرافی‌ها از ویژگی‌های بلاک چین استفاده می‌کنند و به صورت غیر متمرکز و بدون حضور سرور و کنترل کننده، تراکنش‌های به صورت کاربر به کاربر یا همتا به همتا انجام می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز چیست

برای پاسخ به این سوال که صرافی غیرمتمرکز چیست باید گفت که در این پلتفرم‌ها پس از اتصال کاربر به صرافی با استفاده از کیف پول دیجیتال خود امکان سفارش خرید یا فروش وجود دارد و پس از ثبت سفارش تراکنش با استفاده از یک قرارداد هوشمند و بدون نیاز به واسطه انجام می‌شود.

تفاوت صرافی متمرکز با صرافی غیرمتمرکز چیست

افرادی که سوال مهم صرافی غیرمتمرکز چیست را مطرح می‌کنند همواره با این چالش مواجه اند که تفاوت صرافی تمرکز با صرافی غیرمتمرکز چیست.

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که در صرافی‌های متمرکز، شاهد مدیریت و کنترل معاملات و دارایی‌های کاربران از سوی صرافی هستیم، این در حالی است که در صرافی‌های غیر متمرکز کنترل کننده مرکزی وجود ندارد. معروف ترین صرافی متمرکز حال حاضر صرافی بایننس است.

از سوی دیگر به منظور انجام معاملات در صرافی‌های متمرکز، کاربران باید در گام اول اطلاعات هویتی خود را در سیستم ثبت کرده و همچنین به صورت کامل مراحل احراز هویت را انجام دهند تا بتوانند اقدام به خرید و فروش کنند. این در حالی ست که در صرافی غیر متمرکز هیچ نیازی به ثبت نام نبوده و شما بدون ایجاد حساب کاربری و همچنین بدون نیاز به احراز هویت می‌توانید اقدام به معامله کنید.

کاربران در صرافی غیر متمرکز تنها از طریق اتصال کیف پول خود به صرافی، قادر خواهند بود تا معاملات رمز ارز خود را انجام داده و معاملات آن‌ها به صورت صد درصدی ناشناس خواهد بود.

یکی از نکات جالبی که به منظور بررسی صرافی غیرمتمرکز چیست باید به آن توجه داشته باشید این است که کاربران در صرافی‌های متمرکز لازم است تا برای انجام معامله، دارایی دیجیتال خود را از کیف پول اصلی به کیف پول صرافی انتقال دهند، اما در صرافی غیر متمرکز این فرایند نیازی نبوده و کاربران می‌توانند از طریق اتصال کیف پول‌های خود به سیستم، خرید و فروش و مبادله رمز ارزها را انجام دهند.

امنیت دارایی کاربران در صرافی غیر متمرکز نیز بیشتر از صرافی متمرکز است. همچنین کارمزد تراکنش‌ها در صرافی‌های غیر متمرکز به مراتب پایین تر از صرافی متمرکز ارز دیجیتال است. نکته مهم این است که کاربران در این پلتفرم‌ها ملزم به پرداخت کارمزد برای انتقال دارایی نیستند.

توجه به این مسئله که صرافی غیرمتمرکز چیست و چه تفاوتی با صرافی متمرکز دارد، به شما کمک می‌کند تا یک صرافی مناسب را انتخاب کنید.

برای کاربران ایرانی که تحت تحریم هستند، استفاده از صرافی غیرمتمرکز یک گزینه عالی است.

مزایا انجام معامله در صرافی غیرمتمرکز چیست

انجام معامله در صرافی غیر متمرکز مزایا بسیار زیادی دارد. اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مزایا صرافی غیرمتمرکز چیست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیت کوین و ارز دیجیتال

 • هزینه و کارمزد انجام معامله‌ها پایین است.
 • معاملات به شکل ناشناس انجام می‌شوند.
 • پیش از انجام تراکنش، فرآیند انتقال دارایی به کیف پول صرافی حذف می‌شود.

توجه به این مسئله که مزایا صرافی غیرمتمرکز چیست به شما کمک می‌کند تا دید کاملی در مورد این صرافی‌ها بدست بیاورید.

هزینه کم، ناشناس بودن و راحت شدن تراکنش از مهم ترین مزایا صرافی غیرمتمرکز است.

معایب انجام معامله در صرافی غیرمتمرکز چیست

پس از بررسی مزایا انجام معامله در صرافی غیر متمرکز، حال بهتر است تا به این پرسش پاسخ دهیم که معایب صرافی غیرمتمرکز چیست. در همین راستا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به خاطر مقیاس پذیری پایین بلاک چین ها، سرعت انجام معاملات در این صرافی‌ها پایین است.
 • رمز ارزهای محدودی در صرافی غیر متمرکز قابل معامله هستند
 • به خاطر پایین بودن حجم معاملات، زمان انطباق سفارش‌ها بالاتر از صرافی متمرکز است

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به صورت کلی ایده صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال، یک ایده بسیار جذاب است، اما این سیستم‌های غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین و قرارداد هوشمند در حال حاضر ممکن است امنیت و اطمینان کامل را نداشته باشند. در واقع از آن جایی که این سیستم‌ها پروژه‌های کدنویسی هستند و توسط برنامه نویسان ساخته شده اند و بروز کوچک ترین خطا در روند برنامه نویسی، می‌تواند یک باگ امنیتی یا عملکردی بزرگ برای صرافی به وجود بیاورد. همچنین به دلیل عدم حضور مجموعه مدیریتی و پشتیبانی متمرکز، در صورت بروز مشکل به واسطه باگ‌ها یا حتی خطا، امکان پیگیری برای افراد وجود نخواهد داشت.

همچنین به خاطر محدودیت‌های مربوط به‌ای پی‌های ایرانی، برای ایجاد ارتباط با سرورهای خارج از کشور باید حتما بررسی کنید که آیا با‌ای پی ایران امکان خرید و فروش برای شما وجود دارد یا خیر.

پیشنهاد ما این است که پیش از آن که به سراغ صرافی‌های غیر متمرکز بروید، حتما در مورد این که معایب صرافی غیرمتمرکز چیست دانش خود را افزایش دهید.

بهترین صرافی‌ غیر متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

پس از آن که به این سوال بسیار مهم پاسخ دادیم که صرافی غیرمتمرکز چیست، حال بهتر است تا شما را با بهترین صرافی‌های غیر متمرکز آشنا کنیم. در صورتی که علاقه مند هستید تا از صرافی غیر متمرکز برای معامله استفاده کنید، می‌توانید به سراغ یکی از این صرافی‌ها رفته و از آن‌ها استفاده کنید.

انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز به شما کمک می‌کند تا معاملات خود را به راحتی انجام دهید.

صرافی غیر متمرکز Binance DEX چیست؟

صرافی غیر متمرکز binance در فوریه 2019، راه اندازی شد. Binance DEX، از هسته پردازش صرافی Binance یا همان زنجیره Binance استفاده می‌کند، به همین دلیل سرعت و قدرت انجام تراکنش‌ها در این صرافی با مدل متمرکز صرافی Binance تفاوتی ندارد. کارمزدها این صرافی نیز معقول و مناسب است.

در صورتی که از توکن اختصاصی بلاک چین Binance یعنی، Binance کوین برای خرید و فروش رمز ارزها استفاده  کنید، میزان کارمزد کم تر نیز خواهد شد. امنیت بالا و راحتی استفاده نیز از دیگر ویژگی‌های Binance DEX به حساب می‌آید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این صرصرافی غیرمتمرکز چیستافی به صورت رسمی اعلام کرده که کشورهایی که در لیست سیاه Binance قرار دارند، مثل ایران، از سیستم غیر متمرکز این صرافی نیز نمی‌توانند استفاده کنند. به همین دلیل برای استفاده از این صرافی غیر متمرکز باید‌ای پی ایران را تغییر دهید. اکثر کاربران پس از آن که متوجه می‌شوند صرافی غیرمتمرکز چیست، به سراغ Binance DEX رفته و از این پلتفرم استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های صرافی غیر متمرکز Uniswap چیست؟

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ یکی از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز است که در نوامبر سال 2018 بر پایه بلاک چین اتریوم ساخته شد. کارمزد تراکنش‌ها در این پلتفرم 0.3 درصد بوده و با استفاده از توکن‌های ساخته شده با اتریوم مانند ERC20 قابل پرداخت است.

حجم معاملات در بستر Uniswap، در حال افزایش است و به همین دلیل در حال حاضر می‌توان از آن به عنوان یکی از محبوب ترین صرافی‌های غیر متمرکز برای ارز دیجیتال نام برد. همچنین در این صرافی غیر متمرکز شما می‌توانید علاوه بر مبادله رمز ارزها، از استخر نقدینگی نیز برای کسب درآمد استفاده کنید.

اگر پس از آن که متوجه شدید صرافی غیرمتمرکز چیست به دنبال یک صرافی با حجم معاملات قابل قبول هستید، پیشنهاد ما این است که از پلفترم Uniswap استفاده کنید.

Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز عالی برای کاربران ایرانی است و می‌توانید بدون محدودیت از آن استفاده کنید.

صرافی IDEX

صرافی غیر متمرکز IDEX است هم بر پایه بلاک چین اتریوم ساخته شده و از یکی از جدیدترین صرافی‌های DEX به حساب می‌آید. از نظر ویژگی‌ها IDEX، شباهت بسیار زیادی به صرافی‌های متمرکز رمز ارز دارد. به عنوان مثال این صرافی از جمله پلتفرم‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال است که امکان ذخیره دارایی در داخل سیستم را نیز برای کاربران فراهم می‌کند.

همچنین یکی از ویژگی‌های مهم این صرافی امکان لغو سفارش‌های خرید و فروش، پیش از تکمیل است. این ویژگی‌ها باعث شده تا این صرافی غیر متمرکز شباهت‌های بسیار زیادی به صرافی‌های متمرکز پیدا کند.

از دیگر ویژگی‌های این صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رابط کاربری ساده
 • امکان معاملات هم زمان از طریق ثبت هم زمان چند سفارش
 • کارمزدهای پایین
 • دسترسی به ابزارهای تحلیل
 • رمزنگاری کلیدهای خصوصی
 • سیستم پشتیبانی

صرافی Kyberswap

صرافی غیر متمرکز kyberswap نیز بر روی بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. این صرافی توسط یک تیم سنگاپوری در دو نسخه  وب و موبایل ایجاد شده و در حال حاضر جزو محبوب و بهترین صرافی‌های غیر متمرکز برای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. صرافی Kyberswap همچنین یک توکن اختصاصی با نام KNC نیز دارد.

این پلتفرم علاوه ویژگی استخر نقدینگی به کاربران این امکان را می‌دهد تا اقدام به ذخیره توکن‌های خود به صورت پویا کنند. در واقع این ویژگی به کاربران صرافی این امکان را فراهم می‌کند تا با ذخیره و سپرده گذاری دارایی خود در بستر این پلتفرم، از تمامی امکانات و خدمات آن با هزینه‌ای بسیار پایین تر استفاده کنند.

صرافی Waves

صرافی غیر متمرکز Wavesچیست؟ این صرافی یک بلاک چین است که می‌توان برای ایجاد توکن‌های جدید از آن استفاده کنید. این شبکه در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر یک رمز ارز با همین نام نیز دارد و شما می‌توانید از این توکن برای تراکنش‌های درون شبکه‌ای از آن استفاده کرد. ویژگی مهم در این صرافی غیر متمرکز آن است که امکان مبادله هر نوع دارایی به شکل توکن امکان پذیر است.

در کنار این ویژگی‌ها Waves کارمزد تراکنش‌های خرید و فروش و مبادله پایینی دارد که معادل 0.01 دلار آمریکا است. از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به پشتیبانی از بیت کوین، اتریوم و چندین ارز دیجیتال اشاره کرد. همچنین درگاه ارزهای فیات دلار و یورو نیز در Waves DEX وجود دارد اما برای استفاده از درگاه ارزهای فیات این سیستم باید عملیات شناسایی مشتری و ضد پول شویی را از طریق احراز هویت انجام دهید.

صرافی Bisq

صرافی غیر متمرکز صرافی بیسکو، پلتفرم غیر متمرکز دیگری به حساب می‌آید که از سال 2014 فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده و به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم‌های صرافی غیر متمرکز به حساب می‌شود. در این پلتفرم می‌توان با برخی ارزهای فیات مانند دلار و یورو نیز تراکنش‌های مختلفی را انجام داد. عیب بزرگ Bisq، سرعت پایین انجام تراکنش‌های در این صرافی و زمان انتظار طولانی مدت برای تکمیل سفارش‌ها است. با وجود این که این صرافی جز DEXهای قدیمی به حساب می‌آید، حجم معاملات داخل آن بسیار کمتر از سایر رقبا کم است.

صرافی 1inch

وان اینچ یکی از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز است. ویژگی‌های این صرافی غیرمتمرکز چیست؟  سیستماین صرافی  از چندین صرافی مختلف تشکیل شده و امکان ثبت سفارش نامحدود را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این سفارش‌ها در بستر صرافی‌هایی که در 1inch وجود دارد پخش شده و سپس با بهترین قیمت فرآیند آن تکمیل می‌شود. نحوه محاسبه کارمزد در این صرافی بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. ویژگی مهم این پلتفرم تنوع بالای کوین‌ها داخل آن است که به شما اجازه می‌دهد تا رمز ارزهای مختلفی را معامله کنید.

صرافی غیر متمرکز 1inch علاوه بر این که  امکان کسب سود از طریق معامله رمز ارزها را فراهم می‌کند، امکان شرکت در سیستم‌های وام دهی و شرکت در استخرهای نقدینگی را نیز به کاربران ارائه می‌دهد. این صرافی یک توکن بومی به نام 1inch نیز دارد.بیت کوین

صرافی Bancor

این صرافی توسط یک تیم 4 نفره سوئیسی و بر روی شبکه اتریوم برنامه نویسی شده است. هدف اصلی آن افزایش دسترسی به توکن‌هایی است که در حال حاضر در ابتدای کار خود هستند و ارزش بالایی ندارند. در واقع می‌توان گفت صرافی Bancor توانسته یک پلتفرم مخصوص رمز ارزهای کوچک را به وجود بیاورد تا در زمان کوتاه و با کارمزد کم بتوان این توکن‌ها را مبادله کرد. این صرافی غیر متمرکز دارای یک توکن اختصاصی به نام BNT است.

اگر قصد سرمایه گذاری بر روی ایردراپ‌ها و توکن‌هایی را دارید که در ابتدا کار خود هستند و رشد فوق العاده‌ای در پیش دارند Bancor یک صرافی عالی است.

صرافی Balancer

پروژه صرافی غیر متمرکز Balancer در مارس سال 2020 و بر روی بلاک چین اتریوم شروع به کار کرد. این صرافی همچنین دارای یک توکن بومی به اسم BAL است که برای کنترل تورم در نهایت 100 میلیون از این توکن توزیع می‌شود. یکی از مهم ترین ویژگی‌های صرافی Balancer DEX، امکان ایجاد استخر نقدینگی شخصی و همچنین ایجاد استخر با 2 تا 8 توکن است. این ویژگی باعث شده تا افرادی که به استخرهای نقدشوندگی علاقه مند هستند، بتوانند استخرهای شخصی خود را ایجاد کنند.

در حال حاضر نیز حجم معاملات در Balancer در حدود 21 میلیون دلار است که در پلتفرم‌های غیر متمرکز مبادله و فروش رمز ارز، رقمی خوبی به حساب می‌آید.

صرافی OpenLedger

Open Ledger نیز جزو بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال است که بر پایه بلاک چین Bitshares ایجاد شده و قدرت خود را از هسته پردازش این شبکه دریافت می‌کند.

پس از بررسی صرافی غیرمتمرکز چیست بی شک متوجه مشکل سرعت پایین تراکنش‌ها در این پلتفرم‌ها شده اید. در همین راستا باید گفت که این صرافی غیر متمرکز امکان انجام 10 هزار تراکنش در ثانیه را فراهم می‌کند که سرعت قابل توجهی است. تراکنش‌ها در صرافی اپن لجر، 0.2 درصد کارمزد دارند. در حال حاضر این صرافی از 50 رمز ارز مختلف پشتیبانی می‌کند که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به  بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دش اشاره کرد.

حرف آخر

در این مطلب به بررسی صرافی غیرمتمرکز چیست پرداخته و تلاش کردیم تا شما را با این مفهوم آشنا کنیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا با دانش کافی از این صرافی‌ها استفاده کرده و پس از آن که متوجه شدید صرافی غیرمتمرکز چیست، از مزیت ناشناس بودن در این دسته از صرافی‌ها بهره مند شوید.

 

منبع

cointelegraph

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید