خانهوبلاگمقالاتعمومیتقابل بلاکچین و صنعت غذا، بلاک...

بلاکچین و صنعت غذا

تقابل بلاکچین و صنعت غذا، بلاکچین زنجیره تامین مواد غذایی را متحول می‌کند؟

با به وجود آمدن صنعت بلاکچین و مشخص شدن مزایا مختلفی که این تکنولوژی و صنعت در اختیار افراد قرار می‌دهد، حال شاهد آن هستیم که بلاکچین در بخش‌های مختلفی نیز مورد استفاده قرار گرفته و این تکنولوژی در صنایع دیگر نیز به کار گرفته می‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه شاهد ایجاد ارتباط  بلاکچین و صنعت غذا  هستیم. این موضوع باعث شده تا ارتباط بین صنایع به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. در حال حاضر بلاکچین مدت زمانی است که برای مدیریت زنجیره تامین مورد استفاده قرار می‌گیرد و شرکت‌های بزرگی مثل وال مارت نیز از این تکنولوژی در حوزه زنجیره تامین استفاده می‌کنند، با این حال، اخیراً شاهد آن هستیم که بلاکچین و صنعت غذا نیز همکاری‌های جدیدی با یکدیگر داشته و این تکنولوژی در صنعت غذا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همین موضوع باعث شده تا به زودی شاهد اجرای بلاکچین برای از بین بردن برخی از چالش‌های پیش روی در زنجیره تامین مواد غذایی باشیم. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با بلاکچین و صنعت غذا آشنا کرده و بیان کنیم که چگونه این صنعت از طریق استفاده از تکنولوژی بلاکچین می‌تواند رشد فوق العاده‌ای پیدا کند.

بلاکچین فناوری است که در چند سال آینده به بخش جداناپذیری از زندگی ما بدل می‌شود.

استفاده از بلاکچین در صنعت غذا

افرادی که در حوزه صنایع غذایی فعالیت دارند، یکی از مهم ترین سوالاتی که همواره مطرح می‌کنند این است که بلاکچین و صنعت غذا چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و استفاده از این فناوری چه مزایای دارد؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که ایجاد ارتباط بین صنعت بلاکچین و صنعت غذا باعث می‌شود تا بتوان از امکان ردیابی، امنیت و غیر متمرکز تکنولوژی بلاکچین در رابطه با داده‌های پیرامون صنعت غذا استفاده کرد.

در واقع نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که فناوری بلاکچین دارای ویژگی تغییر ناپذیری است. این ویژگی باعث شده تا اگر در صنایع مختلف از این فناوری استفاده کنید، تراکنش‌ها قابلیت تغییر پیدا کردن نداشته باشند. همچنین استفاده از بلاکچین باعث می‌شود تا نتوان اقدام به پنهان کردن داده‌ها کرد، زیرا هر تغییری ردیابی، ثبت و به کل شبکه افرادی که به اطلاعات دسترسی دارند، نمایش داده می‌شود. این ویژگی بسیار مهم باعث می‌شود تا شفافیت در صنعت غذا افزایش پیدا کرده و زنجیره تامین آن به شفاف ترین شکل ممکن قابل رصد و بررسی باشد.

موضوع دیگری که در مورد بلاکچین و صنعت غذا باید به آن توجه کنید این است که داده‌ها زمانی که در بلاکچین قرار می‌گیرند را به صورت غیر متمرکز ذخیره می‌شوند. این به آن معنا است که هیچ سرور واحدی وجود ندارد که اطلاعات در آن نگهداری و ذخیره شود. این در حال است که استفاده از بلاکچین باعث می‌شود تا اطلاعات به جای یک سرور واحد به صورت چندین نسخه از داده ها، در گره‌های مختلف رایانه‌ای ذخیره شود و همه اعضا نیز می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و آن را مشاهده کنند.

کریپتوکارنسی

استفاده از فناوری بلاکچین چنان محیط شفافی در صنایع مختلف ایجاد می‌کند که باعث اعتماد کامل بین اعضا می‌شود. همچین موضوع سبب می‌شود تا هیچ نیازی به یک مرجع مرکزی برای میانجیگری بین طرفین نباشد.

استفاده از فناوری و تکنولوژی بلاکچین باعث می‌شود تا صنعت مواد غذایی، به خصوص در بخش زنجیره تامین شفاف تر از همیشه شود.

مزایا ایجاد ارتباط بین بلاکچین و صنعت غذا

مزایا استفاده از بلاکچین و صنعت غذا بسیار زیاد است و همین موضوع باعث افزایش محبوبیت آن شده است. با این حال اگر بخواهیم شما را با مزایایی استفاده از بلاکچین و صنعت غذا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از دستکاری در داده‌های مواد غذایی، تقلب و یا انجام تبلیغات نادرست
  • کمک به فراخوان دسته جمعی حذف اقلام آلوده
  • شناسایی ضایعات در زنجیره تامین مواد غذایی
  • کاهش احتمال فاسد شدن غذا
  • اجازه دادن به شرکت‌ها برای تایید منشاء ارگانیک یا تجارت منصفانه محصولات

مزایا مختلفی که استفاده از تکنولوژی بلاکچین دارد باعث شده تا شاهد استفاده از این فناوری در صنعت مواد غذایی باشیم.

کاربردهای بلاکچین و صنعت غذا

نکته لازم به ذکر و حائز اهمیت آن است که به دلیل آن که مردم مزایای وجود شفافیت را در زنجیره تامین مواد غذایی درک می‌کنند، همین موضوع باعث شده تا شاهد افزایش شدید استفاده از بلاکچین در شرکت‌های مختلف فعال در صنایع مختلف هستیم.

به عنوان مثال وال مارت به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های آمریکایی، از فناوری بلاکچین برای دیجیتالی کردن زنجیره تامین خود استفاده کرده است. نکته لازم به ذکر آن است که استفاده از این تکنولوژی باعث شده تا شاهد کاهش زمان لازم برای ردیابی منبع آلودگی مواد غذایی باشیم.

در سال 2020، شاهد شیوع اشریشیا کلی که یک باکتری است در 19 ایالت کشور آمریکا بودیم و به واسطه این شیوع 20 نفر در بیمارستان بستری شدند. بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که شیوع این باکتری به سبزی‌های برگ دار در ایالات متحده بازمی گردد. صنعت غذا میلیون‌ها دلار برای اطلاع رسانی به مردم و همچنین ردیابی و حذف سبزیجات آلوده از بازار هزینه کرد. این در حال است که وال مارت اکنون از همه تامین کنندگان سبزیجات می‌خواهد تا داده‌های خود را روی یک بلاکچین آپلود کنند تا وال مارت بتواند زنجیره تولید و توزیع را مستقیماً از مزرعه‌ای که محصولات در آن تولید شده، ردیابی کند. استفاده از بلاکچین و صنعت غذا باعث می‌شود تا در صورت آلودگی دسته‌ای از مواد غذایی، وال مارت بتواند در عرض چند ثانیه غذای آلوده را پیدا و آن را جمع آوری کند. این مزیت باعث می‌شود تا در مقایسه با فرآیند دستی که در آن ردیابی مواد غذایی آلوده چند هفته طول می‌کشد، شاهد افزایش سرعت شناسایی و حذف مواد غذایی آلوده از بازار باشیم.

بلاکچین و صنعت غذا

فرانک یاناس به عنوان معاون ایمنی غذا در وال مارت در جدیدترین مصاحبه خود در مورد بلاکچین و صنعت غذا صحبت کرد. او در این باره گفت:

“با استفاده از قابلیت ردیابی در فناوری بلاکچین می‌توانید یک محصول را اسکن کرده و آن محصول را با دقت در عرض چند ثانیه ردیابی کنید. این در حالی است که ردیابی دستی یک محصول روزها یا هفته‌ها طول می‌کشید.”

از سوی دیگر شرکت نستله یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت غذا است، از یک بلاکچین برای ردیابی قهوه‌های خود استفاده می‌کند. استفاده از این بلاکچین باعث افزایش اعتماد و شفافیت در مورد محصولات این شرکت شده و همچنین نستله از طریق ارائه اطلاعات خود، شیوه‌های پایداری کشت قهوه را تضمین می‌کند.

اگر قصد دارید تا از این ویژگی بلاکچین شرکت نستله بهره مند شوید تنها کافی است تا یک کد QR روی بسته بندی محصولات این شرکت را اسکن کرده تا بتوانید اطلاعات کشاورزان، زمان برداشت، دوره برشته کردن و حتی گواهی معامله برای محموله خاص قهوه خود را مشاهده کنند.

Bumble Bee Foods یک شرکت کانادایی است که در حوزه فروش غذاهای دریایی فعالیت می‌کند. این شرکت برای بهبود سیستم ردیابی و جلوگیری از کلاهبرداری، عملیات ماهی تن خود را روی یک بلاکچین ثبت می‌کند. این سیستم مسیر تولید و عرضه ماهی را از طریق زنجیره تامین، از لحظه صید تا زمانی که در مغازه‌ها فروخته می‌شود، ردیابی می‌کند.

مانند شرکت نستله، این شرکت نیز امکانی را فراهم کرده تا مشتریان بتوانند اطلاعات مربوط به محل صید ماهی تن، جامعه ماهیگیرانی که آن را صید کرده اند و اندازه صید را مشاهده کنند. همچنین داده‌های مربوط به خرید و فروش محصولات نیز نمایش داده می‌شود و به مشتریان این اطمینان را می‌دهد که پول آن‌ها برای تأمین مالی اقدامات غیر اخلاقی استفاده نمی‌شود.

تمامی این کاربردها نشان می‌دهد که با ایجاد ارتباط بین بلاکچین و صنعت غذا، این فرصت وجود دارد تا شفافیت، مسئولیت پذیری و اعتماد به زنجیره‌های تامین مواد غذایی آورده شود.

در واقع این فناوری‌ها با ارائه راه حل‌های مبتنی بر بلاکچین شفافیت، قابلیت حساب رسی و عملکرد زنجیره‌های تامین را بهبود بخشیده و همچنین شرکت‌ها را توانمند تر از قبل می‌کند.

شرکت‌ها و برندهای بزرگی مثل وال مارت، نستله و… از این تکنولوژی در زنجیره تامین استفاده می‌کنند.

 

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به ارتباط بین بلاکچین و صنعت غذا انداخته و تلاش کردیم تا به بررسی این مسئله بسیار مهم بپردازیم که چگونه استفاده از بلاکچین می‌تواند به بهبود وضعیت صنعت مواد غذایی کمک کرده و باعث رشد آن شود. همان طوری که مشاهده کردید، امروزه شاهد به وجود آمدن ارتباط بین بلاکچین و صنعت غذا هستیم. این موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها به سراغ این تکنولوژی آمده و از آن استفاده کنند. همچنین انتظار می‌رود، در آینده‌ای نه چندان دور ارتباط بین بلاکچین و صنعت غذا بیشتر از قبل شود. یکی از سوالات مهمی که همواره مطرح می‌شود آن است که آیا در صنعت مواد غذایی داخل کشور نیز در آینده شاهد استفاده از تکنولوژی بلاکچین خواهیم بود یا خیر، چرا که استفاده از این فناوری باعث رشد صنعت مواد غذایی شده و به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا بسیاری از فرآیندهای زمان بر را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند.

 

 

 

منبع

blockheadtechnologies

 

 

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید