خانهوبلاگمقالاتعمومینهنگ بیت کوین کیست و چه تاثیری...

نهنگ بیت کوین

نهنگ بیت کوین کیست و چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟

ورود به بازارهای ارزدیجیتال با شنیدن واژه‌هایی نظیر نهنگ، بازار خرسی، پرچم گاوی و… همراه است. اما به راستی معنی این واژه‌ها چیست؟ آیا نهنگ بیت کوین می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد؟ بزرگترین نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟ در این مقاله به تمامی سوالات در مورد نهنگ بیت کوین پاسخ داده خواهد شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • نهنگ بیت کوین کیست؟
  • نهنگ بیت کوین چگونه ترید می‌کند؟

نهنگ بیت کوین کیست؟

قبل از پاسخ به این سوال، باید بدانید نهنگ در دنیای ارز دیجیتال به چه کسانی گفته می‌شود. در مقاله در مورد سیستم کار بلاکچین صحبت شد. ویژگی اصلی بلاکچین ناشناس بودن افراد است اما ویژگی دیگر آن، قابل پیگیری بودن تراکنش‌ها در آدرس‌های عمومی است. این موضوع بدان معناست که اگر شما آدرس تراکنش عمومی خود را وارد کنید دیگران می‌توانند میزان کوین‌های شما را بدانند. این موضوع به معنای دسترسی افراد دیگر به حساب شما نیست و صرفا به معنای دیدن میزان دارایی شماست.

 

نهنگ‌ها بزرگترین بازیکن‌های دنیای رمز ارزها هستند

در بازار ارزهای دیجیتال، نهنگ به کسانی گفته می‌شود که مقادیر بسیار بالایی از یک یا چند نوع ارز در اختیار دارند. برخی افراد اعتقاد دارند که نهنگ‌ها باید حداقل 1000کوین یا توکن از یک ارزدیجیتال داشته باشند. دلیل این امر تاثیرگذاری بر بازار است. کسی که 1000 کوین داشته باشد، می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد بنابراین نهنگ‌ باید بتواند بر بازار تاثیرگذارد. در ادامه در مورد این موضوع به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

بسیاری از نهنگ‌‌های بیت کوین کاملا شناخته شده هستند. در مقاله ساتوشی ناکاموتو ثروتمند ترین فرد جهان در مورد این موضوع که تعداد بیت کوین‌های ناکاموتو چه تعداد است به طور کامل صحبت شد.

نهنگ‌ها می‌توانند قیمت را به طور ناگهانی بالا یا پایین ببرند.

 

نهنگ بیت کوین کیست؟

پس از بررسی‌ کیف پول‌های بسیار، بدون در نظر گرفتن صرافی‌های بزرگی نظیر بایننس و کوینکس و…، برای تعیین نهنگ‌های بیت کوین، مشخص شد که همه افرادی که دارایی آنها بین 10 تا 100هزار بیت کوین است، به عنوان نهنگ شناخته شوند.

در گذشته افرادی که 1000بیت کوین داشتند نیز به عنوان نهنگ شناخته می‌شدند، اما پس از افزایش قیمت بیت کوین، تعداد کیف پول‌های دارای 1000بیت کوین کاهش یافت و تعداد کیف پولهایی که بیت کوین بین 10تا100هزار عدد دارند، رشد بسیار زیادی پیدا کرد. در واقع نهنگ‌ها در بازار نزولی اقدام به خرید می کنند تا تعداد بیت کوین‌هایشان افزایش یابد.

افراد دارای بیت کوین را بر اساس موجودی بیت‌کوینشان، به 8 دسته تقسیم می‌کنند، دسته اول نهنگ کوهان دار است که به اصطلاح به افرادی گفته می‌شود که چیزی بیشتر از 5000 هزار بیت کوین دارند. نهنگ‌های معمولی حداکثر 5000 بیت کوین دارند. کوسه‌ها بین  500 تا1000عدد بیت کوین دارند و دلفین‌ها100تا500. ماهی‌های دریای بیت کوین50تا100بیت کوین دارند و اختاپوس‌ها 10تا50 عدد. در نهایت خرچنگ‌ها و میگوها هستند که خرچنگ‌ها بین1تا10بیت کوین و میگوها کمتر از 1 بیت کوین دارند.

نهنگ بیت کوین

معروف‌ترین نهنگ‌های بیت کوین در حال حاضر

معرفی همه نهنگ‎های بیت کوین کار سخت و دشواری است. برای این منظور باید همه آدرس‌ها بررسی شود اما تا کنون با توجه به آدرس‌های عمومی، می توان معروفترین و بزرگترین نهنگ‌های بیت کوین را به شرح زیر معرفی کرد. این لیست بدون در نظر گرفتن صرافی‌ها است و صرفا افراد را معرفی می‌کند.

اولین نهنگ بیت کوین: ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو به عنوان خالق و سازنده ناشناس بیت کوین ، چیزی بیش از 1 میلیون بیت کوین دارد و این موضوع او را به بزرگترین نهنگ در بازار کریپتوکارنسی تبدیل کرده است.

بری سیلبرت

بری سیلبرت، موسس دیجیتال کارنسی گروپ است. در اخرین بررسی از حساب‌های عمومی این فرد، مشخص شد که چیزی بالغ بر 500 میلیون دلار ارز دیجیتال در حساب او وجود دارد.

مایکل نووگراتز

تا زانویه 2018 بررسیها میزان سرمایه ارزهای دیجیتال این نهنگ بیت کوین را چیزی در حدود 1 میلیارد دلار برآورد کرد. این 1 میلیارد فقط بیت کوین نیست و سایر ارزها و توکن‌های وی را نیز شامل می‌شود.

دوقلوهای وینکلووس

تایلر و کامرون وینکلووس که موسسان صرافی جمینی هستند به عنوان یکی از بزرگترین نهنگ ‌های بیت کوین شناخته می‌شوند. این دو چیزی در حدود 11 میلیون دلار بیت کوین دارند. دوقلوهای وینکلوس پیشتر به دلیل شکایت از زاکربرگ و درگیری‌های طولانی از سال 2004تا 2011 با وی بسیار مشهور بوده‌اند. در واقع شکایت آنها مبنی بر دزدی زاکربرگ از ا]نها ودزدیدن ایده فیسبوک بوده است. نظر تایلر وینکلووس در مورد بیت کوین را در ادامه می خوانیم:

بیت کوین مانند میله‌های طلایی با بال است. به همین دلیل است که من و بسیاری دیگر بیت کوین و شبکه آن را طلای ۲ می‌دانیم

تیم دراپر

دراپر سرمایه گذار آمریکایی است که چندین استارتاپ مختلف در زمینه ارزهای دیجیتال راه اندازه کرده است. وی همچنین هم بنیان گذار و سرمایه گذار بسیاری از استارتاپ‌های دیگر در زمینه ارزهای دیجیتال است. وی مدیرعامل شرکت  دراپر است و در سال 2014 بالغ بر سی هزار بیت کوین خرید. دارایی وی در حال حاضر چیزی بیش از 300 میلیون دلار است.

بلاک چین کپیتال

اسپنسربوگارت، پی بارت و بردفورد استفنس، بنیان گذاران این شرکت سرمایه‌گذاری هستند. از وظایف این شرکت، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم و هولد آنها است. میزان دارایی این شرکت مشخص نیست اما تحلیل‌ها نشان می دهد باید چیزی بیش از 50 هزار بیت کوین داشته باشند

ارز دیجیتال

بروک پیرس

بروک پیرس یکی از بنیان‌گذاران در شرکتهای بلاک چین کپیتال و بلاک وان است. وی هم اکنون در هیچکدام از این شرکت‌ها فعالیتی ندارد اما دارایی وی در اخرین تخمین چیزی بیش از 1 میلیارد دلار تخمین زده شده است. باید بدانید که وثیقه‌ای که چند ماه پیش پیرس برای گرفتن یک وام از طریق بیت کوین گرفت، 3 میلیون دلار بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن وام از طریق سرمایه‌گذاری و نگهداری ارز دیجیتال  به مقاله ارز دیجیتال بیت کوین چیست مراجعه فرمایید

چانگ پنگ ژائو

ثروتی بین 1تا2 میلیارد دلار در فوریه 2018، رقمی است که برای چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس به عنوان یک نهنگ بیت کوین، تخمین زده شده است. مشخص تیسن چه مقدار از این ثروت بیت کوین است و چه مقدار سایر ارزهای دیگر اما قطعا بخش قابل توجهی از این ثروت عظیم مربوط به بیت کوین است.

راجرور

در سال 2014 میزان بیت کوین‌های راجرور، چیزی در حدود 400هزار عدد، تخمین زده شد. البته که وی بخش زیادی از این مقدار را فروخته و تبدیل به بیت کوین کش کرده است . راجرور خالق بیت کوین کش است. با وجود این مطالب هنوز هم وی یکی از نهنگ‌های بیت کوین محسوب می‌شود. راجرور یکی از مخالفان پروژه لایتینگ بیت کوین است.

چند نوع نهنگ در بازار بیت کوین داریم؟

در بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین چند نوع نهنگ وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته خواهد شد. دقت کنید که پیگیری رفتار نهنگ‌های بیت کوین برای همه افراد نه ممکن است ونه ضروری است. این موضوع بسیار زمان‌بر است. بهتر است در ابتدا برای عملکرد خود یک استراتژی در نظر بگیرید تا طبق آن بتوانید برنامه ریزی و حرکت کنید.

صرافی‌های بزرگ

صرافی‌های بزرگ با داشتن تعداد زیادی کاربر از جمله بزرگترین نهنگ‌های بیت کوین هستند. اما نکته مهم در مورد آنها، این است که معمولا نمی‌توانند در بازار تاثیرگذار باشند چون فعالیت ناپایدار دارند. برخی از این صرافی‌ها، کیف پول‌هایی با ادرس عمومی ندارند و مبادلات خود را در آدرس‌های متعدد انجام می‌دهند. تنها صرافی که تمامی آدرس‌های ان عمومی است و تمامی تراکنشها را در این آدرس‌ها انجام می‌دهد، صرافی هیوبی است.

 

افراد ثروتمند

ثروتمندان و همینطور خالقان ارزهای دیجیتال از بزرگترین نهنگ‌ها در بازار هستند برای مثال ناکاموتو بزرگترین نهنگ بیت کوین است. ویتالیک بوترین، بنیان گذار اتریوم نیز یکی از بزرگترین نهنگ‌های اتریوم است. این موضوع به هیچ وجه بدان معنا نیست که این افراد ارزهای دیگر ندارند، بلکه یعنی عمده ارزهایشان مربوط به ارزی است که خود در ساخت آن نقش ایفا کرده اند.  این افراد می‌توانند با تغییر در بازار و فروش ارز به طور ناگهانی قیمت‌ها را تغییر دهند. بنابراین پیگیری رفتار آنها می‌تواند در بررسی سیگنال‌های بازار مفید باشد. دقت کنید که تمامی این افراد دارای آدرس‌های عمومی هستند

افراد پیشرو در خرید ارز دیجیتال

بسیاری از افراد نهنگ بیت کوین که هنوز نامی از آنها مشخص نشده، در واقع افرادی هستند که با معرفی بیت کوین و ایجاد بازار ارزهای دیجیتال، اقدام به خریدن این ارز کرده اند. در نتیجه بدون آنکه  هزینه زیادی کرده باشند، هم اکنون از ثروتمندان جهان محسوب می‌شوند.

نهنگ بیت کوین

نحوه تاثیرگذاری نهنگ بر بیت کوین و سایر ارزها

نهنگ ها برای تاثیر بر بازار بیت کون و سایر ارزهای دیجیتال چند روش و برنامه دارند. در ادامه این مطلب به بررسی روش‌های تاثیرگذاری خواهیم پرداخت.

پامپ و دامپ

در اصطلاح به بالا رفتن ناگهانی قیمت یک ارز پامپ و به سقوط قیمت آن دامپ گفته می‌شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های کار نهنگ‌های ارز دیجیتال، استفاده از پامپینگ و دامپینگ است. یک نهنگ آنقدر سرمایه دارد که بتواند قیمت بیت کوین یا هر توکن و کوین دیگری را به راحتی تغییر دهد. روش کار معمولا یه این صورت است که یک یا چند نهنگ به طور همزمان اقدام به خرید بیت کوین و یا نوعی از توکن‌ها و کوین‌های مورد نظر خود می کنند. این موضوع سبب افزایش قیمت و افزایش نمودارهای شمعی سبز رنگ می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد هیاهو و اخبار زیاد در مورد ارز می‌شود.

ساخت اخبار و انتشار آن در فضای مجازی نقش مهمی در تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال دارد

ایجاد هیاهوی خبری باعث می‌شود تا افرادی که کمتر در معرض خرید ارز بوده‌اند یا درصدی تردید برای ورود به ارز دیجیتال خاص داشته‌اند، تحریک شده و خرید ارز مورد نظر با شدت بیشتری صورت گیرد.
در ادامه پس از رسیدن به سود مورد نظر نهنگ‌ها به طور هماهنگ اقدام به فروش ارزهای خود می‌کنند. این موضوع باعث کاهش قیمت ارز یا به عبارتی دامپ شدن می‌شود. در نهایت ایجاد دامپ باعث کاهش قیمت ارز می‌شود. دامپینگ به دو صورت از قیمت ارز می‌کاهد:

1-خروج نهنگ‌ها و کاهش قیمت ارز

2- ایجاد فومو برای خریداران سهم

در مورد خروج نهنگ‌ها صحبت شد. فروش ناگهانی باعث کاهش قیمت می‌شود. اما منظور از فومو چیست؟ فومو در روانشناسی، اختلالی است به معنای ترس از دست دادن است. در این نوع از اختلال، فرد از ترس از دست ندادن سرمایه خود، اقدام به فروش در اولین فرصت می‌کند. این موضوع باعث کاهش قیمت بیش از قبل می‌شود. در حالیکه همین افراد اگر به جای فروش اقدام به هولد کنند، مجدد در قیمت بالاتر می‌توانند ارز خود را از بازار خارج کنند.

نحوه معامله یک نهنگ بیت کوین چگونه است؟

روش‌های معامله نهنگ‌های بیت کوین متفاوت است و هر نهنگ رویکرد متفاوتی دارد. در ادامه به بررسی روش‌های معامله نهنگ بیت کوین پرداخته خواهد شد.

معاملات خارج از صرافی توسط نهنگ بیت کوین

OTC، به معنای معاملات خارج از صرافی است. معاملات به صورت خارج از صرافی مستقیما بین خریدار و فروشنده و بدون نظارت هیچ نوع صرافی انجام می‌شود. این نوع تراکنش در واقع در مقابل معاملاتی که توسط صرافی انجام می‌شود قرار دارد. در اینجا دیگ واسطه‌ای برای خرید و فروش وجود ندارد و مستقیم انجام می‌شود. اما کاربرد OTC چیست؟

نهنگ بیت کوین

کاربرد OTC

بازار OTC معمولا برای تریدهایی صورت می‌گیرد که به دلایل مختلفی توسط صرافی رسمی قابل پیگری نیستند. در واقع به نوعی بازار فرابورس محسوب می‌شوند. انجام معامله در این بازار ریسک بسیار زیادی دارد. اما باید دقت کنید سود موجود در این بازار به دلیل نبود واسطه باعث می‌شود تا تریدرها و هر نهنگ بیت کوین، برای شرکت در این بازار علاقمند باشند. نکته دیگر برای ارزهایی است که قابل لیست شدن در صرافی نیستند یا هنوز لیست نشده اند. بدین ترتیب غول‌های بازار زودتر و با سرعت بیشتر می‌توانند اقدام به خرید و فروش این ارزها کنند.

OTC برای چه کسانی مفید است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی از جمله  خریداران بیت کوین از طریق OTC هستند. نکته جالب توجه شرکت افراد زیادی از منطقه آسیا برای خرید و فروش در این فضا است. بسیاری از ماینرها دارایی خود را از طریق این بازار مورد خرید و فروش قرار می‌دهند.

هدف تریدر به حداقل رساندن تاثیرهای صرافی‌های بزرگ در نتایج بازار است

در نهایت حتی اگر نهنگ بیت کوین هم نباشید، برای کار با صرافی‌های معمولی می‌بایست حد و مرز در ترید پول را رعایت کنید  مثلا برای صرافی کوین بیس، اگر تریدر حرفه‌ای باشید، حداکثر در طی روز می توانید 10 هزار دلار خرید و فروش کنید . صرافی بایننس نیز به همین گونه است و شما در طی روز معادل 2 بیت کوین برای هر فرد و 100 بیت کوین برای افرادی که احراز هویت شده‌اند، محدودیت خرید و فروش قرار داده است.

کدام صرافی‌ها در OTC  لیست شده‌اند؟

یکی از مطرح‌ترین صرافی‌های لیست شده در OTC، صرافی بایننس است که در این بستر به طور روزانه چیزی در حدود 70 کوین مختلف توسط آن جابه جا می‌شود.  دقت کنید صرافی بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرده و برای کار نیازمند احراز هویت است. بایننس برای خرید و فروش مستقیم بین ارزهای کوچک و به مقدار کم، این ویژگی را فراهم آورده و در ادامه این سرویس گستردگی بیشتری پیدا خواهد کرد.

تبدیل مستقیم لایت کوین و ریپل در OTC و در بایننس به سرعت زیاد اتفاق خواهد افتد.

 

صرافی دیگری که در OTC فعالیت دارد، صرافی کراکن است. در این صرافی  نیز پس از احراز هویت، باید با حداقل سرمایه 100هزار دلار می‌توان در OTC، جابجا کرد. دقت کنید  وجود احراز هویت در صرافی نیز اجبار است.

معاملات کیف پول به صرافی

انتقال هایی که توسط نهنگ بیت کوین صورت می‌گیرد، معمولا به صورت خرید و فروش یا معامله است. برخی شرکت‌ها، بخشی از پلن کاری خود را به بررسی خرید و فروش و معاملات کیف پول‌هایی که حداقل 1000بیت کوین دارند، اختصاص داده‌اند. دلیل این امر آن است که تحولات یک نهنگ بیت کوین و خرید و فروشی که انجام می‌دهد، نقش مهم و به سزایی در تصمیم گیری بسیاری از معامله‌گران به خصوص افرادی که تحت تاثیر بازار اقدام به خرید و فروش می‌کنند دارد. جابجایی 1000 بیت کوین اتفاقی معمول و همیشگی نیست اما رخ دادن آن باعث تغییرات زیادی در بازار خواهد شد. بنابراین رصد تحولات این کیف پول‌ها بسیار ضروری و مهم است.

معاملات کیف پول به کیف پول

نوعی ازمعاملات که بیشتر در بستر otc  انجام می‌شود.این نوع از معاملات کاملا خصوصی بوده و معمولا اطلاعات آن هیچگاه مشخص نمی‌شود مگر آنکه توسط خود نهنگ بیت کوین اقدام به اعلام معامله کند. در این روش بدون در نظر گرفتن صرافی معاملات انجام می‌شود و در واقع واسطه‌ای وجود ندارد. نکته مهم در این نوع معامله آن است که معمولا اثر کوتاه مدت در بازار دارد و تاثیر زیادی بر اتفاقات ندارد.

معاملات صرافی به کیف پول

بسیاری از نهنگ‌های بیت کوین ترجیح می‌دهند بیت کوین خود را در کیف‌پول‌های سرد نگهداری کنند. این موضوع باعث می‌شود تا انتقال بیت کوین از صرافی به کیف پول رخ دهد. در اثر این اتفاق، مقدار بیت کوین موجود در صرافی و در گردش کاهش می‌یابد. این کاهش باعث می‌شود تا قیمت بیت کوین افزایش یابد چون میزان بیت کوین قابل خرید و فروش کم می‌شود. دقت کنید این موضوع یک هشدار دیگر نیز دارد. اگر تعداد بیت‌کوین‌های واریز شده به کیف پول زیاد باشد، نشانگر شرایط بد و و نامساعد بازار است و نشان می‌دهد که نهنگ‌ها ترجیح می‌دهند تا مساعد شدن اوضاع اقدام به خرید و فروش نکنند و اصطلاحا ارز خود را هولد کنند.

نهنگ‌ها از سفارشات بزرگ خود برای تاثیرگذاری بر بازار کریپتوکارنسی استفده می‌کنند

 

ارز دیجیتال

معاملات صرافی به صرافی

آربیتراژ، یعنی به دست آوردن سود با استفاده از تفاوتی که بین دو قیمت یک دارایی  که در دو یا چند بازار ایجاد می‌شود. در واقع یعنی با خرید و همزمان فروش یک نوع ارز برای مثال، در بازار سود به دست بیاورید. آربیتراژ نوعی معامله است و زمانی رخ می‌دهد که یک دارایی را در یک بازار بخرید و همزمان در بازاری دیگر به فروش برسانید. تراکنش صرافی به صرافی که توسط یک نهنگ بیت کوین انجام می‌شود، به همین دلیل است. یعنی نهنگ می‌خواهد با استفاده از تفاوت اندک قیمت بین دو صرافی به سود برسد. این تغییرات برای معامله گران روزانه و افرادی که بیت کوین زیادی ندارند، تغییرات عمده ایجاد نمی‌کند اما برای یک نهنگ بیت کوین به دلیل داشتن دارایی زیاد، باعث تفاوت زیاد در سود خواهد شد.

چرا با نهنگ بیت کوین برخورد نمی شود

تاثیرات نهنگ بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال بر هیچکس نهفته نیست. این افراد با در دست داشتن بخش زیادی از بیت کوین موجود در بازار می توانند باعث تغییرات در قیمت‌ها شوند. بارها دیده شده فروش ناگهانی بیت کوین و یا خرید حجم زیادی از آن باعث تغییرات در قیمت شود. بنابراین چرا کسی به دنبال برخورد با نهنگ بیت کوین نیست تا دیگر بازار دچار تغییرات سلیقگی نشود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت نهنگ‌ها به راحتی قابل شناسایی نیستند. نهنگ‌ها همه سرمایه خود را در یک صرافی قرار نمی دهند و به همین جهت تغییراتی که ایجاد می‌کنند نیز قابل شناسایی و ردیابی نیست . هرچند که برخی تحرکات نیز قابل شناسایی است برای مثال اگر در یک صرافی خاص، مشاهده کردید که تغییراتی در سفارش‌ها انجام شده و یا سفارشات بزرگ حذف شده‌اند باید این ایده که نهنگ‌ها در حال خالی کردن حساب هستند، برای شما ایجاد شود

سخن آخر

بررسی روند تغییرات و خرید و فروش نهنگ بیت کوین به شما ایده مناسب در جهت روند بازار خواهد داد. فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال همواره نیازمند به روز بودن و داشتن اطلاعات و اخبار به روز است. در این مقاله سعی شد هر آنچه در مورد نهنگ بیت کوین و روند فعالیت آن و همین طور تاثیرات ان بر بازار مورد بررسی قرار گرفت. در پایان از شما درخواست می‌کنیم تا نظرات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید

 

 

منابع

investopedia

fool

decrypt

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید