خانهوبلاگمقالاتآموزشیآموزش کامل استخراج لایت کوین و...

استخراج لایت کوین

آموزش کامل استخراج لایت کوین و هر آنچه باید در این باره بدانید

استخراج لایت کوین یکی از موضوعات مهم در زمینه ارزهای دیجیتال است که قصد داریم در این مقاله به طور کامل به آن بپردازیم. پیش از هرچیز باید گفت که اگر فقط و فقط به داشتن ارز دیجیتال لایت کوین علاقه مند هستید، پس احتمالا باید آن را از صرافی های معتبری مانند کوین بیس خریداری کنید.

اما اگر می خواهید استخراج لایت کوین را امتحان کنید، این مقاله مخصوص شماست. افراد عموما به دلایل مختلف به استخراج این ارز دیجیتال روی می آورند؛ برخی گمان می کنند که زمان و منابع لازم برای کسب سود از این طریق را دارند، برخی دیگر می خواهند به غیرمتمرکز ماندن شبکه لایت کوین کمک کنند و عده ای هم تنها از سر کنجکاوی به چنین کاری علاقه نشان می دهند.

فرقی ندارد که شما جزو کدام دسته هستید. اگر می خواهید همه چیز را درباره استخراج لایت کوین بدانید، پس با ما همراه باشید. ما در این مقاله، مفهوم استخراج، اطلاعات کافی در رابطه با ارز دیجیتال لایت کوین، آشنایی با دایره لغات ضروری در این زمینه و هر آنچه را که نیاز دارید تا استخراج خوبی داشته باشید، به شما ارائه می دهیم.

خلاصه ای از روش استخراج لایت کوین

بهتر است پیش از هرچیز، نکته ای کلیدی را در رابطه با لایت کوین (Litecoin) در اختیار شما عزیزان بگذاریم. ارز دیجیتال لایت کوین، فورکی از ارز دیجیتال بیت کوین با چند تغییر جزئی نسبت به کد منبع آن است. به همین دلیل می توان گفت که استخراج لایت کوین شباهت های بسیاری به استخراج بیت کوین دارد و تا حدودی به همان صورت کار می کند.

لایت کوین هم درست مانند بیت کوین، ‌یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که دفترکل دیجیتالی آن را نه تنها یک فرد شاخص، بلکه شبکه ای غیرمتمرکز از نودها برقرار می کنند. در نتیجه، هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که این ارز دیجیتال را به خودی خود در جهان توزیع کند. بنابراین در حقیقت توزیع این کوین ها به روشی غیرمتمرکز طراحی و تنظیم شده است.

روش استخراج لایت کوین

معمولا در طی روندی به نام پیش استخراج، تمام واحدهای یک ارز دیجیتال باید در یک چشم به هم زدن و پیش از راه اندازی شبکه تولید شوند. اما این قضیه در استخراج لایت کوین کاملا متفاوت است. لایت کوین به جای داشتن روند پیش استخراج، توسط پروتکلی متفاوت و به روشی از پیش برنامه ریزی شده صادر و منتشر می شود.

به کسانی که واحدهای لایت کوین تازه صادر شده را دریافت کنند هم ماینر یا استخراج کننده می گویند. ماینرها، مشارکت کنندگان اساسی و حیاتی برای شبکه محسوب می شوند. آن ها همان افرادی هستند که ماینینگ را انجام داده و در مقابل، ارزهای دیجیتال را پاداش می گیرند.

در رابطه با خود کلمه ماینینگ یا استخراج هم باید گفت که این کلمه از روند استخراج فلزات با ارزش از زمین گرفته شده است؛ چرا که ارزهای دیجیتال با ارزش هم درست مانند فلزات با ارزش نهفته در زمین هستند که برای استخراج آن ها باید زحمت زیادی کشید و انرژی زیادی صرف کرد.

اگرچه ماینرهای این ارز دیجیتال هم در روند استخراج لایت کوین هزینه و انرژی بسیاری را خرج می کنند، اما این هزینه و انرژی در نتیجه کندن زمین و یافتن فلزات ارزشمند نیست. این انرژی این بار برای استخراج لایت کوین خرج می شود.

اما اگر بخواهیم دقیقا بگوییم که این انرژ‌ی صرف چه بخش و چه کاری می شود، باید گفت که انرژی و وقت ما وقف ماشین های کامپیوتری می گردد. ما بدین وسیله در استخراج لایت کوین به پردازنده ها قدرت می دهیم که در رقابتی جهانی شرکت کنند.

آن ها باید مسائل رمزنگاری و ریاضی مختلف و بسیار پیچیده ای را در ازای قدرت محاسبه و کامپیوتری خود حل کنند. در نهایت هم هر ماینری که بتواند مسئله را پیش از دیگر ماشین ها و با موفقیت حل کند، بدین ترتیب از دیگران برنده و باعث شده که بلاکی جدید به بلاک چین اضافه شود.

پس شبکه هم به او لایت کوین های اضافه را پاداش می دهد که به این لایت کوین های اضافه، پاداش بلاک می گویند. در آخر هم  به ماینرها برای آن که قدرت محاسباتی خود را به شبکه لایت کوین ارائه دادند، پاداش می دهند؛ چرا که آن ها به همین ترتیب با استخراج لایت کوین شبکه را ایمن کردند تا بتواند به طور غیرمتمرکزی معاملات همتا به همتا را مدیریت کرده و به انجام برساند.

در حقیقت کل روند ماینینگ لایت کوین به زبان ساده توضیحاتی بود که در این بخش خدمت شما دادیم. اما در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جزئیات این روند آشنا و مفاهیم را با جزئیات بیشتر و کامل تری خدمت شما بررسی کنیم.

لایت کوین

ماینینگ یا استخراج چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به جزئیات استخراج لایت کوین بپردازیم، بهتر است شما را کمی با پدیده استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ آشنا کنیم. همان طور که پیش تر هم گفتیم، لایت کوین، فورکی از ارز دیجیتال بیت کوین است که درست مانند این ارز دیجیتال هم عمل می کند.

در ارزهایی مانند بیت کوین و لایت کوین، با مفهومی به نام اثبات کار (PoW) رو به رو هستیم. در ارزهایی که از این نوع مکانیسم اجماع برخوردارند، استخراج در حقیقت روندی است که طی آن بلاک چین را برقرار ساخته و حفظ می کنند.

بلاک چین هم همان دفترکل توزیع شده از تمام معاملاتی است که تاکنون بر روی شبکه به وجود آمده اند. در طی استخراج لایت کوین یا بیت کوین، ماینر ها دیتای معاملاتی را دریافت می کنند که چندین مشارکت کننده مختلف شبکه از زمانی که آخرین بلاک آن ساخته شده، در شبکه پخش کرده اند.

آن ها سپس این معاملات را در ساختارهایی به نام درختان مرکل جمع آوری و سپس تلاش می کنند که هش قابل قبولی را پیدا کنند. خود هش (Hash) هم نتیجه اجرای الگوی رمزگذاری یک طرفه ای بر روی دسته ای از داده هاست. در واقع یک مجموعه داده معین، فقط و فقط می تواند به یک هش برگردانده شود اما در مقابل، به هیچ عنوان نمی توان از هش برای بازآفرینی داده استفاده کرد. این خود یکی از نکات مهم در حفظ امنیت استخراج لایت کوین و شبکه است.

به همین ترتیب هش در حقیقت این موضوع را برای شما تضمین می کند که داده شما به هیچ عنوان بازیابی یا دستکاری نشود و همیشه ایمن بماند. هش یکی از مهم ترین کدهای موجود در زمینه ارزهای دیجیتال است. اگر فقط حتی یک شماره از رشته طویل اعداد معاملات را هم تغییر دهید، هش آن کاملا تغییر می کند و اصلا قابل شناسایی نیست.

البته باید این را هم در روند استخراج لایت کوین بدانید که هر بلاک در بلاک چین، حاوی هش بلاک قبلی خود است. پس بدین ترتیب اگر کسی سعی کرده باشد که معامله ای جعلی را در هر کجای دفتر کل وارد کند، شبکه فورا متوجه می شود.

اما در این بخش از بحث استخراج لایت کوین به یک سوال مهم می رسیم. اگر حتی با تولید یک هش که روندی تقریبا فوری برای کامپیوترهای مدرن است می توان جلوی جعل تراکنش ها را گرفت، پس چرا ماینرها باید توابع هش را بارها و بارها مجددا اجرا کنند؟

هش در استخراج لایت کوین

دلیل این امر آن است که مهاجمان شبکه، برای مثال هکرها، با بهره برداری از قدرت هش زیادی می توانند کوین های بیشتری را خرج کنند و توده عظیمی از تراکنش های به درد نخور را بر روی آن به دست آورند. در حقیقت این تراکنش ها آن هایی هستند که سپرده اصلی را به دست هکر نمی دهند.

به همین ترتیب  آن ها می توانند سکه های خود را خرج کرده و همان ها را هم مجددا داشته باشند. به این پدیده به اصطلاح «حمله دو بار خرج کردنی» می گویند. وقتی در استخراج لایت کوین شبکه را مجبور می کنیم که از میان میلیون ها یا میلیاردها تابع هش متصل شود، پس بلاک چین  «کار» بسیار زیادی را تولید می کند که خنثی کردن یا در هم شکستن آن قطعا خیلی گران خواهد بود.

تا به اینجای آشنایی با استخراج لایت کوین، شما را با مهم ترین نکات در رابطه با ماینینگ و بلاک چین آشنا کردیم. از دیگر نکات مهمی که باید در توضیح استخراج به آن بپردازیم این است که ماینینگ فعالیتی به شدت رقابتی است. اولین ماینری که هش کوچکتر از هدف تعیین شده شبکه را تولید کند، در حقیقت بلاک جدید را «پیدا» کرده است.

پس این ماینر حالا پاداش بلاک را که در حال حاضر در استخراج لایت کوین 12.5 کوین از همین ارز دیجیتال است، دریافت می کند. به علاوه به این ماینر، همه هزینه های معامله ای که در بلاک موجود است را هم پاداش می دهند.

از آنجایی که هیچ راهی برای فهمیدن آن وجود ندارد که کدام نانس می تواند هش زیر مقدار هدف را به وجود آورد، پس نتایجی که ماینرها به دست می آورند به دو عامل بستگی دارد: یکی شانس که کاملا خارج از کنترل آن هاست و دیگری قدرت محاسبه که می توانند آن را با خرید دستگاه های پیشرفته تامین کنند.

ماینرها برای آن که قدرت محاسبه ای خود را برای استخراج لایت کوین به حداکثر برسانند، لوازم و تجهیزات بسیار ویژه ای را توسعه داده اند. آن ها به وسیله همین تجهیزات می توانند با سریع ترین حالت ممکن از میان توابع هش عبور کرده و آن ها را شخم بزنند تا بهترین نانس را به دست آورند.

آن ها در حقیقت مجموعه های بی شماری از این ماشین ها و منابع را گرد آوری و تمام آن ها را در مکانی مناسب جمع آوری کرده اند که برق ارزانی داشته باشد تا بتوانند سود حاصل از این فعالیت را به حداکثر برسانند. همین روندها منجر به افزایش متمرکزسازی و حرفه ای شدن هر روزه استخراج لایت کوین شده است.

چرا باید لایت کوین استخراج کنیم؟

«چارلی لی» که پیش تر از مهندسان نرم افزار شرکت گوگل بود در اکتبر سال 2011، خلق ارز دیجیتال لایت کوین را اعلام کرد. لایت کوین، کلونی از بیت کوین با تغییراتی برای کمک به مقیاس پذیری پربازده تر این ارز دیجیتال بود. کمی بیشتر از هفت سال بعد، این ارز دیجیتال قدرت ماندگاری بهتری از خود نشان داد که هیچ کدام از جایگزین های دیگر بیت کوین از چنین قدرتی برخوردار نبودند.

چرا باید لایت کوین را استخراج کنیم؟

شاید به همین دلیل هم هست که استخراج لایت کوین بیشتر از استخراج دیگر کوین های مشابه طرفدار دارد. قیمت لایت کوین در آگوست 2021، زیر 180 دلار بود. قیمت این ارز دیجیتال از اوج قیمت می 2021 آن که مبلغ باورنکردنی 380 دلار بود، به طرز قابل توجهی افت کرد.

بر اساس اطلاعات سایت BitInfoCharts، میانگین هزینه های معاملات حدودا 0.08 دلار است؛ یعنی بسیار کمتر از هزینه های استخراج بیت کوین که حدود 3.00 دلار است. معاملات لایت کوین هم به زمان کمتری برای تایید و اعتبارسنجی نیاز دارند؛ در واقع هر 2.5 دقیقه یک بار بلاک جدید ساخته می شود که چهار برابر سریع تر از بیت کوین است،.

ارز دیجیتال لایت کوین به سختی می تواند ادعا کند که مقیاس پذیری گسترده ای همچون برخی از سیستم های متمرکز مانند ویزا دارد؛ اما اینکه «لی» ادعا می کند که «نقره ای از طلای بیت کوین» را ساخته، فقط ادعا نیست. این گفته به واقعیت نزدیک بوده و برخی از شایستگی های مقیاس پذیری واقعا خوبی را به نمایش گذاشته است.

چه تعداد واحد لایت کوین برای استخراج وجود دارد؟

لایت کوین هم درست مانند بیت کوین، محدوده از پیش تعیین شده ای از تعداد کوین را دارد. با استخراج لایت کوین، عرضه ثابتی از 84 میلیون واحد لایت کوین به طور کلی می تواند تولید شود. تا جولای 2021، تقریبا 67 میلیون از این کوین ها به وجود آمده و در بازار آزاد به گردش درآمده اند.

عرضه باقی مانده که تقریبا 17 میلیون واحد است، همچنان برای استخراج شما وجود دارد. این عرضه تا سال 2142 هم باقی خواهد ماند. در آن زمان دیگر به انتهای عرضه می رسیم و هیچ لایت کوین جدید دیگری توسط این پروتکل صادر نخواهد شد.

در زمان نگارش این مقاله هم 12.5 لایت کوین به عنوان پاداش های بلاک در میانگین هر 2.5 دقیقه از استخراج لایت کوین، صادر می شود. تا حدود دو سال دیگر از الان، مقدار صدور هر بلاک نصف می شود و پاداش آن هم از مقدار کنونی به 6.25 کاهش می یابد.

چه تعداد واحد لایت کوین برای استخراج وجود دارد؟

از آن زمان به بعد هم هر چهار سال یک بار که می گذرد، لایت کوین درست مانند بیت کوین، پدیده هاوینگ را تجربه می کند. این پدیده همان طور که از نام آن پیداست، با گذشت هر چهار سال، مقدار کوین های صادر شده را نصف می کند و سرانجام این مقدار به 0 می رسد (اگر نمی دانید هاوینگ بیت کوین چیست حتما مقاله دیگر ما را مطالعه کنید). پس تا فرصت دارید حتما با قیمت های مناسب و کوین های بسیاری که هم اکنون در عرضه این شبکه وجود دارد، به استخراج لایت کوین بپردازید.

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

حال که شما را با پدیده استخراج، اهمیت آن و جزئیات این فعالیت پرسود آشنا کردیم نوبت به آن می رسد که به نحوه استخراج لایت کوین بپردازیم. مشارکت و کمک به استخراج لایت کوین، برابر با ارائه و تامین قدرت محاسبه و پردازش برای شبکه لایت کوین است.

به این قدرت محاسبه و پردازش که پیش تر هم به آن پرداختیم، قدرت هش می گویند. از آنجایی که ارز دیجیتال لایت کوین، سیستمی آزاد و بدون نیاز به مجوزی همچون بیت کوین را به شما ارائه می دهد، پس استخراج لایت کوین هم درست مانند بیت کوین، کاملا آزاد است.

این بدان معناست که هرکسی با دسترسی به قدرت پردازش کامپیوتری می تواند به راحتی در روند استخراج لایت کوین شریک شده و به این شبکه کمک کند. در روزهای آغازین کار لایت کوین، کاملا می شد که با استفاده از سخت افزارهای کامپیوتری خانگی و ساده ای همچون CPU و یا GPU های کلاسیک که هر دو هم از واحدهای پردازشی کامپیوتری هستند، ارزهای دیجیتال را استخراج کرد.

اما امروزه با وجود بازیکنان حرفه ای بیشتر در صحنه ارزهای دیجیتال که قدرت هش بسیار بیشتری را به این شبکه ارائه می دهند، استخراج لایت کوین و در کل تمام ارزهای دیجیتال به طرز شدیدی سخت تر شده است. دیگر نمی توان ارز دیجیتال لایت کوین را با کارت های گرافیکی GPU یا CPU به گونه ای استخراج کرد که سود خوبی به شما ارائه دهد.

پس چطور می توان عمل استخراج لایت کوین را به روشی رقابتی و بسیار سودآور انجام داد؟ برای انجام این کار، حتما به مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که به اصطلاح ASIC نام دارند، نیاز دارید. این پردازنده های استخراج ASIC به طور ویژه برای استخراج لایت کوین به وجود آمده اند.

اگرچه ارز دیجیتال بیت کوین هم از ماینرهای ای سیک استفاده می کند، اما این ماشین ها بر روی الگوریتم متفاوتی کار می کنند. برای آنکه بهتر متوجه شوید، باید الگوریتم هر کدام را به صورت جداگانه برای شما توضیح دهیم.

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

برای ارز دیجیتال بیت کوین، از الگوریتم ماینینگ SHA-256 استفاده می شود. در مقابل، لایت کوین از الگوریتم اساسا متفاوت دیگری به نام «اسکریپت» استفاده می کند تا بتواند توابع هش را پردازش کند. پس اگرچه ماینرهای ای سیکی که برای استخراج لایت کوین استفاده می شود را نمی توان برای استخراج بیت کوین به کار برد، اما می توان به راحتی آن ها را برای استخراج کوین‌های دیگر تغییر داد؛ برجسته ترین این کوین ها هم دوج کوین (Dogecoin) بوده که خود به الگوریتم اسکریپتی پایبند است. در این رابطه مزایا و معایب سرمایه گذاری روی دوج کوین را بخوانید.

استخراج لایت کوین هم امروزه درست مانند صنعت استخراج بیت کوین، تحت سلطه استخرهای ماینینگ بسیاری قرار دارد. اگر کسی تعداد انگشت شماری از ماشین های ای سیک اسکریپتی را در دست دارد، بهترین کار این است که این ماشین های استخراج را اصطلاحا به یک مزرعه استخراج متصل کند.

بدین ترتیب، یک ماینر کوچک تر می تواند به قدرت هش بسیار زیادی بپیوندد. همین نوع از استخراج لایت کوین احتمال آن را بیشتر می کند که این فرد بتواند جریان ثابتی از پاداش های بلاک را از ماشین های استخراج خود به دست آورد و درآمد ثابتی داشته باشد.

هر زمان که مزرعه ماینینگ او بلاک جدیدی را پیدا کند، ماینر کوچک تر می تواند سهمی از این پاداش ها را به نسبت قدرت هشی که در این مزرعه مشارکت داده، به دست آورد. در حال حاضر سه استخر ماینینگ بیش از 50% از نرخ هش را به اشتراک می گذارند.

چقدر می توان از استخراج لایت کوین درآمد داشت؟

میزان سودآوری فردی یک ماینر به طور کلی به چهار متغیر بستگی دارد:

  • هزینه های مصرف انرژی
  • نیروی هشی که ارائه می دهد
  • قیمت کنونی لایت کوین
  • پاداش بلاک کنونی

مهم ترین مؤلفه از میان این چهار عامل، هزینه های مصرف انرژی مانند قبض برق است که قاعدتا به موقعیت جغرافیایی ماینر بستگی دارد و می تواند نسبت به موقعیت او، با طیف گسترده ای از قیمت ها متغیر باشد. این در حالی است که سه مؤلفه دیگر برای تمام ماینرها مشابه به نظر می رسد.

سود استخراج لایت کوین

به همین دلیل، ماینرها بیشتر تمایل دارند که تجهیزات استخراج لایت کوین خود را در مکان هایی بگذارند که هزینه های مصرف انرژی کمتری در مقایسه با دیگر مکان ها داشته باشد. همین امر موجب می شود که آن ها پول کمتری برای هزینه های برق پرداخت کرده و در نتیجه سود بیشتری از ماینینگ به دست آورند.

بیایید به ماینرهای ای سیک جدیدی نگاه کنیم که اخیرا از طرف شرکت عرضه کننده سخت افزارهای ماینینگ بیت مین به بازار عرضه شده اند. تنها با نگاهی گذری به آن ها می توان تخمین زد که چه توانایی درآمدزایی بالقوه ماهانه ای دارند و چه سود بی نظیری نصیب صاحبان خود می کنند.

این ماینرها هش ریت تا 9,500 MH/h را در استخراج لایت کوین به شما عزیزان ارائه می دهند. مصرف انرژی این واحدها هم 3425 وات است. اگر قیمت مصرف برق را 0.13 kWh در نظر بگیریم که حدودا میانگین قیمتی است که یک مشتری مسکونی در ایالات متحده آمریکا برای قبض برق خود می پردازد، پس با این تفاسیر می توان گفت که یکی از همین دستگاه ها در حال حاضر روزانه 0.25 لایت کوین برای شما به ارمغان می آورد که حدود 23 دلار در روز است.

پس تاکنون متوجه شدیم که لایت کوین شبیه به بیت کوین بوده و یک کوین ماینینگ اثبات کار است. به همین دلیل باید برای استخراج لایت کوین انرژی حقیقی را فراهم کرد که هزینه بسیار زیادی دارد. برای همین سود آن ها باید به اندازه ای باشد که این هزینه های زیادی که از نظر برق و مصرف انرژی متحمل می شوند را کاملا خنثی کنند.

برای این منظور، افراد می توانند بخش هایی از لایت کوین هایی که به دست آورده اند را به صورت دوره ای بفروشند تا بتوانند هزینه های جاری را پرداخت کنند. البته همان طور که گفتیم، بیشتر این هزینه ها هم به همان قبوض برق و تجهیزات سخت افزاری بر می گردد که تمامی آن ها قابل جبران هستند.

نحوه شروع استخراج لایت کوین

با وجود تمام هزینه هایی که در بخش پیشین به آن اشاره کردیم، استخراج ارزهای دیجیتال به طور کلی فعالیت سودآوری است. استخراج ارز دیجیتالی همچون لایت کوین هم از این قاعده مستثنا نیست و می تواند سود بسیار خوبی را برای شما به ارمغان آورد. اگر شما هم قصد دارید که این کار را شروع کنید اما هنوز نمی دانید از کجا؟ تنها کافی است که مراحل زیر را به همراه ما طی کنید.

مرحله اول: تهیه سخت افزار مناسب

در مقاله دیگری مفصلا توضیح دادیم که دستگاه استخراج بیت کوین چیست. اما مشابه با آنچه گفتیک، برای آنکه بتوانید بیشترین میزان سود را از استخراج لایت کوین هم داشته باشید، قطعا به ماشین های ای سیک نیاز دارید. همان طور که تا کنون در طول مقاله از مزایای این ماشین های ماینینگ گفتیم، امروزه این ماشین ها فقط ابزار حرفه ای برای بهبود استخراج نیستند.

بلکه این ابزارها به یک جزء حیاتی در امر استخراج تبدیل شده اند. از آنجایی که افراد حرفه ای در این زمینه از این ابزارها استفاده می کنند، پس دیگر عملا بدون داشتن آن ها نمی توان سود مناسبی که هزینه های دیگر را جبران کند، از این کار به دست آورد.

ماینر

در رابطه با اینکه از کجا می توانید این ابزارهای استخراج لایت کوین را به دست آورید هم باید بگوییم که می توانید به راحتی آن ها را از تولیدکنندگان رسمی یا فروشندگان عادی خریداری کنید. البته بهتر است این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است حتی با کمبود عرضه آن ها مواجه شوید که امری عادی است و باید باز هم به دنبال آن ها بگردید.

مرحله دوم: نصب نرم افزار مورد نیاز

حالا پس از آنکه ماشین ای سیک مناسب را خریداری کردید، نوبت آن است که به سراغ نرم افزار مخصوص بگردید. نرم افزار ضروری را که باید بر روی ماینرهای ای سیک خود برای استخراج لایت کوین اجرا کنید، دانلود و سپس نصب نمایید. البته حتما بررسی کنید که این برنامه ها درست بر اساس الگوریتم اسکریپت شما کار کنند تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

مرحله سوم: به استخر ماینینگ مناسبی ملحق شوید

در این مرحله ابتدا باید استخرهای ماینینگ مناسب برای استخراج لایت کوین را پیدا کنید و سپس به یکی از آن ها ملحق شوید. یکی از محل های مناسب برای جستجو و یافتن بهترین استخر برای ماینینگ لایت کوین، وبسایت f2pool است.  حتما به این سایت سر بزنید تا بتوانید بهترین استخر را برای خود انتخاب کنید.

مرحله چهارم: پیکربندی دستگاه ماینینگ

یکی از مهم ترین مراحل شروع استخراج لایت کوین، پیکربندی دستگاه است. زمانی که یک حساب و استخر ماینینگ داشتید، باید از این حساب استفاده کنید تا ماشین های ماینینگ خود را به یکی از سرورهای استخرهای ماینینگ متصل نمایید. تنها در این صورت است که می توانید استخراج لایت کوین را آغاز کنید. پس حتما در نظر داشته باشید که این مرحله را با دقت تمام انجام دهید.

مرحله پنجم: ثبت آدرس پرداخت

حالا که تمام دستگاه و حساب های شما برای شروع استخراج حاضر شد، نوبت آن است که خود را برای دریافت سود و پرداخت های ماینینگ آماده کنید. برای آنکه بتوانید پرداخت های مربوط به پاداش بلاک را دریافت نمایید، باید حتما آدرس پرداخت خود را ثبت کنید که پرداخت ها را از طریق آن به شما ارائه دهند.

اگر هم هنوز کیف پول و آدرس لایت کوین ندارید، پس باید یکی برای خود بسازید. همین حالا فرصت مناسبی است که کیف پول لایت کوین خود را دانلود و راه اندازی کنید. به همین ترتیب می توانید پرداخت های پاداش مربوط به عملیات استخراج لایت کوین را به راحتی در کیف پول خود دریافت نمایید.

پرداخت سود استخراج

مرحله آخر: شروع استخراج

اگر تمام مراحل گفته شده را با موفقیت به انجام رسانده و همه چیز را به درستی راه اندازی کرده باشید، پس حالا می توانید با خیال راحت شروع به استخراج این ارز دیجیتال کنید. زمانی که همه چیز را درست تنظیم و راه اندازی کرده باشید، تنظیمات حساب استخر ماینینگ شما هش ریت، درآمد و پرداخت های شما و در کل همه چیز را زیر نظر می گیرد. استخر ماینینگی همچون f2pool حتی داشبورد و اپلیکیشنی را هم به شما ارائه می دهد که تمام اطلاعات را به روشی راحت تر در اختیار داشته باشید.

بررسی جزئیات استخراج لایت کوین

در بخش پیشین شما را با نحوه شروع استخراج ارز دیجیتال لایت کوین آشنا کردیم. به همین ترتیب حالا شما قادر هستید که به راحتی به استخراج این ارز دیجیتال بپردازید. اما همان طور که می دانید، استخراج این ارز اجزاء مختلف و همین طور روش های متنوعی دارد. در این بخش قصد داریم این موارد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

سخت افزار استخراج لایت کوین

یکی از ادعاهای اولیه «لی» که هرگز برای رسیدن به آن تسلیم نشد، قابلیت استخراج لایت کوین با استفاده از واحد پردازنده مرکزی کامپیوتر یا همان CPU بود. او به جای تابع SHA-256 بیت کوین از تابع هش اسکریپت تنبریکس (Tenebrix) استفاده کرد که یکی از آلت کوین های اولیه است.

وی دلیل این قضیه را این طور بازگو می کند: «استفاده از اسکریپت به افراد اجازه می دهد آلت کوین را در حالی استخراج کنند که بیت کوین را هم استخراج می نمایند.» این بدان معناست که «لایت کوین هرگز برای ماینرها با بیت کوین رقابت نخواهد کرد.» البته از آن زمان تاکنون خیلی چیزها تغییر کرده است. حالا استخراج لایت کوین بدون داشتن تجهیزات مخصوص، دیگر اصلا سودآور نیست.

در روزهای اول حتی بیت کوین را هم می شد از طریق یک CPU استخراج کرد. در سال 2011، رقابت ها افزایش یافت و تنها راه استخراج سودآور بیت کوین، استفاده از واحدهای پردازنده گرافیکی یعنی GPU بود. «لی» با انتخاب اسکریپت به عنوان روش استخراج خود، به لایت کوین اجازه استخراج بر روی CPU ها را هم داد اما خب این نوع از استخراج مدت زیادی دوام نیاورد.

خیلی زود از GPU ها هم برای استخراج لایت کوین استفاده شد. بعد از آن هم که مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان ای سیک ها (ASIC) توسعه یافتند تا SHA-256 را اجرا کنند. ماینرهای بیت کوین هم دیگر از GPU ها استفاده نکردند.

لایتکوین یا بیتکوین

نرم افزار استخراج لایت کوین

اگر شما هم در حال استخراج با استفاده از ماشین های ای سیک هستید، پس احتمالا سخت افزار شما به نرم افزار استخراجی که از پیش نصب شده باشد هم احتیاج دارد. اگر هم با استفاده از CPU یا GPU استخراج خود را انجام می دهید، پس باید نرم افزار مخصوص خود را با در نظر داشتن امنیت، انتخاب کنید.

پکیج نرم افزاری هم می تواند به راحتی حاوی بد افزار باشد. به علاوه اگر هیچ چیز مخرب آشکاری ندیدید، باید مراقب ویروس های مخرب مخفی باشید. این هم پدیده ای تقریبا رایج است که ناگهان متوجه شوید تاکنون در حال استخراج لایت کوین از طرف توسعه دهنده نرم افزار بوده اید و نه خودتان! چرا که سیستم آن ها احتمالا کاربر خود را به صورت پیش فرض پیکربندی می کند.

نسخه های GUI نرم افزارهای استخراج هم همیشه در دسترس نیستند. پس احتمالا مجبور می شوید که در چنین شرایطی از خط فرمان استفاده کنید. ارائه دهنده نرم افزار و همچنین استخر شما که در ادامه آن را به طور کامل خدمت شما توضیح می دهیم، باید تمام مراحل ضروری را برای شما به درستی توضیح دهند تا استخراج لایت کوین را با موفقیت به انجام برسانید.

لطفا هرگز دستورالعمل استخراج این ارز دیجیتال و یا ارزهای دیجیتال دیگر را از منابعی که به آن ها اعتماد ندارید، دنبال نکنید. به آسانی می توان با استفاده از یک خط فرمان ساده، تمام سیستم را به طور کامل خراب کرد. خیلی از هکرها آماده اند تا از افراد بی تجربه برای چنین اهدافی استفاده کنند. پس حسابی مراقب باشید.

استخراج انفرادی لایت کوین یا استخر جمعی؟

پس از آنکه تصمیم گرفتید که از چه تجهیزاتی برای استخراج استفاده کنید، باید تصمیم بگیرید که چطور می خواهید استخراج لایت کوین را انجام دهید؟ برای این کار هم دو گزینه کلی وجود دارد: استخراج انفرادی یا در استخر و به صورت گروهی.

استخراج تکی ریسک آن را در بر دارد که ممکن است مدت زمان طولانی مشغول به کار باشید اما حتی نتوانید یک بلاک هم پیدا کنید. البته زمانی که در استخراج انفرادی یک بلاک پیدا می کنید، تمام آن بلاک متعلق به خود شماست که در حقیقت کل 25 لایت کوین به اضافه هزینه ها محسوب می شود.

استخراج انفرادی یا استخر جمعی؟

برای آنکه منظور خود را روشن تر کنیم باید بگوییم که تنها در صورتی می توانید به چنین معامله خوبی در استخراج لایت کوین برسید که قدرت هش بسیاری در دست داشته باشید. این قدرت هش هم تنها از طریق چندین و چند ماشین ای سیک به دست می آید. البته اگر قصد دارید با استفاده از GPU و CPU استخراج انجام دهید، بهتر است بدانید که اساسا هیچ شانسی ندارید که حتی یک لایت کوین هم به دست آورید.

استخراج در استخرها شامل تعداد بسیار زیادی از ماینرها می شود که سود کلی را با هم ترکیب و بر اساس قدرت های هشی که در معاملات شرکت داده شده است، در بین یکدیگر توزیع می کنند. این نوع از استخراج لایت کوین هم خود می تواند به شانس و عوامل بسیاری بستگی داشته باشد.

برای مثال استخر شما ممکن است سه بلاک از 10 تا را پیدا کند و سپس 200 بلاک دیگر منتظر بماند تا یکی دیگر را بیابد. با وجود این، همچنان درآمد شما با استفاده از استخرها بسیار ثابت تر و مشخص تر است. شما در هر حالتی، یک بخش کوچک از هر بلاکی که استخر پیدا کند را به دست می آورید.

کیف پول لایت کوین

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، شما در روند استخراج لایت کوین به جایی احتیاج دارید که لایت کوین های خود را ذخیره کنید. این محل همان کیف پول است. برای انتخاب کیف پول طیف گسترده ای از گزینه ها را در دست دارید که امنیت و راحتی متنوعی را در اختیار شما قرار می دهند.

بهترین گزینه کیف پول احتمالا کیف پول لایت کوین کور (Litecoin core) است که می توانید آن را از طریق این آدرس دانلود کنید. البته این کیف پول حدود 15 گیگابایت از حافظه شما را پر می کند؛ چرا که مشتریان باید تمام بلاک چین لایت کوین را دانلود کنند.

از طرف دیگر اگر اولویت شما در استخراج لایت کوین بیش از هر چیز امنیت است، بهتر است که لایت کوین های خود را در کیف پول های سرد ذخیره کنید. این کیف پول ها هرگز به اینترنت متصل نمی شوند و به همین ترتیب هیچ هکری امکان هک کردن آن ها را ندارد.

افرادی که با مقادیر بزرگی از ارزهای دیجیتال سر و کار دارند، گاها جفت های کلیدی را بر روی کامپیوترهای دارای شبکه شکاف هوا تولید می کنند. افراد دیگر هم از کیف پول های کاغذی استفاده می کنند و کلیدهای خود را به صورت فیزیکی همچون کدهای QR یا رشته ای از اعداد و حروف، ذخیره می کنند. برخی هم حتی از «کیف پول های ذهنی» استفاده می کنند که در حقیقت همان حفظ رشته تصادفی عبارت بازیابی است که از آن برای بازآفرینی کلید خصوصی استفاده می نمایند.

جمع بندی

استخراج لایت کوین از مهم ترین موضوعات دنیای ارزهای دیجیتال بود که در مقاله امروز به طور کامل به آن پرداختیم و هر آنچه که نیاز داشتید را خدمت شما عرض کردیم. لایت کوین، یکی از فورک های ارز دیجیتال برتر بیت کوین است که همچون این ارز دیجیتال، قابلیت استخراج دارد.

در مقاله امروز، ما تمام موضوعات مربوط به استخراج لایت کوین را برای شما تحت پوشش قرار داده و بررسی کردیم. حالا دیگر انتخاب به خود شما بستگی دارد. البته باید در انتخاب خود، حتما عوامل مهمی که در این مقاله هم به آن ها اشاره کردیم را در نظر بگیرید تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

زمانی که آغاز به کار کردید، شاید سوالات بسیاری در رابطه با استخر، نرم افزار، سخت افزار و کیف پولی که دارید، برای شما به وجود آید. ما امیدواریم که تمام سوالات و ابهامات ذهن شما را در این مقاله پاسخ داده باشیم، اما اگر همچنان سوال دارید، می توانید به انجمن و شبکه های اجتماعی این ارز دیجیتال سر بزنید و یا آن را در بخش دیدگاه های این مقاله از ما بپرسید.

منابع

investopedia

realvision

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید