خانهوبلاگمقالاتآموزشیارز دیجیتال دش چیست؟ آشنایی با...

ارز دیجیتال دش چیست

ارز دیجیتال دش چیست؟ آشنایی با تاریخچه این ارز دیجیتال  

اگر شما هم مدت‌هاست که اسم دش کوین را می‌شنوید و حسابی کنجکاو شده‌اید که بدانید ارز دیجیتال دش چیست این مقاله نکات بسیار مهمی را برای شما در بر دارد. ارز دیجیتال منحصر به فردی که ارزشش در کم‌تر از یک سال از 10 دلار به 1500 دلار رسیده حتما همه توجهات را به خودش جلب می‌کند. ارز دیجیتال  Dash بخاطر ویژگی‌های خاصی که دارد، توانسته خود را به عنوان یکی از آلت‌ کوین‌های مهم و آینده‌دار نشان بدهد و به همین خاطر، افرادی که به سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی علاقه دارند و نگاه‌شان به آینده است حسابی کنجکاوند که بدانند مزایای دش کوین چیست؟

دش کوین جزو 12 رمزارز محبوب و پرکاربرد دنیا به حساب می‌آید چرا که ویژگی‌های منحصر به فردی زیادی دارد.

هرچند که هنوز خرید و فروش بیت کوین در بازار رمزارزها تب و تاب داغی دارد و خیلی‌ها آن را مناسب‌ترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری می‌دانند اما؛ همیشه و در هر بازاری افراد باهوشی هستند که با قدرت ریسک‌پذیری بالای خود به دنبال سرزمین‌های تازه‌تر و فرصت‌های بکرتر می‌گردند. خرید و فروش دش کوین برای این دسته از تریدرها حکم همین سرزمین تازه و فرصت بکر را دارد. در این مقاله به موضوعاتی مثل تفاوت بیت کوین و دش کوین، تفاوت Dash Coin با سایر آلت کوین‌ها، وضعیت دش کوین در بازار و از همه مهم‌تر، به این سوال که مزایا و ریسک‌های ارز دیجیتال دش چیست خواهیم پرداخت.

با حامی اکسچنج همراه باشید تا با این ارز دیحیتال به صورت کامل آشنا شوید.

 

            

ارز دیجیتال دش چیست؟ آشنایی با تاریخچه ارز دیجیتال  Dash

سال 2014 بود که اوان دافیلد و همکارانش تصمیم به شروع یک پروژه گرفتند که قرار بود در قالب آن یک رمز ارز جدید با ویژگی‌های منحصر به فرد طراحی کنند. دافیلد که ساکن شهر فونیکس در ایالت آریزونا بود ابتدا اسم  “Xcoin” را بر وزن بیت کوین برای این ارز جدید انتخاب کردند چرا که یک نسخه  Fork بر پایه سورس کد  Bot Coin بود. مساله‌ای که برای آن‌ها اهمیت فراوان داشت، رسیدن به یک مزیت بزرگ بود که اتفاقا این مزیت در بیت کوین وجود نداشت. بیت کوین رمز ارزی است که امکان پیگیری خریداران و فروشندگانش وجود دارد. در نتیجه، کسانی که به فکر خرید بیت کوین یا فروش بیت کوین هستند این احتمال را همواره لحاظ می‌کنند که ممکن است کسی بتواند رد آن‌ها را بزند.

ولی دافیلد و چند برنامه‌نویس همراه او به دنبال طراحی رمز ارز جدیدی بودند که کاملا غیرمتمرکز و غیرقابل ردیابی باشد. وقتی که روی این خصوصیت بیشتر کار کردند متوجه شدند که شاید وجود یک ارز دیجیتال که کسی نتواند تراکنش‌های انجام شده با آن را شناسایی کند برای فعالان فضای  Dark Net حسابی جذاب باشد. این شد که یک سال بعد، نام ایکس کوین را به “Darkcoin” تغییر دادند.

دش کوین

اما در نهایت آن‌ها احساس کردند که ارزش این ارز بیشتر از این حرف‌هاست و پتانسیل این را دارد که به دست عموم مردم برسد و بتوانند با آن معامله‌های روزانه خود را به راحتی انجام بدهند. بنابراین، برای سومین بار به دنبال اسم جدید گشتند و بالاخره به نام “Dash Coin” رسیدند. این نام مخفف پول دیجیتال یا همان  Digital Cash بود و موجب شد که به یک برندینگ جدیدتر و قوی‌تر دست بزنند. هنوز سال 2016 به نیمه نرسیده بود که دش به طور کامل از بازارهای دارک نت خارج شد و در معاملات عمومی مورد استفاده قرار گرفت.  در آوریل 2018 ارزش کل دش موجود در بازار به 4.3 بیلیون دلار رسید و در جمع 12 کریپتوکارنسی برتر دنیا قرار گرفت. حالا دیگر استفاده از ارز دیجیتال دش در بسیاری از کشورها رواج زیادی پیدا کرده بود و برای مثال، کار به جایی رسید که طبق گزارش مجله اشپیگل در سال 2019، در کشور ونزوئلا به محبوب‌ترین ارز دیجیتال بدل شده بود.

این تاریخچه کوتاه نشان می‌دهد که دش کوین بین سال‌های 2014 تا 2019 و در عرض 5 سال رشد چشمگیری را پشت سر گذاشته و این مساله، حکایت از پتانسیل بالای دش کوین دارد. حالا که بصورت مقدماتی اطلاعاتی درباره این ارز بدست آوردید، بهتر به سراغ ویژگی‌هایش برویم و بدانیم که خصوصیات ارز دیجیتال دش چیست؟

 

پاداش دهی در بلاکچین دش کوین به شیوه خاصی انجام می‌شود و در نتیجه این روش، دش کوین به یک رمزارز غیرمتمرکز، امن و غیرقابل ردیابی بدل می‌شود و از همه ارزهای دیجیتال سرعت تایید تراکنش بیشتری دارد.

ویژگی‌های ارز دیجیتال Dash چیست؟

شاید مهم‌ترین چیزی که دش را از بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها متمایز می‌سازد، نحوه مدیریت آن است. چیزی که به آن DAO گفته می‌شود و مخفف Decentralized Autonomous Organization است. نحوه مدیریت به شکل DAO به این صورت است که تمامی تصمیمات در قالب بلاک چین و توسط افرادی گرفته می‌شود که به آن‌ها مسترنودز (Masternodes) گفته می‌شود.

برای اینکه بهتر بتوانید درک کنید که شکل مدیریت ارز دیجیتال دش چیست و مسترنودز چه کسانی هستند، ابتدا باید به سیستم پاداش‌دهی این رمزارز اشاره کنیم. در مورد بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی‌ها وقتی که ماینرها مقداری ارز را استخراج (Mine) می‌کنند، تمام آن ارز برای خود آن شخص ثبت می‌گردد و به عبارت دیگر، کل پاداش ماینینگ به او اختصاص می‌یابد. اما اختصاص پاداش‌ها در ارز دیجیتال  Dash به این شیوه صورت می‌گیرد:

  • 45 درصد از ارزش ارز استخراج شده به ماینر اختصاص می‌یابد.
  • 45 درصد دیگر از ارزش آن ارز به همان کسانی که مسترنودز نامیده می‌شوند می‌رسد.
  • 10 درصد باقی‌مانده هم صرف توسعه شبکه مدیریتی ارز دیجیتال دش می‌شود.

در ادامه، به مورد دوم و سوم اشاره کوتاهی می‌کنیم. ابتدا بدانیم مسترنودز چه افرادی هستند و نقش آن‌ها در مدیریت ارز دیجیتال دش چیست؟

 

مسترنود چیست؟ نقش یک مسترنود در شبکه دش کوین چیست؟

کسانی که تحت عنوان مسترنودز شناخته می‌شوند، مجموعه کارهایی را انجام می‌دهند که به آن کارها در شبکه بلاکچین نود (Node) گفته می‌شود. نودها شامل: میزبانی کردن از نسخه‌های کپی بلاکچین، ارسال پیام‌های اصلی، اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه می‌شوند. همچنین، کارهای دیگری که شبیه وظایف سهام‌داران در یک شرکت سهامی هستند نیز جزو کارهای نود شناخته می‌شوند، مثل: رای دادن، ارائه پیشنهادهای گوناگون برای توسعه اکوسیستم ارز دیجیتال دش و…

اما شرط تبدیل شدن به مسترنود ارز دیجیتال دش چیست؟ برای اینکه شما هم یکی از این افراد مهم و تاثیرگذار در شبکه ارز دش باشد و 45 درصد از ارزش ارز استخراج شده به شما برسد، باید حداقل 1000 دش کوین در اختیار شما باشد. این ویژگی موجب شده تا عملا بخش بزرگی از ثروت (ارزش کل دش کوین) در دست گروه کوچکی باشد و به آن‌ها قدرتی نامیزان و نامتناسب می‌دهد. در نتیجه، هر کدام از این افراد به اندازه ثروتی که در اختیارشان است، قدرت تصمیم‌گیری درباره آینده ارز دش کوین دارند.

تا اینجا دانستیم که مسترنودز 45 درصد از ارزش استخراج‌ها را می‌گیرند و قدرت ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد آینده این ارز دیجیتال دارند. این مساله یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های دش کوین با دیگر ارزهای دیجیتال است. حالا حتما این سوال برای‌تان پیش آمده که چنین تفاوتی چه فایده‌ای برای  Dash دارد؟

ارز دیجیتال دش چیست؟

گفتیم که شبکه ارز دیجیتال دش کوین بصورت غیرمتمرکز و به عبارتی مرکز گریز فعالیت می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا کسی نتواند این رمزارز را پیگیری نموده و خریداران یا فروشندگانش را ردیابی کند. وقتی چنین سیستم حاکمیتی غیرمتمرکزی ایجاد شود و یک سیستم رای‌گیری ویژه نیز برای‌شان برقرار گردد، باعث خواهد شد قدرت هیچوقت در دست یک نفر یا چند نفر نماند و بهترین تصمیمات برای آینده این ارز گرفته شود. ضمنا، تصمیمات از جانب کسانی گرفته می‌شود که نه تنها حداقل 1000 دش کوین در اختیار دارند بلکه 45 درصد از ارزش استخراج‌ها نیز به این افراد می‌رسد. پس طبیعتا مسترنودز با تمام توان برای افزایش ارزش این ارز دیجیتال تلاش می‌کنند.

اما آن 45 درصد پاداشی که در اختیار مسترنودز گذاشته می‎گیرد، در قبال وظایفی است که انجام می‌دهند. ما به بخشی از وظایف آن‌ها در جملات قبلی اشاره کردیم ولی؛ دو وظیفه عمده بر عهده مسترنودز قرار دارند که در اینجا فقط به یک اشاره کوچک اکتفا می‌کنیم. در بخش بعدی که می‌خواهیم بررسی کنیم مزایای ارز دیجیتال دش چیست این دو وظیفه را هم کامل شرح می‌دهیم:

  1. ارسال فوری (Instant Send)
  2. ارسال خصوصی (Private Send)

مسترنودز با انجام این دو کار، به تریدرها کمک بسیار بزرگی می‌کنند. اهمیت بعدی که این افراد برای دش کوین دارند، خرج بودجه برای اجرای ایده‌ها و تصمیماتی است که با هدف توسعه این شبکه طرح‌ریزی شده‌اند. و در آخر، فایده دیگری که حضور مسترنودز برای شبکه ارز دیجیتال دش کوین دارد، کاهش هزینه‌ها و کارمزدهای معاملات است. مساله‌ای که عملا به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای دش کوین نسبت به دیگر ارزها به حساب می‌آید.

 

            بودجه رشد و توسعه دش کوین از طریق پاداش معاملات انجام شده با این ارز تامین می‌گردد. به همین خاطر است که دائما زیرساخت‌های فنی و ارزش تجاری این ارز در حال توسعه است.

 

پاداش 10 درصد برای توسعه شبکه

بعد از آنکه 90 درصد پاداش‌ها بین ماینرها و مسترنودز تقسیم شد، 10 درصد باقی می‌ماند که برای توسعه این شبکه کنار گذاشته می‌شود. این پول برای تامین بودجه پیشرفت سیستم رمزنگاری دش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین خاطر، دش کوین بدون نیاز به منابعی از بیرون و بصورت کاملا خوداتکا توانایی رشد و توسعه شبکه خودش را دارد.

بر پایه همین بودجه، شبکه دش کوین در سال‌های رواجش توانسته به رشد چشمگیری از نظر فنی و تجاری دست یابد. تبدیل شدن به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال کار ساده‌ای نیست و یکی از عوامل این پیشرفت بزرگ، درنظر گرفتن همین 10 درصد از مبلغ کل پاداش‌ها بوده است. حال که مشخص شد نحوه تامین بودجه شبکه ارز دیجیتال دش چیست به سراغ ادامه بحث ویژگی‌های دش کوین می‌رویم.

 

 

سایر ویژگی‌های دش کوین

تا اینجا با سیستم اختصاص پاداش، نقش مسترنودز، نحوه مدیریت شبکه، شکل تامین بودجه برای پیشرفت شبکه آشنا شدید. اما هنوز ویژگی‌هایی باقی مانده‌اند که نشان می‌دهند دلیل موفقیت ارز دیجیتال Dash چیست.

این رمزارز از همان ابتدا به گونه‌ای طراحی شد که فقط تا سقف 18 میلیون دش کوین استخراج شود. پس، زمانی که مقدار کل دش کوین جهان به 18 میلیون برسد دیگر امکان استخراج Dash Coin وجود نخواهد داشت. البته بهتر است بدانید که زمان رسیدن به سقف تعیین شده به این زودی‌ها نیست. طبق تخمین‌ها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای رسیدن به 18 میلیون دش کوین احتمالا تا سال 2300 (یعنی 279 سال دیگر) باید صبر کنیم.

ویژگی دیگر آن، تغییر در روند استخراجش بصورت سالانه است. بدین معنا که، استخراج این ارز دیجیتال هر سال سخت‌تر از سال قبل می‌گردد و همچنین، پاداش استخراج دش کوین هر سال 7.1 کم‌تر از سال قبل می‌شود. خصوصیت بعدی دش کوین به سرعت ساخت بلاک‌ها مربوط می‌شود. اگر دوست دارید بدانید یکی دیگر از معایب بیت کوین نسبت به ارز دیجیتال دش چیست در اینجا جواب خود را پیدا خواهید کرد. در بلاک چین بیت کوین، برای تشکیل هر بلاک به چیزی در حدود 10 دقیقه نیاز است. اما تشکیل بلاک دش کوین بسیار سریع‌تر بوده و حدود 2.5 دقیقه به طول می‌انجامد.

ارز دیجیتال

در جملات قبلی مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال  Dash را معرفی کردیم. اما موضوع مهم‌تر، مزایای ان است. چرا که تریدرهای زیادی تابه‌حال بیشتر به سمت خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمزارزهای معروف و با ارزش رفته‌اند و طبیعتا باید بدانند که دش کوین چه فایده‌ای در مقایسه با آن‌ها دارد که تشویق‌شان کند به خرید دش کوین رو بیاورند.

 

            دش کوین دو مزیت عالی دارد: سرویس ارسال آنی که در عرض چند ثانیه نقل و انتقال ارز انجام می‌شود و سرویس ارسال خصوصی، که هیچ‌کس نمی‌تواند از معامله شما اطلاعاتی کسب کند.

 

مزایای ارز دیجیتال دش چیست؟

همانطور که در بخش قبلی خواندید، افرادی که بعنوان مسترنودز مشغول به کار هستند کمک می‌کنند تا دش کوین دو ویژگی مهم داشته باشد که عملا مزایای این ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. اولین مورد، ارسال فوری (Instant Send) و مورد دوم، ارسال خصوصی (Private Send) هستند.

در این بخش هر دو مزیت را مفصلا شرح می‌دهیم و بعد به مزایای دیگری هم که برای دش کوین شناخته شده‌اند اشاره می‌نماییم.

ویژگی ارسال فوری ارز دیجیتال دش چیست؟

برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که اگر بلاکچین این همه مزیت دارد و پتانسیل‌های بالایی برای تراکنش مالی در اختیار فعالان اقتصادی می‌گذارد، پس چرا هنوز به عمومیت کاملی دست نیافته است؟! شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این وضعیت، سرعت پایین به تایید درآمدن تراکنش‌هایی است که با رمزارزهایی مانند بیت کوین انجام می‌شوند. در حالیکه وقتی افراد با ویزا کارت، کردیت کارت و چیزهایی از این قبلی تراکنش خود را انجام می‌دهند فرایند تایید تراکنش‌ها در چند ثانیه انجام می‌شود.

اما چنین نقطه ضعفی که درباره رمزارزها وجود دارد را ارز دیجیتال دش تا حدودی برطرف کرده است. وقتی شما با بیت کوین تراکنشی انجام می‌دهید باید حدود 10 دقیقه صبر کنید تا تاییدیه صادر شود. اما درباره دش کوین، مساله فرق می‌کند. در شبکه دش، اگر یک تراکنش عادی را بخواهید انجام دهید زمان انجام این کار از 2.5 دقیقه هم بیشتر نمی‌شود. این نکته می‌تواند یک مزیت بسیار عالی برای دش به حساب آید. بیشتر وقت‌ها تریدرهایی که مبالغ زیادی را برای انتقال دادن در نظر ندارند، از همین تراکنش‌های عادی استفاده می‌کنند و طبیعتا از اینکه سرعتش چهار برابر بیشتر از بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها است راضی خواهند بود.

اما ویژگی اصلی دش از نظر سرعت، به سرویس ارسال آنی مربوط می‌شود. اوقاتی که افراد قصد دارند مبالغ بالا را جابجا کنند و هر دو طرف تمایل دارند که انتقال از 2.5 دقیقه هم کم‌تر طول بکشد می‌توانند از سرویس  Instant Send بهره ببرند. در این حالت، فرد با پرداخت کارمزد به مسترنودی که مسئول تایید کردن تراکنش اوست، از سرعت بالای تایید شدن تراکنش معامله‌اش لذت می‌برد. سرعت این نوع سرویس تقریبا آنی است و یکی از عواملی است که دش کوین را بسیار محبوب و جذاب ساخته است. اما؛ دلیل دوم محبوبیت ارز دیجیتال Dash چیست؟

ویژگی خصوصی ارز دیجیتال دش چیست؟

برای اینکه خوب متوجه شوید که نقطه ضعف ارزی مثل بیت کوین از نظر حفظ حریم شخصی افراد در مقابل دش کوین چیست باید این را توضیح دهیم عمومی بودن بلاک چین بیت کوین به چه معناست. زمانی که شما یک تراکنش را با بیت کوین انجام می‌دهید، هر فردی این امکان را دارد که پس از اتصال به اینترنت این اطلاعات را درباره تراکنش شما کسب نماید:

  • اول از همه کلید عمومی فرستنده و کلید عمومی گیرنده آن تراکنش قابل رویت است.
  • به صورت واضح میزان ارزش آن تراکنش نوشته می‌شود.
  • و شاید بدترین ویژگی، این است که تمام سوابق معاملاتی که با آن واحد بیت کوین انجام شده است هم قابل ردگیری خواهد بود. این ویژگی برای بسیاری از افراد یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می‌شود چرا که اساسا روی آوردن برخی از آن‌ها به تراکنش با ارز دیجیتال برای ناشناس بودن‌شان در معاملات است.

خب، اینجاست که معلوم می‌شود نحوه حفظ حریم شخصی معامله‌گران با دش کوین چیست. دومین سرویس مهمی که مسترنودز به معامله‌گران بلاک چین دش کوین ارائه می‌کنند این است که هویت فرستنده و گیرنده برای دیگران قابل رویت نیست. کلیدهای عمومی، میزان ارزش انتقال ارز و از همه مهم‌تر، سابقه معاملاتی هر واحد دش کوین دیگر قابل ردیابی نخواهد بود.

در واقع از آنجایی که تک تک واحدهای بیت کوین این ویژگی را دارند که سوابق معاملاتی‌شان ثبت می‌شود، اگر یک واحد بیت کوین در گذشته برای پولشویی یا انجام معاملات غیر قانونی دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد توسط بسیاری غیرقابل پذیرش خواهد بود. در نتیجه، برعکس دو اسکناس هزار تومانی برای ما به یک اندازه ارزش دارند و می‌توانیم آن دو اسکناس را با هم تعویض کنیم؛ دو واحد بیت کوین را نمی‌توان با هم تعویض نمود و این دو واحد لزوما به یک اندازه ارزش ندارند. ولی سرویس  Private Send که توسط مسترنودز ارائه می‌گردد این مزیت را با خودش دارد که دش کوین قابل تعویض می‌کند. سابقه  معاملاتی هیچ یک از واحدهای دش کوین ثبت نمی‌شود و می‌توان هر واحد از دش کوین را با واحد دیگری از همین ارز دیجیتال تعویض نمود. کم‌ترین فایده این مزیت این است که معاملات را با این ارز دیجیتال بسیار ساده و به دور از پیچیدگی نموده است.

            استخراج دش کوین هم بوسیله کامپیوتر و هم به وسیله دستگاهی بنام ASIC انجام می‌شود که هر دو بر اساس الگوریتم  X11 استخراج را انجام می‌دهند.

 

روش استخراج ارز دیجیتال دش چگونه است؟

گفتیم که مزایای ارز دیجیتال دش چیست و چرا این ارز رشد بالایی را در چند سال طی کرده است. همچنین، با توجه به ویژگی‌ها، مزیت‌ها و تاریخچه آن بسیاری از کارشناسان نسبت به آینده ارز دش کوین خوشبین هستند و خرید دش کوین را به تریدرها پیشنهاد می‌کنند.

در این بین، کسانی هستند که ترجیح می‌دهند بیت کوین و آلت کوین‌های خود را حفظ کنند و به جای معامله دش کوین به سراغ استخراج  Dash بروند. در این قسمت، روش انجام این کار را توضیح می‌دهیم. روش استخراج این رمز ارز «استخراج مبتنی بر اثبات کار» است. این استخراج که شبیه روش استخراج بیت کوین و لایت کوین است –به این دلیل که دش کوین همان نسخه  Fork بر پایه  Source Code بیت کوین است- بوسیله ابزارهای تخصصی صورت می‌گیرد. اگر بخواهید با سیستم کامپیوتری این کار را انجام دهید، باید سیستمی باشد که  CPU  و یا  GPU قدرتمندی داشته باشد. البته بهتر است بدانید که با توجه به اینکه استخراج دش کوین به این روش هزینه بسیار بالایی دارد و زمان زیادی به طول می‌انجامد، عملا برای کسی صرفه‌ای نخواهد داشت.

استخراج ارز دیجیتال

به همین خاطر است که برای استخراج  Dash از وسیله‌ای تخصصی بنام ASIC بهره می‌برند. روش کار این دستگاه که مبتنی بر اثبات کار (Proof-of-Work) نام دارد، به شیوه‌ای است که در ادامه ذکر می‌کنیم. در روش اثبات کار، کاربران به کمک سیستم کامپیوتری محاسبات پیچیده ریاضی را حل می‌کنند تا اعتبار تراکنش‌ها را تعیین نمایند. اثبات کار روشی غیرمتمرکز است و کاربر پس از انجام آن، مبلغی را بعنوان پاداش دریافت می‌کند. درباره پاداش و نرخ آن در بخش‌های قبلی نوشتیم. هر فرد با استخراج ارز 45 درصد از ارزش آن را Dashcoin دریافت می‌کند. افزون بر این نکات، لازم است بدانید که الگوریتم  Dash به روش X11 است.

 

استخراج دش اگرچه بسیار جذاب به نظر می‌رسد اما بخاطر اینکه به ابزار گران‌ قیمت نیاز دارد، کار ساده‌ای نیست و به هزینه‌هاییتال دش چیست؟ این راه، همان کاری است که همه تریدرها روزانه مشغول انجامش هستند: خرید و فروش ارز دیجیتال. اولیه زیادی احتیاج دارد، هر کسی نمی‌تواند به سمت آن برود. بنابراین، سوالی که پیش می‌آید این است که راه جایگزین برای داشتن ارز دیج

 

روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال دش چیست؟

قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه، لازم است که یک کیف دیجیتالی یا همان والت (Wallet) برای خود تهیه کنید. در مورد والت‌های مناسب دش کوین در بخش بعدی توضیح خواهیم داد. هر کیف دیجیتالی دو کلید یا دو آدرس را با خود دارد. کلید یا آدرس اول، همان کلید عمومی است. این مورد، به معنای آدرس کیف شماست که اگر کسی قصد دارد هر ارز دیجیتالی را به شما بدهد، کلید عمومی را در بخش گیرنده تراکنش ثبت می‌کند و پس از گذشت زمان- به تناسب ارزی که انتقال داده شده- آن ارز وارد کیف شما می‌گردد.

کلید خصوصی یا آدرس خصوصی برعکس نوع عمومی که می‌تواند در اختیار دیگران هم باشد؛ چیزی است که فقط باید در دست خودتان باشد و به هچی عنوان نباید آن را به کسی بدهد. کلید عمومی حکم کد پستی منزل شما را دارد ولی کلید خصوصی مانند کلید گاو صندوق خانه‌تان است. هر دو کلید ترکیبی طولانی از اعداد و حروف انگلیسی هستند. در مقالات گذشته حامی اکسچنج، درباره روش‌های نگهداری از کلید خصوصی کیف دیجیتالی‌تان نوشته‌ایم.

اولین روش برای خرید یا فروش دش کوین، انتقال دادن آن است. فرض کنید شما می‌خواهید با دوست‌تان که همدیگر را می‌شناسید مقداری ارز معامله کنید. او به شما بیت کوین داده و قرار است که شما هم از کیف خود مقداری دش کوین به او بدهید. در اولین قدم، کیف خود را با کلید خصوصی باز می‌کنید و وارد بخش تراکنش می‌شوید. داخل لیست تراکنش باید آدرس گیرنده (کلید عمومی او)، نوع و میزان ارز دیجیتال را مشخص کنید. پس از وارد نمودن اطلاعات، ماینرهای دش کوین آن مقدار ارز که شما انتقال داده‌اید را به یک بلوک در شبکه بلاک چین دش اضافه می‌کنند. باید منتظر بمانید که تراکنش تایید شود. چنانچه یک تراکنش معمولی انجام داده‌اید حدودا 2.5 دقیقه باید صبر کنید و اگر می‌خواهید از سرویس  Instant Send استفاده کنید، با پرداخت هزینه آن به مسترنودز در عرض چند ثانیه تراکنش تایید می‌گردد. وقتی که تراکنش تایید شد، به اطلاع دیگر ماینرها نیز می‌رسد تا عملا آن ارز انتقال یافته و مورد تایید همه آن‌ها قرار گیرد.

 

روش دوم برای خرید و فروش دش کوین، استفاده از خدمات صرافی‌هاست. چنانچه شما هیچ دش کوینی در کیف خود ندارید و قصد دارید که چند واحد از آن را تهیه کنید. بهترین و آسان‌ترین راه، همکاری با یک صرافی است. صرافی‌های معتبری هستند که در سطح جهانی کار می‌کنند و می‌توان با انواع ارزهای دیجیتال با آن‌ها کار کرد. حتی برخی صرافی‌ها نیز با دلار و یورو و … کار می‌کنند و می‌توانید با پرداخت دلار دش کوین بخرید. از جمله صرافی‌های معتبر جهانی، می‌توان به  Binance ، Bitfinex و … اشاره کرد. در این بین، یک مشکل جدی پیش‌روی معامله‌گران ایرانی وجود دارد. بخاطر تحریم‌ها هیچ یک از این صرافی‌های معتبر حاضر نیستند به کاربران ایرانی سرویس بدهند و اگر متوجه شوند کاربر ایرانی است بلافاصله حساب او را بلاک می‌کند. هرچند لازم به ذکر است که برخی صرافی‌ها به کاربر مورد نظر اطلاع می‌دهند که قرار است حسابش بلاک شود تا او فرصت کند پول‌های خود را خارج کند. اما برخی از صرافی‌ها این کار را هم انجام نمی‌دهند و عملا از شما هم هیچ کاری ساخته نیست.

ارز دیجیتال

پس برای ما ایرانی‌ها بهترین روش برای خرید ارز دیجیتال دش چیست؟ دو راه برای دور زدن این مشکل وجود دارد. راه اول، استفاده از  VPN با آی‌پی ثابت است. این کار به معنای گول زدن صرافی‌های خارجی است تا آن‌ها متوجه نشوند که شما یک کاربر ایرانی هستید. راه دوم نیز، همکاری با صرافی‌های ایرانی است که حتی بعضی از آن‌ها امکان خرید ریالی دش کوین را نیز به مشتریان‌شان ارائه می‌کنند. انتخاب یکی از این دو روش به خود کاربر بستگی دارد.

قبل از اینکه به موضوع والت دش کوین بپردازیم، لازم است این را نیز اضافه کنیم که صرافی‌ها خرید و فروش ارز دیجیتال را به شیوه جفت ارز انجام می‌دهند. یک صرافی از شما دلار می‌گیرد و دش کوین به شما می‌دهد. صرافی دیگری از شما بیت کوین می‌گیرد و به شما دش کوین می‌دهد. حالت اول را با نماد  DASH/USD و حالت دوم را با نماد DASH/BCT نشان می‌دهند. بنابراین، بهتر است نمادها را به خوبی بشناسید.

 

          برای ارز دیجیتال دش کوین کیف پول‌های زیادی وجود دارد که باید توجه کنید کیف پولی را انتخاب کنید که مورد تایید شبکه دش کوین باشد. ما به سه تا از بهترین کیف‌ها اشاره کرده‌ایم.

کیف پول‌ ارز دیجیتال دش چیست؟

والت‌ها به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری در اختیار کاربران قرار می‌گیرند تا بتوانند ارز دیجیتال خود را در آن نگاهداری کنند، با آن ارز خرید و فروش کرده و بوسیله آن تراکنش انجام دهند. ارز دیجیتال دش هم مثل بیت کویت و آلت کوین‌ها دارای کیف پول‌های خودش است. یک نکته ضروری که باید در این زمینه به آن دقت زیادی داشته باشید، امنیت کیف است. اینکه چه کیفی را انتخاب کنید، کلید خصوصی آن را به خوبی نگهداری کنید، به شیوه درستی از آن بک آپ بگیرید، راه‌های نفوذ و هک کیف پول را مسدود نمایید و مسائل امنیتی دیگری از این دست را باید جدی بگیرید تا ارز دیجیتال شما همیشه برایتان بماند و بر اثر یک اشتباه یا نفوذ هکرها از دست‌تان نرود.

در بین این نکات، ما قرار است به این نکته که چه کیفی را انتخاب کنید بپردازیم.

والت

کیف پول رسمی ارز دیجیتال دش کوین (Dash Core Wallet)

مهم‌ترین ویژگی کیف رسمی ارز دیجیتال Dash پشتیبانی از دو ویژگی ارسال سریع و ارسال خصوصی است. به همین خاطر محبوب‌ترین کیف برای کسانی است که قصد خرید و فروش دش را دارند. اما برای استفاده از آن ضروری است که به اینترنت پرسرعت و حجم ترافیک زیاد دسترسی داشته باشید.

 

کیف پول جکس (Jaxx)

این کیف دو ویژگی مهم را در خود جای داده است: امنیت و پشتیبانی از انواع ارزها. در نتیجه، با داشتن این کیف معاملات شما با آن فقط به دش کوین محدود نمی‌شود و می‌توانید انواع معاملات را با کیف جکس انجام بدهید.

 

 

کیف پول در الکتروم (Dash Electrum)

این کیف در بین تریدرهای ایرانی دش کوین بسیار محبوب است. دلیل محبوبیت آن نیاز نداشتن به اینترنت پرسرعت و حجم ترافیک زیاد است. البته، توجه داشته باشید که از ارسال سریع و ارسال خصوصی پشتیبانی نمی‌کند. اما مزیت مهم آن، داشتن امنیت بسیار زیاد است به طوری که خیال کاربر از نظر امنیت پولش راحت می‌شود. کیف پول الکتروم کلید خصوصی‌اش را در کامپیوتر شما به صورت مستقیم ذخیره می‌نماید.

 

سخن اخر

در این مقاله به تمامی نکات مربوط به ارز دیجیتال دش پرداخته شد. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در انتخاب ارز مناسب برای سرمایه گذاری کمک کند.

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید