خانهوبلاگمقالاتآموزشیآشنایی با مفهوم ارز دیجیتال و ...

مفهوم ارز دیجیتال

آشنایی با مفهوم ارز دیجیتال و نقش آن در زندگی مدرن امروزی

بیت کوین بی شک از نظر رشد قیمت به عنوان بهترین دارایی دهه گذشته شناخته می‌شود و با این حال همه رسانه‌های جریان اصلی و حتی اکثر دولت‌های تلاش می‌کنند تا در مرود آینده بیت کوین نظری ندهند. نکته مهم این است که با وجود رشد رمز ارزها هنوز بسیاری از مردم دنیا مفهوم ارز دیجیتال را نمی‌شناسند و این مسئله به عنوان یکی از مشکلات اساسی است.

همچنین برخی از کشورها با رمز ارزها مشکل دارند و به عنوان مثال کشور هند قصد دارد تا معامله ارزهای دیجیتال را ممنوع کند.

در سال‌های گذشته روزنامه نگاران و فعالین حوزه خبر، همگی از مرگ بیت کوین صحبت می‌کردند اما حالا بیت کوین رشد قیمت بسیار زیادی پیدا کرده است و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد علاقه مند به بررسی مفهوم ارز دیجیتال شوند.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به تاریخچه پول انداخته و بیان کنیم که چرا باید در حوزه ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری کرد و چرا این بازار مالی ارزش ورود را دارد. پس با ما همراه باشید تا در مورد این مسئله بسیار مهم صحبت کنیم.

بررسی تاریخ پول، پیش از بررسی مفهوم ارز دیجیتال

با توجه به رشد تکنولوژی می‌توان انتظار داشت که بچه‌های نسل آینده حتی پول کاغذ و فلزی به یاد نیاورند. نسل‌هایی که بعد از ما به دنیا می‌آیند، از لحظه تولد با پول الکترونیکی قابل برنامه ریزی شده بزرگ می‌شوند و تنها جایی که با پول کاغذی و فلزی روبرو می‌شوند، در کلاس تاریخ خواهد بود.

دلیل چنین اتفاقی ساده است، چرا که پول‌های امروزی آنالوگ هستند و این پول‌ها از درختان مرده و فلز ساخته شده است. حتی نسخه الکترونیکی این پول‌ها که در پی پال قرار می‌گیرد و از طریق حواله‌ها منتقل می‌شوند نیز تنها یک مفهوم الکترونیکی در پایگاه داده هستند و این پول‌ها به هیچ عنوان یک ارز الکترونیکی واقعی و قابل برنامه ریزی نیستند. اگر یک اسکناس را روی میز بگذارید، نمی‌توانید آن را مجبور به اجرای یک قرارداد هوشمند کنید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که پول خود را پس انداز کرده و یا آن را برای خرید کالا و خدمات مبادله کنید.

با مفهوم ارز دیجیتال، پول فردا هوشمند است

همانطوری که دوربین‌های دیجیتال جایگزین همتایان آنالوگ خود شده اند، پول دیجیتال و قابل برنامه ریزی نیز جایگزین پول‌های کاغذی ساده و قدیمی خواهند شد.

زمانی که در اواخر دهه 90 شاهد حضور افراد بسیار زیادی در فضا اینترنت بودیم، بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که فعالیت در اینترنت وقت تلف کردن است اما حالا اینترنت به قدری مهم است که دنیا بدون آن را نمی‌توان تصور کرد.

موضوع مهم این است که بیشتر مردم قادر به آینده نگری نیستند. آن‌ها کاملاً دوست دارند تا در وضعیت فعلی زندگی کنند. از منظر تکاملی نیز این مسئله منطقی است. ما چند میلیون سال را صرف دویدن در جنگل، شکار و جمع آوری کردیم. اگر می‌خواستیم زنده بمانیم، تمرکز بر یافتن غذا و خورده نشدن توسط جانوران وحشی بود. اما بزرگان قبیله آینده نگری داشتند و در مورد آینده صحبت می‌کردند اما بقیه افراد قبیله فقط بر روی وضعیت فعلی خود تمرکز داشتند. حالا اما ما حدود 8000 تا 10000 سال پیش زندگی در شهرها را شروع کردیم و تمدن را پایه گذاری کردیم.

 

همین اتفاق نیز امروزه در مورد پول دیجیتال اتفاق می‌افتد. مردم بدون آن که مفهوم ارز دیجیتال را بدانند آن را یک اتلاف انرژی بزرگ می‌دانند که زمان انجام تراکنش‌های آن آهسته و قیمت‌های آن نیز بی ثبات هستند. مردم تصور می‌کنند این مشکلات برای همیشه ادامه خواهند داشت. همین طرز فکر منجر به واکنش‌های کاملاً کوته بینانه علیه فناوری و روایت‌های ترس محور از آن شود.

بی شک اما مفهوم ارز دیجیتال در سال‌های آینده دستخوش تغییرات خواهد شد و این دقیقا نقطه‌ای است که ارز دیجیتال جایگزین پول‌های فعلی خواهد شد.

به عنوان یک مثال جذاب در مورد کارکرد رمز ارزها بگذارید شما را با پروژه Crypto Kitties آشنا کنیم. این پروژه یک بازی کلکسیونی بود که به مردم اجازه می‌داد تا بچه گربه‌های دیجیتالی بامزه را پرورش دهند و با آن‌ها تجارت کنند اما در این شرایط با محدودیت‌های تراکنش‌های کند و مقیاس محدود اتریوم مواجه شدند. همین مسئله باعث شد تا اکثر مردم این پروژه را شکست خورده در نظر بگیرند.

به همین دلیل سازندگان Crypto Kitties متوجه شدند که باید فراتر از اتریوم بروند. آن‌ها به نوع جدید بلاک چین سریع و هوشمند نیاز داشتند، بنابراین Flow را ساختند. Flow دارای قراردادهای هوشمند تقریباً آنی، مقیاس بندی سریع و قراردادهای هوشمند قابل ارتقا است و همین مسئله باعث شد تا حالا شاهد رشد قسمتی از صنعت رمز ارزها باشیم.

بلاک چین Flow اکنون به کسب و کارهای بزرگی که در آن فعالیت می‌کنند افتخار می‌کند. یکی از این کسب و کارها NBA است.

از سوی دیگر بن مائورو، هنرمندی است که اخیراً اولین سری کارت‌های معاملاتی خود را در Flow به قیمت 2 میلیون دلار فروخت ، مبلغی که زندگی یک هنرمند را می‌تواند به راحتی تغییر دهد.

فقط کافی است تا پس از آشنایی با مفهوم ارز دیجیتال به آینده نگاه کنید. در این شرایط دیدن کلکسیون کالاهای دیجیتالی که فقط شما مالک آن هستید، کار سختی نیست. قراردادهای مالکیت واقعی که در دادگاه از آن‌ها استفاده می‌شود، اشتراک کارهای هنرمندانی که پاداش‌های ویژه‌ای مانند تخفیف‌های فوق العاده را بر روی محصولات خود قرار می‌دهند و… تنها بخشی از فعالیتی است که می‌توان با استفاده از رمز ارزها انجام داد. همه این موارد بیشتر آینده دیجیتالی را رقم خواهند زد و این فقط شروع یک انقلاب گسترده تر در مفهوم پول است.

حذف واسطه‌ها از طریق مفهوم ارز دیجیتال

هیچ کس واسطه‌ها و دلالان را دوست ندارد. در واقع دلال‌ها کسانی هستند که باعث افزایش ناگهانی قیمت‌ها می‌شوند. اما باید بدانید که بآن کها نیز جز دلالان هستند و دولت‌ها هم چنین وضعیتی دارند.

بزرگترین مشکل پول‌های کاغذی امروزی این است که باید به واسطه‌های متمرکز آن اعتماد کنیم تا آن پول‌ها را نگه دارند و آن را در سراسر جهان جا به جا کنند. اما نسل فردا به واسطه‌ها نیازی نخواهند داشت. امروز، وقتی خانه‌ای می‌خرید، پول شما به یک حساب ذخیره شده توسط یک مقام مرکزی منتقل می‌شود. پس از امضای قرارداد توسط هر دو طرف و با گذشت زمان کافی، پول در نهایت به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

در آینده نیازی به واسطه‌ها نخواهیم داشت. یک برنامه کوچک به سادگی پول را به خود شخص و به صورت مستقیم انتقال می‌دهد و زمانی که هر دو طرف قرارداد را به صورت دیجیتالی امضا کنند، فرآیند انتقال انجام خواهد شد. این همان چیزی است که امروزه باعث محبوبیت DeFi شده است. در فردا دیجیتالی شاهد راه حل‌های آسانی برای قرض دادن خواهیم بود و شما می‌توانید پول خود را به صورت مستقیم به افرادی که هرگز ندیده اید یا آن‌ها ملاقات نکرده اید قرض دهید و به جای بآن کها از آن‌ها سود بگیرید. از این طریق حتی شخصی که می‌خواهد قرض بگیرد، نیازی ندارد تا به بانک برود و از آن‌ها التماس کند که به او پول بدهند.

فناوری دیجیتال بی نهایت انعطاف پذیرتر است و به ما اجازه می‌دهد تا از هزاران جهت جدید که اکنون تصور می‌کنیم، بتوانیم از پول استفاده کنیم.

بدون هیچ شک و تردیدی فردا ما با استفاده از مفهوم ارز دیجیتال بسیار متفاوت از امروز خواهد بود. امروزه پول کاغذی و فلزی منتشر شده از سوی دولت‌ها بر جهان مسلط است.

حتی با وجود این که ارزش بازار بیت کوین در چند سال گذشته به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است، اما هنوز بسیاری از مردم مفهوم ارز دیجیتال را نمی‌دانند. مردم به خاطر ندیدن پتانسیل واقعی از آن استفاده نمی‌کنند.

اما در دهه آینده این وضعیت تغییر خواهد کرد زیرا عرضه پول تنها به پول کاغذی خلاصه نمی‌شود و شاهد مخلوطی از ارزهای دیجیتال خصوصی و ارزهای دیجیتال دولت‌ها خواهیم بود. در چنین شرایطی پول نقد وجود نخواهد داشت. اتفاقات کوچکی برای رسیدن به این هدف رخ داده است و در حال حاضر در سراسر جهان شاهد تلاش‌هایی برای از بین بردن پول نقد هستیم. به عنوان مثال در کشورهای پیشرفته مانند چین، حتی بی خانمان‌ها با کدهای QR پول می‌گیرند.

با رشد مفهوم ارز دیجیتال، بی شک جهان بسیار متفاوت از دنیای امروزی خواهد بود. دنیای فردا پر از تراکنش‌های خرد از طریق ارزهای دیجیتال خواهد بود. شما می‌توانید از نانوایی نان را به صورت مبادله همتا به همتا خریداری کنید. در چنین دنیایی شما از کارت اعتباری استفاده نخواهید کرد، بلکه از یک کد QR استفاده می‌کنید و واسطه‌هایی مانند ویزا و مستر کارت را حذف می‌کنید. دنیای فردا تقریباً هیچ شباهتی به امروز ندارد و همین امر دیدن آن را بسیار دشوارتر می‌کند.

ایجاد پول‌های کاغذی

فلز و پول کاغذی در واقع تلاش می‌کند تا معنا و مفهوم ارزش را به شکل جهانی در یک واحد، متمرکز کرده و این امکان را به وجود بیاورد تا همه مردم دنیا از آن برای مبادله استفاده کنند. این پول‌ها به سرعت جایگزین روش مبادله کالا به کالا شد که یک روش بسیار ناکارآمد بود. در گذشته روش معامله به صورت کالا به کالا بود و به عنوان مثال افراد مجبور می‌شدند که چند گاو را برای خرید غلات پرداخت کنند.

اما نکته مهم این است، دقیقا چند گاو ارزش غلات را دارند؟ همین عدم قطعیت این موضوع را ثابت می‌کند که این شیوه داد و ستد نادرست و انجام آن نیز بسیار سخت بود.

در چنین شرایطی پول‌های فلزی و کاغذی معضل مبادله‌ها را حل کردند. حالا صاحب گاو می‌توانست آن‌ها را به ازا دریافت سکه بفروشد و مستقیماً آن سکه‌ها را با هر چیزی که می‌خواهد معامله کند. فروشنده غلات می‌تواند غلات را با پول مبادله کند و با خرید سنگ، خانه جدید خود را بسازد بدون این که نیازی به داشتن یک مذاکره دو جانبه با صاحب گاو و صاحب سنگی داشته باشد.

مفهوم ارز دیجیتال

پول آنالوگ یک فناوری ذخیره سازی ارزش جهانی فوق العاده بود، چرا که تنها کافی بود تا به سکه نگاه کنید و متوجه شوید که ارزش آن چقدر است، زیرا بقیه نیز قبول دارند که آن سکه ارزشمند است و این روش باعث شد تا جهان و نحوه اداره تمدن‌ها تغییر کنند. اما زمان استفاده از پول آنالوگ نیز به سرعت می‌گذرد.

مفهوم ارز دیجیتال در طول تاریخچه

نکته جالبی که باید به آن توجه کنید این است که بسیاری از چالش‌هایی که امروزه برای رمز ارزها وجود دارد، در گذشته حل شده است. به عنوان مثال در گذشته نیز به دلایل مختلف شاهد تجارت غیر متمرکز بودیم. در دوره جنگ‌های داخلی کشور ژاپن، در طول یک سال ممکن بود پادشاهان ده‌ها بار تغییر کنند، زیرا جنگ سالاران قدرتمند از طریق 125 سال جنگ داخلی همواره به دنبال فتح قلمروهای مختلف بودند و همین مسئله باعث تغییر در مفهوم پول شده بود.

پول در آن روزها بسیار متفاوت بود زیرا غالباً غیر متمرکز تر بود و مردم نمی‌توانستند به دوام افراد در قدرت اعتماد کنند. در چنین شرایطی مردم بیشتر از کالاها به عنوان ابزار تجارت استفاده می‌کردند و نمک، ابریشم، پارچه و… تبدیل به مبنا مبادله شده بود.

 

بررسی تاریخ پول به شما ثابت می‌کند که پول ایده ثابتی نیست و همیشه در حال تکامل است. به عنوان مثال تاجران زمانی که در جاده‌های ابریشم باستانی به تجارت می‌پرداختند از ابریشم به عنوان مبنا مبادله استفاده می‌کردند زیرا شکلی از ثروت متمرکز بود. در واقع این ایده که پول باید دارای یک پشتوانه ارزشمند باشد به هیچ عنوان درست نیست. اگر مردم احساس کنند چیزی ارزشمند است، آن وسیله و شی ارزشمند خواهد شد. با وجود این که ابریشم ممکن است کمیاب و ساخت آن نیز سخت باشد، اما هیچ ارزش ذاتی و پشتوانه دیگری نداشت به جز این که مردم تصور می‌کردند ابریشم زیبا و با ارزش است و همین مسئله باعث شده بود تا از آن به عنوان مبنا مبادله استفاده شود.

در دنیا امروزی نیز با همین منطق می‌توان گفت که طلا هیچ ارزشی ندارد مگر این که بگوییم برای مردم طلا ارزشمند است و همین مسئله باعث شده تا امروزه از طلا به عنوان مبنا مبادله استفاده شود.

برخی از افراد در پاسخ به این مسئله که ارزش یک شی برای مبادله تنها به دیدگاه مردم نسبت به آن بستگی دارند می‌گویند که مهم ترین دلیل ارزشمند شدن اشیا در طول تاریخ، کاربردی بودن آن است. این طرز فکر اشتباه است چرا که اگر امروزه به لیتیوم نگاه کنیم می‌توانیم کاربرد آن را در الکترونیک، باتری‌ها و حتی علم پزشکی مشاهده کنیم، اما ما از لیتیوم به عنوان پول استفاده نمی‌کنیم. برای ما طلا ارزش دارد، چرا که می‌گوییم این شی ارزشمند دارد. این حقیقت هر پولی است که تا کنون وجود داشته و به همین دلیل می‌توان گفت که در آینده با توجه به مفهوم ارز دیجیتال، اگر برای مردم ارزها دیجیتالی ارزشمند شوند، ارزش آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و مبنا مبادله قرار می‌گیرند. هر چیزی که بتوانید به عنوان یک ذخیره ارزش از آن استفاده کنید، در نهایت می‌تواند مانند پول عمل کند.

تجارت مدرن با استفاده از رمز ارزها

بزرگ ترین دلیلی که مردم نمی‌توانند پول‌های دیجیتالی را قبول کنند این است که آن‌ها هرگز در زندگی خود پول متفاوتی را ندیده اند. پول همیشه به همین شکل بوده و توسط دولت‌های ملی چاپ آن صورت می‌گرفته.

در مقابل اما پول غیر متمرکز و قابل برنامه ریزی توسط هیچ کس به جز خود پروتکل صادر نمی‌شود و همین مسئله باعث شده تا الگوی کاملاً متفاوتی داشته باشد. این الگوی تغییر عظیمی در مفهوم پول است که از فضای فعلی زندگی بشر فراتر می‌رود.

این ایده که شما می‌توانید پول خصوصی یا پولی داشته باشید که برای صدور آن نیازی به یک مقام مرکزی ندارد، کاملاً خارج از درک بسیاری از مردم است. در صورتی که اگر مفهوم ارز دیجیتال برای افراد مشخص شود، بسیاری از مردم با درک آن، علاقه مند به این شیوه تجارت خواهند شد.

شاید پردازش و درک الگوهای بلند مدت واقعاً برای مردم بسیار دشوار باشد ما بزرگان صنایع مختلف همواره به دنبال نگاه‌های بلند مدت هستند.

چرا مفهوم ارز دیجیتال برای مردم ترسناک است؟

شاید برای شما این سوال مهم مطرح شود که چرا با وجود کاربردی بودن و همچنین داشتن ارزش نسبی، مردم از ارز دیجیتال استفاده نمی‌کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین دلیل ترس مردم است.

ترس مردم از رمز ارزها

مفاهیم جدید برای مردم همیشه وحشتناک است. چرا که اکثر مردم نمی‌خواهند تغییر کنند. تغییر می‌تواند برای مردم به این معنی باشد که آن‌ها تا به امروز در حال اشتباه کردن بودند و نمی‌خواهند تا این واقعیت را قبول کرده و خود را تغییر دهند.

ترس بانک‌ها از رمز ارزها

از سوی دیگر بآن کها نیز رمز ارزها را به عنوان یک تهدید وجودی می‌بینند و با وجود این که بآن کها مفهوم ارز دیجیتال را می‌دانند، پیش بینی بآن کها این است که به واسطه ارزهای دیجیتال مفهوم بانک و بانکداری از بین خواهند رفت. در چنین شرایطی بآن کها باید مدل‌های کسب و کار خود را به طور ریشه‌ای با مفهوم ارز دیجیتال تطبیق دهند یا با رشد این مفهوم از بین بروند. در چنین شرایطی اکثر بآن کها موفق نمی‌شوند، چرا که به مدل کسب و کار فعلی خود پایبند خواهند بود و به همین دلیل هم نابود خواهند شد. با این حال، تعداد کمی از بآن کها در آینده به اندازه کافی باهوش خواهند بود که در کنار رشد رمز ارزها همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

بیت کوین

ترس دولت‌ها از رمز ارزها

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که دولت‌ها بیش از همه از مفهوم ارز دیجیتال می‌ترسند. دولت مردان جهان، امروزه به عنوان صاحبان قدرت شناخته می‌شوند، چرا که آن‌ها حق انحصاری ضرب و توزیع پول را دارند. این مسئله باعث شده تا آن‌ها به اصلی ترین اشخاص در حوزه اقتصاد و تجارت بین الملل تبدیل شوند و تسلط کاملی بر اقتصاد دنیا داشته باشند. در واقع دولت‌ها می‌دانند که کنترل پول به معنای کنترل جهان است. آن‌ها نمی‌خواهند این قدرت را واگذار کنند و به راحتی هم این کار را نخواهند کرد.

کشورهای دیکتاتوری و همچنین کشورهایی که به دیکتاتورها وابستگی دارند بیشتر نگران هستند. آن‌ها نگران توانایی رمز ارزها برای برهم زدن قدرت هستند، چرا که مفهوم ارز دیجیتال باعث می‌شود تا کنترل مطلق دولت‌ها بر اقتصاد شهروندان از بین برود.

حکومت‌های استبدادی هرگز برای مردم نیستند. آن‌ها دولت‌هایی هستند که با استفاده از نام مردم قدرت را به دست گرفتند، در حالی که با سیاست‌های شنیع، خودخواهانه و جنون آمیز، زندگی مردم را با مشکل مواجه می‌کنند. در صورتی که شاهد رشد رمز ارزها باشیم، این پول جدید که دیگر توسط دولت‌ها و حکومت‌ها کنترل نمی‌شوند می‌تواند به افراد اجازه دهند تا از این اسارت اقتصادی خارج شوند. تصور کنید که یک ارز دیجیتال واقعا مقیاس پذیر و پذیرفته شده بین المللی وجود داشته باشد که ارزش خود را به طور پیوسته حفظ کند، یک استیبل کوین تقریباً بی نقص که می‌توانید آن را در هر جایی خرج کنند.

از سوی دیگر اما مفهوم ارز دیجیتال بسیار پیشرفته است. ارزهای دیجیتالی پول‌های قابل برنامه ریزی هستند و همین مسئله باعث محبوبیت آن‌ها شده است.

در کشورهای استبدادی زمانی که اقتدار گرایان به قدرت می‌رسند، بازارها و پول را به طرز چشمگیری بی ثبات می‌کنند و همین مسئله باعث تورم شدید می‌شود، در چنین وضعیتی مردم می‌توانند به سادگی پول خود را به پولی بین المللی و با ثبات تغییر دهند و از این طریق به حفظ ارزش پول خود کمک کنند.

به همین دلیل دولت‌های دیکتاتوری به رمز ارزها حمله خواهند کرد. آن‌ها رمز ارزها را ممنوع خواهند کرد، همانطوری که در حال حاضر هند در تلاش است تا جلوی رشد رمز ارزها را بگیرد. دولت‌ها امیدوارند که بتوانند با ممنوع کردن رمز ارزها از قدرت بلاک چین استفاده کنند، اما نمی‌توانند این کار را انجام دهند زیرا یک کشور قادر به توسعه یا درک آن نخواهند بود.

یک بلاک چین بدون سکه‌ای که به آن قدرت می‌بخشد، هیچ ارزی ندارد. این سکه است که باعث ایجاد ارزش در بلاکچین می‌شود. بدون سکه، بلاکچین فقط یک پایگاه داده توزیع شده است. اگر مردم هیچ انگیزه‌ای برای بدست آوردن سکه نداشته باشند، با این فناوری کار نخواهند کرد و در نهایت بلاکچین چیزی جز یک فناوری بی فایده نخواهد بود.

تلاش‌های دولت‌های استبدادی برای از بین بردن مفهوم ارز دیجیتال بی فایده خواهد بود و در نهایت دولت‌های منطقی تر با استفاده از رمز ارزها به رشد خود کمک می‌کنند. درست همان طوری که قدرت سامورایی‌ها در نهایت به دست یک دولت مدنی افتاد و شکل مدرن دولت ملی بر زندگی مردم حاکم شد، در قرن‌های آینده نیز این سیستم تغییر خواهد کرد. قدرت دولت‌های استبدادی یک شبه یا حتی در طول چند سال از بین نخواهد رفت، اما به آرامی و به طور غیرقابل برگشتی کاهش خواهد یافت و جای خود شاهد نظم بین المللی تری در سرزمین‌های مستقل خواهیم بود. هیچ کس نمی‌تواند در برابر جزر و مد زمان بایستد و همین مسئله باعث می‌شود تا در آینده مفهوم ارز دیجیتال به صورت جهانی مورد استفاده قرار بگیرد.

شروع جدید با در نظر گرفتن مفهوم ارز دیجیتال

شاید با وجود مطالب گفته شده در بخش‌های قبلی باز هم برای درک مفهوم ارز دیجیتال مشکل داشته باشید. در چنین وضعیتی تنها کافی است تا به چند نکته توجه کنید تا در نهایت بتوانید به صورت کامل مفهوم ارز دیجیتال را درک کنید:

  • ارزهای دیجیتال پول هوشمند هستند.
  • ارزهای دیجیتال قابل برنامه ریزی هستند.
  • پول امروز دیگر کاربردی نیستند و نسل‌های بعدی از این پول استفاده نمی‌کنند.

پول امروز مانند نگاه کردن به یک تلفن تاشو قدیمی است که نمی‌تواند عکس بگیرد، چت کند، پیامک ارسال کند و حتی با آن وارد وب شوید.

 

همه موانع تکنولوژیک مختلف با گذشت زمان حل خواهند شد. همه مشکلاتی که در حال حاضر ارزهای دیجیتال دارند بی شک در یکی دو دهه آینده از بین خواهند رفت، زیرا سیستم‌های جدید و بهتری ایجاد می‌شوند و توسعه دهندگان از بلاک چین‌های قبلی درس می‌گیرند و به رشد ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند.

امروزه ما در رسانه‌های اصلی بارهای در مورد سه مشکل بزرگ ارزهای دیجیتال می‌شنویم. رسانه‌ها در مورد نقاط ضعف ارز دیجیتال می‌گویند:

  • رمز ارزها پول‌های واقعی نیستند زیرا فقط دولت می‌تواند پول واقعی تولید کند.
  • از رمز ارزها برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود.
  • استفاده از رمز ارزها انرژی بسیار زیادی می‌خواهد.

این روایت‌ها در حال از بین رفتن است و فعالین حوزه رمز ارزها تلاش می‌کنند تا این مشکلات را حل کنند. البته بحث مصرف انرژی هنوز وجود دارد، اما با روی آوردن به الگوریتم‌های اثبات سهام و سایر مکانیسم‌های اجماع، این مشکل نیز از بین خواهد رفت.

همچنین این مسئله که از رمز ارزها برای فعالیت‌های غیر قانونی استفاده می‌شود هم دیگر درست نیست. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه گذاری غول پیکر و موسساتی مانند تسلا و توییتر در حال خرید رمز ارزها هستند و این مسئله نشان می‌دهد که تجارت رمز ارزها به سمت درستی در حال حرکت است و رمز ارزها به طور فزاینده‌ای تبدیل به جریان اصلی خواهند شد.

بهترین رمز ارزها برای سرمایه گذاری

از بیت کوین و اتریوم گرفته تا دوج کوین و تتر، امروزه شاهد هزاران ارز دیجیتال مختلف هستیم که می‌توانید بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید. با این حال اگر بخواهیم شما با برخی از مهم ترین رمز ارزها بازار آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیت کوین

بیت کوین که در سال 2009 توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، یکی از ارزهای دیجیتال اصلی است. مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، بیت کوین بر روی یک بلاک چین یا یک دفتر کل تراکنش‌های ثبت شده در شبکه‌ای متشکل از هزاران رایانه اجرا می‌شود.

قیمت بیت کوین با تبدیل شدن به یک نام شناخته شده به شدت افزایش یافته است. در پنج سال پیش، شما می‌توانستید یک بیت کوین را با قیمت حدود 500 دلار بخرید اما حالا تا 29 اکتبر 2021، قیمت هر بیت کوین بیش از 62000 دلار بودو این یعنی شاهد رشد حدود 12300 درصدی هستیم.

اتریوم

اتریوم هم یک ارز دیجیتال و هم یک پلتفرم بلاک چین است امکانات مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهد. اتریوم نیز رشد فوق العاده‌ای را تجربه کرده است و در مدت کمی بیش از پنج سال، قیمت آن از حدود 11 دلار به بیش از 4400 دلار رسید که به طور فزاینده‌ای نزدیک به 40000 درصد رشد را نشان می‌دهد.

 بایننس کوین

بایننس کوین شکلی از ارز دیجیتال است که می‌توانید از آن برای تجارت و پرداخت هزینه در صرفای بایننس، که یکی از بزرگترین صرافی‌های جهان است، استفاده کنید.

بایننس کوین از زمان عرضه در سال 2017، صرفاً معاملات را در پلتفرم مبادلات بایننس را تسهیل می‌کرد اما اکنون می‌توان از آن برای تجارت، پردازش پرداخت و کارهای مختلف استفاده کرد. همچنین می‌توان آن را با دیگر اشکال ارز دیجیتال مانند اتریوم یا بیت کوین معامله کرد.

قیمت آن در سال 2017 فقط 0.10 دلار بود. تا 29 اکتبر 2021، به بیش از 530 دلار افزایش یافته بود که افزایش بیش از 530000 درصدی را نشان می‌دهد.

تتر

برخلاف سایر ارزهای دیجیتال بیان شده، تتر یک استیبل کوین است، به این معنی که توسط ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یورو پشتیبانی می‌شود و به طور فرضی ارزشی برابر با این ارزهای فیات دارد. از نظر تئوری، این به آن معنا است که ارزش تتر قرار است نسبت به سایر ارزهای رمزپایه ثابت تر باشد و سرمایه گذارانی که نسبت به نوسانات شدید سایر رمز ارزها محتاط هستند، اقدام به خرید تتر کنند.

 سولانا

سولانا پروژه‌ای برای کمک به امور مالی غیرمتمرکز، برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند توسعه یافته است که بر روی مکانیزم‌های ترکیبی منحصربفرد اثبات سهام و اثبات تاریخ اجرا می‌شود و به انجام پردازش سریع و ایمن تراکنش‌ها کمک می‌کند

قیمت SOL که در سال 2020 راه اندازی شد، از 0.77 دلار شروع شد. تا 29 اکتبر 2021، قیمت آن تقریباً 201.91 دلار بود که بیش از 26000 درصد افزایش داشت.

حرف آخر

در این مطلب شما را با مفهوم پول آشنا کردیم و تلاش کردیم تا با بررسی پول به این مسئله بپردازیم که چرا مفهوم ارز دیجیتال در سال‌های آینده تبدیل به یک مسئله مهم خواهد شد. ایده پول در حال تغییر است و روایات اشتباه از رمز ارزها نیز در حال از بین رفتن هستند. در چند سال آینده، اکثر مردم پول‌های کاغذی را به خاطر نمی‌آورند و مفهوم ارز دیجیتال به قدری گسترده خواهد شد که دیگر مردم حتی کلمه ارز دیجیتال استفاده نخواهند کرد، بلکه به این ارزهای دیجیتالی “پول” می‌گویند.

منبع

medium

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید