خانهوبلاگمقالاتآموزشیشکست در ارز دیجیتال و درسی مهم...

شکست در ارز دیجیتال

شکست در ارز دیجیتال و درسی مهم برای تازه کارها

شکست در ارز دیجیتال، موضوع مقاله امروز ماست. در حقیقت قصد داریم امروز به داستان فردی بپردازیم که شکستی سخت در این زمینه را تجربه کرده است. او 60,000 دلار سرمایه خود را در تریدینگ ارزهای دیجیتال از دست داد. اما این شکست به داستانی تبدیل شد که شما می توانید درس های بسیاری را از آن بیاموزید و در راه و روش تریدینگ خود به کار بگیرید تا هرگز پول زیادی را از دست ندهید.

داستان شکست من در ارز دیجیتال

هیچ وقت فکر نمی کردم که به بدترین دوره زندگی ام نگاه کنم و عمیقا احساس خوشحالی داشته باشم. من در عرض کمتر از یک سال از طریق سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال بیش از 60,000 دلار به دست آورده و همچنین از دست دادم. پس در این مقاله قصد دارم داستان خود را به صورت خلاصه با شما در میان بگذارم. می خواهم درس هایی را که از این شکست آموخته ام، به شما بگویم تا بتوانید چند نکته مهم و اساسی را در این زمینه یاد بگیرید و هرگز دچار چنین شکستی نشوید.

دوران خوش شانسی

اگر به اندازه کافی در زمینه ارزهای دیجیتال تجربه داشته باشید، حتما تا به حال اصطلاح «فقط تا حدی سرمایه گذاری کنید که بتوانید از پس از دست دادن آن بربیایید» را شنیده اید. این یک عبارت کلیدی در رابطه با شکست در ارز دیجیتال است.

متأسفانه نسخه جوان تر من بیت کوین را در زمان سطوح اولیه آخرین بازار صعودی آن کشف کرد و هرگز به این توصیه طلایی هم گوش نداد. من ذخایر و سرمایه های زیادی یا نقشه سرمایه گذاری حرفه ای نداشتم. در حقیقت، من صرفا 2000 دلار و یک حساب توئیتر داشتم که همان منجر به تجربه شکست در ارز دیجیتال برای من شد.

شکست در ارز دیجیتال

اگر شما از آن دسته ای هستید که در سال 2017 در این زمینه فعالیت داشتید پس شاید به یاد بیاورید که چطور رسانه های اجتماعی تأثیر به سزایی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال جدید می گذاشتند. من هم هر چند وقت یکبار، فرصتی فوق العاده را برای سرمایه گذاری بر اساس همین رسانه های اجتماعی و پیام های افراد در آن، پیدا می کردم. برای مثال پیام زیر یکی از پیام های معروف آن روزها بود که شاید شما هم به خاطر داشته باشید.

«جان مک آفی»: «من در سیل مردمی غرق شده ام که از من می خواهند درباره ارزهای دیجیتال به آن ها پیشنهاداتی بدهم. اگر کمی از مغز خود کار بکشید، متوجه می شوید که کوین های خصوصی یا همان معاملات ناشناس، از آینده بسیار روشنی برخوردار هستند. کوین هایی همچون مونرو (XMR)، ورج (XVG) یا زی کش (ZEC) هرگز با شکست در ارز دیجیتال رو به رو نمی شوند.»

درست به یاد ندارم که دقیقا چه زمانی چند استراتژی تنظیم کردم. آنچه به یاد دارم این است که تنها با دو ترید در عرض یک دوره زمانی 3 تا 4 ماهه، 2,000 دلار را به 60,000 دلار تبدیل کردم.

زمانی که ارزهای ورج (XVG) و ترون (TRX) قیمتی به اندازه یک سنت داشتند، من تمام پول های خود را بر روی آن ها سرمایه گذاری کردم. سپس در نقطه ای که تقریبا 30 برابر شده بودند، بدون آنکه به شکست در ارز دیجیتال فکر کنم، آن ها را فروختم و ارز دیجیتال اتر (ETH) را خریدم.

درسی از شکست در ارز دیجیتال

زمانی که کل بازار ارزهای دیجیتال در حال از هم پاشیدن بود، ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) برعکس عمل کرد. به عنوان شخصی که در آن زمان معادل 24,000 دلار درآمد سالانه داشت، این مقدار پول فوق العاده به نظر می رسید. با داشتن چنین مقداری، من هم مانند هر تریدر آماتور دیگری در آن زمان خیال پرداز و حریص شدم که همان آغاز شکست در ارز دیجیتال من بود.

باختن همه چیز

وقتی بازار ارزهای دیجیتال شروع به سقوط کرد، لوله کش ها، باغبانان و اساسا هر کسی که یک وب کم و حساب یوتیوب داشت، مشاوره های سرمایه گذاری می داد. به همین دلیل هم بسیار سخت می شد کارشناس واقعی را پیدا کرد که بتوان به توصیه های او گوش داد.

از آنجایی که من فکر می کردم بیت کوین می تواند به من کمک کند که بیشتر دارایی های خود را نگه دارم، گاهی تصمیم می گرفتم تا همه دارایی های خود را بفروشم و به بیت کوین تبدیل کنم. در همان زمان، من داشتم راجع به مارجین تریدینگ هم تحقیق می کردم. همان جا بود که همچنان بدون آنکه به شکست در ارز دیجیتال فکر کنم، با عجله تصمیم گرفتم که مارجین تریدینگ را آغاز کنم.

به علاوه من در عرضه های اولیه سکه (ICO) هم سرمایه گذاری می کردم. ICO در واقع به معنای خرید ارزهای دیجیتالی بود که آن ها را برای سود آینده نگه می داشتیم. همان طور که می بینید، من در همه بخش های ارز دیجیتال فعالیت داشتم.

ضرر در ارز دیجیتال

در آن زمان، مارجین تریدینگ و کوین هایی که رو به افزایش بودند، راه خوبی برای جبران ضررهای من به نظر می آمد و بیشتر افراد نیز بدون آنکه به شکست در ارزهای دیجیتال فکر کنند، از آن به وجد می آمدند. آنقدرها وارد جزئیات نمی شوم اما تریدینگ با لوریج بالا به وسوسه ای تبدیل شد و از بسیاری جهات، شبیه به قمار کردن بود.

علاوه بر آن، بیشتر کوین هایی که خریدم خیلی سریع ناپدید شدند. خلاصه بگویم، پس از تمام این ها، من به تدریج حدود 99% از سرمایه ام را از دست دادم.

برگشت به واقعیت

شوک این شکست در ارز دیجیتال که بسیار بزرگ و عمیق بود، تا چندین روز در من باقی ماند. با هیچ کسی ارتباط برقرار نمی کردم و تمام روابط خود را نادیده گرفته بودم. اما این قسمت سخت ماجرا نبود. سختی واقعی زمانی بود که باید بیخیال انتظارات سبک زندگی «میلیونری» و لوکس خود می شدم و از آن می گذشتم.

با وجود این، اتفاق خوبی هم در آن زمان برای من رخ داد. وقت بیشتری داشتم که کمی استراحت کنم و زمان آن را پیدا کردم که درباره فناوری بلاک چین تحقیق کنم و آن را بفهمم. به همین ترتیب وقت بیشتری برای جستجو در مفهوم بیت کوین صرف کردم و به تدریج پتانسیل انقلابی آن را متوجه شدم.

بیت کوین

من برای پول، یعنی سود به این زمینه آمده بودم و برای پول، یعنی پتانسیل بیت کوین به عنوان یک ارز جهانی در آن باقی ماندم. از این تجربه شکست در ارز دیجیتال، دو سال مانند برق و باد گذشت و در حال حاضر من در یک شرکت بلاک چین مشغول به کار هستم.

در حال حاضر بر روی توسعه هیجان انگیز بیت کوین و فناوری زیرساختی آن تحقیق و مطالعه می کنم. همچنین اگرچه دیگر خود را یک تریدر نمی دانم اما می توانم به روش بسیار سودمندی به تجربه تلخ خود نگاه کنم و از آن درس بگیرم.

آنچه که از شکست در ارز دیجیتال آموختم

در این بخش می خواهم برخی از مهم ترین درس هایی که در طول دو سال اخیر یاد گرفته ام را به صورت خلاصه وار با شما در میان بگذارم تا شاید شما نیز بتوانید از این درس ها استفاده کنید.

هوش هیجانی؛ کلید موفقیت

ما موجوداتی احساسی و هیجانی هستیم. با وجود این، برخی از ما پاسخ بهتری به محرک های هیجانی و استرس زای خود در زندگی می دهیم. بهبود این مهارت هم اصلا کار سختی نیست. تمام چیزی که نیاز دارید، آگاهی و پاسخ عقلانی است. در زمان ترید در ارزهای دیجیتال، این موضوع شایع تر هم می شود.

هوش هیجانی برای ارزدیجیتال

ما دائما بین وضعیت ترس و طمع در نوسان هستیم که شاید همین دو،‌ محرکان اصلی روند تصمیم گیری ما هستند. پس توانایی فاصله گرفتن از این احساسات و هیجانات، کلید تریدهای موفقیت آمیز و عدم شکست در ارز دیجیتال به حساب می رود.

شما نمی توانید بازار را کنترل کنید

بازار ارزهای دیجیتال پر از نوسان و غیرقابل پیش بینی است. محققان جامعه روانشناسی انگلستان این موضوع جالب را مطرح می کنند که اضطراب، انتخاب ها و رقابت مربوط به تریدینگ معمولا منجر به ایجاد توهم کنترل می شود. یعنی پس از مدتی ممکن است تصور کنید که کنترل بازار را در دست دارید و به همین شکل شکست در ارز دیجیتال را در مقیاس بزرگ و ویرانگر آن، تجربه کنید.

همین محققان همچنین دریافتند که این توهم ها به عملکرد تریدرها گره خورده اند. اگر بخواهیم به طور واقع بینانه به این مسئله نگاه کنیم، تنها کاری که می توانید برای حفظ شکلی از کنترل بر روی سرمایه های خود انجام دهید، اعمال یک حد ضرر است. به غیر از آن، کار زیادی از شما ساخته نیست.

بیشتر تریدرهای ارز دیجیتال خوش شانس هستند

خواندن نمودارها و درک تمایلات بازار،‌ تنها بخش کوچکی از سرمایه گذاری است. در بسیاری از موارد حتی بهترین سرمایه گذاران نیز مقادیر هنگفتی از پول را از دست می دهند. البته مطمئنا سرمایه گذاران موفق بسیاری هم در یوتیوب و شبکه های اجتماعی وجود دارند که ماشین های مدل بالای آن ها به ما چشمک می زند و از معاملات 6 رقمی خود می گویند.

معامله در کریپتوکارنسی

اما باید بدانید که شکست در ارز دیجیتال امری محتمل است و این سرمایه گذاران بخش بسیار کوچکی از کل این جامعه را تشکیل می دهند. تقریبا می توان مطمئن بود که با وجود میلیون ها سرمایه گذار در سرتاسر دنیا، تنها برخی از آن ها از دیگران خوش شانس تر هستند. بنابراین اگر از افراد در سرتاسر وب هم اطلاعات تریدینگ می گیرید، حتما از خود این سوال مهم را بپرسید که موفقیت و عدم شکست در ارز دیجیتال آن ها نتیجه مهارت آن هاست یا شانس آن ها؟

آگاهی برابر است با پول

تریدرهای بی تجربه معمولا هزینه های کمی را که در تریدینگ ارزهای دیجیتال وجود دارد، نادیده می گیرند؛ هزینه هایی همچون هزینه های معامله، کمیسیون انواع صرافی ارز دیجیتال، کانال های پرداختی و غیره. زمانی که خرید ارز دیجیتال بیت کوین را آغاز کردم، از پلتفرم هایی با طراحی زیبا و رابط کاربری آسان مانند کوین بیس (Coinbase)، پی بیس (Paybis) و غیره استفاده می کردم.

با وجود این، در ادامه راه متوجه شدم که صرافی های دیگری همچون بایننس (Binance)، کراکن (Kraken) و بسیاری از صرافی های دیگر، هزینه معامله بسیار کمتری دارند. شاید این دستاورد بزرگی به نظر نیاید و آنقدرها منجر به شکست در ارز دیجیتال نشود، اما شما باید به عنوان یک تریدر از هر فرصت ممکنی برای صرفه جویی در پول و به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنید.

قبل از دویدن راه رفتن را یاد بگیرید

تمام صنعت ارز دیجیتال بر اساس سرعت و بازده است. اگرچه بیشتر سرمایه گذاران بدون آنکه هیچ دانش و اطلاعات قبلی داشته باشند به داخل زمین بازی ارزهای دیجیتال می پرند. با وجود این که شاید مستقیما به سود بالقوه هر ترید مرتبط نباشد اما افراد باید فهم درستی از ماهیت بیت کوین، روش کار فناوری زیرساختی آن و اینکه چرا این ارز برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب است، داشته باشند.

تحقیق درباره ارزهای دیجیتال

همین اطلاعات منجر به عدم شکست در ارز دیجیتال و داشتن تریدهای موفقیت آمیزتر می شود. اما دلیل اصلی شناخت بیت کوین و اهمیت آن تا این حد، آن است که ارز دیجیتال بیت کوین، محرک اصلی بازار محسوب می شود. پس دانستن هرچیزی درباره این ارز به شما کمک می کند که روند کلی بازار را به خوبی درک کنید.

جمع بندی

شکست در ارز دیجیتال موضوعی بود که در مقاله امروز به آن پرداختیم. من تقریبا اطمینان دارم همین حالا هم افرادی وجود دارند که حتی بیشتر از آنچه که من از دست دادم، ضرر کرده اند. اما از طرفی، از دست دادن مقادیر بسیار پول می تواند بهتر از هر چیز دیگر، گوش و چشمتان را به حقایق باز کند. «ناوال» حرف بسیار خوبی می زند. او می گوید: «زخم های شما، شما را می سازد.»

حتی اگر برای شما چنین شکستی هرگز رخ ندهد، باز هم مطمئن هستم نکات بالا می تواند به شما کمک کند که بهتر بفهمید تریدینگ ارزهای دیجیتال در حقیقت چیست و چطور می توان از وقوع شکست در ارز دیجیتال در آینده، جلوگیری کرد. با آرزوی بهترین ها برای شما همراهان عزیز.

منبع

hackernoon

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید