خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیهر آنچه باید از کاربرد بلاکچین...

کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات

هر آنچه باید از کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات بدانید.

ظهور بلاکچین و فواید بیشمار آن در زمینه حفظ و صیانت از داده‌ها باعث شده سوالات بسیاری در مورد کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات ایجاد شود. غیرمتمرکز بودن بلاک چین باعث می‌شود تا  امکان افشای اطلاعات کاربران به کمترین حد برسد و این موضوضع باعث جلب توجه بسیاری از افراد شده است.

در این مقاله به بررسی نقش بلاکچین در ذخیره اطلاعات پرداخته خواهد شد.

بررسی کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات

انقلاب در فناوری های مختلف باعث ایجاد سوالات بسیاری در مورد حفش امنیت شده است. بلاک چین ابر قهرمان در زمینه امنیت و اطمینان از داده ها است. بلاک چین زنجیره ای از بلوک هاست که کاربرد زیادی در ذخیره اطلاعات دارد.

کاربرد اصلی بلاکچین در ذخیره اطلاعات

باید بدانید تمامی داده ها در داخل بلوک هایی در زنجیره بلاک چین ذخیره می شوند . در صورت حمله هکرها به این زنجیره باید اطلاعات موجود در همه بلاک ها هک شود که این موضوع بسیار پرهزینه و زمانبر است. نکته مهم آن است که بسیاری از اطلاعات در زنجیره اصلی ذخیره نمی شوند و در زنجیره های فرعی قرار دارند. این موضوع باعث افزایش کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات می شود.

برای ذخیره اطلاعات توسط بلاک چین دو روش کلی وجود دارد این روش ها آف چین و آن چین نام دارند.

 

سیستم‌های ذخیره‌ای برای بلاک چین به دسته های زیر تقسیم می شوند:

سیستم فایل بین زنجیره ای

این روش در واقع نوعی راه حل همتا به همتا است و از پروتکل بیت تورتن پیروی می کند. در این روش داده ها به مقادیر کوچو تر خرد و ذخیره می شوند. این موضوع باعث می شود تا فرد فقط در صورت نیاز بتواند از این اطلاعات استفاده کند و نیاز دارد که حتما آدرس یا مسیر داده را بلد باشند. این نکته نیز قابل ذکر است

که فقط داده های ثابت از این طریق قابل دسترسی اند

 

دراپ باکس

بالاتر گفته شد که یکی از ایرادات فضای ابری، متمرکز بودن آن است. دراپ باکس یکی از کاربردهای بلاکچین در ذخیره اطلاعات به صورت  فضای ابری غیرمتمرکز است. این موضوع بدان معناست که به جای بارگزاری اطلاعات روی سرور شرکت، اطلاعات روی دستگاه‌های اجاره کننده ذخیره می‌شوند. ایراد این وش ان است که حتما باید به صورت انلاین مورد استفاده قرار بگیرد.

پایگاه‌های داده توزیع شده

NoSQ یکی از پایگاه های ذخیره اطلاعات است. این یک سیستم ذخیره داده به صورت پیشرفته است. ایراد این روش ان است که توسط بیزینس‌های مختلف تائید نشده است. این سیستم از تعدادی هاب (گیت- ورودی) تشکیل شده است که این هاب ها با هم در ارتباط هستند. کاربرد پایگاه توزیع داده در بلاکچین در ذخیره اطلاعات به سرعت بسیار بالا و همین‌طور دسترسی و قابلیت استفاده برای داده‌های مختلف است. دقت کنید که این سیستم بر خلاف بقیه سیستم‌های وابسته به بلاک چین، اندکی بهم پیوسته است. این موضوع باعث آسیب‌پذیر بودن  پایگاه می‌شود.

BigChainDB

بیگ چین نیز یکی دیگر از سیستم هایی است که ادعا می کند با کاربرد زیادی در ذخیره اطلاعات در بلاکچین دارد. این سیستم یک نوع بلاکچین با محدودیت اطلاعاتی زیاد است. اما این سیستم دارای سرعت بسیار بالایی برای جابه جایی اطلاعات دارد. بیگچین بر روی رتنیک گسترش یافته است که یک پایگاه اطلاعاتی بر پایه بلاکچین است. با در نظر گرفتن همه کاربردهای بیگچین در بلاکچین در ذخیره اطلاعات، متاسفانه این سیستم نیز توسط بیزینس‌های مختلف تائید نشده است. این موضوع در نهایت به این نتیجه می انجامد که اعتماد عمومی نسبت به این سیستم کم باشد.

هش، هوشمندترین راه برای ذخیره اطلاعات

وجود هش یکی از کاربرد های بلاکچین در ذخیره اطلاعات است. هش تابعی است که ورودی‌های مختلف از اعداد و حروف را می‌پذیرد و خروجی با طول یکسان از داده ها( مثلا داده های 12 حرفی) ایجاد می کند. هش کاربرد اصلی بلاکچین در ذخیره اطلاعات است.

داده های خام قابلیت ذخیره با استفاده از یک فایل در سیستم را دارند

دقت کنید باید شناسه هش حتما به داده های خام متصل باشد وگرنه امکان ذخیره سازی موجود نیست. مهم‌ترین ویژگی روش هوشمند، عدم پرداخت هزینه برای استفاده از بلاک چین است

TiesDB

اصلی ترین کاربرد این سیستم در بلاک چین در ذخیره اطلاعات، پذیرفته شدن ان توسط بیزینس ها مختلف است. این موضوع باعث افزایش اهمیت این سیستم از بلاکچین شده است. پایگاه اطلاعاتی این سیستم توسط هر مشتری قابل نوشتن است و به صورت اپن سورس( منبع باز) قابل استفاده است. این سیتستم در بلاکچین های اتریوم و بیت کوین بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت کنید برای استفاده از این سیستم نیاز به قراردادهای مجازی دارید و بنابراین لازم است در بستن قرارداد، دقت و زیرکی کافی به خرج دهید.

بلاکچین

چرا به بلاکچین برای حفظ امنیت داده ها نیازمندیم؟

تا کنون از فضای ابری برای حفظ  داده‌ها استفاده می شد. مهم ترین نقطه ضعف فضای ابری که در مقابل کاربرد اصلی بلاک چین در ذخیره اطلاعات قرار می گیرد، متمرکز بودن خآن است. متمرکز بودن باعث می شود تا امکان هک داده‌ها به بیشترین میزان خود برسد. عدم رمزگذاری داده‌ها در فضای ابری نیز از مشکلات دیگر این روش ذخیره اطلاعات است. در کنار این دو موضوع، باید در نظر داشت هزینه داده های ذخیره شده در بلاک چین از فضای ابری کمتر است.

داده از بحرانی ترین واحدها در جهان است

ذخیره، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات یک کار مهم است و یکی از کاربردهای فناوری های جدید مثل بلاکچین، ذخیره اطلاعات است. فناوری های مختلف می‌کوشند تا حدامکان، پروسه ذخیره و حفظ داده را به ساده ترین و امن ترین شکل ممکن در بیاورند.

سخن آخر

بدون شک کاربرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات بسیار زیاد است و با پیشرفت هر روزه این فناوری نیز کاربردهای بیشتر آن مشخص خواهد شد. توسعه بلاکچین یکی از موضوعات بسیار مهم است و برای آموزش آن دوره های زیادی وجود دارد.  در این مقاله به بررسی تمام شبکه های مبتنی بر بلاکچین برای ذخیره اطلاعات پرداخته شد امیداست این موضع به تمامی سوالات شما در مورد بلاکچین پاسخ دهد.

منبع

upgrad

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید