خانهوبلاگمقالاتغیر آموزشیکاربرد بلاکچین در آموزش چیست و...

کاربرد بلاکچین در آموزش

کاربرد بلاکچین در آموزش چیست و در چه مواردی می توان از آن استفاده کرد؟

کاربرد بلاکچین در آموزش موضوع جالبی است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم و تمام کاربردهای این فناوری را در این زمینه مهم به شما ارائه دهیم. بلاکچین بیشتر از همه با ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین همراه است و نام آن را بیشتر با این چنین ارزهایی شنیده ایم.

اطلاعاتی که وارد یک بلاکچین می کنیم، در یکسری از بلاک ها ذخیره می شوند. این بلاک ها خود با ترتیبی زمانی به یکدیگر وصل شده اند. بدین ترتیب، ردیابی منشأ داده ها و سنجیدن اعتبار این بلاک ها و اطلاعاتی که دارند، به مراتب آسان تر شده است.

این امکانات به همراه ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین، منجر به آن شده که این فناوری جالب در چندین صنعت دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد که یکی از آن ها کاربرد بلاکچین در آموزش است. اما برجسته ترین مورد استفاده آن در همان بخش مالی است که ابتدا گفتیم.

بر اساس اطلاعات شرکت بین المللی داده ها (IDC)، در سرتاسر دنیا خرج و مخارج فناوری بلاکچین در تمامی صنایع به گونه ای برنامه ریزی شده که از بیش از 4 میلیارد دلار در سال 2020 به بیش از 14 میلیارد دلار تا سال 2023 برسد.

یکی از این صنایع نیز آموزش و پرورش است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا تمام کاربردهای بلاکچین در آموزش را با هم بررسی و بتوانیم هرچه بیشتر از این کاربردها استفاده کنیم. اگر نمی دانید تکنولوژی بلاک چین چیست، قبل از شروع حتما مقاله دیگر ما را بخوانید.

کاربرد بلاکچین در آموزش

همان طور که در مقدمه گفتیم، فناوری بلاکچین این روزها در بسیاری از صنایع در سرتاسر دنیا استفاده می شود که یکی از آن ها هم آموزش است. استفاده از بلاکچین در آموزش همچنان در دوران آغازین خود قرار دارد و در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری از نهادها از این فناوری استفاده می کنند.

تحقیقی در سال 2019 از سوی شرکت تحقیقاتی Gartner آشکار کرد که تنها 2% از مؤسسات آموزش عالی از کاربرد بلاکچین در آموزش باخبر بوده و از بلاکچین در روندهای مختلف آموزشی خود استفاده می کنند. این شرکت تحقیقاتی همچنین دریافت که 18% دیگر از این نهادها هم برنامه داشته اند تا در دو سال آینده از این فناوری استفاده کنند اما هنوز آن را به کار نگرفته اند.

در حال حاضر، مؤسساتی که از بلاکچین استفاده می کنند، در وهله اول آن را برای ذخیره و اشتراک گذاری اعتبارنامه ها و سوابق تحصیلی خود به کار می برند. این در حالی است که محققان باور دارند این تنها کاربرد بلاکچین در آموزش نیست.

محققان می گویند که این فناوری می تواند آموزش و پرورش را به طور کلی و از چندین روش مختلف، متحول کند. مزیت های این فناوری برای آموزش عبارت است از: بهبود فرصت های یادگیری مادام العمر، ایجاد بازده های بهتر برای محصلان از طریق قراردادهای هوشمند و همچنین ارائه مالکیت سوابق تحصیلی به خود دانش آموزان به همراه هزاران هزار مزیت دیگر.

کاربرد بلاکچین در آموزش

در حالی که احتمالات و مزایای کاربرد بلاکچین در آموزش بسیار نویدبخش است، اما مشکلاتی نیز در این بین وجود دارد. مشکلاتی همچون امنیت اطلاعات، مقیاس پذیری و قیمت، از مشکلات حال حاضر بر سر راه پذیرش گسترده بلاکچین در بخش آموزش هستند.

هر چه بلاک چین بیشتر به تکامل خود ادامه می دهد، رفته رفته نقش بزرگ تری را در زمینه آموزش هم ایفا خواهد کرد. باید خاطرنشان کرد که برای مثال داشتن مدرکی همچون لیسانس کامپیوتر می تواند به افراد کمک کند تا روش های بسیار زیاد موجود برای استفاده از بلاک چین در صنعت آموزش و دیگر صنایع را بهتر متوجه شوند و حتی بتوانند به گسترش استفاده از این فناوری در چنین صنایعی، کمک کنند.

نحوه کاربرد بلاکچین در نگهداری سوابق دانش آموزان

یکی از کاربردهای بلاکچین در زمینه آموزش، نگهداری سوابق دانش آموزان است. تعداد سوابق دانش آموزان به صورت مجازی، بی پایان است. به علاوه، تأیید اعتبارنامه های تحصیلی هم با ایجاد اسناد و مدارک کاغذی و بررسی مورد به مورد سوابق، می تواند به شدت وقت گیر باشد. در همین زمان است که کاربرد بلاکچین در آموزش به کمک شما می آید.

بر اساس تجزیه و تحلیلی که در سال 2019 از سوی Credential Engine به انجام رسید، مشخص شد که بیش از 738,000 سند آموزشی خاص از جمله مدارک، گواهی ها، نشان های دیجیتال و دوره های کارآموزی وجود دارد.

بلاکچین می تواند بیشتر موانع مربوط به این روند را از میان بردارد و فرایندهای تأیید مدارک را بسیار آسان تر کند. به همین ترتیب زمانی که به مواردی همچون نقل و انتقال مدارک در بین مدارس و مناطق می رسیم، محصلان و مدیران می توانند با کاربرد بلاکچین در آموزش، در وقت خود به نسبت صرفه جویی کنند.

یک مؤسسه می تواند با استفاده از بلاک چین، در مواقعی که یک دانش آموز انتقالی دارد، به راحتی سوابق و دوره های تحصیلی گذرانده شده از سوی آن ها را تنها با چند کلیک، به مؤسسه خود انتقال دهد. مفهومی مشابه را هم می توان در اشتراک گذاری سوابق با کارفرما و در حین استخدام اجرا کرد.

به عنوان کاربرد بلاکچین در آموزش، می توان از رونوشت های دیجیتالی بسیار دقیق نام برد. این رونوشت می تواند اطلاعاتی در رابطه با شرکت کنندگان، دوره های گذرانده و حتی نتایج برخی امتحانات یا اوراق خاص را در بر داشته باشد.

آن هایی که به رونوشت های دانش آموزان دسترسی دارند، همچون مدارس یا کارفرماها، می توانند ببینند که آن ها در ارزیابی های خاص چه عملکردی دارند. این فناوری نه تنها برای تحصیلات عالی ارزشمند است، بلکه می تواند در تحصیلات اولیه و یا ثانویه در سنین پایین تر هم بسیار کارآمد باشد.

نحوه کاربرد بلاکچین در نگهداری سوابق دانش آموزان

بلاکچین و مخصوصا مفهوم رونوشت دیجیتال دائمی، به علاوه برای دانش آموزان هم بسیار ارزشمند و کارآمد است. پس می توان گفت کاربرد بلاکچین در آموزش برای تمامی بخش های تحصیل بسیار کمک کننده محسوب می شود. با یادگیری مادام العمر، آموزش به مقوله ای بی حد و مرزتر تبدیل می شود و افراد می توانند مدام مهارت های جدید یاد بگیرند و مهارت های قدیمی خود را هم به روز رسانی کنند. این کار را هم می توان به راحتی از طریق کسب مدرک یا گواهی و نشانی دیجیتالی، به انجام رساند.

یادگیری مادام العمر در حال حاضر می تواند در جهانی که مملو از پویایی فنی بوده، به مقوله ای بسیار حیاتی تبدیل شود. در نتیجه، نیاز به تأیید بلاک چینی هم احتمالا رو به افزایش می رود. به علت آنکه کاربرد بلاکچین در آموزش مزایای بسیاری به همراه دارد، این فناوری برای معلمان و مربیان هم بسیار جذاب است.

دلیل جذابیت این فناوری برای معلمان، طبیعت بلاکچین است که آن را در برابر هرگونه تقلبی، مقاوم می کند. یعنی درست همان چیزی که معلمان به دنبال آن هستند. اطلاعات در بلاکچین به صورت متوالی ذخیره و ثبت می شوند. زمانی که این اطلاعات به زنجیره اضافه شد، مهر زمانی دقیقی به آن ها تعلق می گیرد. اطلاعات قبلی که مثلا می تواند یک گواهی آموزشی باشد، زمانی که وارد زنجیره شد، دیگر غیرقابل تغییر است.

شما به هیچ عنوان نمی توانید اطلاعات وارد شده به بلاکچین را تغییر دهید و این اطلاعات تنها با افزودن یک بلاک جدید، تغییر می کند. پس یک کاربرد بلاکچین در آموزش را می توان همین عدم امکان دستکاری و تقلب نام برد. چرا که بدین ترتیب دستکاری یا جعل سوابق تحصیلی بسیار سخت و غیرممکن می شود.

اگرچه که باید در اینجا این نکته را هم خاطرنشان کنیم که همین ثبات بلاکچین خود یک شمشیر دولبه است؛ چرا که بدین ترتیب حتی احتمال تغییر سوابق دانش آموزان برای اهداف قانونی و اصلاحیات کوچک هم دیگر ممکن نیست. برای مثال اگر اشتباه کنید شاید هیچ راه برگشتی وجود نداشته باشد و از این نظر باید کاملا احتیاط لازم را به جا آورید. این یکی از مشکلات بلاکچین و شهر هوشمند است که در مقاله دیگر ما می خوانید.

کاربرد بلاکچین در آموزش

بلاکچین و دیپلم دیجیتالی دانش آموزان

دیپلم دانشگاهی شاید ارزشمندترین مدرک تحصیلی تمام دانش آموزان باشد که با کاربرد بلاکچین در آموزش می توان دستیابی به این مدرک را هم آسان تر کرد. بر اساس اطلاعات اداره آمار کار آمریکا، از سال 2019 فارغ التحصیلان دانشگاهی با مدرک لیسانس میانگین تقریبا 500 دلار بیشتر از آن هایی که فقط دیپلم دبیرستانی دارند، در هفته درآمدزایی می کنند.

نرخ بیکاری افرادی که مدرک دارند 2.2% و در مقابل، نرخ بیکاری افرادی که فقط دبیرستان خود را به پایان رسانده اند، 3.7% است. در چند سال اخیر، دیپلم های دیجیتالی به بیشترین نمونه از کاربرد بلاکچین در آموزش تبدیل شده اند.

در سال 2019، دانشگاه مریویل به یکی از اولین مؤسساتی تبدیل شد که متون و دیپلم های بلاکچین را در روندهای آموزشی خود به کار می برد. این مؤسسه به همین ترتیب به دانش آموزان و فارغ التحصیلان اجازه می داد که مالک مدارک تحصیلی خود باشند و آن ها را مدیریت کنند.

دانش آموزان حالا قادرند که از طریق گوشی های هوشمند خود و با استفاده از اپلیکیشن کیف پول Blockcerts، اعتبارنامه های دیجیتالی خود را مدیریت کنند. این اپلیکیشن با استفاده از فناوری بلاکچین، دیپلمی قابل تأیید و غیرقابل جعل را به شما ارائه می دهد که می توان به راحتی آن را در اختیار کارفرماها و یا مدارس دیگر قرار داد.

به دلیل دوام، راحتی و امنیت ذاتی که بلاکچین ها دارند، پس کاربرد بلاکچین در آموزش این مزایا را برای شما هم به ارمغان می آورد. با استفاده از این فناوری همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، می توان اعتبارنامه های تحصیلی، مخصوصا دیپلم های مختلف را ذخیره کرد و به اشتراک گذاشت. به همین ترتیب بلاکچین مزایای بسیاری را برای دانش آموزان، مؤسسات و حتی کارفرمایان به ارمغان می آورد. در بخش بعدی، بیشتر به مزایای این فناوری در آموزش می پردازیم.

نحوه کاربرد بلاکچین در نگهداری سوابق دانش آموزان

مزایای کاربرد بلاکچین در آموزش برای دانش آموزان

ذخیره دیپلم های آموزشی در بلاکچین به دانش آموزان اجازه می دهد تا دستاوردهای تحصیلی خود را تحت نظر و مالکیت خود داشته و آن ها را شخصا مدیریت کنند. همین موضوع، توانایی اشتراک گذاری این دستاوردها را در هر زمان و مکانی که بخواهند، به آن ها می دهد.

در طول تاریخ، همیشه دانشگاه ها صاحب سوابق تحصیلی دانش آموزان بودند و آن ها را کنترل می کردند. همین باعث می شد که دانش آموزان برای دسترسی و اشتراک گذاری سوابق و دستاورهای تحصیلی خود، تماما به مؤسسات متکی باشند و نتوانند شخصا چنین کاری را انجام دهند.

این نوع از مدیریت مدارک، نواقص واضح بسیاری داشت که حالا کاربرد بلاکچین در آموزش در صدد برطرف کردن آن هاست. برای مثال از نواقص این نوع مدیریت آن بود که سوابق فیزیکی می توانستند گم شوند و یا از حتی از بین بروند. به علاوه دانش آموزان مجبور به پرداخت هزینه بودند تا بتوانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

از همه مهم تر در صورتی که مؤسسه تحصیلی خاصی از بین می رفت، فارغ التحصیلان برای پیدا کردن مرجع معتبری که بتواند دستاوردهای آنان را تأیید کند، به مشکل بر می خوردند و گاها هیچ کاری از دست آن ها بر نمی آمد. برای مثال در سال 2016، مؤسسه فنی و دولتی ITT به صورت کاملا ناگهانی درهای خود را بر روی 130 دانشگاه در 38 ایالت مختلف و دانش آموزان بسیاری بست.

این نمونه ای واقعی و بسیار خوب از ضرورت کاربرد بلاکچین در آموزش است. با بسته شدن درب این مؤسسه، دانش آموزان و فارغ التحصیلان بسیاری دیگر به سوابق تحصیلی خود دسترسی نداشتند. عدم دسترسی آن ها همچنان تا زمانی که دپارتمان آموزش وارد عمل نشد، ادامه داشت.

ضرورت کاربرد بلاکچین در آموزش

فناوری بلاکچین، مالکیت سوابق شخصی دانش آموزان را به آن ها ارائه داده و به همین ترتیب به آن ها اجازه کنترل هویت تحصیلی خود را می دهد. شاید برترین کاربرد بلاکچین در آموزش هم همین مورد باشد؛ چرا که بدین صورت برای مثال فارغ التحصیلانی که به دنبال کار هستند، راحت تر می توانند دقت و صحت اعتبارنامه های موجود در رزومه خود را اثبات کرده و گواهی های لازم را ارائه دهند. این فناوری به تمام محصلان، کنترل بیشتری حول آنچه که کارفرما به آن دسترسی دارد را می دهد.

مزیت کاربرد بلاکچین در آموزش برای مؤسسات

استفاده از بلاکچین برای صدور دیپلم، روند تأیید و اعتبارسنجی مؤسسات آموزش عالی را آسان می کند. این فناوری، موجب صرفه جویی بسیار زیادی در وقت و پول این مؤسسات می شود. مطالعه ای که اخیرا از سوی دانشگاه رم انجام شد هم آشکار کرد که روند تأیید دیپلم، سالانه حدود 19,000 یورو برای دانشگاه ها خرج دارد که برابر با بیش از 20,000 دلار است. این مبلغ تنها مربوط به تقریبا 36 هفته کاری بوده و می توان عمق فاجعه را برای مقیاس های بزرگ تر متوجه شد.

در مقابل، دیپلم های صادر شده از سوی بلاک چین ها از لحاظ مجازی کاملا غیرقابل جعل یا هرگونه تقلب هستند. این دیپلم ها همچنین همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، تأیید سوابق تحصیلی مؤسسات آموزش عالی را بسیار آسان تر می کنند.

مزیت کاربرد بلاکچین در آموزش برای کارفرمایان

استفاده از بلاکچین برای دیپلم دیجیتالی، نه تنها روند کسب دیپلم و فارغ التحصیلی را آسان می کند، بلکه روند استخدام را برای کارفرمایان هم بسیار راحت کرده است. حالا کارفرمایان به جای آنکه از مؤسسه صادرکننده دیپلم بخواهند تا کپی کاغذی از دیپلم کارمند را تأیید کند، می تواند به راحتی به نسخه دیجیتالی دیپلم دسترسی پیدا کند.

به علاوه به دلیل امنیت اضافه ای که به همراه ذخیره سوابق در بلاکچین وجود دارد، جعل اعتبارنامه های تحصیلی از طرف متقاضیان هم بسیار سخت می شود. همین موضوع به کارفرمایان اطمینان می دهد که افراد استخدامی جدید آن ها هیچ مدرکی را جعل نکردند و از دانش و مهارت لازم برای موفقیت در محل کار خود، برخوردار هستند.

علاوه بر روند استخدام، بلاکچین و مدیریت کسب و کار هم رابطه کاربردی و جالبی دارند که در مقاله دیگر ما می خوانید.

کاربرد بلاکچین در استخدام و کسب و کار

کاربرد بلاکچین در آموزش محیط های دانشگاهی

تأثیر بلاکچین در آموزش، فراتر از تنها نگهداری سوابق می رود. این فناوری به علاوه قدرت آن را هم دارد تا نحوه مدیریت برنامه تحصیلی دانشگاه ها را به کل دگرگون کند. برای نمونه، بلاکچین توانایی ذخیره ایمن برنامه ها و دوره های درسی دیجیتالی را به مؤسسات ارائه می دهد.

مؤسسات برای انجام چنین کاری به هارد درایوها تکیه می کنند. اما ریسک آن که این درایوها آسیب ببینند یا در معرض خطر قرار بگیرند، بسیار بالا بوده و این یک نگرانی جدی است. ذخیره ابری هم گزینه خوب دیگری است که می توان از آن استفاده کرد؛ اما باز هم کاربرد بلاکچین در آموزش گزینه بهتری به حساب می آید؛ چرا که ذخیره ابری ممکن است هزینه بسیار زیادی برای برخی از مؤسسات در بر داشته باشد.

بلاکچین ها به علاوه کار دانشجویان را هم از طریق قراردادهای هوشمند آسان تر کرده اند. قرارداد هوشمند از خطوط کدی برخوردار است که در یک بلاکچین برنامه ریزی شده است. این خطوط در شرایط مخصوصی، به صورت کاملا خودکار اجرا می شوند.

برای مثال، یک معلم می تواند دروس و دوره های درسی را در یک بلاکچین برنامه نویسی کند. وی بدین ترتیب با استفاده از کاربرد بلاکچین در آموزش، تکالیف دانشجویان را تعیین می کند و آن ها را راحت تر در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

قرارداد هوشمند بلاکچین می تواند به صورت خودکار تکمیل هر تکلیف از سوی دانشجویان را تأیید کند و سپس تکلیف بعدی را در اختیار آن ها قرار دهد. بدین ترتیب بلاکچین این کار را تا زمانی که تمامی تکالیف انجام شود، همچنان به طور خودکار ادامه می دهد.

معلمان همچنین می توانند از فناوری قرارداد هوشمند برای تسهیل نمره دهی و طبقه بندی هم استفاده کنند. آن ها می توانند تمام امتحانات، از جمله سوالات، پاسخ ها و مؤلفه های نمره بندی را در یک بلاکچین برنامه نویسی کنند که شاید برترین کاربرد بلاکچین در آموزش برای معلمان و اساتید باشد.

سپس دانشجویان می توانند از طریق کامپیوترها یا تبلت های خود، امتحان بدهند. بلاکچین به تنهایی به امتحانات و نمره دهی رسیدگی می کند و به همین ترتیب زمان بیشتری به اساتید می دهد که به دیگر کارهای آموزشی خود برسند. نمرات دانشجویان هم در چنین شرایطی به صورت بخشی از سابقه تحصیلی دائم آن ها و کاملا ایمن در بلاکچین ذخیره می شود.

کاربرد بلاکچین در آموزش محیط های دانشگاهی

دیگر کاربرد بلاکچین در آموزش هم آن است که این فناوری، کیفیت آموزش آنلاین را با ارتقاء روند اعتبارسنجی، بهبود می بخشد. راحتی آموزش آنلاین می تواند گاها منجر به آن شود که مؤسساتی که فاقد اعتبار و گواهی نامه معتبر هستند به دروغ خود را مؤسسات معتبر معرفی کنند و به خطری برای دانشجویان آنلاین تبدیل شوند. این در حالی است که با ثبت اعتبارنامه ها با استفاده از بلاکچین، می توان شفافیت و امنیت را به وجود آورد و دیگر هیچ مؤسسه جعلی نمی تواند مشکل ساز شود.

بلاکچین همچنین می تواند به عنوان پلتفرم غیرمتمرکزی برای مؤسسات هم مورد استفاده قرار گیرد. دیگر کاربرد بلاکچین در آموزش آن است که می توان از آن برای اشتراک گذاری اطلاعات درباره دوره ها و برنامه های آنلاین استفاده کرد. دانشجویان هم می توانند از آن استفاده کنند تا به برنامه های ارائه شده آنلاین نمره دهند و آن نمرات و رتبه ها را به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب آن ها به یک دیگر کمک می کنند تا برنامه های معتبری که برای بهبود آموزش آن ها مفید است را به راحتی پیدا کنند.

نقش بلاکچین در کاهش هزینه های تحصیلی

یک کاربرد دیگر بلاکچین در آموزش، کاهش هزینه های سرسام آور تحصیلات است. بلاکچین کاملا پتانسیل آن را دارد که چشم انداز تحصیل را با باز کردن راه های جدید و مقرون به صرفه تر برای یادگیری، تغییر دهد. این فناوری، رابطه ای را که در حال حاضر بین مدارس و دانش آموزان وجود دارد، کاملا تغییر می دهد.

مدیریت پرداخت شهریه دانش آموزان و دانشجویان هم یک روند وقت گیر و پر زحمت است که چندین نفر، از جمله دانش آموزان و دانشجویان، والدین، بنیادهای بورسیه، شرکت های خصوصی وام، مؤسسات ایالتی و فدرال و حتی بوروکراسی دپارتمان های مالی دانشگاهی هم در آن دخیل هستند.

این در حالی است که بلاک چین می تواند این روند را راحت تر کند، موانع اداری آن را کاهش دهد و همچنین در نتیجه طبیعتا هزینه شهریه را بسیار کمتر کند که مقرون به صرفه ترین کاربرد بلاکچین در آموزش است.

این فناوری همچنین در دوره های پرداخت با هر بار مصرف و انواع دیگری از سناریوهای آموزش آزاد هم استفاده می شود. فناوری بلاکچین، به اجرای قراردادهای هوشمند و استفاده از ارز دیجیتال به عنوان روش پرداختی خود، تکیه می کند. جالب است بدانید که تا کنون چندین دانشگاه در آمریکا و کشورهای خارجی دیگر، شروع به پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت هزینه ها کرده اند (درباره بیت کوین قانونی چه می دانید؟).

بدهی وام دانش آموزان حالا در آمریکا جمعا بیش از 1.7 تریلیون دلار است. بر اساس برآوردهای بانک فدرال رزرو، احتمال دارد که میلیون ها نفر به گزینه های آموزشی علاقه مند باشند که تحصیل دانشگاهی را برای آن ها مقرون به صرفه تر کند. یکی از گزینه ها برای دستیابی به چنین چیزی، کاربرد بلاکچین در آموزش است.

با توجه به پتانسیلی که بلاکچین در ارائه یادگیری مادام العمر دارد، پس می توان از این فناوری برای ارائه دسترسی گسترده به منابع آموزشی آزاد هم استفاده کرد. این فناوری را می توان به عنوان ابزارهای آموزش و یادگیری در نظر گرفت که مانند کتاب ها، پادکست ها و یا ویدیوها به صورت کاملا عمومی و آزاد در دسترس همه قرار دارند تا از آن ها استفاده و مجددا در میان عده ای دیگر، توزیع کنند. کاربرد بلاکچین در آموزش بسیار گسترده است. این فناوری به چنین منابعی اجازه می دهد که با کمترین هزینه و بسیار ایمن در شبکه های عمومی به اشتراک گذاشته شوند.

نقش بلاکچین در کاهش هزینه های تحصیلی

کاربرد بلاکچین در تحقیقات دانشگاهی

یک کاربرد بلاکچین در آموزش، در زمینه تحقیقات مربوط به این زمینه است. اهداف اصلی تحصیلات عالی یا همان دانشگاهی آن است که دانش را به نسل بعدی دانشجویان انتقال داده و دانش کنونی را هم با تحقیقات جدید، افزایش دهد. اساتید دانشگاهی بیشتر وقت خود را بر روی اجرای تحقیقات اصلی و همچنین انتشار دستاوردها و یافته های خود می گذارند.

بدین ترتیب آن ها مرزهای این زمینه را گسترش داده و حوزه های مختلف تحقیقی را روشن می کنند که می تواند ما را سریع تر به آینده نزدیک کند. مهم است که گسترش و نفوذ چنین نشریاتی می تواند بر توانایی اساتید در دریافت کمک های مالی مهم برای تأمین مالی پروژه های آینده آن ها هم تأثیر بگذارد.

مؤلفان علاقه خاصی به نظارت بر نحوه استفاده از تحقیقات خود و همچنین محافظت از آن در برابر سارقین دارند. کاربرد بلاکچین در آموزش و تحقیق، محققان را قادر می سازد تا بدون هیچ محدودیتی آثار خود را منتشر کنند. البته این فرایند به آن ها اجازه می دهد تا انتشار مجدد تحقیقات خود را هم نظارت کنند.

مثلا آن ها می توانند ببینند که چند بار از کار آن ها به عنوان ابزاری برای آموزش استفاده شده است. بدین وسیله، آن ها قادرند که به راحتی تأثیرات خود را در این زمینه ببینند. این نیز از آن جهت مهم است که می تواند به تعریف و تمجید و حتی کمک های مالی در آینده منجر شود.

چالش های کاربرد بلاکچین در آموزش

بر خلاف مزایای بالقوه بلاکچین که تا به اینجا خدمت شما بررسی کردیم، پذیرش آن در این زمینه کماکان بسیار محدود است. تقریبا 50% از شرکت کنندگان تحصیلات عالی در مرکز تحقیق گارتنر (Gartner) به عدم تمایل به استفاده از بلاکچین اشاره کرده اند. بیشتر این بی میلی ممکن است ریشه در چالش هایی داشته باشد که با اعمال این فناوری همراه هستند؛ چالش ها و مشکلاتی همچون: مشکلات امنیتی، مقیاس پذیری، نرخ پذیرش و هزینه بر بودن آن.

مشکل امنیت

اگر چه امنیت یکی از ویژگی های معرف بلاک چین است که پیش تر هم به آن اشاره کردیم، اما این بدان معنا نیست که امنیت بلاکچین کاملا شکست ناپذیر است. پس یکی از مشکلات کاربرد بلاکچین در آموزش، می تواند همین مورد باشد. به دلیل حساسیت اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین که سوابق تحصیلی و اعتبارنامه های تحصیلی دانش آموزان است، مؤسسات باید مراقب باشند که چه اطلاعاتی را در بلاکچین ذخیره می کنند و از چه روشی برای ذخیره آن بهره می برند.

از دیگر چالش هایی که ممکن است در این بخش با آن رو به رو شویم، رعایت قوانین حفاظت اطلاعات فدرال و ملی است که باید مراقب آن ها هم باشیم. دانشگاه ها ممکن است نیاز داشته باشند که اقدامات خصوصی قوی تری را با استفاده از بلاک چین های مجاز یا خصوصی به کار گیرند. آن ها همچنین قادر هستند که اطلاعات را در بلاکچین هم رمزگذاری کنند تا امنیت آن را بالا ببرند.

چالش های کاربرد بلاکچین در آموزش

مشکل مقیاس پذیری

از دیگر مشکلات کاربرد بلاکچین در آموزش، مقیاس پذیری است. مؤسسات آموزشی، مقادیر گسترده ای از اطلاعات دانش آموزان و فارغ التحصیلان خود را در اختیار دارند. همین موضوع می تواند مقیاس پذیری را به مشکلی در استفاده از بلاکچین برای آن ها تبدیل کند.

از آنجایی که دامنه اطلاعات موجود کماکان گسترش می یابد، تعداد بلاک ها هم باید افزایش یابد و همین امر، سرعت اجرای تراکنش ها در بلاکچین را کاهش می دهد. این هم یکی از مشکلات بزرگ کاربرد بلاکچین در آموزش است؛ چرا که در عین حال هر تراکنش به تأیید و اعتبارسنجی همتا به همتا هم نیاز دارد که آن را به روند بسیار کندی تبدیل می کند.

اگر بخواهیم از این فناوری در مقیاس بسیار وسیع استفاده کنیم، می تواند به مانعی قابل ملاحظه تبدیل شود. اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم، بلاکچین های مجاز در مقابل انواع غیرمجاز، نرخ تراکنش بالاتری در هر ثانیه دارند و می توان از آن ها استفاده کرد تا این مشکل کاربرد بلاکچین در آموزش را تا حدی برطرف شود.

نرخ پذیرش

بلاک چین هم درست مانند فناوری های دیگر که پیش از آن به وجود آمدند، تنها زمانی کار می کند که تعداد کافی مؤسسات و کارفرمایان از آن استفاده کنند. فارغ التحصیلان تنها در صورتی از مالکیت مدارک خود بهره مند شده و سود می برند که مدارس یا شرکت هایی که متقاضی آن ها هستند، اعتبارنامه های آن ها را بپذیرند.

اما با وجود صدها مدرسه که در حال حاضر هم اعتبارنامه های بلاکچین را پذیرفته و صادر می کنند و همچنین با داشتن شبکه ای از سایت های استخدام مانند Upwork و ZipRecruiter که پذیرش خود را اعلام کرده و در صدد تبلیغ آن هستند، احتمالا کاربرد بلاکچین در آموزش به زودی از یک استثنا، به یک قانون اصلی تبدیل می شود.

مشکل هزینه

با وجود آنکه استفاده از بلاکچین منجر به صرفه جویی در موارد بسیاری می شود، پذیرش و اجرای هر فناوری جدیدی می تواند بسیار هزینه بر باشد. به علاوه هزینه های مربوط به مصرف برق و تغییر زیرساخت های موجود هم می تواند به هزینه ها اضافه کند.

همچنین بسیاری از مؤسسات ممکن است دانش و مهارت کافی برای مدیریت اطلاعات دانش آموزان در یک پلتفرم بلاک چینی را نداشته باشند. پس در این صورت آن ها باید به مدیران مدرسه خود نحوه کاربرد بلاکچین در آموزش را یاد بدهند که هم از مؤسسات و هم از مدیران، هزینه و زمان بسیار زیادی می گیرد.

چالش های بلاک چین

نقش بلاکچین در آموزش

برخلاف چالش ها و مشکلاتی که در بخش پیشین آن ها را خدمت شما بررسی کردیم، برنامه هایی همچون شبکه اقدام بلاک چین آموزش وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده و بخش ابتکار عمل بلاکچین آموزشی شورای وزارت آموزش EBI هر دو در حال جستجوی فعالانه در رابطه با کاربرد بلاکچین در آموزش هستند. آن ها در حال بررسی نحوه دگرگون کردن این زمینه، با استفاده از تکنولوژی جالب بلاک چین بوده و همه احتمالات را بررسی می کنند.

شبکه عمل بلاکچین، معلمان، مدیران، دانش آموزان، دانشجویان و توسعه دهندگان فناوری را گرد هم می آورد تا بر روی نحوه شکل دهی آینده آموزش توسط بلاکچین، با یکدیگر به کار و پژوهش بپردازند. این شبکه، «فضایی با محوریت عمل و جامعه و همچنین مشترک» برای مباحثات و توسعه اپن سورس (متن باز) پروژه است. بدین ترتیب این شبکه می تواند به صورت قطبی برای دارندگان سهام در فضای بلاکچین عمل کند.

در همین حال، تمرکز اصلی EBI بر بررسی آن است که چطور بلاکچین می تواند اشتراک گذاری سوابق را در میان مؤسسات و کارفرماها آسان تر کند که از اولین مزایای کاربرد بلاکچین در آموزش به شمار می رود. EBI امید دارد که در تبلیغ استفاده از بلاکچین برای ارائه مالکیت اعتبارنامه های تحصیلی به دانش آموزان به جای مؤسسات، بتواند افراد را قادر سازد که کنترل هویت های دیجیتالی خود را در دست گیرند.

این دپارتمان از فرصت های یادگیری مادام العمر پشتیبانی می کند و تحرک اقتصادی را هم بهبود می بخشد. EBI اخیرا هم 900,000 دلار به سازمان هایی همچون Student1 کمک مالی کرده است. این سازمان به دانش آموزان نبراسکایی، سوابق تحصیلی قابل انتقال و کاملی را ارائه می دهد.

دیگر سازمانی که EBI به آن کمک کرد هم UnBlocked بود که در حال ساخت صرافی آزادی است تا بتواند به همین ترتیب انتقالات واحدهای دانشگاهی را آسان تر کند. در آینده ای نزدیک می توان شاهد کاربرد بلاکچین در آموزش و در موارد بسیار بیشتری بود.

استفاده از بلاک چین

راهی برای تسهیل آموزش

بلاکچین همین حالا هم صنعت امور مالی را از طریق ارزهای دیجیتال، دگرگون کرده است. این فناوری به همین ترتیب می تواند تأثیر متحول کننده ای در صنعت آموزش هم داشته باشد. از مزایای کاربرد بلاکچین در آموزش می توان به تسهیل نگهداری و اشتراک گذاری سوابق تحصیلی، بهبود امنیت و افزایش اعتماد، تسهیل روند استخدام و ارائه مالکیت سوابق تحصیلی برای همیشه به دانش آموزان، اشاره کرد.

افراد علاقه مند به جستجو و کاوش آینده بلاکچین در آموزش می توانند مدرکی همچون لیسانس آنلاین علوم کامپیوتر دانشگاه مریویل را اخذ کنند. همچنین شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره تمرکز بلاکچین این برنامه نیز کسب کنید.

در این دانشگاه، منابع اختصاصی بسیاری وجود دارد که بر کاربردهای عملی فناوری بلاکچین، ارزهای دیجیتال و جنبه های اخلاقی و قانونی استفاده از بلاکچین متمرکز است. همچنین می توانید در رابطه با آن هم مطالعه کنید که این برنامه تحصیلی چطور دانش پایه ای که دانش آموزان برای موفقیت در این زمینه نیاز دارند را به آن ها ارائه می دهد.

جمع بندی

کاربرد بلاکچین در آموزش موضوع مهمی بود که در مقاله امروز به آن پرداختیم و هر آنچه که باید در رابطه با این فناوری در این صنعت می دانستید را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. شاید با شنیدن نام بلاکچین، اولین چیزی که به ذهن شما برسد ارزهای دیجیتال باشد؛ اما این تنها کاربرد بلاکچین نیست.

از دیگر کاربردهای جالب این فناوری، در صنعت آموزش و پرورش است. استفاده از این فناوری در روند آموزش می تواند ثبت و ذخیره اطلاعات و سوابق تحصیلی دانش آموزان را به امری بسیار ساده و کم هزینه تبدیل کند. ما در این مقاله، کاربرد بلاکچین در آموزش را برای شما عزیزان بررسی کردیم.

منبع

online.maryville

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید