خانهوبلاگمقالاتآموزشیدلایل اصلاح قیمت چیست و چه تفا...

اصلاح قیمت چیست

دلایل اصلاح قیمت چیست و چه تفاوتی با افت و سقوط بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

اصلاح قیمت چیست، از سوالات پرتکرار و مهم در زمینه ارزهای دیجیتال است که قصد داریم در مقاله امروز، آن را به طور کامل خدمت شما عزیزان پاسخ دهیم. اصلاح قیمت یا همان اصلاح بازار به زبان ساده، افت کوتاه مدتی در عملکرد بازار است. البته این افت کوتاه مدت، اصلا به شدت سقوط بازار نیست. از طرف دیگر با توجه به نوسانات بسیار زیاد و همیشگی بازار ارزهای دیجیتال و قیمت این ارزهای پیشرفته، اصلاح قیمت رویدادی کاملا رایج و طبیعی است.

پس نکته اول در یادگیری اصلاح قیمت چیست؟ اینکه اصلا نباید از آن بترسید؛ چراکه امری کاملا طبیعی است. جالب است بدانید که بازار ارزهای دیجیتال تنها در نه ماه اول سال 2021، چهار اصلاح قیمت را به همراه سقوط شدیدی تجربه کرد. شاید رویداد بعدی بازار، اصلاح قیمتی دیگر یا حتی سطوح اولیه ای از سقوط بازاری دیگر باشد.

آنچه که برای سرمایه گذاران در این برهه مهم است، آشنایی کامل با اصطلاح و مفهوم اصلاح قیمت یا اصلاح بازار است. ما در مقاله امروز به طور کامل رویداد اصلاح قیمت و دلایل آن را توضیح و جزئیات تمام اصلاح قیمت هایی را که در سال 2021 اتفاق افتاد به شما عزیزان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

اصلاح قیمت چیست؟

اصلاح قیمت همان طور که در مقدمه هم به طور کلی خدمت شما توضیح دادیم، افت نسبتا کوتاه مدتی بین 10% تا 20% نسبت به آخرین اوج عملکرد بازار محسوب می شود. بنابراین احتمال رخ دادن چنین اصلاحاتی، کاملا پس از اوج بازار وجود دارد. معمولا پس از اصلاح قیمت، یا همان اصلاح بازار، حرکتی صعودی در نمودارهای آن اتفاق می افتد. پس حالا می دانید که اتفاقات مورد انتظار پس از اصلاح قیمت چیست.

این نوع از اصلاحات می تواند از چند روز تا چند هفته و حتی تا چند ماه هم طول بکشد. اما نیازی نیست که نگران آن ها باشید، چرا که اصلا به شدت سقوط بازار و یا سقوط قیمت ها نیستند و در چنین صورتی عملکرد بازار بسیار کمتر از زمان سقوط آن، کاهش می یابد. علاوه بر تمام این نکات، باید همچنین بدانید که اصلاح بازار با افت بازار و برگشت بازار هم تفاوت دارد و بتوانید آن ها را از یکدیگر تشخیص دهید.

اصلاح قیمت چیست

تفاوت میان اصلاح ارز دیجیتال و دیگر رویدادهای بازار چیست؟

دانستن آنکه اصلاح قیمت چیست و با دیگر اصطلاحات مهم بازار چه تفاوتی دارد، از ضروریات کار سرمایه گذاران است. اما اگر شما هم هنوز با این اصطلاحات آشنا نیستید اصلا نگران نباشید. در ادامه تفاوت میان تمام این اصطلاحات مهم با اصلاح قیمت را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

تفاوت اصلاح قیمت با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال

اگر چه تفاوت و میزان شدت هر دوی این اصطلاحات از نام آن ها هم مشخص است، اما در این بخش به طور کامل به شما می گوییم که تفاوت سقوط و اصلاح قیمت چیست. اصلاح قیمت در حقیقت رویدادی موقت با طبیعتی است که شدت کمتری دارد.

با وجود این، سقوط بازار یا قیمت، طبیعتا بسیار شدید است. این رویداد، کاهشی بیش از 20% است که می تواند در یک روز یا حتی در دوره های چند روزه، چند هفته ای و حتی چند ماهه اتفاق بیفتد و ادامه داشته باشد.

اگر بازار بعد از سقوطی که داشته است برای چند ماه متوالی یا حتی چندین سال همچنان به افت خود ادامه دهد، دیگر آن را به عنوان یک بازار خرسی یا نزولی در نظر می گیرند. اصطلاح بازار خرسی به سرمایه گذاران خرس بر می گردد که در حقیقت سرمایه گذارانی بدبین هستند و به همین دلیل به چنین بازاری، بازار نزولی می گویند.

اگر بخواهیم در رابطه با آنکه اصلاح قیمت چیست و برای سقوط بازار یک مثال واقعی بیاوریم، باید به سال 2018 اشاره کنیم. برای مثال در اوایل سال 2018، شاهد سقوط بازار در زمینه ارزهای دیجیتال بودیم. این سقوط گسترده به این علت که ادامه دار شد، به بازار نزولی یک ساله ای تبدیل گردید که تا ژانویه سال 2019  هم به همین شکل ادامه داشت.

برخلاف بازار نزولی سال 2018، نزول بازار ارزهای دیجیتال در ماه های می تا جولای 2021 کمی متفاوت بود. این نزول نسبتا کوتاه بود اما همچنان سقوط بسیار شدیدd محسوب می شد. پس تاکنون متوجه شده اید که تفاوت سقوط بازار با اصلاح قیمت چیست.

البته در رابطه با مثال سقوط کوتاه تر اما همچنان شدید قبلی باید این را هم خاطرنشان کنیم که این سقوط از اواسط ماه می شروع شد و خوشبختانه در اواخر ماه ژوئن، بازار توانست دوباره به روند صعودی خود بازگردد و در چنین روندی به راه خود ادامه داد.

مثالی دیگر از سقوط یک روزه و بسیار شدید هم رویداد پنجشنبه سیاه 12 مارس سال 2020 بود. طی این رویداد، ارز دیجیتال بیت کوین که اصلی ترین ارز در بازار است، 37% از ارزش خود را در طی روز تریدینگ از دست داد. پس تا به اینجا با جزئیات کامل خدمت شما توضیح دادیم که تفاوت سقوط و اصلاح قیمت چیست. اما همچنان اصطلاحات و رویدادهای بسیاری باقی مانده است که باید آن ها را هم یاد بگیرید.

تفاوت اصلاح قیمت با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال

تفاوت افت و اصلاح قیمت چیست؟

افت بازار یک کاهش جزئی بسیار کوتاه مدت در بازار و قیمت ارزهای دیجیتال بوده که از اصلاح قیمت هم شدت کمتری دارد. این بدان معناست که این افت منجر به نزول فقط و فقط کمتر از 10% می شود و مدت زمان آن هم یا در طول یک روز یا اگر خیلی ادامه دار باشد، طی چند روز متمادی طول می کشد. پس نیازی نیست که آنقدرها نگران این افت های قیمتی زودگذر باشید.

با وجود این، اگر همین روندهای نزولی قیمت روزانه و کوچک ادامه پیدا کند، ممکن است منجر به اصلاح قیمت و بازار شود. البته این تنها در صورتی احتمال رخ دادن دارد که این روندهای نزولی منجر به کاهش قیمتی بیش از 10% قیمت ها در طی یک دوره شود. در این صورت باید نگران افت قیمت و منتظر رخ دادن اصلاح قیمتی باشیم.

فرق برگشت با اصلاح قیمت چیست؟

برگشت در حقیقت زمانی اتفاق می افتد که بازار، روند و جهت مسیر بلند مدت خود را تغییر دهد. برخلاف اصلاح قیمت که کاهشی کوتاه مدت و موقت است، برگشت بازار و قیمت، مسیری بلند مدت و معمولا چند ساله را برای کل بازار تعیین می کند. مثلا اگر تاکنون روند آن نزولی بوده است، ناگهان مسیر آن تغییر می کند.

همین طولانی بودن برگشت بازار ضررهای بسیاری به بار می آورد. بازار ارزهای دیجیتال از زمان آغاز کار خود در سال 2009، با روندهای بلند مدت چند ساله ارزیابی شده است. تمام این ارزیابی ها نشانگر آن هستند که این بازار کماکان در حال رشد بوده و هرگز برگشت بازاری در آن رخ نداده که خبری بسیار امیدوارکننده است.

فرق برگشت با اصلاح قیمت چیست؟

دلایل رخ دادن اصلاح قیمت چیست؟

در بخش پیشین، شما را با بیشتر اصطلاحاتی که با اصلاح قیمت اشتباه گرفته می شد آشنا کردیم. البته تمام این اصطلاحات در روند کار بازار بسیار مهم هستند و شما باید تمام آن ها را به خوبی بلد باشید تا بتوانید بهترین تصمیمات را بگیرید. اما نکته مهم تر دیگر در این بین آن است که بدانید دلایل رویداد اصلاح قیمت چیست و چه اتفاقاتی منجر به آن می شوند؟

از آنجایی که اصلاح قیمت، موقت و کوتاه مدت بوده و شدت کمتری نسبت به سقوط بازار دارد، معمولا سخت است که بتوان تنها یک دلیل را برای روی دادن چنین اتفاقی مشخص کرد. تعدادی از عوامل مهم وجود دارد که می تواند منجر به اصلاح قیمت بازار شود. برخی از این عوامل از مابقی اهمیت بیشتر و برخی اهمیت کمتری دارند. ما در این بخش به تمام این عوامل می پردازیم تا بتوانید تشخیص دهید که دلایل اصلاح قیمت چیست و از هرگونه ضرر جلوگیری کنید.

مشکل عرضه

یکی از دلایل شایع اصلاح قیمت، مشکل عرضه است. خریداران ارزهای دیجیتال ممکن است با مشکل عرضه مواجه شوند و به همین دلیل یک اصلاح قیمت موقت در این عرصه اتفاق بیفتد. البته این را هم باید خاطرنشان کنیم که این مشکل بیشتر از بازارهای سهام سنتی در بازار ارزهای دیجیتال رخ می دهد و شاید در بازارهای سهام تا این حد شاهد مشکل عرضه نباشیم.

خبرهای جنجالی

از دیگر دلایلی که می تواند منجر به اصلاح قیمت شود، همین اخبار ارزهای دیجیتال است. گاهی اخبار مربوط به بازار قیمت می تواند به قیمت اصلاح بازار تمام شود. اگر بخواهیم بگوییم که نمونه اخبار برای اصلاح قیمت چیست، باید به اخبار حمله های هکری در پلتفرم های بلاک چین یا مثلا اخبار قانون گذاری دولت های مختلف اشاره کنیم.

چنین خبرهایی به راحتی موجب برانگیختن تمایلات احساسات سرمایه گذاران و دارندگان توکن ها می شود. با شنیدن خبری همچون حمله هکرها یا اینکه دولتی در حال قانون گذاری برای ارزهای دیجیتال است، این دارندگان ممکن است سریعا تصمیم به فروش ارزهای خود بگیرند و همین امر، تأثیر بزرگی بر روی قیمت ها می گذارد که موجب اصلاح آن ها می شود؛ مانند سقوط قیمت بیت کوین به دنبال ممنوعیت های چین در ارز دیجیتال که می توانید در مقاله دیگر ما مطالعه کنید.

دلایل رخ دادن اصلاح قیمت چیست؟

تفکرات تحلیل گران

دیگر محرکی که می تواند تمایلات فروش افراد را برانگیزد، تفکرات تحلیل گران است. اما نحوه تأثیر این عامل بر اصلاح قیمت چیست؟ گاهی ممکن است تحلیل گران ارزهای دیجیتال فکر کنند که بازار ارزهای دیجیتال بیش از حد متورم شده است. همین تحلیل می تواند افراد بسیاری را برای فروش تحریک کند.

در حالی که حتی این دسته از تفکرات می تواند منجر به آن شود که بازار درجا سقوط کند، اما بیشتر این تفکرات منجر به رویدادهای کوچک تری همچون اصلاح قیمت می شوند. پس این نیز از دلایل مهم برای روی دادن اصلاح قیمت به شمار رفته و باید مراقب حرف های تحلیل گران در این زمینه باشید.

خلاص شدن بازار از دست برخی سرمایه گذاران

اگر بخواهیم بگوییم که یکی از شایع ترین دلایل اصلاح قیمت چیست، در حقیقت باید به این مورد اشاره کنیم. روند بازار به دلیل سرمایه گذاران کوتاه مدت که در برهه ای بسیار مشتاق هستند، در مسیر رشدی قرار می گیرد که اگرچه صعودی بوده اما به شدت ناپایدار است. پس بازار خود را از چنین سرمایه گذارانی خلاص می کند و در طی همین مسیر ممکن است دچار اصلاح قیمت شود.

در آخر هم اگر می خواهید بدانید که مهم ترین عامل اصلاح قیمت چیست، باید گفت که هزاران هزار عامل دیگر هم در دنیای ارزهای دیجیتال و هم خارج از آن وجود دارد که می تواند منجر به اصلاح قیمت شود. ما در این بخش، مهم ترین عوامل موجود را خدمت شما بررسی کردیم.

نکته مهم تر که باید در این بخش به آن اشاره کنیم آن است که توضیح اصلاح بازار بسیار سخت است. اما آنچه که از توضیح آن سخت تر است، پیش بینی این نوع از اصلاح محسوب می شود. این هم بدان دلیل است که رویدادهای متعدد بسیاری می تواند منجر به اصلاح قیمت شود که شاید همه آن ها اهمیت چندانی نداشته و آنقدرها برجسته نباشند. پس بهتر است تمام عوامل را با دقت در نظر بگیرید.

یکی از شایع ترین دلایل اصلاح قیمت چیست

روش پیش بینی اصلاح قیمت چیست؟

بگذارید خیال شما را راحت کنیم که شما هرگز نمی توانید اصلاح قیمت بازار را پیش از روی دادن آن، پیش بینی کنید. همان طور که در بخش قبل هم برای شما توضیح دادیم، پیش بینی اصلاح قیمت به شدت سخت است. از طرف دیگر پیش بینی آن ها ارزش آن را ندارد که آنقدرها از خواب خود بزنید و وقت زیادی را بر روی آن ها صرف کنید.

از طرف دیگر اگر بخواهیم بگوییم که نتیجه اصلاح قیمت چیست، باید بدان اشاره کرد که اصلاح قیمت تنها موجب روندهای نزولی نسبتا جزئی و فقط و فقط موقتی در بازار ارزهای دیجیتال می شوند. همچنین پس از این اصلاحات همان طور که پیش تر هم گفتیم، روندهای نزولی در نمودارهای بازار اتفاق می افتد.

به علاوه بازار معمولا در عرض چند روز، چند هفته یا حداکثر چند ماه به سطح پیش از اصلاح قیمت خود بر می گردد و بدین ترتیب آنقدرها جای نگرانی نیست. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر بازار سریعا ترمیم نشود و به سطوح اولیه خود باز نگردد، درست مانند موردی که در سال 2018 اتفاق افتاد، اوضاع کمی نگران کننده می شود.

اما معنی این در اصلاح قیمت چیست؟ در این صورت ممکن است در روند نزولی طولانی مدت تری قرار داشته باشیم که شاید اصلاح نباشد و رویداد شدیدتری محسوب شود. بگذارید در این بخش نکته ای را به سرمایه گذاران محتاط بگوییم.

سرمایه گذاران محتاطی که چشم انداز بلند مدتی از بازار دارند، باید در بهترین حالت اصلاح بازار را کاملا نادیده بگیرند. آن ها نباید بر اساس این اصلاح دست به هیچ کاری بزنند. اگر شما هم جزو این دسته از سرمایه گذاران هستید، نه در نتیجه و نه در انتظار اصلاح قیمت و بازار، استراتژی سرمایه گذاری خود را به هیچ عنوان تغییر ندهید.

روش پیش بینی اصلاح قیمت چیست؟

رویدادهای اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2021

تا به اینجای مقاله، دانستیم که اصلاح قیمت چیست و همچنین با دلایل آن هم آشنا شدیم. در این بخش می خواهیم موارد اصلاح قیمتی رخ داده در سال 2021 را با هم بررسی کنیم.

از آغاز امسال، چهار اصلاح قیمت و یک سقوط بازار در فضای ارزهای دیجیتال رخ داده است. همچنین رویداد دیگری هم در این عرصه انتظار می رود که یا اصلاح قیمت است یا سطوح آغازین سقوط بازاری دیگر. حالا که می دانید اصلاح قیمت چیست، پس می دانید که باید انتظار چه چیز را داشته باشید.

به دلیل تسلط ارز دیجیتال بیت کوین و در درجه کمتری از آن اتریوم بر بازار ارزهای دیجیتال، پس می توان نتیجه گرفت که به طور کلی بیشتر اصلاحات در نتیجه تأثیرات این دو ارز دیجیتال برتر رخ می دهد. دیگر دارایی های ارز دیجیتال در بیشتر موارد دنباله رو ارزهای بیت کوین و اتریوم هستند. مخصوصا زمانی که این دو ارز دیجیتال به میزان قابل توجهی افت می کنند.

نکته دیگری که باید در این بخش از توضیح اصلاح قیمت چیست به آن اشاره کنیم، آن است که این دو ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین و اتریوم، به علاوه ارتباط بسیار خوبی هم دارند. ارتباط و هم بستگی این دو ارز حدود 0.9 است. این بدان معناست که نمودارهای قیمتی هر دوی آن ها مشابه یکدیگر حرکت می کند. پس می توان از روی حرکات یک ارز، حرکات قیمتی ارز دیگر را تشخیص داد و همچنین تا حدودی اصلاح قیمت را هم پیش بینی کرد. در ادامه به بررسی رویدادهای اصلاح قیمت سال 2021 می پردازیم.

اصلاح قیمت ژانویه سال 2021

در این بخش بررسی می کنیم که در سال 2021 اولین اصلاح قیمت چیست و چه تأثیراتی داشته است. اولین اصلاح قیمت سال 2021 در 11 ژانویه این سال شروع به پدیدار شدن کرد. ارز دیجیتال بیت کوین در این سال 7% از ارزش خود را در عرض یک روز از دست داد. این در حالی بود که ارز دیجیتال اتریوم 14% و تقریبا دو برابر بیت کوین سقوط کرد.

روند نزولی نسبتا ملایمی تا 10 روز بعد ادامه داشت. با وجود این، در روز آخر این اصلاح قیمت که 21 ژانویه بود، بیت کوین 13% از ارزش خود را از روز قبل از دست داد. اتریوم هم در این حال 19% از ارزش خود را باخت.

دیگر اتفاق مهم این اصلاح قیمت چیست؟ اتفاق مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که بازار دوباره به روند صعودی خود بازگشت. همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، همیشه پس از رخ دادن اصلاح قیمت، با روندی صعودی رو به رو خواهیم شد.

در این اصلاح قیمت هم از ژانویه 2022، بازار مجددا به روند رشد خود بازگشت. این اصلاح قیمت در مجموع 11 روز طول کشید. ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال در طی این مدت از 1.08 تریلیون دلار به تقریبا 870 میلیون دلار رسید که کاهشی 19 درصدی است.

اما روند بهبود بازار پس از اصلاح قیمت چیست؟ در این اصلاح قیمت، تقریبا 2 هفته طول کشید که بازار به حالت اولیه خود برگردد و تمام ضررهای خود را جبران کند. پس از این 2 هفته و در اوایل فوریه، ارزش بازار ارزهای دیجیتال 1.1 تریلیون دلار شد.

اصلاح قیمت ژانویه سال 2021

اصلاح قیمت فوریه سال 2021

طولی نکشید که بازار ارزهای دیجیتال در چاله دومین اصلاح قیمت افتاد. این اصلاح قیمت در 22 فوریه این سال آغاز شد. در دو روز اول این اصلاح قیمت هم مجددا ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم به ترتیب 15% و 19% از ارزش پیش از اصلاح قیمت خود را از دست دادند.

اما نکات مهم این اصلاح قیمت چیست؟ اصلاح قیمت ماه فوریه تنها یک هفته طول کشید اما نکته جالب آن است که این اصلاح قیمت هم درست مانند اصلاح قیمت ماه ژانویه که پیش تر به آن پرداختیم، منجر به افت 19 درصدی بازار شد.

ارزش کلی بازار هم طی این اصلاح قیمت از 1.7 تریلیون دلار تا تقریبا 1.38 تریلیون دلار افت کرد. البته ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم هر دو آخر این اصلاح قیمت را با 10% افزایش روزانه در اولین روز ماه مارس، جشن گرفتند. به علاوه 11 روز بعد در 11 مارس، بازار مجددا به قیمت کلی پیش از اصلاح قیمت خود بازگشت. اما برویم به سراغ آن که سومین اصلاح قیمت چیست و چه تأثیراتی برجا گذاشته است.

اصلاح قیمت مارس سال 2021

دو هفته بعد از پایان اصلاح قیمت فوریه، روند رشد بازار ارزهای دیجیتال با اصلاح قیمت دیگری متوقف شد که درست در تاریخ 14 مارس آغاز گردید. البته اگر بخواهیم بگوییم که نکته مثبت این اصلاح قیمت چیست، باید به آن اشاره کنیم که اصلاح قیمت ماه مارس، خسارت های کمتری نسبت به دو اصلاح قیمت اول این سال برجا گذاشت و شدت آن کمتر بود.

بازار طی این اصلاح قیمت، 14% از ارزش خود را در عرض 12 روز از دست داد. ارزش کلی بازار هم از کمی بیشتر از 1.8 تریلیون دلار تا تقریبا 1.57 تریلیون دلار کاهش پیدا کرد. البته در رابطه با بهبود بازار و جبران خسارات هم باید گفت که تقریبا یک هفته از پایان اصلاح قیمت در 25 مارس تا 1 آوریل طول کشید که بازار بتواند مجددا به سطوح قیمتی پیش از دوره اصلاح قیمت خود بازگردد.

افت ارز دیجیتال در مارس سال 2021

اصلاح قیمت آوریل سال 2021 و سقوط بعدی بازار در ماه می تا جولای

اما چهارمین اصلاح قیمت چیست و پس از آن چطور به سقوط بازار رسیدیم؟ تمایلات بازار ارزهای دیجیتال به اصلاح قیمت همچنان تا ماه آوریل ادامه پیدا کرد. سرانجام اصلاح قیمتی 10 روزه ای بین 16ام و 25ام این ماه اتفاق افتاد. این اصلاح قیمت توانست ارزش بازار را از 2.2 تریلیون دلار به 1.8 تریلیون دلار کاهش دهد و منجر به کاهش مجموعا 18 درصدی آن شود.

این اصلاح قیمت خوشبختانه در تاریخ 26 آوریل به طور کامل کاهش پیدا کرد. هر دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم به ترتیب 10% و 9% در همان روز افزایش یافتند. اما نقطه بازگشت این اصلاح قیمت چیست؟‌ در حقیقت افت ارزش بازار در این اصلاح قیمت درست اوایل ماه می پایان یافت و ارزش کلی بازار توانست به سطح پیش از اصلاح قیمت خود بازگردد تا دوباره 2.2 تریلیون دلار باشد.

اما این روند صعودی طولی نکشید که به بدترین کابوس بازار تبدیل شد. بازار ارزهای دیجیتال کمتر از یک ماه پس از آنکه این اصلاح قیمت پایان یافت، سقوط شدیدی را تجربه کرد. این سقوط شدید، به راحتی ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال را نصف کرد. در حقیقت این سقوط ارزش بازار را در دوره ای از 12 می تا 20 جولای، از 2.4 تریلیون دلار به 1.2 تریلیون دلار رساند.

اگر بخواهیم بگوییم که بدترین اتفاق بعد از اصلاح قیمت چیست که در تاریخ ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است، قطعا باید به این سقوط اشاره کنیم. این سقوط آن طور که بر اساس ضرر ارزش کلی برآورد شده است، بدترین سقوط بازار ارزهای دیجیتال در تاریخ به شمار می رود.

برخلاف سقوط سال 2018 که منجر به بازار نزولی یک ساله شد، سقوط بازار سال 2021 اگر نخواهیم بگوییم که ملایم تر بود و شدت آن را نادیده بگیریم، اما می توان به راحتی گفت که نسبتا کوتاه بود. در اواخر جولای هم خوشبختانه روند مثبت و صعودی بسیار پرقدرتی به بازار ارزهای دیجیتال برگشت و امید دوباره ای به سرمایه گذاران داد.

آیا سپتامبر 2021 اصلاح بود یا سقوط؟

حالا که به درستی متوجه شده اید تفاوت میان سقوط و اصلاح قیمت چیست، برویم به سراغ بررسی آنکه رویداد سپتامبر سال 2021 اصلاح قیمت بوده است یا سقوط. پس از سقوط می تا جولای، روند صعودی بزرگی از 21 جولای تا 6 سپتامبر و به مدت 48 روز ادامه پیدا کرد.

بازار ارزهای دیجیتال سپس از 7 سپتامبر مجددا روندی منفی و نزولی به خود گرفت. سپس این بازار از همان زمان به مدت بیست روز به شدت نزول پیدا کرد. اما جزئیات این اصلاح قیمت چیست؟ بازار ارزهای دیجیتال در طی این دوره، از تقریبا 2.3 تریلیون دلار به 1.93 تریلیون دلار کاهش پیدا کرد که نزولی 16 درصدی محسوب می شود. از نظر فنی، این رقم بین 10% تا 20% بوده و در محدوده یک اصلاح قیمت قرار دارد.

با وجود این، بازار به طور کلی همچنان در روندی نزولی قرار دارد. بنابراین خیلی زود است که این اتفاق پیش رو را اصلاح قیمت بدانیم. اگر بازار در هفته های آتی به روند مثبت خود بازگردد، شاید باز هم شاهد یک اصلاح قیمت در سال 2021 بوده باشیم.

آیا سپتامبر 2021 اصلاح بود یا سقوط؟

اما حالا که می دانیم اصلاح قیمت چیست، اگر بازار به روند نزولی خود ادامه دهد و ضررها بیشتر از 16% کنونی شود، پس احتمالا شاهد سطوح آغازین سقوط بازاری دیگر خواهیم بود. به همین راحتی، خود شما هم با دانستن اطلاعات مختلف هر رویداد در فضای ارزهای دیجیتال، می توانید تشخیص دهید که هر کدام به چه معناست و چه تأثیراتی دارد.

آیا اصلاح قیمت امری طبیعی است؟

تا به اینجای مقاله دانستید که اصلاح قیمت چیست و حتی با موارد اصلاح قیمتی که در سال 2021 با آن رو به رو بودیم هم آشنا شدید. پیش تر هم در میانه صحبت ها به این نکته اشاره کردیم که هرگز نباید از دوره های اصلاح قیمت بترسید و این رویدادها بخش طبیعی و رایجی در زمینه ارزهای دیجیتال هستند اما در این بخش می خواهیم بیشتر به این موضوع بپردازیم.

به طور کلی باید گفت که این رویداد کاملا طبیعی و همچنین اجتناب ناپذیر است. همان طور که پیش تر هم توضیح دادیم که اصلاح قیمت چیست و چه دلایلی دارد، پس بهتر می توانید این موضوع را درک کنید. حتی گاهی دلایل کاملا ناخواسته و ناگهانی منجر به چنین رویدادی می شوند. به همین دلیل بهتر است با اصلاح قیمت کنار بیایید، از آن ها نترسید و استراتژی های خود را تغییر ندهید. البته در ادامه هم راه حل هایی را برای محافظت هر چه بیشتر از سرمایه گذاری های خود در حین اصلاح قیمت به شما ارائه می دهیم.

راه حل محافظت در برابر اصلاح قیمت چیست؟

گاهی اصلاح قیمتی که ده ها درصد است دلیل بی قراری برخی از سرمایه گذاران می شود. تریدرهای کوتاه مدت و یا روزانه ای که با استفاده از لوریج ترید می کنند هم می توانند ببینند که پورتفولیوی ارزهای دیجیتال آن ها به راحتی و در کوتاه ترین زمان دود می شود و به هوا می رود.

اما اصلاح قیمت برای تریدرها و سرمایه گذاران بلند مدت و یا متوسط، هیچ چیز ترسناکی نیست و نیازی نیست که خیلی زود از آن بترسند یا دستپاچه شوند. همان طور که در بخش پیشین هم به آن پرداختیم، اصلاح قیمت، بخشی از چرخه بازار و اجتناب ناپذیر است.

رویدادهای اصلاح قیمت به طور معمول در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می افتند اما در بیشتر اوقات، منجر به بازار نزولی نمی شوند و تبدیل آن ها به چنین بازاری می تواند نگران کننده شود. با وجود این، یکی از استراتژی های رایج سرمایه گذاران در دوران اصلاح قیمت چیست؟ یکی از استراتژی های رایجی که سرمایه گذاران استفاده می کنند «هودل» است.

این کلمه به معنای نگهداری ارزهای دیجیتال است. به همین راحتی، آن ها همچنان به نگهداری ارزهای دیجیتال خود ادامه می دهند. هر اتفاقی هم که بیفتد، آن ها همچنان کوین های خود را نگه می دارند و اصلا آن ها را نمی فروشند.

یکی از گزینه های دیگری که به جای نگهداری ارزهای دیجیتال می توان استفاده کرد هم تنظیم حد ضرر است. اما اگر معنی آن را نمی دانید نگران نباشید ما به طور کامل برای شما توضیح می دهیم که حد ضرر در اصلاح قیمت چیست.

در حقیقت تنظیم حد ضرر به معنای آن است که شما تصمیم می گیرید که یک ارز دیجیتال را در چه قیمتی به فروش برسانید. به علاوه اگر می خواهید بدانید که چه زمانی یک ارز دیجیتال به قیمت خاصی رسیده است اما نمی خواهید درجا آن را بفروشید، می توانید هشدارهایی را تنظیم کنید که شما را از قیمت ها آگاه کند. برای انجام این کار هم می توانید از پلتفرم های آنلاین تجزیه و تحلیلی همچون Tradingview استفاده کنید.

تنظیم حد ضرر

اگر همچنان به این گزینه هم علاقه ای ندارید، گزینه های دیگری وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر بخواهیم بگوییم یکی دیگر از راه حل های اصلاح قیمت چیست، باید به استیبل کوین ها اشاره کنیم. شما همیشه می توانید در طول دوره اصلاح قیمت، ارزهای دیجیتال خود را به استیبل کوین تبدیل کنید.

استیبل کوین ها همان طور که از نام آن ها پیداست، قیمت کاملا ثابتی دارند و بیشتر به دلار آمریکا وابسته هستند. اگر ارزهای دیجیتال خود را به استیبل کوینی همچون تتر (Tether) تبدیل کنید، یک تتر (USDT) همیشه برابر با یک دلار آمریکاست و این یعنی انگار همیشه دلار آمریکا را در دست دارید.

مزیت این روش در دوران اصلاح قیمت چیست؟ استفاده از این روش بدان معناست که دیگر با خرید استیبل کوین، حتی اگر بازار هم افت کند، شما هیچ پول اضافه ای را از دست نمی دهید. به علاوه می توانید هر زمانی که می خواهید به آسانی و حتی در زمانی مناسب تر با سود بیشتر، دوباره خرید خود را انجام دهید. اگر نمی دانید مطرح ترین استیبل کوین دنیا یعنی تتر چیست حتما مقاله دیگر ما را بخوانید.

به همین راحتی، دیگر نیازی نیست که نگران اصلاح قیمت ها باشید. اصلاح قیمت به خودی خود طبیعی است و هیچ جای نگرانی ندارد. اما اگر باز هم از چنین رویدادهایی می ترسید، به راحتی با استفاده از روش های بالا می توانید جلوی ضررهای کوچک این دوره را هم بگیرید. به علاوه شاید باور نکنید، اما نه تنها می توانید در این دوره با استفاده از روش های بالا در امان باشید، بلکه حتی می توانید سود هم ببرید! با ما همراه باشید تا در ادامه به شما بگوییم که روش به دست آوردن سود از دوران اصلاح قیمت چیست؟

سرمایه گذاری در دوران اصلاح قیمت

در این بخش می خواهیم به شما توضیح دهیم که روش سرمایه گذاری و کسب سود در دوران اصلاح قیمت چیست؟ اصلاح قیمت برای بیشتر سرمایه گذاران و تریدرها، یک شکست بزرگ به حساب می آید. با وجود این، همچنان سرمایه گذاران بسیاری هم وجود دارند که به شکل دیگری به اصلاح قیمت نگاه می کنند.

همان طور که می دانید، اصلاح قیمت باعث می شود که قیمت ها به شدت افت کنند. بدین ترتیب برخی از سرمایه گذاران این افت قیمت را فرصتی ایده آل برای خرید کوین های بیشتر می بینند. زمانی که همین قیمت ها مجددا افزایش یابد، این سرمایه گذاران باهوش سود بیشتری از سرمایه گذارانی که ارزها و کوین های خود را نگه داشته بودند، به دست می آورند.

پس اگر می خواهید بدانید که یکی از پر سودترین راه های استفاده از دوران اصلاح قیمت چیست، قطعا سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال در همین دوران است. البته همچنان مانند تمام راه های پر سود دیگر، در این راه هم باید محتاط باشید.

سرمایه گذاری ارز دیجیتال

اگر چه این روش پر سود به نظر می رسد، اما ریسک های بسیاری هم دارد. شما به راحتی می توانید در طی دوران اصلاح قیمت یا بازار نزولی در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید. اما ریسک این روش در دوران اصلاح قیمت چیست؟

در حقیقت هیچ تضمینی وجود ندارد که ارزهای دیجیتال از این دوران اصلاح قیمت بازیابی شوند و بتوانند قیمت خود را ترمیم کرده تا دوباره به قیمت اصلی خود برگردند. جنجال بسیاری حول برخی از ارزهای دیجیتال وجود دارد و در نتیجه قیمت آن ها در مدت بسیار کوتاهی از زمان افزایش می یابد.

حال اگر مشخص شود که جنجال حول یک ارز دیجیتال بزرگ تر از آن بوده که ارز بتواند در حقیقت به آن دست یابد، در بیشتر موارد چنین ارزی هرگز بازیابی نمی شود. البته ارز گفته شده می تواند بسته به پروژه، عرضه و تقاضا، عوامل اقتصادی و غیره حتی بازیابی شود و به رشد خود هم ادامه دهد. در اصل منظور ما آن است که هر چیزی در این زمینه امکان پذیر است و باید در هنگام تصمیم گیری، کاملا محتاطانه عمل کنید.

جمع بندی

اصلاح قیمت چیست؟ سوال بسیار مهمی بود که در مقاله امروز به آن پاسخ دادیم و هر آنچه که لازم بود بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. اصلاح قیمت همان طور که با جزئیات کامل گفتیم، نزول و کاهش کوتاه مدت و ملایم در عملکرد کلی بازار ارزهای دیجیتال است.

معمولا روندهای نزولی بین 10% و 20% در یک دوره چند روزه، چند هفته ای یا به ندرت چند ماهه را به عنوان اصلاح قیمت در نظر می گیرند. به علت ماهیت جزئی و رایج اصلاح قیمت، خیلی سخت است که بتوان دلیل اصلی و قابل اطمینان این موضوع را پیدا کرد. گرچه که ما در این مقاله به صورت کامل به شما توضیح دادیم که دلایل اصلی اصلاح قیمت چیست.

جالب است بدانید که سرمایه گذاران باهوش ارزهای دیجیتال معمولا وجود اصلاح قیمت را با استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت خود، به کل نادیده می گیرند. ما هم همان طور که در این مقاله پیشنهاد کردیم، استراتژی سرمایه گذاری خود را به هیچ عنوان بر اساس یک اصلاح قیمت و یا در انتظار رخ دادن آن تغییر ندهید.

در نه ماه اول سال 2021، چهار اصلاح قیمت در بازار ارزهای دیجیتال رخ داد. این اصلاح قیمت ها هم به ترتیب در ماه های ژانویه، فوریه، مارس و آوریل بود. تمام این چهار اصلاح قیمت، بازار ارزهای دیجیتال را به وجود خود مزین و سرمایه گذاران بسیاری را ناامید کرده بودند.

ما در این مقاله بررسی کردیم که تاریخچه هر اصلاح قیمت چیست. اصلاح قیمت ماه آوریل هم به سرعت یک سقوط بزرگ در تاریخ بازار ارزهای دیجیتال را در پی داشت. این سقوط در بین ماه های می و جولای در این بازار رخ داد.

پس از آنکه این سقوط هم پایان پیدا کرد و بازار دوباره به قلمرو رشد خود برگشت، خیلی سریع یک نزول دیگر در اوایل سپتامبر شروع به ظهور در نمودارها نمود. بازار این بار تقریبا 20 روز کاهش یافت. این بازار از آن زمان تاکنون متحمل ضرر تقریبا 16 درصدی در ارزش کلی خود، شده است.

حالا که به خوبی می دانید فرق سقوط بازار با اصلاح قیمت چیست، شاید بتوانید تشخیص دهید که هر اتفاق به کدام رویداد مربوط می شود و در مواجهه با آن ها باید چه کاری انجام داد. به هر حال، چه آخرین رویداد بازار ارزهای دیجیتال اصلاح دیگری باشد و چه آغاز دومین سقوط بازار سال 2021، همه چیز به زودی مشخص خواهد شد.

منابع

phemex

anycoindirect

economictimes.indiatimes

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید