خانهوبلاگمقالاتآموزشیدامیننس بیت کوین چیست؟ نقش دام...

دامیننس بیت کوین چیست

دامیننس بیت کوین چیست؟ نقش دامینس در تحولات بازار کریپتوکارنسی چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟ دامیننس یا سلطه‌گری یکی از اصطلاحات آشنا برای افراد فعال در بازارهای ارزدیجیتال است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، کنترل روند رشد و نمو بیت کوین تاثیر بسیار زیاد و بالایی در نحوه بررسی بازار و بررسی رشد و سقوط ارزهای دیجیتال خواهد داشت. بیت کوین را همواره به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال می‌شناسند و این موضوع نیز بر تاثیرگذاری این ارز بر بازار تاثیر می‌گذارد. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که بیشترین سلطه در بازار ارزهای دیجیتال مربوط به کدام ارز است، خواندن این مقاله خالی از لطف نیست.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس یک واژه انگلیسی است که در اصطلاح به معنای سلطه یا تسلط است. دامیننس به معنای سهم یک ارز در بازار دیجیتال است. مهم‌ترین نکته در بازار ارزهای دیجیتال، میزان عرضه و تقاضا برای  یک  ارز خاص است. بنابراین هرچه عرضه بیشتر باشد، تقاضا کمتر می‌شود و برعکس. این موضوع در دامیننس نیز موثر است. وقتی دامیننس بیت کوین زیاد شود، انتظار می‌رود قیمت بیت کوین زیاد شود چون مشخص است که تریدرها تمایل بیشتری به بیت کوین نشان می‌دهند، در مقابل کاهش دامیننس بیت کوین باعث کاهش قیمت آن و افزایش قیمت سایر ارزها می‌شود. در ادامه به طور کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

منظور از دامیننس بیت کوین چیست؟

مثلا اگر در حال حاضر 200 میلیون دلار در بازار ارزهای دیجیتال در حال گردش باشد، اگر گفته شود دامیننس بیت کوین 120 است، یعنی 120 میلیون از ارزهای موجود در بازار، بیت کوین و 80 میلیون باقی مانده، سایر ارزهای دیجیتال است.

صرفا نباید بر اساس دامیننس اقدام به خرید و فروش ارز کنید و حتما باید تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال را نیز بلد باشید.

برای مطالعه بیشتر در مورد آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال کلیک کنید.

دامیننس صرفا برای بیت کوین تعریف نمی‌شود و برای برخی ارزهای دیجیتال بزرگ و پرطرفدار دیگر نیز تعریف می‌شود.

سلطه بیت کوین

واحد دامیننس بیت کوین چیست؟

در پاسخ به سوال واحد دامینسس بیت کوین چیست، باید گفت برای تعریف دامیننس بیت کوین از درصد استفاده می‌شود. برای مثال وقتی می‌گویند دامیننس بیت کوین 40% است، یعنی 40درصد ار ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال مربوط به بیت کوین است.

تاریخچه دامیننس بیت کوین چیست؟

تا سال 2013 بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود در بازر ارزهای دیجیتال بود. این موضوع باعث شده بود تا دامیننس بیت کوین 100 درصد باشد. پس از سال 2013 و با ورود ارزهای دیجیتال مختلف به بازار، از ارزش و اهمیت بیت کوین کاسته شد. بنابراین بیت کوین دیگر دارای دامیننس 100 درصد نیست و از سلطه این ارز در بازارها کاسته شد.

این موضوع پس از مطرح شدن ارزهای دیگری نظیر اتریوم و کاردانو شدت بیشتری گرفت و محبوبیت این ارزها نیز، باعث کاهش دامیننس بیت کوین شد.

نکته مهمی که مطرح است، آن است که تاثیر دامیننس بیت کوین بر بازار چیست؟ دقت کنید که افزایش محبوبیت سایر آلت کوین‌ها و همینطور کاهش دامیننس بیت کوین، در نهایت منجر به کاهش قیمت بیت کوین نشد و این ارز کماکان با بالاترین قیمت در میان سایر ارزهای دیجیتال به فروش می‌رسد.

در واقع باید بدانید تنها عامل موثر بر قیمت ارز دیجیتالی مثل بیت کوین، دامیننس نیست و ده‌ها عامل وجود دارد که سلطه نیز، یکی از آنان است.

اهمیت دامیننس بیت کوین در چیست؟

در پاسخ به سوال اهمیت دامیننس بیت کوین در چیست، باید بدانید همانطور که در قسمت‌های بالاتر بیان شد، دامیننس بیت کوین نقش مهمی در تعیین قیمت‌ها دارد. تریدرها با بررسی و رصد نوسانات قیمتی می‌توانند ، جریان پول را پیشبینی کنند. این موضوع در تعیین جهت بازار نقش بسیار مهمی دارد. دامیننس بیت کوین برای هولدرها از اهمیت کمتری برخوردار است. اهمیت دامیننس بیت کوین برای خریداران در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، بدترین زمان برای خرید ارزدیجیتال، هنگامی است که قیمت ارز در حال افزایش و صعودی است. در این زمان بهتر است برای خرید به جای مثلا بیت کوین صعودی، از ارزهای دیگر خریداری کنید و صبر کنید تا در نزول قیمت بیت کوین اقدام به خرید کنید.

پیشی گرفتن عرضه از تقاضا به معنای کاهش قیمت یک ارز است.

نمودار دامیننس بیت کوین بیانگر چیست؟

قیمت بیت کوین یک عامل تاثیرگذار بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال است. باید بدانید این موضوع صرفا مختص به بیت کوین نیست و ارزهای دیگر نیز می‌توانند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارند. در اینجا موضوع مهم، نحوه تاثیرگذاری ارزهای مختلف است. موضوع مهم در تاثیر ارزهای مختلف چیست؟ باید گفت سلطه یا دامیننس موضوع موثر در نقش ارزهای مختلف روی قیمت همدیگر است. بنابراین در پاسخ به سوال نحوه عملکرد دامیننس بیت کوین چیست؟ باید گفت بیت کوین به دلیل داشتن سلطه بیشتر نسبت به سایر ارزها، تاثیر بیشتری روی قیمت آلت کوین‌ها دارد.

میزان اثرگذاری ارزهای مختلف وابسته به میزان سلطه آنان است.

در نمودار زیر تاثیرگذاری ارزهای مختلف نسبت بهم را مشاهده خواهید کرد.

تحلیل نمودار دامیننس بیت کوین از گذشته تا کنون

بر طبق این نمودار تا سال 2013، دامیننس بیت کوین 100 درصد بوده است. این موضوع تا سال 2017 ادامه داشت. در این سال اتریوم به محبوبیت نسبی رسیده و توانسته بود 6 درصد از سهم دامیننس بیت کوین را به خود اختصاص دهد. فلیپنینگ عبارتی است که در اینجا به کار می رود.

دامیننس بیت کوین چیست؟

فلیپنینگ در دامیننس بیت کوین چیست؟

بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال تنها خود را محدود به بیت کوین کرده اند و همواره از این ارز به عنوان پادشاه بلامنازع بازار ارزهای دیجیتال سخن می‌گویند. تا لحظه درج این مقاله، هیچ اثاری بر خلاف این ایده وجود ندارد و بیت کوین بخش اعظمی از بازار را به خود اختصاص داده است. در بین دوستداران بیت کوین، آلت کوین‌های دیگر همواره به عنوان پروژه ثانویه با اهمیت پایین‌تر محسوب شده اند. بنابراین در پاسخ به سوال فلیپنینگ در دامیننس بیت کوین چیست باید گفت: فلیپنینگ به معنای جابجایی سلطه از بیت کوین به سوی سایر ارزهای دیجیتال است. تصور اینکه بیت کوین دیگر پادشاه بازارهای ارز دیجیتال نباشد و دامیننس بیت کوین کاهش یابد تا سالها پیش تصور خنده‌داری بود اما نمودارهای امروزی از موضوع دیگری سخن می‌گویند.

ارزهای دیجیتال پیشتاز در زمینه فلیپنینگ

در حال حاضر اتریوم بزرگترین رقیب بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال است. نقش اتریوم در دامیننس بیت کوین چیست؟ اتریوم در حال حاضر یکی از بزرگترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال است و با تغییرات مداوم خود در حال پیشرفت است. طوریکه بسیاری از پروژه‌ها به جای عرضه بر بستر بلاکچین بیت کوین، بر بستر اتریوم منتشر می‌شوند.

اهمیت فلیپنینگ در دامیننس بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، فلیپنینگ نشانگر تمایل و ماهش سلطه یک ارز و افزایش سلطه ارزهای دیگر است. این موضوع بیانگر رقابت و همین‌طور میل و رغبت نهنگ‌های بیت کوین و سایر خریداران ارزهای دیجیتال است.

رقابت بیت کوین و اتریوم در دو سیستم متفاوت است، بیت کوین از الگوریتم اثبات کار و اتریوم از اثبات جمعیت اسفاده می‌کند. نمودار زیر تغییرات سلطه بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها را مشاهده خواهید کرد.

نمودار تحلیل سلطه

نقش اثبات کار در دامیننس بیت کوین چیست؟

اثبات کار یکی از روش‌های قبول تراکنش‌ها در پرداخت‌های غیرمتمرکز است.در این روش افراد با ماینینگ( استخراج ارزهای دیجیتال) به وسیله ماینزها یا کارت‌های گرافیک اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند و در نهایت بابت این موضوع پاداش می‌گیرند.

اما در پاسخ به سوال نقش اثبات کار در دامیننس بیت کوین چیست، باید گفت، با گسترش روز افزون استفاده از ارزهای دیجیتال و تمایل به بازار کریپتوکارنسی، یکی از بزرگترین نگرانی‌های فعالان زیست محیطی، ایجاد آلودگی و گرما توسط ماینرها است.

این موضوع باعث شده تا استخراج بیت کوین در بسیاری از کشورها به دلیل ایجاد آلودگی ممنوع باشد. این موضوع باعث کاهش سلطه بیت کوین در آینده خواهد شد.

نقش اثبات سهام در کاهش دامیننس بیت کوین چیست؟

اثبات سهام یعنی خرید ارزدیجیتال و پرداخت پول به ازای آن. این موضوع باعث مصرف انرژی و برق نخواهد شد. در پاسخ به سوال نقش اثبات سهام در کاهش دامیننس بیت کوین چیست باید گفت نداشتن مشکلات زیست محیطی باعث شده تا ارزهای دیجیتال مبتی بر اثبات سهام، مثل اتریوم جذابیت بیشتری بالایی برای خریداران ارز دیجیتال پیدا کند.

نقش دامیننس بیت کوین در تحلیل ارز دیجیتال چیست؟

نتیجه بررسی مداوم دامیننس بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، بررسی و پیگیری این موضوع باعث می‌شود تا دریابید که تغییرات سلطه، از یک روند خطی و شیب یکسان پیروی نمی‌کند و دارای نوسانات متفاوتی است. علت این موضوع به نوسانات و پرچم گاوی و پرچم خرسی باز می‌گردد. تصویر زیر مقایسه‌ای بین سلطه بیت کوین و اتریوم است.

طبق این نمودار زمانیکه خریداران به خرید ارز در بازار تمایل دارند یا به اصطلاح بازار گاوی است، تمایل به خرید آلت کوین‌ها زیاد است. اما باید دقت کرد در همین شرایط هم هر آلت کوینی مورد پذیرش و رغبت عمومی نیست. در حالیکه در بازار خرسی تمایل به خرید بیت کوین بیشتر است.

دقت کنید که از منظر بسیاری از تحلیلگران، هرگاه آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها شروع شود، دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد. در ادامه به سوال نقش آلت سیزن در دامیننس بیت کوین چیست؟ پاسخ داده خواهد شد.

آلت سیزن چه مفهومی دارد؟

آلت سیزن یعنی زمانی که قیمت آلت کوین‌ها به طور ناگهانی نسبت به قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. بزرگترین آلت سیزنی که تا کنون رخ داده مربوط به دسامبر 2017 است که برخی رمز ارزها چیزی در حدود 400 درصد رشد داشتند.

اهمیت آلت سیزن زمانی است که شما به دلیل خرید نکردن بیت کوین از رشد و سود بازمانده باشید و در آلت سیزن با خرید آلت کوین‌ها این سود را جبران کنید

حال باید دانست چگونه آلت سیزن را تشخیص دهید و از سود بازار بیشترین استفاده را ببرید.

چگونه آلت سیزن را تشخصی دهیم؟

در اینجا به سوال نقشش دامیننس بیت کوین در تشخیص آلت سیزن چیست، پاسخ داده خواهد شد.  در واقع هر آلت سیزن، پس از رشد بیت کوین رخ می‌دهد. یعنی ابتدا خریداران مقدار زیادی بیت کوین خرید می‌کنند و این موضوع باعث افزایش دامیننس بیت کوین خواهد شد. سپس سرمایه‌گذاران شروع به خرید سایر آلت کوین‌ها می‌کنند و قیمت این آلت‌کوین‌ها افزایش می‌یابد.

دقت کنید موضوع مهم دیگر در تعیین آلت سیزن، تغییرات تتر است. بررسی نمودارها نشان می‌دهد بسیاری از خریداران، پس از کسب سود، اقدام به تبدیل سود خود به تتر می‌کنند. بنابراین افزایش میزان استیبل کوینی نظیر تتر باعث تشخیص زمان آلت سیزن می‌شود.

در زمان آلت سیزن چه ارزهایی خریداری شوند؟

بازار کریپتوکارنسی سرشار از ارزهای دیجیتال و توکن‌های مختلف است این موضوع باعث شده تا در حین آلت سیزن افراد زیادی اقدام به خرید ارزهای بی ارزش یا به اصطلاح، شت کوین کنند. در ادامه به برخی از ارزهای دیجیتال که ارزش خرید دارند و بهتر است در هر کیف پولی باشند، اشاره خواهد شد.

اتریوم

برترین ارزدیجیتال پس از بیت کوین که دارای شبکه بلاک چین گسترده است و از الگوریتم اثبات سهام پیروی می کند. بسیاری از افراد بر این باورند که اگر بیت کوین را پادشاه بازار کریپتوکارنسی بدانید، اتریوم ملکه این بازار است.

لایت کوین

لایت کوین ارزی است که در ابتدا با 4 دلار فروخته شد اما در پایان سال 2017 قیمت این ارز به 350 دلار نیز رسید. با توجه به آنکه زمان استخراج این ارز به نسبت کوتاه‌تر از ارزهایی نظیر بیت کوین است برای آلت سیزن می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. این ارز از پروژه و پشتوانه نسبتا قوی‌ای نیز برخوردار است وهمین موضوع باعث جلب نظر سایر افراد حرفه‌ای در بازار کریپتوکارنسی می‌شود.

کاردانو

کاردانو که به اختصار به عنوان ADA شناخته می‌شود، از تیم و پشتوانه بسیار قوی برخوردار است و پروژه بسیار با اهمیتی دارد. شبکه بلاک چین کاردانو نیز مانند اتریوم می‌تواند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند و این موضوع باعث اهمیت بیشتر این ارز شده است. بنابراین بهتر است در هر فرصتی مقداری از این ارز را به کیف پول خود اضافه کنید.

بررسی نمودار

روش تحلیل نمودار دامیننس بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، برای بررسی دامیننس بیت کوین ابتدا به سایت tradingview مراجعه کنید. در این بخش نمودار مربوط به تغییرات قیمت بیت کوین و سلطه آن را مشاهده خواهید کرد. زمانیکه دامیننس در حال افزایش است، نشان‌دهنده ان است که خریداران در حال افزایش میزان بیت کوین هستند، این موضوع می‌تواند نشان دهنده شروع آلت سیزن نیز باشد. پس دامیننس می‌تواند در تعیین آینده و رفتار  خریدار و فروشنده موثر باشد.

تحلیل نمودار دامیننس

حال باید به طور کامل به سوال نمودار دامیننس بیت کوین نمایشگر چیست پاسخ داده شود.  بنابراین به بررسی روند صعودی و نزولی نمودار پرداخته خواهد شد

روند صعودی نمودار

روند صعودی نشانگر چند مورد است. در مرحله اول نشان می‌دهد که دامیننس بیت کوین در حال افزایش است و در نتیجه قیمت آن زیاد می‌شود بنابراین تریدرها به این فرصت برای سی سود نگاه می‌کنند. در ادامه این موضوع به معنای کاهش ارزش سایر آلت کوین‌ها است بنابراین می‌توان سایر کوین‌ها را با قیمتی پایین تر خرید کرد و آماده آلت سیزن شد.

روند نزولی نمودار

روند نزولی دامیننس بیت کوین نشانگر چیست؟ در ابتدا باید بدانید روند نزولی نشان دهنده خروج جریان پول از بیت کوین است. این موضوع الزاما به معنای کاهش قیمت بیت کوین نیست بلکه در بسیاری موارد می تواند نشان‌دهنده ورود پول به آلت کوین ها باشد. بیت کوین پس از کاهش دامیننس تا مدت‌ها دچار تغییرات قیمتی نمی‌شود و در یک مقدار ثابت باقی می‌ماند.

دامیننس بیت کوین

ابزارهای تحلیل سلطه

بهترین ابزار تحلیل دامیننس بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید به این نکته دقت کرد که دامیننس بیت کوین یک موضوع کاملا لحظه‌ای است و باید در بازه‌های زمانی کوتاه بررسی شود. این موضوع باعث می‌شود تا شما این فاکتور را به صورت دائمی رصد کنید.

سایت coin360 یکی از سایت‌های مناسب برای تحلیل دامیننس بیت کوین است در این سایت می‌توانید سلطه سایر توکن‌های دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهید. سایت دیگری که برای تحلیل  دامیننس مورد استفاده قرار خواهد گرفت، تریدینگ ویو Trading view است مزیت این سایت  در تحلیل نمودارهای دامیننس بیت کوین چیست؟ این سایت سلطه بیت کوین را از ابتدای ایجاد تا لحظه بررسی به طور کامل در اختیار شما قرار می‌دهد و اینگونه شما می‌توانید علاوه بر بررسی بازه‌های زمانی، به تغییرات دوره‌ای نیز پی ببرید.  در نهایت سایت کوین مارکت کپ نیز یکی از ابزارهای مناسب در تحلیل دامیننس بیت کوین است و در این سایت شما می‌توانید روند تغییرات سلطه بیت کوین را به طور لحظه‌ای مورد بررسی قرار دهید.

بررسی روش‌های تحلیل برای تعیین دامیننس

به طور کلی همواره تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال می‌توانند در تعیین روند بازار کمک کننده باشند، اما نکته مهم در اینجا، تغییرات میزان پول موجود در بازار یا به اصطلاح جریان نقدینگی است. در واقع تحلیل‌ها تا زمانیکه میزان نقدینگی دچار تغییر نشود پابرجا و صحیح است. بنابراین باید میزان نقدینگی موجود در بازار را تحلیل کنید و با تغییرات آن، مجدد اقدام به بررسی کنید. بنابراین هرگاه قصد خرید و فروش در بازار کریپتوکارنسی را داشتید، بهتر است میزان دامیننس را بررسی کنید

در زمان تغییرات دامیننس چه کنیم؟

بارها گفته شده که انجام هرکاری در بازار کریپتو، وابسته به استراتژی و هدف تریدر یا هولدر است. بنابراین در این مورد نیز دستورالمل یکسانی وجود ندارد و افراد با تحلیل‌ها و بررسی‌های خود نسبت به نوع عملکرد در بازار کریپتوکارنسی اقدام می‌کنند. دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که در بازار کریپتو، افزایش سلطه بیت کوین به معنای کاهش علاقه به ارزهای دیگر است بنابراین خرید آلت کوین‌های مهم در این زمان خالی از سود نیست.  در مقابل در هنگام کاهش دامیننس بیت کوین بهترین عمل کرد چیست؟ باید سریعا تتر و سایر آلت کوین‌های بزرگ مورد بررسی قرار گیرد تا روند تغییرات بازار مشخص شود. آیا دارندگان ارز دیجیتال در حال سیو سود هستند یا به دنبال خرید سایر کوین ها هستند؟

 

قوی ترین استراتژی برای استفاده

دو استراتژی کلی برای استفاده از دامیننس بیت کوین برای کسب سود حداکثری وجود دارد که در ادامه به بررسی این دو پرداخته خواهد شد.

قوی‌ترین روند

در استراتژی اول، از دامیننس بیت کوین استفاده می‌شود تا قوی‌ترین روند برای استفاده از دامیننس محاسبه شود. در قسمت‌های قبل به موضوع مزایا بررسی دامیننس بیت کوین در رابطه با تعیین روند رشد یا سقوط یک ارز و کیفیت بازار نقش مهمی دارد. در ادامه به بررسی روند تاثیرات دامیننس در قیمت سایر ارزها پرداخته خواهد شد.

برای تعیین این روند در ابتدا تغییرات سلطه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شاخص دامیننس بیت کوین روند قیمت سیگنال ارائه شده
روند صعودی روند صعودی خرید بیت کوین
روند صعودی روند نزولی فروش آلت کوین
روند صعودی روند ثابت ثبات قیمت آلت کوین
روند نزولی روند نزولی فروش بیت کوین
روند نزولی روند صعودی خرید الت کوین
روند نزولی روند صعودی خرید الت کوین

 

همانطور که می‌بینید تغییرات دامیننس بیت کوین دارای سیگنال به باز است. افراد حرفه‌ای در بازار با در نظر گرفتن این تغییرات اقدام به خرید و فروش خواهند کرد که در ادامه به بررسی این سیگنال‌ها میپردازیم.

سیگنال خرید بیت کوین

بررسی روند شاخص دامیننس بیت کوین، نشان می‌دهد در بازه‌های زمانی که شاخص بیت کوین صعودی است و  میزان بیت کوین موجود در بازار با اهمیت بیشتری توسط کاربران رصد می‌شود و بیت کوین در واقع حجم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده و در کنار این موضوع، بازار نیز روند صعودی دارد و قیمت بیت کوین در حل افزایش است، بهتر است اقدام به خرید بیت کوین شود. این موضوع به معنای کم شدن شاخص ترس و طمع و افزایش رغبت به بیت کوین است. بنابراین در این زمان خرید بیت کوین افزایش می‌یابد. در این زمان قیمت آلت‌کوین‌ها کاهش پیدا می‌کند، بنابراین بهتر است خرید آلت کوین‌ها صورت گیرد.

سیگنال فروش آلت کوین

حال شرایطی دیگری را در نظر بگیرید. در این حالت افزایش دامیننس بیت کوین همزمان با کاهش قیمت بیت کوین صورت می‌گیرد. یعنی افزایش سهم بیت کوین در بازار کریپتو کارنسی وقتی همزمان با کاهش قیمت بیت کوین باشد، مالکان علاقمند هستند تا پول را در صرافی و ولت خود نگهداری کنند و تمایله به خرید و فروش ندارند. این موضوع سیگنال بسیار مهمی به دارندگان آلت کوین می‌دهد. در این زمان بهتر است اگر در کیف  پول و صرافی شما، مقادیر بالایی از آلت کوین وجود دارد، اقدام به فروش کنید. در این زمان اولین اتفاقی که می‌افتد، کاهش سریع قیمت آلت کوین‌ها است. بنابراین بهتر است قبل از ریزش بیشتر قیمت‌ها، اقدام به فروش آلت کوین‌های خود کنید.

ارز دیجیتال

ثابت بودن قیمت آلت کوین

افزایش سهم بیت کوین در بازار، معمولا منجر به دو نوع تغییر در قیمت بیت کوین می‌شود، اما طی شرایطی ممکن است دامیننس بیت کوین افزایش یابد اما تغییری در قیمت بیت کوین رخ ندهد. این موضوع در نهایت منجر به ثبات در بازار آلت کوین‌ها می‌شود. در این حالت مقدار زیادی از بیت کوین به ولت منتقل می‌شود و این موضوع به حفظ ثبات بازار آلت کوین‌ها نیز منجر می‌شود.

روند نزولی شاخص دامیننس نیز در قیمت بیت کوین و ارزهای دیگر تاثیر دارد که در ادامه این موضوع نیز بررسی می‌شود.

فروش بیت کوین

اگر  میزان دامیننس رو به کاهش بود و همزمان قیمت بیت کوین نیز در حال کاهش بود، به معنای فروش بیت کوین توسط نهنگ‌ها است. این موضوع باعث می‌شود تا قیمت به طور ناگهانی کاهش یابد بنابراین بهتر است اگر مالک بیت کوین  هستید و میزان دارایی شما اندک است. بهتر است به این تغییر دقت زیادی کنید. این تغییر باعث می‌شود تا شما در زمان مناسب اقدام به فروش ارزهای خود کنید تا اینگونه از ضرر بالا در امان باشید. بنابراین روند نزول قیمت بیت کوین و دامیننس را به دقت بسیار زیاد بررسی کنید.

 

خرید آلت کوین

کاهش دامیننس به معنای کاهش سلطه بیت کوین بر بازار است. در نتیجه بهتر است با همزمانی کاهش دامیننس بیت کوین و همین طور افزایش قیمت بیت کوین، به بهترین زمان برای خرید آلت کوین‌ها نزدیک می‌شوید. در این زمان ضمن نگهداری بیت کوین توسط نهنگ‌ها، بازار تشنه خرید بیت کوین است و این موضوع باعث بی توجهی و افت قیمت سایر آلت کوین‌های می‌شود و یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید آلت کوین‌ها در همین زمان است.

 

نگهداری از آلت کوین

شرایط اخری که باید مورد بررسی قرار بگیرد حالتی است که در آن سهم بازار بیت کوین در حال کاهش است و در  مقابل قیمت بیت کوین نیز تغییر چندانی ندارد و تقریبا ثابت است. این موضوع باعث ثبات نسبی در بازار آلت کوین‌ها خواهد شد. این ثبات باعث می‌شود تا یکی از تایم‌های مناسب برای خرید و یا نگهداری از بیت کوین برای خریداران ایجاد شود. در این شرایط یکی از بهترین اقدامات نگهداری از آلت کوین‌ها است اما می توان مقداری خرید نیز انجام داد

استراتژی خرید و فروش در سقف تاریخی

استراتژی دیگر در بازار، بررسی دامیننس و در نظر گرفتن زمان تاریخی بیشتری و کمترین قیمت برای ارزهای دیجیتال است. بنابراین وقتی بیت کوین به مقادیر نزدیک به قیمت تاریخی و سقف دامیننس خود برسد، امکان کاهش قیمت آن وجود دارد و برعکس وقتی به میزان حداقل دامیننس خود برسد، نوبت به صعود قیمت آن است. از این استراتژی نیز می‌شود برای در نظر گرفتن زمان خرید و فروش استفاده کرد

 

سخن آخر

در این مقاله موضوع دامیننس بیت کوین مورد بررسی قرار گرفت. این موضوع نقش بسیار مهمی در خرید و فروش و نگهداری از ارزهای دیجیتال دارد. دامیننس به علت نشان دهنده تاثیر بیت کوین در بازار، باعث می‌شود تا افراد خریدار، نسبت به نگهداری و خرید ارز اقدامات بهتری انجام دهند. تحلیل دامیننس در  بررسی آلت سیزن و فصل خرید و فروش سایر ارزها نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. در این مقاله پرچم‌های خرسی و گاوی، ابزارهای تحلیل دامیننس و همینطور بهترین استراتژی برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیز بررسی شد. حال از شما خواهش می‌کنیم نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

 

منبع

learncrypto

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید