خانهوبلاگمقالاتآموزشیارز ایاس چیست؟در این ارز دیجیت...

ارز دیجیتال ایاس چیست؟

ارز ایاس چیست؟در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم یا خیر؟

ارز ایاس چیست؟ این سوال، به یکی از جدیدترین و جدی‌ترین بازیگران صحنه ارزهای دیجیتال اشاره دارد. بازیگری که روزهای اول شایع بود قرار است نقش اصلی را از بیت کوین و اتریوم بگیرد و بر قله نمودارهای تکنیکال دنیا شمشیر بر زمین بزند. اتفاقی که نیفتاد و تحلیل‌گران بسیاری را مجبور کرد که به تحلیل وضعیت حال و آینده ارز دیجیتال ایاس مشغول شوند. از طرفی، تریدرهای مختلفی در اقصی نقاط جهان – از جمله تریدرهای ایرانی- را گرفتار دوراهی خرید و یا فروش ارز دیجیتال  EOS ساخته است. بنابراین، به خوبی می‌توان حدس زد که وضعیت حاکم بر بازار ارز ایاس چیست.

اما در این میان، یک نکته را نباید فراموش کنید. و آن نکته، به ویژگی بازار ارزهای دیجیتال بازمی‌گردد. خاصیت این بازار چنین است که عده‌ای را مغبون می‌کند و در سمت دیگرش، افراد زیادی با پول‌های دیجیتال‌شان خود را باد می‌زنند. پس مطمئنا کم‌ترین کاری که شما در این وضعیت می‌توانید انجام دهید، آشنایی با ارز دیجیتال  EOSاست. شاید اگر بدانید ارز ایاس چیست و چه مزایا و معایبی دارد، موفق شوید از آب گل‌آلود آن ماهی بزرگی صید کنید.

با حامی اکسچنج همراه باشید.

            با دانستن ویژگی‌های ارز ایاس و درک این مساله که مزیت‌های ارز ایاس چیست ممکن است بتوانید به سودهای بسیار خوبی پیدا کنید. این ارز اگرچه تردیدها و ابهام‌هایی پیرامونش وجود دارد ولی ویژگی‌هایی دارد که بسیاری را هم جذب خودش کرده است.

ایده اصلی ارز ایاس چیست؟ زاییده‌ی یک رقابت بزرگ

در دنیای صنعت و تجارت، همیشه رقابت بین برندها و غول‌های اقتصادی باعث رشد و پیشرفت بوده است. مثلا زمانی در صنعت کامپیوتر، شرکت  IBM حرف اول و آخر را می‌زد و هر شرکت کوچک و نوظهوری را می‌بلعید. تا اینکه اپل همانند یک قهرمان جوان و پیاده ظاهر شد و با عرضه مکینتاش جای این پیرمرد بخیل را گرفت.

حالا که به بازار ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنیم، انگار بار دیگر کهن الگوی رقابت جوانان تشنه موفقیت با مردان جا افتاده‌ی صدر نشین در حال تکرار شدن است. ارز دیجیتال بیت کوین سال 2008 وارد عرصه اقتصاد شد و رفته رفته خیلی از معادلات مالی و حتی صنعتی را تغییر داد. آن موقع بیت کوین یک اختراع پیشرو بود که به اسکناس‌های قدیمی دلار نیشخند می‌زد. اما الان سال 2021 است و ارزهای دیجیتال جدید مختلفی برایش دندان تیز کرده‌اند.

خالقان ایاس

واقعیت این است که Bitcoin در کنار تمام مزایایش، معایبی هم دارد. اتفاقا همین معایب هستند که موجب شده‌اند در چند سال اخیر ارزهایی طراحی شوند و به امید رفع آن عیوب وارد چرخه اقتصادی کریپتوکارنسی گردند. یکی از همین ارزهای جدید، ارز دیجیتال ایاس است. رمزارزی که از سال 2018 به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد و وعده‌های آن‌چنانی می‌داد. البته افرادی که حداقل تجربه‌ای در این عرصه داشته باشند، می‌دانند که دلیل این ادعاها پیرامون ارز ایاس چیست؟ ایاس اولین ارزی نبود که خالقانش از سریع بودن بی حد و حصر، امنیت کامل و منحصر به فرد بودن شرایطش سخن می‌گفتند. همانطور که قبل از آن هم ارزهایی آمده بودند و همین نکات راجع‌شان گفته شده بود.

            دو مغز متفکر برنامه نویسی و  تجاری تصمیم داشتند ارزی را خلق کنند که به آرمان‌های شخصی خودشان جامعه عمل بپوشند. اما روح‌شان هم خبر نداشت که قرار است در یک سال اول فروشی چشمگیر رقم بزنند و یک رکورد را در تاریخ ارز دیجیتال ثبت نمایند.

ارز دیجیتال  EOS چگونه و توسط چه کسانی خلق شد؟

دنیل لاریمر (Daniel Larimer) و برندن بلومر (Brendan Blumer) دو نفری هستند که طراحی و عرضه این ارز دیجیتال با نام‌شان گره خورده است. لاریمر یکی از سرشناس‌ترین متخصصان حوزه کریپتوکارنسی‌ها است و تا از قبل از خلق ارز دیجیتال ایاس، فعالیت‌های مختلف دیگری هم در دنیای رمزارزها انجام داده بود. از سوی دیگر، بلومر مدیر یک شرکت خصوصی بود و هم مغزی اقتصادی داشت و هم یکی از  Developer های خوب رمزارزها محسوب می‌شد. این دو در کنار یکدیگر تیمی کامل را تشکیل دادند که نشان الماس بر روی پرچمش امید را در دل تریدرهای زیادی بوجود می‌آورد.

 

شرکت  Black.one هسته اولیه پروژه  EOS بود و عرضه اولیه رمز ارز ایاس را توسط همین شرکت و در سال 2017 کلید زدند. نکته جالب توجه، ادامه یافتن روند عرضه اولیه EOS تا یکسال بعد یعنی در سال 2018 بود. جالب اینجاست که در ابتدا توکن‌های (Token) ایاس بر روی بلاک چین اتریوم انجام می‌شد. حتی در ابتدا خبری از کیف پول ارز ایاس هم نبود و توکن‌های ایاس در داخل کیف ارز اتریوم ذخیره می‌شدند. اما بالاخره عرضه اولیه آن به پایان رسید و درخشش  EOS موجب شد تا کیف‌ پول ایاس هم طراحی شده و این توکن‌ها در کیف مخصوص خودشان ذخیره شوند.

آن زمان امیدها به ایاس بود و کسی نمی‌دانست که آینده ارز ایاس چیست. اتریوم آمده بود تا نقص‌های بیت کوین را جبران کند. ولی چون اتریوم هم در این کار به صف ارزهای دیجیتال دیگری که در شکست بیت کوین ناکام مانده بودند پیوست، EOS امید اول و آخر تریدرهای سال 2017 و 2018 محسوب می‌شد.

وقتی که ایاس در عرضه اولیه‌اش شگفتی خلق کرد و سرمایه‌گذاری هنگفتی برایش شد، به آن لقب قاتل اتریوم را دادند. اما درنهایت آن چیزی که انتظار می‌رفت اتفاق نیفتاد. نتیجه این شد که در اواخر سال 2020، دنیل لامیر شرکت  Black.one را ترک کرد و در سخنان آخرش بر روی آرمان‌هایی مانند آزادی، عدالت و حق زندگی تاکید داشت و ابزار امیدواری کرد که بتواند در حوزه تکنولوژی‌هایی فعالیت کند که غیرقابل سانسور باشند.

وقتی که لامیر رفت، تا مدت‌ها قیمت ارز ایاس روندی نزولی طی کرد و هرقدر که برندن بلومر تلاش می‌کرد اوضاع را تحت کنترل نگاه دارد، نمودارها شدیدتر پایین می‌رفتند. هرچند بلومر توانست جلوی سقوط ارز دیجیتال  EOS را بگیرد و اکنون این رمزارز یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید ولی؛ فعلا کسی با قطعیت نمی‌داند که آینده ارز ایاس چیست؟!

برای اینکه تاریخچه ارز دیجیتال ایاس را تکمیل کنیم، بهتر است به این مساله دقیق‌تر بپردازیم که  EOS چگونه درابتدای راه موفقیت بسیار خوبی کسب کرد. هنگام عرضه اولیه این رمزارز و مدتی پس از آن، 2 عامل مهم بر روی جذابیت اولیه‌اش تاثیر چشمگیری داشتند. اولین عامل، طول مدت عرضه اولیه ایاس بود. برعکس بسیاری از ارزهای دیگر، فرایند این کار حدود 1 سال به طول انجامید. کسانی چون لامیر و بلومر که بر روی عدالت و حق مالکیت آدم‌ها بر چیزهایی که دوست دارند تاکید داشتند، سعی کردند کاری کنند تا هر کسی که واقعا دوست دارد بتواند ارز دیجیتال ایاس را بخرد. در این دوره، 700 توکن به فروش رسید که چیزی حدود 72 درصد از کل توکن‌هایی بود که عرضه شدند.

ارز دیجیتال ایاس چیست

عامل بعدی، سرمایه‌ای است که ایاس در همان قدم نخستین جمع کرد. هنوز هم یکی از افتخارات بلومر این است که در ان روزها توانستند بالغ بر 4 میلیارد دلار سرمایه کسب کنند. حتی در این روزها، بسیاری از دارندگان  EOS این رویا را در ذهن می‌بافند که شاید دوباره آن روزهای درخشان تکرار شوند. باید دید که میزان صحت جمله “تاریخ تکرار می‌شود” درباره ارز ایاس چیست.

به هر حال، وضعیت کنونی ارز EOS کمی پیچیده به نظر می‌رسد. اگر از اطرافیان‌تان کسی را می‌شناسید که تجربه خرید ارز دیجیتال ایاس را داشته باشد، بهتر است پای حرف‌هایش بنشینید تا از تردیدها و آرزوهایش درباره آن برایتان بگوید. اما، برای تحلیل آینده ارز دیجیتال ایاس ضروری است که نکات مختلفی را در ادامه بررسی کنیم تا در پایان معلوم شود بهترین تصمیم‌گیری درباره ارز دیجیتال ایاس چیست.

 

            هیچ ارزی تاکنون نتوانسته از نظر سرعت، امنیت و نداشتن کارمزد، بهترین باشد. ارزها اکثرا در یک یا دو مورد قوی هستند و در یک یا دو مورد دیگر لنگ می‌زنند. ارز ایاس از این بابت یکی از بهترین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که تا حدودی در هر 3 شاخص شرایط خوبی دارد.

 

ویژگی‌های اصلی ارز ایاس چیست؟

اساسا رقابت تمام ارزهای دیجیتال بر سر 3 ویژگی کلی است:

  1. سریع بودن فرایند تایید تراکنش‌ها
  2. تضمین امنیت حریم شخصی کاربران و اطلاعات معاملات
  3. کم بودن کارمزدها

ارز دیجیتال  EOS هم اوایل کارش با صفاتی مثل سریع‌ترین ارز دیجیتال، امن‌ترین ارز دیجیتال، کم‌ترین کارمزد ارزهای دیجیتال و… توصیف می‌شد. اما ارزها وقتی که عرضه می‌شوند و مدتی از معاملات افراد با آن‌ها می‌گذرد نقاط ضعف و قوت‌شان بارز می‌گردد. برای مثال، در ادامه به تعدادی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال اشاره کرده‌ایم

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

مثلا، بیت کوین اگرچه الان محبوب‌ترین ارز دیجیتال به شمار می‌رود ولی بخاطر داشتن ضعف‌هایی مانند: پایین بودن نسبی امنیت آن بخاطر درج سوابق معاملاتی هر واحد از آن، پایین بودن سرعت تایید تراکنش‌ها، بالا بودن کارمزدها و همچنین، محدود بودن کارکردش به پرداخت‌ها، خیلی‌ها را از خود دلسرد ساخته است.

اتریوم هم که برای حل معایب بیت کوین آمده بود، فقط توانست با بهره بردن از فناوری‌ها و تکنیک‌هایی مثل “قرارداد هوشمند” یا همان Smart Contract امنیت بالایی برای معامله کردن با ارز دیجیتال اتریوم ایجاد کند. همچنین، محدودیت بیت کوین را هم نداشت و می‌شد از آن بیشتر از بیش از یک پول برای پرداخت استفاده کرد. ولی همچنان برخی مشکلات اساسی دیگر پابرجا بودند. اتریوم همچنان از سرعت پایین در تراکنش‌ها رنج می‌برد و از آن بدتر، کارمزدهایی که دریافت می‌کند نسبت به هر معامله متغیر هستند و گاه کارمزدهای بسیار بالایی را طلب می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اتریوم به مقاله همه چیز در مورد اتریوم مراجعه فرمایید

اساسا در بررسی آلت کوین‌های گوناگون به نقص‌ها و معایب مختلفی برمی‌خوریم. نام‌های معتبری مثل: ارز دیجیتال دش کوین، ارز دیجیتال لایت کوین، ارز دیجیتال دوج کوین و همچنین، ارزهای جدیدتر که در اعتبار داشتن یا بی اعتبار بودن‌ بسیاری از آن‌ها شک و تردید وجود دارد نیز از این قاعده مستثنی نیستند. خب، مشخصا می‌توان فهمید که با این وضعیت انتظارات از ارز ایاس چیست!

 

             مقایسه ارزهای دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بهترین راه‌ها را برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید. ایاس در برابر بیت کوین، اتریوم و بسیاری از آلت کوین‌ها مزایای خاصی دارد. ولی معایبش را هم باید شناخت.

مزایای ارز ایاس چیست؟

حالا می‌رویم سراغ بررسی ارز ایاس تا ببینیم مزایا و بعدتر، معایب ارز ایاس چیست.

سرعت ارز دیجیتال ایاس

سرعت شاخص بسیار مهمی در بررسی و مقایسه ارزهای دیجیتال است. شبکه بلاک چین هر یک از این ارزها متشکل از سیستم‌هایی است که دائما در حال پردازش هستند و طی فرایندهای بسیار پیچیده تراکنش‌ها را یکی یکی تایید می‌کنند. تصور کنید توسط مهم‌ترین ارزهای دیجیتال جهان روزانه چند تراکنش انجام می‌شود! با این وجود، می‌توان فهمید که بلاک چین هر یک از این رمزارزها در هر لحظه چه کار عظیمی را انجام می‌دهد.

اما چنین مشکلی نباید باعث شود که سرعت تایید تراکنش‌ها پایین بیاید. چرا که در این صورت، کاربران برای خرید، فروش و انجام معاملات مختلف‌شان حسابی به مشکل برمی‌خورند. این مساله باعث شده تا تریدرها نیز همیشه بدنبال سریع‌ترین ارز دیجیتال باشند. احتمالا تا اینجا حدس زده‌اید که یکی از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال ایاس چیست! سرعت بالایی که بلاک چین ایاس دارد کمک می‌کند افرادی که سرعت نقش مهمی در تریدهایشان ایفا می‌کند، به سمت استفاده از آن بروند.

برای مثال، مقایسه اتریوم با ایاس می‌تواند میزان تفاوت‌ها را در سرعت نشان دهد. پهنای باند اتریوم به اندازه‌ای است که در هر ثانیه 10 تراکنش تایید شود. اما در مقابل، پهنای باند ایاس اجازه تایید 300 هزار تراکنش را در هر ثانیه می‌دهد. این عدد در ابتدای کار 50 هزار بود و اگر مطابق ادعاهای سازندگانش آن را بررسی کنیم، پتانسیل رسیدن به چند میلیون تراکنش در ثانیه را هم دارد. حالا اگر شما برای‌تان سرعت اهمیت داشته باشد، به سراغ کدام یک از این دو می‌روید؟ شاید همین مورد باعث شده تا خیلی از تریدرها به فکر تبدیل اتریوم به ایاس بیفتند.

حتی اگر بخواهیم سرعت تراکنش بیت کوین را با ایاس مقایسه کنیم، مزیت EOS بیشتر از این‌ها نمایان می‌گردد. در بلاک چین بیت کوین 5 تراکنش در هر ثانیه تایید می‌شود. در مورد ارزهایی مانند لایت کوین، دوج کوین و کاردانو، این عدد به 56 ، 33 و 350 تراکنش در ثانیه می‌رسد. بنابراین، از این نظر برگ برنده با ایاس است و می‌توان آن را یکی از سریع‌ترین ارزهای دیجیتال دانست.

 

نرخ کارمزد ارز دیجیتال ایاس

نرخ کارمزد برای تریدرهایی که معاملات اندک یا متوسطی انجام می‌دهند خیلی به چشم نمی‌آید. اما وقتی فردی می‌خواهد با سرمایه‌های بالا به خرید یا فروش ارزهای دیجیتال دست بزند، کارمزد برایش اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

در مورد اینکه چرا باید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال کارمزد پرداخت علل مختلفی مطرح می‌شود. برخی از ارزها مانند اتریوم شبکه بلاک چین خود را به کاربر اجاره می‌دهند و در قبال آن کارمزد دریافت می‌کند. ضمن اینکه برخی اعلام کرده‌اند برای جلوگیری کردن از معاملات صوری و تکراری، چنین کارمزدهایی را تعیین کرده‌اند. خب، برای اینکه بدانید دلیل علاقمندی برخی از تریدرها به ارز ایاس چیست لازم است اشاره کنیم که ارز دیجیتال بایاس کارمزدی از کاربرانش دریافت نمی‌کند و در واقع به صورت رایگان به تریدرها سرویس می‌دهد.

کارمزد در کریپتو

بنابراین، ارز دیجیتال  EOS شبکه بلاک چین خود را تحت مالکیت کاربر قرار می‌دهد و این کار، به مذاق برخی از کسانی که سرمایه‌های میلیون دلاری جابجا می‌کنند بسیار خوش می‌آید. در حالیکه، کارمزد بیت کوین 0.0004 بیت کوین، کارمزد اتریوم 0.0075 اتریوم، کارمزد لایت کوین 0.001 لایت کوین و کارمزد ریپل 0.1 ریپل تعیین شده است.

استفاده از روش اثبات سهام نمایندگی شده

بسیاری از ارزهای دیجیتال از روش‌ “اثبات کار” جهت اجماع بین Node ها بهره می‌برند. نودها یا همان گره‌ها به کسانی گفته می‌شوند که جزو اعضای مهم بلاک چین هر ارز دیجیتال هستند. این افراد وظیفه نظارت بر برخی مسائل را دارند و اگر لازم باشد تصمیمی اتخاذ شود این افراد باید در رای گیری مربوط به آن شرکت کنند.

برای درک بهتر این مساله، لازم  است مساله تایید تراکنش‌ها را بیشتر واکاوی کنیم. دیدید که در بخش مربوط به سرعت ارزهای دیجیتال، چندباری از بحث تایید تراکنش‌ها سخن به میان آمد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال مانند پول‌های کاغذی نیستند که یک ارزش فیزیکی به حساب بیایند، نیاز به ثبت شدن دارند تا ارزش آن‌ها واقعا بوجود آید. مثلا، شما و چهار نفر دیگر تصمیم می‌گیرید یک پول فرضی بین خودتان خلق کنید. ارزش چنین پولی روی کاغذ خواهد بود. شما تعیین می‌کنید که هزار واحد از آن ارز را دارید و هرکس مالک 200 واحد از آن‌هاست. شما 5 نفر در ادامه، بصورت روزانه معاملاتی با هم انجام می‌دهید. هر کسی از پول فرضی خودش به دیگری داده یا از دیگری دریافت می‌کند. اما زمانی این معاملات ارزش دارند و واقعا انجام شده‌اند که مورد تایید هر 5 نفر قرار بگیرند.

پس اگر در روز هفتم، شما 500 واحد دارید، نفر دوم 300 واحد، نفر سوم 200 واحد و دو نفر بعدی هیچ پولی ندارند؛ این مساله باید به تایید هر 5 نفر شما رسیده باشد. در مورد ارزهای دیجیتال نیز چنین است. تمام تراکنش‌هایی که با ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد در بلاک چین مربوط به هر ارز باید به تایید برسد. فرایند تایید شدن توسط ماینرها انجام می‌شود. هر ماینر هم در قبال این کار مقداری ارز بعنوان پاداش دریافت می‌کند که اصطلاحا می‌گویند ماینرها ارز استخراج می‌کنند. این شبکه، بلاک چین هر ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد. پس اگر نمی‌دانستید بلاک چین ارز ایاس چیست حالا پاسخ این سوال را نیز گرفته‌اید.

اما شبکه‌های بلاک چین غیرمتمرکز هستند. هیچ کسی در مرکز این شبکه‌ها قرار ندارد تا خودش یک تنه تصمیمات را بگیرد. برای اینکه شبکه‌ها به صورت صحیح و غیرمتمرکز مدیریت شوند، به نودها نیاز است. نودها افرادی هستند که ارز دیجیتال زیادی در اختیار دارند و به ازای ارزش رمزارز خود، قدرت رای بیشتری هم در اختیارشان قرار گرفته است. ضمنا، آن‌ها بخاطر اینکه مقدار زیادی از آن ارز را در اختیار دارند با دقت تمام فعالیت می‌کنند.

نودها برای رسیدن به اجماع برای تصمیم گیری‌هایشان، نیاز به یک روش یا پروتکل دارند. روش اثبات کار که مورد استفاده بیشتر ارزها قرار دارد، نقص‌های مختلفی دارد. ارز دیجیتال ایاس از الگوی دیگری بنام اثبات سهام نمایندگی شده بهره می‌برد.

با این توضیحات، می‌توان فهمید که دلایل بسیاری از مزیت‌های ارز ایاس چیست. چنین روشی کمک می‌کند سازوکار بلاک چین ایاس کارآمدتر و البته سریع‌تر شود. ضمن اینکه، اخذ نشدن کارمزد از کاربران در بلاک چین ایاس به همین موضوع باز می‌گردد.

            استفاده ارز ایاس از قراردادهای هوشمند کمک می‌کند تا با خیال راحت ترید کنید و مطمئن باشید که کسی نخواهد توانست از اطلاعات شخصی شما سو استفاده کند.

استفاده از قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز بودن

یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی کاربران بازار رمزارزها امنیت این پول‌هاست. امنیت در این حوزه مفهومی بسیار کلی است. برای مثال، بخشی از امنیت پول‌های شما به کیف پولی مربوط است که انتخاب کرده‌اید. بخش دیگر، به رعایت پروتکل‌های امنیتی جهت وصل شدن به اینترنت، کار با صرافی‌ها و… ربط پیدا می‌کند. اما درکنار این موارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که امنیت یک ارز دیجیتال را بالاتر یا پایین‌تر می‌آورند.

ارزی مانند بیت کوین که بخشی از اطلاعات مربوط به گیرنده یا فرستنده ارز را در بلاک چین خود ثبت می‌کند، یک ارز دیجیتال کاملا امن به حساب نمی‌آید. ضمن اینکه، تمامی واحدهای آن دارای سوابق معاملاتی هستند. البته این ویژگی به این دلیل به بیت کوین اضافه شده است تا از انجام کارهای غیرقانونی مثل پولشویی و خرید و فروش مواد مخدر با آن جلوگیری شود. اما یک آسیب هم در مقابل ایجاد کرده و آن، نابرابر شدن ارزش واحدهای بیت کوین است. بدین معنا که اگر یک واحد از بیت کوین دارای سوابق معاملاتی نامناسبی باشد، ارزش معاملاتی کم‌تری نسبت به دیگر واحدها پیدا خواهد کرد.

برخی از ارزهای دیجیتال دیگر هم ویژگی‌هایی از همین نوع دارند. بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذارانی که به سمت رمزارزها می‌آیند تمایلی به ثبت شدن مشخصات خودشان و معامله‌ای که انجام می‌دهند در بلاک چین‌ها ندارند. چرا که با ثبت شدن این اطلاعات، خطر درز پیدا کردن آن‌ها و دسترسی افرادی مانند هکرها به اطلاعات فعالان بازار ارزهای دیجیتال ایجاد خواهد شد.

برای اینکه مشخص شود ویژگی امنیتی ارز ایاس چیست بهتر است کمی درباره قراردادهای هوشمند یا Smart Contraction توضیح دهیم. قراردادهایی که در بلاک چین ارز دیجیتال ایاس به ثبت می‌رسند، از همین دسته قراردادهای هوشمند هستند. در چنین قراردادهایی تمامی اطلاعات مورد نیاز نیست. صرفا بخشی از اطلاعات مربوط به فرستنده یا گیرنده مانند آدرس عمومی، میزان ارز انتقال یافته و مواردی از این دست ثبت می‌شود و درنتیجه، اگر هکرها به این شبکه‌ها نفوذ پیدا کنند حریم شخصی اعضای بلاک چین ایاس در خطر نخواهد بود.

ارز دیجیتال ایاس

استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز یا DAPPS دومین موردی است که امنیت این ارز را بالاتر برده است. در برنامه‌های  DAPPSهیچ فردی در مقامی قرار ندارد که بتواند برای کل مجموعه تصمیم‌گیری کند. در بلاک چین ارزهای دیجیتالی مثل ایاس از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی با استاندارد  DAPPS استفاده می‌شود و در نتیجه، وقتی که افراد اطلاعات حساب خود را وارد می‌کنند تا بتوانند معامله کنند این اطلاعات در دسترس فرد خاصی قرار نمی‌گیرد. اساسا راه بر هر گونه سو استفاده از اطلاعات دیگران بسته می‌شود. از آن گذشته، کسی نمی‌تواند برای آینده بازار تصمیم گیری کند. اگر با سیستم‌های همتا به همتا یا P2P مانند تورنت کار کرده باشید، به خوبی مفهوم شبکه‌های غیرمتمرکز را درک می‌کند.

در چنین سیستم‌هایی وقتی شما قصد دارید با نفر دومی معامله‌ای انجام دهید یا ارتباطی برقرار کنید، بغیر از شما دو نفر کس دیگری در آن معامله یا رابطه حضور ندارد. حذف شدن فرد واسطه‌گر یا همان شخص ثالث، هم امنیت حریم شخصی شما را بیشتر می‌کند و هم نیازی نیست برای فعالیت آن شخص ثالث مبلغی را بعنوان کارمزد ارائه کنید.

ضمنا برنامه‌های DAPPS افزون بر اینکه غیرمتمرکز هستند، بصورت متن باز و انگیزشی طراحی می‌شوند. درنتیجه، کاربرانی که در مسائل فنی مانند توسعه دادن یا  Developingتخصص داشته باشند، می‌توانند بر روی افزایش امنیت و بهره‌وری سیستم کار کنند. در ازای انجام چنین کارهایی، از بلاک چین پاداش دریافت می‌کنند و رفته رفته انگیزه اعضا برای افزایش امنیت سیستم بیشتر می‌گردد.

 

            مهم‌ترین مساله‌ای که موجب شده تریدرها درباره آینده این ارز کاملا خوشبین نباشند، برخی ویژگی‌های مرتبط با شبکه بلاک چین آن است. علاوه بر آن، رقابت تنگاتنگ ایاس با ارزهایی مثل اتریوم ممکن است در نهایت به ضرر ایاس ختم گردد.

معایب ارز ایاس چیست؟

هر ویژگی برای هر ارز دیجیتال همزمان می‌تواند مزیت یا نقص آن به حساب آید. در واقع این مساله به هدف شما، کاربردی که از آن ارز دیجیتال دارید و چیزهایی از این قبیل بستگی دارد. برای مثال، اگر نفع اجتماعی را در نظر بگیرید ایاس می‌تواند وسیله مناسبی باشد برای کسانی که می‌خواهند فرار مالیاتی انجام دهند. اما خب این ویژگی برای خود آن افراد یک مزیت است.

گفته شد که اطلاعات موجود در بلاک چین ایاس بسیار محدود است و شما نمی‌توانید خیلی از اطلاعات مربوط به افراد، معاملات و دارایی‌هایشان را کسب کنید. به همین خاطر، دارایی کل هیچ فردی مشخص نیست و چه وسیله‌ای از آن برای فرار مالیاتی می‌تواند بهتر باشد؟! به همین ترتیب، اگر شما به عنوان یک تریدر آماتور یا نیمه حرفه‌ای قصد فعالیت و خرید و فروش ارز دیجیتال ایاس را دارید، حتما باید مراقب باشید تا طرف مقابل سرتان کلاه نگذارد. چرا که اگر چنین اتفاقی رخ دهد عملا هیچ راهی برای پیگیری کلاهبرداری وجود نخواهد داشت.

مساله دیگری که در میان مزایا و معایب ارز دیجیتال ایاس می‌تواند یک عیب و نقص برایش محسوب شود، این است که در هر لحظه فقط 21 نفر می‌توانند تولید کننده بلوک‌های بلاک چین آن باشند. هرچند که این 21 نفر با رای اکثریت انتخاب می‌شوند ولی به هر حال، این تعداد اندک می‌تواند آسیب‌هایی را نیز با خود به همراه داشته باشد.

زمانی که لامیر بعنوان یکی از خالقان این ارز دیجیتال شرکت  Black.one را ترک کرد تا مدت‌ها ارزش این رمزارز در حال افول بود. به صورت کلی، ارزش ارز  EOS مدت‌هاست که رشد خیلی خوبی نداشته تا خریدارانش را امیدوار کند. به همین خاطر، ابهام خاصی درباره آینده آن وجود دارد. شاید بتوان این مساله را موقتا فراموش کرد چرا که هنوز هم جزو مهم‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا به حساب می‌آید ولی؛ مجبور خواهید بود که قدم‌های خود را کوتاه‌تر و محتاطانه‌تر بردارید.

            برای سرمایه گذاری در هر ارزی، حتما باید نسبت به انتخاب کیف پول آن حساسیت زیاد به خرج دهید. یک انتخاب اشتباه در این زمینه، می‌تواند تمام زحمات شما را بر باد دهد.

بهترین انواع کیف پول ارز ایاس چیست؟

در زمانی که عرضه اولیه توکن ایاس ادامه داشت، تریدرها آن را در کیف پول ارز اتریوم نگاه می‌داشتند. اما وقتی خودش به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل قد علم کرد و به اصلی‌ترین رقیب اتریوم بدل گشت، کیف‌های مختلفی یکی پس از دیگری برایش خلق شدند. به همین خاطر، کسانی که تصمیم می‌گیرند وارد این بازار شوند از مشاوران سوال می‌کنند که بهترین کیف پول ارز دیجیتال ایاس چیست؟ در این قسمت، به تعدادی از کیف‌های خوب و مطرح  EOS اشاره می‌کنیم.

کیف پول فری والت (Free Wallet)

برای کسانی که به امنیت کیف پول بیش از سرعت و ویژگی‌های دیگر آن اهمیت می‌دهند، فری والت می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این کیف اجازه می‌دهد هر گاه موبایل‌تان را گم کردید یا نتوانستید به سیستم کامپیوتری خودتان به هر دلیلی دسترسی پیدا کنید، از طریق وسیله دیگری کیف خود را فریز نمایید تا کسی نتواند با آن کاری انجام دهد.

فری والت یک کیف پول چند ارزی است و برای ارز دیجیتال ایاس هم یک حساب کاربری EOS رایگان دارد تا تریدرهای علاقمند به ایاس را جذب خود کند. اما بهتر است بدانید که این کیف یک کیف پول حضانتی به شمار می‌رود که به افراد اجازه نمی‌دهد کلید خصوصی یا همان ادرس خصوصی کیف‌شان را در اختیار داشته باشند.

کیف پول ارز ایاس

اینفینیتو ایاس والت (Infinito EOS Wallet)

یکی دیگر از بهترین کیف‌های ارز ایاس چیست؟ کیف اینفینیتو حتما یکی دیگر از کیف‌های مناسب و استاندارد برای این ارز دیجیتال است. به کمک آن خواهید توانست کارهای مختلفی انجام دهید و از خدمات صرافی‌ها، انجام تایید هویت‌های مختلف و دسترسی به سرویس‌های گوناگون درآمدزایی بهره‌مند شوید.

البته اینفینیتو فقط نسخه موبایلی دارد. دلیل چنین محدودیتی، این است که شرکت IBLE که سازنده این کیف پول است، تصمیم گرفته تا اینفینیتو را به بهترین کیف پول موبایلی ارز دیجیتال بدل نماید. پس اگر یک کیف موبایلی ارز دیجیتال می‌خواهید بد نیست اینفینیتو را هم امتحان کنید.

 

گری مس ایاس وتر والت (Grey Mass EOS Voter Wallet)

نوع تخصص و مهارت شما برای انجام فعالیت‌های مختلف در حوزه ارز دیجیتال ایاس چیست؟ آیا می‌توانید در کارهای فنی‌تر مانند  Develop کردن کیف‌های دیجیتال هم فعالیت کنید. از آن گذشته، آیا برایتان مهم است که بتوانید به تولید کنندگان بلاک‌ها رای دهید؟

چنانچه جواب این سوالات مثبت باشد، پس کیف پول گری مس ایاس وتر والت یک کیف پول ایده‌آل برای شماست. این کیف از نوع متن باز یا همان  Open Source است و امکان اعمال برخی تغییرات مثبت در آن وجود دارد. یک مزیت دیگر هم در آن گنجانده شده است که در تامین امنیت کیف ارز دیجیتال شما اثر خوبی دارد. شما می‌توانید کلید خصوصی‌تان را داخل کیف ذخیره نمایید تا دیگر از بابت گم کردن کلید نگرانی نداشته باشید.

افزون بر همه این موارد، همانطور که از نام این کیف مشخص است، شما می‌توانید به آن 21 نفری که توسط اکثریت اعضای بلاک چین ایاس انتخاب شده‌اند تا بلوک‌های  BlockChain EOS را بسازند، رای بدهید.

کیف ارز دیجیتال لومی (Lumi Wallet)

پاسخ دادن به این سوال که مجهزترین و بهترین کیف پول ارز ایاس چیست خیلی راحت نیست. چرا که هر کیفی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و این شما هستید که یک کیف برایتان بهترین و کیف دیگری برایتان بدترین به حساب می‌آید.

در مورد کیف ارز دیجیتال لومی، قابلیت‌های گوناگونی تعبیه شده تا درصد زیادی از کاربران نسبت به آن نظر مثبتی پیدا کنند. این کیف همانقدر که برای تریدرهای تازه‌کار و آمار کاربری ساده‌ای دارد و اجازه می‌دهد به راحتی با آن کار کنند؛ برای حرفه‌ای‌ها هم قابلیت‌های جذابی دارد تا بتوانند بهتر و مسلط‌تر کار خود را پیش ببرند.

امکان شرکت در فرایند رای‌دهی به تولیدکنندگان بلوک‌ها، تجهیز به مرورگر اختصاصی کیف و امکان برخوداری از جدیدترین و بهترین آپدیت‌ها دیگر ویژگی‌های مهم و مثبت این کیف هستند.

ولت

سوالات متداول درباره ارز دیجیتال ایاس  EOS

نماد ارز دیجیتال ایاس چیست؟

این ارز را با نماد  EOS در بازار ارزهای دیجیتال می‌شناسند.

نام صرافی‌های معتبر فعال در حوزه ارز ایاس چیست؟

اکثر صرافی‌های معتبر جهان، از جمله باینانس،  Coinbase pro ، کراکن، بیت فینکس و… در حوزه این ارز دیجیتال هم فعالیت دارند. اما برای کاربران ایرانی، همانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر، در مورد ارز  EOS هم محدودیت‌های مختلفی وجود دارد که بهتر است به مقالات دیگری که در این باره نوشته‌ایم رجوع کنید تا متوجه شوید کاربران ایرانی چگونه می‌توانند این ارز را از طریق صرافی‌های معتبر جهانی خرید و فروش نمایند.

آیا می‌توان از طریق صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال ایاس را خرید و فروش کرد؟

بله، اکثر صرافی‌های ایرانی در حوزه ارز دیجیتال اساس هم فعالیت دارند.

من از طریق صرافی باینانس مقداری ارز ایاس را به صرافی کوینکس انتقال دادم ولی فراموش کردم که ممو آدرس را وارد کنم و هنوز این ارز به کوینکس منتقل نشده است. چه کاری می‌توانم بکنم؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای کار با صرافی بایننس مورد توجه قرار دهید، نوشتن  Memo Address است. برای انتقال ارز دیجیتال ایاس از طریق این صرافی هم باید همین مساله را رعایت کنید. اگر به هر دلیلی این آدرس را ثبت نکرده‌اید، بهتر است که با پشتیبان‌های باینانس و صرافی مقصد تماس گرفته و اسکرین شات صفحه انتقال ارز را برایشان ارسال کنید تا به شما کمک کنند.

اگر قصد نگهداری بلندمدت ارز دیجیتال ایاس را داشته باشیم، بهترین صرافی جهت نگهداری ارز دیجیتال ایاس چیست؟

طبق تجربیات کاربران، توصیه می‌شود که برای نگهداری بلند مدت ایاس و هر ارز دیگری،از صرافی‌هایی نظیر اکسودوس و سیف پال بهره ببرید. اما برای نگهداری کوتاه مدت و ترید کردن روزانه، باینانس صرافی مناسبی است.

من زمانی که قصد دارم از کیف پول خودم مقداری ارز  EOS را به کیف فرد دیگری منتقل کنم، ارور می‌دهد. متن این ارور چنین جمله‌ای است: ” تراکنش بیش از حد مجاز پردازنده فعلی اعمال شده بر معامله است، برای انجام تراکنش لطفا پهنای باند  CPU بیشتری را در نظر بگیرید. ”

این پیام را با جملات و کلمات مختلفی از صرافی‌های گوناگونی ممکن است دریافت کنید. دلیل دریافت چنین اروری، به این بازمی‌گردد که شما مقداری از آن ارز را که بتواند کارمزد صرافی‌تان را بدهد در کیف ندارید. پس بهتر است کمی حساب خود را شارژ نموده و سپس برای انتقال پول اقدام کنید.

روش استخراج ارز ایاس چیست؟ آیا می‌توان ارز دیجیتال ایاس را با گوشی موبایل یا لپ تاپ استخراج نمود؟

استخراج ارز دیجیتال ایاس از طریق گوشی موبایل و لپ تاپ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. با انجام چنین کاری نه تنها نمی‌توانید به ارز خاصی دست پیدا کنید بلکه؛ به پردازنده و سیستم فنی دستگاه‌تان آسیب‌های جدی وارد خواهد شد.

برای اینکه بدانید روش استخراج ارز دیجیتال ایاس چیست در اینجا توضیح مختصری ارائه می‌کنیم. در این مقاله، درباره روش اجماع نودهای بلاک چین ارز دیجیتال ایاس به صورت کامل توضیح دادیم. اما فعلا در همین حد بگوییم که چون روش مورد استفاده در بلاک چین EOS از نوع “اثبات انجام کار” نیست و در عوض؛ جزو الگوریتم‌های “اثبات سهام نمایندگی شده” است، امکان استخراج مستقیم ارز ایاس وجود ندارد. پس راه‌حل موجود برای روش استخراج ارز ایاس چیست؟ راه حل جایگزین، تنظیم کردن دستگاه ماینر بر روی استخر اتریوم مورد نظر است. پس، شما ارز اتریوم را از استخر اتریوم استخراج می‌کنید. سپس آن را به کمک شبکه توزیع توکن رایج به ایاس تبدیل می‌نمایید.

کریپتوکارنسی

منظور از تورم سالانه ارز ایاس چیست؟

این ارز به صورت سالانه 5 درصد تورم دارد. این مقدار پول بدست آمده در بلاک چین ایاس بین ماینرها، تولیدکنندگان بلوک و انجام توسعه‌های زیرساختی و …توزیع می‌گردد.

نظر شما درباره آینده ارز دیجیتال ایاس چیست؟

سوال پرسیدن درباره آینده ارزهای دیجیتال، بسیار رایج است اما مساله اینجاست که کسی نمی‌تواند پاسخ کامل و صحیحی به این سوالات بدهد. تصمیم گیری درباره خرید ایاس یا فروش آن به خودتان بستگی دارد. شما نباید بر اساس تحلیل دیگران دست به سرمایه‌گذاری در هیچ بازاری بزنید.

اما طبق تحلیل‌هایی که کارشناسان در رسانه‌ها منتشر می‌سازند، ارز دیجیتال ایاس بخاطر داشتن سرعت تراکنش بالا، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و اتکا بر یک گذشته درخشان (فروش شگفت انگیزش در دوران عرضه اولیه) و موارد دیگری از این دست، می‌تواند آینده بسیار خوبی داشته باشد. البته منظور از آینده چند ماه یا یک سال و دو سال آینده نیست. بلکه اگر واقعا قصد سرمایه‌گذاری جدی در ارز دیجیتال ایاس را دارید، بهتر است برنامه‌ای چند ساله برایش داشته باشید

در این مورد هم، بهتر است در انتخاب بهترین صرافی و انتخاب بهترین کیف پول ایاس دقت زیادی به خرج دهید. چرا که برای نگهداری طولانی مدت ارزها، رعایت مسائل امنیتی درباره انتخاب صرافی و کیف پول اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند.

منابع

coingecko

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید