خانهوبلاگمقالاتعمومی90 درصد از بیت کوین استخراج شد...

بیت کوین استخراج شده

90 درصد از بیت کوین استخراج شده است، ماینرها فرصت زیادی ندارند

از همان زمانی که استخراج بیت کوین محبوبیت بسیار زیادی در بین افراد پیدا کرد و میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا اقدام به استخراج این رمز ارز کردند، یکی از سوالات بسیار مهم که همواره مطرح می‌شد این بود که بیت کوین استخراج شده چه مقداری است و کاربران تا کی می‌توانند اقدام به استخراج بیت کوین کنند؟

از همان زمان مشخص بود که بیت کوین استخراج شده دارای محدودیت بوده و یک زمانی شاهد به پایان رسیدن تعداد بیت کوین‌های استخراج شده خواهیم بود اما همچنان این موضوع یک سوال اساسی بود که با توجه به فرآیند استخراج بیت کوین، این کار چه زمانی به پایان می‌رسد؟

با افزایش قیمت بیت کوین شاهد آن بودیم که تعداد بیت کوین‌های استخراج شده  به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد و این مسئله باعث شد تا میزان بیت کوین استخراج شده در مدت زمانی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که به خاطر شفافیتی که در شبکه بیت کوین وجود دارد، محاسبه بیت کوین استخراج شده بسیار ساده بوده و می‌توان به راحتی این عدد را بدست آورد.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که مقدار بیت کوین استخراج شده چقدر است و تا چند سال می‌توان فرآیند استخراج را انجام داد؟ پس با ما همراه باشید تا به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم.

میزان استخراج بیت کوین به 90 درصد رسید

پس از افزایش میزان بیت کوین استخراج شده، در نهایت در تاریخ 12 دسامبر 2021، طرفداران رمز ارز بیت کوین متوجه شدند که مقدار بیت کوین استخراج شده به عدد 90 درصد رسیده است. محاسبه بیت کوین استخراج شده نشان می‌داد که از 21 میلیون بیت کوینی که تاکنون وجود دارد، 90 درصد آن‌ها استخراج شده است.

بیت کوین استخراج شده

در کنار پاسخ به این مسئله که چقدر بیت کوین استخراج شده، یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در حال حاضر، نرخ تورم بیت کوین در سال حدود 1.88 درصد است. این مقدار کمتر از مقدار تورم 2 درصدی است که بانک‌های مرکزی در آمریکا در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، انتظار می‌رود در 875 روز، نرخ تورم شبکه پس از استخراج 19.98 میلیون بیت کوین به 1.1 درصد کاهش یابد. در واقع می‌توان انتظار داشت که به هر میزانی که استخراج بیت کوین افزایش پیدا کند، شاهد کاهش تورم در این رمز ارز خواهیم بود.

با رسیدن بیت کوین استخراج شده به عدد 90 درصد، شاهد کاهش تورم این رمز ارز و همچنین کاهش میزان درآمد از استخراج بیت کوین خواهیم بود

آینده استخراج بیت کوین

یکی از مهم‌ترین مزایایی که باعث شده تا بسیاری از مردم علاقه مند به شبکه بیت کوین شده و از آن استفاده کنند این است که شبکه بیت کوین کاملاً شفاف بوده و با ریاضیات و انجام محاسبات مختلف قابل پیش بینی است. به عنوان مثال شما می‌توانید به راحتی با استفاده از داده‌های مختلف شبکه بیت کوین نحوه محاسبه بیت کوین استخراج شده را یاد گرفته و به سرعت متوجه شوید که چقدر بیت کوین استخراج شده.

در مقایسه با شفافیت فوق العاده بیت کوین، سایر سیستم‌های پولی که توسط بانک‌های مرکزی در سراسر جهان مدیریت می‌شوند، مبتنی بر رویکردهای سیاست گذاران بوده و به همین واسطه این سیستم‌های مالی کاملاً غیرقابل پیش بینی هستند.

در زمان نوشتن این مطلب، تعداد بیت کوین‌های استخراج شده 18899800 بیت کوین است و شاهد استخراج، عرضه و وارد شبکه گردش و تبادل شدن بیش از 18 میلیون بیت کوین هستیم. این میزان استخراج بیت کوین که برابر است با تقریباً 90 درصد از 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است، در حال حاضر از شبکه بیت کوین استخراج شده و قابل دسترس است. طرفداران ارزهای دیجیتال این نقطه عطف را در روز یکشنبه، 12 دسامبر، همزمان با یازدهمین سالگرد انتشار رسمی بیت کوین، جشن گرفتند.

 

اگر علاقه مند هستید تا بدانید که در طول زمان چه مقدار بیت کوین استخراج شده است، می‌توانید از تصویر زیر استفاده کنید. این تصویر در ردیت به اشتراک گذاشته شده و بیانگر آن است که از سال 2009 تا به امروز شبکه بیت کوین چه مقدار رمز ارز توزیع کرده است و در طی این زمان، نرخ تورم بیت کوین نیز چه وضعیتی پیدا کرده است.مایننیگ

آمار 90 درصدی استخراج بیت کوین را می‌توان در سایت‌های مربوط به داده‌های رمز ارزها مثل coinmarketcap.com و Glassnode مشاهده کرد و بررسی کرد که شاهد چه میزان از استخراج بیت کوین هستیم.

پس از آن که مشخص شد که بیت کوین استخراج شده به عدد ۹۰ درصد رسیده است، یکی از سوالات مهمی که کاربران در شبکه‌های اجتماعی، به خصوص Reddit مطرح می‌کردند این بود که از بین 90 درصد بیت کوین استخراج شده چه تعداد از این بیت کوین‌ها گم شده و در کیف‌های غیرقابل بازیابی قرار گرفته اند.

به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که سایت Bitcoin.com که به عنوان سایت رسمی این رمز ارز فعالیت می‌کند، به تازگی مطلبی را منتشر کرده است که بر اساس داده‌های سال 2019 گزارش می‌دهد که حداقل 1.5 میلیون بیت کوین گم شده و در کیف پول‌های غیر قابل بازیابی قرار گرفته اند. البته برخی از کاربران فعال در ردیت میزان بیت کوین‌های غیر قابل بازیابی را خیلی بیشتر از این مقدار تخمین زده اند.

شاید برای شما این سوال مهم مطرح شود که معنا بیت کوین گم شده چیست؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که برخی از بیت کوین‌های استخراج شده به دلایل مختلف در کیف پول‌های گوناگونی قرار گرفته و در طی چند سال اخیر هیچ فعالیتی بر روی آن صورت نگرفته است. عموما زمانی شاهد چنین مسئله‌ای هستیم که بیت کوینی توسط یک کاربر در یک کیف پول ذخیره شده اما به دلایل مختلفی مثل گم شدن کلید کیف پول، دیگر امکان دسترسی به آن رمز ارز وجود ندارد.

به عنوان مثال یکی از کاربران فعال در ردیت که در حوزه رمز ارزها تولید محتوا می‌کند در روز یکشنبه بیان کرد که از بین بیت کوین استخراج شده می‌توان تخمین زد که 3 تا 5 میلیون بیت کوین وجود دارد که گم شده و در کیف پول‌های غیر قابل بازیابی قرار گرفته اند.

شاید برای شما این سوال بسیار مهم مطرح شود که نحوه محاسبه استخراج بیت کوین غیر قابل بازیابی چگونه است؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که اگر شما زنجیره‌های شبکه بیت کوین را بررسی کنید، این مسئله نشان می‌دهد که چه مقدار بیت کوین استخراج شده در دهه گذشته جا به جا نشده است.

بیت کوین استخراج شده

در واقع بسیاری از کاربران با گم کردند کلیدهای کیف پول خود باعث شده اند تا دیگر امکان دسترسی به کیف پول برایشان وجود نداشته باشد و این مسئله باعث شده تا بیت کوین‌های ذخیره شده در این کیف پول‌ها به صورت کامل غیر قابل بازیابی باشند. در حال حاضر تخمین‌های سایر کاربران نشان می‌دهد که از بین بیت کوین‌های استخراج شده، حدود 3 میلیون بیت کوین است که دیگر قابل بازیابی نیست و به احتمال زیاد این عدد در آینده نیز اندکی افزایش پیدا خواهد کرد.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که کاربران بیش از 3 میلیون بیت کوین را گم کرده اند و این بیت کوین‌ها به هیچ عنوان قابل بازیابی نخواهند بود

نرخ تورم بیت کوین در سال در سال 2030 حدود 0.4 درصد برآورد می‌شود

در حالی که ما نمی‌دانید که به طور رسمی از بین بیت کوین استخراج شده چه تعداد به صورت کامل غیر قابل بازیابی هستند اما خالق بیت کوین معتقد و بسیاری از حامیان این رمز ارز معتقدند که بیت کوین‌های از دست رفته و غیر قابل بازیابی نیز به سادگی می‌توانند به کمیاب شدن این رمز ارز کمک کنند.

در واقع بیت کوین‌های از دست رفته نیز می‌توانند به کمیابی بیت کوین کمک کرده و باعث شوند تا ارزش این رمز ارز کمی افزایش پیدا کنند.

با توجه به گردش 90 درصدی  و نرخ فعلی بیت کوین انتظار می‌رود که در هاوینگ‌های بعدی شاهد نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باشیم. بر اساس بررسی‌ها و تخمین‌های انجام شده این هاوینگ در 6 می‌2024­ انجام می‌شود.

در حال حاضر، پاداش بلاک 6.25 بیت کوین در هر بلوک است و پاداش پس از هاوینگ به 3.125 بیت کوین در هر بلوک کاهش می‌یابد. با توجه به این که نرخ تورم بیت کوین فعلی بین 1.75 تا 1.88 درصد در حال نوسان است، می‌توان تخمین زد که پس از نصف شدن، نرخ تورم بیت کوین حدود 1.1 درصد خواهد بود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پروتکل بیت کوین به نحوی است که به طور مداوم در هر 210000 بلاک فرآیند هاوینگ یا نصف شدند آن انجام می‌شود. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که میزان پاداش استخراج بیت کوین 0 برسد.

با توجه به بیت کوین استخراج شده تخمین زده می‌شود که حدود سال 2140 شاهد آن باشیم که استخراج بیت کوین به صورت کامل به پایان برسد. تا آن زمان، انتظار می‌رود که استخراج کنندگان به امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌ها بر اساس هزینه‌های انتقال شبکه ادامه دهند. در این بین یکی از سوالات مهمی که همواره پرسیده می‌شود آن است که فارغ از آن که در سال 2140 میلادی، استخراج بیت کوین به پایان رسیده و نرخ استخراج این رمز ارز 0 می‌شود، آیا تا آن زمان بیت کوین جایگاه فعلی خود را حفظ خواهد کرد؟

ماینینگ ارز دیجیتال

متاسفانه در مورد این مسئله نمی‌توان به طور قطعی اظهار نظر کرد. برخی از افراد اعتقاد دارند که تا چند سال آینده بیت کوین به قدری رشد خواهد کرد که باعث از بین رفتن ارزهای فیات خواهد شد. از سوی دیگر برخی از افراد تحلیل می‌کنند که بیت کوین ممکن است در چند سال آینده ارزش خود را از دست داده و قیمت آن 0 دلار شود. در نهایت نیز، یکی دیگر از تحلیل‌های موجود آن است که بیت کوین روند فعلی خود را در سال‌های آینده ادامه می‌دهد و به همین واسطه شاهد استفاده گسترده‌تر از این رمز ارز خواهیم بود.

فارغ از آن که آینده بیت کوین چه خواهد بود و در چند سال برای این رمز ارز چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، آن چه که مشخص است این است که تا سال 2140 میلادی که استخراج بیت کوین رسماً به پایان می‌رسد به هیچ عنوان وضعیت بیت کوین مثل امروز نخواهد بود و همین موضوع باعث شده تا صحبت در مورد آینده بیت کوین سخت باشد.

در مجموع تا حدود سال 2030 دو نصف شدن پاداش بلوک در شبکه بیت کوین با اندازه قابل توجهی وجود خواهد داشت و نصف شدن‌هایی که پس از آن سال رخ می‌دهد بسیار جزئی خواهد بود. انتظار می‌رود تا سال 2028 نرخ تورم بیت کوین در سال حدود 0.5 درصد و تا سال 2030 حدود 0.4 درصد باشد. همچنین تخمین‌های زده شده نشان می‌دهد که مقادیر ماین شده در سال 2030 به اندازه 20،585،442 میلیون بیت کوین خواهد بود. برآوردها تا سال 2030 نشان می‌دهد که تعداد بیت کوین های استخراج شده  به 98.02 درصد از 21 میلیون بیت کوینی خواهد رسید.

با بالا رفتن نرخ هش بیت کوین به بالاترین حد تاریخ، بازه‌های زمانی که این تغییرات در آن رخ می‌دهند قابل تخمین هستند اما به هیچ عنوان نمی‌توان زمان دقیقی را برای این اتفاقات در نظر گرفت. در حال حاضر، ماینرها با توجه به تاثیری که بر روی هش ریت شبکه بیت کوین دارند، بازه زمانی بین هاوینگ‌ها را تسریع کرده و نرخ استخراج روزانه بیت کوین را نیز افزایش داده اند.

با رسیدن به سال 2030 می‌توان انتظار کاهش نرخ تورم این رمز ارز را داشت و در سال 2140 فرآیند استخراج بیت کوین به پایان می‌رسد.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به بیت کوین استخراج شده انداخته و تلاش کردیم تا در مورد این پارامتر بسیار مهم صحبت کرده و بیان کنیم که با توجه به میزان استخراج بیت کوین، فرآیند استخراج تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند و ماینرها تا چه زمانی می‌توانند از طریق استخراج بیت کوین کسب درآمد کنند. نظر شما در مورد بیت کوین استخراج شده 90 درصدی چیست؟ آیا رسیدن به مرز 90 درصد استخراج تاثیری بر روی قیمت بیت کوین خواهد داشت یا خیر؟

 

منبع

bitcoin

 

نظر بدهید

مقالات آموزشی

ارز دیجیتال نئو

هر آنچه باید از ارز دیجیتال نئو بدانید

ارز دیجیتال نئو یک پلتفرم بلاک چین است که توسعه قراردادهای هوشمند و دارایی‌های دیجیتال را تسهیل می‌کند. کلمه نئو از زبان یونانی باستان سرچشمه

سبد خرید