خانهوبلاگمقالاتآموزشی10 سوال مهم که نتیجه معاملات ا...

معاملات ارزهای دیجیتال

10 سوال مهم که نتیجه معاملات ارز دیجیتال شما را تغییر می دهد

معاملات ارز دیجیتال موضوع بسیار مهمی در زمینه این نوع از ارزهاست که دانستن آن برای تمام علاقه مندان و کاربران این زمینه ضروری محسوب می شود. در حقیقت یکی از مهم ترین فعالیت های موجود در این حوزه، معامله ارزهای دیجیتال است. معاملات ارزهای دیجیتال به معنای مبادله این ارزها با یکدیگر و یا حتی معامله رمز ارز با ارزهای فیات و معمولی است.

شما می توانید با معاملات ارز دیجیتال، در صورت رعایت نکات مهمی، سود بسیار زیادی به دست آورید. بسیاری از کاربرانی که در عرصه ارزهای دیجیتال در حال فعالیت هستند، در حقیقت به معاملات آنلاین ارز دیجیتال در بازار معاملات ارز دیجیتال مخصوص مشغول شده اند. اما معامله ارز های دیجیتال هم مانند دیگر بخش های موجود در این زمینه، از یک روی دیگر سکه برخوردار است. اگرچه از طرفی معامله ارزهای دیجیتال می تواند سود زیادی به شما بدهد، اما اگر به درستی انجام نشود می تواند شما را با ضررهای هنگفتی هم مواجه کند.

همین ضررهای باورنکردنی که تاکنون در معاملات ارز دیجیتال وجود داشته باعث شده است که عده بسیاری از معاملات ارزهای دیجیتال دوری کنند. اما حقیقت آن است که این معاملات آنلاین ارز دیجیتال همچنان راهی پرسود برای درآمدزایی به حساب می آیند که همچون دیگر بخش ها تنها باید نحوه ورود به معاملات ارز دیجیتال و نکات مهم آن را بدانید تا بتوانید در آن موفق شوید.

پس اگر شما هم قصد دارید تا وارد بازار معاملات ارز دیجیتال شوید و سوالاتی از این قبیل دارید که چطور ارز دیجیتال معامله کنیم و برای معامله ارز دیجیتال چه باید کرد، با ما و مقاله امروز همراه باشید. ما در این مقاله ضمن آنکه همه چیز را درباره معامله ارز های دیجیتال به شما می گوییم، سوالات مهمی را که باید پیش از معاملات ارز دیجیتال از خود بپرسید هم در اختیار شما قرار می دهیم. با پرسیدن این سوالات می توانید به راحتی از بسیاری از اشتباهات سرمایه گذاری و معامله رمز ارز جلوگیری کنید. با ما همراه باشید.

10 سوال مهم برای معاملات ارز دیجیتال

بهترین توصیه ای که تا به حال در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری شنیدم، در کنفرانسی در سال 2014 بود. یکی از سخنرانان این کنفرانس توضیح داد که چطور در طول تاریخ، حتی برترین سرمایه گذاران و معامله کنندگان، یک اشتباه مشابه را انجام داده و مدام تکرار می کردند. در واقع این اشتباهات آنقدر هم بزرگ بود که تمام دستاوردهای بزرگ قبلی را که سخت به دست آمده بودند، به کل از بین می برد. اما این توصیه طلایی چیست؟

معاملات ارز دیجیتال

او گفت: «خیال نکنید ضدضربه و آسیب ناپذیر هستید! هرگاه که در طول معامله ارزهای دیجیتال پولی از دست می دهید خود را در هزار سوراخ قایم نکنید. بلکه در عوض به دلیل اصلی از دست دادن پول خود فکر کنید و حتی آن را در گوشه ای برای خود بنویسید. همین کار، تنها راه جامع و کاملی است که می توانید اشتباهات نامشخص موجود در زمینه معاملات ارز دیجیتال را در گذر زمان، تشخیص دهید و از آن ها جلوگیری کنید.»

من هم برای عمل به این توصیه جالب و کاربردی، شروع به ساخت چک لیست پیش از معامله ای کردم که جامع و کامل بود. این چک لیست در واقع مجموعه ای از سوالات بود که من پیش از ورود به هر معامله یا سرمایه گذاری، از خود می پرسیدم و در مقاله امروز هم می خواهم آن ها را با شما در میان بگذارم.

در حقیقت از نظر من پس از آنکه پاسخ سوال «چطور ارز دیجیتال معامله کنیم» خود را گرفتید و دانستید که برای معامله ارز دیجیتال چه باید کرد، حال نوبت به این سوالات مهم در معاملات ارز دیجیتال است.

من هم با داشتن این سوالات مهم توانستم به نقاط عطف بسیاری دست پیدا کنم. داشتن این سوالات به من کمک کرد که در معامله ارزهای دیجیتال کمتر اشتباه کنم و از همه مهم تر، در گذر زمان همچنان سود خوبی کسب و این روند را هم حفظ کنم.

در حقیقت من پس از آنکه اشتباهی در زمینه معامله یا سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال انجام می دادم، به لیستی از ده سوال مهم می رسیدم. این ده سوال مهم در معاملات ارز دیجیتال به تنهایی به من کمک کرد که هزاران هزار دلار پول را در طول حرفه سرمایه گذاری خود حفظ کنم. حال هم هیچ دلیلی ندارد که این سوال ها را با شما عزیزان در میان نگذارم. پس اگر شما هم به دنبال تجربه معامله ای خوب، بی اشتباه و سودآور هستید، در ادامه با سوالات مهم در ورود به معاملات،‌ همراه باشید.

سوال اول: آیا دارم وارد معاملات اجماعی می شوم؟

یکی از اولین سوالاتی که باید در هنگام معاملات ارز دیجیتال از خود بپرسید همین سوال است. ورود به یک معامله اجماعی، از جمله اشتباهات رایجی محسوب می شود که هر سرمایه گذار و معامله گری حداقل یک بار در طول عمر خود مرتکب آن شده و حالا باید یک بار برای همیشه درباره آن صحبت کنیم.

در این نوع از معاملات، ما به اجبار درگیر روایتی متقاعد کننده می شویم که در حقیقت ما را در برابر وسوسه خود، تسلیم می کند. به همین ترتیب ما هم به راحتی جزو افرادی می شویم که در این نوع از معاملات ارز دیجیتال اشتباه، شریک هستند.

شاید در ابتدا به نظر برسد که کار درستی کرده ایم، اما چند روز بعد، بازیکنان بزرگ عرصه ارزهای دیجیتال که چندین ماه در حال معامله ارزهای دیجیتال بودند، آن عرصه را ترک می کنند. در حقیقت آن ها پس از آن که بفهمند همه به سمت یک دارایی هجوم آورده و یا از آن رو برگرداندند، آن دارایی را ترک می کنند. فرقی هم ندارد که دارایی مورد نظر، طلا باشد، سهم شرکت اپل باشد و یا آب پرتقال یخ زده.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

به همین ترتیب هم شما تمام دارایی های خود را به راحتی از دست می دهید. بدین صورت شما 10% در روند خود افت داشته اید و قطعا جلوی کار خود را می گیرید. برای پرهیز از چنین اشتباهی در معاملات ارز دیجیتال، باید سه سوال مهم را از خود بپرسید:

  • آیا دیر کرده اید؟
  • آیا در حال خرید در بازاری اشباع شده هستید؟
  • اگر دارایی مورد نظر شما به صورت یک جا و ارزان فروخته شود، وحشت زده می شوید؟

اگر پاسخ یکی یا بیشتر از این سوال ها «بله» است، پس شما در حال ورود به معامله اجماعی هستید که معمولا یا منجر به ضررهای هنگفتی می شود , یا سود و بازده آن ناچیز است. پس حتما این سوالات مهم را در نحوه ورود به معاملات ارز دیجیتال خود یادداشت کنید تا جلوی ضرر از این طریق را بگیرید.

سوال دوم: ریسک صعودی و نزولی من چیست؟

هنوز روزی را به یاد دارم که بزرگ ترین ضرر تمام حرفه معامله رمز ارز خود را تجربه کردم که ضربه سختی بود. آن روز می خواستم سهام شرکت فناوری «Red Hat» را بفروشم تا مجددا آن ها را در زمان افت قیمت خریداری کنم. به همین منظور تمام کارها را هم انجام دادم. من خبر داشتم که روند درآمدهای این شرکت در حال سقوط بود. پس بدون معطلی این کار را انجام دادم و حالا می دانم که این یکی از بدترین اشتباهات معاملات ارز دیجیتال من بود.

ریسک صعودی و نزولی من چیست

درست سه روز پس از معامله من، IBM پیشنهاد مالکیتی به این شرکت داد و سهام Red Hat پس از آن 50% افزایش یافت. من و دیگر فروشندگان استقراضی به همین ترتیب دیگر هیچ فرصتی برای واکنش نداشتیم. حتما می توانید تصور کنید که این اشتباه، چه ضربه بزرگی به پورتفولیوی من وارد کرد. این ضربه آنقدر بزرگ بود که 3 هفته طول کشید تا بتوانم تمام ضررهای آن را جبران کنم و سرمایه های از دست رفته را مجددا به دست آورم.

البته این اشتباه من در معاملات ارز دیجیتال یک روی مثبت هم داشت. در نیمه پر لیوان، من یاد گرفتم که ارزشمندترین درس در زمینه مدیریت ریسک چیست. این درس آن است که همیشه باید ریسک صعودی و نزولی خود را بدانید. تا قبل از این ضرر بزرگ، اگرچه معامله ارز های دیجیتالی که انجام می دادم بازگشت های سرمایه و بازده های بسیار خوبی برای من داشت اما هرگز ریسک نزولی خود را در نظر نمی گرفتم.

من فراموش کرده بودم که با فروش استقراضی سهام فناوری، خود را در معرض ضررهای نامحدود و بسیار هنگفتی قرار داده ام. این در حالی بود که می توانستم به راحتی در آن مورد از معاملات ارز دیجیتال، قرارداد اختیار فروش را بخرم و به همین ترتیب ریسک خود را تا حد بسیاری کاهش دهم. به همین دلیل هم از آن زمان به بعد، همیشه ریسک های نزولی و صعودی خود را بدین ترتیب می نویسم:

  • فروش استقراضی $RHT:

ریسک صعودی: 50,000 دلار

ریسک نزولی: نامحدود

  • خرید قرارداد اختیار فروش $RHT:

ریسک صعودی: 50,000 دلار

ریسک نزولی: 2,000 دلار

ریسک صعودی و نزولی

پس حتما سعی کنید که از چنین سوال و راه حلی در زمینه معاملات ارز دیجیتال خود استفاده کنید تا ضررهای خود را به حداقل برسانید. بدین ترتیب هرگز با چنین ضررهای هنگفتی مواجه نخواهید شد. البته هنوز سوالات بسیاری وجود دارد که در ادامه آن ها را هم در اختیار شما قرار می دهیم.

سوال سوم: آیا کار خود را به درستی انجام دادم؟

اگر آدم تنبلی هستید، پس بازار به سرعتی باورنکردنی شما را از دور بیرون می کند. در حقیقت این تنبیه بازار برای آن است که سعی کردید با تنبلی و انجام کمترین کار، به سودهای سریع دست پیدا کنید. راهکار دوری از این تنبلی، معاملات ارز دیجیتال با ارزهایی است که به آن ها علاقه مند هستید و در آن ها تجربه دارید.

دلیل این هم آن است که خود شما به دلیل علاقه ای که دارید، بیشتر می خواهید عمیق شوید و حتی از انجام چنین چیزی لذت می برید. پس حتما سعی کنید در آن چیزی سرمایه گذاری کنید که به خوبی با آن آشنایی دارید. هرچیزی به غیر از آن یک قلمرو ناشناخته محسوب می شود که می توانید به راحتی پول زیادی را در آن از دست بدهید.

سوال چهارم: آیا خیلی زود پیش می روم؟

زود عمل کردن، به نوعی تعبیری از اشتباه کردن است. زمانی که در معاملات ارز دیجیتال فردی باشید که زود کاری را انجام می دهد و در عین حال مجبور باشید که ضررهای خود را کاهش دهید، پس قطعا یکی از اشتباهات بزرگ معاملات را مرتکب خواهید شد. این اشتباه هم چیزی نیست جز: مبارزه با روند و سیر حرکت نمودار.

عجله یکی از اشتباهات در معاملات ارزهای دیجیتال

زمانی که بدون توجه به روندهای قیمتی تصمیم می گیرید، در حقیقت دو ادعای غیرمنطقی دارید: اولی آن که بازار، یعنی ذهن های جمعی بیش از میلیون ها شرکت کننده در آن،‌ اشتباه دارد. دومی آنکه شما در کار تقریبا غیرممکن انتخاب پستی و بلندی بازار و معاملات ارز دیجیتال مهارت دارید. هر دوی این ادعاها همان طور که گفتیم غلط هستند و نتیجه ای جز از دست دادن پول و ضرر را برای شما در پی ندارند.

در پاسخ به این سوال مهم که آیا معامله ارز دیجیتال قانونی است یا خیر باید گفت که این معاملات اگرچه قانونی باشند اما شرط بندی بر خلاف روند موجود در این معاملات، بازی خطرناکی است. در فرضیه های نادر، این کار هم درآمد خوبی را برای شما خواهد داشت.

اما اگر بیشتر اوقات مانند «مایکل بری» یا «استیو آیسمن» فکر کنید، سرانجام ورشکست و کاملا بی پول خواهید شد. وال استریت هم همیشه می گوید: «گاوهای نر معاملات ارز دیجیتال پول در می آورند، خرس های این زمینه هم همین طور، اما خوک ها همیشه سلاخی و کشته می شوند.» پس حتما این جمله طلایی را به یاد داشته باشید تا بهترین نتایج را در این زمینه به دست آورید.

سوال پنجم: آیا مجبور به انجام معامله ارزهای دیجیتال شده ام؟

شرکت های مالی بزرگ همان طور که موقعیت های بزرگی را در دارایی هایی که در آن ها سرمایه گذاری می کنند نگه می دارند، در عین حال از طرفی به نقدینگی فراوانی هم نیاز دارند. آن ها در حقیقت این نقدینگی را برای آن می خواهند که بتوانند از معاملات ارز دیجیتال سود به دست آورند و از موقعیت های خود هم به راحتی خارج شوند.

معاملات با ارزهای دیجیتال

این راز نگفته بسیار شناخته شده ای است که برخی از شرکت ها از رسانه استفاده می کنند تا طرف مخالف یک معامله را برای سرمایه گذاران و معامله گران خرده آن تبلیغ و ترویج کنند. شاید این کار شرم آور به نظر برسد اما حقیقت آن است که این کار را انجام می دهند. پس بهتر است در معاملات ارز دیجیتال پیش از هر چیز مراقب چنین فریب ها و کلاهبرداری هایی باشید.

برای آنکه بگ هولدر بعدی نباشید، هر زمانی که برای زدن دکمه خرید همچنان شک داشتید، تنها به این فکر کنید که در ابتدا چقدر درباره ترید متوجه شده اید. آیا اطلاعات و دانشی که از یک معامله به دست آورده اید از طریق یک فرد، شرکت و یا موجودی با تضاد منافع احتمالی بوده است یا خیر؟

اگر از چنین راهی اطلاعات خود را به دست آورده بودید، پس بیشتر درباره آن معامله تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری درباره آن به دست آورید. برای این کار می توانید از ابزارهای تحلیل ارز دیجیتال استفاده کنید. همین نکته طلایی می تواند پول بسیاری را در معاملات ارز دیجیتال برای شما ذخیره کند. پس حتما آن را به یاد داشته باشید.

سوال ششم: این معامله چه تأثیری بر پورتفولیوی من دارد؟

هر زمانی که موقعیت جدیدی را به معاملات پیشین خود اضافه می کنید، آرایش پورتفولیوی شما هم به همین ترتیب تغییر می کند. بودن شما در معرض یک سطح از دارایی ها، یک بخش، یک نوع از سهام و این دست از موقعیت ها، عدم تعادلی را به وجود می آورد که به سادگی قابل دیدن نیست.

بنابراین این نکته حیاتی و مهمی در معاملات ارز دیجیتال است که بدانید یک دارایی چه تأثیری بر پروفایل ریسک پورتفولیوی شما خواهد گذاشت. نقاط ضعف موجود، اشکالات ساختاری پورتفولیو و چنین مواردی را شناسایی کنید. بدین ترتیب زمانی که فاجعه ای خواسته یا ناخواسته رخ دهد، شما کاملا برای آنچه قرار است اتفاق بیفتد، آماده خواهید بود.

پس این سوال طلایی را هم از یاد نبرید و به دیگر سوال ها اضافه کنید. در حقیقت داشتن دانش از پیش و اصلاح اشکالات، همیشه یکی از بهترین راه ها برای به حداقل رساندن ضررها بوده است. پس فراموش نکنید که این نکته طلایی را در اصلاح ساختارهای پورتفولیوی خود به کار بگیرید تا ضررهای بسیار کمتری را در معاملات ارز دیجیتال خود متحمل شوید.

تاثیر معامله بر پورتفولیو

سوال هفتم: نقشه پشتیبان من چیست؟

زمانی که یک موقعیت معامله ای را چیدم، با خودم فکر می کنم که در فرضیه های رایج چه کاری قرار است انجام دهم. اگر به حد ضرر خود برسم، آیا همچنان موقعیت خود را حفظ می کنم یا می گذارم برود و آن را رها می کنم؟ اگر به هدف سود خود رسیدم چه؟ آیا کل موقعیت را معامله و یا نصف آن را رها می کنم؟

نکته ای که باید در این بخش به شما بگوییم آن است که این سوالات در معاملات ارز دیجیتال نه تنها شما را برای آینده آماده می کنند، بلکه کمک می کنند تا تفکرات بیهوده را هم دور بریزید. معمولا پیش از انجام معاملات ممکن است افکار مختلفی در ذهن شما شکل بگیرد، اما بسیاری از آن تفکرات هرگز به کار شما نمی آید و باید آن ها را دور بریزید.

پس اگر به دنبال آن هستید که برنامه عملی بسیار خوبی را کنار هم بچینید، مطمئن شوید که این برنامه همه چیز را به شما بگوید و تمام نکات لازم برای معاملات ارز دیجیتال را در بر گیرد. تنها در این صورت است که می توانید به موفقیت بسیار خوبی برسید.

نقشه بک آپ در معاملات ارزهای دیجیتال

سوال هشتم: آیا دیر کرده ام؟

دیر کردن هم مانند عجول بودن و کاری را سریعا انجام دادن، تعبیر دیگری از مرتکب اشتباه شدن است. خرید یک دارایی در اوج قیمت آن، از هر چیز دیگری بدتر است. چنین کاری بیشتر شکست است تا یک اشتباه و ضررهای بسیاری به شما وارد می کند.

با وجود این، ما همه مقصریم. نمودارها توانایی عجیبی در بیدار کردن دیو طمع کاری که در درون همه ما پنهان شده، دارند. ما شاهد آن هستیم که سهام شرکت تسلا به اوج 1,800 دلار خود می رسد، طلا هم تا 2,000 دلار افزایش می یابد، به همین دلیل ما هم نمی توانیم در معاملات ارز دیجیتال خود مقاومت کنیم. ما هم با خود فکر می کنیم که می توان به چنین سودهای هنگفتی دست پیدا کرد.

ما با تسلیم شدن در برابر ترس از دست دادن سرمایه های خود، هم رنگ جماعت می شویم و به همین ترتیب بازار یک هفته بعد، دارایی های خود را یک جا و ارزان می فروشد. سپس در همان لحظه است که می فهمیم چه تصمیم احمقانه ای را با یکدیگر گرفته ایم. پس حتما در معاملات ارز دیجیتال به این نکته هم توجه داشته باشید و در همه مواقع قبل از آنکه به فکر آن باشید که شبیه دیگران شوید، به موقعیت موجود فکر کنید.

باید گفت که اصلاح و درست کردن چنین چیزی، هوا کردن موشک یا عمل مغز نیست که آنقدرها سخت باشد و نتوانید از پس آن برآیید. اگر نموداری را مطرح و بررسی کردید و قیمت ها روند سهمی به خود گرفتند، معطل نکنید! در چنین مواقعی به سمت حرکت بعدی خود بروید که پیش تر هم در رابطه با آن صحبت کردیم. چرا که در چنین حالتی شما دیگر حرکت را از دست داده اید. پس فکر بعدی خود را عملی کنید تا نتیجه بهتری از معاملات ارز دیجیتال خود به دست آورید.

بازار معاملات ارز دیجیتال

سوال نهم: آیا حوصله ام سر رفته است؟

معاملات ارز دیجیتال با بی حوصلگی هم همان طور که از نام آن پیداست، سریع ترین راه برای از دست دادن پول و ضرر کردن است. اگر پیش از فشردن دکمه خرید یا فروش، تنها به خاطر آنکه احتمالا به سود سریعی نیاز دارید یا اگر با خود می گویید «اوه! این دیگر چیست»، «من که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارم» و یا «چرا که نه؟» پس بهتر است بدانید که در چنین مواقعی،‌ مرتکب اشتباه معاملات ارز دیجیتال با بی حوصلگی شده اید.

شاید این اشتباه در آن لحظه آنقدرها واضح به نظر نرسد، اما بعدا متوجه می شوید. البته آن زمان دیگر دیر است و احتمالا پول زیادی را از دست داده اید. در آن لحظه هم معمولا افراد با خود می گویند: «چرا اول از همه چنین کاری کردم؟» البته دیگر دیر است. پس حتما پیش از انجام چنین معاملاتی، درباره تمام نکات آن فکر کنید که دیگر دچار چنین اشتباهی نشوید.

سوال آخر: چرا من در حال حاضر در این معامله هستم؟

گاهی اوقات فقط باید از خود بپرسید: «چرا باید پولی که به سختی به دست آورده ام را در این بازار معاملات ارز دیجیتال پرهیاهو و دیوانه قرار دهم؟» این سوال ساده و همدلانه می تواند حقیقتا پول هنگفتی را برای شما ذخیره کند؛ چراکه بدین ترتیب حداقل توقع چیزهای بیشتری از این بازار دارید. شاید ورود به معامله ای به خاطر طمع، بی حوصلگی یا ترس از دست دادن بوده اما هنوز متوجه آن نشده باشید. با این سوالات ساده اما کاربردی، به راحتی می توانید جایگاه درست خود را پیدا کنید.

از طرف دیگر، اگر فکر می کنید که ایده متقاعدکننده و منطقی دارید، چرا که ساعت ها تحقیق و تجزیه و بررسی انجام دادید، پس دیگر زمان ورود به معاملات ارز دیجیتال است. همه چیز در وهله اول به خود شما بستگی دارد. تنها کاری که باید انجام دهید آن است که تحقیق و بررسی کافی را برای سپردن پول خود به یک معامله در پیش بگیرید.

معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

حال که با سوالات مهم پیش از انجام معاملات آشنا شدید، نوبت به آن می رسد که خود معاملات ارز دیجیتال را بررسی کنیم و نکات مهم این مفهوم را به شما توضیح دهیم. در حقیقت معامله ارزهای دیجیتال، عمل حدس زدن حرکات قیمتی از طریق حساب معامله CFD و یا خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزها از طریق یک صرافی است. این دو نوع رایج از معاملات ارزهاست که در این بخش هر دوی آن ها را با جزئیات کامل بررسی می کنیم.

معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

معاملات CFD ارزهای دیجیتال

معامله CFD، مشتقی است که شما را قادر به حدس حرکات قیمتی ارزهای دیجیتال بدون مالکیت کوین اصلی می کند. اگر فکر می کنید که قیمت یک ارز دیجیتال افزایش می یابد، می توانید آن را بخرید و اگر فکر می کنید افت می کند، می توانید آن را بفروشید.

هر دوی این راه ها، محصولات لوریجی هستند. این بدان معناست که شما تنها کافی است در این نوع از معاملات ارز دیجیتال، سپرده های کوچکی را که به عنوان مارجین شناخته می شوند، در بازار وارد کنید.

در این صورت هم همچنان سود یا ضرر شما بر اساس اندازه کامل موقعیت شما محاسبه می شود. پس لوریج می تواند هم سود و هم ضرر را چند برابر کند و همین، کار با آن را مشکل می کند. این مورد موجب می شود که فقط افراد با تجربه تر به چنین معاملاتی روی بیاورند.

معاملات ارزهای دیجیتال از طریق یک صرافی

در این نوع از معاملات ارز دیجیتال، زمانی که ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی خریداری می کنید، درحقیقت خود کوین ها را می خرید. به همین دلیل هم باید حساب صرافی ساخته و ارزش کامل دارایی را وارد کرده تا بتوانید موقعیتی را باز و سپس توکن های ارز دیجیتال به دست آمده را هم در کیف پول خود ذخیره کنید. به علاوه باید این توکن ها را تا زمانی که آماده فروش آن ها نیستید، همچنان در کیف پول خود نگه دارید.

معاملات ارز دیجیتال در صرافی ها هم منحنی های شیب نموداری خود را دارند که باید آن ها و همچنین فناوری های مربوطه آن ها را یاد بگیرید تا بتوانید داده ها و اطلاعاتی را که به شما ارائه می دهند، متوجه شوید. بسیاری از صرافی ها به علاوه محدودیت هایی از نظر مقدار سرمایه ای که می توانید سپرده گذاری کنید هم دارند. این در حالی است که نگهداری و حفظ حساب ها هم می تواند برای شما خرج بسیار زیادی به همراه داشته باشد. برای آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال مقاله دیگر ما را از دست ندهید.

بازار ارزهای دیجیتال به چه صورت کار می کند؟

بازار ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز هستند. این بدان معناست که آن ها از طرف هیچ مقام مرکزی صادر یا پشتیبانی نمی شوند. در عوض این بازارها و همچنین معاملات ارز دیجیتال همه و همه در شبکه ای از کامپیوترها اجرا می شوند. با این وجود، شما همچنان می توانید ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی ها هم خرید و فروش و در کیف پول ها، ذخیره کنید.

ارزهای دیجیتال برخلاف ارزهای سنتی تنها به صورت سابقه دیجیتالی مشترکی از مالکیت وجود دارند که بر روی یک بلاک چین ذخیره شده اند. زمانی که یک کاربر می خواهد واحدهای ارز دیجیتال را به کاربر دیگری ارسال کند، می تواند آن را به کیف پول دیجیتال آن کاربر بفرستد.

این معاملات ارز دیجیتال تا زمانی که تأیید نشده و از طریق روندی به نام استخراج به بلاک چین اضافه نشوند، نهایی نیستند. جالب است بدانید که توکن های ارز دیجیتال هم معمولا به همین روش تولید می شوند.

بازار ارزهای دیجیتال به چه صورت کار می کند؟

روش معاملات ارزهای دیجیتال

در این بخش قصد داریم یکی از مهم ترین نکات معاملات ارز دیجیتال را با شما در میان بگذاریم. حالا که همه چیز را درباره معاملات ارزهای دیجیتال می دانید، شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چطور ارز دیجیتال معامله کنیم؟ پس با ما همراه باشید تا در این بخش 6 قدم معامله این ارزها را برای شما توضیح دهیم.

قدم اول: حساب معاملاتی ارز دیجیتال بسازید

اگر هنوز ارز دیجیتالی ندارید، پس باید حتما یک حساب معاملاتی ارز دیجیتال بسازید. صرافی های کوین بیس (Coinbase)، جمینی (Gemini) و ای تورو (eToro) بهترین حساب های معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال را به شما ارائه می دهند. هر سه گزینه، رابط کاربری ساده و آلت کوین های گوناگونی را به شما ارائه می دهند که می توانید هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید.

برای ساخت حساب هم تنها کافی است که اطلاعات احراز هویتی شخصی خود را در حساب معاملات ارز دیجیتال خود وارد کنید. این مرحله درست شبیه به باز کردن حساب در صرافی های سهام است. برخی از اطلاعات رایجی که معمولا باید در این حساب ها وارد کنید، آدرس، تاریخ تولد و آدرس ایمیل است.

قدم دوم: حساب خود را شارژ کنید

زمانی که حساب معاملاتی خود را به درستی ثبت کردید، حالا حساب بانکی خود را به آن وصل کنید. بیشتر صرافی های ارز دیجیتال، شارژ بانکی را از طریق کارت اعتباری یا انتقال بانکی به شما ارائه می دهند. انتقال بانکی هم معمولا ارزان ترین گزینه برای شارژ است. این گزینه در صرافی های معاملات ارز دیجیتال کوین بیس و جمینی کاملا رایگان است.

قدم سوم: ارزی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید

بیشتر تریدرهای فعال ارز دیجیتال، اکثر سهام خود را به اتریوم یا بیت کوین تبدیل می کنند. چرا که این دو دارایی، حرکات قابل پیش بینی تری نسبت به آلت کوین های کوچک تر دارند. پس معامله با این اندیکاتورهای فنی هم می تواند به نسبت آسان تر باشد.

بسیاری از تریدرها هم بخشی از سرمایه خود را به صورت آلت کوین های کوچک تر جمع آوری می کنند. اگرچه ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار متوسط یا کوچک تری دارند نسبت به ارزهای دیجیتالی با ارزش بازار بزرگ تر، ریسکی تر هستند اما پتانسیل صعودی بزرگ تری را در معاملات ارز دیجیتال به شما ارائه می دهند. بسیاری از آلت کوین های کوچک در عرض یک ماه حتی بیشتر از 1,000 درصد هم افزایش داشته اند که آن ها را به گزینه ای جذاب برای سرمایه گذاران خطرپذیر تبدیل کرده است.

انتخاب ارز برای سرمایه گذاری

قدم چهارم: استراتژی مناسبی انتخاب کنید

اندیکاتورهای معاملات ارز دیجیتال بسیاری وجود دارد که می توانید از میان آن ها بهترین را انتخاب کنید. بیشتر تریدرها هم در زمان خرید و فروش ارزهای دیجیتال فاکتورهای مختلف بسیاری را در نظر می گیرند. اگر شما هم به تازگی وارد عرصه ارزهای دیجیتال شده اید، پس احتمالا باید درباره استراتژی های مختلف تحقیق کنید و یا دوره های مربوطه آن ها مانند تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را بگذرانید تا تمام آن ها را یاد بگیرید.

اما اگر از تریدرهای باتجربه هستید، پس احتمالا پیش از این هم استراتژی هایی را برای بازار سهام خود استفاده کرده اید. باید این را به شما بگوییم که استراتژی های معامله سهام معمولا در معاملات ارز دیجیتال هم استفاده می شوند و این موضوع هیچ مشکلی ندارد.

قدم پنجم: معاملات ارزهای دیجیتال خودکار را در نظر بگیرید

زمانی که به دنبال یک استراتژی معامله ارز دیجیتال هستید، ممکن است معامله خودکار را با پلتفرم هایی همچون Coinrule امتحان کنید. ربات های معامله از استراتژی هایی استفاده می کنند که بهترین نتیجه را با توجه به اهداف سرمایه گذاری به شما ارائه می دهند.

به این دلیل که معامله خودکار می تواند روشی محافظه کارانه، خنثی و بسیار خوبی را به شما ارائه دهد، پس بدین ترتیب می توانید به سرعت درآمدزایی کنید، کوین های خود را نگهدارید و یا به پورتفولیوی خود، تنوع بخشید. همچنین ممکن است در حین استفاده از معاملات ارز دیجیتال خودکار، معامله فعالانه ارزهای دیجیتال در برخی از پلتفرم های دیگر را هم در نظر داشته باشید.

روش معاملات ارزهای دیجیتال

قدم ششم: ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کنید

اگر در حال معامله ارزهای دیجیتال به صورت فعالانه ای هستید، پس باید سرمایه های خود را در یک صرافی ذخیره کنید تا بتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید. اما اگر ارزهای دیجیتال را می خرید که آن ها را برای مدت طولانی و یا متوسط نگه دارید، پس باید حتما یک کیف پول ارز دیجیتال هم بگیرید.

کیف پول های ارز دیجیتال به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری هستند. هر دوی این کیف پول ها امنیت خوبی برای معاملات ارز دیجیتال شما دارند، اما کیف پول های سخت افزاری، بهترین امنیت را به شما ارائه می دهند؛ چرا که این نوع از کیف پول ها، ارزهای دیجیتال شما را در یک دستگاه فیزیکی و به صورت آفلاین ذخیره می کنند. کیف پول لجر (Ledger) یکی از کیف پول های سخت افزاری خوب و شناخته شده است که سرمایه گذاران بسیاری برای ذخیره دارایی های دیجیتال خود به آن اعتماد می کنند. اما اگر کیف پول های نرم افزاری انتخاب شماست، مقاله بهترین کیف پول های اندروید را از دست ندهید.

جمع بندی

معاملات ارز دیجیتال موضوع بسیار ضروری و حیاتی در زمینه ارزهای دیجیتال بود که در مقاله امروز به آن پرداختیم و مهم ترین نکات آن را خدمت شما بررسی کردیم. ما در این مقاله، 10 سوال کاربردی برای معامله هرچه موفقیت آمیزتر ارزهای دیجیتال را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم.

لطفا هر زمانی که قصد دارید سرمایه گذاری و یا معامله ای انجام دهید، این سوالات مهم را از خود بپرسید. در نتیجه این کار، خود شما شگفت زده خواهید شد که چطور درآمدهای پرسودی را به دست می آورید، چقدر سریع می توانید تعصبات و اشتباهات شناختی خود را تشخیص دهید که مدام شما را وارد معاملات بد می کرد و اینکه مدیریت ضعیف ریسک، چقدر می تواند خطرناک باشد و شما را دچار ضرر کند.

اما بهتر از هر چیز آن است که شما در گذر زمان یاد می گیرید که چطور نگهبان سرمایه های خود باشید و خطاها، اشتباهات و اشکالات معاملات ارز دیجیتال خود را از میان بردارید. بدین ترتیب دیگر این اشتباهات، شانس شما را برای آنکه به یک سرمایه گذار خوب و سودآور تبدیل شوید، خراب نمی کنند و می توانید بیشترین سودها را از معاملات ارز دیجیتال کسب کنید.

منابع

medium

ig

benzinga

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید