خانهوبلاگمقالاتآموزشیهر آنچه باید از قراردادهای هوش...

قراردادهای هوشمند

هر آنچه باید از قراردادهای هوشمند در بلاک چین بدانید

تکنولوژی بلاک چین امکانات بسیاری داشته اما یکی از بهترین امکانات موجود در این تکنولوژی عدم نیاز به هیچ واسطه‌ای است. در این بین باید به این نکته اشاره کنیم قراردادهای هوشمند نیز به عنوان یکی از مهم ترین بخش‌های این تکنولوژی به حساب می‌آید.

این سیستم باعث صرفه جویی در زمان می‌شود، البته قراردادهای هوشمند مشکلات خاص خود را دارند. با این حال، آن‌ها یکی از روش‌های ارزان، سریع و مطمئن برای انجام تراکنش‌های مختلف هستند و گزینه بهتری نسبت به روش‌های سنتی محسوب می‌شوند. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با قرارداد هوشمند ارز دیجیتال آشنا کرده و در مورد این مفهوم اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

تاریخچه قراردادهای هوشمند

به منظور بررسی و معرفی تاریخچه قراردادهای هوشمند باید به این نکته اشاره کنیم که در سال 1994، نیک سابو به عنوان محقق حقوقی، برای اولین بار ایده قراردادهای هوشمند را مطرح کرد. بعداً در سال 1998، او ارز دیجیتالی به نام Bit Gold  را اختراع کرد. از ارز دیجیتال قبل تر از بیت کوین ایجاد شد و قراردادهای هوشمندی را اجرا می‌کرد.

در سیستم ساخته شده توسط نیک، سیستم توسط سایر رایانه‌های موجود در شبکه نظارت می‌شد و علاوه بر این، آن‌ها می‌توانستند یک سیستم بازخورد مانند تراکنش پول یا محصول داشته باشند. این ایده به قدری شبیه به قراردادهای هوشمند امروزی و فناوری بلاک چین است.

منظور از قراردادهای هوشمند چیست؟

در گام اول بهتر است تا با تعریف دقیق قراردادهای هوشمند شروع کنیم. قراردادهای هوشمند درست مانند قراردادهای معمولی هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا دارایی، پول، سهام یا هر چیز ارزشمندی را به صورت ایمن و شفاف مبادله کنید.

با کمک قراردادهای هوشمند، برای انجام کار خود به هیچ واسطه‌ای نیاز نخواهید داشت. این تفاوت اصلی بین قراردادهای معمولی و قراردادهای هوشمند است.

به گفته یک برنامه نویس اتریوم ، دارایی یا ارز به یک برنامه قرارداد هوشمند در اتریوم تبدیل می‌شود. برنامه کد را اجرا می‌کند و بر اساس وظایف ارزیابی می‌کند که آیا این دارایی باید به شخص دیگر انتقال پیدا کند یا به صاحبش برگردد.

این موضوع باعث صرفه جویی در زمان زیادی در فرآیندها می‌شود و همه چیز در مورد پروژه برای هر دو طرف نیز منصفانه باقی می‌ماند.

بگذارید با یک مثال در مورد این مسئله صحبت کنیم:

فرض کنید یک نفر می‌خواهد از فرد دیگر ماشین بخرد. او به راحتی می‌تواند با استفاده از شبکه بلاک چین و از طریق ارز دیجیتال به آن شخص پول خرید ماشین را پرداخت کند. دارنده خودرو پس از آن که یک رسید مجازی دریافت می‌کند، آن را در قرارداد هوشمند قرار می‌دهد.

پس از این که صاحب خودرو، کلید ماشین را در تاریخ مشخص شده به خریدار می‌دهد، خریدار وجه را در قرارداد هوشمند ارز دیجیتال آزاد می‌کند. اگر فروشنده کلید را به خریدار ندهد، شبکه برای بازپرداخت از شما وضعیت را جویا می‌شود.

قراردادهای هوشمند بر اساس یک سیستم خاص کار می‌کند که تنها در صورت رخ دادن یک اتفاق، اتفاق بعدی رخ می‌دهد. در این سیستم هیچ کس نمی‌تواند بدون هشدار به کاربر سیستم را هک کند. اگر کسی سعی کند به کد دسترسی پیدا کرده  و قراردادهای هوشمند را تغییر دهد، به هر شخصی که با قرارداد ارتباط دارد بلافاصله هشدار داده می‌شود. صدها نفر شاهد این سیستم هستند و شما به راحتی می‌توانید به بی عیب بودن آن اعتماد کنید.

در قراردادهای هوشمند هر دو طرف برنده می‌شوند و قرارداد پس از رعایت قوانین خاص به طور خودکار لغو می‌شود. در واقع فرآیند آن واقعا ساده است.

شما می‌توانید از این فناوری عالی برای هر کاری مانند نقض قراردادها، اجرای اعتبار، خدمات مالی، حق بیمه، قانون دارایی و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

 

​​قرارداد هوشمند چگونه بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد؟

اجازه دهید ابتدا موقعیتی را تصور کنیم و سپس در مورد نقش قراردادهای هوشمند در این سناریو صحبت کنیم. فرض کنید که می‌خواهید خانه‌ای را بفروشید. این فرآیند به راحتی نیست. شما باید با افراد زیادی سر و کار داشته باشید. همچنین لازم است تا قراردادهای مختلفی را مطالعه کرده و آن‌ها را امضا کنید.

همه این موارد فرآیند فروش را پیچیده می‌کنند. به همین دلیل است که مردم به دنبال یک مشاور املاک می‌روند که با تمام این مشکلات مقابله کنند و شما می‌توانید دون هیچ زحمتی فروش خانه را انجام دهید.

با این حال، مشاوران املاک 7 درصد از کل سود شما را می‌گیرند، که می‌تواند برای بسیاری از افراد رقم بزرگی باشد. آژانس املاک و مستغلات نوعی خدمات امانی را ارائه می‌دهند تا مطمئن شوند که خانه خود را بدون مشکل به فروش می‌رسانید.

قراردادهای هوشمند به راحتی می‌توانند در این مواقع مفید باشند. این فناوری نیاز به واسطه (نماینده املاک) نداشته و مشکل اعتماد را نیز حل می‌کند.

پس از انتقال مالکیت خانه در قراردادهای هوشمند خریدار پول را آزاد می‌کند و شما می‌توانید خانه خود را بدون پرداخت هزینه اضافی بفروشید.

این فقط یک مورد از کاربردهای قراردادهای هوشمند است. این فناوری جدید پتانسیل تغییر جهان را دارد و در حال حاضر در حال انجام آن است.

قراردادهای هوشمند

چه عاملی قراردادهای هوشمند را مطلوب می‌کند؟

یکی از سوالاتی که همواره مطرح می‌شود این است که چرا باید از قراردادهای هوشمند استفاده کنیم؟ یا این که چگونه به شما کمک می‌کنند. به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که قراردادهای هوشمند دارای ویژگی‌های بسیار زیادی هستند که باعث افزایش محبوبیت آن‌ها شده است.

اگر بخواهیم شما را با این ویژگی‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بدون وقفه بودن در قراردادهای هوشمند به چه معناست؟

آزاردهنده ترین قسمت یک قرارداد زمانی است که واسط قصد همکاری با طرفین را نداشته باشد. با کمک قرارداد هوشمند، هیچ واسطی وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید به راحتی فرآیندهای مختلف را انجام دهید. در واقع لازم نیست تا منتظر تایید هیچ وکیل یا دلالی باشید. بنابراین کل فرآیند کاملاً عاری از دستکاری خواهد بود.

امنیت قراردادهای هوشمند چگونه است؟

امروزه هک کردن به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. همه می‌خواهند اسناد خود را از دست هکرها در امان نگه دارند. قرارداد هوشمند به شما امکان نگه داری اسناد را به صورت کاملاً ایمن می‌دهد.

قراردادهای هوشمند در وب سایت‌هایی با بالاترین سطح کد گذاری ذخیره می‌شوند که کرک و هک آن تقریبا غیرممکن است. بنابراین آن‌ها یکی از امن ترین مکان‌ها برای اسناد شما خواهند بود.

عملکرد سریع در قراردادهای هوشمند به چه معناست؟

برای پردازش تمام اسناد و مدارک به صورت دستی، معمولاً باید مدت زمانی را صبر کنید اما، بلاک چین قراردادهای هوشمند همه چیز را به صورت دیجیتالی انجام می‌دهد.

آن‌ها تک تک کارها را به طور خودکار با کدهای نرم افزاری و اینترنت پردازش می‌کنند. این ویژگی باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. آن‌ها کل پردازش را در کمتر از چند ثانیه کامل می‌کنند و همچنین هیچ پردازش دستی وجود نخواهد داشت.

صرفه جویی در هزینه ها در قراردادهای هوشمند چگونه است؟

وقتی دلال یا واسطه وجود داشته باشد، برای انجام کار باید مقداری از سود خود را به آن‌ها پرداخت کنید اما با یک قرارداد هوشمند، شخص سوم یا واسطه‌ای وجود نخواهد داشت. قرارداد به شکل هوشمند زنجیره عظیم واسطه‌ها را از بین می‌برند. بنابراین، شما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

بدون خطا بودن قراردادهای هوشمند چگونه تعیین می‌شود؟

مسلما وقتی هر فرمی را به صورت دستی پر می‌کنید، احتمال خطا وجود دارد. اما، یک قرارداد هوشمند خودکار، کل فرآیند را به طور خودکار تکمیل می‌کند و هیچ خطایی در آن وجود نخواهد داشت.

یک قرارداد با تک تک جزئیات و شرایط و ضوابط آن در اختیار شما قرار می‌گیرد. بنابراین، تمام پردازش‌های بدون خطا، سریع و ارزان انجام می‌شود.

امنیت در بازار کریپتو

نقش قراردادهای هوشمند در صنایع

قرارداد هوشمند به بهترین وجه برای صنایعی مناسب هستند که در آن فرآیند اجرای خودکار می‌تواند به عنوان یک موضوع بسیار مهم شناخته شود.

صنایعی مانند مراقبت‌های بهداشتی، بانکداری، املاک و مستغلات، بیمه و… از جمله صنایعی هستند که قراردادهای هوشمند می‌توانند به کمک آن‌ها بیایند. در این صنایع، بلاک چین قراردادهای هوشمند بهترین گزینه را ارائه می‌دهد. آن‌ها تمام فرآیندها را به صورت خودکار با استفاده از الگوریتم ها، قوانین و کد نویسی هوشمند اجرا می‌کنند.

توسعه دهندگان امروزه مشتاقانه منتظر بلاک چین قراردادهای هوشمند گوناگونی هستند تا به سمت آینده‌ای حرکت کنند. در حال حاضر شاهد آن هستیم که قراردادهای آتی کالا با فناوری بلاک چین ادغام شده است.

قراردادهای آتی کالا نوع متفاوتی از مشتقات مالی هستند. مشتریان و تامین کنندگان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند تا بتوانند در مقابل نوسانات قیمت در آینده سود بگیرند. مردم آن‌ها را عمدتاً در تعداد معدودی از صرافی‌های متمرکز مانند Eurex یا CME معامله می‌کنند.

فعالیت‌های این صرافی‌ها مانند دلال‌ها است و برای این کار کاربران باید هزینه‌های بالایی را به آن‌ها بپردازند. توسعه دهندگان قصد دارند تا اقدام به ادغام قراردادهای آتی کالا با پلتفرم بلاک چین و قرارداد هوشمند کنند.

کاربردهای قرارداد هوشمند

اگر بخواهیم نگاهی به کاربردهای قراردادهای هوشمند بیاندازیم باید گفت که بخش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از برنامه‌های قراردادهای هوشمند در آن‌ها استفاده کرد. اگر بخواهیم شما را با برخی از این کاربردها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ذخیره سوابق

قرارداد هوشمند به دیجیتالی شدن فرآیندها کمک می‌کند. بنابراین، قراردادهای هوشمند می‌توانند سوابق و اطلاعات را ذخیره کرده و هر زمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشید آن‌ها را به طور خودکار منتشر و تمدید کنند. علاوه بر این، اگر طبق قانون نیاز یا الزامی برای حذف دائمی سابقه وجود داشته باشد، آن‌ها همچنین می‌توانند این کار را به صورت خودکار انجام دهند.

فعالیت‌های تجاری

فعالیت‌های مالی تجاری سنتی همیشه به واسطه‌ها نیاز دارد. این موضوع باعث شده تا کل فرآیند طولانی و پر هزینه باشد. قرارداد هوشمند این بخش واسطه‌ای از امور مالی تجارت را حذف می‌کند. قراردادهای هوشمند از روش‌های اعتبار اسنادی و یا روش‌های پرداخت تجاری برای انتقال استفاده می‌کنند. بنابراین قرارداد هوشمند کل فرآیند مالی تجارت را برای خریداران و همچنین تامین کنندگان ساده تر، کارآمدتر و کم هزینه تر می‌کند.

مدیریت زنجیره تامین

یکی از کاربردهای بالقوه قرارداد هوشمند، مدیریت زنجیره تامین است. بلاک چین قرارداد هوشمند کل سوابق را برای کل فرآیند از مرحله جمع آوری مواد تا تحویل محصول به صورت کامل در خود ذخیره می‌کند. آن‌ها تمام جزئیات کل فرآیند را همراه با افرادی که در هر مرحله نقشی داشتند به ثبت می‌رسانند.

قرارداد هوشمند از حسگرهای اینترنت اشیا استفاده می‌کند. این مسئله می‌تواند تمام حرکات محصولات را در هر زمان ردیابی کند. آن‌ها همچنین ثبت می‌کنند که آیا محصولات آماده به مشتریان تحویل داده شده اند یا خیر.

علاوه بر این، هر شخص ذی نفعی قادر خواهد بود تا وضعیت زنجیره تامین را بررسی کند. استفاده از قرارداد هوشمند، کل زنجیره تامین را شفاف می‌کند.

سیستم وام مسکن

بلاک چین قراردادهای هوشمند می‌تواند برای حوزه اقتصادی مانند وام مسکن نیز کاربردی باشد. روند وام مسکن به این راحتی نیست.

در زمان انعقاد هر قرارداد وام مسکن، باید تخمینی از اطلاعات مربوط به اعتبار، درآمدها، هزینه‌ها و برخی اطلاعات مهم دیگر وجود داشته باشد. همه این موارد باعث می‌شود که این روش پیچیده، پرهزینه و طولانی شود.

با استفاده از فناوری قرارداد هوشمند، تمام مراحل دریافت وام مسکن بسیار آسان، ارزان و سریع خواهد بود. این فناوری تمام موارد را به طور خودکار و با دقت زیادی طی می‌کند. در این فرآیند هیچ سردرگمی، مشکل، هزینه اضافی و… وجود نخواهد داشت.

مهم تر از همه، تمام این رویه‌ها برای همه طرف‌های معامله شفاف خواهد بود. این فناوری با امضای قراردادی که کاملا دیجیتالی و بدون خطا  است، طرف‌های ذینفع را برای تکمیل معامله به هم متصل می‌کند.

بازار املاک و مستغلات

یکی دیگر از کاربردهای قرارداد هوشمند، بازار املاک و مستغلات است. به دلیل فناوری هوشمند، کسب و کار املاک و مستغلات بسیار آسان تر و ساده تر شده است. برای نهایی کردن هر معامله، نیازی به ملاقات حضوری نیست، چرا که استفاده از فناوری بلاک چین هوشمند باعث شده تا این مراحل کاملا دیجیتالی شود.

همچنین قرارداد هوشمند بررسی می‌کند که آیا اطلاعات خریدار و فروشنده واقعی است یا خیر. در واقع قرارداد هوشمند اطلاعات را با استفاده از پروتکل‌های ردیابی هویت بررسی می‌کند.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای کاری

در قراردادهای کاری هم کارمند و هم کارفرما از یکدیگر انتظاراتی دارند. برخی از افراد می‌توانند انتظارات را برآورده کنند و برخی شکست می‌خورند. در این شرایط شرکت‌های مختلف قوانین متفاوتی دارند. اگر کارمند هیچ ایده‌ای در مورد آن شرایط نداشته باشد، چگونه می‌تواند آن‌ها را اجرا کند.

قراردادهای هوشمند تمام سوابق، شرایط و ضوابط شرکت را که کارکنان باید رعایت کنند در خود ذخیره می‌کنند. علاوه بر این، تمام اطلاعات و دستمزد کارکنان نیز ثبت خواهد شد.

همه چیز برای طرف‌های قرارداد شفاف خواهد بود. بنابراین، کارکنان می‌توانند موقعیت و دستاوردهای خود را ثبت کرده و همچنین در صورت بروز مشکل از شرایط و ضوابط آگاه شوند.

کپی رایت

بلاک چین قرارداد هوشمند می‌تواند محتوای حق چاپ را حفظ کرده و به حفظ کپی رایت کمک کند. وقتی یک گروه با هم کار می‌کنند، ممکن است در مورد مسئولیت‌ها و حقوق آن سردرگمی‌هایی وجود داشته باشد. در صورت ثبت کامل کلیه مسئولیت‌ها و حقوق به همراه افراد مربوطه، همکاری اعضای تیم با یکدیگر آسان خواهد بود.

فناوری قرارداد هوشمند می‌تواند کار تیمی را برای شما آسان کند. شما می‌توانید تمام مسیرهای همکاری را با استفاده از یک سیستم بلاک چین غیر متمرکز مشخص می‌کنید و در نتیجه دیگر شکی در مورد حق و مسئولیت هر یک از اعضا وجود نخواهد داشت.

بیمه

همه شما به خوبی می‌دانید که فرآیند درخواست بیمه یک فرآیند طولانی مدت است. طی کردن این مراحل برای مشتریان و شرکت‌های بیمه بسیار پیچیده و آزاردهنده است. همچنین استفاده از بیمه به تشریفات و مدارک زیادی برای تکمیل نیاز دارد.

بلاک چین قرارداد هوشمند می‌تواند کل فرآیند بیمه را با فناوری خودکار ساده و اصلاح کند. قراردادهای هوشمند هر شرطی را تشخیص می‌دهد و به طور خودکار نتیجه را مشخص می‌کند. بنابراین، این فرآیند بدون هیچ خطایی مدیریت خواهد کرد.

خدمات رای گیری دولتی

بیشتر دولت‌ها بر اساس سیستم رأی گیری کارهای خود را انجام می‌دهند. در این موضوع شکی وجود ندارد که سیستم‌های رای گیری دستی 100٪ دقیق نیستند. در این روش اکثر مراحل رای گیری طولانی و دارای اشکالات مختلفی است.

یک قرارداد هوشمند با سیستم رای گیری محافظت شده توسط دفتر کل ارائه می‌شود. در این سیستم شاهد استفاده از پلتفرم کد گذاری بسیار محافظت شده و قدرت محاسباتی بالایی هستیم که رمزگشایی و هک کل سیستم در آن تقریبا غیرممکن است. علاوه بر این، به قدرت محاسباتی عظیمی نیز وجود دارد که باعث می‌شود تا فرآیند رای گیری کاملا دقیق و سریعتر از سیستم رای گیری دستی انجام شود.

خدمات بهداشت و درمان

موسسات مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند از فناوری قرارداد هوشمند به عنوان سیستم ثبت خود استفاده کنند. در چنین مکان هایی، برای خدمات و اهداف امنیتی به اطلاعات زیادی نیاز است. فناوری بلاک چین قادر خواهد بود تعداد زیادی رکورد و اطلاعات را در خود نگه دارد.

تمام رکوردها کد گذاری می‌شوند. فقط یک کلید خصوصی می‌تواند به سوابق دسترسی داشته باشد و فقط افراد مربوطه آن کلید خصوصی را دریافت خواهند کرد. دفتر کل همچنین می‌تواند تمام کارهای تحقیقاتی، گزارش‌های آزمایش، داروها و سایر مدیریت تجهیزات مراقبت‌های بهداشتی را در خود نگه دارد.

شبکه اینترنت اشیا

هنگامی که بلاک چین قراردادهای هوشمند با اینترنت اشیا کار می‌کند بسیار قوی تر، کارآمدتر و قابل توجه تر می‌شود. آن‌ها با هم به سمت بهترین و پیشرفته ترین برنامه‌ها برای صنایع مختلف حرکت می‌کنند. اینترنت اشیا، قرارداد هوشمند را قطعاً به فناوری قدرتمندتری تبدیل می‌کند.

آن‌ها یک شبکه قدرتمند را با استفاده از سخت افزار و نرم افزار می‌سازند و این امکان را می‌دهند که در زندگی واقعی نیز استفاده از قراردادهای هوشمند قابل اجرا شود.

مزایای استفاده از قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در حال جایگزینی فرآیند سنتی با روش‌های جدید هستند. آن‌ها در حال حاضر مزایای زیادی دارند. اگر بخواهیم شما را با برخی از مزایای قراردادهای هوشمند آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شفافیت کامل

قراردادهای هوشمند به طور کامل برای همه اعضای شفاف هستند. هر کسی می‌تواند برای دیدن همه شرایط و ضوابط قراردادها به آن دسترسی داشته باشد. اگر کسی خواهان تغییر است، باید قبل از آماده شدن قراردادها در مورد آن نظر بدهد، چرا که پس از تنظیم قرارداد، هیچ بحثی در این مورد وجود نخواهد داشت.

عدم سو تفاهم و بروز مشکل

قراردادهای هوشمند کاملاً خودکار هستند و همه اطلاعات را با تک تک جزئیات دارند. بنابراین هیچ گونه سوء تفاهم و مشکلی در آن‌ها وجود ندارد. هر ارتباط بین شبکه 100% واضح و خودکار خواهد بود و هیچ شکافی نیز در قرارداد وجود نخواهد داشت.

عملکرد کارآمد

قرارداد هوشمند می‌تواند به شما در مورد کارآمدی قرارداد اطمینان دهد. قرارداد هوشمند اتریوم که یکی از انواع قراردادهای هوشمند است، ترکیبی از دقت، سرعت و ویژگی خودکار است که کل فرآیند قرارداد را به طور موثر و بدون هیچ گونه وقفه‌ای به افراد ارائه می‌دهد. قرارداد هوشمند همچنین می‌تواند تعداد زیادی تراکنش را با کارایی بالا پردازش کند.

حذف فرآیندهای کاغذی

قراردادهای هوشمند با حذف فرآیندهای کاغذی، به طبیعت کمک می‌کند. آن‌ها از دنیای مجازی برای تمام پردازش‌های خود استفاده می‌کنند و بنابراین به طور کامل استفاده از کاغذ را حذف می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود تا کمک قابل توجهی به محیط زیست و جهان شود.

پشتیبان گیری

این احتمال وجود دارد که بانک اسناد یا اطلاعات حساب‌های شما از دست برود این در حالی است که قرارداد هوشمند همیشه همراه با پشتیبان است. تعداد زیادی کپی از مقالات شما در بلاک چین وجود خواهد داشت. بنابراین، هیچ شانسی برای از دست دادن هیچ یک از آن‌ها وجود نخواهد داشت.

قراردادهای هوشمند به طور دائم تمام اسناد ضروری شما را با جزئیات ثبت می‌کنند. هر زمان که به اطلاعاتی نیاز داشتید، می‌توانید به راحتی آن‌ها را در فضای ذخیره سازی پیدا کنید. مهم ترین بخش این است که در صورت از دست رفتن اطلاعات، می‌توانید هر یک از اطلاعات را بازیابی کنید.

کریپتوکارنسی

قابلیت اعتماد

شما نمی‌توانید کورکورانه به یک شخص برای انجام کاری اعتماد کنید اما شما می‌توانید به یک قرارداد هوشمند اعتماد داشته باشید. در واقع قراردادهای هوشمند کاملاً قابل اعتماد هستند. آن‌ها تمام کارهای خود را به صورت خودکار با استفاده از شبکه بلاک چین انجام می‌دهند. بنابراین، هیچ ترسی برای از دست دادن اطلاعات، دستکاری و یا ایجاد خطا در اسناد وجود نخواهد داشت، زیرا در قرارداد هوشمند اجرای فرآیندها با اعتماد کامل انجام می‌شود.

معایب قراردادهای هوشمند

درک کنار مزایا بسیار زیادی که در قراردادهای هوشمند وجود دارد، اما قرارداد هوشمند نیز دارای نقاط ضعفی مختلفی ست. اگر بخواهیم شما را با این نقاط ضعف آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم محرمانه بودن

شفاف بودن خوب است اما نه همیشه، چرا که گاهی اوقات در برخی از قراردادها نیاز به حفظ حریم خصوصی دارند. به عنوان مثال قرارداد هوشمند اتریوم حریم خصوصی را به کاربران خود ارائه نمی‌دهند.

خطا

پس از انجام فرآیند برنامه نویسی یک قرارداد هوشمند، شاهد رمزگذاری آن هستیم و این مسئله باعث می‌شود تا رمزگشایی آن‌ها کار بسیار دشواری باشد اما یکی از موضوعاتی که باید به آن دقت کنید این است که اگر کد نویس اشتباهاتی در کد قرارداد انجام دهد، این مسئله باعث بروز مشکل در قرارداد هوشمند می‌شود.

چرا قراردادهای هوشمند هنوز محبوبیت زیادی بدست نیاورده اند؟

علیرغم تمام مزایا، قراردادهای هوشمند دارای معایب بزرگی هستند. ایده قرارداد هوشمند نسبتاً جدید است و محدودیت‌های جدیدی نیز برای افراد به همراه خواهد داشت.

نقطه ضعف اصلی آن دسترسی است، چرا که اگر کاربری دانش برنامه نویسی نداشته باشد نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند، بنابراین، برای غیر برنامه نویسان، این فناوری فقط یک مفهوم جدید است و افرادی که درکی از برنامه نویسی ندارند، نمی‌توانند به خوبی از قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

در قراردادهای هوشمند برای انجام تمامی ویرایش‌های سیستم و به روز رسانی نیاز به کد نویسی دارد. با وجود این که قراردادهای هوشمند ممکن است شما را بی نیاز از واسطه‌ها کند، اما برای استفاده از آن باید یا خودتان برنامه نویس باشید و یا از یک برنامه نویس کمک بگیرید. به همین دلیل است که قراردادهای هوشمند هنوز محبوبیت زیادی پیدا نکرده اند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به فناوری جدید قراردادهای هوشمند انداخته و تلاش کردیم تا شما را با این مفهوم آشنا کنیم. توجه به موارد گفته شده در این مطلب، به شما کمک می‌کند تا دید کاملی نسبت به مفهوم قراردادهای هوشمند داشته باشید و بتوانید از مزایا این فناوری جدید استفاده کنید.

 

منبع

ibm

 

 

نظر بدهید

مقالات آموزشی

ارز دیجیتال نئو

هر آنچه باید از ارز دیجیتال نئو بدانید

ارز دیجیتال نئو یک پلتفرم بلاک چین است که توسعه قراردادهای هوشمند و دارایی‌های دیجیتال را تسهیل می‌کند. کلمه نئو از زبان یونانی باستان سرچشمه

سبد خرید