خانهوبلاگمقالاتآموزشیفرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت ...

فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت

فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت چیست و کدام بهتر است؟

فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت موضوع مهم مقاله امروز ماست که از نکات مهم در زمینه ارزهای دیجیتال هم به شمار می رود و دانستن آن ضروری است. اگر شما هم از کاربران و علاقه مندان به زمینه ارزهای دیجیتال هستید، قطعا تاکنون نام لیمیت ها و اوردرها را شنیده اید.

اوردرها (order) اگرچه بیشتر در معاملات و تریدهای این زمینه کاربرد دارند، اما آنقدر کاربردی هستند که نام آن ها را در بخش های دیگر ارزهای دیجیتال هم می توان شنید. ما از لحاظ اوردرها با انواع مختلفی سروکار داریم که امروز می خواهیم فرق دو تا از آن ها، یعنی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را بررسی کنیم.

وجود اوردرهای مختلف که به معنای سفارشات مختلف بوده، در این زمینه اهمیت به ‌سزایی دارد. اما چرا؟ دلیل اصلی آن این است که انواع مختلف اوردرها به شما اجازه می دهند تا درباره نحوه انجام شدن تریدهای خود از سوی کارگزاری یا صرافی، دقیق تر عمل کنید. بدون وجود اوردرها و نحوه های مختلف سفارش، تمام سفارشات به یک شکل انجام می شوند و گزینه های مختلفی برای انجام آن ها وجود ندارد.

اما بدین ترتیب، شما می توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب و شرایط مطلوب خود را بر نحوه انجام یک معامله، اعمال کنید. اما ابتدا باید بدانید که فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت که دو تا از مهم ترین اوردرها هستند، چیست تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

زمانی که لیمیت اوردر یا استاپ لیمیتی را اعمال می کنید، در حقیقت به صرافی یا کارگزاری موردنظر خود می گویید که قیمت بازار را نمی خواهید. از قیمت بازار هم منظور ما قیمت کنونی است که سهامی با آن معامله می شود. پس این اوردرهای مختلف، همه و همه نحوه انجام سفارش شما را متنوع می سازند. شما به جای قیمت کنونی، می خواهید سفارش شما زمانی اجرا شود که قیمت سهام به قیمت مشخص‌ شده شما برسد. با ما همراه باشید تا این موضوع را بیشتر خدمت شما توضیح دهیم.

لیمیت اوردر و استاپ لیمیت چه تفاوتی دارند؟

همان طور که در مقدمه هم اشاره کردیم، اوردرهای بسیاری در زمینه ارزهای دیجیتال و این بازار پرنوسان وجود دارد که هر کدام از آن ها به نحوی، سفارش های شما را متنوع می کنند. گرچه پیشنهاد ما به شما آن است که تمام لیمیت ها و اوردرها و حتی دیگر ابزارهای این زمینه را بشناسید، اما امروز قصد داریم که دو تا از مهم ترین اوردرها یعنی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را برای شما بررسی کنیم.

شاید هنوز منظور ما را از آنکه اوردرها می توانند نحوه انجام سفارش شما را متنوع سازند، متوجه نشده باشید. بگذارید این طور بگوییم که این ابزارهای جالب موجود در ترید ارز دیجیتال، نه تنها در ظاهر نحوه ارائه سفارش شما را متفاوت می کنند، بلکه تأثیر به سزایی در نتیجه معامله شما هم دارند.

یعنی سرنوشت معامله شما تا حدود زیادی به نوع اوردر یا همان سفارش شما بستگی دارد. پس بسیار مهم است که انواع اوردرها را بشناسید و فرق میان آن ها را بدانید. در مقاله امروز هم همان طور که گفتیم، فرق دو تا از اوردرهای مهم یعنی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را خدمت شما بررسی می کنیم.

لیمیت اوردر و استاپ لیمیت چه تفاوتی دارند؟

البته پیشنهاد ما به شما این است که حتی پس از این مقاله هم به سراغ مقاله های دیگر بروید و در رابطه با دیگر اوردرها و ابزارهای جالبی که در این زمینه وجود دارد مطالعه کنید. هرکدام از این امکانات برای آن ساخته شده اند که معامله ای بهتر را برای شما رقم زده و بیشترین سود را برای شما داشته باشند.

از طرف دیگر نباید از این نکته غافل شد که هر کدام از اوردرها هم برای هدفی ساخته شده اند. مثلا در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت امروز به خوبی متوجه می شوید که هر کدام از آن ها برای چه هدفی بهتر هستند. بدین ترتیب می توانید بهترین گزینه را متناسب با هدف معاملاتی خود انتخاب کنید.

فرقی هم ندارد؛ چه در پوزیشن خرید باشید و چه فروش، باز هم باید هدف اصلی خود را بشناسید. این هدف هم می تواند هر چیزی باشد. ممکن است بخواهید سفارش شما سریع و با قیمت عمومی بازار تکمیل شود و یا شاید بخواهید قیمت آن را کنترل کنید. همین دانستن هدف به همراه آگاهی از تفاوت ها، مثل فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، می تواند مشخص کند که باید از چه نوع اوردری استفاده کنید. پیش از آنکه به بررسی این تفاوت مهم بپردازیم، با ما باشید تا اوردر را به طور کلی به شما توضیح دهیم

ترید اوردر چیست؟

پیش از آن که به دو نوع اوردر مهم بپردازیم، لازم است خود مفهوم ترید اوردر را به شما توضیح دهیم. بنابراین ابتدا لازم است بررسی کنیم که خود اوردر چیست و دقیقا چه کاربردی دارد.

ترید اوردر چیست؟

پیش از هرچیز باید به این موضوع اشاره کرد که ترید شما همیشه فورا انجام می گیرد. اما اینکه چه عاملی جلوی انجام فوری آن را می گیرد و باعث می شود ترید شما دیرتر انجام شود و مدت ها منتظر بمانید، آن است که هیچ تطابقی برای آن وجود نداشته باشد. اگر ترید شما با درخواست یا ترید دیگری تطابق داشته باشد، پس فورا و بدون نیاز به انتظار، انجام می گیرد.

ترید را معامله دارایی ها بین خریدار و فروشنده در نظر بگیرید. در این صورت می توان ترید اوردر را نسخه مشخصی دانست. این نسخه یا دستورالعمل در حقیقت برای دارایی مورد نظر، یک قیمت یا طیفی از قیمت ها را مشخص می کند. یعنی در حقیقت شما از طریق ترید اوردر، می توانید همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، دارایی را در قیمتی به جز قیمت اصلی آن بخرید یا بفروشید. البته در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، این موضوعات را بهتر هم متوجه می شوید.

اما به طور کلی دلیل اهمیت اوردرها هم همین دستورالعمل خاصی است که صادر می کنند. علاوه بر این، تمام ترید اوردرها هم یا اوردر خرید هستند و یا اوردر فروش؛ دلیل این هم آن است که تریدرها یا خریدارند و یا فروشنده و چیزی به غیر از آن وجود ندارد.

شناختن اوردرها و فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت که از اوردرهای اصلی به شمار می روند، از یک جهت دیگر هم حائز اهمیت است. دلیل اهمیت اصلی آن ها هم آن است که در کل 4 جزء اصلی در انواع صرافی ارز دیجیتال و سهام وجود دارند که یکی از آن ها عمل تریدینگ است. به همین دلیل هم بسیار مهم است که تمام جزئیات تریدینگ را بشناسیم. پس با ما همراه باشید تا این دو اوردر را بررسی کنیم.

فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت

لیمیت اوردر (Limit Order) چیست؟

برای آنکه بتوان فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را متوجه شد، باید ابتدا هر کدام از این اوردرها را بهتر شناخت. در این بخش هم قصد داریم لیمیت اوردر را خدمت شما بررسی کنیم. در این بخش، ویژگی های لیمیت اوردر، نحوه کار و هر آنچه را که باید در رابطه با این اوردر بدانید در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. این اوردر هم یکی از بیشترین گزینه هایی است که کاربران در معاملات خود به کار می برند. پس شناخت آن بسیار ضروری محسوب می شود.

لیمیت اوردر همان طور که پیش تر هم گفتیم، یک نوع از اوردرها یا سفارشات برای خرید یا فروش سهام و ارزها با قیمتی مشخص یا بهتر است. برای آنکه فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را بهتر درک کنید، می خواهیم ابتدا نگاهی دقیق تر به limit order بیاندازیم.

زمانی که از این اوردر برای خرید خود استفاده می کنید، اوردر تنها در قیمت محدود یا حتی کمتر از آن اجرا می شود. در حالی که در صورت استفاده از لیمیت اوردر فروش، اوردر شما تنها در قیمتی محدود که موردنظر شماست و یا بالاتر از آن انجام خواهد شد. چنین شرایطی به تریدرها اجازه می دهد تا قیمت هایی که ترید می کنند را بهتر کنترل کنند.

لیمیت اوردر برای سرمایه گذار تضمین می کند که یا خود قیمت یا کمتر از آن را بپردازد. با وجود اینکه قیمت تضمین شده، اما تکمیل اوردر اصلا تضمین شده نیست و هیچ تضمین خاصی برای آن وجود ندارد که حتما ترید شما انجام شود.

در حقیقت لیمیت اوردرها تا زمانی که قیمت اوراق با شرایط سفارش یا همان اوردر مطابقت نداشته باشد، انجام نمی شود. اگر هم دارایی به قیمت مشخص نرسد، اوردر شما تکمیل نمی شود و حتی ممکن است که شما کاملا فرصت تریدینگ را از دست بدهید. همین از نکات اساسی در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت است.

حتی می توان لیمیت اوردر را از این نظر با مارکت اوردر مقایسه کرد که نوعی دیگر از اوردرهای اصلی و رایج است. در مارکت اوردر، ترید با قیمت معمولی بازار و بدون هیچ محدوده خاص قیمتی، اجرا می شود. پس می توان به خوبی درک کرد که استفاده از هر اوردری، چه تأثیری بر ترید و نتیجه معامله شما می گذارد.

لیمیت اوردر (Limit Order) چیست؟

روش کار Limit Order

لیمیت اوردر، در حقیقت استفاده از قیمت از پیش تعیین شده ای برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال است. برای مثال، اگر تریدری به دنبال خرید یک ارز مشخص است اما حدودا 14.50 دلار دارد، تنها ارزی با همین قیمت یا کمتر از آن را می خرد. این هم یک فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت مهم است. از طرف دیگر در صورت فروش هم تریدر اگر به دنبال فروش سهامی با حد قیمتی 14.50 دلار باشد، دیگر هیچ سهمی را تا زمانی که به قیمت 14.50 یا بالاتر از آن نرسد، نمی فروشد.

سرمایه گذار با استفاده از لیمیت اوردر، تضمین می کند که قیمت لیمیت اوردر خرید یا بالاتر از آن قیمت را بپردازد. اما همان طور که پیش تر هم گفتیم، برای تکمیل اوردر هیچ تضمینی وجود ندارد که از نکات مهم در دانستن فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت محسوب می شود.

لیمیت اوردر، کنترل بیشتری بر روی قیمت ارز به یک تریدر می دهد. مخصوصا اگر تریدرها کمی از استفاده از مارکت اوردر در طول دوره های نوسان بالای بازار می ترسند،‌ استفاده از لیمیت اوردر حتما به آن ها پیشنهاد می شود. استفاده از این اوردر باعث می شود که کنترل قیمتی هرگز از دست حتی تازه کار ترین تریدرها هم در نرود.

زمان های مختلفی هم برای استفاده از لیمیت اوردر وجود دارد که در حقیقت باید بهترین زمان ها را برای استفاده از این اوردرها تشخیص داد. مثلا وقتی سهامی در حال افزایش یا کاهش سریع است و تریدر هم می ترسد که مارکت اوردر او به شکل بسیار بدی انجام شود، بهترین زمان برای استفاده از لیمیت اوردر است. به علاوه، دیگر فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت که می تواند بسیار کاربردی باشد، زمانی است که تریدر، سهام را به خوبی تحت نظر قرار نداده و ندیده است.

در چنین زمانی، تریدر به خوبی ارز دیجیتال خاصی را زیر نظر نداشته و قیمتی مشخص هم در ذهن دارد که خوشحال می شود بتواند با همان قیمت خاص و موردنظر خود خرید و فروش کند. پس در این زمان هم شما می توانید از لیمیت اوردر استفاده کنید. همچنین نکته مثبت دیگر در رابطه با لیمیت اوردرها آن است که شما می توانید این اوردرها را با تاریخ انقضایی مشخص، همچنان باز بگذارید.

روش کار Limit Order

بدین ترتیب آن ها بدون نیاز به انجام کاری از سوی شما، در تاریخ انقضای مشخص شده، بسته می شوند. اما بگذارید فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را با یک مثال حقیقی خدمت شما بیان کنیم.

مثالی واقعی از Limit Order

همیشه با یک مثال حقیقی بهتر می توان فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را متوجه شد. فرض کنید سرمایه گذاری قصد دارد که سهام شرکت تسلا را بخرد ولی باور دارد که قیمت کنونی آن یعنی 325 دلار برای هر سهم، بسیار زیاد است. بنابراین بیشتر دوست دارد آن را زمانی خریداری کند که تا قیمت مشخصی پایین بیاید. پس حالا مدیر پورتفولیوی این تریدر او را راهنمایی می کند تا 10,000 سهم تسلا را در صورت کاهش تا 250 دلار خریداری کند.

سپس تریدر، اوردری را برای خرید 10,000 سهم با لیمیت 250 دلار ثبت می کند. اگر سهام تا زیر قیمت مشخص شده از سوی اوردر تریدر برسد، حالا تریدر می تواند خرید سهام را آغاز کند. این اوردر هم تا زمانی که سهام به لیمیت مدیر پورتفولیو برسد یا مدیر پورتفولیو آن را کنسل کند، باز خواهد ماند.

به علاوه، دیگر نکته ای که باید در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت به شما بگوییم، مثال بعدی ماست. حال اگر مدیر پورتفولیو علاقه داشته باشد که سهام شرکت آمازون را بفروشد اما حس کند که قیمت کنونی 1,350 دلار آن خیلی کم است، می تواند یک کار را انجام دهد. او باید تریدر خود را راهنمایی کند که 5,000 سهم خود را زمانی بفروشد که قیمت آن تا 2,500 دلار افزایش یابد. تریدر نیز سپس با لیمیت اوردر 2,500 دلار برای فروش می گذارد.

تفاوت لیمیت اوردر با مارکت اوردر

تفاوت لیمیت اوردر با مارکت اوردر

مارکت اوردر همان طور که پیش تر هم به آن اشاره کردیم، اوردری است که دقیقا قیمت معمولی بازار را به شما ارائه می دهد و شما با همان قیمت، سهام یا ارزها را خریداری می کنید. در این بخش قصد داریم پیش از فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، به فرق این اوردر با مارکت اوردر که اوردر معمولی بازار است بپردازیم تا بهتر مارکت اوردر را متوجه شوید.

زمانی که سرمایه گذاری سفارشی را برای خرید یا فروش سهامی در بازار قرار می دهد، دو گزینه اجرای اصلی از نظر قیمت در اختیارش قرار می گیرد که می تواند هر کدام از آن ها را انتخاب کند. این دو گزینه عبارتند از:‌ ثبت سفارش یا اوردر «در مارکت» یا «در لیمیت» که این موضوع در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت هم مهم به نظر می رسد. مارکت اوردرها، معاملاتی هستند که استفاده می شوند تا در سریع ترین حالت ممکن انجام شوند و از لحاظ قیمتی، یا در قیمت کنونی و یا در قیمت بازار قرار دارند.

اما در مقابل، لیمیت اوردر قیمت حداکثری یا حداقلی را در آن مقداری قرار می دهد که شما تمایل به خرید یا فروش دارید. یعنی برخلاف مارکت اوردر که قیمت بازار را در اختیار شما قرار می دهد، لیمیت اوردر قیمت مشخصی از طرف شما را به معاملات ارائه می کند. برای بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، می توان خرید سهام و ارز را با خرید ماشین مقایسه کرد و با مثالی از خرید ماشین، آن را بهتر توضیح داد.

تصور کنید که می خواهید ماشین بخرید. در این حالت شما می توانید دو کار را انجام دهید. هم می توانید قیمت دلال را برای ماشین بپردازید و هم می توانید درباره یک قیمت که انتخاب خود شماست بحث کنید. بدین ترتیب تا زمانی که دلال به قیمت مورد نظر شما راضی نشود، شما هم ماشین را نمی خرید. خرید با چنین اوردری هم به همین شکل است. حالا بهتر می توانید فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را متوجه شوید.

پس می توان به زبان ساده گفت که مارکت اوردر با انجام اوردر سروکار دارد. در این نوع اوردر، قیمت ارز در مقابل سرعت تکمیل معامله، در اولویت دوم قرار دارد و اول از همه این سرعت معامله است که اهمیت دارد. اما از طرف دیگر، لیمیت اوردر در درجه اول با قیمت سروکار دارد.

اگر قیمت ارز در حال حاضر از مؤلفه ها و قوانین تنظیم شده در limit order شما خارج است، پس هیچ معامله ای انجام نمی شود. اما تنها یادگیری لیمیت اوردر در دانستن فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت کافی نیست و باید استاپ لیمیت را هم به شما معرفی کنیم.

استاپ لیمیت اوردر چیست؟

استاپ لیمیت اوردر (Stop limit order) هم ترید شرطی و خاص دیگری است که از انواع اصلی اوردرها شناخته می شود. این نوع از اوردرها یا سفارشات، در طول چارچوب زمانی مشخصی اتفاق می افتد که امکانات استاپ اوردر را با لیمیت اوردر ترکیب می کند. در حقیقت از این اوردر که که استاپ را با محدودیت ترکیب و تنظیم می کند برای کاهش ریسک ها استفاده می نمایند که در اکثر مواقع هم به خوبی کار می کند و ریسک های بسیاری را کاهش می دهد. پس در همین بخش می توان اولین فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را متوجه شد.

استاپ لیمیت اوردر چیست؟

این اوردر به دیگر انواع اوردر از جمله لیمیت اوردر که پیش تر به آن پرداختیم و اوردری با خرید یا فروش تعداد مشخصی از سهام با قیمت از قبل داده شده یا قیمتی بهتر است، مربوط می شود. همچنین به اوردر دیگری به نام استاپ اوردر هم مربوط می شود. استاپ اوردر هم اوردری با خرید و فروش سهام یا ارز دیجیتال پس از آن است که قیمت آن از حد و مرز مشخصی عبور کرد. این هم یک فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت مهم بود که باید حتما از آن نام برد.

Stop limit order چطور کار می کند؟

در استاپ لیمیت اوردر، شما باید دو نقطه قیمتی را تنظیم کنید:

  • نقطه استاپ: این نقطه، نقطه شروع قیمت هدف مشخص شده برای ترید است.
  • نقطه لیمیت: این نقطه هم نقطه خارج از هدف قیمتی ترید است.

شما باید یک چارچوب زمانی را هم تنظیم کنید. استاپ لیمیت اوردر در طول این چارچوب قابل اجراست. اصلی ترین مزیت آن این است که تریدر کنترل بسیار دقیقی بر روی زمانی دارد که اوردر او اجرا می شود. این یک فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت هم به شمار می رود. چرا که در لیمیت اوردر، تریدر تنها بر روی قیمت ارز کنترل دارد. اما خب در کنار این مزیت، استاپ لیمیت اوردر هم همچون تمام لیمیت اوردرها از نقاط ضعفی هم برخوردار است.

این نکته منفی هم آن است که هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت نرسیدن صرافی یا کارگزاری به قیمت استاپ در طول دوره زمانی مشخص، ترید انجام شود. پس این نکته هم بیشتر از فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، نوعی نقطه مشترک در بین آن ها به حساب می آید.

شما باید حتما این نکته را در نظر بگیرید و بدانید که شاید حتی اوردرها و تریدهای شما اصلا به انجام نرسد و در کل هیچ سودی به دست نیاورید. استاپ لیمیت اوردر با قیمت مشخص یا قیمتی بهتر از آن و پس از آنکه قیمت استاپ به دست آمد، انجام می شود. زمانی که به قیمت استاپ می رسید، استاپ لیمیت اوردر به لیمیت اوردری تبدیل می شود که دیگر به زمان کاری ندارد و باید در قیمتی محدود یا بهتر، خرید و فروش شود.

در این بخش، هم به فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت و هم به نقاط مشترک آن ها پرداختیم تا شما را با هر دوی این اوردرها بهتر آشنا کنیم. نکته جالب دیگری هم که باید به شما بگوییم آن است که این نوع از اوردر را می توان تقریبا در تمام صرافی های آنلاین پیدا و از آن استفاده کرد.

Stop limit order چطور کار می کند؟

امکانات استاپ و لیمیت اوردر

همان طور که پیش تر در بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت هم گفتیم، استاپ لیمیت اوردر در حقیقت ترکیبی از لیمیت اوردر و استاپ اوردر است. پس در این بخش قصد داریم هر دوی این اوردرها را هم بررسی کنیم و نکات مهم آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

استاپ اوردر، اوردری است که قیمتی از پیش تعیین شده دارد. این اوردر هر زمان که به قیمت تعیین شده دست یابید، به قیمت کنونی بازار انجام می شود. استاپ اوردر مرسوم، به طور کامل انجام می شود. این استاپ اوردر کاملا فارغ از هر تغییرات قیمتی انجام می شود که در قیمت بازار و در حین تکمیل تریدها رخ می دهد.

از طرف دیگر، لیمیت اوردر، اوردر دیگری است که تاکنون به فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت پرداختیم و درباره آن با شما صحبت کردیم. این اوردر، قیمت مشخصی را تعیین می کند و تنها زمانی انجام می گیرد که ترید یا در قیمت لیمیت یا قیمتی بهتر که به نظر شما مطلوب بیاید، اجرا شود. اگر فعالیت تریدینگ شما موجب شود که قیمت یک دارایی به دلیل قیمت محدودی که تنظیم کرده اید، نامناسب به نظر برسد، سپس فعالیت تریدینگ به طور کامل متوقف می شود.

با ترکیب این دو اوردر، سرمایه گذار دقت بسیار بیشتری در اجرای ترید دارد. استاپ اوردر پس از آنکه به قیمت استاپ رسید، صرف نظر از آنکه حتی تغییرات قیمتی در موقعیت نامطلوبی قرار دارد، با قیمت بازار انجام می شود. همین می تواند منجر به آن شود که تریدهای شما در صورت تغییرات سریع بازار، با قیمت های کمتر از قیمت مطلوب شما تکمیل شود.

اما خب ترکیب استاپ اوردر با امکانات لیمیت اوردر تضمین می کند که سفارش شما بر اساس محدودیت شما، اصلا زمانی که قیمت نامطلوب شد انجام نشود. این شاید بزرگ ترین مزیت و فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت محسوب شود.

بنابراین در استاپ لیمیت اوردر، پس از آنکه قیمت استاپ فعال شود، حالا سفارش محدود تأثیر خود را می گذارد تا تضمین کند که سفارش تا زمانی که قیمت یا در محدوده تعیین شده یا بهتر از آن است، انجام نمی گیرد. پس می توان گفت که استاپ اوردر، اوردری بسیار کاربردی است که نکات منفی دیگر اوردرها را از میان بر می دارد.

امکانات استاپ و لیمیت اوردر

مثالی واقعی از استاپ لیمیت اوردر

در این بخش قصد داریم برای آنکه فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت را بهتر درک کنید، مثالی حقیقی را به شما ارائه دهیم. برای مثال، تصور کنید که سهام شرکت اپل با قیمت 155 دلار معامله می شود. حالا سرمایه گذاری وجود دارد که می خواهد این سهام را زمانی بخرد که مومنتوم های صعودی شدیدی را از خود نشان می دهد.

این سرمایه گذار از استاپ لیمیت اوردری استفاده کرده تا خرید خود را در قیمت استاپ 160 دلار و قیمت لیمیت 165 دلار انجام دهد. اگر قیمت این سهام بالاتر از قیمت استاپ 160 دلاری برود، پس اوردر فعال شده و به یک لیمیت اوردر تبدیل می شود. تا زمانی که این اوردر بتواند زیر 165 دلار تکمیل شود که قیمت لیمیت است، انجام آن هیچ مشکلی ندارد و ترید اجرا می شود. اما اگر این قیمت بالاتر از 165 دلار برود، دیگر اجرا نخواهد شد.

حالا بهتر می توانید مزیت این نوع از تریدها را درک کنید. سفارشات خرید استاپ لیمیت، در زمان سفارش، بالاتر از قیمت بازار ثبت می شوند. این در حالی است که سفارشات استاپ لیمیت فروش معمولا زیر قیمت بازار قرار می گیرند.

استاپ لیمیت اوردرها در چه ساعاتی کار می کنند؟

با پاسخ به این سوال مهم، می توان فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت مهمی را متوجه شد. استاپ لیمیت اوردرها تنها در طول ساعات استاندارد بازار،‌ فعال می شوند که معمولا بین 9:30 صبح تا 4 بعد از ظهر است. این نوع از سفارشات، در طول ساعت های طولانی یا زمانی که بازار آخر هفته ها یا روزهای تعطیل بسته است، انجام نمی شوند.

استاپ لیمیت اوردرها در چه ساعاتی کار می کنند؟

مثالی از استاپ لیمیت اوردر در پوزیشن کوتاه مدت

پوزیشن کوتاه مدت حتی گاهی به استاپ لیمیت اوردر خرید، نیاز ضروری هم دارد تا بتواند ضررها را جبران کند. برای مثال، اگر تریدری پوزیشن کوتاه مدتی در سهامی با 50 دلار داشته باشد و بخواهد ضررها را از 20% به 25% پوشش دهد، می تواند از استاپ لیمیت استفاده کند.

این تریدر به راحتی قادر است که با استفاده از استاپ لیمیت اوردری برای خرید با قیمت 60 دلار و قیمت محدودی از 62.50 دلار،‌ به هدف خود دست یابد. اگر این سهام با قیمت 60 تا 62.50 دلار معامله شود، پس استاپ لیمیت اوردر آن تریدر به راحتی انجام می گیرد. به همین راحتی با پوزیشن کوتاه مدتی، جلوی ضررها گرفته می شود.

استاپ لیمیت اوردر تا چه زمانی ادامه دارد؟

دیگر فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت اوردری که باید بگوییم، از لحاظ زمان است. استاپ لیمیت اوردر را می توان در دو زمان مختلف تنظیم کرد. یکی به عنوان سفارشات روزانه که در پایان جلسه کنونی بازار، منقضی می شوند. به علاوه آن ها را می توان به صورت GTC هم تنظیم کرد. در این حالت، سفارش شما تا جلسات تریدینگ آینده هم ادامه پیدا می کند. در حالت GTC، معامله و سفارش تا زمانی که تریدر نخواهد باطل نمی شود.

البته پلتفرم ها، صرافی ها و کارگزاری های مختلف، تاریخ های انقضای متفاوتی برای سفارشات GTC دارند. پس حتما پیش از هر اقدامی، مدت زمان اعتبار سفارش خود را بررسی کنید.

استاپ لیمیت اوردر تا چه زمانی ادامه دارد؟

جمع بندی

اوردرها به صورت کلی، حالت های مختلفی برای ترید شما هستند که می تواند در یک صرافی یا کارگزاری، انجام شود. در حالت عادی، تمامی تریدها با قیمت اصلی بازار انجام می شوند. اما اگر شما قصد ندارید ارزی را با قیمت بازار خرید و فروش کنید و حس می کنید که قیمت بازار برای خرید آن زیاد و برای فروش آن کم است، می توانید از انواع مختلف اوردر استفاده کنید.

امروز هم به بررسی فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت پرداختیم که دو تا از مهم ترین اوردرها هستند. سفارش شما در لیمیت اوردر به زبان ساده فقط با قیمتی مشخص و یا قیمتی حتی بهتر از آن خرید و فروش می شود. اما استاپ لیمیت همان طور که از نام آن پیداست، ترکیبی از لیمیت و استاپ اوردر است که هر دوی آن ها را بر ترید شما اعمال می کند و یکی از مطلوب ترین سفارشات برای معاملات شما به حساب می آید.

به طور کلی عوامل بسیاری می توانند بر اجرای معاملات تأثیر بگذارند. تریدرها می توانند علاوه بر استفاده از انواع مختلف اوردر، شرایط دیگری را که می تواند بر زمان یک معامله تأثیر بگذارد هم تعیین کنند. حتما پیش از انجام هرگونه معامله، مقاله امروز را بخوانید و با فرق لیمیت اوردر و استاپ لیمیت آشنا شوید تا بتوانید از این دو ابزار مهم استفاده کنید. البته بهتر است بلکه فرق آن ها با دیگر اوردرها را هم مطالعه کنید تا بتوانید از بهترین اوردر استفاده کرده و بهترین نتایج را از ترید خود به دست آورید. پیشنهاد می کنیم قبل از سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال مقاله دیگر ما را هم بخوانید.

اگر تاکنون تجربه استفاده از آن ها را داشته اید، خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ها نظرات و تجربیات ارزشمند شما را بخوانیم و یا به سوالات احتمالی شما در این زمینه پاسخ دهیم.

منابع

investopedia

investopedia

schwab

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید