خانهوبلاگمقالاتآموزشیارز دیجیتال فیسبوک چیست و چرا ...

ارز دیجیتال فیسبوک

ارز دیجیتال فیسبوک چیست و چرا برای بازار اهمیت بالایی دارد؟

راجع ارز دیجیتال فیسبوک چه می‌دانید؟ آیا حالا نام ارز دیجیتال لیبرا به گوش‌تان خورده است؟ این ارز توسط فیسبوک خلق شد. البته حتما به خوبی می‌دانید که دیگر فیسبوکی وجود ندارد و نام این کمپانی غول پیکر به “متا” تغییر یافته است. اما هنوز ما لیبرا را با نام ارز دیجیتال فیسبوک می‌شناسیم. لیبرا ارز دیجیتال ساده و کم کارمزدی است که در بسیاری از خریدهایی که توسط این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز در گوشی‌های همراه هوشمند بکار می‌رود و ابزار فوق‌العاده‌ای جهت پرداخت در تراکنش‌های روزانه با موبایل است.

در دسامبر 2020 بود که ارز دیجیتال فیسبوک از لیبرا به Diem یا همان دییم تغییر نام پیدا کرد. انجمنی که تحت عنوان انجمن لیبرا تا آن زمان مشغول فعالیت بود هم به انجمن دییم تغییر عنوان داد و تاکنون با اسم انجمن دییم مشغول کار بوده است. در این مقاله قصد داریم با ارز دیجیتال لیبرا و سازوکار آن بیشتر آشنا شویم. احتمالا آشنایی با ارز دیجیتال فیسبوک کمک خواهد کرد تا در تریدها و سرمایه‌گذاری‌هایتان یک ارز دیگر را هم مدنظر قرار بدهید.

با حامی همراه باشید.

ارز دیجیتال فیسبوک چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال لیبرا یا دییم را می‌توانید از طریق صرافی‌هایی که این ارز را پوشش می‌دهند خریداری کنید. بعد از خرید، اگر قصد نگهداری آن را دارید، بهتر است در یک کیف مخصوص از آن نگهداری نمایید. پس یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب برایش خریداری کنید، ارز را به داخل کیف انتقال داده و هرگاه نیز قصد فروش یا انتقالش به حساب دیگری را داشتید، می‌توانید از داخل همان کیف اقدام نمایید. در ادامه این مقاله، بهترین کیف پول ارز دیجیتال را برای نگهداری دییم به شما معرفی خواهیم کرد.

ارزهای دیجیتال اگرچه بیشتر برای معامله کردن (یا همان ترید) و یا سرمایه ‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند اما؛ فقط به همین کاربرد محدود نمی‌شوند. ارزهایی که از پشتوانه خوبی برخوردارند و اعتبار کافی را دارا هستند، می‌توانند بعنوان یک پول جهت انجام کارهای مالی روتین نیز مورد استفاده قرار گیرند. ارز دییم هم دقیقا چنین ویژگی را دارد و می‌توانید از آن برای پرداخت در برخی کسب و کارها بهره ببرید. البته، لازم به ذکر است که باید آن کسب و کارها از این ارز پشتیبانی کنند تا چنین امکانی در اختیارتان قرار گیرد.

کمپانی فیس بوک یا متا، اخیرا در حال کار بر روی خلق یک کیف پول به نام کالیبرا (Calibra) است. کیف پول کالیبرا قرار است برای نگهداری ارز دیجیتال لیبرا و استفاده از آن برای خرید و فروش مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از کاربران این ارز دیجیتال در کشورهای مختلف، آن را با ارز محلی خودشان مبادله می‌کنند. برای اینکه چنین کاری به سادگی انجام شود، انجمن دییم وظیفه دارد نظارت کند که توکن لیبرا توسط سبدی از ارزها و اوراق بهادار اصلی پشتیبانی شوند. نتیجه حمایت شدن ارز دیجیتال لیبرا توسط این سبد، ثابت ماندن قیمت آن است.

این مساله، نشان می‌دهد که نقش انجمن دییم در ساز و کار ارز دیجیتال فیسبوک تا چه اندازه پررنگ است. این نکته زمانی مهم‌تر می‌شود که بدانیم فیس بوک به تنهایی نقشی در نظارت بر ساز و کار دییم ندارد. انجمن دییم در واقع متشکل از 28 عضو موسس است که فیس بوک فقط یکی از این 28 عضو به شمار می‌‌رود. کمپانی‌هایی چون: مسترکارت، ویزا، ای بی و دیگر اسامی مشهور از جمله اعضای این انجمن به حساب می‌آیند و هر کدام فقط یک حق رای دارند.

تا اینجا معرفی خلاصه‌ای از ارز دیجیتال لیبرا ارائه کرده‌ایم و قصد داریم که در ادامه بصورت مفصل ویژگی‌های این ارز را بررسی کنیم. اما قبل از آنکه به سراغ ادامه مطلب برویم، باید یک ویژگی مهم دیگر را هم برای این ارز دیجیتال شرح دهیم. لیبرا از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند اما؛ یک ارز دیجیتال بلاک چین واقعی نیست. ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین، غیرمتمرکز هستند و توسط یک سرور مرکزی هدایت نمی‌شوند. اما در مورد لیبرا باید گفت که، دفتر کل معاملات و تراکنش‌های این ارز در اختیار همه کاربران قرار نمی‌گیرد. دسترسی به این دفتر، حقی است که فقط در اختیار اعضای انجمن دییم گذاشته می‌شود.

ارز دیجیتال فیسبوک

 

هدف از خلق ارز دیجیتال لیبرا چیست؟

انجمن ناظر بر لیبرا که نامش به انجمن دییم تغییر عنوان پیدا کرده، تمام توان خودش را بکار گفته تا این ارز توسط سبدی از ارزهای اصلی جهانی پشتیبانی شود. این اتفاق، موجب می‌گردد تا قیمت ارز دیجیتال فیسبوک یا دییم، ثبات باقی بماند یا حداقل، کم‌ترین تغییر را داشته باشد.

خب، چنین مساله‌ای چه ارتباطی با هدف از خلق این ارز دارد؟ ارتباطش در این است که وقتی این تلاش را برای ثابت نگاه داشتن قیمت دییم مشاهده می‌کنیم، می‌توان حدس زد که قرار است این ارز بعنوان یکی از ارزهای متداول جهت مبادلات روزانه معرفی شود. بنابراین، دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نزدیک ببینیم که کاربرانی در سرتاسر دنیا برای پرداخت قیمت کالاها یا محصولات مختلف از لیبرا استفاده می‌کنند!

در اوراق سفید (White Paper) این ارز، خالقان لیبرا به هدف دیگرشان از خلق این کریپتوکارنسی نیز اشاره کرده‌اند. ارزهای دیجیتال همانند بسیاری از پروژه‌های دیگر، هر کدام یک  White Paperدارند که در آن درباره عملکرد آن ارز و مشکلاتی که قرار است بعد از انتشار حل نمایند، اشاره شده است. در وایت پیپر ارز دیجیتال لیبرا گفته شده است که این ارز، برای تسهیل پرداخت‌های مختلف در کشورهای در حال توسعه خلق گشته است. در این سند، نکات مهمی درباره هزینه امور مالی در این کشورها عنوان شده و نتیجه می‌گیرد در چنین جوامعی، خانواده‌ها سالانه بیش از 50 میلیارد دلار را برای ارسال پول هزینه می‌کنند.

اما گفته می‌شود که یکی از اهداف مهم پشت سر طراحی و انتشار ارز دیجیتال فیسبوک برچیدن همین مشکل است. دیگر لازم نیست آن‌ها نگران مشکلات ناشی از پس انداز پول در منزل‌شان باشند. بر اساس گزارشی که توسط نویسندگان وایت پیپر لیبرا منتشر شده،  1 میلیارد و 700 میلیون فرد بالغ و بزرگسال در کشورهای در حال توسعه، حتی به بانک سنتی هم دسترسی ندارند. بخاطر همین آن‌ها مجبورند پس انداز زندگی‌‌شان را در خانه نگاه دارند و چنین کاری، ریسک دزدیده شدن سرمایه زندگی آن را نیز بالاتر می‌برد. این در حالی است که می‌دانیم آمار دزدی در این جوامع بسیار بالاست.

حال اگر این ارز دیجیتال بتواند بواسطه حمایت شدن توسط ارزهای اصلی دنیا و ثابت ماندن قیمتش به معاملات روزانه راه پیدا می‌کند، می‌توان پیش‌بینی کرد که بر کیفیت زندگی مردم کشورهای در حال توسعه تا چه اندازه موثر و مفید واقع خواهد شد. نکته جالب دیگری که در آمارها می‌توان یافت، این است که از آن 1 میلیارد و 700 میلیون نفر، حداقل 1 میلیارد نفرشان دارای یک گوشی موبایل هستند. در نتیجه، بسیاری از آن‌ها می‌توانند به راحتی و در کمال امنیت و آرامش ارز محلی خود را به ارز دیجیتال لیبرا تبدیل کنند، آن را داخل کیف پول‌شان نگهداری کرده و یا برای پرداخت در معاملات روزانه خرج کنند.

 

تفاوت ارز دیجیتال دییم با دیگر ارزهای دیجیتال

اولین تفاوت ارز دیجیتال فیسبوک با سایر ارزهای دیجیتال، به همان مساله‌ای بازمی‌گردد که در بخش‌های قبلی ذکر شد. این ارز توسط سبدی از ارزهای جهانی اصلی حمایت می‌شود اما این در حالی است که؛ بسیاری از ارزهای دیجیتال چنین مزیتی ندارند. به همین خاطر است که اکثر ارزهای دیجیتال دچار بی ثباتی در قیمت هستند و تریدرها و سرمایه گذاران دائما به تابلوی قیمت‌های چشم دوخته‌اند و هر کدام بر اساس اهداف یا آرزوهایشان دوست دارند قیمت‌ها تغییر کنند.

علاوه بر آن، ارزهای دیجیتالی نیز هستند که توسط یک ارز اصلی و مهم حمایت می‌شوند. اما در چنین حالتی، ارزش آن رمز ارز به ارزش آن ارز اصلی بستگی پیدا خواهد کرد. اما ارز دیجیتال لیبرا همانطور که گفته شد، توسط چند ارز مهم و اصلی پشتیبانی می‌گردد. در نتیجه، از نظر ثبات قیمتی می‌توان آن را با ثبات‌ترین ارز دیجیتال دنیا در حال حاضر محسوب کرد.

تفاوت دیگر این رمز ارز با باقی کریپتوها در مشاغلی است که عضو انجمن دییم هستند. در بین آن 28 شرکتی که عضو این انجمن هستند، می‌توان نام‌هایی را مشاهده کرد که هر کدام در یک صنعت، رقیب قدرتمندی برای فعالان آن صنعت است. در بخش‌های بعدی، اشاره مفصل‌تری به این نام‌ها خواهیم کرد.

 

لیبرا یا دییم یک استیبل کوین است

استیبل کوین‌ها (Stable Coin) ارزهای دیجیتالی هستند که مستقیما به یک دارایی واقعی در دنیای مالی متصل می‌شوند. مثلا، تتر را می‌توان بعنوان بهترین مثال در این زمینه عنوان کرد که به دلار وصل است. لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک یا همان دییم هم به دلار متصل است و ارزش آن به دلار 1:1 است.

شاید این سوال پیش بیاید که استیبل بودن دییم چه مزیتی دارد؟ ارز دیجیتال دییم مثل هر استیبل کوین دیگری این مزیت را با خود به همراه دارد که تحت تاثیر نوسانات و اتفاقات خوب و بد بازار قرار نمی‌گیرد. ارزش این دارایی همیشه بر اساس ارزش دلار سنجیده می‌شود. دلار هم پول بسیار پرقدرت و بدون نوسانی است که در سال‌های اخیر جزو پول‌هایی بوده است که کم‌ترین تغییر ارزش را پست سر گذاشته است. با این اوصاف، مشخص می‌گردد که سرمایه گذاری در ارز دیجیتال فیسبوک می‌تواند هم‌رده سرمایه گذاری در بازار طلا و بورس و حتی ارزشمندتر از آن‌ها نیز باشد.

دییم

ارز دیجیتال دییم یک سیستم پرداخت متمرکز است

یک ویژگی بسیار مهم ارز دیجیتال فیسبوک این است که یک سیستم پرداخت متمرکز به حساب می‌آید. این ویژگی، هم می‌تواند یک نقص بزرگ و هم می‌تواند مزیت خوبی برای آن به حساب آید. فعلا در این بخش، آن را به عنوان مزیت در نظر می‌گیریم. لیبرا ارز دیجیتال فیس بوک ، یک تفاوت بسیار پررنگ با دیگر ارزهای دیجیتال دارد و آن هم به متمرکز بودن سیستم پرداختش بازمی‌گردد. دلیل این تغییر را باید بررسی کنیم.

کسانی که با سازوکار ارزهای دیجیتال آشنا هستند، به خوبی می‌دانند که هر ارز دیجیتال یک بلاک چین دارد که در قالب آن تعدادی نود (Node) مشغول تایید کردن تراکنش‌ها هستند. این افراد با استفاده از توان محاسباتی سیستم‌های کامپیوتری خودشان کمک می‌کنند تا هر تراکنشی که در آن بلاک چین رخ می‌دهد در قالب مکانیزم اجماع‌شان تایید شود. اما در مورد ارز دیجیتال فیسبوک یا همان Diem چنین مکانیزمی به کار گرفته نمی‌شود.

در مورد ارز دیجیتال لیبرا یا دییم این گونه عمل می‌شود که انجمن دییم ابتدا تعدادی از کاربران را به عنوان نود تعیین می‌کند. پس آن‌ها توسط یک سیستم مرکزی برای انجام کارهایشان تعیین می‌شوند. سپس آن نودها مشغول تایید تراکنش‌ها و اعتبارسنجی بلوک‌ها می‌شوند.

انجمن ارز دیجیتال لیبرا یا دییم، کنسرسیومی متشکل از 28 شرکت، سازمان غیرانتفاعی و VC است که بعنوان اعضای موسس این انجمن مشغول به کار هستند. همین کنسرسیوم است که تمامی تصمیم‌گیری‌های آن ارز را به صورت کاملا مرکزی و مدیریت شده اخذ می‌کند. از جمله اعضای برجسته انجمن ارز دیجیتال دییم می‌توان به این شرکت‌ها اشاره کرد:

فیس بوک، اسپاتیفای، کوین بیس، پی یو، شاپیفای، اوبر، لیفت و چک اوت که همگی در عرصه کاری خودشان جزو بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری جهان به حساب می‌آیند. یکی از مهم‌ترین وظایف انجمن دییم یا انجمن ارز دیجیتال فیسبوک این است که نظارت بسیار کاملی بر روی ذخیره این ارز دیجیتال دارند. آن‌ها با اعتباری که دارند و همچنین، با نحوه عملکرد خودشان به کاربران این اطمینان را می‌دهند که سرمایه آن‌ها هیچگاه در معرض آسیب و کاهش ارزش قرار نخواهد گرفت. ارز دیجیتال لیبرا برای همیشه توسط آن‌ها حمایت می‌شود و همواره برابری آن در مقابل دلار بصورت 1:1 خواهد بود. واقعیت این است که همین حمایت و همین نرخ برابری بوده است که موجب شده ثبت نام ارز دیجیتال فیسبوک و خرید لیبرا فیسبوک در برخی دوره‌ها با نرخ تصاعدی رشد کند.

 

فناوری بلاکچین در دییم

این ارز دیجیتال نیز همانند تمامی ارزهای دیجیتال جهان بر بستر بلاک چین خلق شده است(اما خب نه به صورت کامل و واقعی!). فناوری بلاک چین ویژگی‌ها و مزیت‌های بسیار زیادی دارد. وقتی کاربران با ارز دیجیتال فیسبوک و در قالب بلاک چین آن مشغول مبادله و فعالیت هستند، مطمئن هستند که تمامی این مبادلات بصورت کاملا امن و شفاف صورت می‌گیرند. می‌توان گفت یکی از تفاوت‌های تراکنش در بلاک چین با تراکنش در سیستم بانکی همین مساله است.

در ضمن، در بلاک چین تبادلات بصورت P2P یا همان همتا به همتا انجام می‌شوند. افراد به صورت دوتایی در مقابل هم و با یکدیگر مبادله می‌کنند. دیگر شخص سومی نیست که بر این مبادله‌ها و معاملات نظافت کند و این با خودش مزایایی را به همراه دارد. در سیستم بانکی همه چیز توسط یک سرور مرکزی نظارت می‌شود و هم شفافیت و هم سرعت را کاهش می‌دهد. البته، سرعت تایید تراکنش در بلاک چین برخی رمزارزها هنوز پایین است اما این نقص هم به سرعت در حال رفع شدن است. مطمئنا به زودی شاهد این خواهیم بود که سرعت تایید تراکنش تمامی ارزهای دیجیتال بسیار بالاتر از سرعت آن در سیستم بانکی خواهد شد.

فناوری بلاک چین ویژگی بسیار زیاد دارد که اکثرا هم ویژگی‌های مثبتی هستند. ارز دیجیتال فیسبوک نیز بخاطر بهره بردن از فناوری بلاک چین همین مزایا را با خودش دارد و کاربرانش می‌توانند از امکانات و قابلیت‌های گسترده آن بهره ببرند. تراکنش‌های مالی بسیار امن، سریع و آسان از جمله نتایج کار با ارز دیجیتال لیبرا به حساب می‌آیند. مثلا، تصور کنید میخواهید تراکنشی را با یک حواله بانکی انجام دهید. هم فرستنده و هم گیرنده باید با همدیگر درباره این تراکنش توافق کنند. چنین مساله در سیستم سنتی بانکداری ممکن است تا 3 روز هم حتی به طول بینجامد.

اما بلاک چین آمده تا این مشکلات را از سر راه بردارد. در این سیستم، کسانی که می‌خواهند پول مجازی خود را برای کسی ارسال کنند می‌توانند در کسری از ثانیه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به توافق برسند. لذا سرعت تایید تراکنش‌ها و زمان انتقال یافتن آن ارزها به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. در مورد بلاک چین لیبرا در بخش‌های بعدی، نکات بیشتری را ذکر خواهیم کرد تا درک کاملی از این مساله بدست آورید.

ارز دیجیتال فیسبوک

کیف پول لیبرا یا دییم

ارز دیجیتال دییم نیز همانند سایر ارزهای دیجیتال در یک والت یا کیف پول ارز دیجیتال نگهداری می‌شود. کیف پول دیجیتال یا کیف پول رمزنگاری شده همانند یک دروازه اختصاصی برای مقدار مشخص ارز دیجیتال عمل می‌کند. در واقع، این کیف پول همانند کیف‌های پول واقعی نیست که مقداری پول را در خودش نگاه دارد. آن مقدار ارز دیجیتال که به شما تعلق دارد در شبکه بلاک چین وجود دارد. شما تنها از طریق همان کیف پول اختصاصی خودتان می‌توانید به آن ارز دست یابید و مثلا، اگر کلید اختصاصی کیف پول خود را برای همیشه گم کنید، دیگر نمی‌توانید به آن دست یابید و اصطلاحا، دروازه دست یابی به آن ارز برای همیشه بسته می‌شود. پس مشخص می‌گردد که والت یا کیف پول لیبرا نیز همانند کیف پول سایر ارزها چقدر پیشرفته است.

کیف پول لیبرا یا دییم از سطح امنیت بالایی برخوردار است. کلید خصوصی آن از ترکیب حروف و اعداد متعددی تشکیل شده که حتما باید آن‌ها را در جای بسیار امنی نگاه دارید. در مجله حامی اکسچنج می‌توانید مقاله راه‌های جلوگیری از هک کیف ارز دیجیتال را مطالعه کنید که بخشی از مطالب آن به همین کلید خصوصی والت مرتبط است. آدرس عمومی آن نیز برای دریافت ارز از دیگر حساب‌ها است. پس از ثبت نام ارز دیجیتال فیسبوک می‌توانید این کیف را برای نگهداری آن ارز مورد استفاده قرار دهید و به هر دو کلید دسترسی داشته باشید.

کیف‌های پول انواع و اقسام مختلفی دارند. نکته بسیار مهمی که باید در این میان مدنظر داشته باشید، این است که هر کیفی را نمی‌توان برای تمام ارزهای دیجیتال بکار برد. البته، در این بین کیف‌هایی هستند که آن‌ها را برای چند ارز طراحی کرده‌اند که از جمله‌ آن‌ها، می‌توان به کیف تراست والت اشاره نمود. اما؛ بیشتر کیف‌ها هر کدام مخصوص یک بلاک چین و ارز دیجیتال مخصوص آن بلاک چین هستند. ارز دیجیتال فیسبوک هم از این قاعده مستثنی نیست.

کیف پول  Novi مخصوص ارز دیجیتال فیسبوک

لیبرا ارز دیجیتال جدیدی است که ویژگی‌های خاص خودش را دارد. چنین پولی طبیعتا به یک کیف منحصر به فرد احتیاج دارد تا خیال دارندگان آن ارج را راحت سازد. امنیت بالا، اولین ویژگی کیف پول لیبرا است که اجازه می‌دهد با طیب خاطر مدت‌های طولانی –بدون محدودیت- ارز دیجیتال لیبرا داخلش نگاه‌داری کنید، بخشی از پول خود را به حساب‌های دیگران انتقال داده و یا دیگران بتوانند مقداری از دارایی خودشان را به آدرس عمومی والت شما ارسال نمایند.

ویژگی دیگری که یک والت خوب برای ارز دیجیتال باید داشته باشد، سرعت نقل و انتقال است. کیف  Novi بعنوان مشهورترین کیف پول لیبرا این ویژگی را نیز در خود دارد. ویژگی دیگر Novi کیف ارز دیجیتال فیسبوک نداشتن کارمزدهای پنهان است. نقل و انتقال پول در هر شبکه‌ای هزینه خاص خودش را دارد. هر تراکنشی که در بلاک چین ارزهای دیجتیال صورت می‌گیرد، باید توسط نود‌ها (Nodes) تایید شود تا رسمیت پیدا کنند. نودها افرادی هستند که توان محاسباتی سیستم‌هایشان را در اختیار بلاک چین می‌گذارند و بلاک چین نیز در مقابل، به آن‌ها پاداشی را اختصاص می‌دهد.

بنابراین، وقتی که شما از طریق یک کیف پول یا از طریق صرافی مقداری ارز دیجیتال را به حساب دیگری انتقال می‌دهید، آن کارمزد نیز از پول شما کسر می‌گردد. محاسبه کارمزدها در برخی بلاک چین‌ها کاملا شفاف انجام می‌شود و گاهی هزینه‌هایی به کارمزد اضافه می‌شود که برای کاربران مشخص و واضح نیستند. کیف پول  Novi این مزیت را دارد که در آن خبری از کارمزدهای پنهان نیست.

استفاده از این کیف پول برای کشورهای مختلف یکی یکی در حال فعال شدن است. بسیاری از کاربران در حال حاضر می‌توانند به کمک این والت ارز دیجیتال فیسبوک را به حساب افرادی در کشورهای دیگر انتقال داده یا از آن‌ها ارز دیجیتال لیبرا یا دییم دریافت کنند. استفاده از این کیف، مستلزم این است که در سایت کیف پول Novi ثبت نام کنید.

آموزش ثبت نام برای کیف پول  Novi برای حفظ یا انتقال ارز دیجیتال لیبرا به این صورت است که؛ ابتدا باید توسط سایت رسمی آن احراز هویت شوید. اساسا شما برای ثبت نام و نصب کیف پول هر ارز دیجیتالی، باید ابتدا مراحل مختلف برای احراز هویت را پشت سر بگذارید. احراز هویت شامل وارد کردن تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی قانونی که در پاسپورت شما ثبت شده، و البته ارائه کردن یک شناسه (ID) دولتی قابل تایید است.

 

ارز دیجیتال دییم سریع، آسان و رایگان است

بلاک چین‌ها را بر اساس شاخص‌های مختلفی دسته‌بندی می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، سرعت تایید تراکنش در هر بلاک چین است. این مساله به قدری اهمیت دارد که وقتی ارز دیجیتال جدیدی خلق و منتشر می‌شود، خالقانش حتما بر روی سریع بودن تایید تراکنش‌ها در بلاک چین آن ارز دیجیتال تاکید می‌کنند.

همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، نقل و انتقال ارز دیجیتال در هر شبکه‌ای زمانی رسمیت پیدا خواهد کرد که توسط نودهای آن شبکه تایید شوند.

وقتی از سرعت تایید تراکنش صبحت می‌کنیم در واقع پیرامون سرعت نقل و انتقال آن ارز دیجیتال حرف می‌زنیم.

ارز دیجیتال فیسبوک از این بابت کاملا قابل قبول عمل می‌کند. شما پس از ارسال پول به آدرس عمومی حساب دیگری، متوجه می‌شوید که آن پول خیلی زود به حساب وی منتقل شده است. ارزش ارز دیجیتال دییم به ازای دلار در شبکه‌ها محاسبه می‌گردد اما؛ فرد دریافت کننده آن ارز می‌تواند پول را به ارز محلی مورد نظرش به راحتی  Change کند.

کاربری راحت این ارز ویژگی مناسب دیگری است که خالقانش برای آن در نظر گرفته‌اند. شما می‌توانید به راحتی سابقه معاملاتی ارز دیجیتال لیبرا یا دییم را مشاهده کنید. مثلا، فرض کنید قصد دارید ببینید که ماه گذشته در یک روز مشخص چه مقدار پول را به حساب چه کسی انتقال داده‌اید. بدین منظور، کافی است وارد بخش داشبورد کیف پول Novi شوید. تمامی سوابق معاملاتی ارز دیجیتال دییم در این بخش قابل دسترسی هستند.

بیت کوین

 

فیسبوک چه نفعی از این ارز دیجیتال می‌برد؟

خلق یک ارز دیجیتال و استفاده از فناوری ارز دیجیتال برای آن، هزینه‌های فراوانی دارد که حتی بسیاری از شرکت‌های مشهور اقتصادی جهانی نیز از پرداخت چنین هزینه‌هایی ناتوان هستند. سوالی که برای بسیاری از کاربران پیش می‌آید این است که اساسا کمپانی‌هایی مانند فیسبوک چه بهره‌ای از خلق این نوع ارزها می‌برند که حاضر می‌شوند چنین سرمایه‌های گزافی را صرف خلق این پروژه‌های عظیم کنند؟

پاسخ دادن به این سوال طبیعتا پیچیدگی‌های خودش را دارد. هنوز هم که هنوز است، بسیاری از افراد نمی‌دانند فیسبوک از سایتش که بعنوان یک شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد چگونه کسب درآمد می‌نماید. حالا برای پاسخ دادن به سوال اصلی که مطرح شد، طبیعتا نباید انتظار یک پاسخ شفاف و سرراست را داشته باشیم. اما به هر حال، آن چیزی که درباره منافع اعضای انجمن دییم از کار بر روی این ارز دیجیتال گفته می‌شود، به بهره آن‌ها از نگهداری این ارز در ذخایر مختلف مربوط می‌شود.

فیسبوک و دیگر اعضای انجمن دییم می‌توانند از بهره حاصل از نگهداری دارایی‌ها پول خوبی کسب کنند. در نتیجه، هر قدر که ارز دیجیتال دییم بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و رفته رفته وارد جریان اصلی کریپتوکارنسی‌ها شود و همچنین، هرقدر که دارایی‌های بیشتری از آن در ذخایر نگهداری شود، سود فیسبوک و دیگر اعضا بالاتر خواهد رفت.

 

معایب ارز دیجیتال لیبرا چیست؟

این شعر حافظ که: “عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو” را به صورت معکوس می‌توان درباره ارز دیجیتال فیسبوک عنوان کرد. تا اینجا بیشتر درباره مزایای ارز دیجیتال دییم نوشتیم، حال باید به 2 مورد که می‌توانند معایب آن به حساب آیند نیز اشاره کنیم.

اول از همه، گفته می‌شود بلاک چین لیبرا برای عموم باز است. یعنی هر کسی می‌توان یک اپلیکیشن یا پلتفرم را طراحی نموده و بر بستر این بلاک چین سوار کند. این مساله، اگرچه مزایای بسیاری با خودش به همراه خواهد داشت ولی ریسک بروز کلاهبرداری‌های مختلف را نیز افزایش می‌دهد. بدین صورت که، از آن پس هرکسی می‌تواند یک اپلیکیشن مخرب طراحی کند و بواسطه آن، ارزهای دیجیتال کاربران را بدزدد.

مساله بعدی، به این برمی‌گردد که لیبرا یک ارز دیجیتال واقعی نیست. گفته شد که بلاک چین این ارز دیجیتال به صورت کامل غیرمتمرکز نیست و انجمن دییم گرداننده اصلی این بلاک چین به حساب می‌آید. باز هم این ویژگی مزایا و معایب خودش را به همراه دارد. مزایایش مدیریت قوی و ثبات ارزش لیبرا است و در مقابل، بسیاری از کاربران را نسبت به این ویژگی‌اش حساس می‌سازد. کاربران زیادی در سرتاسر دنیا بخاطر غیرمتمرکز بودن بلاک چین از آن استفاده می‌کنند و حال اگر این ارز چنین مزیتی را با در خودش نداشته باشد، ممکن است بسیاری را از خودش ناامید سازد.

 

 

منابع

corporatefinanceinstitute

firstdag

 

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید