خانهوبلاگمقالاتآموزشیراه های کنترل احساسات در ارز د...

کنترل احساسات در ارز دیجیتال

راه های کنترل احساسات در ارز دیجیتال برای تجربه یک معامله حرفه ای

خرید و فروش و به طور کلی معامله با ارزهای دیجیتال می تواند یک تجربه احساسی باشد و در واقع احساسات در ارز دیجیتال نقش مهم و موثری دارد. معاملاتی که انواع مختلفی داشته و روزانه با سرعت زیادی انجام می شوند. برخی افراد سعی می‌کنند از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال از طریق معاملات کوتاه‌مدت روزانه درآمد کسب کنند. برخی دیگر هم به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت هستند و امیدوارند ارزهای دیجیتالی که خریداری می کنند، ارزش ذخیره داشته باشند.

معامله با ارزهای دیجیتال سرگرم کننده است و در عین حال می تواند سود زیادی داشته باشد. اما علاوه بر این مزایا، ممکن است با FOMO و FUD همراه شود؛ که خطر تصمیم ‌گیری بر اساس احساسات را به جای واقعیات به دنبال دارد. برای کاهش ریسک و جلوگیری از از دست دادن سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال، کنترل احساسات بسیار مهم است. این مقاله برای کمک به شما نوشته شده که اجازه ندهید احساسات معاملات ارز دیجیتال تصمیمات شما را کنترل کنند. بنابراین اگر می خواهید حرفه ای تر در این بازار فعالیت کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چرا نباید با احساسات در معاملات ارز دیجیتال تصمیم گرفت؟

به طور خلاصه سرمایه گذاری احساسی پتانسیل این را دارد که معامله گران بر اساس انگیزه هایی عمل کنند که می تواند بر استراتژی تجاری و سود و ضرر آن ها تاثیر منفی بگذارد.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری به میان می آید، احساسات ممکن است یکی از سخت ترین موانع برای غلبه بر آن ها باشد. در نتیجه، احساسات یکی از دلایل اصلی از دست دادن پول سرمایه گذاران هنگام معامله در ارز دیجیتال است. زمانی که بازار افت می‌کند یا FOMO ریشه می ‌گیرد و قیمت یک دارایی به بالاترین حد خود می‌ رسد، احساسات پاسخی طبیعی به این فراز و نشیب ‌های بازار هستند.

همان طور که هر سرمایه‌ گذاری می‌ داند، عمل بر اساس این احساسات و انگیزه‌ ها منجر به فروش خیلی زود و از دست دادن سود یا خرید دیرهنگامی می‌شود که کاهش میزان سود را در پی خواهد داشت. این احساسات و تصمیم گیری های عجولانه در بازارهای سنتی هم رایج هستند. اما تقریبا می توان گفت که میزان تاثیر آن ها در دنیای ارزهای دیجیتال چندین برابر است؛ که آن هم به دلیل نوسانات قیمت زیادی است که منجر به سود و ضررهای هنگفتی می شود.

FOMO و FUD در ارز دیجیتال به چه معناست؟

اطلاع از به روزترین اخبار و روندها در فضای ارزهای دیجیتال بسیار مهم است، اما قطعا اطلاعات بیش از حد هم می تواند چیز بدی باشد و ضرر شما تمام شود. این امر به ویژه در رکودهای بازار صادق است؛ یعنی درست مواقعی که احتمالا تحت تاثیر احساسات در فضای ارز دیجیتال قرار می گیرید و معاملاتی را در زمان نامناسبی انجام می دهید.

FOMO و FUD در ارز دیجیتال به چه معناست؟

FOMO (یا fear of missing out به معنای ترس از دست دادن) و FUD (یا fear, uncertainty, and doubt به معنای ترس، عدم اطمینان و شک) اصطلاحات رایجی در فضای ارزهای دیجیتال هستند و می توانند تاثیر زیادی بر انتخاب های ما برای خرید و فروش داشته باشند.

FUD به طور کلی به احساسات منفی در بازار ارز دیجیتال اشاره دارد که ناشی از برخی شایعات، خبرهای ناخوشایند، یا گفته های شخصیت برجسته ای است که در مورد یک بازار یا دارایی خاص ابراز نگرانی می کند. FUD می تواند بر قیمت تاثیر منفی داشته باشد؛ زیرا معامله گران دارایی های خود را با این ترس که قیمت آن بیشتر کاهش خواهد یافت، سریعا (و قاعدتا در زمان نامناسب) می فروشند.

FOMO برعکس است و به احساساتی اشاره دارد که معامله گران بعد از دیدن اخبار مثبت در افکار واهی خود غرق می شوند و حتی گاهی اوقات با نادیده گرفتن سیگنال های واقعی تر، برای خرید ارز دیجیتال به مقدار زیاد و باز هم در زمان نامناسب عجله می کنند.

به یاد داشته باشید که هیچ کس نمی تواند آینده را پیش بینی کند و توصیه هیچ فردی بهتر از این نیست که خودتان تحقیق کنید و به نتیجه گیری شخص خودتان برسید. در برخی موارد، ممکن است اینفلوئنسرها و افراد صاحب نفوذ منافع خاصی در ایجاد FUD یا FOMO داشته باشند تا بازارها را در جهت معینی دستکاری کنند. هنگام اطلاع از آخرین به ‌روزرسانی ‌ها در بازارهای ارزهای دیجیتال، همیشه با چندین منبع خبر را تایید کنید.

چگونه احساسات خود را در معاملات ارز دیجیتال کنترل کنیم؟

اولین نکته این است که سرمایه ‌گذاران می ‌توانند با حذف خود از سرمایه‌گذاری‌ هایشان و نگاه کردن به دارایی‌ ها به عنوان چیزی که مالک آن ها فرد دیگری است، بر احساسات خود در معاملات ارز دیجیتال غلبه کنند.

در عمل، این فرآیند فکری ممکن است زیان ‌ها را یک اتفاق عادی در نظر بگیرد که مورد انتظار است و هرگز بیشتر از آن چیزی نیست که سرمایه ‌گذار در وهله اول مایل به از دست دادن آن بوده است. از سوی دیگر، سودآور بودن به معنای هماهنگی بهتر سرمایه ‌گذار با بازار نسبت به افراد معمولی نیست، بلکه اتفاق خوشایندی است که از قرار دادن پول خود در یک مکان و زمان مناسب رخ می ‌دهد. از آن جایی که این فرآیند فکری طبیعی نیست، سرمایه گذاران باید با یک سرمایه گذاری کوچک شروع کنند تا به آن ها در ایجاد این طرز فکر کمک کند.

در این بخش به 6 نکته کاربردی و مهم می پردازیم که با رعایت آن ها می توانید احساسات خود را در هنگام ترید ارز دیجیتال تحت کنترل بیشتری داشته باشید و بنابراین معامله حرفه ای تری را تجربه کنید.

  1. برنامه ریزی کنید

مهم ترین چیز قبل از شروع معامله این است که ایده روشنی از هدف خود از سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال داشته باشید و مطمئن شوید احساسات نقش پررنگی در سرمایه گذاری ارز دیجیتال شما ندارند. به این منظور، قبل از خرید هر ارز دیجیتالی این سوالات را از خود بپرسید:

  • به طور کلی خرید ارز دیجیتال با امور مالی شما مطابقت دارد؟ آیا پس انداز دیگری دارید؟ اگر نه، آیا ارزهای دیجیتال بهترین راه برای شروع سرمایه گذاری است؟
  • آیا می توانید پولی را که برای خرید رمز ارز استفاده می کنید، از دست بدهید؟
  • آیا از خطرات و نوسانات بازارهای ارزهای دیجیتال اطلاع دارید؟
  • چگونه از ارزهای دیجیتال خود استفاده خواهید کرد: خرید و نگهداری یا ترید و معامله؟

برنامه ریزی برای کنترل احساسات در ارز دیجیتال

  1. درباره ارز دیجیتال تحقیق کنید

انجام تحقیقات پایه ای در مورد ارزهای دیجیتالی که می خواهید بخرید و آگاهی از فناوری زیربنایی آن ها بسیار مهم است. وایت پیپر پروژه را حتما بخوانید. به دنبال ارزهای رمزنگاری شده با فناوری خوب و یک جامعه فعال باشید. اگرچه این دو مورد موفقیت را تضمین نمی کنند، اما حداقل به شما کمک می‌کنند بهتر بفهمید چه چیزی می‌ خرید و مطمئن شوید صرفا احساسات در خرید ارز دیجیتال دخیل نبوده است.

  1. صرافی مناسبی انتخاب کنید

انتخاب پلتفرم مناسب برای کنترل احساسات در ارز دیجیتال به این معناست که متوجه شوید کدام یک به شما کمک می کند تا بر اساس برنامه خود به اهدافتان برسید. برخی از آنها ده ها و ده ها سکه در دسترس برای خرید و تجارت دارند، در حالی که برخی دیگر تنها تعدادی را فهرست می کنند.

برخی صرافی ها به شما اجازه می دهند ارزهای دیجیتال خود را به ارزهای فیات نقد کنید، در حالی که برخی دیگر چنین قابلیتی ندارند. و حتی بالعکس، برخی به شما اجازه می دهند ارزهای دیجیتال را با فیات خریداری کنید، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند. پیدا کردن اینکه کدام یک برای شما بهترین است ضروری است. به طور کلی چند فاکتور برای انتخاب صرافی وجود دارد:

مکان

اگر از صرافی های داخلی استفاده کنید، معمولا دیگر مشکلی با الزامات قانونی نخواهید داشت. همچنین با این صرافی ها، سپرده گذاری یا برداشت به ارز فیات کشور با استفاده از بانکتان آسان تر است.

سکه ها و جفت های معاملاتی موجود

به صرافی ای که می خواهید استفاده کنید، نگاهی بیندازید. چه سکه هایی موجود است؟ کدام جفت های معاملاتی؟ آیا می توانید ارزهای دیجیتال را با سپرده ارز فیات خریداری کنید یا این کار فقط با ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین ممکن است؟

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری بلندمدت هستید و احساسات نقشی در تصمیم شما برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال ندارد، یک صرافی با جفت های اولیه بهترین انتخاب است. اما از طرف دیگر، اگر به دنبال معاملات روزانه بازار هستید، ممکن است به یک صرافی با ویژگی های معاملاتی پیشرفته نیاز داشته باشید.

انتخاب صرافی مناسب برای کنترل احساسات در ارز دیجیتال

امنیت

امنیت پلتفرم بسیار مهم است و اصلا نباید صرفا با احساسات در انتخاب صرافی ارز دیجیتال تصمیم بگیرید. چه نوع روش هایی برای ورود به سایت وجود دارد؟ هر چه سخت ‌تر باشد، بهتر است. اطمینان حاصل کنید که پلتفرم هر کاری که ممکن است برای محافظت از سرمایه شما در برابر هک انجام می دهد. اخبار آنلاین مرتبط با صرافی و هرگونه خطر گزارش شده را حتما بررسی کنید. بخش دیگری از امنیت، دسترسی به تیم پشتیبانی صرافی است که به شما کمک می کند در صورت بروز مشکل یا نیاز به کمک، با آن ها در تماس باشید.

در مقاله انواع صرافی های ارز دیجیتال بیشتر برای انتخاب صرافی راهنمایی‌تان کرده ایم.

  1. محدودیت های خود را بشناسید

پیش از ورود به دنیای ارز دیجیتال و سرمایه گذاری بدون احساسات در آن، باید بدانید چقدر می توانید خرج کنید و در آن حد بمانید. اینکه چقدر می خواهید خرج کنید، به برنامه شما بستگی دارد (مورد 1 را بخوانید). سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده ریسک قابل توجهی را به همراه دارد. بنابراین شما باید تنها چیزی را خرج کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید. وقتی حد خود را تعیین کردید، به آن پایبند باشید. تصمیم نگیرید به خاطر هوس و احساسات در ارز دیجیتال یا به دلیل FOMO بیشتر خرج کنید. این کار، می تواند فاجعه بزرگی به بار بیاورد و کل سرمایه شما را به باد دهد.

  1. از لیمیت اوردر استفاده کنید

اگر قیمت ارزهای دیجیتال سریعا و ناگهانی کاهش یابد، انواع لیمیت اوردر یا سفارش ‌های محدود می ‌توانند جلوی ضرر شما را بگیرند. یک لیمیت اوردر به شما امکان می‌ دهد تا قبل از فروش، کمترین حدی را تعیین کنید که می خواهید صرفا تا آن محدوده قیمتی ارز دیجیتال خود را نگه دارید. لیمیت اوردرها همچنین به حفظ و از دست نرفتن سود شما کمک می کند.

به عنوان مثال، شما یک سکه را به قیمت هر سکه 20 دلار خریداری می کنید. اگر انتظار دارید که ارزش آن به سرعت افزایش یابد و قصد نگهداری بلندمدت آن را ندارید، می توانید یک لیمیت اوردر 19.99 دلار تعیین کنید. اگر قیمت به شدت کاهش یابد، صرافی به طور خودکار سکه های شما را با قیمت 19.99 دلار به فروش می رساند.

اگر ارزش آن به 25 دلار به ازای هر سکه افزایش یابد، می توانید حد مجاز را به 24 دلار تغییر دهید. اکثر صرافی ها سیستم لیمیت اوردر دارند. با این حال قبل از شروع خرید ارزهای دیجیتال، سیستم لیمیت اوردر  آن را را آزمایش کنید. این قابلیت کامل و بدون نقص نیست، اما لیمیت اوردرها به محدود کردن ضرر و تضمین حفظ سود شما کمک می کنند. همچنین مانع از آن می شوند که در بازار بی ثبات ارز دیجیتال با احساسات تصمیم بگیرید.

استفاده از لیمیت اوردر

  1. روی نمودارهای بازار وسواس نداشته باشید

در حال حاضر، این ذات بازار ارزهای دیجیتال است که قیمت ها به شدت در نوسان باشند. در واقع این مسئله، بخشی از جذابیت معامله با ارزهای دیجیتال محسوب می شود و البته دخالت احساسات در ارز دیجیتال را هم به دنبال خواهد داشت. قیمت ها می توانند در چند ثانیه تغییر کنند، که در نتیجه فرصت های سود و ضرر بی شماری فراهم می شود.

در عین حال، نوسانات می تواند یک ترن هوایی هیجانی باشد. تماشای نمودارهای بازار می‌تواند باعث افزایش فشار خون و واکنش‌های احساسی شود که منجر به فروش وحشتناک در زمان نامناسب یا خرید زیاد در نتیجه FOMO شود. با وجود اینکه زیر نظر داشتن نمودارهای بازار ارزشمند است، من از روی تجربه می گویم که خیره شدن به آن ها در 24 ساعت شبانه روز مانع کنترل احساسات در خرید ارز دیجیتال خواهد شد.

سخن پایانی

خرید و تجارت در ارز دیجیتال می تواند هیجان انگیز و بالقوه سودآور باشد. اما ریسک بالایی داشته و در موارد بسیاری ممکن است احساسات در معامله ارز دیجیتال شما حرف اول را بزنند. نکاتی که در این مقاله ذکر شد، می‌تواند به شما کمک کند تا حرفه ای تر در این بازار هیجانی تصمیم گیری کنید. شما برای کنترل احساسات خود در معاملات ارز دیجیتال چه کارهایی انجام می دهید؟ بی صبرانه منتظر دیدگاه های ارزشمند شما هستیم.

منابع

medium

cointelegraph

coinbase

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید