خانهوبلاگمقالاتآموزشیکارمزد معاملات ارز دیجیتال به ...

کارمزد ارز دیجیتال

کارمزد معاملات ارز دیجیتال به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

انتقال پول از یک کیف پول به کیف دیگر یا خرید و فروش ارز همواره با کارمزد معاملات ارز دیجیتال همراه است. یعنی خرید و فروش و پرداخ مستلزم پرداخت مقداری پول برای تایید تراکنش‌ها و همینطور برای تامین امنیت شبکه است. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • کارمزد معاملات ارز دیجیتال چیست؟
  • کدام صرافی ها بدون کارمزد هستند؟
  • چگونه با کمترین کارمزد معاملات ارز دیجیتال، معامله کنیم؟

 

کارمزد معاملات ارز دیجیتال چیست؟

نگهداری از شبکه بلاکچین، برنامه نویسی و توسعه مداوم کوین‌ها و توکن‌ها  ایجاد کننده هزینه است. این هزینه به خصوص در صرافی‌ها به وسیله کارمزد معاملات ارز دیجیتال پرداخته خواهد شد. برای کسب اطلاعات در مورد بلاک چین و نحوه عملکرد ان به مقاله همه چیز در مورد بلاکچین مراجعه فرمایید .

کارمزد به گونه‌های مختلف محاسبه و بررسی می‌شود. مثلا در شرایط شلوغی شبکه بلاک چین و یا برای افرادی که علاقمند هستند تا با سرعت بیشتری اقدام به تائید تراکنش کنند، پرداخت کارمزد بالاتر باعث سریعتر به هدف رسیدن می‌شود. بتابراین به این نتیجه خواهیم رسید که کارمز ارز دیجیتال دارای انعظاف پذیری است و این انعطاف پذیری در بخش‌های مختلف بسیار مفید است.

کارمزد معاملات یکی از ابزارهای ضد اسپم در شبکه ارز دیجیتال است

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد کارمزد در معاملات، حذف بار اضافه بر روی شبکه بیت کوین بوده است. با گذر زمان، توسعه دهندگان بیت کوین متوجه شدند که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، یک کارمزد برای تراکنش‌های بیت کوین تعیین کرده است که مبلغ آن برابر 01/0 از قیمت بیت کوین است. این مقدار در زمانی که قیمت بیت کوین خیلی بالا نبود، مقدار چشمگیری نبود اما پس از افزایش قیمت بیت کوین، هزینه تراکنش آن تا 352 دلار رسید که مقدار بسیار زیادی است.

محاسبه کارمزد معاملات ارز دیجیتال

برای محاسبه کارمزد بیت کوین روشی به نام UXOT وجود دارد. بانک ها برای محاسبه کارمزد تراکنش از یک فهرست استفاده می کنند. بر طبق این روش زمانی که تراکنشی انجام شود پول از حساب یک نفر کسر و به حساب فرد یا افراد بعدی واریز می‌شود.  اما در فضای بیت کوین اینگونه نیست و سیستم UXOT انجام خواهد شد. در این روش با توجه به میزان پول و موجودی کیف پول شما، امکان انجام تراکنش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کارمزد ارز دیجیتال

 

نحوه عملکرد کارمزد معاملات ارز دیجیتال چگونه است؟

کارمزد تراکنش باعث افزایش انگیزه و تلاش در ماینرها میشود. در نتیجه معاملات با کارمزد معاملات ارز دیجیتال بالاتر در الویت بیشتر قرار می گیرد و به شبکه بلاکچین اضافه می‌شود.

دو عامل اصلی و تاثیرگذار بر تراکنش‌ها، اندازه و بزرگی تراکنش و همینطور میزان تقاضا برای فضای خالی در بلاک موجود در شبکه بلاک چین است. ماینرها با توجه به نکات مختلف در مورد تراکنش، اقدام به تعیین شرایط برای انجام معامله می‌کنند.

دقت کنید که هرچه تراکنش بزرگتر باشد، در نهایت فضای بزرگتری از بلاک را در بر می‌گیرد و به همین دلیل این تراکنش‌ها با کارمزد بیشتر و همینطور سرعت بالاتری در مقایسه با تراکنش‌های کوچک انجام خواهند شد.

کاهش کارمزد با چند روش ساده

با روش‌های مختلفی می توان کارمزد مربوط به تراکنشهای مختلف را کاهش داد. در ادامه با برخی از این روش‌ها آشنا خواهید شد.

  • ترافیک شبکه

در قسمت‌های قبل گفته شد که هرچه تراکنش شما بزرگ‌تر باشد، به دلیل تحمیل کارمزد تراکنش بالاتر، با سرعت بیشتری انجام می‌شود، بنابراین اگر تراکنش کوچک دارید در ساعات اوج ترافیک شبکه اقدام به خرید و فروش نکنید تا مجبور نشوید هزینه بالایی برای تراکنش پرداخت کنید.

  • کیف پول

استفاده از کیف پول‌های سگویتی یا به عبارتی امضا تفکیک شده نیز، یکی از راه‌های کاهش کارمزد تراکنش است. این روش با کاهش سایز بلاک‌ها، باعث کاهش هزینه تراکنش‌ها می‌شوند.

  • ادغام ورودی‌ها

یکی از بهترین روش‌های کاهش هزینه کارمزد ارز دیجیتال استفاده از روش ادغام ورودی است. در این روش شما در ساعات کم تراکنش شبکه، ورودی‌های مختلف از داده را به آدرسی که متعلق به خودتان است ارسال می‌کنید، به این صورت به جای پرداخت کارمزد تراکنش به مقدار زیاد، شما یک ورودی دارید و فقط کارمزد مربوط به یک ورودی را می پردازید. و به این ترتیب در پرداخت شما صرفه جویی خواهد شد.

بیت کوین

انواع کارمزد

برای انواع مختلف تراکنش ها، انواع مختلفی از کارمزد ارز دیجیتال وجود دارد که در ادامه به بررسی انها پرداخته خواهد شد.

کارمزد معاملاتی

برای هر معامله‌ای، چه به صورت معادمله ارز با ارز یا ارز با فیات( خرید ارز با پرداخت دلار و…) لام است تا مبلغی به عنوان کارمزد پرداخت شود. این کارمزد یکی از منابع اصلی درامد برای صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز است.

کارمزد واریز و برداشت

هزینه های واریز و برداشت توسط برخی صرافی ها از کاربران دریافت می‌شود. معمولا نیز هزینه برداشت کمتر است تا کاربران تشویق به افزایش سرمایه خود در صرافی مذکور شوند. این کارمزد می تواند با توجه به بزرگی تراکنش شما و یا حتی کشوری که با استفاده از آن قصد ورود به صرافی را دارید تغییر کند.

تخفیف در کارمزد

یک روش جالب و پرکاربرد در صرافی‌های مختلف، جلب کاربر از طریق ایجاد تخفیف در کارمزد مربوط به ارز دیجیتال است. از جمله صرافی‌های مطرحی که به تخفیف دادن به کاربران می‌پردازند می‌توان به صرافی  بایننس، بیباکس و هاوبی اشاره کرد. در این روش هر سال که در صرافی تراکنش انجام دهید، میزان کارمزد معاملات ارز دیجیتال شما کاهش یافته تا پس از 3 یا4 مشترک صرافی بودن، میزان تراکنش پرداختی شما به صفر برسد.

انتقال ارز دیجیتال با کمترین کارمزد

انتقال ارز دیجیتال با کارمزدهای مختلف صورت می‌گیرد، بهترین روش برای کاهش این کارمزد، استفاده از بسترهای معاملاتی با کارمزد پایین تر است که باعث افزایش سود در کاربر می‌شود. برای مثال انتقال روی شبکه اتریوم به خصوص در روزهای شنبه ویکشنبه با کارمزد پایین‌تر صورت می‌گیرد و این موضوع باعث سود بیشتر کاربران می‌شود

 

سخن اخر

در این مقاله به موضوع کارمزد معاملات ارز دیجیتال و موضوعات مربوط به آن پرداخته شد. روش‌های انجام تراکنش با کمترین کارمزد نیز مورد بررسی قرار گرفت. شما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید در زمان مناسب با کمترین هزینه اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید و بیشترین سود را ببرید. حال از شما می‌خواهیم تجربیات و نظرات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید

 

منبع

investopedia

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید