خانهوبلاگمقالاتآموزشیریگ ماینینگ چیست؟ هرآنچه برای ...

ریگ ماینینگ چیست

ریگ ماینینگ چیست؟ هرآنچه برای استخراج ارز دیجیتال نیاز است.

بهترین پاسخ برای سوال ” ریگ ماینینگ چیست ” این است که بگوییم به یک مجموعه از ابزار و لوازم برای استخراج ارز دیجیتال ریگ ماینینگ (Rig Mining) گفته می‌شود. این ابزار و لوازم لزوما یک پکیج از پیش مشخص نیست. البته، در بازار پکیج‌هایی هم هستند که بصورت اسمبل شده به فروش می‌رسند و شما می‌توانید با خرید آن‌ها، ماینینگ ارز دیجیتال را انجام دهید. اما، این پکیج‌ها انواع مختلفی دارند و از آن گذشته، شما خودتان می‌توانید با ساخت ریگ ماینینگ هزینه کم‌تری برای این کار بپردازید.

در هر صورت، اگر شما قصد کسب درآمد از استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را دارید، باید صفر تا صد این مساله را بشناسید. یعنی باید بدانید که اساسا استخراج ارزهای دیجیتال چیست و شما در واقع موقع استخراج چه کاری را انجام میدهید. از آن گذشته، باید بدانید چه راه‌هایی برای این کار در پیش دارید و برای شما، بهترین ریگ ماینینگ چیست. وقتی که به این موارد توجه کردید، تازه نوبت به مشکلات استخراج ارز دیجیتال می‌رسد. طبیعتا شما هر کاری را که بخواهید انجام دهید، باید مزایا و معایب آن را به خوبی بشناسید.

ما در این مقاله، همه چیز درباره استخراج ارز دیجیتال را به شما ارائه کرده‌ایم تا شما بتوانید با خواندن این موارد، قدم اول را برای شروع کار محکم بردارید. با حامی اکسچنج همراه باشید.

با خرید یک ریگ ماینینگ خوب می‌توانید کم‌ترین پول برق را بدهید و بیشترین ارز دیجیتال را هم استخراج کنید. ولی مساله دقیقا همین‌جاست! رینگ ماینینگ خوب چیست؟

ریگ ماینینگ چیست؟

گفتیم که به یک پکیج از ابزار مورد نیاز برای ماین کردن ریگ ماینینگ گفته می‌شود. ریگ یا  Rigبه یک پکیج از هر وسیله و ابزاری گفته می‌شود که برای کار خاصی بکار می‌گیرید.  Mining هم به معنای استخراج کردن است که در اینجا مشخصا به معنی استخراج ارز دیجیتال بکار برده می‌شود.

ریگ ماینینگ‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این چند مورد اشاره کرد:

  • آن‌هایی که بر پایه توان CPU سیستم‌های کامپیوتری طراحی می‌شوند.
  • دستگاه‌هایی که در واقع یک ریگ یا پکیجی از توان حافظه تعدادی کارت گرافیک (GPU) هستند.
  • مدارهای مجتمع یا ای‌سیک‌ها (ASIC)
  • مدارهای FPGA که با قابلیت برنامه‌ریزی در محل این امکان را می‌دهند آن مدار را در هر مکانی تنظیم نمود.

این 4 مورد انواع ریگ ماینینگ‌ متداول و پراستفاده در میان ماینرها به حساب می‌آیند. برخی از این‌ها بصورت پیش‌ساخته در بازار قابل تهیه هستند و برخی را خود شما هم می‌توانید با خرید و کنار هم گذاشتن چند قطعه، مونتاژ نمایید. حالا که بصورت مقدماتی با ریگ ماینینگ و انواع آن آشنا شدید، بهتر است به عقب برگردیم و ببینیم اصلا استخراج ارز دیجیتال چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بهترین ماینرهای بیت کوین مراجعه کنید

آشنایی با استخراج ارز دیجیتال

در گذشته، سیستم‌هایی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات طراحی می‌شدند، دیتابیس (Data Base) یا شبکه‌های اطلاعات بودند که با یک سرور مرکزی کار می‌کردند. این شبکه‌ها، بصورت مرکزگرا فعالیت می‌کردند و همه فعالیت‌ها توسط یک بخش مرکزی مورد نظارت و کنترل قرار می‌گرفت.

بهترین مثال برای توضیح دیتا بیس، سیستم تعامل بانک‌ها و بانک مرکزی است. هر کشوری، در چارچوب سیستم اقتصادی خودش، یک بانک مرکزی دارد که سیاست‌های پولی آن کشور را تعیین می‌کند. این سیاست‌ها به صورت قانون درمی‌آیند و بعد، تمام بانک‌ها باید آن قوانین پولی و بانکی را رعایت کنند. علاوه بر آن، تمامی بانک‌های کشور موظف هستند که ریز فعالیت‌های خودشان را به بانک مرکزی اطلاع دهند.

در نتیجه، بانک مرکزی نه تنها به صورت دقیق از عملکرد تمام بانک‌ها و کل شعب آن‌ها در سراسر کشور مطلع است، برای فعالیت‌های بعدی آن‌ها نیز برنامه‌ریزی می‌کند. این سیستم، مصداق بارز یک دیتابیس است که سروری مرکزی مشغول کنترل و مدیریت دیگر سیستم‌ها است.

کم‌تر از دو دهه پیش، یک فناوری بنام فناوری بلاک چین طراحی شد و در مقابل دیتایس قرار گرفت. در بلاک چین هیچ سرور مرکزی قرار نداشت. اساسا فلسفه این فناوری، برچیده شدن سرور مرکزی و ایجاد شرایطی بود که همه اعضا به صورت برابر و مساوی امکان فعالیت داشته باشند. حتی برخی از متخصصین فراتر از این مساله به موضوع نگاه می‌کنند و اعتقاد دارند که، اختراع بلاک چین با هدف این بوده که نهایتا دولت‌ها از بین بروند و مردم بتوانند خودشان مدیریت کشور خود را برعهده گیرند.

 

فارغ از اینکه چقدر این تئوری درست یا غلط، یا حتی امکان‌پذیر و غیرممکن باشد، می‌توان گفت که بلاک چین حداقل در مورد ارزهای دیجیتال جواب داده است. ارزهای دیجیتال دیگر مانند پول‌های دولتی نیستند که یک بانک مرکزی وجود داشته باشد و تمامی سیاست‌های پولی را بر عهده بگیرد و ارزش این پول‌ها را بالا و پایین ببرد.

شما می‌توانید با داشتن ریگ ماینینگ مناسب هم کار استخراج را انجام بدهید و هم با تایید تراکنش‌ها از بلاک چین پاداش دریافت کنید. ضمن اینکه، بالاخره هر ارز دیجیتال یک سقفی برای استخراج دارد و بعد از تکمیل استخراجش، فقط می‌توان با پاداش تایید تراکنش کسب درآمد کرد. پس یک ریگ ماینینگ مناسب این کار را باید داشته باشید.

ماینرها چه کسانی هستند و نود در بلاک چین چیست؟

هر ارز دیجیتال بر بستر یک بلاک چین اختصاصی سوار است. به عبارت دیگر، هر بلاک چینی که طراحی می‌شود یک ارز دیجیتال مخصوص به خود را دارد. بلاک چین بیت کوین، ارز دیجیتال بیت کوین را دارد. بلاک چین اتریوم ارز دیجیتال اتریوم را دارد و…

در هر بلاک چین، همزمان باید 2 کار مهم انجام شود:

  1. استخراج ارز جدید
  2. تایید تراکنش‌هایی که کاربران با ارزهای آن بلاک چین انجام می‌دهند.

برای توضیح بهتر، با بیت کوین این مساله را توضیح می‌دهیم. بیت کوین روزی که معرفی شد، سازندگانش مشخص کردند که از این ارز فقط 20 میلیون کوین (Coin) وجود خواهد داشت. تاحالا که سال‌ها از معرفی اولیه آن می‌گذرد، 18 میلیون بیت کوین استخراج شده و فقط 2 میلیون دیگر باقی مانده است که باید ماینرها در ادامه استخراج کنند.

آن 18 میلیون توسط ماینرها استخراج شد. در بخشی که توضیح دادیم ریگ ماینینگ چیست گفتیم که ماینرها به کمک دستگاه‌های استخراج ارز، آن‌ها را استخراج می‌کنند. اما بجز آن‌ها، کسان دیگری هم هستند ک به آن‌ها نود (Node) گفته می‌شود. نودها توان محاسباتی سیستم‌های کامپیوتری خود را در اختیار بلاک چین قرار می‌دهند تا به کمک آن‌ها، تراکنش‌هایی که کاربران در سرتاسر دنیا انجام می‌دهند تایید شوند.

ریگ ماینینگ چیست

در این بین نکته‌ مهمی نیز وجود دارد. یک ماینر که همزمان دستگاه‌های خود را موسوم به ریگ ماینینگ به استخراج ارز اختصاص داده است، فرایند تایید تراکنش‌ها را هم انجام می‌دهد. یعنی یک ماینر می‌تواند یک نود هم باشد. تمامی این توضیحات تا اینجا برای این بود که قبل از دادن پاسخ کامل به سوال ” ریگ ماینینگ چیست ” بگوییم یک ماینر باید با سیستم ماینینگ خودش همزمان این 2 کار را انجام بدهد.

شما با خرید ریگ ماینینگ باید بتوانید از پس هر دو کار برآیید. اما در مقابل، به ازای انجام این کارها مقداری ارز دیجیتال نیز می‌گیرید. وقتی استخراج ارز دیجیتال را انجام می‌دهید، آن ارز به خودتان اختصاص پیدا می‌کند اما در شبکه بلاک چین است. وقتی هم در تایید تراکنش‌ها نقش ایفا می‌کنید، بلاک چین مقداری ارز را بعنوان پاداش به شما می‌دهد.

حالا می‌توان فهمید دلیل مشکلات و معایب ریگ ماینینگ چیست و چرا این همه درباره این دستگاه‌ها حرف و حدیث وجود دارد. سر و صدای زیاد، مصرف وحشتناک برق، قیمت خرید بسیار بالا، هزینه‌های خنک کنندگی و نگهداری بالا و… همه برای این هستند که شما بتوانید با آن‌ها استخراج و تایید تراکنش‌ها را با سرعت مناسبی انجام بدهید.

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره ریگ ماینینگ بدانید

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال روش‌های مختلفی دارد. ترید کردن، سرمایه گذاری در رمز ارزها، آربیتراژگیری و… جزو متداول‌ترین روش‌های این نوع کسب درآمد هستند. اما آن چیزی که خیلی‌ها برایش صبح تا شب نقشه می‌کشند و آرزو دارند که با انجام دادنش بتوانند به درآمد بسیار بالایی برسند، استخراج ارز دیجیتال است. قبل از اینکه بگوییم برای آن‌ها اهمیتِ داشتن بهترین ریگ ماینینگ چیست و هر نوع از این ابزارها چه ویژگی‌هایی دارند، باید توجه علاقمندان به ماینینگ را به دو نکته مهم جلب کنیم: هش ریت و مساله مصرف برق.

در واقع وقتی که شما می‌خواهید بهترین ریگ ماینینگ را پیدا کنید، باید بر اساس چند شاخص آن‌ها را بررسی نمایید. این دو شاخص، مهم‌ترین موارد برای انجام این کار هستند.

هش ریت چیست؟

هش (Hash) به یک تابع ریاضی خاص می‌گویند که یک نوع ورودی را می‌گیرد و یک خروجی ویژه تحویل شما می‌دهد. ورودی این تابع، حروف و اعداد هستند و خروجی‌اش نیز، یک خروجی رمزگذاری شده با طول ثابت است. از هش در دنیای دیجیتال و اینترنت استفاده‌های فراوانی می‌شود. ولی رابطه هش با ارز دیجیتال یا همان پول رمزنگاری شده رابطه بسیار قوی‌تری است.

اگر خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم که خرید ریگ ماینینگ چه ارتباطی با هش دارد، باید شما را به همان مساله تایید تراکنش و استخراج ارز دیجیتال ارجاع بدهیم. گفتیم که بلاک چین برای انجام این کارها از توان محاسباتی دستگاه‌های نودها یا ماینرها استفاده می‌کند. در واقع، این دستگاه‌ها یا ریگ ماینینگ دائما در حال حل کردن مسائل پیچیده ریاضی هستند. مسائلی که با حل شدن آن‌ها تراکنش‌ها انجام می‌شوند یا ارزهای دیجیتال استخراج می‌شوند؛ چرا که دنیای دیجیتال است و همه چیز با اعداد ساخته می‌شود.

در نتیجه، هر چه دستگاهی بتواند این محاسبات را با قدرت و توان بالاتری حل کند؛ دستگاه قوی‌تری به حساب می‌آید. این مساله را با اصطلاحی بنام “هش ریت” یا Hash Rate می‌سنجند. هش ریت را به نسبت زمان (ثانیه) اندازه‌گیری می‌کنند. در واقع، هش ریت دستگاه‌ها به این ترتیب محاسبه می‌شود:

  • هزار هش در ثانیه (KH/s)
  • یک میلیون هش در ثانیه (MH/s)
  • یک میلیارد هش در ثانیه (GH/s)
  • یک تریلیون هش در ثانیه (TH/s)

بر همین اساس، یک پکیج ضعیف برای ماین کردن بصورت هزار هش در ثانیه و یک پکیج قوی بصورت یک تریلیون هش در ثانیه فعالیت می‌کند. خب، پس مشخص شد که اولین شاخص برای خرید ریگ ماینینگ چیست و چگونه باید توان آن را سنجید. البته، توضیح هش و هشینگ و محاسبه هش ریت پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. اما تلاش ما این بود که این مساله را بصورت کاربردی و ساده شرح دهیم.

مصرف برق

دومین شاخص برای اینکه متوجه شوید بهترین ریگ ماینینگ چیست بررسی آن از نظر میزان مصرف برق است. این دستگاه‌ها برق را مصرف نمی‌کنند؛ بلکه برق را می‌خورند!

حتما به خاطر دارید که در دورانی که کشور با مشکل برق مواجه شده بود و قطعی‌های مکرر برق شهروندان را عاصی کرد بود. در آن دوران، دولت بارها نسبت به فعالیت کسانی که استخراج غیرقانونی ارز دیجیتال انجام می‌دادند هشدار داد. چرا که اساسا این ریگ ماینینگ‌ها مصرف بسیار زیادی دارند.

اما نکته‌ای که حین خرید ریگ ماینینگ باید مدنظر قرار بدهید، بررسی اقتصادی این دستگاه‌ها است. بررسی اقتصادی به این معنا که تمامی هزینه‌های استخراج را در برابر تمامی درآمدهای ناشی از استخراج قرار بدهید. سپس، اگر سودی باقی ماند به این معنا خواهد بود که این کار توجیه اقتصادی دارد. در غیر این صورت، همه درآمد ناشی از استخراج را باید به شرکت برق بدهید. چرا که مهم‌ترین هزینه برای این کار، مصرف برق است.

بنابراین، یک دستگاه استخراج رمز ارز خوب دستگاهی است که بین میزان مصرف برق و هش ریت آن تناسب برقرار باشد. اگر برق زیادی مصرف می‌کند، در عوض ارز زیادی هم برای‌تان استخراج کند. اگر ارز کمی استخراج می‌کند، حداقل مصرف برق بالایی هم نداشته باشد.

حالا که همه مقدمات را درباره استخراج، دستگاه‌های استخراج، هشینگ و هش ریت شناختید و متوجه شدید راه‌های انتخاب ریگ ماینینگ چیست بهتر است به سراغ معرفی انواع ریگ ماینینگ برویم.

ماینر

انواع ریگ ماینینگ

ریگ ماینینگ‌ها را بر اساس ابزارهایی که این ریگ‌ها را تشکیل می‌دهند، دسته‌بندی می‌کنند. هر یک از این دسته‌ها دارای هش ریت و میزان برق مصرفی خاص خودشان هستند. در کنار این دو مورد، باید به قیمت ریگ ماینینگ هم توجه داشته باشید. در نتیجه، از بین انواعی که قرار است در پایین معرفی کنیم، شما باید بتوانید بر اساس هش ریت، میزان مصرف برق و قیمت خرید آن‌ها دست به تصمیم‌گیری بزنید.

ریگ CPU

اولین و ساده‌ترین نوع دستگاه برای استخراج رمز ارز پکیجی است که بر اساس توان محاسباتی CPU تشکیل شده است. به همین منظور، ماینرها مجموعه‌ای تشکیل می‌دهند از پردازنده‌های چند هسته‌ای یا مادربردهایی که دارای چند سی پی یو هستند تا توان تحلیل محاسبات را توسط آن‌ها بالا ببرند.

در گذشته برخی از ماینرها تلاش می‌کردند که به کمک همین ریگ ارز استخراج کنند. اما واقعیت این است که چنین پکیجی در مقایسه با سایر موارد، کم‌ترین توان را دارد و برای بسیاری ارزهای دیجیتال اصلا توان استخراج ندارد. اگرچه در حال حاضر برخی از ارزهای دیجیتال مانند مونرو را می‌توان با ریگ سی پی یو استخراج کرد اما؛ برای ماین کردن باقی ارزها باید به سمت ریگ‌های بعدی رفت. ریگ‌هایی که از مورد بعدی یکی یکی با آن‌ها آشنا می‌شویم.

اما بعنوان نتیجه‌گیری درباره سی پی یوها، بگوییم که از نظر اقتصادی صرفه‌ زیادی ندارند. مصرف برق بالا، هش ریت پایین دو ویژگی مهم‌شان به حساب می‌آیند. اگرچه قیمت‌شان در نهایت ممکن است از باقی ریگ‌ها ارزان‌تر درآید اما دیگر کم‌تر کسی به سمت این ریگ می‌رود.

ریگ GPU

اگر می‌خواهید بدانید که نحوه عملکرد این نوع از ریگ ماینینگ چیست بهتر است به نحوه پردازش بازی‌های کامپیوتری نگاه کنید. کارت‌های گرافیکی همانطور که در پردازش تصاویر بازی‌ها از توان محاسباتی‌شان بهره می‌برند، همین کار را برای هشینگ هم انجام می‌دهند.

برای ساخت ریگ ماینینگ توسط کارت گرافیک، شما می‌توانید تعدادی کارت گرافیک را از نوع  NVIDIA یا AMD کنار هم قرار داده و آن‌ها را یکجا به یک کامپیوتر متصل کنید. اگرچه سطح قیمت این نوع ریگ کمی‌ بالاست ولی در عوض، هش ریت خوبی به شما می‌دهد. چرا که هر کارت گرافیکی بعنوان یک نود عمل می‌کند و شما با سرعت مناسبی ارز استخراج خواهید کرد. در ضمن، شاید اگر بدانید مزیت این نوع ریگ ماینینگ چیست بیشتر به آن علاقه پیدا کنید. مزیت این ریگ، امکان استفاده از آن برای استخراج انواع ارز دیجیتال است.

اتریوم، اتریوم کلاسیک، زی کش، ارگو، ارز ETP، ارز فیرو یا  ZCoin از جمله این ارزها هستند. جالب است بدانید که تعداد رمز ارزهایی که می‌توان با کارت گرافیک استخراج کرد به 20 ارز هم می‌رسد. مونتاژ شدن راحت، تنوع بالای انواع کارت‌های گرافیک، حجم کم و امکان استفاده برای انواع ارز جزو مهم‌ترین مزایای ریگ ماینینگ کارت گرافیک هستند.

ریگ FPGA

اصطلاح  FPGA در واقع مخفف عبارت Field-Programmable Gate Array است و به معنای قابلیت تنظیم بودن و برنامه‌ریزی شدن در محل است. به خاطر همین ویژگی نیز برای برخی از ماینرها بسیار مناسب است. اگرچه ریگ  FPGA محبوب‌ترین دستگاه استخراج ارز دیجیتال به حساب نمی‌آید ولی هش ریت قابل قبولی دارد و برای برخی از ارزها نیز مناسب‌تر است. ولی در کل، ریگ کارت گرافیک و ریگ بعدی که قرار است معرفی کنیم، کار را برای ماینرها بسیار ساده‌تر می‌سازند و همه این‌ها موجب شده تا بسیاری حاضر نشوند با این ریگ پیچیده و البته قوی کار کنند.

ریگ ماینینگ ای سیک محبوب‌ترین دستگاه استخراج ارز دیجیتال است. ولی باید قبل از خریدش بدانید که با چه سطحی از هش ریت و با چه قیمتی برای شما مناسب‌تر است. علاوه بر آن، چقدر صدا تولید می‌کند و برای چه ارزهایی بکار می‌رود؟

ریگ ای سیک ASIC

ای سیک را می‌توان بهترین دستگاه برای استخراج ارز دیجیتال به حساب آورد. برعکس ریگ کارت گرافیک که برای کارهای دیگری هم می‌توان از آن استفاده کرد، ایسیک را فقط برای استخراج رمز ارز تولید می‌کنند و همین اختصاصی بودن ویژگی‌هایی به آن داده است که استخراج را ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌سازند.

در کل، برای کسی که می‌خواهد بصورت حرفه‌ای ماین کند و تمایل دارد دستگاهی با هش ریت بالا و مصرف برق پایین‌تر از دیگر ریگ‌ها داشته باشد، پرداخت قیمت بالای ای سیک و خرید ASIC بسیار منطقی است.

ای سیک یک ویژگی مهم دیگر هم دارد و آن استفاده از تمام توان خود و بکار گرفتن تمام برق مصرفی برای استخراج ارز است. به این معنا که هیچ اتلاف انرژی توسط آن صورت نمی‌گیرد و اقتصادی‌ترین وسیله در میان انواع ریگ ماینینگ به حساب می‌آید. اما برای خرید ای سیک به چه نکاتی باید توجه کرد؟ مهم‌ترین مسائل حول مجور این ریگ ماینینگ چیست؟ توصیه می‌کنیم حتی اگر با قیمت ای سیک هم مشکلی ندارید و تصمیم‌تان برای خرید ریگ ماینینگ ای سیک جدی شده، به این چند نکته توجه داشته باشید.

سر و صدای ای سیک حین استخراج

گاهی دیده می‌شود که ماینرهای آماتور وقتی از ویژگی‌های ای سیک مطلع می‌شوند برای خریدش سریعا اقدام می‌کنند ولی؛ بعد از شنیدن سر و صداهایش حین کار از خرید خود پشیمان می‌گردند. اساسا این ریگ ماینینگ برای خانه و آپارتمان مسکونی مناسب نیست. این وسیله را عموما در فارم‌ ارز دیجیتال یا همان مکان‌هایی که مخصوص استخراج تعیین شده و بعنوان مزرعه‌ ارز دیجیتال آنجا را می‌شناسند، مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین، باز هم این مساله به قیمت ASIC بستگی دارد. مدل‌های ساده و ارزان صدای بیشتر و مدل‌های پیشرفته و گران قیمت سطح صدای کم‌تری را ایجاد می‌کنند.

امکان تعمیر ای سیک و گارانتی بودنش

این هم یکی از مسائل بسیار مهم پیرامون ای سیک است. برند ای سیک نکته مهمی است که حتما باید قبل از خرید مورد توجه قرار گیرد. برندهای نامعتبر عموما گارانتی ندارند و حتی ممکن است بعد از مدتی خراب شوند. ضمن اینکه، برخی از برندهای بی کیفیت به سختی تعمیر می‌شوند یا اصلا قابل تعمیر نیستند. اما با خرید ای سیک با برند معتبر خیال خود را از این بابت راحت سازید.

ریگ ماینینگ چیست

برای هر ارز بهترین ریگ ماینینگ چیست؟

این سوال را درباره هر یک از ریگ‌ها می‌توان پرسید. در مورد ای سیک هم باید گفت هر مدل از این دستگاه برای برخی از ارزها مناسب‌تر است. اگر در این زمینه خوب تحقیق نکنید و انتخابی اشتباه داشته باشید، ممکن است نتوانید ارز مدنظر خود را استخراج نمایید.

برای مثال، ای سیک مدل  Antminer S17 بیشتر برای استخراج بیت کوین و بیت کوین کش و دیگر ارزهایی که از الگوریتم SHA-256 بهره می‌برند مناسب است. اگرچه به صورت کلی انعطاف ای سیک برای استخراج بالاست و هر دستگاه ارزهای مختلفی را پوشش می‌دهد اما به هر حال؛ این مساله را حتما مدنظر قرار بدهید.

نتیجه‌گیری بهترین ریگ ماینینگ چیست و چگونه آن را انتخاب کنیم؟

استخراج ارز دیجیتال کار پردرآمدی است. این جمله هم می‌تواند درست باشد و هم می‌تواند غلط از آب درآید. اگر بتوانید ریگ ماینینگ مناسبی بر اساس بودجه خود و شرایط و اهدافی که دارید انتخاب کنید، به سود خوبی می‌توانید دست یابید. در غیر این صورت، هرچه در می‌آورید را باید خرج پول برق و تعمیر دستگاه و… کنید.

در این مقاله، 4 نوع ریگ ماینینگ را معرفی کردیم. علاوه بر معرفی انواع ریگ ماینینگ به چند شاخص مهم هم برای انتخاب بهترین ریگ ماینینگ اشاره نمودیم. بهتر است با استفاده از این شاخص‌ها، آن ریگ ماینینگ مناسبی که به کار شما می‌آید را برگزینید و مشغول استخراج شوید.

 

منبع

zdnet

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید