خانهوبلاگاخبارتمام اتفاقات مهم و سرنوشت ساز ...

Concept,Of,Demand,For,Cryptocurrency,In,2021

تمام اتفاقات مهم و سرنوشت ساز ارز دیجیتال در 2021

ارز دیجیتال در 2021 و تمام اتفاقات مهمی که در آن سال در این حوزه رخ داد، موضوعی بسیار مهم در این زمینه است که قصد داریم امروز به آن بپردازیم. هر سالی که می گذرد، به نظر می رسد که افراد بیشتری به ارزش حقیقی ارزهای دیجیتال پی می برند. در حقیقت این امری مسلم است؛ چرا که افراد با گذر زمان، عملکرد این بخش را بیشتر و بهتر مشاهده می‌کنند و بیشتر در پی شناختن این ارزهای سودآور هستند. به همین ترتیب هم بیشتر به پتانسیل و سودآوری آن ها پی می برند. بنابراین ارز دیجیتال در 2021 به مراتب عملکرد بهتری نسبت به سال 2020 داشت.

در حقیقت در این سال، کوین های دیگری هم به جز ارز دیجیتال بیت کوین، در این بازار مطرح شدند و همین، نکته مثبت ماجرا بود. به دنبال آن کوین ها، بخش های دیگری هم همچون NFT و متاورس در این سال بیشتر به این عرصه راه پیدا کردند و نظرات بسیاری را به سمت خود جلب نمودند. احتمالا حالا شما هم با این نام ها بیشتر آشنا هستید و این خود از تأثیرات مهم ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شود. حالا که وارد سال جدید، یعنی سال 2022 شده ایم، فرصت خوبی برای مرور اتفاقات در سال 2021 است. با مرور این سال، می توان چشم انداز بهتری از این ارزها و پیشرفت های آن ها به دست آورد.

به علاوه، می توان با استفاده از آن ها، پیش بینی بهتری از سال جاری هم داشت. به طور کلی اگر بخواهیم سال 2021 را توصیف کنیم، این سال از اعلامیه ها و خبرهای جدیدی پر شده بود. همین امر هم موجب شد که ارز دیجیتال در 2021 به موفقیت های بسیاری دست یابد و سال 2021، در واقع سال ارزهای دیجیتال نام بگیرد. اگر شما هم می خواهید آنچه در این سال گذشت را بهتر بدانید، پس با مقاله امروز ما همراه باشید. ما در این مقاله تمام اتفاقات مهم سال 2021 برای ارزهای دیجیتال، از NFTها گرفته تا وب 3 را به شما می گوییم تا بهتر متوجه شوید که چرا این سال، سال ارزهای دیجیتال بود.

در سال 2021 چه بر ارزهای دیجیتال گذشت؟

در سال 2021، از پذیرش ارزهای دیجیتال از طرف عموم مردم و ظهور کوین های دیجیتالی جدید گرفته تا به چالش کشیدن مقامات مرکزی با مفهوم «ارز»، اتفاقات باورنکردنی زیادی رقم خورد. به همین دلیل هم همه افراد این سال را به عنوان سال تعیین کننده و اساسی ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان می دانند و تا ابد به همین صورت این سال را به یاد می آورند. حتما تاکنون نام وب 3.0 را شنیده اید. این مفهومی است که نام آن را زیاد در این زمینه می شنوید و امروزه بیشتر بیزینس ها در پی آن هستند که راهکارهایی برای بهبود بخشیدن به وب 3 را ارائه دهند.

از آنجایی که جهان در حال آماده شدن برای وب 3.0 است، پس افراد در حال حاضر در معرض ایده پذیرش اکوسیستمی دیجیتالی برای ارزها قرار دارند. آن ها به دلیل اتفاقات ارز دیجیتال در 2021، با این مفهوم رو به رو هستند که ارزها و پول ها را به جای حالت نقدی، به صورت توکن های دیجیتال بپذیرند و به همین شکل از آن ها استفاده کنند.

در سال 2021 چه بر ارزهای دیجیتال گذشت؟

ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2021

بیت کوین (BTC) بزرگ ترین و قدیمی ترین ارز دیجیتال دنیاست که اگر نام هیچ ارز دیجیتال دیگری را هم نشنیده باشید، قطعا با بیت کوین آشنا هستید. این ارز دیجیتال توانست در سال 2021 پذیرش عمده را از طریق کشور السالوادور به دست آورد و در واقع اولین بار در کشوری بیت کوین قانونی اعلام شد. این کشور، ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان پول ملی خود پذیرفت که از اتفاقات مهم ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شود. البته این اتفاق در میان دیگر روندهای صعودی و فوق العاده ارز بیت کوین در این سال بود. جدا از این اتفاق، فناوری بلاک چین موجب تولد توکن های غیرقابل معاوضه یا همان NFTها هم شد.

حتما نام NFTها را هم شنیده اید. این توکن های جالب همان طور که از نام آن ها پیداست، کاملا غیرقابل تعویض هستند. به همین ترتیب هم ماهیت آن ها از ارزهای دیجیتال کاملا جدا می شود و می توان تفاوت آن ها را احساس کرد. ظهور آن ها هم از دیگر اتفاقات مهم ارز دیجیتال در 2021 بود که بسیاری باور دارند تازه شروع راه آن هاست.

روند و گرایشات مثبت حول زمینه ارزهای دیجیتال در سرتاسر دنیا، توانست افراد بسیاری را تشویق کند. این روندهای صعودی نه تنها سرمایه گذاران، بلکه نسل جدیدی از کارآفرینان را هم تشویق کرد که قصد داشتند تا سیستم مالی جهانی را دستخوش تغییر کنند. ظهور سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان بر این حقیقت دلالت دارد که این ارزها به عنوان محبوب ترین راه سرمایه گذاری در این زمینه ظاهر شده اند. این ارزها سطوح دارایی سنتی و مرسومی مانند طلا، سهام و املاک را به طور جدی به چالش کشیدند که از اتفاقات جالب ارز دیجیتال در 2021 بود.

همان طور که در مقدمه هم خدمت شما عرض کردیم، بیشتر اعلامیه ها و خبرهای مهم ارز دیجیتال در سال 2021 اتفاق افتاد و همین امر، این سال را به یکی از مهم ترین سال ها برای ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. در ادامه به تمام اتفاقات مهم این سال که به موفقیت آمیز بودن عملکرد ارز دیجیتال در 2021 کمک کرد، می پردازیم.

سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری «ایلان ماسک»

از اتفاقات پر سر و صدای سال 2021، سرمایه گذاری عظیم «ایلان ماسک» بود. «ایلان ماسک» به طور کلی از چهره های جنجالی این حوزه به حساب می آید که کوچک ترین کار وی، تأثیر بسیار عمیقی بر تغییرات قیمتی بازار می گذارد. شرکت وسایل نقلیه الکترونیکی «ایلان ماسک» که تسلا نام دارد، در این سال اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار در ارز دیجیتال بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. او این سرمایه گذاری را تحت قوانین و شرایط متفاوت این ارز دیجیتال انجام داد که سر و صدای زیادی به پا کرد.

پس از آن هم دیگر اتفاق مهم ارز دیجیتال در 2021 آن بود که «ایلان ماسک» ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان روش پرداختی برای ماشین های خود پذیرفت. مشتریان این شرکت به همین ترتیب قادر بودند که با استفاده از ارز دیجیتالی همچون بیت کوین، از تسلا ماشین بخرند. پس از اعلامیه شرکت تسلا در ماه فوریه 2021، قیمت بیت کوین گامی بسیار بلند برداشت و از مرز 48 هزار دلار گذشت. این بزرگ ترین افزایش قیمت روزانه در بیش از سه سال گذشته بوده است.

بیت کوین به همین ترتیب توانست در عرض یک هفته، برای اولین بار از مرز 50 هزار دلار هم بگذرد و تاریخ ساز شود. همین افزایش قیمتی، یکی از مهم ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شد. به واسطه چنین افزایش قیمتی، بیت کوین توانست که در میان افراد بیشتری پذیرفته شود که سرمایه گذاران بزرگی هم در میان آن ها به چشم می خورد. مخصوصا بعد از حرکت شرکت تسلا و «ایلان ماسک»، قیمت بیت کوین بیشتر هم شد.

سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری «ایلان ماسک»

جهش ارز دیجیتال بیت کوین در 2021

بیت کوین در سال 2021 شاهد روندهای صعودی گسترده تر و بیشتری از اکتبر 2020 بود که همین درهای بسیاری را بر روی این ارز دیجیتال گشود. از آن زمان، یکی از اتفاقات مهم دیگر ارز دیجیتال در 2021 آن بود که شرکت پرداخت آنلاین پی پال (Paypal) به مشتریان خود اجازه استفاده از بیت کوین را داد. این شرکت به مشتریان خود اجازه داد که این ارز دیجیتال جالب را در شبکه آن استفاده کنند. با وجود این، سرمایه گذاری تسلا آخرین سرمایه گذاری بزرگ از سوی سرمایه گذاران اصلی این زمینه بود که به افزایش قیمت بیت کوین کمک کرد.

از آنجا به بعد، شرکت های آمریکایی و مدیران مالی مرسوم بیشتر ارز دیجیتال بیت کوین را جدی گرفتند. در همان ماه،‌ بانک نیویورک ملون (Bank of NY Mellon) اعلام کرد که واحدی جدید را تشکیل داده است تا به مشتریان کمک کند که دارایی های دیجیتال را نگه داشته، انتقال داده و صادر کنند. همین خبر خود از اتفاقات مهم ارز دیجیتال در 2021 بود. شرکت میکرواستراتژی (Microstrategy) هم از شرکت هایی بود که در سال 2021 خبرهای زیادی را به خود اختصاص داد. این شرکت، بزرگ ترین شرکت هوش تجاری سهامی عام دنیا به شمار می رود. صاحب این شرکت هم یکی از بزرگ ترین طرفداران و خریداران بیت کوین است.

میکرواستراتژی هم اعلام کرد که می خواهد 600 میلیون دلار بیشتر بیت کوین بخرد که خود سر و صدای زیادی در این زمینه به پا کرد و از خبرهای مهم ارز دیجیتال در 2021 شد. این شرکت در زمان چنین اعلامیه ای در فوریه 2021، به تازگی 72,000 کوین را خریداری کرده بود که این مقدار، ارزش 3.6 میلیارد دلاری به دارایی های بیت کوینی این شرکت می بخشید.

سرکوب ارزهای دیجیتال در کشور چین

اگر بخواهیم مهم ترین اتفاق ارز دیجیتال در 2021 را نام ببریم، قطعا سرکوب این ارزها در کشور چین از مهم ترین اتفاقات محسوب می شود. در ماه می، دولت مرکزی چین، نامه ای غیر رسمی را منتشر کرد که از سرکوب و ممنوعیت معامله و استخراج بیت کوین خبر می داد. در ماه ژوئن، منابع تغذیه نیروی مزارع استخراج بیت کوین مقیاس صنعتی در منطقه اقتصادی ژان دونگ سین کیانگ و سیچوان دستور گرفتند که کار خود را تعطیل کنند.

مقامات چینی باور دارند که ارزهای دیجیتال، نظم اقتصادی را بر هم می زنند و نقل و انتقالات غیرقانونی دارایی ها و اعمالی مانند پولشویی را آسان تر می کنند. این مقامات همچنین استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال را برای تلف کردن انرژی و حوادث مرگبار معدن زغال سنگ هم سرزنش کرده و مورد انتقاد قرار دادند. از نظر مقامات این کشور، چنین چیزی یک تهدید بزرگ در مقابل تلاش های کشور برای کاهش انتشار گاز کربن است. همین امر یکی از بزرگ ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 را رقم زد.

در ماه سپتامبر، بانک مرکزی چین گفت که تمام تراکنش های مرتبط با ارزهای دیجیتال کاملا غیرقانونی هستند و باید ممنوع شوند. این بانک به همین منظور پیامی جدی برای محدودیت این صنعت فرستاد. در ماه اکتبر هم ایالات متحده آمریکا رسما بزرگ ترین قطب عملیات و تجارت های استخراج بیت کوین شد. سرکوب و ممنوعیت های چین در ارز دیجیتال، فرصتی را برای عملیات استخراج بیت کوین در کشورهای دیگر به وجود آورد. این اتفاق بزرگ ارز دیجیتال در 2021 هم اتفاقی مثبت و هم منفی بود. همین امر منجر به رونق زیرساخت ها در آمریکای شمالی، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا شد.

سرکوب ارزهای دیجیتال در کشور چین 2021

پذیرش بیت کوین به عنوان ارز ملی السالوادور

در ماه سپتامبر، یکی از بزرگ ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 رقم خورد. کشور السالوادور در این تاریخ به اولین کشوری تبدیل شد که بیت کوین را به عنوان ارز ملی خود پذیرفته بود. این امر از سوی کشور السالوادور تعجب زیادی را به همراه داشت؛ چرا که در این کشور، عده بسیاری نسبت به ارزهای دیجیتال بدبین بودند. از طرف دیگر هم هشدارهای بین المللی بسیاری در رابطه با ریسک استفاده از ارزهای دیجیتال برای مشتریان و مصرف کنندگان وجود داشت. اما با وجود این، السالوادور بیت کوین را به عنوان ارز ملی خود تصویب کرد.

رئیس جمهور این کشور، «نایب بوکله» ادعا کرد که این اقدام به بسیاری از السالوادوری ها برای اولین بار دسترسی به خدمات بانکی را ارائه می دهد. همچنین وی گفت که چنین کاری، حدود 400 میلیون دلار را از نظر هزینه برای آن ها ذخیره می کند. این هزینه ها در واقع هزینه حواله هایی هستند که هر ساله از خارج به داخل ارسال می شوند. به همین دلیل هم اقدام السالوادور، یکی از مهم ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 به شمار می رود.

پذیرش بیت کوین به عنوان ارز ملی السالوادور

متداول شدن توکن های غیرقابل معاوضه (NFT)

توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) که پیش تر هم نام آن ها را آوردیم، نوعی از دارایی های دیجیتال هستند. این نوع ارز دیجیتال در 2021 محبوبیت فوق العاده ای به دست آورد. کارهای هنری NFT تا میلیون ها دلار هم به فروش می رسیدند و به نظر می آمد که افراد به شدت به این نوع از دارایی ها علاقه مند هستند. جالب است بدانید که NFTها تقریبا از سال 2017 معامله می شدند و سرانجام در اوایل سال 2021 محبوبیت آن ها به اوج خود رسید. به علاوه این ارزها در ماه آگوست هم جهش قیمتی فوق العاده ای داشتند.

NFT در حقیقت دارایی دیجیتالی است که بر روی یک بلاک چین قرار می گیرد. این دارایی، ثبت تراکنشی است که بر روی کامپیوترهای تحت شبکه نگهداری می شوند. NFTها معمولا با ارزهای دیجیتال و یا دلار خریداری می شوند و بلاک چین، سابقه ای از آن تراکنش را در خود نگه می دارد. در حالی که هرکسی می تواند NFT را ببیند، اما فقط خریدار آن در جایگاه دارنده رسمی آن قرار دارد. به طور کلی، ظهور NFTها هم از بزرگ ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شود.

بنا بر داده های سایت ردیاب بازار DappRadar، حجم فروش این توکن ها در ربع سوم سال 2021 تا 10.7 میلیارد دلار افزایش یافت. در ماه اکتبر این سال هم 2.6 میلیارد دلار فروش در بزرگ ترین بازار NFTها به نام اپن سی (OpenSea) اتفاق افتاد. بدین ترتیب می توان گفت که میزان فروش NFTها در این بازار هم با افزایش باورنکردنی از 4.8 میلیون دلار در اکتبر سال 2020 همراه بود که از دیگر اتفاقات مهم ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شود.

متداول شدن توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) در 2021

لایحه ارزهای دیجیتال در هند

لایحه ارزهای دیجیتال هند هم از لایحه هایی بود که عده بسیاری انتظار آن را می کشیدند. این لایحه، برای ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز و برای سیستم های پرداختی، مطرح شد. در حقیقت این لایحه دارایی دیجیتال جدید، تصویب شد تا برای استفاده از ارزهای دیجیتال در این کشور، قانون مشخصی تعیین کند. این لایحه همچنین زمینه ساخت ارزهای دیجیتال رسمی را که از سوی بانک رزرو هند (RBI) صادر می شوند، فراهم می کند. این هم از بزرگ ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 بود که باید به آن اشاره می کردیم. البته هنوز دولت هند، جزئیات لایحه دارایی های دیجیتال خود را نهایی نکرده است.

لایحه ارز دیجیتال در هند 2021

ظهور وب 3.0 در 2021

بنا به گفته خبرگزاری بلومبرگ، ارزهای دیجیتال فقط برای ارسال پول یا ذخیره نیستند! بلکه شما می توانید از آن ها برای ساخت یک وب کاملا جدید هم استفاده کنید. این ایده، پایه وب 3.0 را شکل می دهد. همین ایده جالب می تواند دارایی های مالی را به شکل توکن ها و در هر کار داخلی که به شکل آنلاین انجام می دهید، بسازد. وب 3.0، مرحله بعدی تحولات وب بوده که به دنبال آن است تا اینترنت را هوشمندتر سازد یا حتی اطلاعات را با هوشی بسیار شبیه به هوش انسان، پردازش کند. همین ایده، یکی از مهم ترین ایده های ارز دیجیتال در 2021 به شمار می رود.

ایده وب 3.0، ساخت نرم افزار و پلتفرم هایی است که به هیچ شرکت مرسوم یا مدل های تجاری وب 2.0 مانند تبلیغات و از این قبیل تجارت ها وابسته نباشند. برای مثال، کاربران ممکن است برای استفاده از خدمات، به صورت کاملا مستقیم و با استفاده از توکن ها مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند. این خود از بزرگ ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 محسوب می شود. همان طور که بلومبرگ می گوید، در دنیای ایده آل، خدمات وب 3 قرار است تماما توسط جامعه ای از کاربران عملی شده، تحت مالکیت آن ها قرار داشته و یا به دست آن ها بهبود پیدا کنند.

ظهور وب 3.0 در 2021

کمک «ایلان ماسک» به رکورد قیمتی دوج کوین

در ماه می، درست قبل از آنکه «ایلان ماسک»، لایو شنبه شب خود را آغاز کند، قیمت ارز دیجیتال دوج کوین (dogecoin) شروع به افزایش کرد. بنا بر سایت CoinGecko، در 8 می، یعنی روز برنامه لایو ایلان ماسک، دوج کوین به اوج قیمتی تمام تاریخ خود که تقریبا 73 سنت بود، رسید. همین افزایش قیمت دوج کوین، یکی از لحظه های مهم ارز دیجیتال در 2021 بود. اما خب قیمت این ارز دیجیتال سریعا از اوج خود به عقب بازگشت. با ظاهر شدن «ماسک» در این برنامه، دوج کوین تا 29.5% افت کرد و در یک لحظه، 49 سنت از دست داد.

این اتفاق در حقیقت نمایانگر چرخ و فلک و بالا و پایین رفتن ارز دیجیتال دوج کوین در تمام سال بود که بخش عمده ای از آن به خاطر «ماسک» اتفاق افتاد. مدیر عامل شرکت های اسپیس ایکس (SpaceX) و تسلا، حامیان همیشگی این ارز دیجیتال بودند که از میم ها الهام گرفته شده بود. افزایش قیمت دوج کوین از اتفاقات مهم ارز دیجیتال در 2021 بود که ابتدا در ماه فوریه و پس از رشته توئیت های «ماسک» آغاز شد. از آن زمان به بعد هم این مدیرعامل موفق، همچنان به ایجاد جنجال حول این ارز دیجیتال ادامه داده است.

کمک «ایلان ماسک» به رکورد قیمتی دوج کوین

جمع بندی

ارز دیجیتال در 2021، موضوعی بود که در مقاله امروز به آن پرداختیم و تمام اتفاقات مهم ارزها در این سال را خدمت شما بررسی کردیم. همان طور که کارشناسان این زمینه می گویند، سال 2022 درست مانند یک سال نویدبخش برای بازار ارزهای دیجیتال آغاز شده است. دلیل این امر هم آن است که شرکت های بیشتری شروع به درخواست مجوزهای ارز دیجیتال و ساخت تیم های دارایی دیجیتال کرده اند. بالاخره تمام افراد متوجه شده اند که ارزهای دیجیتال بزرگ تر از آنی هستند که بتوان آن ها را نادیده گرفت.

سال بعد هم قطعا شاهد بازیکنان بیشتری هستیم که در این زمینه ظاهر می شوند. در حقیقت شرکت های بزرگ یا می توانند ارزهای دیجیتال را پذیرفته و کاربران موجود را به خود جذب کنند، یا می توانند به راحتی آن ها را به شرکت هایی با سیستم غیرمتمرکز، ببازند. حرکات ارز دیجیتال در 2021، آنقدر موفقیت آمیز بود که همه را به این زمینه امیدوار کرد و سال پیش رو، قطعا از سال 2021 هم درخشان تر خواهد بود. ما در مقاله امروز به مهم ترین اتفاقات ارز دیجیتال در 2021 پرداختیم و با هم آن اتفاقات مهم را مرور کردیم.

منابع

ndtv

cnbc

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید