خانهوبلاگمقالاتآموزشیشت کوین چیست و چرا باید از این...

شت کوین چیست

شت کوین چیست و چرا باید از این کوین ها دوری کرد؟

شت کوین چیست، موضوع مهمی است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم و این دسته از کوین های مهم را خدمت شما معرفی کنیم. بهتر است از همین ابتدا بدانید که شناخت این کوین ها بسیار ضروری است و با شناختن و دوری کردن از آن ها، می توانید از ضررهای آینده جلوگیری کنید. این کوین ها به طور کلی یکی از انواع کوین های بازار هستند که همچون بقیه کوین ها، باید با آن ها هم آشنا شوید و به خوبی بدانید که شت کوین چیست و چه کاربردی دارد.

حتما شما هم داستان های زیادی را از سرتاسر دنیا راجع به افرادی شنیده اید که به ارزهای دیجیتال و روندهای آن ها امیدوار شدند و خیلی سریع به ثروت های باورنکردنی رسیدند. چنین افرادی در حال حاضر میلیون ها پول داشته و زندگی میلیونری را ادامه می دهند. اما این داستان ها از آن جهت بسیار واقعی به نظر می رسند که درباره مردم کاملا عادی هستند. در حقیقت همین مردمان عادی با دانستن آنکه کوین های معمولی و دسته های دیگر آن ها همچون شت کوین چیست، توانستند حتی در عرض یک شب به ثروت های زیادی برسند.

رسیدن به چنین ثروتی توسط مردم عادی موجب می شود که شما هم بتوانید به راحتی خود را به جای آن ها بگذارید و تصور کنید که شما هم روزی به چنین ثروتی می رسید. از میان افرادی که به چنین ثروتی رسیدند برای مثال می توان به «گلابر کونتسوتو» اشاره کرد. او مردی 33 ساله ای بود که 180,000 دلار از پول های خود را پس از آنکه «ایلان ماسک» درباره دوج کوین (Dogecoin) توئیت گذاشت، در این ارز دیجیتال سپرده گذاری کرد. او بعضی اوقات این کوین را می پایید و متوجه حمایت آنلاینی شده بود که این کوین دریافت می کرد.

اما آیا این فرد می دانست که شت کوین چیست؟ در آن زمان که او دوج کوین را خریداری کرد، قیمت آن 0.4 دلار بود اما کمتر از سه ماه، سرمایه گذاری او به قیمت باورنکردنی 1,081,441.29 دلار رسید. پس او از کجا می دانست که این کوین انتخاب درستی است و یک «شت کوین» نیست؟ چرا که در آن زمان بیشتر افراد درباره آن صحبت می کردند که این ارز دیجیتال یعنی دوج کوین، چیزی بیش از شت کوین نیست.

پس قطعا او می دانست که شت کوین چیست و به همین ترتیب توانسته به چنین سود خوبی دست پیدا کند. در کل، از زمانی که شاهد ظهور و تکامل فناوری بلاک چین بوده ایم، تعداد رو به رشدی از ارزهای دیجیتال به وجود آمده و به بازار عرضه شده اند. با وجود هزاران ارز دیجیتال دیگر که هم اکنون هم در بازار بودند، هیچ شکی نیست که ارزهای دیجیتال پدیده ای رو به رشد با سرعت رشد سریع هستند.

اما با وجود عرضه هزاران کوین مختلف و موفق، در این بین برخی از کوین ها هم به عنوان میم یا جوک به وجود آمدند. این کوین ها که از نام آن ها مشخص است کوین های جدی نیستند، بحث شت کوین چیست را باز می کنند. کوین هایی بدین صورت، حتی فاقد نقشه راه یا هدف مشخصی هستند. در همین جاست که به بحث شت کوین ها می رسیم. شما هم ممکن است تا به حال بارها به نام این کوین ها برخورده باشید؛ چرا که نام عجیبی دارند.

اگر شما هم نمی دانید شت کوین چیست و قصد دارید بیشتر با این کوین ها آشنا شوید با ما همراه باشید. ما در مقاله امروز شت کوین ها را به شما معرفی می کنیم و هر آنچه که باید درباره این کوین ها بدانید، از جمله روش کار و ویژگی های آن ها را هم در اختیار شما قرار می دهیم. سپس هم به پنج شت کوین معروف می پردازیم تا آن ها را بیشتر بشناسید. با ما همراه باشید.

شت کوین چیست؟

شت کوین (Shitcoin) اصطلاحی تخصصی در زمینه ارزهای دیجیتال است. این اصطلاح به کوین هایی گفته می شود که کاملا بی مصرف هستند و هیچ ارزشی ندارند. این ارزهای دیجیتال، به عنوان کپی کت یا توکن های تقلیدی به وجود آمده اند. به بیان دیگر اگر بخواهیم ساده تر بگوییم که شت کوین چیست، این ارز دیجیتال تقلیدی، هیچ چیز جدیدی برای عرصه ارزهای دیجیتال ندارد. علاوه بر این آن ها هیچ هدف شفاف و مشخصی هم ندارند.

بر خلاف اتریوم یا بیت کوین که با منظور مشخص و مخصوص و اهداف نوآورانه به عرصه آمدند، شت کوین ها هیچ قابلیت و امکانات خاصی ندارند. به همین دلیل هم این کوین ها اصلا طول عمر دیگر کوین های بازار را ندارند و ممکن است خیلی سریع تر از آن ها از بین بروند یا دیگر طرفداری در بازار نداشته باشند. پس به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم شت کوین چیست، این اصطلاح به ارزهای دیجیتالی تلقی می شود که یا ارزش کمی داشته و یا اصلا ارزش ندارند.

شت کوین چیست؟

از طرف دیگر، به ارزهای دیجیتالی که هدف ضروری یا واضحی ندارند هم چنین اصطلاحی گفته می شود. این اصطلاح، همان طور که از نام آن پیداست، بسیار تحقیرآمیز است و معمولا به آلت کوین ها یا ارزهای دیجیتالی هم نسبت داده می شود که پس از محبوبیت بیت کوین، توسعه یافته و به وجود آمده اند. چرا که بیشتر چنین کوین هایی تنها راه بیت کوین را تقلید کرده اند و خود حرفی برای گفتن ندارند. البته در این بین ارزهای دیجیتال بسیار خوبی هم به وجود آمده اند و در ادامه توضیح شت کوین چیست، روش تشخیص ارزهای خوب از بد را هم به شما می گوییم.

اگر بخواهیم بگوییم که دلیل کاهش قیمت شت کوین چیست و چرا این کوین ها تا این حد ارزش خود را از دست می دهند، باید به شکست در جلب توجه سرمایه گذاران اشاره کرد. در حقیقت سرمایه گذاران علاقه خود را به این کوین ها از دست می دهند. دلیل این امر هم آن است که یا این ارزها با نیت و هدف خوبی ساخته نشده اند و یا اینکه قیمت آن ها فقط و فقط بر اساس حدس و گمان ها بوده است. به همین دلیل هم این ارزهای دیجیتال را معمولا سرمایه گذاری های بدی در نظر می گیرند که هیچ کسی سمت آن ها نمی رود.

نحوه کار شت کوین چیست؟

در این بخش قصد داریم نحوه کار این ارزهای دیجیتال را خدمت شما توضیح دهیم. علاقه افراد به ارزهای دیجیتال، عمدتا پس از آنکه بیت کوین در سال 2009 به عرصه آمد، به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت. موفقیت آن ها به تجارت و کسب و کارهای دیگر هم کشیده شد. مخصوصا کسب و کارهایی که به دنبال بهره وری از فناوری بلاک چین و ساخت آلت کوین های مخصوص خود با استفاده از آن ها بودند. آلت کوین ها (Altcoin) هم دارایی های دیجیتالی هستند که از طراحی پایه بیت کوین در ساخت خود بهره برده اند و به همان ترتیب به وجود آمده اند. توسعه دهندگان معمولا اعلام می کنند که چه مقدار توکن در نهایت در دسترس افراد قرار خواهد گرفت.

برای مثال، عرضه بیت کوین تا سقف 21 میلیون و عرضه اتر تا سقف 18 میلیون در سال است. تعیین کردن محدوده برای ارزهای دیجیتال، باعث کمیاب شدن توکن می شود. چرا که بدین ترتیب سرمایه گذاران می دانند که پس از نقطه مشخصی، دیگر هیچ توکن اضافه ای ساخته نمی شود. بهتر است پیش از پرداختن به آنکه شت کوین چیست، با تمام این مفاهیم آشنا شوید تا کار شت کوین ها را بهتر بفهمید. وجود توکن های بیشتر می تواند به طور کلی ارزش تمام دارایی ها را کاهش دهد؛ درست همان طور که صدور سهام جدید می تواند موجب کاهش ارزش آن ها شود.

نحوه کار شت کوین چیست؟

با تثبیت عرضه یک آلت کوین، ارزش آن باید دیگر به تقاضا بستگی داشته باشد. اما از آنجایی که بیشتر ارزهای دیجیتال، استفاده و کاربرد عملی و واقعی محدودی دارند، ارزش آن ها فقط مبنی بر حدس و گمان است. پیش از آنکه بگوییم کار شت کوین چیست، باید در رابطه با کاربرد محدود ارزهای دیجیتال و دلایل محدودیت آن ها توضیح دهیم. در حقیقت از آنجایی که خرید و فروش کالاها و خدمات دنیای واقعی با استفاده از این ارزها چندان رایج نیست، پس کاربردهای حقیقی آن ها محدود است و منجر به آن می شود که ارزش آن ها فقط بر اساس حدس ها باشد.

بنابراین، شت کوین ها هم چیزی هستند که فقط چون وجود دارند، مردم آن ها را با ارزش می دانند. شت کوین ها را به راحتی می توان تشخیص داد. اما دلیل تشخیص راحت شت کوین چیست؟ راحتی تشخیص آن ها به این دلیل است که این کوین ها از الگوی مشخصی پیروی می کنند که هرکسی بداند به راحتی می تواند به وجود آن ها پی ببرد. شاید زمانی که کوینی راه اندازی می شود، تمایلات زیادی به آن وجود داشته باشد و قیمت آن سطوح نسبی و خوبی را حفظ کند. اما این قیمت در مدت کوتاهی شروع به رشد بسیار زیادی می کند؛ چرا که سرمایه گذاران سعی می کنند خود را با دیگر تمایلات هماهنگ کنند.

حالا اگر بخواهیم بگوییم که مهم ترین نکته در شت کوین چیست، باید به آن اشاره کرد که نباید به چنین افزایش قیمتی اعتماد کرد. چرا که چنین افزایشی همیشه سقوط بدی را به دنبال دارد. این سقوط هم در پی آن است که سرمایه گذاران توکن های خود را خالی می کنند تا از سودهای کوتاه مدت بهره ببرند. هرگز احتمال ندارد که توسعه و بازاریابی آلت کوین ها که روزی به شت کوین ها تبدیل می شوند، جوری کاهش زیادی پیدا کند که تمایلات به ارزهای دیجیتال همچنان بالا باقی بماند.

برخی از دولت ها، مخصوصا در کره جنوبی و چین، علاقه زیادی به بستن و محدود کردن فعالیت های استخراج ارزهای دیجیتال دارند. این در حالی است که دولت های دیگری همچون ژاپن، استفاده از ارزهای دیجیتال را در بازارهای گسترده خود تشویق هم می کنند. حالا دلیل کاهش تمایلات به شت کوین چیست؟ همان طور که گفتیم، شت کوین ها هیچ هدف معنادار و مهمی ندارند. به همین دلیل هم هیچ تقاضای اصلی و زیادی برای این کوین وجود نخواهد داشت.

دلیل ارزش شت کوین چیست؟

شت کوین ها ارزش خود را فقط و فقط از وجود خود می گیرند. از زمان راه اندازی این نوع از توکن ها، حدس و گمان هایی که پیرامون ایجاد آن ها وجود دارد موجب می شود که سرمایه گذاران به سمت آن هجوم آورده و پول های خود را در آن سرمایه گذاری کنند. همین خریدهای انبوه اولیه، قیمت این کوین ها را در مدت بسیار کوتاهی از زمین به آسمان می برد. به همین دلیل است که در هنگام راه اندازی این توکن ها و ابتدای وجود آن ها، قیمت این کوین ها بسیار افزایش می یابد.

سپس زمانی که کمی بعدتر این سرمایه گذاران پول های خود را نقد کرده و بیرون بکشند تا سود کوتاه مدت به دست آورند، قیمت این ارزهای دیجیتال هم به همین ترتیب با سر سقوط می کند. اگر بخواهیم بگوییم سرعت سقوط شت کوین چیست، باید گفت که دقیقا به همان سرعتی که افزایش یافتند، به همان سرعت هم سقوط می کنند. زمانی که تمام سودهای فوری به دست آمد، سپس قیمت شت کوین در سطح مشابهی باقی می ماند و حتی کوچک ترین حرکت قیمتی دیگری نخواهد داشت.

این روند پامپ و دامپ سرمایه گذاران تازه کار و از همه جا بی خبر را با انبوهی از شت کوین های بی ارزش رها می کند. برای نمونه، دوج کوین که پیش تر هم نام آن را آورده بودیم، ارزش خود را از توییت های ثروتمندترین فرد کره زمین، یعنی «ایلان ماسک» می گیرد. حالا احتمالا بهتر می دانید که شت کوین چیست و شناخت آن چه دلیلی دارد.

در حقیقت بدون پشتیبانی «ایلان ماسک» و اظهار نظرات وی، ارزش این کوین نمی تواند بر هیچ پایه و اساس دیگری باشد و قطعا به هیچ کجا هم نمی رسد. به علاوه، مدیرعامل تسلا، «ماسک» اعلام کرده است که این شرکت، پرداخت به دوج کوین را هم به عنوان مبنای پرداخت آزمایشی خود می پذیرد.

دلیل ارزش شت کوین چیست؟

ریسک های یک شت کوین چیست؟

از ژانویه 2021، بیش از 4,000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد. همه این ارزها قطعا نمی توانند در سطح بیت کوین، بایننس (Binance) و یا تتر (Tether) باشند. در بازار سهام، فرصت های سرمایه گذاری خوب و بدی وجود دارد و می توان گفت که چنین چیزی در بازار ارزهای دیجیتال هم وجود داشته و نمی توان گفت که همه کوین ها خوب یا بد هستند. بسیاری از شت کوین ها به وجود آمده اند تا از افرادی که بدون انجام تحقیقات اولیه وارد ارزهای دیجیتال می شوند، بهره برداری کنند.

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم که مبنای ارزشی شت کوین چیست، آن ها تنها بر اساس حدس و گمان ها و چیزهای این چنینی پابرجا هستند. افراد بسیار زیادی پول های خود را بر روی همین شت کوین ها از دست داده اند. پول از دست داده آن ها از صدها تا هزاران دلار یا حتی بیشتر بوده است. شنیدن داستان هایی از «کنتسوتو» که پیش تر داستان ثروتمند شدن او در عرض یک شب را تعریف کردیم، خرید را آسان و ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده را هم بسیار وسوسه انگیز می کند.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم که ریسک سرمایه گذاری در شت کوین چیست، باید به آن اشاره کرد که سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال، درست مانند سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. همان طور که همیشه هم توصیه می کنیم، شما نباید بیشتر از آنچه بتوانید از پس آن برآیید، سرمایه گذاری کنید. به علاوه همیشه باید اول تحقیقات خود را انجام دهید.

نشانه های کلیدی شت کوین چیست؟

معمولا شت کوین را می توان به راحتی شناسایی کرد؛ چون بسیاری از این کوین ها از یک الگوی ثابت پیروی می کنند. زمانی که این کوین ها راه اندازی می شوند، ممکن است افراد بسیاری را به خود جذب کنند اما قیمت آن ها همچنان نسبتا کم باقی می ماند. زمانی که تقاضا برای این کوین ها به اوج خود رسید و تمام سرمایه گذاران به آن هجوم آوردند، قیمت این کوین ها هم سریعا به میزان زیادی افزایش می یابد. اما خب پس از چنین افزایش شدیدی، قطعا با یک سقوط قیمتی طرف خواهیم بود.

شت کوین ها به همین دلیل ارزش بازار بسیار کمی دارند. همین ارزش بازار پایین، موجب می شود که تعداد کمی از سرمایه گذاران بتوانند به راحتی قیمت های این کوین ها را دستکاری کرده و با کوچک ترین تلاش، قیمت آن ها را بالا ببرند. شاید اگر بخواهیم بگوییم بدترین ویژگی شت کوین چیست، بتوان به همین مورد اشاره کرد.

نشانه های کلیدی شت کوین چیست؟

اما مشخص ترین ویژگی یک شت کوین چیست؟ واضح ترین ویژگی همه شت کوین ها آن است که کاربرد و قابلیت چندان مشخصی ندارند. برای مثال، ارز دیجیتال بیت کوین، برای شبکه پرداخت غیرمتمرکزی ساخته شده بود که در آن تمام تراکنش ها کاملا ایمن، بدون نیاز به وثیقه و مقاوم در برابر هرگونه سانسوری بودند. اتر، کوین محلی بلاک چین اتریوم هم برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش ها و ایمن کردن این شبکه استفاده می شود. بایننس کوین (Binance Coin) هم توکن محلی صرافی بایننس است که برای کاهش هزینه های پلتفرم بایننس و بودجه رسانی به بلاک چین زنجیره بایننس مورد استفاده قرار می گیرد.

اما فرق آن ها با شت کوین چیست؟ شت کوین چنین اهداف مشخص و واضحی ندارد. اگر به توسعه پیش زمینه و پروژه های مربوطه آن ها، البته اگر پروژه ای وجود داشته باشد، نگاه کنید، تشخیص این کوین ها آسان تر هم می شود. آیا این پروژه، یک کپی از پلتفرم یک ارز دیجیتال دیگر است که هم اکنون هم وجود دارد؟ آیا این پروژه وایت پیپری دارد؟ آیا این وایت پیپر از پروژه دیگری کپی شده است؟ اگر پاسخ های بحث برانگیزی برای هرکدام از این سوالات وجود دارد، پس ارز دیجیتال مورد نظر شما احتمال دارد که یک شت کوین باشد.

روش تشخیص شت کوین چیست؟

در این بخش قصد داریم به شما نکاتی را بگوییم که با دانستن آن ها به راحتی می توانید یک شت کوین را از یک کوین خوب و سودآور تشخیص دهید. معمولا این کوین ها علائم خطر بسیاری را با وجود آنکه توسعه دهندگان سعی در پنهان کاری دارند، نشان می دهند. در این بخش به شما می گوییم که این علائم خطر چه علائمی هستند که باید در صورت دیدن آن ها از کوین مربوطه پرهیز کنید.

توسعه دهندگان مشکوک

یکی از ایتدایی ترین نشانه های آنکه ارز دیجیتال مربوطه یک شت کوین است، داشتن توسعه دهندگان مشکوک تلقی می شود. توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال اگر در انظار عمومی ظاهر شوند، می توانند به راحتی اعتماد لازم را از جامعه جلب کنند و قانونی و درست بودن ارزهای دیجیتال نوظهور خود را هم به جامعه ثابت نمایند. در مقابل، توسعه دهندگانی که هرگز خود را نشان نمی دهند، ناخواسته مشکوک به نظر می رسند و این طور برداشت می شود که احتمال دارد افراد را فریب بدهند.

عملکرد و کاربرد نامشخص

بلاک چین هایی مانند بیت کوین و اتریوم طراحی شده اند تا با از میان برداشتن مقامات متمرکز و بالا بردن امنیت تراکنش، امورمالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) را بهبود بخشند. شاید اگر بخواهیم بگوییم که مشخص ترین ویژگی شت کوین چیست، بتوان به همین مورد اشاره کرد. بنابراین ارزهایی مانند اتریوم و بیت کوین به دلیل همین کاربردی که به کاربران ارائه می دهند، ذخیره های ارزش بسیار خوبی هستند که افراد می توانند به آن ها روی بیاورند. شت کوین ها هرگز از چنین هدف اصلی بهره مند نیستند و فقط چون می توانند، وجود دارند.

پروژه های عمومی

یکی دیگر از ویژگی های شت کوین چیست؟ اگر پروژه ای وعده های بزرگی می دهد اما حتی عملکرد مشخصی ندارد، پس احتمالا شت کوین است؛ چرا که این یکی از ویژگی های رایج شت کوین هاست. وبسایت چنین پروژه هایی معمولا بر روی دامنه های آزاد قرار دارد، پر از غلط املایی است و حتی شاید طراحی آن هم کاملا تصادفی و سرسری باشد. این هم از دیگر ویژگی های رایج شت کوین هاست که باید حتما به آن توجه کنید.

نحوه تشخیص shitcoin

تعداد کم دارندگان

در حالت معمول، یک ارز دیجیتال قانونی و درست باید حداقل 200 تا 300 دارنده داشته باشد. اگر بخواهیم بگوییم که یکی از واضح ترین ویژگی های شت کوین چیست، باید به همین مورد اشاره کرد. هر تعدادی کمتر از این مقدار، نشان دهنده اعمال شیطانی و کلاهبردارانه است. کوین سالمی که شت کوین نباشد و ارزش سرمایه گذاری را هم داشته باشد، باید به علاوه، 5 تا 10 تراکنش را در هر دقیقه نمایش دهد.

استخر نقدینگی خالی

صرافی غیرمتمرکزی که به تازگی راه اندازی شده باشد، تا میزان زیادی به سمت سرمایه های نقد تمایل پیدا می کند. وجود کمتر از 30,000 دلار نقدینگی، از علائم خطری است که فریاد می زند باید از آن ارز دیجیتال دوری کنید. پس اگر می خواهید بدانید که خطرناک ترین ویژگی شت کوین چیست، باید به همین نکته اشاره کنیم. چنین کوینی ممکن است حتی با تخفیف های ساختگی تا 30 درصد هم درج شود که اصلا قیمت پایداری نیست.

چه تحقیقاتی را باید پیش از خرید ارزهای دیجیتال انجام داد؟

اگرچه دانستن ویژگی های بارز شت کوین مهم است، اما دانستن آنکه پیش از خرید یک ارز دیجیتال باید در رابطه با چه چیزهایی تحقیق کنیم هم به همان اندازه اهمیت دارد. نکاتی که در این بخش خدمت شما توضیح می دهیم به شما در تحقیقات پیش از سرمایه گذاری کمک می کنند. بدین وسیله بهتر متوجه می شوید که شت کوین چیست و می توانید تشخیص دهید که ارز دیجیتال مورد نظر شما جزو این دسته از کوین ها محسوب می شود یا خیر.

بررسی کامل وایت پیپر پروژه مورد نظر

وقتی به این سوال مهم می رسیم که شت کوین چیست و قضیه تشخیص این کوین به میان می آید، وایت پیپر پروژه می تواند منبع بسیار مهمی برای بررسی این موضوع باشد. اولین چیزی که باید به دنبال آن باشید، وجود و در دسترس بودن وایت پیپر پروژه است. اگر ارز دیجیتال مورد نظر شما وایت پیپر نداشته باشد، پس احتمالا شت کوین است. البته داشتن وایت پیپر به معنای درست بودن ارز دیجیتال نیست! شما همچنان باید وایت پیپر را بررسی کنید تا مطمئن شوید. پس از یافتن وایت پیپر در صورت وجود، ببینید که این وایت پیپر چطور نوشته شده است.

شاید بدیهی به نظر برسد، اما بسیار مهم است که وایت پیپر به زبان انگلیسی کاملا روان و بی عیب و نقصی نوشته شده باشد. اگر در هنگام بررسی با مواردی از قبیل نوشته ای بی کیفیت و یا چندین غلط املایی برخوردید، پس باید درستی و قانونی بودن ارز دیجیتال مربوطه را زیر سوال ببرید. یک ارز دیجیتال باکیفیت، بر روی وایت پیپری که به درستی نوشته شده باشد، سرمایه گذاری می کند.

نحوه تشخیص shitcoin

سوم، وعده هایی را که تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال به شما می دهند بررسی کنید. در این صورت، ویژگی وعده های تیم توسعه دهنده یک شت کوین چیست؟ بیشتر افراد، نکات اصلی وایت پیپر پروژه را مطالعه نمی کنند. سازندگان شت کوین ها هم این موضوع را می دانند و به همین دلیل هم به چشم انداز، نقشه راه و موارد استفاده ارز دیجیتال پر و بال زیادی می دهند. با وجود این، فناوری اصلی برای رسیدن به چنین پیشنهادات و طرح های بزرگی، هرگز از سوی تیم این ارز توضیح داده نمی شود.

برای نمونه، وایت پیپر یک پروژه ممکن است وعده دهد که پروژه «سیستم پرداخت بعدی در کل جهان است» اما نتواند به خوبی توضیح دهد که چطور به چنین هدف بزرگی دست پیدا می کند. اگر بخواهیم بگوییم که در زمینه وایت پیپر، دیگر ویژگی شت کوین چیست، باید به استفاده بیش از حد از تصاویر اشاره کنیم که علامت خطر بزرگی است. یک وایت پیپر، باید جزئیات فنی پشت یک پروژه را در بر داشته باشد. این وایت پیپر نباید آسان خوان باشد و باید جزئیات بسیاری را در بر گیرد.

به طور کلی زمانی که یک وایت پیپر از تصاویر پر شده است و کمبود راهکارهای فنی لازم را دارد، پس شما هم باید در مواجهه با آن بسیار محتاط باشید. برای آنکه بتوانید بهتر بدانید که وایت پیپر یک شت کوین چیست، باید با نمونه های بسیار خوب وایت پیپرها آشنا شوید تا نمونه های نادرست آن را بهتر تشخیص دهید. نمونه های وایت پیپر بسیار خوب و معتبر شامل بیت کوین، اتریوم و کاردانو می شود. این وایت پیپرها شامل مواردی از این قبیل هستند:

  • چشم انداز پروژه
  • بررسی کلی مشکلاتی که پروژه هدف دارد تا آن ها را حل کند به همراه راهکارهایی که به کار می گیرد و این که چرا چنین راهکارهایی را انتخاب کرده است
  • جزئیاتی درباره اجراییات فنی
  • نقشه راه فوق العاده ای برای ارائه اهداف
  • مشخصات عرضه اولیه سکه (ICO) ارز دیجیتال مربوطه
  • اطلاعات فنی درباره اهداف، نوع، مکانیسم و اقتصاد توکنی ارز دیجیتال

نحوه تشخیص شت کوین

علائم خطر عرضه اولیه سکه

دیگر نکته مهم شت کوین چیست؟ این نکته در حقیقت در عرضه اولیه کوین نهفته است. عرضه اولیه سکه (ICO)، راهی برای آن است که سرمایه گذاران دسترسی اولیه ای به توکن ارزهای دیجیتال داشته باشند. با وجود این، اگر عرضه اولیه سکه، تخفیف قابل توجهی، مثلا بیشتر از 30% را برای سرمایه گذاران اولیه ارائه دهد، ریسک آن وجود دارد که ارز دیجیتال مربوطه یک شت کوین باشد. پس اگر بخواهیم بگوییم که یکی از نشانه های مهم شت کوین چیست، می توان به چنین چیزی در ICO آن ها اشاره کرد.

اینکه به سرمایه گذاران اولیه اجازه دهیم که کوین ها را با قیمت های پایین خریداری کنند، به آن ها این فرصت را می دهد که کوین ها را کمی بالاتر از قیمت ICO بفروشند و حتی در این صورت هم سود به دست آورند. پس اگر تیم توسعه دهنده به ارز دیجیتال خود باور داشته باشد، هیچ نیازی نیست که چنین مشوق قوی و بزرگی را برای اجرای فروش توکن های خود به سرمایه گذاران ارائه دهد.

نکته مهم این بخش برای شت کوین چیست؟ نکته مهم آن است که حتی اگر توکن ها مستقیما بعد از ICO فروخته نشوند، ارائه ارزهای دیجیتال با قیمت خیلی کم می تواند منجر به آن شود که بخش بزرگی از توکن ها در دستان افراد بسیار کمی باشد. همین تضمینی برای آوردن مشکلات حکومتی و سیاسی به یک پروژه است. اما دیگر علامت خطر مهم ICO برای شت کوین چیست؟ علامت خطر بعدی، کمبود محصول، دمو یا کد است.

اگرچه ICO از شما می خواهد که به وعده یا چشم انداز تیم توسعه یک ارز دیجیتال اعتماد کنید، اما بهتر است که همیشه به تیمی اعتماد کنید که نشان دهند واقعا دارند چه کاری را انجام می دهند تا اینکه فقط یک وایت پیپر را به شما ارائه کنند. حتی برای آن هایی که به فناوری علاقه مند نیستند، اما باز هم ارزش آن را دارد که به مخزن گیت هاب (GitHub) پروژه نگاهی بیاندازید و ببینید که آیا فعال است یا خیر. اگر محصول دمویی وجود داشته باشد، باید پیش از آنکه هر سرمایه گذاری انجام دهید، آن محصول را ارزیابی کنید.

دیگر نکته مهم در تشخیص شت کوین چیست؟ علاوه بر نکته گفته شده، تحقیق در رابطه با اعضای تیم پروژه مورد نظر هم می تواند بسیار مفید واقع شود. باید ببینید که اعتبارنامه و تجربه آن ها چگونه است؟ چرا که اگر آن ها تاکنون در پروژه های ارز دیجیتال دیگر بوده اند که شکست خورده، این می تواند خود موجب نگرانی شود. اینکه آیا در رسانه های اجتماعی به طور عمومی حضور داشته اند؟ چون پروفایل های غیرفعال، معمولا آنقدرها قابل اعتماد نیستند.

باید بررسی کنید که آیا از نام مستعاری همچون «ساتوشی ناکاموتو» استفاده می کنند یا خیر؟ چرا که تیم پشت یک پروژه نباید ناشناس باشد و برای دانستن آنکه شت کوین چیست، ناشناس بودن تیم پروژه می تواند یکی از ویژگی های این کوین ها باشد. هیچ دلیلی ندارد که تیم پروژه ناشناس باشد مگر آنکه آن ها چیزی برای پنهان کردن داشته باشند.

شت کوین چیست

آیا شت کوین ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

جواب این سوال به وضوح خیر است. شت کوین ها سرمایه گذاری های وحشتناکی هستند که تنها برای شما ضررهای بزرگی به همراه می آورند. اما دلیل خوب نبودن سرمایه گذاری در شت کوین چیست؟ دلیل اصلی این امر آن است که شت کوین ها معمولا ریسک بسیار بزرگی را به همراه دارند و به ندرت پیش می آید که پاداش های خوبی را در مقابل به شما ارائه دهند. عمده این کوین ها از طرح کلاهبرداری پامپ و دامپ پیروی می کنند که فقط چند نفر از افراد خودی آن ها می توانند در واقع حرکات قیمتی آن ها را تشخیص دهند.

سرمایه گذاران دیگر به جز چنین افرادی پس از طرح پامپ و دامپ و به دلیل آنکه این ارز دیجیتال هیچ ارزش واقعی ندارد، با یک مشت ارز دیجیتال بی ارزش رها می شوند. ما انکار نمی کنیم که آلت کوین هایی با ارزش بازار کوچک می توانند بازده های بسیار خوبی را برای شما به ارمغان بیاورند. اما نکته اصلی در این بخش برای شت کوین چیست؟ در حقیقت نکته آن است که تنها اگر سرمایه گذار شانس بیاورد و بتواند کوین های خود را در زمان مناسب بفروشد، می تواند از چنین ارزهایی سود خوبی به دست آورد. اما بیشتر اوقات، احتمال زیادی دارد که سرمایه گذار تمام سرمایه اولیه خود را ببازد.

چرا یک نفر باید شت کوین بخرد؟

در این بخش قصد داریم به شما بگوییم که دلایل خرید شت کوین چیست. آلت کوین هایی با ارزش بازار کم، ممکن است بالاترین ریسک ها و در عین حال بالاترین پاداش ها را داشته باشند که یک نفر بتواند ببیند و به دست آورد. معمولا در رابطه با این کوین ها، شانس زیادی وجود دارد که حتی تمام پول خود را از دست بدهید. با وجود این، گاهی ممکن است دو موقعیت برای شما پیش بیاید:

  • شت کوینی که دارید، قربانی طرح پامپ و دامپ شود
  • شت کوینی که دارید واقعا شت کوین نباشد و شما به اصطلاح «پذیرنده اولیه» کوین شوید

هر دوی این موارد می توانند بسیار سودآور باشند، اما دلیل سودآوری چنین موقعیتی برای شت کوین چیست؟ در صورتی که برای زمان فروش کوین ها هدف مشخصی داشته باشید، در آن زمان می توانید از این موقعیت ها سود ببرید. در زمان های دیگر، فقط سرمایه گذاری حداقلی می تواند بازده زیادی برای شما داشته باشد. فقط و فقط مطمئن شوید که اهداف خود را کاملا مشخص کرده باشید و اصلا از لحاظ احساسی و هیجانی به کوین وابسته نباشید.

نمونه خوبی از چنین پدیده ای، افزایش تأثیرگذار ارزش XVG است. این کوین، یک کوین حریم خصوصی است که افراد بسیاری آن را شت کوین می دانند. اما نکته جالب این شت کوین چیست؟‌در حقیقت این ارز دیجیتال در مدت کوتاه یک تا دو ماه، تا تقریبا 8000% افزایش یافت و برخی از کسانی را که به آن باور داشتند، بسیار ثروتمند کرد. البته از آنجایی که این کوین هیچ محصولی نداشت و بیش از حد به آن توجه شده بود، قیمت آن سریعا به ارزش اولیه خود بازگشت.

آیا شت کوین ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

از کجا شت کوین را خریداری کنیم؟

همان طور که پیش تر هم در توضیح آنکه شت کوین چیست گفتیم، شت کوین ها بسیار سلیقه ای و وابسته به نظر خود فرد هستند. هر کدام از آلت کوین ها را می توان یک شت کوین دانست. بنابراین سخت است که بخواهیم دستورالعمل مشخصی برای آن بدهیم که روش خرید شت کوین چیست و از کجا می توان آن را خرید. از آنجایی که این کوین ها باید ارزش بازار کمی داشته باشند و دارند، پس معمولا نمی توانید آن ها را در انواع صرافی ارز دیجیتال بزرگ همچون بایننس یا کوین بیس (Coinbase) پیدا کنید.

چنین صرافی های بزرگی معمولا کوین ها را به صورت رسمی درج می کنند و این بدان معناست که پروژه باید از روندهای بازرسی کاملی گذشته باشد. شت کوین های کمی می توانند تا این مرحله برسند. کوین هایی با ارزش بازار کمتر معمولا به جای این صرافی ها، در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) درج می شوند که هیچ محدودیتی برای درج کوین های خود ندارند.

بهترین تمرین برای خرید شت کوین چیست؟

قبل از آنکه پیش بروید و ارزهای دیجیتالی مانند شت کوین ها را خریداری کنید که یا جامعه آن ها را نمی شناسد یا طرفداران چندانی ندارد، حتما تحقیقات کامل خود را انجام دهید. بدین ترتیب می توانید به راحتی پتانسیل های بلند و کوتاه مدت ارز دیجیتال مورد نظر را تشخیص دهید. سپس بعد از آنکه مطمئن شدید که قیمت کوین مورد نظر می تواند افزایش یابد، با سرمایه گذاری مقدار کمی از پول خود شروع کنید.

بازار را تا مدتی زیر نظر داشته باشید و ببینید که آیا حدس و گمان های اولیه شما درست است یا خیر؟ اگر نبود، سپس باید تصمیم سختی بگیرید؛ یا باید کوین های خود را بفروشید و ضرر کمی را متحمل شوید یا باید کوین ها را نگه دارید و منتظر باشید تا قیمت آن ها روزی به صورت بالقوه افزایش یابد. اگر قیمت کوین شروع به افزایش کرد، بهتر است سود خود یا حداقل مقدار اولیه خود را دریافت کنید و به روند صعودی ادامه دهید. متقابلا، اگر از تمام ریسک ها آگاه هستید، می توانید زمانی که نشانه مشخصی از فرصت خرید وجود داشت، مقدار زیادی از پول خود را سرمایه گذاری کنید.

در آخر هم همان طور که پیش تر در توضیح شت کوین چیست گفتیم، همیشه به یاد داشته باشید که احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید. کوین هایی با ارزش بازار کم، معمولا به دلیل قیمت های کمی که دارند، فرصت های خوبی تلقی می شوند. به همین ترتیب، بسیاری از افراد هم انتظارات غیرواقعی از این کوین ها می سازند و در نهایت بسیار بیشتر از آنچه سرمایه گذاری کرده بودند، از دست می دهند.

5 شت کوین معروف

تا این بخش، خدمت شما توضیح دادیم که شت کوین چیست و به ویژگی های آن پرداختیم. در این بخش قصد داریم شما را با 5 شت کوین معروفی که در بازار وجود دارند آشنا کرده و ویژگی های هر کدام از آن ها را بررسی کنیم. پس اگر شما هم می خواهید که این کوین ها را بشناسید، با این بخش همراه باشید.

معرفی شت کوین های معروف

مجیک اینترنت مانی (Magic Internet Money)

اولین ارز دیجیتال در لیست ما مجیک اینترنت مانی است که در رتبه #2764 کوین مارکت کپ قرار می گیرد و قیمتی حدود 1 دلار دارد. کوین این ارز، توکن MIM، یک استیبل کوین است که با تمام استیبل کوین های مرسوم بازار معامله می شود. اما دلیل دانستن این کوین به عنوان یک شت کوین چیست؟ اولین دلیل شاید آن باشد که چیزهای بسیار کمی درباره تیم مؤسس این ارز می دانیم. پشتیبانی و معاملات آن هم بسیار کم است. به همین دلیل هم می توان این ارز دیجیتال را یکی از شت کوین ها دانست.

سیف مون (SafeMoon)

سیف مون هم یکی از توکن های امورمالی غیرمتمرکز یا همان دیفای است. این توکن در 8ام مارس 2021 راه اندازی شد. بر اساس کوین مارکت کپ، این کوین در رتبه #207 قرار دارد و ارزش بازار آن هم بیشتر از 1 میلیارد دلار است. این توکن در بلاک چین زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده است. اما مهم ترین ویژگی این شت کوین چیست؟ پروتکل سیف مون، سه قابلیت دارد: رفلکشن، اکتساب استخر نقدینگی و سوزاندن توکن ها. این ارز دیجیتال، به واسطه افراد مشهوری همچون «لوگان پائول» و «لیل یاچی» که علاقه خود را به آن نشان داده بودند، به اخبار راه پیدا کرد.

شعار این ارز دیجیتال، «با خیال راحت تا ماه»، تا حد زیادی به محبوبیت آن کمک کرده است. سیف مون همچنین به زودی NFT و بازار خود را هم به همراه یک لانچ پد کوین راه اندازی خواهد کرد که کاربران می توانند از طریق آن، ارزهای دیجیتال خود را بسازند. اما نکته مهم این شت کوین چیست که باید در هنگام سرمایه گذاری در آن، بدان توجه کرد؟ نکته مهمی که باید بدانید آن است که سرمایه گذاری در سیف مون، ممکن است به دلیل نقدینگی پایین آن، از دیگر شت کوین ها ریسک بیشتری داشته باشد.

دوج ایلان مارس (Dogelon Mars)

توکن ارز دیجیتال دیگری که باید در این لیست به آن بپردازیم، دوج ایلان مارس است. این ارز دیجیتال، در حقیقت فورکی از ارز دیجیتال بدنام دوج کوین محسوب می شود. این آلت کوین از دوج کوین تقلید کرد و سرانجام به ارز دیجیتال محبوبی تبدیل شد. دوج ایلان مارس (ELON) در آوریل سال 2021 منتشر شد؛ زمانی که ارز دیجیتال دوج کوین در اوج محبوبیت خود قرار داشت. اگر بخواهیم بگوییم که دیگر نکته جالب این شت کوین چیست، باید به زمان انتشار آن اشاره کرد.

در آن زمان بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید دیگر هم که تکرار دوج کوین بودند، به وجود آمدند. یکی از آن ها ELON بود و ادعا می کرد که خسارات وارده از سوی توکن های کلاهبرداری را جبران خواهد کرد. دوج ایلان مارس در کوین مارکت کپ هم رتبه #115 را دارد و ارزش بازار ارز دیجیتال آن در تاریخ 30ام نوامبر، 895 میلیون دلار است.

دوج ایلان مارس (Dogelon Mars)

بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin)

بیبی دوج کوین، شت کوین بعدی است و در این بخش می خواهیم بررسی کنیم که ویژگی های این شت کوین چیست. البته این شت کوین نیازی به معرفی ندارد؛ چرا که از نام آن پیداست که کلون دیگری از دوج کوین است. این کوین به عنوان فرزند پدر خود، یعنی دوج کوین، محسوب می شود. همان طور که قبلا هم در توضیح شت کوین چیست اشاره کردیم، بسیاری از ارزهای دیجیتال، پس از آنکه دوج کوین تا میزان زیادی افزایش قیمت داشت، از ایده آن الهام گرفتند.

البته حمایت «ایلان ماسک» هم بی تأثیر نبود. بیبی دوج کوین تنها در مدت دو هفته بعد از راه اندازی خود در ژوئن سال 2021، شاهد افزایشی 1,000 درصدی در قیمت خود بود. چنین افزایش قیمتی را می توان کاملا به توئیت هایی که «ایلان ماسک» در رابطه با این ارز دیجیتال منتشر می کرد، نسبت داد؛ چرا که در عرض 24 ساعت پس از توئیت وی، قیمت این ارز دیجیتال تا 228.3% افزایش یافت. نکته جالب دیگر درباره این شت کوین چیست؟ در حقیقت اگر درباره آن تحقیق کنید، می بینید که این توکن اعلام کرده هیچ بهبود سرعت تراکنشی در مقایسه با میم کوین اصلی، دوج کوین، نداشته است.

توکن فلوکی (Floki)

آخرین شت کوین این لیست هم فلوکی اینو (Floki Inu) است. نام این شت کوین از نام سگ «ایلان ماسک»، «فلوکی»، الهام گرفته شده است. اگر نگاهی به رتبه بندی ارز فلوکی در بازار ارزهای دیجیتال بیاندازید، می بینید که این ارز دیجیتال در نوامبر سال 2021 در رتبه #2792 کوین مارکت کپ قرار دارد. وبسایت رسمی فلوکی هم می گوید که پشتیبانان شیبا اینو این ارز دیجیتال را ساخته اند. اما نکته جالب این شت کوین چیست؟ در حقیقت، با وجود چنین اظهاراتی، این شت کوین تنها در عرض چند ماه، به سودهای قابل ملاحظه ای دست یافت.

می توان برای این دستاورد هم مجددا از توئیت های «ماسک» تشکر کرد که توله سگ «فلوکی» خود را برای برای افزایش قیمت این کوین، به نمایش گذاشت. اما صرف نظر از این، ارز دیجیتال فلوکی اینو زیاد دوام نیاورد. چرا که ارزهای دیجیتال، مخصوصا میم کوین ها، به نوسانات بسیار زیاد خود در بازار ارزهای دیجیتال معروف هستند. آیا این کوین با شت کوین های دیگر تفاوت دارد و اگر دارد، تفاوت آن با یک شت کوین چیست؟ باید گفت که به هر حال، این توکن با پروژه های مختلفی مرتبط است و همین موجب می شود که با شت کوین های معمولی کمی تفاوت داشته باشد.

فلوکی رسما با Garden Movements شریک شده است که مشکلات ایمنی مواد غذایی را حل کند. این ابتکار عمل هم خود توسط «کیمبل ماسک»، برادر «ایلان ماسک» مدیریت می شود. فلوکی همچنین پروژه های سرسبد زیادی از جمله پلتفرم آموزشی به نام فلوکی اینوورسیتی (Floki Inuversity)، NFT، بازی NFT متاورس وال هالا (Valhala) و بازار فلوکی پلیس (Flokiplaces) را در راه دارد.

توکن فلوکی (Floki)

جمع بندی

شت کوین چیست، سوال مهمی بود که در مقاله امروز به آن پاسخ دادیم و تمام نکات مربوط به این کوین های مهم را خدمت شما عرض کردیم. همان طور که در مقاله امروز به طور کامل به آن پرداختیم، شت کوین ها انواعی از کوین های ارز دیجیتال هستند که از نظر ارزشی، همان طور که از نام آن ها پیداست، بسیار کم قیمت به نظر می رسند. در حقیقت این کوین ها هیچ پشتوانه و هدف خاصی نداشته و صرفا بی دلیل به وجود می آیند.

انواع بسیاری هم از این کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. اما اهمیت شناخت شت کوین چیست؟ اگر این کوین ها را نشناسید، به راحتی در دام آن ها می افتید، تعداد زیادی از آن ها را خریداری می کنید و سپس تمام سرمایه خود را از دست می دهید. پس به همین ترتیب، با شناخت این کوین ها و دانستن آنکه شت کوین چیست، می توانید از ضررهای زیادی در آینده جلوگیری کنید. ما در مقاله امروز، همه چیز را درباره شت کوین ها و نحوه کار این کوین های بی ارزش خدمت شما توضیح دادیم.

همچنین ویژگی های بارز شت کوین را هم به شما معرفی کردیم تا خود شما به راحتی بدانید که شت کوین چیست و بتوانید آن ها را تشخیص دهید. از طرف دیگر، اگرچه که این کوین ها عمدتا سرمایه گذاری های خوبی تلقی نمی شوند، اما گاهی می توان از آن ها سود هم به دست آورد. ما در مقاله امروز، زمان های مناسب برای خرید این نوع از کوین ها را هم خدمت شما توضیح دادیم. در آخر هم برترین شت کوین های بازار را معرفی نمودیم تا بیشتر با نمونه های مهم این کوین ها آشنا شوید. امیدواریم که بتوانید بهترین سرمایه گذاری ها را در این بازار داشته باشید.

منابع

cnbctv18

entrepreneur

paybis

investopedia

paybis

finder

wazirx

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید