خانهوبلاگمقالاتآموزشیهولد یا ترید ارز دیجیتال؟ کدام...

هولد یا ترید

هولد یا ترید ارز دیجیتال؟ کدام استراتژی بهتر است؟

هولد یا ترید ارزهای دیجیتال، سوال بسیار مهمی است که شاید برای شما هم پیش آمده باشد و به همین دلیل قصد داریم امروز در این مقاله پاسخ آن را پیدا کنیم. هولد کردن یا نگهداری ارزهای دیجیتال و همچنین ترید یا معامله آن ها، هر دو از استراتژی های پر استفاده در این زمینه هستند. این دو استراتژی، تقریبا متضاد یکدیگر به نظر می رسند؛ چرا که شما در یکی ارزها را نگه می دارید و در دیگری آن ها را معامله می کنید یا به عبارت دیگر از دست می دهید. به همین دلیل هم معمولا این سوال مهم برای افراد پیش می آید که هولد یا ترید؟ کدام استراتژی بهتر و سودآورتری برای ارزهای دیجیتال است؟

به طور کلی برای سرمایه گذاران تازه وارد به عرصه ارزهای دیجیتال، بهتر است که موقعیتی را سنجیده و هولد کنند تا اینکه بخواهند وارد تریدینگ شوند. اما با وجود این توصیه کلی، هر کدام از این تاکتیک ها و استراتژی ها مزایا و معایب خود را دارد که اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم، باید با جزئیات بیشتری به آن ها بپردازیم. ما در مقاله امروز به سوال مهم هولد یا ترید، ‌پاسخ می دهیم. در حقیقت هر دو استراتژی هولد کردن ارزهای دیجیتال و ترید کردن آن ها را بررسی می کنیم، به مزایا و معایب آن ها می پردازیم و نظرات و دیدگاه هایی را در رابطه با هر کدام از آن ها به شما ارائه می دهیم.

احتمالا شما اصطلاح هودل (HODL) را هم شنیده اید. در حقیقت، هودل تلفظ اشتباه کلمه هولد (hold) است. این اصطلاح حاکی از نگه داشتن یک ارز تا آخر عمر و در تمام روندهای صعودی و نزولی آن بوده و ابزاری بسیار قدرتمند تلقی می شود. با وجود این، باز هم افراد ممکن است به شک بیفتند که هولد یا ترید؟ کدام یک ابزار بهتری است؟ چرا که نگه داشتن یک دارایی با وجود اصلاحات قیمتی زیاد، بسیار سخت است. مثلا تصور کنید که برای دارایی خاصی، 40 تا 80 درصد اصلاحات قیمتی اتفاق بیفتد. در این حالت، نگهداری یا هولد کردن ارز دیجیتال برای بسیاری، سخت می شود.

هولد یا ترید؟

سرمایه گذاران جدیدی که پا به این عرصه می گذارند، معمولا در اوایل ورود خود به دنیای ارزهای دیجیتال، یکی از این دو کار را انجام می دهند:

  • یا ارزهای دیجیتال را خریده و هولد یا هودل می کنند.
  • و یا ارزهای دیجیتال را ترید کرده و دلارها و دارایی های دیجیتال خود را افزایش می دهند.

اگرچه کاملا به شما بستگی دارد، اما بیشتر افراد در فضای مجازی و اینترنت این طور فکر می کنند که هولد کردن ارزهای دیجیتال، استراتژی بهتری نسبت به ترید کردن است و مخصوصا فکر می کنند که برای تریدرهای تازه کار و جدید، این استراتژی بهتر عمل می کند. درست است که چنین گفته ای منطقی به نظر می رسد و دلایل خود را دارد، اما نمی توان بدین شکل درباره هولد یا ترید، صحبت کرد. در عمل و واقعیت، هر دو این استراتژی ها می تواند برای تریدرهای تازه کار کمی خطرناک باشد؛ مخصوصا اگر از آن ها به درستی استفاده نکنند.

هولد یا ترید؟

به طور کلی دو مشکل اصلی که این استراتژی ها دارند عبارتند از آنکه:

  • هولدرها بیشتر تمایل دارند که در اوج ارزش یک دارایی، آن را هولد کرده و سپس دوباره به عقب برگشته و پایین بیایند؛ یعنی تمایلی به سود بردن ندارند.
  • در رابطه با ترید هم، بیشتر افراد تریدرهای خوبی نیستند. مخصوصا وقتی بحث از بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان می شود که مدیریت آن واقعا کار سختی است و شاید هرکسی از پس آن برنیاید.

پس به نظر می رسد که استراتژی های هولد یا ترید خیلی فرقی با یکدیگر ندارند و هر دوی آن ها ریسک خود را داراست. خب در چنین شرایطی، باید چه کار کنیم؟

آیا استراتژی های هولد یا ترید ارزهای دیجیتال دو سر باخت است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم گرچه هر دو این استراتژی ها ریسک ها و نقاط ضعفی دارند، اما این بدان معنا نیست که در کل انجام آن ها یک معامله دو سر باخت است. در هر دوی این استراتژی ها، هولد یا ترید، می توان به سودهای بسیاری هم رسید. برای مثال، هولد کردن با یک نقشه خروج خوب، یا ترید کردن در عین مدیریت ریسک و تمرکز بر یادگیری، هر دو تاکتیک هایی هستند که سرمایه گذاران و تریدرهای با تجربه کاملا آن ها را می فهمند. در حقیقت، درستی این استراتژی ها به چنین سرمایه گذارانی به خوبی ثابت شده است.

به طور خلاصه داشتن کمی استراتژی به ترکیب هولد یا ترید، می تواند موفقیتی بزرگ برای شما به ارمغان آورد و سودهای بسیاری را به شما هدیه دهد. پس بیایید تا نگاهی به هر کدام از استراتژی های هولدینگ و تریدینگ بیاندازیم و ببینیم که هر کدام از آن ها چه مزایایی نسبت به دیگری دارد و آن ها چطور می توانند یکدیگر را تکمیل کنند. همچنین در ادامه بررسی می کنیم که هر کدام از آن ها چطور می توانند به گونه ای به تنهایی یا پشت سر هم اجرا شوند که برای ما سود داشته باشند. به علاوه، استراتژی ها و نکات ظریفی را هم به شما یاد می دهیم تا بتوانید بهترین استفاده را از هولد یا ترید ببرید.

آیا فقط هولد یا فقط ترید کردن استراتژی مناسبی است؟

بهتر است پیش از پرداختن به هر کدام از استراتژی های هولد یا ترید، به این سوال مهم پاسخ دهیم. همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، فقط هولدینگ یا فقط تریدینگ ارزهای دیجیتال، استراتژی کاملا ضعیفی است. اگر هیچ استراتژی یا نکته دیگری به آن ها اضافه نکنیم، این دو استراتژی به خودی خود نمی توانند سود خاصی برای ما داشته باشند. دلیل این موضوع هم آن است که هر دوی این استراتژی ها پر از ریسک و تله بوده که می تواند شما را به دردسر بیاندازد. برای آنکه بتوانید کاری کنید که این استراتژی ها بدرخشند و به بیشترین موفقیت دست یابند، باید آن ها را با چند قانون ساده تلفیق کنید.

آیا فقط هولد یا فقط ترید کردن استراتژی مناسبی است؟

زمانی که قانون ها را هم افزودید، حالا می توانید به این نتیجه برسید که این قانون ها در بهترین حالت وقتی که با یکدیگر جفت شوند، می توانند بیشترین سود را به شما ارائه دهند. بدین ترتیب ممکن است اصلا نیازی به انتخاب تنها یکی از آن ها نباشد. به علاوه، استراتژی ترکیب هولد و ترید با یکدیگر، صرف نظر از سطح تجربه شما، واقعا جواب می دهد. به نظر ما، دلیل اصلی اینکه در بحث هولد یا ترید می گویند که هولد کردن ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران تازه کار بهتر جواب می دهد آن است که می خواهند آن ها را از حمله های فروش با قیمت پایین دور نگه دارند.

نه اینکه این کار خوب نباشد، اما می تواند خطرناک هم بشود. مخصوصا زمانی چنین کاری خطرناک می شود که سرمایه گذاری در بازاری نزولی دست به استراتژی هولد زده است و ناگهان مجبور می شود که تحت فشار زیاد، در هر زمان که توانست ارزهای خود را به فروش برساند. در عین حال، فکر نکنید که فقط هولدینگ از چنین معایبی برخوردار است. استراتژی تریدینگ از این هم ریسکی تر محسوب می شود. در بحث هولد یا ترید، حقیقتا ترید کار سخت تر و ریسکی تری است؛ چرا که برای مثال کوینی که تاکنون عملکرد خوبی داشته، حالا شروع به تغییر می کند و دچار اصلاحات قیمتی می شود.

اصلاحات قیمتی هم امری رایج در دنیای ارزهای دیجیتال به شمار می رود؛ این امر موجب می شود که درست مانند هودلرها، تریدرها هم مجبور به خرید در قیمت های بالا و فروش در قیمت های پایین شوند. به علاوه، تریدرهای تازه کار معمولا به سرعت خود را بیش از حد در معرض هر روندی قرار می دهند و از مدیریت ریسک هم هیچ استفاده ای نمی کنند. دلیل این امر هم در هولد یا ترید، آن است که یادگیری استراتژی های مدیریت ریسک زمان می برد، پس افراد برای یادگیری آن ها زمانی نمی گذارند و به همین ترتیب با شکست مواجه می شوند. همین شکست هم آن ها را مجبور به ترک این عرصه می کند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، هر دوی استراتژی های هولد یا ترید ارزهای دیجیتال نیازمند بحث و تفکر است؛ چرا که هر دوی آن ها مزایا و معایبی دارد. با وجود این، اگر من مجبور بودم که تنها یکی از استراتژی ها را انتخاب کنم، 100% به سراغ ارزهای دیجیتال با ارزش بازار متوسط تا بزرگ می رفتم و هولد می کردم. البته باید این را هم درباره استراتژی هولد در نظر بگیرید که شاید در گذشته نمی توانستید تنها با هولد کردن ارزهای دیجیتال سود زیادی به دست آورید، اما امروزه می توان به راحتی تنها با نگه داشتن ارزها، درآمد مجهولی از آن ها داشت. اما با ما باشید تا این استراتژی ها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

هولد یا ترید ارزهای دیجیتال

مزایا، معایب و استراتژی های هولد ارزهای دیجیتال

حالا که به طور کلی با ماهیت هولد یا ترید ارزهای دیجیتال آشنا شدید، نوبت به آن می رسد که هر کدام از این ها را دقیق تر بررسی کنیم تا بتوانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید.

مزایای هولد یا هودل ارزهای دیجیتال

هولد ارزهای دیجیتال بسیار آسان است. شما کوین ها را می خرید و آن ها را در کیف پول خود می گذارید. همین! دیگر نیازی نیست که هیچ کاری انجام بدهید. در زمینه ارزهای دیجیتال، صبر همیشه جواب می دهد و برعکس، عجله همیشه نتایج فاجعه باری به همراه دارد. پس به همین ترتیب با هولد کردن ارزهای دیجیتال، پس از شب ها، هفته ها، ماه ها و سال ها بی خوابی، یک روز از خواب بیدار می شوید و وقتی پورتفولیوی خود را بررسی می کنید، می بینید که سرمایه های شما چند برابر شده است.

در مقایسه هولد یا ترید، باید گفت که با هولد ارزهای دیجیتال، شما کار بسیار کمی انجام دادید اما پاداش بسیار بزرگی گرفتید که حقیقتا جای تبریک دارد. در رابطه با مالیات هم باید بگوییم که به عنوان پاداش، شما تا زمانی که پولی برداشت نکنید، هیچ مالیاتی نمی پردازید. البته اگر مشمول مالیات هم شدید گزارش مالیات شما بسیار آسان خواهد بود و جای هیچ نگرانی ندارد. نکته مهم در اینجا آن است که در پاسخ به سوال هولد یا ترید، هولد کردن از هر جهت آسان تر است و بدین ترتیب می توانید با کوچک ترین تلاش، بیشترین سود را به دست آورید.

معایب هولد یا هودل ارزهای دیجیتال

معایب اصلی هولد ارزهای دیجیتال، موارد زیر است:

  • سرمایه گذاران تازه وارد تمایل دارند زمانی که قیمت ها بالاست، وارد این عرصه شوند؛ چرا که هیجان بازار صعودی، آن ها را به سمت خود می کشاند. اگر آن ها اوج قیمت را بخرند، راه درازی از هولد کردن در پیش دارند. این راه پر از فرصت های فروش با قیمت پایین است. در این راه می توان حتی دید که ثروت شخصی روی کاغذ تا 25%، 35%، 50%، 80% و حتی 90% یا بیشتر از آن هم کاهش می یابد. پس در بررسی آنکه هولد یا ترید، کدام بهتر است، باید این موضوع را در نظر گرفت. هولد کردن از لحاظ روانشناسی بسیار سخت است؛ مخصوصا برای افراد بی تجربه.
  • وقتی زمان سود بردن می رسد، هودلرها در چنین چیزی هم هیچ تجربه ای ندارند. آن ها فقط خود را به هولد کردن محدود و شرطی کرده اند. اما هولدرها باید خود را برای گرفتن سود و رفتن به سمت اصلاح قیمت بعدی هم آماده کنند. مشکل هولد کردن در این بخش آن است که هولدینگ در مسیر صعودی یا نزولی و سپس صعودی، یک نفر را مقید به آن می کند که در زمان های مناسب برای فروش، ارزهای دیجیتال خود را اشتباها نگه دارد. در پاسخ به سوال هولد یا ترید، حتما باید این نکته را هم در نظر داشت.

شما نمی توانید هیچ سودی به دست آورید؛ اگر در زمان های مناسب آن ها را نگیرید. معمولا این طور است که در مواجهه با زمانی که سقوط بزرگی در قیمت های بازار اتفاق می افتد، هودلرهای واقعی خود را برای نگهداری دارایی تا زمانی که قیمت آن صفر شود آماده می کنند. اما ما می خواهیم به شما آموزش دهیم تا هرگز از آن هایی نباشید که یک دارایی را تا قیمت صفر نگه می دارند. فرقی ندارد که از استراتژی هولد یا ترید استفاده می کنید، ما نمی خواهیم برای مثال در بحث هولد، چون بازار این باور را دارد که فقط و فقط باید هولد کرد، پس دارایی را نگه دارید و هیچ سودی نبرید.

معایب هولد یا هودل ارزهای دیجیتال

استراتژی صحیح برای هولد کردن

برای آنکه به درستی هولد یا هودلینگ ارزهای دیجیتال را انجام دهید، در دوره های زمانی مختلف، مثلا روزها، هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها، در حد میانه و متوسط باشید. مخصوصا حد میانه را زمانی پیش بگیرید که قیمت ها نسبت به آخرین بالا و پایین های خود، کم باشند. پس برای پاسخ به آنکه هولد یا ترید، کدام یک بهتر است، باید گفت که می توان با این استراتژی ها، هولد بهتری را تجربه کرد. همین امر به شما کمک می کند که از انجام کاری در زمان بد، جلوگیری کنید. سپس زمانی که سودهای خوبی را دیدید، در نظر داشته باشید که کمی از پول ها، نه همه آن ها را، بردارید تا بعدا دوباره اگر شرایط را مناسب دیدید، آن ها را مجددا به بازی برگردانید.

البته چنین امری، فرقی ندارد در هولد یا ترید، نیازمند صبر بسیار بالا و کنترل خوب احساسات است. در عین حال، توصیه می کنیم که تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را هم یاد بگیرید تا بهتر بتوانید فرصت های خرید و فروش را تشخیص دهید. ما قصد داریم کوین هایی را که با قیمت پایین خریداری کرده ایم، در بازار راکد یا صعودی هودل کنیم. تمایل ما آن است که میانه رو باشیم و در زمان یا پیش از آنکه بازار روند نزولی به خود بگیرند، سودی از آن به دست آوریم. پس بدین ترتیب می توانید از استراتژی هولد خود سود ببرید. در ادامه برای تکمیل پاسخ این سوال که هولد یا ترید کدام استراتژی بهتری است، به بررسی ترید ارزهای دیجیتال می پردازیم.

مزایا، معایب و استراتژی های ترید ارزهای دیجیتال

تریدینگ ارزهای دیجیتال هم از دیگر استراتژی های برتر در این عرصه است که قطعا با آن آشنایی دارید. همان طور که پیش تر هم گفتیم، تریدینگ درست در مقابل هولدینگ قرار دارد. به همین دلیل هم قصد داریم در این بخش تمام نکات مربوط به تریدینگ را بررسی کنیم تا ببینیم که کدام استراتژي، هولد یا ترید بهتر است؟

مزایای ترید ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به طرز باورنکردنی و دیوانه واری، پرنوسان هستند. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم که به خوبی متوجه شوید، 2% سود در فارکس امری محال، در بازار سهام، امتیازی واقعی و در تریدینگ ارزهای دیجیتال، چیزی است که می توانید هر 5 دقیقه یک بار پس از آنکه دکمه خرید را زدید ببینید. البته در بازار ارزهای دیجیتال می توان آن را به صورت 2% ضرر و پس از فشردن دکمه خرید هم مشاهده کرد.

در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، فرصت های بسیار زیادی برای به دست آوردن سودهای زیاد و حتی ضررهای خطرناک وجود دارد. به همین دلیل، اگر به عنوان یک تریدر یاد بگیرید که چطور از این دستاوردها سود ببرید، خیلی راحت می توانید تحت هر شرایطی، از یک هولدر هم جلو بزنید. پس موضوع اینجا هولد یا ترید نیست، موضوع یادگیری استراتژی صحیح است.

مزایای تریدینگ ارزهای دیجیتال

معایب ترید ارزهای دیجیتال

اگر فهم درستی از تحلیل های تکنیکال یک کوین ندارید، نمی دانید فاندامنتال ارزهای دیجیتال چیست، طبیعت و حالت های مختلف بازار ارزهای دیجیتال را درست متوجه نشده اید، هنوز تریدر حرفه ای یا آنقدرها خوش شانس نیستید، استراتژی های مدیریت ریسک مناسب را به کار نمی برید و نمی دانید پشتیبان، مقاومت، کانال ها، سفارشات و غیره چیست، پس بهتر است بدانید که تریدینگ قطعا منجر به ضرر شما خواهد شد. همان طور که پیش تر هم گفتیم، فرقی ندارد هولد یا ترید، شما باید استراتژی صحیح را بدانید. بازار ارزهای دیجیتال اساسا پر از تله و معایب خطرناک برای تریدرهاست.

معمولا تریدرهای بی تجربه به دلیل تریدینگ کوین هایی که عملکرد خوبی ندارند، دچار فرسایش پورتفولیو می شوند. یکی دیگر از معایب تریدینگ هم آن است که تریدر مقید به ترید می شود و به همین ترتیب ممکن است به راحتی پول خود را در بازاری صعودی از دست بدهد؛ چرا که چنین تریدری فکر می کند که حتما باید ترید کند و اصلا هولدینگ انجام نمی دهد. به همین دلیل است که گاهی هولد یا ترید به تنهایی جواب نمی دهد و باید از هر دوی آن ها استفاده کرد.

استراتژی صحیح برای ترید کردن ارزهای دیجیتال

حتی تریدرهای بی تجربه هم توانایی آن را دارند که از یک هولدر جلو بزنند. اما برای رسیدن به چنین چیزی، تریدرها باید احساسات را کنار گذاشته و صبور باشند. اینجا، تریدر طوری عمل می کند که انگار هودلر است؛ موقعیت را می سنجد و گاها ارزها را هولد هم می کند. سپس اگر آن ها فرصت را مناسب دیدند، می توانند از موقعیت ها خارج شوند و زمانی که دیدند ارزها روندی نزولی دارند، آن ها را ترید کنند. اگر بخواهیم تریدینگ را در پاسخ به سوال هولد یا ترید بررسی کنیم، استراتژی هایی مانند استاپ لاس، پروفت تیکینگ و میانگین گیری در موقعیت ها به شدت به تریدینگ موفق کمک می کند.

مخصوصا استفاده از این استراتژی ها، از بسیاری از ریسک های هولد کردن هم جلوگیری می کند اما مانند تمامی استراتژی های دیگر، ریسک هایی هم دارد. اگر بازار روند صعودی داشت، سعی کنید از تریدینگ بیش از اندازه دوری کنید؛ مگر آنکه دارایی خود را به خوبی بشناسید. گاهی هولد یا ترید به تنهایی جواب نمی دهد. پس اگر دیدید سود شما در نگهداری یک دارایی است، حتما آن را نگه دارید و کار خود را راحت کنید.

اما در بازاری راکد یا نزولی، وقتی به سود کردن رسیدید، تریدینگ می تواند در اینجا دوست شما باشد. به طور کلی توصیه آخر ما در زمینه تریدینگ برای شما آن است که سبک تریدینگی را پیدا کنید که برای شما جواب دهد و حتما به یاد داشته باشید که استراتژی های مدیریت ریسک مناسب را هم به کار ببرید.

استراتژی صحیح برای تریدینگ ارزهای دیجیتال

جمع بندی

هولد یا ترید، سوال مهمی در زمینه ارزهای دیجیتال بود که هرکسی باید پاسخ آن را بداند و به همین دلیل امروز به طور کامل به آن پرداختیم. اگر تجربه زیادی ندارید، باید با احتیاط وارد سرمایه گذاری یا تریدینگ ارزهای دیجیتال شوید. رویکرد محتاطانه و حسابگرانه هم شامل پیدا کردن حد واسطه و میان روی در خارج و داخل هر موقعیت است. اگر چنین کاری را انجام دهید، جلوی نصف اشتباهاتی را که ممکن است در این زمینه مرتکب شوید، می گیرید.

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که هولد یا ترید، کدام بهتر است، باید به چند نکته توجه کنیم. همان طور که گفتیم، هولد کردن ارزهای دیجیتال آسان است اما مشکلات منطقی بسیار جدی دارد؛ مخصوصا برای آن هایی که در اوج قیمتی دست به هولد می زنند.

در مقابل، تریدینگ سخت تر است و از معایب بیشتری برخوردار بوده که باید مراقب آن ها باشیم. اما تریدینگ شما را در راهی قرار می دهد که خود را مجبور به انجام آنچه کنید که برای شما بهتر است. در زمینه تریدینگ، فرصت های خرید و فروش بسیاری وجود دارد که می توانید در گذر زمان آن ها را بشناسید و از آن ها سود به دست آورید.

با این تفاسیر، اگر بخواهیم از بین هولد یا ترید یکی را انتخاب کنیم، نسخه خاصی از هولد برای افراد تازه کار بهتر است. اگرچه، این را هم به خاطر داشته باشید که هرچه در سفر خود در زمینه ارزهای دیجیتال پیش بروید، می توانید بهتر ترید کنید و سود بیشتری از همین طریق به دست آورید. ما در مقاله امروز به سوال مهم کدام استراتژی هولد یا ترید بهتری است، پاسخ دادیم و هر آنچه را که باید در رابطه با این دو استراتژی مهم بدانید، به شما گفتیم.

منبع

cryptocurrencyfacts

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید