خانهوبلاگمقالاتعمومیفومو چیست و برای مقابله با آن ...

فومو چیست

فومو چیست و برای مقابله با آن چه کنیم؟

یکی از مهم ترین سؤلاتی که ممکن است به ذهن بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند برسد، این است که فومو چیست و دقیقاً چه مفهومی دارد. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع مهم بپردازیم و فومو را کاملاً برای شما عزیزان توضیح دهیم. پس تا پایان همراه ما باشید و از این اطلاعات به بهترین شکل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این اطلاعات می تواند کمک بسزایی به شما در این زمینه کند و به شما برای رسیدن به موفقیت، یاری رساند.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که ترس از دست دادن چیزی را داشته باشید. حتی ممکن است در برخی موارد، احساس کنید که از سایر افراد عقب مانده اید و نمی توانید موفقیتی مانند آن ها داشته باشید. این موضوع در دنیای واقعی به وفور احساس و مشاهده می شود. برای مثال، ممکن است برای شما پیش آمده باشد که برای مدتی به گوشی تلفن خود سر نمی زنید و همواره ترس این موضوع را دارید و گمان می کنید که پیام هایی را از دست داده اید. این امر موجب می شود که نوعی ترس در شما شکل گیرد.

روان شناسان و متخصصان به این ترس، فومو می گویند و همچنین عقیده دارند که این موضوع می تواند در بسیاری از موارد، مردم را درگیر خود کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید فومو در ارز دیجیتال نیز وجود دارد و بسیاری از افراد و تریدرها به آن دچار می شوند. در این مقاله، قصد داریم به شما بگوییم که فومو چیست و در ارز دیجیتال چه مفهومی دارد. پس تا انتها همراه ما باشید.

فومو چیست؟

برای بررسی مفهوم فومو باید بدانید که این کلمه، سرواژه عبارت انگلیسی Fear Of Missing Out و به معنی ترس از دست دادن است. همان طور که پیش از این هم گفتیم، این واژه تنها برای سرمایه گذران استفاده نمی شود و در همه جا کاربرد دارد. هنگامی که فردی دچار فومو می شود، ممکن است تمرکز خود را تا حد زیادی از دست دهد و نتواند کارها را به درستی انجام دهد. این امر موجب می شود که فرد بترسد و خیال کند که نمی تواند به اندازه سایر افراد سود داشته باشد.

فومو چیست

درنتیجه این ترس، باعث می شود که فرد نتواند به درستی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال خود تصمیم بگیرد و در نهایت، موجب از دست دادن فرصت های خوب هم می شود. پس می توان گفت که فومو، ترس از دست دادن فرصت ها شناخته می شود.

این مفهوم، به احساس اضطرابی گفته می شود که فرد احساس می کند افراد دیگر در حال گذراندن اوقات خوبی هستند که از آن محروم است. این پدیده ای است که بسیار در رسانه های اجتماعی رایج است و اغلب افراد به آن دچار هستند. شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که در رسانه های اجتماعی فومو چیست و در این رسانه ها چه مفهومی دارد؟

برای پاسخ به این سؤال باید بدانید که هنگامی که شما در رسانه های اجتماعی مانند فید اینستاگرام اسکرول می کنید، احتمالاً با پست های سایر افراد ثروتمند روبرو شده اید. این پست ها به طور مداوم سعی دارند زندگی پر از تجملات افراد ثروتمند را به نمایش بگذارند. در نتیجه، این پست ها موجب می شوند که سایر افراد نوعی احساس غم داشته باشند و احساس کنند که در زندگی از سایر افراد عقب هستند.

تاریخچه فومو

بعداز این که با مفهوم فومو آشنا شدید، نوبت به آن می رسد که اطلاعات مهمی درباره تاریخچه این مفهوم کسب کنید. نکته مهمی که درباره فومو باید بدانید، این است که این مفهوم اصلاً یک کلمه جدید نیست و از مدت ها قبل وجود داشته است. در ادامه، به تاریخچه این مفهوم مهم می پردازیم.

تاریخچه فومو

لازم به ذکر است که فومو برای اولین بار در سال 2000 به کار برده شد. دکتر دن هرمان این اصطلاح را نام گذاری و ابداع کرد. خوب است بدانید که دکتر دن هرمان، یک استراتژیست بازاریابی است که این واژه را برای اولین بار در یک ژورنال دانشگاهی با نام «محله مدیریت برند» به کار برد و نام فومو را به آن اطلاق کرد.

تا به اینجا، کمی متوجه شدید که تاریخچه فومو چیست و چه کسی آن را ابداع کرد. در ادامه، خوب است بدانید که چند سال بعد از ابداع این کلمه، واژه FOMO در یک مقاله نظری دیگر هم منتشر شد. این مقاله را پاتریک مک گینس در سال 2004، در مجله ای به نام Harbus منتشر کرد و این کلمه را به کار برد.

فومو در ارز دیجیتال چیست؟

اکنون وقت آن رسیده که با جزئیات بیشتری درک کنید که فومو در ارز دیجیتال و بازار رمزارزها به چه معناست. در زمینه بازار ارزهای دیجیتال، فومو به ترسی اشاره می کند که یک سرمایه گذار یا تریدر دارد. همان طور که پیش از این هم گفتیم، این ترس غالباً به معنی ترس از دست دادن است. به بیانی دیگر، فرد سرمایه گذار می ترسد که فرصت خوبی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال به خصوصی را از دست بدهد.

بیشترین و مهم ترین زمانی که فومو به سراغ سرمایه گذاران می آید، مواقعی است که ارزش یک دارایی در مدت زمان کوتاهی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. همچنین زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، فومو به میزان بیشتری در سرمایه گذار دیده می شود. در این زمان، فومو باعث می شود که فرد سرمایه گذار ( یا حتی جامعه بازار به طور کلی) بر اساس احساسات خود تصمیم به فروش ارزهای دیجیتال یا خرید بیش از اندازه آن ها بگیرد.

برای این که بدانید احساس فومو چیست، باید بدانید که این احساسات غالباً ناشی از این است که فرد گمان می کند ممکن است سرمایه خود را از دست دهد. به همین دلیل هم آن را بسیار سریع تر از زمان مورد نیاز به فروش می رساند. از سوی دیگر، ممکن است فرد احساس کند که قیمت یک ارز بسیار بالا رفته و برای کسب سود بیشتر و از روی احساسات، آن ارز را خریداری می کند. در این روند، متوجه می شوید که عموماً احساسات بر منطق و استدلال غلبه می کند.

به یاد داشته باشید که این ویژگی و ترس، برای سرمایه گذاران و خرده فروشان بسیار خطرناک است. زیرا این امر باعث می شود که بازار با قیمت های نامتعارف روبرو شود. درنتیجه، ممکن است فرد با زیان ها و خسارت های مالی زیادی روبرو شود. پس سعی کنید از این ترس دوری کنید.

فومو در ارز دیجیتال چیست؟

ارتباط فومو با بیت کوین چیست؟

نکته مهمی که باید درباره فومو بدانید، این است که این مفهوم ارتباط بسیار نزدیکی با روند افزایش و کاهش قیمت بیت کوین در سال 2017 دارد. ممکن است از خود بپرسید که این موضوع اصلاً چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال دارد؟ همان طور که پیش از این هم گفتیم، این ارتباط به گونه ای است که موجب می شود افراد به صورت تهاجمی عمل کرده و به طور ناگهانی، ارزهای در حال افزایش را خریده و ارزهای در حال کاهش را به فروش برسانند. در ادامه، بیشتر توضیح می دهیم که فومو چیست و چه ارتباطی با ارزها دارد.

اگر شما با این ترس روبرو شوید که قیمت ارزهای دیجیتال در حال کاهش چشمگیری است، ممکن است تصمیمات پرخطری بگیرید. شاید با خود بگویید که شما می توانید بر این شرایط غلبه کنید؛ در حالی که این حرف کاملاً غلط است. زیرا ترس از دست دادن سرمایه می تواند به راحتی بر شما غلبه کرده و پیروز شود. این امر می تواند منجر به پیامدهای بسیار جدی در بازار ارزهای دیجیتال شود. پس بهتر است که به هر نحو که شده، با راه های مقابله با فومو آشنا شوید.

مزایای فومو در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

شاید بسیاری از افراد باور داشته باشند که فومو می تواند منجر به مسائل خطرناک و زیان باری شود. این در حالی است که برخی مواقع، این مفهوم می تواند مزیت هایی هم داشته باشد. در این بخش، خبرهای خوبی برای معامله گران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال وجود دارد. درست است که فومو می تواند منجر به نوسانات موجود در بازار شود، اما ممکن است مزایایی هم داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

مزایای فومو در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

یکی از مهم ترین مزایای فومو، این است که می تواند منجر به محبوبیت بالا و بی سابقه برخی ارزهای دیجیتال شود. این مفهوم را می توان نشانه ای از پذیرش انبوه سرمایه گذاران دانست. در ادامه، برای شما عزیزان توضیح می دهیم که مزایای فومو چیست و برای چه اموری مفید در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که بسیاری از افراد می ترسند فرصت های بزرگ را از دست دهند و به بیانی دیگر، دچار فومو می شوند، این امر می تواند راه هایی برای ورود بهتر آن ها به بازار نشان دهد. آن ها می توانند از طریق مبادلات مختلف، وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوند. از سوی دیگر، هنگامی که مردم وارد بازار شده و روی یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، حتی زمانی که قیمت ها کاهش پیدا می کند هم در جایگاه خود باقی می مانند. این افراد همچنان از فروش ارزهای خود خودداری می کنند؛ زیرا نمی خواهند سود خود را از دست دهند.

با این حال، ممکن است برخی افراد در بازار احساس ناامنی کنند. این بدان معنی است که شاید سرمایه گذاران احساس کنند که در بازارها تقلب شده است یا فروشندگان قصد دارند به نفع خود، بازار را دستکاری کنند. این امر موجب افزایش بی اعتمادی در بازار می شود. هنگامی که برخی از افراد تازه وارد که به تازگی و بدون انجام هیچ گونه تحقیقاتی وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شوند، می توانند طعمه کلاهبرداری ها شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده، فومو را می توان نوعی نیروی بسیار قوی دانست که می تواند منجر به ایجاد نوسانات عمده در این بازار شود. این در حالی است که این نوسانات می توانند تا حد قابل قبولی مفید باشند. شاید بخواهید بدانید که مزیت نوسانات ناشی از فومو چیست و چطور می توان از آن ها سود کسب کرد؟ لازم به ذکر است که روزانه و ماهانه، افراد بسیار زیادی در حوزه ارزهای دیجیتال آموزش می بینند و قصد دارند به صورت کاملاً آگاهانه وارد این بازار شوند.

آیا برای معامله باید تنها به فومو توجه کنیم؟

نکته بسیار مهمی که باید به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار باید به آن توجه کنید، این است که قبل از تصمیم گیری باید به مسائل و موضوعات متفاوتی توجه داشته باشید. شما باید علاوه بر فومو، به موضوعات و سیگنال های دیگر هم توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید برای انجام معاملات تنها به فومو اعتماد کنید.

علاوه بر این، لازم به ذکر است که بازار ارزهای دیجیتال در اغلب مواقع، تنظیم نشده و همچنین همواره با خطرات بی شماری همراه است. درنتیجه، شما باید به عنوان یک سرمایه گذار آگاه عمل کرده و با خطرات راه آشنا شوید. در این مسیر، مهم است که سعی کنید در این زمینه آموزش ببینید و قبل از شروع کار، با عواقب آن هم آشنا باشید.

راه های مقابله با فومو چیست

راه های مقابله با فومو چیست؟

یکی از مهم ترین مسائلی که باید از آن آگاهی داشته باشید، راه های مقابله با فومو است. در این بخش، ما برای شما عزیزان توضیح می دهیم که راه های مقابله با فومو چیست و چگونه می توان به بهترین شکل با آن مقابله کرد. این موضوع می تواند کمک بسزایی در موفقیت شما کند. پس بادقت به این بخش توجه و از این اطلاعات به بهترین شکل استفاده کنید.

همان طور که می دانید، فومو در ارز دیجیتال یکی از مهم ترین مسائلی است که اغلب افراد درگیر آن هستند. اگر شما هم از این وضعیت رنج می برید، توجه داشته باشید که این موضوع می تواند تا حد زیادی منجر به افزایش اشتباهات شما در فروش ارزهای خود شود. لازم به ذکر است که فومو نوعی تصویر ذهنی است که می تواند باعث شود فرد روی کلاهبرداری ها هم سرمایه گذاری کند. اغلب این معاملات هرگز به جایی نمی رسند و می تواند منجر به بروز مسائل بی نظیری شود.

به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری را نمی توان یک عمل احساسی به شمار آورد و بر اساس احساسات، سرمایه گذاری خود را آغاز کرد. اگر با استفاده از احساسات در سرمایه گذاری ارز دیجیتال وارد شوید، سخت در اشتباه هستید. زمانی که احساس می کنید که برای سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال با مشکلی روبرو هستید و تمایل دارید ارزهایی که به تازگی وارد بازار کریپتو می شوند را خریداری کنید، به این بخش توجه بفرمایید.

حواس خود را پرت کنید

شاید هنوز نمی دانید که مهم ترین راه مقابله با فومو چیست و چگونه می توان از آن نجات یافت. برای پاسخ به این موضوع، خوب است بدانید که یکی از آسان ترین و رایج ترین راه های مقابله با فومو این است که حواس خود را پرت مسائل دیگر کنید. به خصوص که اگر ترس از دست دادن یا فومو درباره هزینه های ضروری زندگی شماست. در این موارد که تنها به مسائل مهم شما بستگی دارد، باید حواس خود را پرت مسائل دیگر کنید.

به یاد داشته باشید که زندگی همیشه به معنای کسب سود و درآمد بیشتر نیست. گاهی اوقات، یک کار ساده می تواند تا حد زیادی در زندگی شما تغییراتی ایجاد کند. شما می توانید در بازی های ویدئویی یا PS4 شرکت کرده و ترس خود را از بین ببرید. این بازی ها باعث می شوند که حواس شما از موضوع اصلی و ارزهای دیجیتال پرت شود.

روش مقابله با FOMO

به یاد داشته باشید که برخی ضررها عادی هستند

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به یاد داشته باشید، این است که مدام با خود تکرار کنید که برخی ضرر و زیان ها و همچنین برخی از دست دادن ها کاملاً اجتناب ناپذیر هستند. این امر نشان می دهد که شما به عنوان یک سرمایه گذار، نمی توانید همه چیز را تحت کنترل داشته باشید و رخ دادن بعضی مسائل کاملاً عادی هستند. اگر می خواهید بدانید که راه مقابله با این نوع فومو چیست به این بخش توجه کنید.

همواره با خود تکرار کنید که بسیار احتمال دارد شما برخی از فرصت ها برای سرمایه گذاری را از دست دهید. درنتیجه، مطمئن باشید که ممکن است شما سود کمتری کسب کنید. این مهم ترین ماهیت بازار ارزهای دیجیتال است که هیچ کس توانایی مقابله با آن را ندارد. هیچ کس نمی تواند از این بازار، سود خالص گرفته و هیچ ضرر و زیانی ندهد.

بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید، این است که استراتژی های لازم برای انجام معامله را در نظر گرفته و به آن ها فکر کنید. در این استراتژی ها، به خوبی فکر کنید که چگونه می توانید در سرمایه گذاری ها موفق شوید. در این روند، می توانید شانس خود را در کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال بالاتر ببرید.

مواقعی را به یاد بیاورید که ارزهای دیجیتال با ضرر روبرو بودند

یکی دیگر از راه های کاهش دادن فومو، این است که شما به عنوان یک سرمایه گذار، مواقعی را به یاد بیاورید که ارزهای دیجتال تا حد زیادی با ضرر روبرو بودند. همان طور که می دانید، بازار ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست و ممکن است برخی مواقع صعودی و برخی مواقع هم نزولی باشد. حتماً لحظاتی در تاریخ کریپتو وجود داشته که در آن سرمایه گذاران تمام ثروت خود را از دست داده اند. این اتفاق به این دلیل رخ داد که آن ها در زمان نادرستی تصمیم گرفتند که ارزهای خود را فروخته یا ارزهای جدیدی خریداری کنند.

اگر قصد دارید بدانید مثال این فومو چیست و بهتر آن را درک کنید، به این بخش توجه فرمایید. به عنوان نمونه، اگر شما در ماه دسامبر در ارز دیجیتال بیت کوین سرمایه گذاری کرده بودید، باید نزدیک به 20000 دلار برای هر بیت کوین پرداخت می کردید. این در حالی است که این ارز ارزش خود را تا حد زیادی از دست داده و تاکنون هنوز به روال عادی خود بازنگشته است. پس به طور کلی، شما باید بدانید که در بسیاری از مواقع، ممکن است ارزهای دیجیتال تمام سرمایه شما را با خود از بین ببرند.

fomo در ارزهای دیجیتال

ارزهای رایج را از دست ندهید

یکی از مهم ترین کارهایی که شما می توانید برای مقابله با فومو انجام دهید، این است که به روند کلی ارزهای دیجیتال نگاه کرده و توجه کنید که آن ها را از دست ندهید. نکته مهمی که درباره ارزهای دیجیتال وجود دارد، این است که این ارزها در مواقعی می توانند سود بسیار خوبی به سرمایه گذاران بدهند. هر چه کمتر به دنبال خبرهای شکست باشید و این خبرها را بشنوید، فوموی شما هم کمتر می شود و برعکس.

شما می توانید در ارزهای دیجیتالی که بسیار رایح هستند، سرمایه گذاری کنید. این امر می تواند به شما کمک بسزایی کند. همان طور که می دانید، هرچه تعداد سرمایه گذاران در یک ارز دیجیتال کمتر باشد، موجب می شود که سکه های بیشتری روی هم جمع شده و درنتیجه، آن ارز دیجیتال می میرد. پس از ارزهای دیجیتال با تعداد سرمایه گذاران کم، تا حد امکان دوری کنید. در ادامه، به شما می گوییم که راه های مقابله با فومو چیست و چگونه می توان از آن دوری کرد.

بدانید که اغلب کلاهبرداری ها با سوءاستفاده از فومو بوده است

همه افراد می دانند که بسیاری از کلاهبرداری هایی که انجام شده، با استفاده یا به عبارت بهتر، سوءاستفاده از فومو بوده است. به یاد داشته باشید که کلاهبرداران، کسانی را که از فومو رنج می برند بیشتر دوست دارند. آن ها تمایل دارند کسانی وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند که دلهره بسیار شدیدی دارند و نمی توانند با اطمینان خاطر یک ارز دیجیتال را خریداری کنند.

متأسفانه، بسیاری از افراد طعمه این کلاهبرداران می شوند. نکته جالب توجه درباره این کلاهبرداران این است که اغلب آن ها عموماً قانع کننده هستند. به خصوص که اگر با ارزهای دیجیتال و بلاک چین به خوبی آشنا نباشند، این امر می تواند به سود آن ها و به ضرر شما باشد.

سخن نهایی

ما در این مقاله، برای شما عزیزان شرح دادیم که فومو چیست و چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال دارد. علاوه بر این، راه های مقابله با این ترس را هم مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما هم به فومو دچار هستید، باید هر چه سریع تر از آن رهایی یابید. برای این کار، می توانید از توصیه های بالا استفاده کرده و حتی با افراد متخصص هم مشورت نمایید.

منابع

guardian

vocal.media

academy.binance

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید