خانهوبلاگمقالاتعمومیوضعیت بازار ارز دیجیتال در روز...

ezgif.com-gif-maker

وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل چگونه است؟

وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل از موضوعات مهمی است که باید کاربران این زمینه از آن باخبر باشند و به همین دلیل قصد داریم که در این مقاله به آن بپردازیم. بازار ارزهای دیجیتال امروزه به یکی از بزرگ ترین و پرطرفدارترین بازارها تبدیل شده و عده بسیاری در آن فعالیت دارند. این بازار همان طور که می دانید به نوسانات بسیار زیاد خود معروف است؛ پس تفاوت زیادی با بازارهای مرسوم و سنتی دارد. اما وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل به چه صورت است؟

شاید این سوالی باشد که برای شما هم پیش آمده باشد. بازارهای معمولی و سنتی در روزهای تعطیل، عمدتا تعطیل هستند و ما هرگز روزهای تعطیل را برای گشت زدن و خرید در آن ها انتخاب نمی کنیم. اما آیا این موضوع برای بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می کند؟ بهتر است بدانید که این طور نیست! همان طور که این بازار از بسیاری جهات با بازارهای مرسوم تفاوت دارد، وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل هم نسبت به بازارهای سنتی بسیار متفاوت است.

خلاصه اینکه ارزهای دیجیتال هیچ روز تعطیلی ندارند و برای آن ها تعطیلات رسمی و غیررسمی یا حتی بین المللی، بی معناست. همان طور که می دانید، این ارزها به هیچ مقام مرکزی متصل نیستند. آن ها به طور آزاد و خارج از ساعت های استاندارد صرافی های سنتی معامله می شوند و به سرمایه گذاران این آزادی عمل را می دهند که هر زمان بخواهند، دارایی های مورد نظر خود را خرید و فروش کنند! پس این ارزها می توانند نوسانات بسیار عظیمی را در طول آخر هفته ها و روزهای تعطیل تجربه کنند.

اما اگر شما هم مایل هستید که وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را بهتر بدانید، با ما همراه باشید تا هرآنچه را که نیاز دارید، به شما بگوییم. ما امروز این وضعیت را از دیدگاه های متفاوت به همراه دلایل آن برای شما عزیزان بررسی می کنیم.

قیمت بیت کوین طی تعطیلات سال های اخیر

یکی از بزرگ ترین تعطیلات که در بیشتر نقاط جهان، مخصوصا نقاطی که از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، به رسمیت شناخته می شود، تعطیلات کریسمس است. پس بررسی نقاط و نمودارهای قیمتی بیت کوین در چنین روزهای تعطیلی از سال، می تواند نکات بسیاری را به ما ارائه دهد.

قیمت بیت کوین طی تعطیلات سال های اخیر

وضعیت ارزهای دیجیتال در تعطیلات سال 2017

در سال 2017 وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل برای اولین بار بسیار جالب می شود. در این سال، قیمت بیت کوین در اواسط ماه افزایش یافت. اما نکته جالب آن است که در مابقی روزها هرچه به کریسمس و تعطیلات بزرگی نزدیک تر می شدیم، قیمت بیت کوین هم کاهش می یافت. این ارز دیجیتال دیگر نتوانست پیشرفت قیمتی و مومنتوم خود را تا مابقی سال هم به دست آورد. البته باید این نکته را هم خاطرنشان کنیم، این رویداد در زمانی بود که بیت کوین روند صعودی تاریخی و بی سابقه خود را تجربه کرد. این ارز دیجیتال سپس به اوج قیمتی خود و حدود 20,000 دلار رسید.

وضعیت ارزهای دیجیتال در تعطیلات سال 2017

وضعیت ارزهای دیجیتال در روزهای تعطیل سال 2018

اما برای آنکه وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را بهتر بدانیم، باید چند سال دیگر را هم بررسی کنیم. در طول تعطیلات سال بعد، یعنی سال 2018، قیمت بیت کوین دستخوش افتی تا زیر 4,000 دلار شد. این ارز دیجیتال تا بیشتر ماه در وضعیت قرمزی قرار داشت. اما جالب است بدانید که قیمت آن به تدریج کم کم در نزدیکی کریسمس افزایش یافت. سپس طولی نکشید که دوباره این کوین به زیر خط قرمز قیمتی خود بازگشت. این نوسانات قیمتی گسترده به دلیل تعطیلات، باعث شد که همه بیش از پیش نگران وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل شوند.

وضعیت ارزهای دیجیتال در تعطیلات سال 2018

وضعیت ارزهای دیجیتال در روزهای تعطیل سال 2019

در دسامبر سال 2019، بازار ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین در افت قیمتی قابل توجهی قرار داشت. همان طور که می دانید، بیت کوین قدیمی ترین و بزرگ ترین ارز بازار ارزهای دیجیتال است و به همین دلیل، به نوعی لیدر و رهبر قیمتی دیگر ارزها و کل بازار به حساب می آید. این یعنی آنکه تغییرات قیمتی بیت کوین، موجب تغییرات قیمتی دیگر ارزها هم می شود و بر آن ها هم تأثیر می گذارد. پس بررسی سوابق قیمتی این ارز، دید بسیار خوبی از دیگر ارزها هم به ما می دهد.

اگر بخواهیم وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را در این سال بگوییم، بیت کوین در بیشتر ماه های این سال تا زیر 7,500 دلار معامله می شد. این ارز فقط در روزهای نزدیک به کریسمس شاهد افزایشی در قیمت خود بود که بسیار جزئی به نظر می رسد.

وضعیت ارزهای دیجیتال در روزهای تعطیل سال 2019

وضعیت ارزهای دیجیتال در تعطیلات سال 2020

گرچه تاکنون وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل هر ماه تقریبا مشابه بود، اما این وضعیت در سال 2020 دچار تغییر شد و با سال های پیشین خود تفاوت زیادی داشت. ما در تعطیلات سال 2020 شاهد آن بودیم که بیت کوین در نیمه دوم ماه دسامبر از سطح مقاومتی جدیدی عبور می کند. این ارز توانست در آن زمان از مرز 20,000 دلار بگذرد و این پیشرفت سریع قیمتی را تا آخر سال 2020 حفظ کند. این سال و همچنین سال بعد از آن، سال 2021، از سال های طلایی برای ارزهای دیجیتال به حساب می روند.

چرا ارزهای دیجیتال در تعطیلات سقوط می کند؟

همان طور که وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را در بخش پیشین بررسی کردیم، دیدید که نمودارهای قیمتی سال های پیشین حاکی از افت قیمت ارزهای دیجیتال در روزهای تعطیل بوده است. اما چرا این سقوط در روزهای تعطیل اتفاق می افتد؟ همچنین باید گفت که بر اساس تفکرات کارشناسان، این افت های قیمتی ممکن است تأثیرات قابل ملاحظه ای بر روی آینده این بخش هم داشته باشد. با ما همراه باشید تا در این بخش علل مختلف سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در روزهای تعطیل را بررسی کنیم.

معامله کمتر در روزهای تعطیل

یکی از دلایلی که وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل آنقدرها رو به صعود نیست،‌ کمبود معامله در این روزهاست. در این روزها که آخر هفته ها را هم در بر می گیرد، معامله کمتری وجود دارد. همان طور که «امین شمس» پروفسور همیار امورمالی در دانشگاه ایالت اوهایو اشاره می کند، کمتر بودن معاملات یکی از مهم ترین دلایل این امر است. او می گوید: «زمانی که حجم معاملات پایین باشد، همان مقدار از ترید می تواند قیمت ها را بیشتر از پیش جا به جا کند.»

پس اگرچه معاملات ارز دیجیتال در روزهای تعطیل کاملا متوقف نشده و به کار خود ادامه می دهد، اما کمتر می شود و تأثیر به سزایی بر قیمت ارزها می گذارد. از طرف دیگر، به دلیل آنکه بانک ها در طول آخر هفته بسته هستند، این موضوع هم بر کمتر شدن معاملات و وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل تأثیر می گذارد؛ چرا که در چنین موقعیتی، سرمایه گذاران قادر نیستند که پولی به حساب های خود بیافزایند یا هرگونه اقدامات بانکی دیگر را انجام دهند.

«مک کیان» که از دیگر مشاورین مالی حرفه ای در زمینه ارزهای دیجیتال است می گوید: «شما می توانید زمانی که فشار فروش بسیاری در بازار وجود دارد، لحظاتی از وحشت بازار را به چشم ببینید.» اگر بخواهیم دقیق تر به وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل بپردازیم، شب های یکشنبه وضعیت دوباره به جای اول خود باز می گردد؛ چرا که در این زمان، بانک های آسیایی و به دنبال آن در روز دوشنبه، بانک های آمریکایی باز می شوند.

معامله کمتر در روزهای تعطیل

علاوه بر وضعیت طبیعی این روزها که تأثیر به سزایی بر بازار ارزهای دیجیتال دارد، برخی اینفلوئنسرها و افراد تأثیرگذار این زمینه همچون «ایلان ماسک»، مدیر عامل تسلا هم به شدت بر این بخش نفوذ دارند. افراد این چنینی، با یک اشاره ارزهای دیجیتال را دستخوش تغییر می کنند. هر زمان که «ماسک» چیزی منفی درباره بیت کوین توئیت می کند، موجی از فعالیت ها را به راه می اندازد. اما کمتر شدن معاملات در تعطیلات، تنها عامل تأثیرگذار بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل نیست. در ادامه به دلایل دیگر این موضوع می پردازیم.

مارجین تریدینگ ارز دیجیتال در روزهای تعطیل

دلیل بعدی برای توجیه نوسانات قیمتی بازار در تعطیلات ممکن است سرمایه گذارانی باشند که ارزهای دیجیتال را با استفاده از مارجین معامله می کنند. در حقیقت معامله ارزهای دیجیتال با استفاده از مارجین یا همان مارجین تریدینگ، قرض گرفتن پول از صرافی برای خرید دارایی های بیشتر است. برای مثال زمانی که می خواهید دارایی خاصی را در موقعیتی فوق العاده خریداری کنید اما پول کافی برای آن را ندارید. در چنین زمانی می توانید از معاملات مارجین استفاده کنید تا از صرافی پول قرض بگیرید و سپس از سود معاملات خود آن را بازگردانید.

اما این نوع معامله چطور بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل تأثیر می گذارد؟ در مارجین تریدینگ، زمانی که قیمت های ارز دیجیتال پایین تر از سطح مشخصی می رسد، تریدرها باید وام را سریعا تسویه کنند. این وام را «مارجین کال» می نامند. حال در چنین موقعیتی اگر سرمایه گذاران نتوانند وام گرفته شده را با دارایی هایی که در دست دارند پوشش دهند، صرافی ها ممکن است ارزهای دیجیتال بفروشند تا از پس گرفتن پول مورد نظر مطمئن شوند.

با وجود بسته بودن بانک ها در طی آخر هفته، برخی از تریدرها ممکن است برای تسویه وام خود به مشکل بربخورند و همین امر بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل تأثیر بگذارد. از آنجایی که آن ها نمی توانند پولی را به حساب های مالی خود انتقال دهند، باعث فروش یک جا و ارزان ارزهای دیجیتال در چنین بازارهایی می شوند. به گفته کارشناسان این زمینه، چنین امری می تواند موجب افت هرچه بیشتر قیمت ها شود.

مارجین تریدینگ ارز دیجیتال در روزهای تعطیل

دستکاری بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل

به غیر از دلایل پیشین که به آن ها پرداختیم، دلیل دیگری که می تواند بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل تأثیر بگذارد، دستکاری بازار است. به گفته آقای «شمس»، مطالعات بسیاری نشان می دهند که در بسیاری از مواقع، دستکاری در بازار اتفاق افتاده است و همین دستکاری، وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را تا میزان زیادی دستخوش تغییر می کند.

برای مثال، تحقیقی در سال 2019 نشان می داد که چطور ارز دیجیتال تتر، ارزی که به دلار آمریکا متصل است، ممکن بوده که به صورت ساختگی موجب تورم بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در طول جنجال های سال 2017 شده باشد. اما این کارشناس در ادامه خاطرنشان می کند که هنوز محققان نمی دانند دلیل اصلی این پدیده در آن سال چه بوده است. تئوری دیگری که به چنین دستکاری هایی در بازار اشاره می کند هم شامل سفارشات خرید یا فروش جعلی می شود. این سفارش ها بیشتر به آن دلیل ثبت می شوند که با ایجاد جو مصنوعی عرضه و تقاضا، بر قیمت ارزها تأثیر بگذارند.

برخی بر این باورند که این امر بیشتر در طول هفته اتفاق می افتد و باعث می شود که قیمت ارزهای دیجیتال بالا برود. اما به گفته کارشناسان این زمینه، ممکن است این فرضیه ای بیش نباشد. پس می توان گفت که برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال به تأثیرگذاری این عامل بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل باور دارند و عده ای دیگر همچون «مک کیان» ادعا می کنند که شخصا هرگز شواهدی مبنی بر این قضیه را مشاهده نکرده اند.

دستکاری بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل

صندوق های ETF ارز دیجیتال در روزهای تعطیل

صندوق ETF بیت کوین یا همان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله هم می توانند آخرین عامل تأثیرگذار بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل باشند. البته این صندوق ها به غیر از آنکه ممکن است در چنین وضعیتی تأثیرگذار باشند، چالشی را هم برای ناظران و قانون گذارانی به وجود می آورند که در حال ارزیابی تصویب این صندوق ها هستند.

برخلاف آنکه این صندوق ها در طول هفته معاملات خود را انجام می دهند، سرمایه گذاران می توانند ارزهای دیجیتال را 24 ساعت شبانه روز و در هفت روز هفته خریده و یا بفروشند. همین امر ممکن است با ماهیت این صندوق ها مطابقت نداشته باشد. برای مثال، اگر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل به گونه ای باشد که قیمت آن در روز یکشنبه تا 20% کاهش پیدا کند، آن هایی که تمایل به فروش دارند ممکن است در صندوق های ارز دیجیتال خود گیر کنند و مجبور باشند منتظر بمانند تا زمانی که بازارها دوباره در روز دوشنبه باز شوند!

«گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواست محافظت بیشتری از سرمایه گذاران برای ارزهای دیجیتال کرده است. همین درخواست خبر از آن می دهد که ممکن است نظارت های بیشتری پیش از تصویب ETFها از طرف آژانس ها نیاز باشد. این کمیسیون هم اکنون در حال بررسی درخواست راه اندازی ETFهای اتریوم و بیت کوین از چندین و چند شرکت مختلف است. پس این صندوق ها هم ممکن است تأثیر به سزایی بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل داشته باشند.

روزهای تعطیل از روزهای مهم برای ارزهای دیجیتال

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، روزهای تعطیل زمان مهمی برای بازار سرمایه گذاران محسوب می شود. در این زمان معمولا می توان شاهد رفتارهای خاصی از مشتریان بود. برای مثال، ارزش دارایی هایی که به کالاها و خدمات وابسته است که تقاضای زیادی دارند، در این زمان به شدت بالا می رود. البته این موضوع بیشتر به خود کالاهای مشتریان مرتبط است تا ارزهای دیجیتال. با وجود این، وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال می شود، یکی از رفتارهای مشتریان در آخر سال که موجب تغییری اساسی می شود، کادو دادن این دارایی هاست!

روزهای تعطیل از روزهای مهم برای ارزهای دیجیتال

از آنجایی که تعطیلات معمولا کادو دادن و کادو گرفتن را هم در بر دارد، پس می تواند بر وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل تأثیرگذار باشد. در حقیقت اصلا غیرمعمول نیست که افراد بخواهند پول، سهام، بورس و یا دارایی های ارز دیجیتال را به یکدیگر هدیه دهند. پس این امر می تواند تا حد زیادی، نوسانات ارز دیجیتال را در دسامبر سال های مختلف توجیه کند. البته باز هم وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل به وضعیت کلی این صنعت بستگی دارد و ممکن است در آینده دستخوش تغییر شود.

جمع بندی

وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل از موضوعات اساسی در این زمینه است که دانستن آن ضروریست و در مقاله امروز به آن پرداختیم. فصل تعطیلات، تأثیر مشابهی بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد. بسته به سال های مختلف، افراد ممکن است رفتارهای متفاوتی در مقابل ارزهای دیجیتال و این بازار پرنوسان نشان دهند. آن ها ممکن است بیت کوین بیشتری بخرند تا بعدها دارایی های خود را با قیمت بهتری به فروش برسانند.

همین امر در مقابل، تأثیر به سزایی بر قیمت مشهورترین توکن های بازار می گذارد و وضعیت بازار ارز دیجیتال در روزهای تعطیل را به طور کلی دگرگون می کند. البته نوسانات بازار همیشه هم امری منفی نیست و بسیاری از سرمایه گذاران می توانند با یادگیری تکنیک های مختلف، از آن کسب درآمد کنند. اگر شما هم قصد دارید وضعیت بازار کریپتو را در روزهای تعطیل سال بدانید تا بتوانید بیشترین سود را در این ایام از آن به دست آورید، مقاله امروز ما را از دست ندهید. ما در مقاله امروز ضمن پرداختن به وضعیت این بازار در تعطیلات سال های اخیر، دلایل مختلف برای تغییرات قیمتی در این روزها را هم برای شما توضیح دادیم.

منابع

wazirx

fortune

cnbc

نظر بدهید

مقالات آموزشی

سبد خرید