خانهوبلاگدانشنامهبلاک چینهمه چیز در مورد برنامه نویس بل...

برنامه نویسی بلاک چین

همه چیز در مورد برنامه نویس بلاک چین

برنامه نویس بلاک چین چیست و چه وظیفه ای دارد؟ اگر شما هم هنوز با این مفهوم آشنا نیستید و قصد دارید بیشتر آن را بشناسید، پس با مقاله امروز ما همراه باشید. احتمالا مفهوم ارزهای دیجیتال و پروسه ماینینگ یا استخراج آن ها به گوش شما هم خورده است. این یعنی شما هم تا به حال حداقل یکی دوبار اصطلاح «بلاک چین» را شنیده اید و با آن آشنایی جزئی دارید. اما امروز قصد داریم بیشتر از خود بلاک چین، به مفهوم برنامه نویس بلاک چین بپردازیم و همه چیز را درباره این کدنویس یا توسعه دهنده خاص به شما عزیزان توضیح دهیم.

اگر شما هم هنوز مطمئن نیستید که بلاک چین و مفاهیم مربوط به آن، دقیقا به چه معنا هستند؟ نگران نباشید! شما تنها نیستید. برنامه نویس های بسیاری وجود دارند که هنوز نمی توانند بلاک چین و ارزهای دیجیتال را دقیقا معنی کنند. شاید بتوان گفت که فقط و فقط یک یا دو درصد از کل جمعیت کدنویسان جهان هستند که معنای بلاک چین را به طور دقیق می دانند و از آن در جهت سودآوری برای خود استفاده می کنند. اگر شما هم قصد دارید جزو این دسته باشید، پس مقاله امروز را از دست ندهید!

فناوری بلاک چین چیست؟

اولین قدم در آشنایی با برنامه نویس بلاک چین، درک کامل مفهوم خود بلاک چین است. همان طور که از اسم آن پیداست، بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره بلاکی، یک نوع دفترکل یا لجر (ledger) دیجیتال است که بلاک هایی حاوی داده را به شیوه ای متصل به هم، ذخیره می کند. داده یا اطلاعات جدید از تعداد نامحدودی از نودهایی که بلاک چین می تواند از آن ها پشتیبانی کند، به آن افزوده می شوند. از آنجایی که این دفترکل هم غیرمتمرکزسازی شده است، پس این نودها می توانند در هر نقطه ای از جهان واقع شده باشند.

غیرمتمرکزسازی شدن که مفهوم مهمی در آشنایی با برنامه نویس بلاک چین هم محسوب می شود، بدان معنا هم هست که هیچ نیازی به وجود یک مقام کنترلگر واحد نیست که نحوه کار بلاک چین را به آن دیکته کند. بلاک چین به خودی خود از اقدامات مربوط به گرفتن داده ها می گذرد، پروسه تأییدیه و اعتبارسنجی را به انجام می رساند، بلاک های جدید را به زنجیره می افزاید و نودها را با جدیدترین نسخه زنجیره به روز رسانی می کند که همه و همه به صورت کاملا خودکار به انجام می رسند.

فناوری بلاک چین چیست؟

نکته مهم دیگر در درک این زنجیره و آشنایی با برنامه نویس بلاک چین آن است که هر بلاک، علاوه بر ذخیره انواع مختلفی از داده ها، همچنین شامل مهر زمانی خاصی هم هست. آن ها از مهر زمانی خاصی برخوردارند که با نسل آن ها و اطلاعات دسته بندی مهم دیگری ارتباط دارد. این مهر زمانی بدان دلیل در بلاک ها قرار دارد تا تضمین کند که زنجیره به راحتی می داند داده را به چه صورتی دسته بندی نماید.

البته نکته مهم دیگر در رابطه با برنامه نویس بلاک چین آن است که این تنها یکی از راه هایی محسوب می شود که فناوری بلاک چین از طریق آن، خودکارسازی خود را بیشتر و بیشتر می کند. بدین ترتیب بلاک چین می تواند تضمین کند که ماهیت غیرمتمرکز آن هرگز نیازی به تغییر نداشته و همچنین در معرض خطر نیست. با وجود آنکه همچنان بلاک چین از نکات بسیار بیشتری برخوردار است، اما بگذارید برویم به سراغ آنکه چطور می توان برنامه نویس بلاک چین شد؟

البته پیش از پرداختن به آن، باید به خاطر داشته باشید که یادگیری برنامه نویسی بلاک چین، دوی سرعت نیست! بلکه بیشتر شبیه ماراتون است که استقامت شما را می طلبد. شما قبل از هرچیز باید زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید، سپس در کلاس های آنلاین برنامه نویسی شرکت کنید و در آخرین مرحله هم، کتاب های الکترونیکی و آخرین خبرهای مربوط به آن را بخوانید تا یک برنامه نویس بلاک چین خوب شوید.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای بلاک چین

در این بخش به برخی از زبان های برنامه نویسی بلاک چین، هدفی که به شما ارائه می دهند و چندین منبع برای یادگیری بیشتر می پردازیم. هر بخش، به صورت خلاصه به یک زبان می پردازد؛ چرا که هر کدام از این زبان ها نکات بسیار زیادی را در بر می گیرند و اگر بخواهیم به صورت مفصل به هرکدام بپردازیم، می توان چندین مقاله نوشت.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای بلاک چین

زبان برنامه نویس بلاک چین C++

بیایید معرفی زبان های برنامه نویسی را با قدیمی ترین آن ها که C++ نام دارد، شروع کنیم. این زبان در سال 1985 و با تلاش های «بیارن استروستروپ» به وجود آمد. تا آن زمان، زبان C ابتدایی وجود داشت که بیشتر فرایندگرا به نظر می رسید. اما زبان C++ به عنوان یک افزونه پیشرفته ظاهر شد که بیشتر شی گرا بود و در آن، داده و عملکردهای مختلف به صورت یک بسته درآمده بودند که «اشیا» نامیده می شدند. بدین ترتیب برای مثال یک دانش آموز سال اولی می توانست یک محصول شی گرا را مجددا بدون نیاز به کدنویسی تازه، بر روی پلتفرم های دیگر هم استفاده کند!

زبان C++، کارآیی، امنیت و انعطاف پذیری زبان کدنویسی C را در خود داشت. ماهیت همیشه تازه و بادوام C++، آن را به زبان اصلی کدنویسی بلاک چین ها از جمله بلاک چین بیت کوین تبدیل می کرد. البته باید در این بخش به برنامه نویسان بلاک چین تازه کار، هشداری درباره این زبان بدهیم.  از آنجایی که این زبان نسبتا قدیمی است، پس یادگیری آن هم شاید سخت تر از دیگر برنامه ها باشد و صبر و حوصله زیادی را بطلبد. با وجود این، از آنجایی که بیشتر فناوری های بلاک چینی به همین زبان نوشته می شوند، هر تلاشی که امروز برای آن انجام دهید، بعدا به درد شما می خورد.

زبان پایتون (Python)

پایتون هم یکی دیگر از زبان های کدنویسی آسان برای برنامه نویسان تازه کاری است که از ماهیت پیچیده زبان C++ می ترسند. این زبان در سال 1991 و توسط یک برنامه نویس بلاک چین دانمارکی به نام «گیدو وان روسوم» به وجود آمد. ساختار این زبان بر اساس فرضیه های ساده ای است: سادگی، خوانایی و مینیمالیسم. ماهیت آسان این زبان باعث شده است که جمعیت انبوهی هم از توسعه دهندگان تازه کار و هم باتجربه، به سمت آن هجوم آورند.

زبان بلاکچین

زبان برنامه نویسی پایتون به جای پرانتز های پیچ در پیچ و کلمات کلیدی که در C++ برای ارائه بلاک های حاوی کد استفاده می شد، از فاصله های سفید ساده تری استفاده می کند که اصلا ترسناک نیستند. ممکن است هر برنامه نویس بلاک چین ماهری، سادگی را ناکارآمدی بداند؛ اما این طور نیست. زبان کدنویسی پایتون در عین سادگی، آنقدر خوب است که می توانید با آن لجرهای دیجیتال پیچیده ای را بسازید که پایدار و مطمئن هستند. اما هنوز بهترین قسمت این زبان باقی مانده است.

در حقیقت پایتون اسکریپت شده است و قابلیت کامپایل و آن کامپایل شدن را دارد! این بدان معناست که مثلا اگر خطایی در کدهای خود پیدا کردید، می توانید به راحتی آن را رفع کرده و مجددا اپلیکیشن را ران کنید.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت هم یکی از زبان های پرکاربرد برای یک برنامه نویس بلاک چین و شبکه جهانی وب (WWW) است. اگر شما هم سایتی تعاملی با UIهای زیبایی می خواهید، این زبان مخصوص شماست. تمام مرورگرهای بزرگ جهان همچون گوگل کروم و فایرفاکس، از این زبان پشتیبانی می کنند. همان طور که قبلا هم گفتیم، بلاک چین تقریبا سیستمی از بلاک هاست که یکی پس از دیگری قرار گرفته اند. اگرچه، یک نکته خاص درباره این دفترکل وجود دارد؛ آن هم اینکه تغییرناپذیر است!

این بدان معناست که هر زمان داده ای در آن نوشته شود، دیگر غیرقابل بازگشت و تغییر می شود. جاوا اسکریپت یکی از زبان های قابل اعتماد و متخصص برای ساخت بلاک چینی غیرقابل دستکاری و در عین حال ساده برای شما به عنوان یک برنامه نویس بلاک چین است.

زبان کدنویسی سالیدیتی (Solidity)

سالیدیتی، پیچیده ترین و سطح بالاترین زبان کدنویسی است که عملکردها و اسکریپت های جاوا اسکریپت و همچنین سطوح کدنویسی C++ را عملی می سازد. این زبان نه تنها برای کاربران مبتدی مناسب است، بلکه نکات و دستورالعمل هایی را هم در رابطه با نحوه استفاده از کدهای خود به شما ارائه می دهد. در عین حال که این زبان آنقدرها هم پیچیده نیست، آن هایی که به زبان های برنامه نویسی مدرن تسلط دارند، می توانند با آن بسیار راحت تر هم کار کنند.

زبان کدنویسی سالیدیتی (Solidity)

پس اگر شما هم به عنوان یک برنامه نویس بلاک چین به دنبال ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز، برگزاری عرضه اولیه کوین و یا ساخت بلاک چینی ایمن، تغییرناپذیر و چندمنظوره هستید، سالیدیتی بهترین زبان برای شماست. حالا که با برترین زبان های کدنویسی بلاک چین آشنا شدید، نوبت آن است که ببینیم چطور می توان به یک برنامه نویس ماهر در این زمینه تبدیل شد؟

چطور برنامه نویس بلاک چین شویم؟

اگرچه بلاک چین نماینده یک آیتم تنهاست، اما بخش های مختلفی در آن وجود دارد که توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند بر روی آن کار کنند. هیچ کسی نمی تواند جلوی شما را بگیرد که همه چیز را درباره این دفتر کل دیجیتالی مطالعه نکنید. اما معمولا اگر از بخش کوچکی از اطلاعات شروع کنید و پیش از آنکه به سراغ بخش بعدی بروید، مهارت کامل را در آن به دست آورید، کار شما به عنوان یک برنامه نویس بلاک چین به شدت آسان می شود. بخش های اصلی یک بلاک چین که می توانید آن ها را توسعه بخشید، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapps)
  • قراردادهای هوشمند
  • عرضه های اولیه کوین (ICOs)

چطور برنامه نویس بلاک چین شویم؟

صبر کنید هنوز برای شروع زود است! ماهرترین برنامه نویس بلاک چین معمولا پیش از شروع هرکاری، به سمت اقیانوسی از منابع هجوم می برد. پس هروقت که با زبان برنامه نویسی مدنظر خود آشنا شدید، بهترین کاری که می توانید بعد از آن انجام دهید، مطالعه وایت پیپر بیت کوین است؛ مگر آنکه رویای آن را نداشته باشید که به اندازه برنامه نویس بلاک چین بیت کوین، «ساتوشی ناکاموتو» ماهر شوید. همچنین کار دیگری هم که می توانید انجام دهید، مطالعه کتاب هایی است که در جزئیات فنی بلاک چین، عمیق و عمیق تر می شوند.

لازم است با برخی از اصطلاحات و واژگان این صنعت، آشنا شوید. اگر می خواهید در دنیای بلاک چین بیشتر از این عمیق شوید، پس باید چند ارز دیجیتال را (فقط و فقط چند ارز!) بخرید و با آن ها وقت بگذرانید تا ببینید که این پلتفرم چطور کار می کند. البته باید گفت که دوره های سرگرم کننده و در عین حال عمیقی هم وجود دارد که برنامه نویسی بلاک چین را به صورت گام به گام به شما آموزش می دهند. اگر بخواهیم مثال بزنیم، Space Doggos و CryptoZombies، برخی از دوره ها با تم بازی هستند که کار را به بازی تبدیل می کنند تا تازه کاران بتوانند زمان کدنویسی راحت تری داشته باشند.

یادگیری کدنویسی بلاک چین با بازی!

Space Doggos، یک بازی ماجراجویی فضایی است که به شما نحوه برنامه نویسی بلاک چین اتریوم را آموزش می دهد! این بازی از چندین فصل، یادداشت ها و نکات جالبی برای بازیکنان تشکیل شده است. بازیکن در این بازی، کاراکترهای آن را همچون سگ بازی، لباس های آن، حالت و همچنین محیط بازی را به زبان سالیدیتی (Solidity) خواهد نوشت.

یادگیری کدنویسی بلاک چین با بازی!

هرچه به فصل های بعدی ماجراجویی Space Doggos می روید، کدها پیچیده تر و کار برنامه نویس بلاک چین، سخت تر می شود. این مفهوم برای بازی CryptoZombies هم یکسان است. اما با ما باشید تا در بخش بعدی به مکان هایی بپردازیم که می توانید در آن ها برنامه نویسی بلاک چین را به طور مفصل و با جزئیات کامل یاد بگیرید.

دوره های پیشرفته برنامه نویسی بلاک چین

در بخش پیش بازی های Spacedoggos و CryptoZombies را به شما معرفی کردیم و گفتیم بازی های خوبی برای آشنایی با بلاک چین هستند. اما شما نمی توانید با ساختن زامبی یا سگ های فضایی در این بازی ها، یک برنامه نویس بلاک چین ماهر شوید! این آموزش ها فقط و فقط به شما کمک می کنند که مسیر مبهم کدنویسی بلاک چین را کمی روشن تر کنید. شما در حقیقت به دوره های پیشرفته ای به هر زبانی که ترجیح می دهید، نیاز دارید تا بتوانید بلاک چینی کارآمد، ایمن و حتی سریع تر از دیگر گزینه های موجود بسازید.

در این بخش قصد داریم آن دوره ها را به شما معرفی کنیم. قطعا می توانید گزینه های کتاب بسیاری را در اینترنت پیدا کنید اما بهترین گزینه های موجود برای افراد مبتدی از دید ما عبارتند از:

توسعه و کدنویسی بلاک چین معمولا با چالش های بسیاری همراه است. بنابراین، به عنوان یک توسعه دهنده و برنامه نویس بلاک چین تازه کار، شما باید در پلتفرم هایی همچون گیت هاب (GitHub)، ردیت (Reddit)، Stack Exchange و بسیاری از گزینه های دیگر، با افرادی که به این زمینه علاقه دارند ارتباط برقرار کنید. با شرکت کنندگان این برنامه ها گفت و گو کنید، از آن ها سوال بپرسید و از اعضای باتجربه تر آن ها کمک بگیرید تا بدین ترتیب بتوانید پروژه ای را بدون هیچ خطایی خلق کنید!

دوره های پیشرفته برنامه نویسی بلاک چین

کتاب های پیشنهادی برای کدنویسی بلاک چین

برای آن هایی که به اصطلاح خرخوان هستند هم پیشنهادات بسیار خوبی داریم. بهترین کتاب هایی که می توانید برای یادگیری برنامه نویسی بلاک چین بخوانید عبارتند از:

  • کتاب Blockchain از «جاش تامپسون»
  • کتاب Ethereum از «هنینگ دیدریش»
  • کتاب Introducing Ethereum and Solidity از «کریس دانن»
  • و مجددا کتاب Blockchain از «ملانی سوان»

جمع بندی

برنامه نویس بلاک چین و هرآنچه که باید درباره آن بدانید، موضوع مقاله امروز ما بود. پس اگر شما هم هنوز با این مفهوم آشنا نیستید، مقاله امروز ما برای شماست! بلاک چین و ارزهای دیجیتال، مخصوصا بیت کوین، به نظر نقش مهمی در انتقال داده و دارایی ها ایفا می کنند. تاکنون پلتفرم های بلاک چین بسیاری توسعه یافته و راه اندازی شده اند. اگر شما هم رویای تبدیل شدن به برنامه نویس بلاک چین بزرگی همچون «ساتوشی ناکاموتو» را در سر دارید، پس منتظر چه هستید!

همین حالا با کسب مهارت در برخی از رایج ترین زبان های کدنویسی بلاک چین، کار خود را شروع کنید. برای این کار هم می توانید از مقاله امروز کمک بگیرید. البته بهتر است در حینی که تلاش می کنید، این نکته را هم هرگز از یاد نبرید که این فضا از میلیون ها برنامه نویس بلاک چین و توسعه دهنده تشکیل شده است و باید با آن ها رقابت کنید. از طرفی هم، تنها تعداد انگشت شماری از این توسعه دهندگان، واقعا ماهر هستند. این یعنی بازار ارزهای دیجیتال هنوز هم به برنامه نویسان ماهر بیشتری نیاز دارد.

اما آیا برای یادگیری کدنویسی بلاک چین خیلی دیر نیست؟ اصلا! مخصوصا برای آن دسته از افرادی که می خواهند از صفر شروع کنند اصلا دیر نیست. ولی قبل از آنکه کار را شروع کنید، آیا می دانید که باید در چه بخش هایی از بلاک چین مهارت پیدا کنید؟ یا آنکه چه مشکلاتی را باید برطرف نمایید؟ برای پیدا کردن جواب این سوالات، پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله امروز را مطالعه کنید.

منبع

simpleprogrammer

نظر بدهید

سبد خرید